Wyślij email do urzędu Dodaj do ulubionych Poleć tę stronę znajomemu Przejdź do strony głównej
Imieniny: Gertruda, Patryk, Zbigniew
Aktualności Urząd Gminy: E-Urząd: Kontakt do Urzędu Miasta partnerskie Gminy Lubień

Gmina:
Charakterystyka Gminy Lubień
Heraldyka Gminy Lubień
Galeria fotograficzna
Informator - przydatne adresy i numery telefonów
Szkolnictwo w Gminie Lubień
Kultura i sport:
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu
Zespoły Regionalne
Amatorski Teatr im. F. Macioła
Orkiestry Dęte
Kluby sportowe
Gminna Biblioteka Publiczna
Honorowi Obywatele Gminy Lubień
Zabytki:
Zabytkowy kościół w Krzeczowie
Zabytkowa Willa pod Sośniną w Lubniu
Rejestr pomników przyrody
Turystyka:
Szlaki turystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne
Ośrodek wypoczynkowy Prof-Us
Parafie:
Domy rekolekcyjne
Ochotniczy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej:
Dam pracę - szukam pracy
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Lubień
Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Lubień
Rejestr działalności regulowanej
Punkt Informacji i Wsparcia
Przetargi publiczne
Kalendarz imprez
Mapa Gminy Lubień
Mapa Gminy Lubień
Przydatne strony wwwBaner TV powiatu myślenickiego
Odkryj Beskid Wyspowy
Sekcja Kolarska im. Henryka Łasaka
UKS Topór Tenczyn
http://malopolska.olimpijskiedzieciaki.pl/
Powrót do korzeni - Skomielna Biała
Skomielna.info
Echo Regionu Małopolska
Witryna Wiejska

ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta
baner Gościniec - strona tenczyn.pl
baner mikroporady
baner dzielnicowy bliżej nas

Hufiec Pracy w Skomielnej Białej

Grupka młodzierzy staojąca przed budynkiem OHP

KSZTAŁCENIE PRACOWNIKÓW MŁODOCIANYCH.
WYKAZ ZAKŁADÓW PRACY.
OFERTA DLA GIMNAZJALISTÓW.
PROGRAM - ZADBAJ O SWOJĄ WIEŚ.
PROGRAMY REALIZOWANE W OKRESACH FERII ZIMOWYCH I WAKACJI LETNICH.
INNE PROGRAMY.
UDZIAŁ W ZAWODACH.


Hufiec Pracy działający w Skomielnej Białej znajduje się w użyczonym budynku, który został wyremontowany w 1999 roku i oddany do użytku. Jest jednostką organizacyjną OHP podlegającą Małopolskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Krakowie. Ma za zadanie pomoc młodzieży w uzyskaniu przygotowania zawodowego i podwyższaniu wiedzy ogólnej i zawodowej oraz zdobyciu kwalifikacji zawodowych w integracji i bliskiej współpracy ze środowiskiem lokalnym. Hufiec jest o specyficznym charakterze gdyż swoją siedzibę ma na obszarze wiejskim i zakresem swojego działania w większości obejmuje młodzież wiejską.

Hufiec Pracy tel. 18-2687134
32-434 Skomielna Biała 13 kom. 608-165-942
e-mail: shpskomb@tlen.pl


Aktualności ze Środowiskowego Hufca PracyUCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W ZBIÓRCE ODZIEŻY

W dniu 15 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w akcji „Zbiórka odzieży używanej”.

