Wyślij email do urzędu Dodaj do ulubionych Poleć tę stronę znajomemu Przejdź do strony głównej
Imieniny: Nina, Celina, Walerian
Aktualności Urząd Gminy: E-Urząd: Kontakt do Urzędu Miasta partnerskie Gminy Lubień

Gmina:
Charakterystyka Gminy Lubień
Heraldyka Gminy Lubień
Galeria fotograficzna
Informator - przydatne adresy i numery telefonów
Szkolnictwo w Gminie Lubień
Kultura i sport:
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu
Zespoły Regionalne
Amatorski Teatr im. F. Macioła
Orkiestry Dęte
Kluby sportowe
Gminna Biblioteka Publiczna
Honorowi Obywatele Gminy Lubień
Zabytki:
Zabytkowy kościół w Krzeczowie
Zabytkowa Willa pod Sośniną w Lubniu
Rejestr pomników przyrody
Turystyka:
Szlaki turystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne
Ośrodek wypoczynkowy Prof-Us
Parafie:
Domy rekolekcyjne
Ochotniczy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej:
Dam pracę - szukam pracy
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Lubień
Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Lubień
Rejestr działalności regulowanej
Punkt Informacji i Wsparcia
Przetargi publiczne
Kalendarz imprez
Mapa Gminy Lubień
Mapa Gminy Lubień
Przydatne strony wwwBaner TV powiatu myślenickiego
Odkryj Beskid Wyspowy
Sekcja Kolarska im. Henryka Łasaka
UKS Topór Tenczyn
http://malopolska.olimpijskiedzieciaki.pl/
Powrót do korzeni - Skomielna Biała
Skomielna.info
Echo Regionu Małopolska
Witryna Wiejska

ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta
baner Gościniec - strona tenczyn.pl
baner mikroporady
baner dzielnicowy bliżej nas
Fundacja JMJ - Radosny Rodzic

Hufiec Pracy w Skomielnej Białej

Grupka młodzierzy staojąca przed budynkiem OHP

KSZTAŁCENIE PRACOWNIKÓW MŁODOCIANYCH.
WYKAZ ZAKŁADÓW PRACY.
OFERTA DLA GIMNAZJALISTÓW.
PROGRAM - ZADBAJ O SWOJĄ WIEŚ.
PROGRAMY REALIZOWANE W OKRESACH FERII ZIMOWYCH I WAKACJI LETNICH.
INNE PROGRAMY.
UDZIAŁ W ZAWODACH.


Hufiec Pracy działający w Skomielnej Białej znajduje się w użyczonym budynku, który został wyremontowany w 1999 roku i oddany do użytku. Jest jednostką organizacyjną OHP podlegającą Małopolskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Krakowie. Ma za zadanie pomoc młodzieży w uzyskaniu przygotowania zawodowego i podwyższaniu wiedzy ogólnej i zawodowej oraz zdobyciu kwalifikacji zawodowych w integracji i bliskiej współpracy ze środowiskiem lokalnym. Hufiec jest o specyficznym charakterze gdyż swoją siedzibę ma na obszarze wiejskim i zakresem swojego działania w większości obejmuje młodzież wiejską.

Hufiec Pracy tel. 18-2687134
32-434 Skomielna Biała 13 kom. 608-165-942
e-mail: shpskomb@tlen.pl


Aktualności ze Środowiskowego Hufca PracyUCZESTNICZKA 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ WZIĘŁA UDZIAŁ W SPOTKANIU OPŁATKOWYM

W dniu 10 grudnia uczestniczka 6-36 Hufca Pracy Weronika Frost wzięła udział w Spotkaniu Opłatkowym.

Na zaproszenie Dyrektora Ośrodka Siostry Irminy przedstawicielka Rady Młodzieży z Hufca Pracy w Skomielnej Białej Weronika Frost wzięła udział w Spotkaniu Opłatkowym zorganizowanym w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdroju. Weronika w charakterze wolontariatu włączyła się w przygotowania tego ważnego spotkania. Miała również okazję obejrzeć Jasełka pt. „Wigilijne opowieści dziadunia”, w których aktorami były dzieci z Ośrodka w Rabce. W ramach integracji włączyła się we wspólne kolędowanie dzieląc się symbolicznym opłatkiem. Siostra Irmina złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Weronice podczas Spotkania Opłatkowego towarzyszyła Komendant Hufca Marta Augustyn.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 09.12.2018 |

WOLONTARIAT UCZESTNICZEK 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 9 grudnia uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w spotkaniu podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ze Świętym Mikołajem.

W charakterze wolontariatu pomagały w organizacji tego ważnego popołudnia. Przygotowały stoły z ciastem i napojami, obsługiwały bufet z kawą i herbatą, myły i dbały o porządek. Miały przy tym okazję być blisko osób niepełnosprawnych, pomagać im w odbiorze paczek od Św. Mikołaja, oglądały występ zespołu góralskiego Majeranki. Uroczystość odbyła się w restauracji „Siwy Dym” w Rabce Zdroju. Zaproszono na nią licznych gości; przedstawicieli samorządu z Rabki Zdrój, radnych, pracodawców, sponsorów, rodziców i oczywiście najważniejszych gości - dzieci ze Stowarzyszenia.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 09.12.2018 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W „II BIEGU MIKOŁAJOWYM”

W dniu 7 grudnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w biegu mikołajowym a tym samym w akcji pomocy Natalce.

Bieg Świętego Mikołaja odbył się w Parku Zdrojowym w Rabce Zdroju gdzie o godzinie 12 uczestnicy oraz inni ludzie dobrych serc wyruszyli w trasę. Każdy miał na głowie czapkę mikołajową i do pokonania wyznaczony dystans. Swoim biegiem włączyli się w cudowną akcję pomocy dziewczynce. Natalka ma 7 lat i potrzebuje wsparcia gdyż ma zdiagnozowane opóźnienie rozwoju psychomotorycznego oraz niedowład kończyn dolnych. Natalka nie chodzi i potrzebuje funduszy na specjalistyczne ortezy i łóżeczko dostosowane do jej potrzeb. Dziewczynka jest cudownym dzieckiem, pomimo cierpień i bólu jakie przynosi jej życie stara się uśmiechać. Zebrane fundusze podczas biegu mikołajowego sprawią, że Święta Bożego Narodzenia przyniosą jej radość, zadowolenie i nadzieję na lepsze kolejne dni spędzone w gronie swojej rodziny. Organizatorem biegu było Śląskie Centrum Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowe w Rabce Zdroju, Fundacja Świętego Mikołaja w Rudzie Śląskiej, Gmina Rabka Zdrój oraz Zespół Szkół przy Śląskim Centrum Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowym w Rabce Zdroju.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 09.12.2018 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W AKCJI ZBIÓRKI CZAPEK, SZALIKÓW I RĘKAWICZEK DLA UBOGICH

W dniu 4 grudnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w akcji zbiórki czapek, szalików i rękawiczek dla bezdomnych oraz ubogich.

Danusia oraz Weronika przedstawicielki Rady Młodzieży przy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odpowiedziały na apel Angeliki – przewodniczącej Małopolskiego Klubu Aktywnych i ogłosiły wśród swoich kolegów, koleżanek zbiórkę czapek, szalików i rękawiczek dla osób ubogich. Poprzez tą akcję chcą przyłączyć się do wielkiej Wigilii organizowanej na rynku w Krakowie, zaśpiewać kolędy, rozdać ciepły posiłek oraz zebrane ciepłe okrycia na głowę, szyje i ręce. W ten sposób mogą pomóc, ale również pokazać jak ważne jest serce i dobry uczynek dla innych, szczególnie tych najbardziej potrzebujących – ubogich, bezdomnych, chorych aby przynajmniej przed Świętami Bożego Narodzenia poczuli radość i ciepło płynące z głębi serc wrażliwych ludzi.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 05.12.2018 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ PRZYGOTOWUJĄ SZLACHETNĄ PACZKĘ

W dniu 30 listopada uczestniczki 6-36 HP spotkały się w hufcu by przygotować szlachetną paczkę i przyłączyć się do szczytnej i tak ważnej akcji pomocy najbardziej potrzebującym.

Tym razem wsparciem objęta została rodzina w której ojciec tragicznie zginął a matka samotnie wychowuje i utrzymuje piątkę dzieci. Rodzina nie ma wsparcia, nie otrzymuje żadnej pomocy i dlatego ich sytuacja finansowa jest bardzo ciężka. Mama robi wszystko by zaspokoić potrzeby dzieci, które pilnie się uczą i osiągają sukcesy edukacyjne. Rodzina potrzebuje bardzo wielu rzeczy, dlatego uczestnicy postanowili przyłączyć się do akcji i przygotowali słodycze, paczki świąteczne, poduszkę, pościel, koc, które przekazali pani Agnieszce – koordynatorce akcji „Szlachetna Paczka”. Wspólnymi siłami można zdziałać wiele dobrego, nie tylko pomóc i wesprzeć ale również przyczynić się do radości i uśmiechu tych dla których życie jest pasmem trudu i niepewności. Niech i oni mają szczęśliwe Święta Bożego Narodzenia.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 03.12.2018 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W AKCJI MIKOŁAJKI DLA MUKOLUDKÓW 2018

W dniu 23 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w świątecznej akcji dla dzieci chorych na mukowiscydozę.

Uczestnicy Hufca będący uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju, którą kieruje Dyrektor Pan Andrzej Błachut włączyli się w kolejną akcję na rzecz potrzebujących, tym razem przygotowując paczkę ze słodyczami dla podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Zbiórkę słodyczy ogłosili wśród swoich kolegów i koleżanek, którzy przynieśli czekolady, cukierki, ciastka, wafelki, niektóre już ze świątecznym motywem. Zebrane produkty przekazali wolontariuszom Fundacji z Rabki, którzy przygotują paczki Mikołajkowe dla każdego Mukoludka.

umiejętności i wiadomości a także wzbogacą ich warsztat pracy.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 29.11.2018 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ WZIĘLI UDZIAŁ W WARSZTATACH SZKOLENIOWYCH

W dniu 24 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w warsztatach szkoleniowych.

Młodzież odbywająca praktyczną naukę zawodu fryzjer w zakładzie AGNES STYLE w Rabce Zdroju aby poszerzyć swoją wiedzę wzięła udział w szkoleniu prowadzonym przez p. Piotra Huzara szkoleniowca firmy ALFAPARE z Konstancina Jeziorno. Warsztaty szkoleniowe dotyczyły nabycia umiejętności w zakresie koloryzacji. Uczestnicy poznali sposoby dekoloryzacji ale również rozjaśniania włosów. W praktyce uczyli się nakładania farby ale również poznali kosmetyki; rozjaśniacze, farby, szampony i odżywki, na których warto pracować by włosy lśniły i ładnie wyglądały. Dzięki spotkaniu ze szkoleniowcem, który przyjechał do Rabki na zaproszenie p. Agnieszki Wojdyły prowadzącej zakład, w którym uczą się nasi uczestnicy, młodzież poznała nowoczesną i najpopularniejszą technikę nakładania farby zwaną screening. Słoneczne refleksy na włosach są prawdziwym hitem w koloryzacji, rozświetlają one włosy, pięknie wyglądają, ale również odmładzają właścicielkę. Sobotnie warsztaty szkoleniowe będą miały swoją kontynuację za tydzień. Zorganizowane one zostały w okresie andrzejkowym, w czasie którego znaczna ilość klientek korzysta z usług fryzjerskich. Profesjonalizm w tego typu zabiegach gwarantuje wysoką jakość usług. Uczestnicy za udział w warsztatach otrzymają certyfikaty i dyplomy, które potwierdzą nabycie przez nich nowych umiejętności i wiadomości a także wzbogacą ich warsztat pracy.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 29.11.2018 |

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 21 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w spotkaniu z okazji Dnia Życzliwości.

Dzień Życzliwości to w kalendarzu jedno z tych świąt nietypowych, ale jak ważne. Dlatego uczestnicy – Rada Młodzieży postanowili zorganizować integracyjne spotkanie społeczności hufcowej by porozmawiać na temat życzliwości i uprzejmości. W formie zabaw i ćwiczeń warsztatowych wyrażali swoje opinie by na koniec wysnuć wniosek jak ważne są poprawne relacje między uczestnikami, ale również jak ważna jest tolerancja i wzajemna sympatia. W związku ze wzrastającą agresją wśród młodzieży, każde nawet nietypowe działanie przybliża wszystkich do bezpiecznej szkoły i bezpiecznego życia. Uczestnicy, którzy wzięli udział w spotkaniu mogli spróbować smacznych słodkości. Na zakończenie Rada Młodzieży wspólnie zdecydowała, iż weźmie udział w tegorocznej edycji „Szlachetnej Paczki” i przygotuje paczkę dla wybranej rodziny.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 29.11.2018 |

UCZESTNICZKA 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS XIV PRZEGLĄDU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

W dniu 19 listopada uczestniczka 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięła udział w XIV Przeglądzie Pieśni Patriotycznej.

