Wyślij email do urzędu Dodaj do ulubionych Poleć tę stronę znajomemu Przejdź do strony głównej
Imieniny: Jerzy, Wojciech
Aktualności Urząd Gminy: E-Urząd: Kontakt do Urzędu Miasta partnerskie Gminy Lubień

Gmina:
Charakterystyka Gminy Lubień
Heraldyka Gminy Lubień
Galeria fotograficzna
Informator - przydatne adresy i numery telefonów
Szkolnictwo w Gminie Lubień
Kultura i sport:
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu
Zespoły Regionalne
Amatorski Teatr im. F. Macioła
Orkiestry Dęte
Kluby sportowe
Gminna Biblioteka Publiczna
Honorowi Obywatele Gminy Lubień
Zabytki:
Zabytkowy kościół w Krzeczowie
Zabytkowa Willa pod Sośniną w Lubniu
Rejestr pomników przyrody
Turystyka:
Szlaki turystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne
Ośrodek wypoczynkowy Prof-Us
Parafie:
Domy rekolekcyjne
Ochotniczy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej:
Dam pracę - szukam pracy
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Lubień
Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Lubień
Rejestr działalności regulowanej
Punkt Informacji i Wsparcia
Przetargi publiczne
Kalendarz imprez
Mapa Gminy Lubień
Mapa Gminy Lubień
Przydatne strony wwwBaner TV powiatu myślenickiego
Odkryj Beskid Wyspowy
Sekcja Kolarska im. Henryka Łasaka
UKS Topór Tenczyn
http://malopolska.olimpijskiedzieciaki.pl/
Powrót do korzeni - Skomielna Biała
Skomielna.info
Echo Regionu Małopolska
Witryna Wiejska

ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta
baner Gościniec - strona tenczyn.pl
baner mikroporady
baner dzielnicowy bliżej nas
Fundacja JMJ - Radosny Rodzic

Hufiec Pracy w Skomielnej Białej

Grupka młodzierzy staojąca przed budynkiem OHP

KSZTAŁCENIE PRACOWNIKÓW MŁODOCIANYCH.
WYKAZ ZAKŁADÓW PRACY.
OFERTA DLA GIMNAZJALISTÓW.
PROGRAM - ZADBAJ O SWOJĄ WIEŚ.
PROGRAMY REALIZOWANE W OKRESACH FERII ZIMOWYCH I WAKACJI LETNICH.
INNE PROGRAMY.
UDZIAŁ W ZAWODACH.

Hufiec Pracy działający w Skomielnej Białej znajduje się w użyczonym budynku, który został wyremontowany w 1999 roku i oddany do użytku. Jest jednostką organizacyjną OHP podlegającą Małopolskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Krakowie. Ma za zadanie pomoc młodzieży w uzyskaniu przygotowania zawodowego i podwyższaniu wiedzy ogólnej i zawodowej oraz zdobyciu kwalifikacji zawodowych w integracji i bliskiej współpracy ze środowiskiem lokalnym. Hufiec jest o specyficznym charakterze gdyż swoją siedzibę ma na obszarze wiejskim i zakresem swojego działania w większości obejmuje młodzież wiejską.

Hufiec Pracy tel. 18-2687134
32-434 Skomielna Biała 13 kom. 608-165-942
e-mail: shpskomb@tlen.pl

Aktualności z Hufca Pracy


UDZIAŁ UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W PARAFIALNYM KONKURSIE PALM WIELKANOCNYCH

W dniu 14 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Konkursie Parafialnym Palm Wielkanocnych.