Młodzież po raz kolejny chcąc pomóc najbardziej potrzebującym; chorym, niepełnosprawnym, a szczególnie tym, których dotknęło zdarzenie losowe zorganizowała przedsięwzięcie i zebrała odzież używaną; spodnie, spódnice, ubranka dziecięce, a także pościel, ręczniki i obrusy. Zebrane rzeczy posegregowano i poukładano wg. przeznaczenia osobno dla dzieci i dorosłych. Worki z odzieżą zostały wystawione do odbioru przez Fundację „Pomóżmy Wspólnie”. Udział w akcji realizowany jest w ramach autorskiego programu „Aktywnie i zdrowo”, promującego wolontariat wśród uczestników OHP. Wszelkie przedsięwzięcia mają wdrażać ich do podejmowania inicjatyw na rzecz chorych, potrzebujących, a także do kształtowania postaw odpowiedzialności za siebie oraz za innych.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 16.03.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W dniu 4 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Młodzież już po raz piąty wzięła udział w biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym tropem”, którego ideą jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczypospolitej Polskiej oraz popularyzacja wiedzy na temat żołnierzy wyklętych a także promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia oraz integracji międzypokoleniowej. Bieg był na dystansie 1963 metrów a liczba ta to odwołanie do roku w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty – Józef Franczak pseudonim „Lolek”. Organizatorem biegu jest Miejski Ośrodek Kultury w Rabce Zdroju, a na szczeblu ogólnopolskim Fundacja Wolność i Demokracja. Partnerzy strategiczni to m.in. Instytut Pamięci Narodowej. Ania, Kamil, Sebastian i Adrian tak jak wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale oraz koszulki i gadżety upamiętniające te trudne czasy w historii narodu polskiego, oddając cześć i chwałę bohaterom zaginionych i zapomnianych przez wiele lat.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 05.03.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ WYKONUJĄ ŚWIĄTECZNE KARTKI

W dniu 2 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach plastycznych, na których wykonali kartki świąteczne dla niepełnosprawnych.

Młodzież wykorzystując swoje talenty, sprawność manualną, zainspirowana różnymi technikami plastycznymi przygotowała 200 kartek wielkanocnych dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rabce Zdroju. Kartki będą wystawione już w najbliższą niedzielę na kiermaszu przy kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Rabce Zdroju. Podczas zajęć rozmawiano o zwyczajach wielkanocnych, tradycji wysyłania rodzinie, znajomym życzeń w formie pięknie zdobionych kartek, które dzisiaj zanikają i są zastępowane formą elektroniczną jako „sms” lub „ems”.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 05.03.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ UCZCILI PAMIĘĆ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W dniu 1 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Młodzież z hufca pamiętając o naszej historii po raz kolejny włączyła się w obchody tego dnia biorąc udział we Mszy Św. w intencji ojczyzny, żołnierzy zgrupowania partyzanckiego „Błyskawica”, oddziału partyzanckiego „Wiarusy” poległych i pomordowanych „Żołnierzy Niezłomnych”. Po mszy św. obejrzeli program artystyczny w wykonaniu Młodzieżowej Wspólnoty „Wieczernik” oraz wysłuchali prelekcji na temat działalności podziemia antykomunistycznego Żołnierzy Wyklętych wygłoszonej przez dr Dawida Galika z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Na zakończenie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 3 września 1939 roku znajdującym się przy skomielniańskim cmentarzu. W niedzielę 4 marca uczestnicy hufca ze Skomielnej Białej wezmą udział w „Biegu Żołnierzy Wyklętych”, który odbędzie się, jak co roku w Rabce Zdroju. Bieg organizuje Miejski Ośrodek Kultury w Rabce Zdroju i Fundacja Wolność i Demokracja.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 02.03.2018 |


ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ Z ZAKRESU OBSŁUGI PROGRAMÓW KOMPUTEROWYCH W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 27 lutego uczestnicy projektu „Od szkolenia do zatrudnienia YEI” zakończyli udział w podstawowym kursie komputerowym.

Zajęcia odbyły się w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej. 10 osobowa grupa młodzieży wzięła udział w 30 godzinnych warsztatach prowadzonych przez p. Ewę Chryc. Celem kursu było poznanie podstawowych zasad obsługi komputera, systemu operacyjnego, tworzenie dokumentów z wykorzystaniem edytora tekstu i arkusza kalkulacyjnego. Młodzież poznała podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania sieci komputerowych, konfigurowania połączeń, poczty, stron internetowych. Uczestnicy chętnie poznawali tajniki komputerów. W rozmowach wyrażała również swoje poglądy na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą nieodpowiednie korzystanie z Internetu. Zajęcia zakończył test podsumowujący poznane zagadnienia.


Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 28.02.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS V GÓLNOPOLSKIEJ ZIMOWEJ SENIORADY NA PODHALU

W dniu 27 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w charakterze wolontariatu wzięli udział w V Ogólnopolskiej Zimowej Senioradzie na Podhalu.