Przegląd Pieśni Patriotycznej odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu, który obok Stowarzyszenia na Rzecz Zespołu Szkół był organizatorem kolejnej edycji konkursu, tym razem pod hasłem „ I na drugim końcu świata będę dumny ze swego pochodzenia”. Ideą organizacji konkursu była popularyzacja tradycji śpiewania pieśni patriotycznych oraz wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia. Hufiec ze Skomielnej Białej reprezentowała uczestniczka I roku praktycznej nauki zawodu Weronika Frost, która wykonała utwór „Najpiękniejsza jest Moja Ojczyzna” w kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Za swój występ otrzymała dyplom i drobny upominek. Podsumowanie Przeglądu i Koncert Galowy laureatów odbędzie się 26 listopada, którzy zostaną wyłonieni przez jury z pośród 100 zgłoszonych wykonawców. Będą śpiewać patriotycznie pamiętając o 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 20.11.2018 |

UCZESTNICZKI 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS HUBERTUSA

W dniu 15 listopada uczestniczki 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięły udział w Hubertusie zorganizowanym przez Klub Sportowy Bór Toporzysko.

Hubertus w którym wzięli udział uczniowie Technikum im. Bł. Ks. Piotra Dańkowskiego oraz Technikum Hodowli Koni z Nawojowej, a także uczestniczki hufca kształcące się w zawodzie jeździec w Klubie Sportowym Bór Toporzysko rozpoczął się spacerem Stępokłusem podczas którego zawodniczki pokazały klasę i umiejętności jazdy konnej. Następnie rozpoczęły się konkursy: skokowy bingo z przeszkodami o różnej wysokości od 30 do 70 cm, oraz skokowy zwykły na 70-80 cm. Spośród uczestniczek II miejsce zajęła świetnie przygotowana Alina. Podczas konkursu obowiązywał strój galowy tak, że zawodniczki prezentowały się pięknie i godnie startowały w zawodach. Po skokach uczestnicy wyszli na trasę po toporzańskich lasach w poszukiwaniu lisa. Podczas wędrówki natrafiali na słodkie niespodzianki. Na koniec wzięli udział w ognisku połączonym z degustacją kiełbasek i bigosu.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 16.11.2018 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W ZAJĘCIACH Z DORADCĄ ZAWODOWYM

W dniu 14 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy będący uczniami I klasy Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju wzięli udział w zajęciach z doradcą zawodowym.

Młodzież spotkała się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który trwa od 12 do 18 listopada, a organizowane wydarzenia mają na celu promowanie świadomego rozwoju i aktywną postawę do podejmowania biznesowych inicjatyw. Pani Dagmara Pustuła z Młodzieżowego Centrum Kariery w Skomielnej Białej poprzez prowadzone warsztaty uświadomiła zebranym uczestnikom na spotkaniu, iż biznes to nie tylko własna firma, swoją aktywność można zacząć od realizacji działań w ramach aktywności w różnego typu stowarzyszeniach i organizacjach. Aby osiągnąć w przyszłości sukces trzeba w młodym wieku próbować działać, szukać inspiracji, ale przede wszystkim poświęcać uwagę swoim talentom i ich rozwojowi. Ważny jest pomysł, pasja i wytrwałość, a efekty będą widoczne dopiero po latach. W drugiej części spotkania uczestnicy w ramach preorientacji zawodowej zostali zaproszeni przez komendanta hufca na warsztaty czekoladowe, które zorganizowane zostaną 21 listopada w MCK w Mszanie Dolnej. Chętni pojadą do Mszany Dolnej, gdzie poznają nie tylko historię czekolady ale również samodzielnie „wyczarują czekoladowe słodkości”.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 15.11.2018 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZAKOŃCZYLI UDZIAŁ W PROGRAMIE „AKTYWNIE I ZDROWO”

W dniu 13 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej zakończyli udział w programie „Aktywnie i zdrowo”.

Program autorski z zakresu profilaktyki zdrowotnej i ekologicznej realizowany był w ramach Małopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej. Miał na celu tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi aktywności sportowej młodzieży, systematycznej dbałości o zdrowie i sprawność fizyczną oraz zachęcenie do uprawiania różnych dyscyplin sportowych a przez to do zwiększania aktywności fizycznej i poznania zasad zdrowego stylu życia. W ramach realizowanych przedsięwzięć uczestnicy brali udział w zajęciach na hali sportowej przy Szkole w Skomielnej Białej w rozgrywkach piłki nożnej, siatkowej i ręcznej a w budynku Hufca i świetlicy środowiskowej w rozgrywkach tenisa stołowego, piłkarzyków. Podczas zajęć omawiali tematykę zdrowia i racjonalnego odżywiania. Chętnie brali udział w wyjazdach rekreacyjno – sportowych: na kręgle, do Niedzicy, na Maciejową. Poznając zasadę fair play uczyli się prawidłowego, zgodnego współzawodnictwa a podczas organizowanych w ramach rywalizacji miedzy hufcami małopolski zawodów sportowych godnie i z sukcesem reprezentowali jednostkę OHP ze Skomielnej Białej. Zrozumieli, że aktywność sportowa to doskonała forma profilaktyki i aktywnego zagospodarowania czasu wolnego, sprzyjająca wszechstronnemu rozwojowi fizycznemu.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 14.11.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY UPAMIĘTNIAJĄ 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 7 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej udali się w pieszą wycieczkę do miejsc pamięci znajdujących się w Rabce Zdroju.

Młodzież w ramach realizowanego Wojewódzkiego Programu Edukacyjnego „Nasza Niepodległa” upamiętniła 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pod pomnikiem poświęconym Żołnierzom Związku Walki Zbrojnej AK poległym i zamordowanym za Ojczyznę w latach 1939-1945, zapalili znicze i wysłuchali informacji o miejscach walk Armii Krajowej. Kolejnym etapem pieszej wycieczki był Obelisk upamiętniający żołnierzy z Oddziału Partyzanckiego AK „Adama” por Jana Stachury, którzy zginęli w walce z niemieckim okupantem. Rabczański cmentarz kończył tę plenerową lekcję historii. To tutaj pod pomnikiem poświęconym Bojownikom o Wolność i Niepodległość Polski zamęczonym w więzieniach i obozach koncentracyjnych wysłuchała informacji pod hasłem „Drogi do Niepodległości”, złożyła symboliczną wiązankę kwiatów i zapaliła znicze. W ramach obchodów rocznicowych w budynku Hufca uczestnicy przygotowali prace plastyczne na konkurs o tematyce niepodległościowej, oraz wykonali symboliczną dekorację świetlicy i wywiesili biało – czerwoną flagę. 11 listopada młodzież weźmie udział w uroczystych Gminnych Obchodach w Lubniu organizowanych w rocznicę 100 - lecia Odzyskania Niepodległości.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 08.11.2018 |


UCZESTNICZKI 6-36 HUFCA PRACY PRZYGOTOWUJĄ KARTKI ŚWIĄTECZNE DLA STOWARZYSZENIA Z RABKI

W dniu 5 listopada uczestniczki 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkały się w budynku hufca by przygotować kartki świąteczne dla Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rabce Zdroju.

W charakterze wolontariatu ozdobiły 150 kartek. Są na nich motywy wigilijne, bożonarodzeniowe ale także zimowe. Wszystkie pięknie zdobione, starannie wykonane, wystawione zostaną na kiermaszu zorganizowanym przy kościołach w Rabce Zdroju przed Świętami Bożego Narodzenia. Wolne datki z ich sprzedaży zasilą konto Stowarzyszenia a dokładnie pomogą przygotować spotkanie wigilijne i paczki dla jego członków. Po raz kolejny młodzież z hufca pokazała iż chce i potrafi działać i być aktywna by sprawić radość swoim kolegom i koleżankom ze Stowarzyszenia. Już przegotowują sią do kolejnej okazji. Będą ozdabiać styropianowe bombki, które również trafią na świąteczny kiermasz.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 06.11.2018 |


III PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ UCZESTNIKÓW OHP

W dniu 27 października w auli szkolnej w Skomielnej Białej odbył się III Przegląd Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP, którego organizatorem była Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie oraz 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej.

Do konkursu zaproszono jednostki z Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP oraz przedstawicieli OHP z innych województw. Swoich przedstawicieli zgłosiła: Dolnośląska WK OHP, Śląska WK OHP, Mazowiecka WK OHP, Podkarpacka WK OHP, Świętokrzyska WK OHP. Patronat nad Przeglądem objęli: Poseł na Sejm Jarosław Szlachetka, Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal oraz Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, którzy ufundowali dla laureatów przeglądu nagrody i wyróżnienia. Wyróżnienia ufundowali również: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Danuta Burtan i Prezes Europejskiego Stowarzyszenia „Magnus” Andrzej Błachut oraz kadra 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej. Statuetki I, II, III miejsca ufundował Komendant Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Krzysztof Świerczek. III Przegląd Pieśni Patriotycznej zorganizowany został w ramach Wojewódzkiego Programu Edukacyjnego „Nasza Niepodległa”, którego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych, pielęgnowanie historii i tradycji oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Do przeglądu zgłosiło się 39 uczestników z 30 jednostek organizacyjnych: Hufców Pracy, Ośrodków Kształcenia i Wychowania, Środowiskowych Hufców Pracy, Centrów Kształcenia i Wychowania: soliści duety i zespoły. Jury w składzie: Wojewódzki Komendant Krzysztof Świerczek, Elżbieta Pasierb instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu, Izabela Handzel nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, Piotr Kowalcze instruktor gry na instrumencie, Andrzej Bala społecznik, lokalny patriota, oceniało dobór repertuaru, opracowanie muzyczne, interpretację i ogólny wyraz artystyczny wystąpień. Młodzież prezentowała bardzo wysoki poziom. Na koncert laureatów przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, Radny Rady Powiatu Jacek Pasiowiec, Radni Rady Gminy Lubień Maria Bal, Andrzej Bala, Prezes OSP w Skomielnej Białej Andrzej Gacek , Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych Izabela Kościelniak, Andrzej Błachut, Sołtys Wsi Skomielna Biała Jan Macioł, nauczyciele, wychowawcy, pracodawcy, sponsorzy, przedstawiciele Związku Podhalan w Skomielnej Białej. Chór „Gaudium” ze Skomielnej Białej rozpoczął drugą część przeglądu wykonaniem wiązanki pieśni patriotycznych. Następnie Komendant Wojewódzki Krzysztof Świerczek oraz Komendant 6-11 Hufca Pracy w Wadowicach Pani Jolanta Zacny ogłosili wyniki i wręczyli dyplomy oraz wyróżnienia laureatom Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Polska Niepodległa – Drogi do Wolności”. Kolejnym punktem spotkania było wręczenie dyplomów i wyróżnień Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „List do Piłsudskiego”. Konkurs organizowany był przez Wojewódzką Komendę OHP w Krakowie oraz 6-2 Hufiec Pracy w Niepołomicach. Kulminacyjnym punktem spotkania, na który wszyscy z niecierpliwością czekali było ogłoszenie wyników III Przeglądu Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP.