Konkurs zorganizowany został przez Parafię Świętego Sebastiana w Skomielnej Białej, Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu oraz wspólnotę Młodzieżową Wieczernik oraz nagrody ufundował również Związek Zawodowy „ Solidarność” z Uniwersytetu Śląskiego. Jego celem jest kultywowanie tradycji wykonywania palm oryginalnie zdobionych miejscowym zwyczajem, ale także wyłonienie najładniejszej palmy i najwyższej. Do konkursu zgłoszono bardzo dużo palm, wszystkie były oryginalne, piękne. Palma przygotowana przez uczestników 6-36 Hufca Pracy otrzymała drugie miejsce za piękne i staranne wykonanie, wielkość 8,80 m (druga co do wielkości) i połączenia tradycji i kultury. Zrobiona była z kolorowych kwiatów z bibuły, symbolizowała wiosnę budzącą się do życia przyrodę i nadzieję związaną ze Świętami Wielkanocnymi i Zmartwychwstałym Chrystusem. Palma ozdobiła główną ścianę kościoła. Będzie ją można oglądać przez najbliższe tygodnie. Jej wielkość i staranne wykonanie świadczy o aktywności, zaangażowaniu uczestników hufca i skomielniańskiej młodzieży w sprawy kultury oraz pielęgnowanie tradycji i zwyczajów regionalnych.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 15.04.2019 |

RADA MŁODZIEŻY UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ PRZYGOTOWUJE PACZKI WIELKANOCNE

W dniu 11 kwietnia Rada Młodzieży uczestników 6-36 HP w Skomielnej Białej wzięła udział w spotkaniu, by przygotować paczki wielkanocne.

Młodzież w ramach programu „Kultura, Tradycja, Historia” spotkała się w budynku hufca by pielęgnować tradycje i kulturę regionalną, jak również zwrócić uwagę na najbardziej aktywnych uczestników biorących udział w przedsięwzięciach lokalnych m.in. Konkursie Palm i Pisanek Wielkanocnych oraz Konkursach, Zawodach Wojewódzkich i przygotować dla nich paczki ze słodkościami i życzeniami świątecznymi. Rozmawiając o zwyczajach przygotowali również świąteczną dekorację. Nie zabrakło baranka wielkanocnego, kolorowego królika, pisanek oraz żółciutkich kurczątek. Całość zdobiły kolorowe wiosenne kwiaty, wykonane z grubych kartonów. Z przygotowanymi słodyczami Rada Młodzieży wraz z kadrą wychowawczą rozpoczęła wyjazdy do uczestników, składając życzenia świąteczne, zachęcając do udziału w kolejnych przedsięwzięciach i konkursach organizowanych w ramach rywalizacji jednostek OHP.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 15.04.2019 |

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W AKCJI PROMUJĄCEJ DZIEŃ ZIEMI

W dniu 9 kwietnia uczestnicy - wolontariusze 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkali się w hufcu, by wziąć udział w akcji pod hasłem Dzień Ziemi przypadający w tym roku w Poniedziałek Wielkanocny.

Młodzież po raz kolejny postanowiła wziąć udział w działaniach, których celem jest promowanie postaw ekologicznych i uświadomienie wszystkim jak kruchy jest ekosystem. W tym dniu uczestnicy wzięli udział w akcji sprzątania wyznaczonego terenu w ramach programu autorskiego „Zadbaj o swoją wieś”, ale także w akcji sadzenia drzewek i krzewów. Podczas prac poruszali tematy związane z ochroną środowiska i utrzymaniem porządku oraz czystości w miejscu swojego zamieszkania. Szczególną uwagę zwrócili na potrzebę prawidłowej segregacji śmieci oraz na używaniu odpowiedniego rodzaju opału (np. gazu ziemnego, oleju opałowego lub innych biopaliw) do ogrzewania domu, gdyż ogromnym problemem na naszym terenie jest smog unoszący się w powietrzu z kominów widoczny szczególnie wieczorem, kiedy mieszkańcy zapalą w piecach różne ścinki, sklejki, które nie tylko zatruwają środowisko, ale i szkodzą naszemu zdrowiu. Tegorocznym hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2019 r. jest ochrona zagrożonych gatunków, dlatego też ważne są działania na rzecz utrzymania flory i fauny w nienaruszonych warunkach. Uczestnicy stwierdzili, że jest to wyzwanie dla wszystkich państw, a najlepszym sposobem na poprawę sytuacji jest edukacja ekologiczna społeczeństwa.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 11.04.2019 |