Seniorada odbyła się po raz piąty w Rabce Zdroju. Patronat honorowy objęli p. Ewa Przybyło - Burmistrz Rabki, Krzysztof Faber - Starosta Nowotarski oraz Wiesława Barczyk – Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seniorada była wyjątkowym wydarzeniem sportowo – rekreacyjnym organizowanym przez Rabczański UTW dla koleżanek i kolegów Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członków innych organizacji seniorskich z kraju i z zagranicy. Do zawodów sportowych zgłosiło się 480 zawodników z 35 drużyn, którzy brali udział w różnych konkurencjach. Uczestnicy OHP po raz kolejny włączyli się w organizację Seniorady i pomoc w charakterze wolontariatu . Pod swoją opieką mieli dwie drużyny gości z Kijowa i z Ropy, z którymi wzięli udział w defiladzie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zapaleniu znicza. Wolontariusze z naszej jednostki przydzieleni zostali do pomocy podczas konkurencji rzutu do celu oraz kręgli karvingowych na lodzie. Przedsięwzięcie było doskonałą formą integracji. Dla uczestników OHP to kolejna forma pracy, pomocy w charakterze wolontariatu, podczas, której mogli nie tylko poznać wielu ciekawych ludzi ale również zrozumieć, że dla utrzymania zdrowia i sprawności fizycznej potrzebna jest aktywność ruchowa do późnych lat życia, bo przecież wielu zawodników startujących w Senioradzie miało ponad 80 lat.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 28.02.2018 |


ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ Z PSYCHOLOGIEM W 6-36 HUFIEC PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 16 lutego uczestnicy projektu „Od szkolenia do zatrudnienia YEI” zakończyli indywidualne i grupowe zajęcia z psychologiem.

Kolejną formę wsparcia prowadziła Pani Iwona Kopeć – psycholog z Centrum Szkoleń i Rekreacji z Jarosławia. Zajęcia podzielone były na bloki tematyczne i dotyczyły: komunikacji interpersonalnej, zasad dobrej współpracy w grupie, motywacji, asertywności, technik przekonywania, stresu i sposobów radzenia sobie ze stresem. Znaczna część zajęć poświęcona była na poznanie przyczyn, objawów, skutków depresji, zapobiegania jej oraz leczenie. Zajęcia indywidualne miały na celu rozpoznanie własnych potrzeb i rozwiązanie problemów nurtujących poszczególne osoby. Młodzież chętnie rozmawiała z prowadzącą, wykazała się otwartością i umiejętnością dyskusji. W ramach treningu doskonaliła umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatowej z wykorzystaniem aktywnych metod, które sprzyjały atrakcyjności zajęć.


Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 19.02.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W ZAJĘCIACH PLASTYCZNYCH

W dniu 15 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach plastycznych.

Zajęcia odbyły się w ramach koła plastycznego „Plastuś”, w trakcie realizacji programu w okresie ferii „Zima na wsi”. Młodzież wykonywała kwiaty z białej i czerwonej bibuły. Wszystkie według jednego wzoru. Starannie spięte, obwiązane drucikiem. Kwiaty przygotowywane są już do palmy wielkanocnej, która weźmie udział w konkursie parafialnym w Kościele pod wezwaniem Św. Sebastiana. Palma będzie 10 metrowa, ozdobiona tradycyjnie gałązkami wierzby i bukszpanu, jednak kwiaty symbolizować będą barwy narodowe; biel i czerwień. W ten sposób młodzież pragnie kultywować nie tylko tradycje regionalne, ale i utożsamiać się z ważną datą historyczną przypadającą w tym roku - 100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę i wskazać jak ważne dla nich jest poczucie patriotyzmu i łączności z Ojczyzną - Polską.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 16.02.2018 |


Kunkurs palm i pisanek wielkanocnych

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 15.02.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY PODCZAS MEMORIAŁU IM. MARII KACZYŃSKIEJ

W dniu 13 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w VI Memoriale im. Marii Kaczyńskiej w Narciarstwie Alpejskim.

Ania, Janek oraz Stanisław reprezentowali Hufiec w Skomielnej Białej podczas zawodów, które odbyły się na wyciągu narciarskim Polczakówka w Rabce Zdroju. Memoriał miał na celu upamiętnienie śp. Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej, która w latach 1958 – 61 jako mieszkanka Rabki uczęszczała do szkoły średniej – liceum. To także propagowanie zdrowego stylu życia i aktywności ruchowej, bo prezydentowa słynęła z zamiłowania do narciarstwa. Patronat nad Memoriałem objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Marta Kaczyńska. Podczas imprezy rekreacyjno – sportowej każdy uczestnik miał za zadanie wziąć udział w zjeździe slalomem na nartach po trasie dostosowanej do wieku uczestnika. Liczył się czas przejazdu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 13.02.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY JADĄ DO KINA

W dniu 12 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w wyjeździe do kina w Rabce Zdroju.