I miejsce otrzymał Bartłomiej Telesz Podkarpacka WK OHP z 9-12 HP Jarosław. II miejsce Jakub Kozłowski Małopolska WK OHP 6-18 HP Kęty. III miejsce duet: Aleksandra Kostkiewicz i Aleksandra Dudek Podkarpacka WK OHP 9-13 HP Przemyśl. Wyróżnienie Posła na Sejm RP Jarosława Szlachetki otrzymała Patrycja Przystał Małopolska WK OHP 6-17 HP Oświęcim. Wyróżnienie Starosty Powiatu Myślenickiego – Magdalena Poremba Mazowiecka WK OHP 7-2 OSiW Płoniawy – Bramura. Wyróżnienie Wójta Gminy Lubień – Patrycja Rachmaciej Małopolska WK OHP 6-24 HP Dąbrowa Tarnowska. Wyróżnienie Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu – Julia Mól Małopolska WK OHP 6-33 ŚHP Nowy Sącz. Wyróżnienie Prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Magnus” – Izabela Frankiewicz Małopolska WK OHP 6-5 HP Kraków. Wyróżnienie kadry 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej otrzymała Marta Borzycka Świętokrzyska WK OHP 13-3 HP Kielce. Wyróżnienie Jury – Trio Wokalne „My młodzi” Angelika Czopek, Szymon Król, Dominik Gamoń Małopolska WK OHP 6-32 HP Limonowa. Na zakończenie zebrani goście wysłuchali wystąpień zwycięskich wykonawców. III Przegląd Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP to duże przedsięwzięcie do realizacji. Nie byłby możliwy gdyby nie pomoc i wsparcie wielu ludzi na czele z Wojewódzkim Komendantem, Wójtem Gminy Lubień, Posłem na Sejm RP, Starostą Powiatu Myślenickiego, Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu, Dyrektorem Szkoły Podstawowej, Prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Magnus, Prezesa OSP oraz Chóru „Gaudium” ze Skomielnej Białej. Podziękowania należą się również pracodawcom i sponsorom: GKRPA w Gminie Lubień, LGD Turystyczna Podkowa, Bank Spółdzielczy Mszana Dolna, „Uzdrowisko Rabka”, Zegary Grażyna i Stanisław Gacek, Cukiernia „Pychotka” z Naprawy, Zofia i Stanisław Słowiak z Lubnia, Pizzeria „Gracja” Jordanów, Pizzeria Rabka Maria Bil, Firmy: „Vanmar”, „Jandrew”, „Głodek Consulting”, „Auto Moto Świder”, „Stołówka Szkolna”, „Top Market”, „Profes”, „Kacztex”, „Dermiss”, „Agnes”, „Top Hair”, „Folwark Stara Winiarnia”, „Auto Centrum Fudala”, Nauczycielom, Instruktorom: Ewie Chorążak, Justynie Handzel, Elżbiecie Pasierb, Izabeli Handzel, Piotrowi Kowalcze, Andrzejowi Bala, Obsłudze Stanisławowi Gackowi, Fabianowi Gackowi i licznym Wolontariuszom – młodzieży ze Skomielnej Białej. Nad całością i dobrą organizacją czuwała Kadra 6-36 HP i MCK ze Skomielnej Białej na czele z Komendantem Hufca. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz wychowawcom za udział w III Przeglądzie Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP.

| Tekst: Marta Augustyn | Zdjęcia: Mateusz Augustyn |Opublikowano: 29.10.2018 |


PRACODAWCY NA SPOTKANIU W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 25 października w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie pracodawców u których praktyczną naukę zawodu odbywają uczestnicy jednostki.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Dni Otwartych Hufca i realizowanego programu dla młodzieży pod hasłem „Razem rozwinąć skrzydła”. Przybyli goście zostali zapoznani z przepisami dotyczącymi kształcenia pracowników młodocianych ze szczególnym uwzględnieniem przepisów bhp, regulaminu pracy oraz adaptacji społeczno-zawodowej uczestników pierwszego rocznika. Komendant hufca p. Marta Augustyn przedstawiła zasady funkcjonowania OHP oraz harmonogram przedsięwzięć planowanych do realizacji z młodzieżą na rok szkolny 2018/2019. Następnie omówiony został sposób i forma uzyskania refundacji za kształcenie pracownika młodocianego oraz wniosek o zawarcie umowy refundacyjnej, który należy wysłać przed 15 listopada. Natomiast doradca zawodowy p. Dagmara Pustuła omówiła sposoby i formy składania ofert pracy przez pracodawców. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze, podczas dyskusji wypracowano wnioski dotyczące sprawnej realizacji porozumień pomiędzy OHP, a pracodawcami. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że tylko dobra współpraca pozwoli na objęcie uczestnika kompleksową pomocą i wsparciem.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 26.10.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU ZORGANIZOWANYM PRZEZ RADĘ MŁODZIEŻY

WW dniu 19 października uczestnicy 6-36 HP wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Rady Młodzieży działającej przy hufcu w Skomielnej Białej.

Podczas spotkania młodzież ustaliła harmonogram działań i przedsięwzięć na rok szkolny 2018/19 oraz omówiła zadania do realizacji w ramach wojewódzkiego programu „Nasza Niepodległa”, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji III Przeglądu Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP oraz udziału w III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Podsumowała również dotychczasową aktywność uczestników w konkursach i przedsięwzięciach związanych z obchodami rocznicy 100 lecia Odzyskania Niepodległości. Wytypowała przedstawicieli hufca do udziału w Gminnych Obchodach 11 listopada, które odbędą się w Lubniu, a także zgłosiła uczestniczkę do udziału w XIV Przeglądzie Pieśni Patriotycznej organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, pod hasłem „…i na drugim końcu świata będę dumny ze swego pochodzenia”. Na zakończenie uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, iż warto być aktywnym, gdyż poprzez aktywność kształtujemy prawidłowe postawy i wartości, ale również uczymy się samodzielnego, kreatywnego myślenia. Ich zdaniem aktywność jest drogą do poznania, ale również drogą do sukcesu w dorosłym życiu.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 23.10.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W WYCIECZCE DO KRAKOWA

W dniu 8 października uczestnicy 6-36 HP ze Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce autokarowej.

Młodzież wyjechała do Krakowa by oddać hołd Św. Janowi Pawłowi II w 40 rocznicę wyboru na Ojca Świętego. Udała się szlakiem papieskim, którego głównym punktem była modlitwa i zwiedzanie Centrum Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Następnie mając na uwadze przesłanie Papieża, które kierował do młodzieży, iż „w zdrowym ciele zdrowy duch” wzięła udział w godzinnych zajęciach sportowo-rekreacyjnych w Parku Trampolin GO JUMP. Radosna, zadowolona i pełna optymizmu udała się na spacer po Krakowskim Rynku, by podziwiać jego uroki w odsłonie jesiennych zmian w przyrodzie. Wyjazd był kolejną okazją do integracji uczestników I rocznika ze starszymi kolegami i koleżankami. Możliwy był dzięki współpracy ze Szkołą Branżową nr 1 w Rabce Zdroju.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 09.10.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W AKCJI „ZBIERAMY OKULARY”

W dniu 4 października uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w akcji „Zbieramy okulary”.

Młodzież włączyła się w akcję zbiórki okularów dla ludności Republiki Centralnej Afryki. Ogłosiła ją wśród swoich kolegów i koleżanek z hufca, którzy przynieśli okulary używane do czytania oraz lecznicze. Znalazło się też kilka nowych par. Okulary zostaną spakowane i przekazane do Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” gdzie wolontariusze przekażą je dalej, do Afryki. „Zbiórka okularów” to kolejna akcja w której wzięli udział uczestnicy hufca zachęceni przez przedstawicieli Rady Młodzieży działającej przy jednostce w Skomielnej Białej.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 05.10.2018 |


UCZESTNICZKI 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W ŚWIĘCIE DOMU

W dniu 29 września uczestniczki 6-36 Hufca Pracy zaproszono na Święto Domu.

Uroczystość odbyła się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski w Rabce Zdroju, który prowadzi Zgrupowanie zakonne pod kierunkiem Dyrektor Siostry Irminy. Młodzież wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej oraz obejrzała przedstawienie przygotowane przez uczniów ośrodka pt. „Dobranoc Teresko”. Została również poproszona o pomoc w charakterze wolontariatu podczas wspólnej zabawy przy muzyce. Pomagała w przygotowaniu stołów z napojami i słodyczami, ale także aktywnie włączyła się w organizację zabaw ruchowych. Wspólne przedsięwzięcie zbliżyło do siebie uczestników i podopiecznych ośrodka, co przyczyniło się do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. Pokazało, iż dobre przygotowanie do wolontariatu, chęci i empatia niwelują bariery i niepotrzebne uprzedzenia, wskazują młodym dobre wartości i prawidłowe postawy.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 01.10.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY SKŁADAJĄ HOŁD ŚW. JANOWI PAWŁOWI

W dniu 28 września uczestnicy 6-36 HP wzięli udział w spacerze – Rabczańskim Szlakiem Św. Jana Pawła II.

Młodzież w ramach uczczenia obchodów 40 rocznicy wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II na Papieża udała się na pieszą wycieczkę, która rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele p.w. Św. Teresy w Rabce Zdroju. Następnie przeszła przez Rabczański Park Zdrojowy i zatrzymała się pod Pomnikiem Jana Pawła II, gdzie w modlitwie i słowach pieśni przypomniała postać wielkiego Polaka. Podczas rozmowy zwróciła uwagę na myśli przewodnie jakie Jan Paweł II kierował do młodych i jaką drogę wskazywał im w drodze do dorosłości, szczęścia i radości życia.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 01.10.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ORGANIZUJĄ ZBIÓRKĘ DLA POTRZEBUJĄCYCH

W dniu 21 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej zorganizowali zbiórkę odzieży, pościeli, kocy i innych potrzebnych rzeczy dla rodziny z Rabki Zdrój, która straciła cały swój dobytek w pożarze

Młodzież uczestnicząca w Wojewódzkim Programie Edukacyjno-Profilaktycznym pod hasłem „Współczuję - Szanuję - Pomagam” postanowiła włączyć się w pomoc dla potrzebującej rodziny w której członkiem jest absolwentka OHP. W charakterze wolontariatu wykazując się odpowiedzialnością, empatią i zrozumieniem, ogłosiła zbiórkę wśród swoich rówieśników. Uczestnicy chętnie włączyli się do akcji i przynieśli do hufca potrzebne rzeczy. Przedstawicielki Rady Młodzieży sprawdziły ich jakość i posegregowały je wg. asortymentów, a następnie przewiozły do rodziny z Rabki. Realizacja programu ma na celu nie tylko zapoznanie z zasadami wolontariatu i obowiązkami wolontariuszy, ale ma również podnieść świadomość dotyczącą pomocy ludziom potrzebującym, jak również wzmocnić postawy prospołeczne.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 01.10.2018 |


UCZESTNICZKI 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W MEMORIALE DANUTY MARSZAŁEK WALIGÓRSKIEJ ORAZ MISTRZOSTWACH MAŁOPOLSKI W DAMSKIM SIODLE

W dniach 22 i 23 września w Folwarku w Toporzysku uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej kształcące się na III roku praktycznej nauki zawodu jeździec w Klubie Sportowym „Bór” wzięły udział w XXIII Memoriale Danuty Marszałek Waligórskiej – w zawodach w Ujeżdżaniu oraz w III Mistrzostwach Małopolski w Damskim Siodle.

Dziewczęta po raz kolejny pokazały swoje umiejętności, które nabyły kształcąc się pod czujnym okiem instruktorów jeździectwa. W klasyfikacji końcowej w Zawodach w Ujeżdżaniu Angelika zajęła 1 miejsce i zdobyła tytuł oraz puchar, 4 pozycję zajęła Weronika, 5 Marysia. Alina pokazała klasę i bardzo dobrą formę w Mistrzostwach w Damskim Siodle w skokach i konkursie elegancji. Dziewczęta podczas zawodów miały mnóstwo pracy, przygotowywały teren i sprzęt do poszczególnych konkurencji, dbały o porządek i sprawny ich przebieg. Służyły informacją dla dopingującej publiczności. Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni przywitały w doskonałych humorach z wiarą na kolejne zwycięstwa w następnych konkursach.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 01.10.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY SPRZĄTAJĄ ŚWIAT

W dniu 17 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w akcji „Sprzątania Świata”.

Młodzież jak co roku przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji by zadbać o czystość środowiska, w którym żyją, pracują i się uczą. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Akcja – segregacja 2 x więcej, 2 x czyściej”. W Skomielnej Białej od kilku lat zbierane śmieci są segregowane, dlatego uczestnicy dobrze wiedzą jak pozytywnie na środowisko działa ten sposób zbiórki odpadów. Sprzątanie świata to nie jednorazowa akcja w Skomielnej Białej. Młodzież bierze udział w programie „Zadbaj o swoją wieś” – dbając o czystość centralnej części wsi, przez przystanki przy drodze E27 od skrzyżowania do Rabki, oraz na drodze krajowej tzw. Zakopiance. 2 razy w roku dołącza się do zbiórki śmieci wielkich gabaretów, oraz do zbiórki elektrośmieci. Przez cały czas zbiera plastikowe nakrętki, które później oddaje do Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Rabce Zdroju. Bierze udział w zajęciach wychowawczych o tematyce proekologicznej. Swoją pracą i zaangażowaniem wskazuje na prawidłowe postawy ale także przyczynia się do ochrony środowiska i dbałości o otoczenie.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 18.09.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W ZAWODACH TOWARZYSKICH I REGIONALNYCH W TOPORZYSKU

W dniu 16 września uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej odbywające praktyczną naukę zawodu jeździec w Folwarku w Toporzysku wzięły udział w Zawodach Towarzyskich i Regionalnych w Skokach przez Przeszkody.

Zawody zorganizował Klub Sportowy „Bór” w Toporzysku, który zaprosił do udziału w konkurencjach licznych przedstawicieli z całej małopolski. Zawody podzielone zostały na dwie grupy: zawody Towarzyskie w nich konkurencje: dokładność bez rozgrywki, w której brały udział uczestniczki Joanna, Magdalena i Alina. Anastazja, Maria, Weronika oraz Zawody Regionalne z konkurencją: dwufazowy z trafieniem w normę czasu i zwykły w której brały udział Angelika, Weronika i Alina. Dziewczęta wykazały się doskonałą sprawnością i świetną techniką jazdy konnej, pokazały nie tylko umiejętności ale i wiedzę w czasie startu w konkurencjach. Podczas osiągania czołowych miejsc widać było ich wypracowany i bardzo dobry kontakt z koniem co przyczyniło się do sukcesów m.in. wyróżnienie i dekoracje zdobyły Anastazja i Magdalena, Alina zajęła I miejsce. Zawody to nie jedyna dodatkowa forma doskonalenia zawodowego uczestniczek w Klubie Sportowym Bór. Od poniedziałku 17 września dziewczęta wezmą udział w kursie instruktorskim organizowanym przez Folwark prowadzonym przez p. Wacława Pruchniewicza – najlepszego trenera w Małopolsce. Nabędą one umiejętności z zakresu lążowania, weterynarii, prowadzenia jazdy, pracy z młodymi końmi. Poszerzą teorię o żywieniu i hodowli koni. Ponadto dziewczęta zostały zaproszone na plan nowo powstającego filmu opisującego wojenne losy kampanii jesiennej 1939 r. Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, pt. „Ostatni bój – 33 dni walki”. Już przygotowują się do swojej nowej roli – tym razem aktorskiej. Pamiętając o historii narodu polskiego w przeddzień napaści Rosji na Polskę uczestniczki zapaliły symbolicznego znicza pod pomnikiem Pułku 3 Strzelców Konnych znajdującym się na terenie posiadłości Folwarku. W zadumie i milczeniu wspominały tragizm tych dni i bohaterów o których należy pamiętać by zachować swoją tożsamość narodową.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 14.09.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU ADAPTACYJNO-INTEGRACYJNYM

W dniu 14 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu adaptacyjno- integracyjnym w ramach programu „ Razem rozwinąć skrzydła ”.

Spotkanie odbyło się w Salonie Fryzjerskim AGNES-STYLE w Rabce Zdroju. Pracodawczyni zarazem instruktor praktycznej nauki zawodu pani Agnieszka Wojdyła zaprosiła młodzież na pierwsze w tym roku warsztaty, mające na celu wprowadzenie uczestników pierwszego rocznika w życie zakładu pracy co pozwoli im łatwiej zaaklimatyzować się w nowym środowisku oraz ułatwi integrację z rówieśnikami. Uczestnicy poznali przepisy bhp i regulamin zakładu. Zostali poinformowani o swoich obowiązkach ale i o prawach. Następnie wzięli udział w pierwszym w tym roku szkoleniu fryzjerskim podczas, którego poznali jak prawidłowo wykonać zabieg mycia włosów i jak nakładać farbę koloryzującą by klientka była zadowolona a efekt olśniewający.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 14.09.2018 |


WRĘCZENIE CERTYFIKATÓW I ZAŚWIADCZEŃ DLA BENEFICJENTÓW PROJEKTU OD SZKOLENIA DO ZATRUDNIENIA – YEI W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 12 września beneficjenci projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” wzięli udział w uroczystym wręczeniu certyfikatów i zaświadczeń.

Młodzież spotkała się w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej by podsumować udział w projekcie, podzielić się swoimi spostrzeżeniami i uwagami po udziale w różnych formach wsparcia. Beneficjenci otrzymali certyfikaty i zaświadczenia z indywidualnego i grupowego doradztwa zawodowego, grupowego wsparcia psychologicznego, zajęć z zakresu zapobiegania depresji, kursu zawodowego, zajęć z zakresu obsługi programów komputerowych, warsztatów przygotowujących do usamodzielnienia, indywidualnego pośrednictwa pracy, kreowania wizerunku, staży zawodowych. W słowach podziękowania wyrazili wdzięczność oraz zadowolenie z udziału w projekcie, w ramach którego poszerzyli swoje umiejętności oraz uzyskali kwalifikacje, które ułatwią im znalezienie zatrudnienia i wejście na obecny rynek pracy.


Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

| Tekst: Marta Augustyn | Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak |Opublikowano: 13.09.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS WYCIECZKI DO KINA

W dniu 12 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w wyjściu do kina Śnieżka w Rabce Zdroju.

Młodzież w ramach realizowanego Wojewódzkiego Programu edukacyjnego pod hasłem „NASZA NIEPODLEGŁA” mającego na celu uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a także m.in. kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej obejrzała film „Dywizjon 303 Historia Prawdziwa”. Film opowiada o losach polskich pilotów, którzy wzięli udział w bitwie o Anglię podczas II wojny światowej. Uczestnicy z zainteresowaniem śledzili losy pilotów Dywizjonu 303, którzy dzięki swoim umiejętnościom, woli walki i miłości do kraju ojczystego stali się bohaterami nie tylko swojej ojczyzny Polski, ale również Anglii i reszty Europy.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 13.09.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS NARODOWEGO CZYTANIA

W dniu 7 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w ogólnopolskiej akcji po hasłem „Narodowe Czytanie”.

Patronat nad akcją objęła Para Prezydencka. Tym razem lekturą do czytania było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Uczestnicy zebrali się w Szkole Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju by wspólnie poznać losy bohaterów, ale również przenieść się w czas epoki, w której dzieje się akcja utworu. Spotkanie rozpoczęło się od omówienia krótkiej notatki biograficznej Stefana Żeromskiego. Następnie młodzież wysłuchała fragmentów utworu czytanych przez panią komendant Martę Augustyn, oraz nauczyciela panią Małgorzatę Nawarę i wzięła udział w rozmowie, podczas której omówiła tematykę utworu nawiązując do rocznicy 100-lecia odzyskania Niepodległości. W akcji udział wzięli uczestnicy rocznika II i III, którzy odbywają praktyczną naukę zawodu w zakładach na terenie Rabki i są uczniami Szkoły Branżowej nr 1, której Dyrektorem jest pan Andrzej Błachut.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 10.09.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ ROZPOCZYNAJĄ ROK SZKOLENIOWY 2018/2019

W dniu 3 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej rozpoczęli uroczystym spotkaniem nowy rok szkoleniowy 2018/2019.

Uczestników będących zarazem uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju przywitał Dyrektor p. Andrzej Błachut, który przedstawił plan zajęć, harmonogram praktyk oraz omówił sprawy bezpieczeństwa. Następnie młodzież wysłuchała informacji przekazanych przez kadrę hufca na temat najbliższych działań i przedsięwzięć w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej. Wzięła również udział w warsztatach integracyjnych podczas których miała możliwość zaprezentowania w ciekawy lub śmieszny sposób swojej osoby. Pierwsze spotkanie było świetną okazją do przełamania barier i nieśmiałości pomiędzy uczestnikami, którzy rozpoczęli naukę w szkole, a z nią praktyczną naukę zawodu.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 04.09.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ PAMIĘTAJĄ!

W dniu 3 września uczestnicy 6-36 HP w Skomielnej Białej wzięli udział w obchodach upamiętniających wydarzenia II wojny światowej.

Młodzież z 6-36 Hufca Pracy pamiętając o szczególnej dacie 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz wydarzeniach jakie rozegrały się 3 września 1939 roku w Skomielnej Białej wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez Komitet Społeczny im. Świętego Sebastiana w Skomielnej Białej, które rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, poległych żołnierzy i zamordowanych mieszkańców, koncelebrowaną przez ks. Wikarego Pawła Centure. Po Mszy Świętej przy obelisku upamiętniającym to wydarzenie w asyście funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza wysłuchała odczytanego apelu poległych, po którym zaproszeni goście złożyli uroczyście wieńce, kwiaty i zapalili symboliczne znicze. Znicze upamiętniające ten dzień zapalili również przedstawiciele Rady Młodzieży OHP, którzy również obejrzeli wystawę przygotowaną w 79 rocznicę tragicznych wydarzeń.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 04.09.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS WYCIECZKI DO NIEDZICY

W dniu 29 sierpnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce do Niedzicy.

Wyjazd zorganizowany został na zakończenie wakacji w ramach programu autorskiego pod hasłem „Aktywnie i zdrowo”. Młodzież korzystając z pięknej, słonecznej pogody wyjechała ze swoich miejscowości by podziwiać urok pięknych polskich gór Pienin i Pienińskiego Parku Narodowego. Spacerem przeszli po Niedzicy skąd widać było nie tylko przepiękne pejzaże ale również ruiny starego Niedzickiego Zamku, którego historia sięga okresu średniowiecza. Płynąc statkiem „Harnaś” po Zalewie Czorsztyńskim, sztucznym zbiorniku na rzece Dunajec, młodzież wysłuchała ciekawych informacji związanych z historią i tradycją tego regionu. Na zakończenie udała się na Zaporę Czorsztyńską, gdzie mile i przyjemnie spędziła swój wolny czas podziwiając tereny sportowo-rekreacyjne i krajobraz przyrodniczy. Wyjazd był doskonałą formą zagospodarowania czasu wolnego uczestników. Był także okazją do integracji grupy, rozmów i dyskusji, ale także do poznania nowych ciekawych miejsc.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 30.08.2018 |


SPOTKANIE UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY PRZED ROZPOCZĘCIEM NOWEGO ROKU SZKOLENIOWEGO

W dniu 28 sierpnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w spotkaniu organizacyjnym na rozpoczęcie nowego roku szkoleniowego.

W pierwszej części spotkania młodzież wysłuchała prelekcji prowadzonej przez przedstawiciela Powiatowej Komendy Policji w Myślenicach asp. st. Ewę Nalepę dotyczącej przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zajęć szkolnych, na praktyce i w hufcu oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. Następnie uczestnicy zostali zapoznani z harmonogramem zajęć, realizowanymi programami autorskimi oraz kalendarzem imprez Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy na rok szkolny 2018/2019. Swoje prawa i obowiązki ma praktyce i w szkole poznali uczestnicy I rocznika którzy od września rozpoczną praktyczną naukę zawodu w ramach OHP. Na zakończenie młodzież wzięła udział w zajęciach z doradcą zawodowym na których poznała techniki autoprezentacji, formy pisania dokumentów aplikacyjnych i wzięła udział w warsztatach aktywizujących.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 29.08.2018 |


Konkurs "Korpiele Tradycją Naszej Wsi"

| Opublikowano: 09.08.2018 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZAKOŃCZYLI UDZIAŁ W PROGRAMIE POD HASŁEM „LATO NA WSI”

31 lipca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej zakończyli udział w programie autorskim realizowanym od 25 czerwca pod hasłem „Lato na wsi”.