Wycieczka zorganizowana została w ramach programu autorskiego „Zima na wsi” który realizowany jest w pierwszym tygodniu ferii zimowych 2018 a zajęcia – organizacji czasu wolnego zostały wybrane przez przedstawicieli Rady Młodzieży. Tym razem w ramach integracji grupy spotkała się młodzież z Klubu Sportowego „Bór”, która uczy się zawodu jeździec z uczestnikami odbywającymi praktyczną naukę zawodu w Rabce Zdroju. Film „Podatek od miłości” był doskonałą formą rozrywki, tematycznie nawiązywał do różnych sytuacji życiowych, na które napotykają również młodzież ludzie, ale przede wszystkim pokazał piękno rozwijającego się uczucia – miłości, trwałej, mądrej i szczerej. Bardzo dobra gra aktorów, muzyka, scenografia wprowadziła widza w doskonały świat nowoczesnego, komediowego filmu, a fabuła utwierdziła w przekonaniu, że współczesne filmy warte są uwagi i obejrzenia. Po filmie młodzież udała się na krótki wieczorny spacer po Parku Zdrojowym w Rabce Zdroju, mając okazję do rozmowy i poznania siebie nawzajem.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 13.02.2018 |


FERIE ZIMOWE 2018 - ROZPOCZĘTE

W dniu 9 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy spotkali się w budynku hufca by wziąć udział w zajęciach rozpoczynających realizację programu pod hasłem „Zima na wsi” jako moduł programu wojewódzkiego „Radosne ferie z OHP”.

W tym dniu młodzież wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach na temat „Bezpieczne ferie zimowe” a następnie wzięła udział w szkoleniu prowadzonym przez Ośrodek Szkolenia Zawodowego pt. Pierwsza pomoc przedmedyczna. Młodzież poznała różne formy spędzania wolnego czasu jak również zagrożenia na jakie narażona jest w różnych trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Uczestnicy krok po kroku dowiedzieli się na czym polega I pomoc i jak należy zachować się w sytuacjach gdy potrzeba tej pomocy udzielić. Spotkanie, poruszona tematyka była doskonałą formą profilaktyki, której znajomość jest tak niezbędna w codziennym życiu.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 12.02.2018 |


„TŁUSTY CZWRTEK” W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 8 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w spotkaniu pod hasłem „Pączkujemy w tłusty czwartek”.

Młodzież spotkała się w budynku hufca by pielęgnować tradycje tłustego czwartku – dnia w którym zgodnie ze zwyczajem trzeba zjeść jak największą ilość pączków by w następnym tygodniu po środzie popielcowej rozpocząć czas postu. W tym dniu uczestnicy hufca przedstawiciele Rady Młodzieży przeszli do budynku Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej gdzie w charakterze wolontariatu pomagali w pracach porządkowych przed zabawą karnawałową organizowaną przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rabce Zdroju. Układali krzesła, stoły, myli naczynia, pomagali w dekorowaniu sali. Po raz kolejny pokazali jak z sercem i zaangażowaniem chcą pomagać innym i współrealizować potrzebne działania wykazując się ogromną aktywnością i wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 9.02.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU POD HASŁEM „DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU”

W dniu 5 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu promującym „Dzień Bezpiecznego Internetu”.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest, 6 lutego z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa oraz pozytywnego wykorzystania Internetu. Ideą tego dnia jest współdziałanie w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo łącząc zaangażowanie instytucji ale także rodziny i otoczenia młodego człowieka. Organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. Partnerem są: Fundacja Orange, Facebook oraz Multimedia w szkole. Pl. Honorowy patronat objął Rzecznik Praw Dziecka, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Komenda Główna Policji. Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku przebiegał pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Młodzież biorąca udział w zajęciach poprzez metodę dyskusji próbowała odpowiedzieć na pytanie: Jak zbudować kulturę zrozumienia, zaufania i tolerancji, by nie doprowadzać do braku poszanowania innych osób ich prywatności co skutkuje niepokojącymi zachowaniami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemoc, hejt, ksenofobia. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży, że szacunek jest ważny w odniesieniu do innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 6.02.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY WZIĘLI UDZIAŁ W ZEBRANIU SPRAWOZDAWCZYM OSP

W dniu 3 lutego kadra oraz uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zebraniu sprawozdawczym Ochotniczej Straży Pożarnej podsumowującym miniony rok.