Program przeznaczony był dla uczestników OHP, którzy pozostali na czas wakacji w Skomielnej Białej i zechcieli w sposób aktywny, pożyteczny, atrakcyjny i bezpieczny spędzić swój wolny czas. Program wdrażał do aktywności fizycznej i rekreacji sportowej ale również do aktywizacji zawodowej i integracji społecznej, poprzez różne formy, w tym inicjatywę wolontariatu, która stała się nie tylko okazją do pomocy na rzecz potrzebującym ale również była doskonałą formą samorealizacji. Wśród bogatej oferty zajęć turystyczno- rekreacyjnych strzałem w dziesiątkę okazała się wycieczka do Chochołowa na Termy Podhalańskie. Młodzież podczas całodniowego pobytu korzystała z kąpieli w ciepłych basenach ale również mogła zagrać w piłkę siatkową i ogrzać się promykami słońca. Wykazała się przy tym odpowiedzialnością i dyscypliną przestrzegając zasad regulaminu pobytu w tego typu miejscach. Dużym powodzeniem cieszyły się również cykliczne zajęcia sportowe zarówno na boisku gdzie odbywały się rozgrywki w piłkę nożną, siatkową jak i w budynku hufca, podczas których młodzież chętnie grała w tenisa stołowego, piłkarzyki, szachy i warcaby oraz brała udział w zajęciach rozwijających w ramach których uczestnicy wklejając zdjęcia i opisy przygotowali kolejny segregator kroniki hufcowej. Wolontariat uczestników skierowany był na pomoc dzieciom z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Świętej Tereski w Rabce Zdroju. Dziewczęta z hufca pomagały podczas wyjścia do Rabkolandu, Teatru Rabcio, całodniowej wycieczki do Wadowic i Zatorlandu, wizyty w Muzeum Zbójników i Górali oraz wycieczki do Zakopanego. Uczestnicy z hufca z wielką chęcią i radością zaangażowali się również w wolontariat podczas Święta Gminy Lubień. Pomagali przy organizacji konkursów, dbali o porządek i czystość, służyli pomocą. W trakcie trwania programu młodzież wzięła również udział w spotkaniu z Dzielnicowym Gminy Lubień i zajęciach profilaktycznych na temat „Bezpiecznych wakacji”. Poznała zasady odpowiedniego, bezpiecznego spędzania wolnego czasu nad wodą, w górach podczas wycieczek i wspólnych wyjazdów. Młodzież wzięła również udział w warsztatach aktywnego poszukiwania pracy i przedsiębiorczości prowadzonych przez p. Dagmarę Pustułę doradcę zawodowego z Młodzieżowego Centrum Kariery ze Skomielnej Białej. Przedsięwzięcia organizacji czasu wolnego, w których chętnie wzięła udział młodzież przeprowadzone zostały w ramach wojewódzkiego programu „ Wakacje ze sportem”. W sierpniu Hufiec Pracy w ramach działalności świetlicy środowiskowej planuje również organizację szeregu interesujących zajęć, które mają służyć rozwojowi i kształceniu umiejętności młodych ludzi ale również zagospodarowaniu ich czasu wolnego.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 31.07.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ ZWYCIĘZCAMI W GMINNYCH ZAWODACH SPORTOWO – POŻARNICZYCH

W dniu 29 lipca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy będący członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej po raz drugi z rzędu zdobyli I miejsce w Gminnych Zawodach Sportowo – Pożarniczych.

Tym razem Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze odbyły się na boisku sportowym w Tenczynie. Stratowały w nich drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych z Krzeczowa, Tenczyna, Lubnia i Skomielnej Białej. Druhny i druhowie podzieleni na kategorie wiekowe wykazali się świetną sprawnością fizyczną i doskonałym przygotowaniem. Aż miło było patrzeć jak świetnie wygrywają sztafetę oraz bojówkę, czego końcowym efektem był dyplom medale i symboliczna statuetka złoty toporek – dla drużyny seniorów, w której stratowali uczestnicy OHP – Piotr i Paweł Paś oraz wychowawca Mateusz Augustyn. Natomiast w kategorii wiekowej 16 – 18 lat startowali Mateusz Leśniakiewicz oraz Marcin Stolarczyk – uczestnicy hufca, którzy po spisaniu umowy od września rozpoczną naukę zawodu, jako pracownicy młodociani w ramach OHP.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 30.07.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY PODCZAS ŚWIĘTA GMINY LUBIEŃ

W dniu 22 lipca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej zostali zaproszeni na Święto Gminy – II Turniej Wsi i Miast Partnerskich, który odbył się w Lubniu, na boisku sportowym nad Rabą.

W charakterze wolontariatu młodzież włączyła się aktywnie w organizację tej imprezy, która w tym roku miała charakter międzynarodowy, gdyż do Lubnia na ten dzień zjechały się delegacje z miast partnerskich: Penkun z Niemiec, Małego Sławkowa i Malatiny ze Słowacji, oraz polskiego Kolna. Pozostałe drużyny startujące w turnieju reprezentowały Lubień, Tenczyn, Krzeczów i Skomielną Białą. Uczestnicy hufca pomagali podczas organizacji konkursów, które miały wesoły charakter i były pełne humoru. Dbali także o porządek i czystość na stołach, ale również kwestowali na rzecz chorej dziewczynki z Lubnia. Podczas imprezy dopingowali i „trzymali kciuki” za drużynę, która podczas turnieju reprezentowała naszą wieś. Tym bardziej, iż w skład 5 osobowej drużyny weszli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skomielnej Białej, w której działają Piotr i Paweł, uczestnicy hufca, oraz wychowawca Mateusz, a także wolontariuszki Ania i Paulina. Drużyna ze Skomielnej Białej od początku była faworytem, podczas rywalizacji na wesoło wykazała się zręcznością, szybkością i ogromnym zdyscyplinowaniem. Grupa była zgrana, działała zespołowo, co przyniosło skutek. Jakaż była radość gdy po podliczeniu punktów okazało się, że Skomielna Biała ex aequo wraz z drużyną z Lubnia zajęła 1 miejsce i wywalczyła dla swojej wsi bon o wartości 5 tysięcy złotych. Pomimo początkowo deszczowej pogody impreza była wspaniała. Przybyło na nią mnóstwo osób. Pokazała jak świetnie można się wspólnie bawić, pokonując barierę językową i rywalizując pamiętając o zasadach fair play.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 23.07.2018 |


KREOWANIE WIZERUNKU W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

center>

26 czerwca uczestnicy projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” zakończyli udział w zajęciach z zakresu kreowania wizerunku połączonych z usługą stylisty przeprowadzeniem metamorfozy i zakupem strojów.

Podczas warsztatów, wykwalifikowana stylistka przedstawiła młodzieży psychologiczne znaczenie dobrego wizerunku oraz jak wizerunek wpływa na pierwszy kontakt z pracodawcą podczas poszukiwania pracy zawodowej. Zwróciła uwagę jak ważny jest odpowiedni makijaż i styl ubierania, a także dobór kolorystyki, bo wygląd człowieka jest bardzo ważny w komunikacji z otoczeniem. Odpowiednio dobrane elementy stroju świadczą o profesjonalizmie i przygotowaniu zawodowym. Pani Beata prowadząca warsztaty utwierdziła beneficjentów w przekonaniu, że stosowanie podstawowych zasad dress codu wpływa na poziom pewności siebie, co ważne jest podczas rozmowy z pracodawcą czy wystąpienia publicznego. Następnie każdy z beneficjentów wziął udział w indywidualnym spotkaniu ze stylistą, który pomógł dobrać makijaż i przygotować fryzurę odpowiednią do wyglądu. Zakończeniem zajęć było otrzymanie strojów, w które ubiorą się beneficjenci na rozmowę z pracodawcą, przy poszukiwaniu przyszłej pracy zawodowej.


Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 25.06.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU NA ROZPOCZĘCIE WAKACJI

W dniu 23 czerwca uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej kształcące się w zawodzie jeździec w Toporzysku w Klubie Sportowym „Bór” wzięły udział w spotkaniu na rozpoczęcie wakacji 2018.

Młodzież oraz rodzice zaproszeni zostali na integracyjne ognisko, na którym podsumowano mijający rok szkolny, a także zaplanowano harmonogram zajęć w okresie wakacji. Uczestniczki w radosnych nastrojach przygotowały kukły strachów na wróble jako symboli rozpoczynających się dni wolnych od zajęć szkolnych, które ozdobiły plac trawiasty przed budynkiem Klubu Sportowego i mają stanowić formę dekoracyjną dla gości przyjeżdżających do Toporzyska aby odpocząć i miło spędzić wakacje na łonie natury w stadninie koni. Dziewczęta podzielone zostały na grupy, część korzystać będzie z przysługujących im urlopów, a część odbywać będzie praktyczną naukę zawodu tak aby każda mogła odpocząć i nabrać siły do nowego roku szkolnego. Podczas spotkania poruszane zostały tematy bezpiecznego spędzania wolnego czasu w górach, lesie, nad wodą i w najbliższej okolicy oraz zaprezentowano ofertę zajęć jakie planuje zorganizować 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w miesiącu lipcu.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 25.06.2018 |


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLENIOWEGO W 6-36 HUFCU PRACYM

W dniu 21 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w uroczystym zakończeniu roku szkoleniowego 2017/2018, które odbyło się w Szkole Branżowej 1 Stopnia nr 1 w Rabce Zdroju.

Spotkanie rozpoczęli tegoroczni absolwenci, którzy przygotowali krótki program artystyczny podczas którego w pięknych słowach podziękowali za minione trzy lata: nauczycielom, wychowawcom ale również koleżankom i kolegom. Wzruszenie ogarnęło wszystkich zebranych. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły p. Andrzej Błachut, podsumowując wspólnie spędzony czas, wyróżnił najlepszych, wzorowych absolwentów: Joannę Kapłon oraz Kacpra Twaroga. Świadectwo z wyróżnieniem i czerwonym paskiem otrzymała również Klaudia Garb i Kamila Wsół, uczennice klasy drugiej. Dyplomy oraz nagrody książkowe za aktywność i godne reprezentowanie 6-36 Hufca Pracy podczas zawodów, konkursów i przedsięwzięć z rąk Komendant pani Marty Augustyn otrzymali: Natalia Czyszczoń, Patrycja Skawska, Krzysztof Zachara, Sebastian Staszko, Anna Zając, Stanisław Zając, Kamil Walkowicz, Adrian Krzysztof, Jan Jurzec oraz Sebastian Janowiec. Pani Komendant również za dotychczasową współpracę złożyła symboliczne podziękowania na ręce p. Dyrektora. Przedstawiła młodzieży ofertę zajęć w okresie wakacyjnym, zwróciła się z prośbą o zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania z różnych form wypoczynku: nad wodą, w górach, w lesie i w najbliższej okolicy. Uczestnicy oraz rodzice za okazane wsparcie oraz pomoc OHP na ręce p. Marty złożyli podziękowania i symboliczne kwiaty. W słonecznych radosnych nastrojach wszyscy zebrani składali sobie życzenia udanych wakacji.

| Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Mateusz Augustyn | Opublikowano: 22.06.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY PODCZAS PIKNIKU W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 10 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Mundurowym Pikniku Rodzinnym pod hasłem Skomielna – Strażakom.

Piknik odbył się na Stadionie Sportowym Klubu Sportowego „Luboń” w Skomielnej Białej. Był doskonałą formą wspólnego spędzania niedzielnego wolnego czasu. Na godzinę 14 zebrały się licznie całe rodziny, które oglądały występy, pokazy i brały udział w licznych konkursach. Był występ przedszkolaków, Zespołu Regionalnego „Korpiołki”, uczniów Szkoły Podstawowej i Szkoły Muzycznej, Orkiestry Dętej. Teatr „Chrząszcz” zabawiał nie tylko dzieci, a pokaz strażacki ratownictwa technicznego i Grupy Rekonstrukcyjnej i pokaz policyjny cieszył się ogromną oglądalnością. Między czasie odbywały się gry i zabawy sportowe i liczne konkursy. Piknik zorganizowany został dzięki współpracy wszystkich instytucji, stowarzyszeń i firm działających na terenie wsi. Również swój udział miał 6-36 Hufiec Pracy. Uczestnicy pomagali przygotowywać zaplecze: rozkładali namioty, stoły, ławki, kroili ciasto, dbali o porządek ale także o sprawne funkcjonowanie obfitego bufetu. W trakcie trwania imprezy rozdawali ulotki promujące działalność hufca. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała świetnej zabawie i radosnym humorom wszystkich którzy włączyli się w tym dniu do wspólnego biesiadowania.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 12.06.2018 |


REPREZENTACJA MAŁOPOLSKI NA XXV OGÓLNOPOLSKIEJ PIELGRZYMCE OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY NA JASNĄ GÓRĘ

W dniach 8-9 czerwca uczestnicy 6-10 Hufca Pracy w Myślenicach i 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej reprezentowali Małopolską Wojewódzką Komendę OHP na XXV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ochotniczych Hufców Pracy na Jasna Górę.

Autokar z młodzieżą wyjechał o godzinie 700 rano ze Skomielnej Białej i po zabraniu grupy z Myślenic, obrał trasę w kierunku Częstochowy. Podróż przebiegła w radosnej atmosferze piosenek, rozmów i gier. Młodzież z obu hufców szybko się zintegrowała i utworzyła jedną wspólną, zgraną grupę. Po przybyciu do Częstochowy, uczestnicy wraz z opiekunami zakwaterowali się w Domu Pielgrzyma, następnie udali się do herbaciarni na smaczny obiad. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się pod Archikatedrą, gdzie zgromadzili się uczestnicy hufców z całej Polski. Młodzież ubrana była w charakterystyczne koszulki w różnych kolorach dla poszczególnych województw. Uczestnicy z Małopolski wyróżniali się ładnym, żółtym kolorem stroju. Do grupy podszedł oraz przywitał się z każdym uczestnikiem Komendant Wojewódzki Krzysztof Świerczek. Należy zaznaczyć, że przez cały okres trwania pielgrzymki młodzież i opiekunowie reprezentujący Małopolskę, mogli liczyć na aktywną pomoc oraz troskę pana komendanta. Nabożeństwo pokutne rozpoczęło się od wmaszerowania wszystkich pocztów sztandarowych, a za nimi podążyła młodzież, która została serdecznie przywitana przez Duszpasterza Krajowego Ochotniczych Hufców Pracy ks. Jarosława Srokę. Po nabożeństwie młodzież wyruszyła w kierunku Bazyliki na Jasnej Górze. Kolorowy, radosny i rozśpiewany pochód przyciągał uwagę mieszkańców, turystów, pielgrzymów, którzy serdecznie pozdrawiali maszerujących. Piękna pogoda pozwoliła bez przeszkód dotrzeć do bazyliki na uroczystą Mszę Świętą. Młodzież z Małopolski godnie i aktywnie uczestniczyła w nabożeństwie. Wieczorem, grupa przybyła na koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania przez wszystkich obecnych hymnu państwowego w postawie zasadniczej. Następnie wszyscy wysłuchali wystąpienia Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy Bogdana Ścibuta. Po przemówieniu komendant wręczył Medale Komisji Edukacji Narodowej dla kadry Ochotniczych Hufców Pracy. Młodzież z Małopolski szczególnie głośno i żywiołowo oklaskiwała moment wręczenia odznaczeń pani Łucji Filipiak z Hufca Pracy w Limanowej oraz pani Dorocie Paździora z Hufca Pracy w Wadowicach. Po wręczeniu wszystkich medali, rozpoczął się koncert Zespołu Marynarki Wojennej „RIWIERA”. Po występie zostały wręczone laureatom nagrody za konkursy organizowane przez Duszpasterstwo Krajowe i Komendę Główną OHP. Po zakończeniu wszystkich uroczystości młodzież wraz z opiekunami udała się na zasłużony odpoczynek. Następny dzień minął grupie pod znakiem zwiedzania, spacerów. Młodzież uznała pielgrzymkę za ważne wydarzenie, podczas którego oprócz przeżyć duchowych, nawiązała nowe przyjaźnie i znajomości z uczestnikami z całego kraju oraz poznała wiele ciekawych miejsc.

| Tekst: Michał Kowalczyk, Zdjęcia: Bogusław Stankiewicz | Opublikowano: 12.06.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W WYCIECZCE DO ZAKOPANEGO

8 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce do Zakopanego.

Młodzież korzystając z pięknej wiosennej pogody wybrała się do miasta polskich gór by aktywnie spędzić swój czas, wypocząć ale również poznać walory tatrzańskiego krajobrazu i rezerwatu przyrody. Niezapomnianą atrakcję dla uczestników był wyjazd kolejkę linową na Gubałówkę a następnie spacer na Szymoszkową Polanę gdzie mogli odpocząć podziwiając wspaniałe widoki i panoramę Zakopanego oraz Tatr. Następne udali się do Muzeum Tatrzańskiego gdzie obejrzeli regionalne stroje, stare zabytkowe przedmioty, oraz florę i faunę Podhala z kolei przeszli do Kościoła p. w. Św. Rodziny by wziąć udział w modlitwie i złożyć podziękowanie za miniony ro szkolny. Na zakończenie przeszli ulicami Krupówek podziwiając tradycję i kulturę Zakopiańczyków . Zwrócili uwagę na zadbane ulicę, pełne posadzonych w donicach kwiatów oraz ustawione kosze do segregacji śmieci świadczące o poszanowaniu dla środowiska i otaczającej przyrody. Wyjazd zorganizowany został w ramach autorskiego programu z zakresu edukacji ekologicznej współfinansowanego z funduszy Wojewódzkiej Komendy OHP w Krakowie.

| Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Alina Macioł | Opublikowano: 12.06.2018 |


SPOTKANIE BENEFICJENTÓW PROJEKTU „OD SZKOLENIA DO ZATRUDNIENIA – YEI” NA ROZPOCZĘCIE STAŻY ZAWODOWYCH W 6-36 HUFIEC PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 1 czerwca beneficjenci projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” wzięli udział w spotkaniu na rozpoczęcie staży zawodowych.

Uczestnicy spotkali się w hufcu aby omówić zasady i formy odbywania staży w wybranych przez siebie zawodach, w których ukończyli kursy zawodowe. Młodzież podpisała umowę trójstronną. Poznała ogólne warunki realizacji stażu, zobowiązania pracodawcy i obowiązki stażysty. Uzyskała informacje dotyczące czasu pracy oraz korzystania z przysługujących 2 dni wolnych w każdym miesiącu. Staże będą realizowane w zakładach pracy na terenie Skomielnej Białej, Rabki Zdrój, Jordanowa, Naprawy, Skawy. I tak kucharz I, II stopnia z elementami kuchni regionalnej, cateringu oraz carvingu odbywać będzie trzech uczestników na „Stołówce Szkolnej” w Skomielnej Białej, w Bistro-Gril w Rabce Zdrój oraz w Restauracji „Panorama pod Sosnami” w Naprawie. Kosmetyczka z elementami wizażu, i makijażu i stylizacją paznokci oraz przedłużanie i zagęszczanie rzęs, odbywać będą trzy uczestniczki w „Centrum Kosmetyki Profesjonalnej „DERMISS” w Rabce oraz w „Centrum Urody” w Jordanowie. Staż w zawodzie sprzedawca-magazynier z obsługą kasy fiskalnej i programów do fakturowania odbywać będzie dwóch uczestników w Firmie „MCM Maria Zięba” w Rabce Zdrój. W firmie „KACZTEX” w Skawie staż będzie realizował jeden uczestnik, a grafik komputerowy w firmie PPHU Intro LASER w Rabce Zdroju. Staże potrwają do końca sierpnia, w czasie ich realizacji młodzi ludzie nabędą nowe umiejętności i doświadczenie, które pomogą im w znalezieniu przyszłej pracy zawodowej.


Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 05.06.2018 |


SPOTKANIE UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY PRZED UDZIAŁEM W OGÓLNOPOLSKIEJ PIELGRZYMCE NA JASNĄ GÓRĘ

W dniu 1 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w spotkaniu przygotowującym ich do udziału w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Młodzieży i Kadry na Jasną Górę.

Odprawa przed wyjazdem odbyła się w budynku Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 w Rabce Zdroju. Młodzież, która weźmie udział w wyjeździe poznała dokładnie Regulamin Pielgrzymki, obowiązki uczestnika i zasady udziału w Ogólnopolskiej Pielgrzymce, która odbędzie się w dniach 8-9 czerwca, a której tegoroczne wezwanie brzmi „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. To wielkie i ważne przedsięwzięcie wymaga od młodzieży odpowiedniego przygotowania ale i prezentowania postawy pełnej wiary, nadziei i miłości, dlatego podczas spotkania nie zabrakło również pytań i udzielanych przez kadrę odpowiedzi w celu rozwiania wątpliwości i pozyskania dokładnej informacji, tak aby jak najlepiej przygotować się do duchowego przeżycia tego wydarzenia. Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wraz z uczestnikami 6-10 Hufca Pracy w Myślenicach będą reprezentować podczas pielgrzymki Małopolską Wojewódzką Komendę OHP w Krakowie. Po spotkaniu uczestnicy przeszli do Rabczańskiego Parku Zdrojowego by wziąć udział w zajęciach sportowych z okazji Dnia Dziecka, a także w sesji fotograficznej przygotowującej zdjęcia do Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego z okazji „Radosne chwile w OHP zatrzymane w kadrze”.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 05.06.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ WOLONTARIUSZAMI PODCZAS SPARTAKIADY INTEGRACYJNEJ

W dniu 24 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w uroczystym zakończeniu XVI Spartakiady Integracyjnej Dzieci i Młodzieży, które odbyło się na Stadionie Miejskim w Rabce Zdroju.

W charakterze wolontariatu młodzież pomagała podczas zawodów koleżankom i kolegom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących imienia Św. Tereski w Rabce Zdroju. Spacerem wszyscy przeszli trasą od budynku ośrodka do stadionu, gdzie Spartakiadę rozpoczęło zapalenie znicza olimpijskiego przez przedstawiciela osób niepełnosprawnych. Następnie rozpoczęły się konkurencje: kręgle, skok w worku, rzut do kosza, skok w dal, tor przeszkód, wyścig wózków podczas, których młodzież pomagała w opiece nad dziećmi ale również dbała o sprawne przeprowadzenie konkurencji. Spartakiada zorganizowana już po raz XVI miała na celu promocję zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu ale również integrację dzieci i młodzieży z różnych ośrodków, organizacji i szkół. Promowała idee wolontariatu na rzecz osób niepełnosprawnych, które podejmują wyzwanie sportowe rozwijają sprawność fizyczną i wzmacniają wiarę we własne siły i możliwości. Budują wizerunek młodego sportowca pełnego emocji i wiary w pokonywaniu własnych niedogodności codziennego życia.

| Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dagmara Pustuła | Opublikowano: 25.05.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ UCZESTNICZĄ W DNIACH OTWARTYCH SZKOŁY

W dniu 22 maja uczestnicy oraz kadra 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w Dniach Otwartych Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie.

Na zaproszenie Dyrekcji Szkoły uczestnicy przygotowali stoisko promujące działalność Ochotniczego Hufca Pracy w Skomielnej Białej. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym przywitaniem przez dyrektora wszystkich zaproszonych gości oraz przybyłych uczniów gimnazjów. Po przemowie dyrektora uczennice Zespołu Szkół przedstawiły taneczny program artystyczny, a następnie zostało wystawione krótkie przedstawienie teatralne ukazujące w krzywym zwierciadle życie szkoły. Stoisko hufca pracy cieszyło się dużą popularnością i przyciągało wielu zaciekawionych gimnazjalistów. Wychowawca Michał Kowalczyk w trakcie spotkania przedstawił informacje dotyczące działalności jednostki w środowisku lokalnym, realizowanych programach i przedsięwzięciach. Wszyscy gimnazjaliści odwiedzający stoisko, uzyskali wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz otrzymali wizytówki, ulotki tłumaczące szczegółowo działalność Ochotniczego Hufca Pracy. Natomiast doradca zawodowy Dagmara Pustuła omówiła zakres działalność Młodzieżowego Centrum Kariery w Skomielnej Białej.

| Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dagmara Pustuła | Opublikowano: 23.05.2018 |


I MIEJSCE W POWIATOWYCH ZAWODACH STRAŻACKICH

W dniu 20 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy będący strażakami w Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej wraz ze swoimi kolegami i koleżankami z drużyny wzięli udział w X Powiatowych Zawodach Sportowo- Pożarniczych.

Zawody zorganizowane zostały na Stadionie Klubu Sportowego Dalin w Myślenicach. Wzięły w nich udział drużyny z powiatu, które w zawodach gminnych zajęły pierwsze miejsce. OSP ze Skomielnej Białej reprezentowała drużyna żeńska – kategoria C oraz drużyna męska – kategoria A w skład której wchodzą uczestnicy OHP Piotr i Paweł Paś, wychowawca OHP Mateusz Augustyn oraz absolwenci hufca Tomasz Jaromin i Maciej Bal. I stała się rzecz niesamowita. Otóż w X Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych obie drużyny ze Skomielnej Białej zajęły dwa pierwsze miejsca. Drużyna męska i żeńska zwyciężyły. Tym samym będą reprezentować Powiat Myślenicki na Wojewódzkich Zawodach , które odbędą się już w czerwcu. Niesamowite zdyscyplinowanie, sportowa kondycja fizyczna, ciągłe ćwiczenia sprawności i integracja zespołowa pozwoliły na kolejną wygraną ( pierwsza była zawodach gminnych), z której cieszą się strażacy ochotnicy, ich rodziny ale i cała społeczność lokalna. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych wysokich lokat na szczeblu wojewódzkim.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 21.05.2018 |


UCZESTNICZKI 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W OBCHODACH ŚWIĘTA PUŁKOWEGO

W dniach 18-20 maja uczestniczki 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbywające praktyczną naukę zawodu jeździec w Klubie Sportowym Bór w Toporzysku wzięły udział w uroczystych obchodach Święta Pułkowego Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego.