Zebranie odbyło się w budynku OSP w Skomielnej Białej, wzięli w nim udział druhny i druhowie oraz licznie zaproszeni goście; Ks. Proboszcz Ryszard Pawluś, Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, Prezes Zarządu Gminnego OSP Krzysztof Łabuz, Komendant Gminny OSP Tadeusz Wacha, Radni Rady Gminy Lubień, Dyrektor Szkoły Podstawowej Jerzy Kołpak oraz kadra hufca. Zebrani obejrzeli prezentację i wysłuchali informacji sprawozdawczej z działalności jednostki za rok 2017, podczas, której widoczna była z instytucjami działającymi na terenie wsi. Prezes wraz z Zarządem OSP otrzymał liczne podziękowania za współpracę, wśród nich od komendanta hufca Marty Augustyn. OSP w Skomielnej Białej stanowią druhowie w różnym wieku, wśród nich są również uczestnicy OHP, którzy aktywnie wypełniają swoje obowiązki wspierani przez prezesa Andrzeja Gacka, naczelnika Krzysztofa Gacka oraz zastępcę naczelnika Mateusza Augustyna. Biorą oni udział nie tylko w akcjach ratowniczo gaśniczych ale również pełnią rolę wolontariatu podczas różnych akcji i przedsięwzięć integrujących lokalne środowisko. Spotkanie podsumowujące uświetnił występ Orkiestry Dętej OSP, w której na instrumentach grają absolwenci hufca. Skomielniańska Orkiestra bierze udział w uroczystościach wiejskich, była też z nami podczas II Przeglądu Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP Województwa Małopolskiego organizowanego w listopadzie. Na mocy porozumienia pomiędzy OSP w Skomielnej Białej a Małopolską Wojewódzka Komendą w Krakowie realizowane są zadania wśród młodzieży OHP pod hasłem „Od Ciebie zależy wiele”, polegające na propagowaniu idei wolontariatu i organizowaniu wspólnych przedsięwzięć z zakresu wychowania i edukacji młodzieży a także realizacji programu autorskiego, który w tym roku będzie nosił nazwę „Na straży i z pomocą”. Program ma na celu zapoznanie uczestników z zawodem strażaka jego pracą oraz działaniami, które należy podjąć w razie zagrożenia.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 5.02.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ ZAKOŃCZYLI ZBIÓRKĘ GROSIKÓW

W dniu 29 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej zakończyli zbiórkę grosików trwającą od listopada 2017 r. do stycznia 2018r.

Udział w akcji „Góra Grosza” to inicjatywa Rady Młodzieży Uczestników OHP ze Skomielnej Białej. Młodzież przez kilka miesięcy zbierała grosiki i wrzucała je do specjalnie przygotowanej skarbonki. Drobne, a były wśród nich groszówki 2 i 5 groszówki zostały policzone i posegregowane. W sumie 252 złote zostanie przekazane Towarzystwu Nasz Dom – głównego organizatora akcji, mającego pod swoją opieką dzieci z Domów Dziecka. Może dzięki tym grosikom na buziach dzieciaków zagości uśmiech, a w ich serduszkach radość i szczęście.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 30.01.2018 |


„W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH” -UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W ZAJĘCIACH SPORTOWYCH”

W dniu 26 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej spotkali się na skomielniańskiej hali sportowej by wziąć udział w rozgrywkach piłki nożnej halowej.

Młodzież hufcowa w ramach koła sportowego raz w tygodniu bierze udział w zajęciach na hali by aktywnie spędzać wolny czas, a zarazem by poznać zasady gry w różnych dyscyplinach sportowych. Tym razem to piłka nożna halowa. Uczestnicy podzieleni na trzy drużyny rozgrywali mecze każdy z każdym po 15 minut , słuchając uwag i wskazówek trenera. Najlepsi gracze reprezentować będą hufiec w Regionalnych Zawodach w Piłkę Nożną Halową, które odbędą się 15 lutego w Krakowie. Uczestnicy hufca kształtują swoją kondycję sportową i aktywność również podczas zajęć w budynku hufca, chętnie grając w tenisa stołowego i piłkarzyki. W miarę wolnego czasu uczą się także gry w kręgle. Wszystkie spotkania mają na celu integrację młodzieży i wdrażanie do aktywnego spędzania wolnego czasu bo przecież „W zdrowym ciele zdrowy duch” jak mawiają chłopaki z OHP w Skomielnej Białej.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 26.01.2018 |


ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ DORADZTWA ZAWODOWEGO W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 24 stycznia beneficjenci projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” zakończyli grupowe warsztaty z doradcą zawodowym, które prowadziła p. Małgorzata Mazur doradca zawodowy z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Krakowa.