Uczestniczki brały aktywny udział w konkursach, ale również przez cały czas pomagały w przygotowaniach do poszczególnych zawodów. Do Toporzyska zjechali się przedstawiciele Kawalerii z Giżycka, ale również licznie przybył Szwadron Toporzyska. W piątek miały miejsce konkurs ujeżdżania (Militari i Zawody Kawaleryjskie) oraz konkurs strzelania. W sobotę odbył się konkurs próba terenowa (Cros, Militari) oraz konkurs skoków (Zawody Kawaleryjskie) w którym wzięły udział uczestniczki hufca – zajmując I i II miejsce. Wieczorem młodzież, zaproszeni goście, liczni przedstawiciele kawalerii wzięli udział w uroczystym Apelu i Capstrzyku przy obelisku poświęconym żołnierzom Pułku 3 Strzelców Konnych znajdującym się w Folwarku Klubu Sportowego Bór. Była to prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu. Niedzielne świętowanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy Pułku 3 Strzelców Konnych, a następnie odbył się konkurs władania lancą, władania szablą, widowiskowy kadryl oraz zawody o buzdygan płk. hr. dr. Bronisława Lubienieckiego. Na zakończenie obchodów odbyła się ceremonia dekoracji zwycięzców.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 21.05.2018 |


Zakończenie kursów zawodowych w 6-36 HP w Skomielnej Białej

W dniu 17 maja beneficjenci projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” zakończyli udział w kursach zawodowych.

Dziesięcioosobowa grupa młodzieży realizująca projekt przy 6-36 Hufcu Pracy odbywała dokształcanie w wybranych przez siebie zawodach. Wybór kursów był zgodny z Indywidualnymi Planami Działań, które powstały podczas spotkań z doradcą zawodowym. Uwzględniał on również potrzeby lokalnego rynku pracy i zainteresowania młodych osób. Beneficjenci szkolili się w zawodach: kucharz I i II stopnia z elementami kuchni regionalnej, cateringu oraz carvingu (3 osoby), kosmetyczka z elementami wizażu i makijażu, stylizacji paznokci oraz przedłużanie i zagęszczanie rzęs (3 osoby), sprzedawca magazynier z obsługą kasy fiskalnej i programów do fakturowania (2 osoby), grafik komputerowy (1 osoba), krawiec (1 osoba). Kursy trwały 150 godzin przez cztery tygodnie. Przygotowały uczestników do staży zawodowych, które rozpoczną się od 1 czerwca i trwać będą przez trzy miesiące. Młodzież dzięki udziałowi w kursach zawodowych nabyła nowe umiejętności zawodowe, które dalej rozwijać będzie podczas staży, a następnie w przyszłej pracy zawodowej.


Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 18.05.2018 |


SPOTKANIE ABSOLWENTÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 15 maja w budynku 6-36 Hufca Pracy w ramach dni otwartych jednostki odbyło się spotkanie absolwentów.

Na zaproszenie kadry hufca przybyła młodzież kończąca w tym roku szkolnym praktyczną naukę zawodu, która w niedługim czasie będzie zdawać egzamin czeladniczy sprawdzający ich wiedzę i nabyte umiejętności. Uczestnicy wysłuchali informacji dotyczącej przygotowania do egzaminów wypełniali deklarację i wniosek. Podczas spotkania podsumowali trzyletni cykl kształcenia, wymieniali doświadczenia związane z nabytymi umiejętnościami, a także dzielili się swoimi planami zawodowymi na przyszłość kilku kontynuować będzie kształcenie w liceach zaocznych znaczna ilość zostanie u pracodawców będą wykonywać pracę w swoich zawodach w zakładach na terenie Podhala. Młodzież w tym dniu wzięła również udział w warsztatach przedsiębiorczości prowadzonych przez doradcę zawodowego p. Dagmarę Pustułę. Poznała techniki aktywnego poszukiwania pracy, tworzenia dokumentów aplikacyjnych, form i metod rozmowy z pracodawcą oraz sposoby poruszania się po obecnym rynku pracy. Zgłębiła wiedzę na temat możliwości udziału w projektach Europejskiego Funduszu Pracy realizowanych przez OHP.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 16.05.2018 |


UCZESTNICZKA 6-36 HUFCA PRACY BIERZE UDZIAŁ W I PODHALAŃSKIM KONKURSIE PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ I WOJSKOWEJ

W dniu 11 maja odbył się I Podhalański Konkurs Piosenki Patriotycznej i Wojskowej, w którym udział wzięła uczestniczka 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej Danuta Wojdyła.

Przesłuchania konkursowe odbyły się w Rabce-Zdroju na scenie miejskiego amfiteatru. Uroczyste otwarcie konkursu rozpoczęło się o godzinie 11.00 przywitaniem uczestników oraz zaproszonych gości przez organizatorów. Patronat nad wydarzeniem objęli burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło oraz gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk rektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych „Szkoła Orląt” w Dęblinie. Następnie rozpoczęła się właściwa część konkursu, czyli przesłuchania solistów w trzech kategoriach: uczniowie szkół podstawowych do klasy VI, uczniowie szkół podstawowych klasy VII i gimnazjum, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Konkursowi towarzyszył również kiermasz książki historycznej dla dzieci i młodzieży oraz darmowy poczęstunek dla wszystkich chętnych w postaci wojskowej grochówki przygotowany przez organizatorów. Przesłuchania solistów trwały do godziny 15. Po ich zakończeniu jury udało się na naradę w celu wyłonienia zwycięzców. W tym czasie publiczność wysłuchała koncertu gościa specjalnego - Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie pod kierownictwem Sławomira Leszczyńskiego. Następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na scenę, gdzie zostały ogłoszone wyniki oraz rozdane nagrody. Danuta Wojdyła pięknie wykonała utwór „Nasze miejsce na ziemi”, który został nagrodzony gromkimi brawami ze strony publiczności. Jury również doceniło ten występ i przyznało uczestniczce wyróżnienie, za które otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę rzeczową (plecak).

| Tekst i zdjęcia: Michał Kowalczyk | Opublikowano: 14.05.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY WŁĄCZAJĄ SIĘ W AKCJĘ ZBIÓRKI KSIĄŻEK

W dniu 8 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej włączyli się do akcji społecznej zbiórki książek.

Młodzież zainspirowana ostatnią wycieczką do biblioteki w Rabce Zdroju oraz rozmowami w hufcu podczas cotygodniowych spotkań wychowawczych postanowiła już po raz kolejny dołączyć do ogólnopolskiej akcji społecznej IV edycji Wielkiej Zbiórki Książek organizowanej przez Fundację Zaczytani.org. Celem kampanii jest tworzenie bibliotek w szpitalach, domach dziecka i hospicjach dla „Małych i Dużych Pacjentów” oraz promowanie czytelnictwa. Zebrane książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych wydane po roku 2000 zostały posegregowane i spakowane w pudło w celu dostarczenia do Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Krakowie. Dzięki społecznemu zaangażowaniu uczestników wiele osób będzie mogło miło spędzić wolny czas z książką w ręku i może choć przez chwilę zapomnieć o swoich chorobach, troskach, bólu i zmartwieniach.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 09.05.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCIACH STRAŻACKICH

W dniu 6 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w uroczystości poświęcenia nowego wozu ratowniczego Ochotniczej Straży Pożarnej oraz obchodach Święta Dnia Strażaka.

Uczestnicy Paweł Paś i Piotr Paś będący strażakami w Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej przygotowywali się do tej uroczystości przez kilka ostatnich dni. Porządki w budynku, ćwiczenia próbne, odprawy wypełniły czas strażackich druhów. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w działania, by przygotować uroczystość jakiej od dawna nie było w Skomielnej Białej. Świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji strażaków, która odbyła się w Kościele pod wezwaniem Świętego Sebastiana, po której w odświętnym orszaku liczne zebrani goście przedstawiciele wsi, gminy, powiatu przeszli przed budynek OSP , gdzie odbyła się uroczysta odprawa. Przy dźwiękach Strażackiej Orkiestry Dętej OSP nastąpiło odśpiewanie hymnu państwowego i wyciągnięcie flagi państwowej na maszt. Z kolei ksiądz proboszcz Ryszard Pawluś poświęcił nowo zakupiony samochód strażacki oraz głos zabrali zaproszeni goście. Przy zgromadzonych mieszkańcach Skomielnej Białej nastąpiło uroczyste odznaczenie zasłużonych strażaków, wśród, których absolwenci hufca Tomasz Jaromin, Maciej Bal, Marcin Bal oraz wychowawca OHP Mateusz Augustyn otrzymali odznakę wzorowego strażaka. Gratulujemy wszystkim aktywnej postawy i życzymy dalszych sukcesów.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 07.05.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W OBCHODACH DNIA GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

W dniu 5 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w charakterze wolontariatu włączyli się w obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Młodzież na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce Zdroju wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w Kościele pod wezwaniem Świętej Teresy w Rabce, a następnie aktywnie pomagała podczas imprezy zorganizowanej w budynku Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego na ulicy Podhalańskiej. Zadbała o grilla, czystość i porządek na stołach. Zorganizowała zabawy przy muzyce i na świeżym powietrzu. Z pomocą rodzica p. Ewy Grucy przygotowała atrakcję dla swoich kolegów i koleżanek ze Stowarzyszenia była to wata cukrowa, która cieszyła się ogromnym powodzeniem. Uczestnicy po raz kolejny swoją postawą pokazali jak chętnie angażują się w akcje na rzecz pomocy niepełnosprawnym. Rozumieją, że spędzony czas to czas dobrze wykorzystany, który uczy zdrowych pokory, cierpliwości i tolerancji. Pozwala docenić to co mamy najważniejsze; nasze zdrowie, które należy szanować i o które musimy dbać.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 07.05.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU UPAMIĘTNIAJĄCYM UCHWALENIE KONSTYTUCJI 3 MAJA

W dniu 2 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu upamiętniającym rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W tym dniu młodzież wykonała prace plastyczne pod hasłem „Polskie Symbole Narodowe”. Wykorzystując biało–czerwoną bibułę oraz kartki ozdabiała wzory godła polskiego oraz wykonywała kwiaty w barwach narodowych, z których przygotowała gazetkę tematyczną. Spotkanie było również okazją do rozmowy na temat zbliżającego się święta 3 Maja, które dla Polaków ma wielkie znaczenie. Na znak patriotyzmu i jedności ze świętującymi uczestnicy udekorowali budynek flagą państwową, zaznaczając fakt, iż 2 maja obchodzony jest jako Dzień Flagi. Omawiając przewodnik oraz poradnik pt. „Biało–Czerwona” i „Hymn Polski” zwrócili uwagę jak ważny jest szacunek dla symboli narodowych i przestrzeganie ceremoniału podczas uroczystości państwowych. 3 Maja delegacja przedstawicieli Rady Młodzieży 6-36 Hufca Pracy weźmie udział w uroczystej Mszy Świętej z okazji 227 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w intencji Ojczyzny która odbędzie się w Rabce Zdroju w Kościele pw. Św. Teresy oraz w koncercie Orkiestry Dętej OSP pod hasłem „Witaj Maj 3 Maj”.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 02.05.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W WYCIECZCE NA MACIEJOWĄ

W dniu 27 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce pieszej na gorczański szczyt o nazwie Maciejowa o wysokości 815 metrów.

Wyjście zostało zorganizowane w ramach realizowanego autorskiego programu „KOLOROWE SZLAKI”, którego głównym celem jest propagowanie turystyki oraz postaw proekologicznych. Młodzież zebrała się w godzinach porannych na miejscu zbiórki przed Zakładem Przyrodoleczniczym w Rabce-Zdroju, po czym utworzyła jedną zwartą grupę wraz z opiekunami. Uczestnicy w optymistycznych nastrojach wyruszyli szlakiem w kierunku szczytu. Podczas wędrówki młodzież umilała sobie czas śpiewając wesołe harcerskie piosenki. Wyprawa w miłej i radosnej atmosferze szybkim marszem zdobyła Maciejową. Piękna słoneczna pogoda dopisała, co pozwoliło na podziwianie ze szczytu wspaniałych i urokliwych widoków na okolicę. Bez trudu można było zobaczyć prezentujące się w pełnej okazałości Tatry. Zachwycona młodzież, po nacieszeniu się pięknem przyrody oraz krajobrazu, przystąpiła do przygotowania ogniska oraz grilla. Po miło spędzonym czasie, spożyciu posiłku, grupa w doskonałym nastroju ze śpiewem na ustach wyruszyła w drogę powrotną. Dla urozmaicenia została wybrana inna trasa zejścia z góry, niż ta którą szczyt został zdobyty. Po zakończeniu wycieczki zadowolona młodzież entuzjastycznie wyraziła gotowość do udziału w następnych wyprawach, a nawet sama zaczęła snuć plany wycieczek oraz proponować miejsca godne odwiedzenia.

| Tekst i zdjęcia: Michał Kowalczyk | Opublikowano: 02.05.2018 |


SPOTKANIE BENEFICJENTÓW PROJEKTU „OD SZKOLENIA DO ZATRUDNIENIA– YEI” W 6-36 HUFIEC PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 26 kwietnia w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie uczestników – beneficjentów projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”.