Czterdziestogodzinne zajęcia odbywały się w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej. Wzięło w nich udział 10 uczestników, którzy nabyli umiejętności i kompetencje umożliwiające wejście na rynek pracy, poznali metody poszukiwania pracy. Młodzież na zajęciach uzyskała informację o zawodach rozwijających się na lokalnym rynku, możliwości i potrzebie przekwalifikowania się i dostosowania do obecnej sytuacji oraz o skutecznych metodach rozmowy z pracodawcą rozmawiała o odpowiedzialnej komunikacji i o tym jak sporządzać dokumenty aplikacyjne. Podczas zajęć mogła przekonać się o swoich predyspozycjach zrozumieć, że tylko planowanie, wiara w siebie i spełnianie własnych oczekiwań może przyczynić się w przyszłości do wykonywania „wymarzonej” dobrej pracy zawodowej, która nie tylko spełni oczekiwania finansowe, ale również da zadowolenie i satysfakcję. Spotkania młodzieży, które trwały przez 5 dni sprzyjały wzajemnemu poznaniu i integracji. Nawiązane przyjaźnie będą mogły rozwijać się dalej podczas kolejnych zajęć i form wsparcia m.in. z psychologiem. Młodzież weźmie również udział w warsztatach kreowania wizerunku, w zajęciach z obsługi komputerów, kursie prawa jazdy, kursie zawodowym i trzymiesięcznych stażach zawodowych w wybranych przez siebie zawodach.


Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 25.01.2018 |


WIZYTA KOLĘDOWA W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 23 stycznia do 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej z wizytą kolędową przybył Ks. Proboszcz Ryszard Pawluś.

Ks. Proboszcz pobłogosławił uczestników OHP, kadrę oraz beneficjentów projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”, którzy w tym czasie brali udział w zajęciach w ramach programu. Modląc się prosił o wszelkie łaski potrzebne każdemu. Szczególne słowa skierował do młodych ludzi, którzy stoją przed trudnym wyborem nie tylko zawodu, ale i drogi życiowej. Prosił o wzajemną miłość, pokorę i zrozumienie, a także cierpliwość podczas zdobywania nowych doświadczeń. Na pamiątkę spotkania każdy z uczestników otrzymał symboliczny obrazek. Ksiądz Ryszard od lat stara się uczestniczyć w przedsięwzięciach organizowanych przez jednostkę, służy radą i dobrym słowem. Popiera inicjatywy zagospodarowania czasu wolnego młodzieży, wszelkie przejawy patriotyzmu lokalnego. Z uwagą wysłuchał informacji o wolontariacie młodzieży, w ramach którego uczestnicy nie tylko kształtują pozytywne postawy ale i pielęgnują wartości, stanowiące dla nich drogowskaz w dorosłe życie.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 24.01.2018 |


WOLONTARIAT UCZESTNICEK 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS SPOTKANIA KOLĘDOWEGO

W dniu 22 stycznia uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej Natalia oraz Patrycja wzięły udział w kolędowaniu zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce Zdrój.

Dziewczęta w charakterze wolontariatu zostały zaproszone do budynku Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczego na spotkanie kolędowe dla dzieci ze Stowarzyszenia oraz Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Rabce Zdrój, w trakcie którego mogły obejrzeć Jasełka w wykonaniu podopiecznych OREW, wysłuchać kolęd i pastorałek przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Olszówki ale przede wszystkim pomagały podczas poczęstunku, roznosząc ciepły posiłek, a po imprezie porządkując salę. Natalia i Patrycja są uczennicami I klasy Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce Zdroju, uczą się zawodu fryzjer, każdą wolną chwilę wykorzystują by pomagać innym, szczególnie chętnie biorą udział w wolontariacie na rzecz osób niepełnosprawnych.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 23.01.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ PEŁNIĄ RÓŻNE FORMY WOLONTARIATU

W dniu 19 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej realizowali kolejne działania w charakterze wolontariatu.