Spotkanie miało na celu przygotowanie młodzieży do realizacji kolejnej formy wsparcia tj. kursów zawodowych w wybranych przez siebie zawodach. Będą to: Kucharz I, II stopnia z elementami kuchni regionalnej, cateringu oraz carvingu. Odbywać go będzie trzech uczestników na „Stołówce Szkolnej” w Skomielnej Białej, w Bistro-Gril w Rabce Zdrój oraz w Panorama „Pod Sosnami” w Naprawie. Kolejny kurs to; Kosmetyczka z elementami wizażu, i makijażu i stylizacją paznokci oraz przedłużanie i zagęszczanie rzęs, który odbywać będą trzy uczestniczki w „Centrum Kosmetyki Profesjonalnej „DERMISS” w Rabce oraz w „Centrum Urody” w Jordanowie. Kurs Sprzedawcy - magazyniera z obsługą kasy fiskalnej i programów do fakturowania odbywać będzie dwóch uczestników w Firmie „MCM Maria Zięba” w Rabce Zdrój. W firmie „KACZTEX” w Skawie kurs krawiecki będzie realizował jeden uczestnik. Kurs Grafik komputerowy w firmie PPHU Intro LASER w Rabce Zdroju jeden uczestnik. Młodzież zapoznana została ze swoimi obowiązkami, poznała przepisy BHP oraz również swoje prawa. Kursy zawodowe, które rozpoczęły się 24 kwietnia będą trwać 4 tygodnie i mają przygotować uczestników do staży zawodowych, które odbędą się w ramach projektu. Pomogą również w znalezieniu satysfakcjonującej i odpowiedniej pracy zawodowej.

| Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak | Opublikowano: 30.04.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ UCZESTNICZĄ W DNIACH OTWARTYCH SZKOŁY

W dniu 24 kwietnia uczestnicy oraz kadra 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w Dniach Otwartych Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu.

Na zaproszenie Dyrekcji Szkoły uczestnicy przygotowali stoisko promujące działalność Ochotniczego Hufca Pracy w Skomielnej Białej. Odwiedzających gimnazjalistów z Lubnia, Tenczyna i Krzeczowa informowali o szerokiej ofercie praktycznej nauki zawodu oraz zakresie kształcenia w ramach hufca. Wychowawca Michał Kowalczyk w trakcie spotkania przedstawił informacje dotyczące działalności jednostki w środowisku lokalnym, realizowanych programach i przedsięwzięciach. Wszyscy gimnazjaliści odwiedzający stoisko, uzyskali wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz otrzymali wizytówki, ulotki tłumaczące szczegółowo działalność Ochotniczego Hufca Pracy. Natomiast doradca zawodowy Dagmara Pustuła omówiła zakres działalność Młodzieżowego Centrum Kariery w Skomielnej Białej oraz realizowanego projektu „Od szkolenia do zatrudnienia –YEI”. Udzielała cennych wskazówek młodzieży dotyczących planowania przyszłej ścieżki kariery zawodowej.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 25.04.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W ZAJĘCIACH SPORTOWYCH

W dniu 20 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach sportowych na Hali Instytutu Matki i Dziecka w Rabce Zdroju.

Młodzież przygotowując się do Wojewódzkich Turniejów Piłki Siatkowej Chłopców i Dziewcząt, które odbędą się w maju skorzystała z cennych uwag i wskazówek instruktora, nauczyciela wychowania fizycznego Michała Mrózka. Uczestnicy rozgrywając mecze z kolegami - uczniami Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr1 w Rabce Zdroju pamiętali o regułach i zasadach gry, starali się by rozgrywki były fair play. Zajęcia zorganizowane zostały w ramach autorskiego programu pod hasłem „Aktywnie i zdrowo” dofinansowanego z Wojewódzkiej Komendy OHP w Krakowie, którego celem jest zwiększenie aktywności fizycznej uczestników i tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi sprawności sportowej młodzieży oraz systematycznej dbałości o zdrowie.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 23.04.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W AKCJI „DZIEŃ ZIEMI”

W dniu 19 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkali się w hufcu, by wziąć udział w akcji „Dzień Ziemi”.

Młodzież po raz kolejny postanowiła wziąć udział w działaniach, których celem jest promowanie postaw ekologicznych i uświadomienie wszystkim jak kruchy jest ekosystem. W tym dniu uczestnicy wzięli udział w akcji sprzątania wyznaczonego terenu w ramach programu autorskiego „Zadbaj o swoją wieś”, ale także w akcji sadzenia drzewek i krzewów. Podczas prac poruszali tematy związane z ochroną środowiska i utrzymaniem porządku oraz czystości w miejscu swojego zamieszkania. Szczególną uwagę zwrócili na potrzebę segregacji śmieci oraz na używaniu odpowiedniego rodzaju opału (np. gazu ziemnego, oleju opałowego lub innych biopaliw) do ogrzewania domu. Zgodnie stwierdzili, że ogromnym zagrożeniem są zanieczyszczenia planety odpadami plastikowymi, co wpisuje się w hasło kampanii „Dzień Ziemi” (A World without Plastic Pollution). Uczestnicy stwierdzili, że walka z tym zagrożeniem jest wyzwaniem dla wszystkich państw, a najlepszym sposobem na poprawę sytuacji jest edukacja ekologiczna społeczeństwa.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 20.04.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ ODWIEDZAJĄ BIBLIOTEKĘ

W dniu 19 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce do biblioteki w Rabce Zdroju.

Młodzież ucząca się w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 w Rabce Zdroju w ramach rozpoczynających się za kilka dni Małopolskich Dni Książki pod hasłem „Książka i róża” udała się do Biblioteki Miejskiej w Rabce, gdzie wzięła udział w spotkaniu z panią Dyrektor Anną Gąsior. Uczestnicy wysłuchali informacji o miejscu w którym znajdowała się biblioteka, organizowanych konkursach oraz działaniach ukierunkowanych na czytelnictwo. Dowiedzieli się kiedy można korzystać z kafejki internetowej i jak projekt 17 Małopolskich Dni Książki wpływa na rozwój zainteresowania czytelnictwem. Wyjście do biblioteki było również doskonałą formą pieszej wycieczki przez Park Zdrojowa w Rabce, podczas, której młodzież podziwiała kwitnące wiosenne kwiaty, pączki na drzewach oraz rabczańskie fontanny. Całość dopełniła piękna słoneczna pogoda, która wpłynęła na dobre humory i optymizm uczestników hufca.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 20.04.2018 |


BENEFICJENCI PROJEKTU „OD SZKOLENIA DO ZATRUDNIENIA” ZAKOŃCZYLI UDZIAŁ W WARSZTATACH PRZYGOTOWUJĄCYCH DO USAMODZIELNIENIA SIĘ

W dniu 10 kwietnia uczestnicy projektu „Od szkolenia do zatrudnienia YEI” zakończyli udział w warsztatach przygotowujących do usamodzielnienia się.

20 godzinne zajęcia miały na celu przygotowanie młodzieży do rozpoczęcia życia na własny rachunek. Składały się z 4 modułów mających przygotować uczestników do zarzadzania budżetem domowym, kontaktów z instytucjami i urzędami publicznymi, poznania wiadomości z zakresu podstaw przedsiębiorczości, prawa pracy, systemu ubezpieczeń społecznych, rodzaju podatków oraz obowiązków płatników składek z tytułu zawartych umów o pracę. Beneficjenci nauczyli się planować i gospodarować własnym budżetem, uzyskali informacje jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, jakimi metodami zredukować wydatki. Poznali rodzaje spraw załatwianych w instytucjach publicznych ale także dowiedzieli się co należy zrobić by założyć własną działalność gospodarczą. Warsztaty prowadziła trenerka Ewa Chryc. Na zakończenie uczestnicy podsumowali uzyskane wiadomości oraz otrzymali stosowne zaświadczenia i certyfikaty.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 10.04.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY UCZCILI PAMIĘĆ POLEGŁYCH I OFIARY KATASTROFY

W dniu 10 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej uczcili pamięć poległych i pomordowanych w Zbrodni Katyńskiej oraz oddali hołd Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

Młodzież wzięła udział we Mszy Świętej w Kościele Św. Marii Magdaleny w Rabce, a następnie złożyła symboliczne kwiaty i zapaliła znicze pod tablicą pamiątkową śp. Marii Kaczyńskiej Absolwentki LO im. E. Romera w Rabce Zdroju, a także pod pomnikiem „W Hołdzie Żołnierzom Poległym i Zamordowanym za Ojczyznę w latach 1939-1945” znajdującym się przy deptaku Parku Zdrojowego w Rabce. W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkim wymordowanym przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 uczestnicy wzięli udział w spotkaniu, na którym poznali karty historii i wydarzenia związane z Polską i Polakami. W rozmowie poprzedzonej prezentacją multimedialną zgodnie stwierdzili, jak bardzo ważne by młodzi Polacy pamiętali o swojej tożsamości narodowej, o historii dziadków i pradziadków, bo żeby godnie wzrastać w swoim kraju, trzeba znać swoje korzenie, pielęgnować tradycje i patriotyczne postawy.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 10.04.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU PRZED ŚWIATOWYM DNIEM ZDROWIA

W dniu 6 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu w ramach programu autorskiego pod hasłem „Aktywnie i zdrowo”.

W przeddzień Światowego Dnia Zdrowia, obchodzonego co roku 7 kwietnia uczestnicy OHP postanowili mile spędzić swój wolny czas, biorąc udział w rozgrywkach w tenisa stołowego oraz piłkarzyki. Młodzież wysłuchała również prelekcji na temat zdrowia i sposobów zapobiegania chorobom oraz utrzymania zdrowego fizycznego, umysłowego i społecznego stylu życia.„Zdrowie dla wszystkich” to hasło Światowego Dnia Zdrowia 2018 roku. Doskonały, najlepszy poziom życia dla wszystkich ludzi to wyzwanie dla liderów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej. Młodzież podczas rozmowy stwierdziła, iż nikt nie powinien wybierać pomiędzy dobrym zdrowiem, a innymi potrzebami życiowymi. Każdy ma prawo do uzyskania niezbędnych usług zdrowotnych. Korzystając z Internetu wyszukiwała informacji gdzie należy zgłosić się w razie potrzeby leczenia, do jakich specjalistów i jakich placówek, by uzyskać niezbędną poradę. Zgodnie stwierdziła, iż w uzyskaniu niezbędnej kondycji i zdrowia pomoże dbałość o zdrowie oraz aktywny tryb życia, w którym znajdą czas na rozgrywki i zajęcia sportowe.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 10.04.2018 |


Więcej artykułów znajduje się w Archiwum >> Przejdź do ARCHIWUM do góryBaner przedstawia biało czerwoną flagę
Baner przedstawia biało czerwoną flagę
Napis Ochrona danych osobowych
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Mobilny system informacji Gminy Lubień
baner konsultacje społeczne
baner budowa drogi s-7
baner wybory
baner karta dużej rodziny
Baner przedstawiający 4 osobową rodzinę i napis rodzina 500+
Baner 300+
Baner przedstawiający 4 osobową rodzinę i napis rodzina 500+
Baner przedstawiający różnokolorowe pojemniki na śmieci
Baner przedstawiający zbiornik bezodpływowy
baner
baner

Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny

Baner informacyjny Baner informacyjny Baner projektu - Już pływam Plakat projektu OPS - Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłoś
Informacja, Ankieta, Regulamin.


Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 1 str.
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 2 str.Strona założona 12 lipca 2008

statystyka

Copyright © 2008 by Witold Augustyński /BiTiS/. All Rights Reserved. Pozycjonowanie Strona wygenerowana w ciągu: 0.031 s.