Tym razem młodzież z jednostki w ramach porozumienia z Samorządowym Przedszkolem w Skomielnej Białej pomagała w organizacji uroczystości Dnia Babci i Dziadka. W ramach koła plastycznego uczestnicy przygotowali dekorację, która ozdobiła scenę w auli szkolnej. Zadbali również o nagłośnienie podczas występów, sprzątali ławki i stoliki, po pięknym przedstawieniu przygotowanym przez Dzieciaki. Współpraca z Przedszkolem ze Skomielnej Białej ma już swoje tradycje. Uczestnicy oraz kadra w charakterze wolontariatu służą swoją pomocą nie tylko podczas styczniowego święta ale również podczas organizacji Dnia Matki, Ojca i różnych przedstawień i występów. Za pomoc i wsparcie otrzymują słowa podziękowania od Pani Dyrektor Izabeli Kościelniak i Rady Pedagogicznej Przedszkola.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 22.01.2018 |


WOLONTARIAT UCZESTNICZEK 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 14 stycznia uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wolontariuszki Ania, Karina, Paulina, Ewa i Patrycja wzięły udział w wyjeździe do Rabki Zdrój do Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski.

Wolontariuszki zostały zaproszone przez Dyrektor Placówki Siostrę Irminę do pomocy podczas balu karnawałowego organizowanego dla podopiecznych Ośrodka, ale również dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjnego i członków Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rabce. Ich zadaniem było pokrojenie ciasta, przygotowanie stołów, obsługa stoiska z napojami, ale również prowadzenie zabaw podczas balu, jak również sprzątanie i porządkowanie po imprezie. Dziewczyny z wielkim sercem pomagały dzieciom potrzebującym wsparcia, służyły pomocną dłonią, dobrym słowem, ale przede wszystkim przekazywały uśmiech i radość. Spotkanie i wspólnie spędzony czas był okazją do integracji, nawiązania nowych przyjaźni i znajomości. Wyjazd do Rabki zorganizowany został w ramach porozumienia i popularyzacji wolontariatu organizowanego przez 6-36 Hufiec Pracy jako pomoc przy różnych przedsięwzięciach skierowanych do osób niepełnosprawnych, potrzebujących wsparcia i szczególnej opieki.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 15.01.2018 |


6-36 HUFIEC PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ PLANUJE REALIZACJĘ PROJEKTU ERAZMUS +

W dniu 8 stycznia w Agroturystyce Joanny i Dominika Wojtan komendant 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wziął udział w spotkaniu z Bertrandem Retart, który przyjechał do Gminy Lubień z Catenay.

Celem spotkania było pozyskanie instytucji partnerskiej do planowanego do realizacji programu Erasmus+, oraz rozpoczęcie procesu wnioskowania. Catenay jest partnerskim miastem Gminy Lubień znajdującym się w północnej Francji. Bertrand aktywnie działa w Stowarzyszeniu na rzecz współpracy, pełniąc funkcję prezesa zarządu. Z odwiedzinami w Polsce, w Gminie Lubień był już kilkakrotnie, ale do tej pory nie był współrealizatorem programu Erazmus+. Po uzyskaniu wstępnych informacji pozytywnie zaakceptował pomysł realizacji wspólnego projektu dla młodzieży pod hasłem „Kultura regionalna naszą wizytówką”, który planowany jest na sierpień tego roku. Do projektu zaproszony został również partner ze Słowacji z miejscowości Malatina. Obydwa pomioty wystąpią w najbliższym czasie o numer identyfikacyjny PIC – Personal Identifikation Code, uzyskanie, którego niezbędne jest do podejmowania dalszych czynności podczas pisania wniosku i uzyskania środków finansowych na, 5 dniowy wypoczynek młodzieży z Francji, Słowacji i Polski , na zakończenie którego przewidziana jest prezentacja sceniczną podczas planowanych w Skomielnej Białej Gminnych Dożynek.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 8.01.2018 |


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W ORSZAKU TRZECH KRÓLI

W dniu 6 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Orszaku Trzech Króli.

Jak co roku i tym razem młodzież z hufca postanowiła aktywnie, pielęgnując zwyczaje i tradycje włączyć się jak mówią teolodzy w „ Dzień Przemiany Człowieka”. Uczestnicy Natalia Czyszczoń, Kamil Walkowicz, Sebastian Staszko byli w orszaku, który szedł ulicami Rabki Zdrój. Całe przedsięwzięcie organizowane było przez Parafię Świętej Teresy, Burmistrza Rabki Zdroju, Miejski Ośrodek Kultury i Fundację Trzech Króli, rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą o godzinie 1200. Następnie wszyscy zebrani kolędując przeszli do Amfiteatru Miejskiego, gdzie obejrzeli Jasełka i występ Orkiestry Dętej OSP z Rabki. Uczestnikom Orszaku rozdawano korony, śpiewniki i okazjonalne naklejki. Interesujący orszak w którym również brała udział młodzież odbył się w Lubniu. Tam wyruszyli kolędnicy w trzech orszakach, jeden spod Kaplicy na Smugawie, w którym brali udział zaproszeni goście z Nigerii i Fidżi – Orszak Afrykański, drugi Orszak Azjatycki, który wyruszył spod Urzędu Gminy z gośćmi z Wietnamu oraz Orszak z Zarębek. Orszaki spotkały się o godzinie 1500 w Kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Lubniu. Tam można było obejrzeć Jasełka, ale także żywe zwierzęta: konie, owce, osła, strusia, papugi, gołębie i inne. Organizatorem tego orszaku był Gminny Ośrodek Kultury i Parafia w Lubniu. Uczestnicy OHP brali również udział w Orszaku w Skawie, gdzie miedzy innymi Danuta Wojdyła zagrała we współczesnych jasełkach bożonarodzeniowych, oraz w Nowym Targu, podczas których uczestnik Jan Jurzec w stroju góralskim kolędował i przygrywał na basach w raz z zespołem regionalnym.

W wielobarwnych korowodach, rozśpiewani kolędnicy głosili Dobrą Nowinę o Narodzeniu Chrystusa.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 8.01.2018 |


KOLĘDNICY Z WIZYTĄ W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

Z początkiem nowego roku 2018, 2 stycznia 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej odwiedził Zespół Regionalny „Korpiołki”.

Kolędnicy, którzy przyszli do jednostki OHP, śpiewem i słowem opowiedzieli historię Narodzenia Pana Jezusa, ale również zgodnie z tradycją złożyli świąteczno – noworoczne życzenia. To nie pierwsza okazana życzliwość Zespołu, który wrósł w środowisko lokalne i organizowane imprezy, ostatnio swoim występem podczas finałowego koncertu VII Przeglądu Kolęd i Pastorałek wprowadził wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Integrując się z hufcem zaprasza muzykujących uczestników do wspólnego śpiewania. Na co dzień próby zespołu odbywają się w budynku OSP, ale gdy strażnica jest zajęta chętnie przychodzą na próby do budynku hufca, śpiewając i grając melodie góralskie. Zespół „Korpiołki” działa przy Związku Podhalan Oddział w Skomielnej Białej, z którym to również współpracują uczestnicy OHP. W najbliższym czasie będą pomagać podczas organizacji spotkania opłatkowego. Już przygotowali zaproszenia na tę uroczystość. Cieszymy się iż poprzez swoją działalność pielęgnujemy kulturę i tradycje regionalne w środowisku lokalnym.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 3.01.2018 |


Więcej artykułów znajduje się w Archiwum >> Przejdź do ARCHIWUM do góryBaner przedstawia biało czerwoną flagę
Baner przedstawia biało czerwoną flagę
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Mobilny system informacji Gminy Lubień
baner konsultacje społeczne
baner budowa drogi s-7
baner karta dużej rodziny
Baner przedstawiający 4 osobową rodzinę i napis rodzina 500+
Baner przedstawiający 4 osobową rodzinę i napis rodzina 500+
Baner przedstawiający różnokolorowe pojemniki na śmieci
Baner przedstawiający zbiornik bezodpływowy
baner
baner

Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny

Baner informacyjny Baner informacyjny Baner projektu - Już pływam Plakat projektu OPS - Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłoś
Informacja, Ankieta, Regulamin.


Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 1 str.
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 2 str.Strona założona 12 lipca 2008

statystyka

Copyright © 2008 by Witold Augustyński /BiTiS/. All Rights Reserved. Pozycjonowanie Strona wygenerowana w ciągu: 0.025 s.