PAMIĘĆ POLEGŁYM I POMORDOWANYM W CZASIE ZBRODNI KATYŃSKIEJ ORAZ OFIAROM KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

W dniu 7 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej uczcili pamięć poległych i pomordowanych w czasie Zbrodni Katyńskiej oraz oddali hołd Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

Młodzież wzięła udział we Mszy Świętej w Kościele Św. Marii Magdaleny w Rabce, a następnie złożyła symboliczne kwiaty i zapaliła znicze pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy z Oddziału Partyzanckiego AK „Adama” por. Jana Stachury, a także obeliskiem upamiętniającym poległego w tym miejscu żołnierza 1 pułku strzelców podhalańskich AK - Jakuba Jerzego Hojnego „Leszka” oraz innych poległych w czasie II wojny światowej partyzantów z Oddziału Partyzanckiego AK „Adama”. Następnie uczestnicy udali się pod pomnik poświęcony Wojownikom o Wolność i Niepodległość Polski zamęczonych w więzieniach i obozach koncentracyjnych, który kryje w swoim wnętrzu prochy z krematoriów Oświęcimia i Brzezinki i został wzniesiony przez społeczeństwo Rabki 1 listopada 1947 r. Uczestnicy odwiedzając miejsca związane z historią naszego kraju wysłuchali informacji o tragicznych wydarzeniach w Katyniu w roku 1940. Bardzo ważne by młodzi Polacy pamiętali o swojej tożsamości narodowej, o historii dziadków i pradziadków, bo żeby godnie wzrastać w swoim kraju, trzeba znać swoje korzenie, pielęgnować tradycje i patriotyczne postawy.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 08.04.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HP WZIĘLI UDZIAŁ W SPOTKANIU PROMUJĄCYM „ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA”

W dniu 3 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej uczący się w Szkole Branżowej nr1 w Rabce Zdroju wzięli udział w spotkaniu w ramach programu autorskiego pod hasłem „Sport to zdrowie”.

Kilka dni przed Światowym Dniem Zdrowia obchodzonym co roku 7 kwietnia uczestnicy hufca postanowili mile spędzić wolny czas biorąc udział w rekreacyjnym spacerze po Rabczańskim Parku, odwiedzając Tężnię Solankową. Młodzież korzystając z wiosennej , słonecznej pogody wysłuchała również prelekcji na temat zdrowia i sposobów zapobiegania chorobom oraz utrzymania zdrowego stylu życia. „Zdrowie dla wszystkich” to hasło Światowego Dnia Zdrowia, które jest najcenniejszym darem jaki otrzymujemy od życia. Musimy je doceniać, szanować i pielęgnować, pamiętając, że człowiek zdrowy to człowiek szczęśliwy. Niezbędna i bardzo ważna jest aktywność, zdrowy styl życia i nawyki, które sprzyjają utrzymaniu prawidłowego stylu życia. W tym dniu uczestnicy wzięli również udział w zajęciach sportowych w budynku szkoły rozgrywając turniej tenisa stołowego oraz w budynku hufca gdzie rozegrali mecz w piłkarzyki.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 02.04.2019 |

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W SPOTKANIU UPAMIĘTNIAJĄCYM ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

W dniu 1 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu upamiętniającym XIV rocznicę śmierci Świętego Jana Pawła II.

W tym dniu udali się pod pomnik Ojca Świętego znajdujący się w Rabce-Zdroju, gdzie zapalili znicze i odmówili modlitwę. Następnie spacerem przeszli ścieżkami drogi krzyżowej, która znajduje się przy kościele Marii Magdaleny by przypomnieć postać Wielkiego Polaka, ale i miejsca, które odwiedził i tematy, które były bliskie jego sercu. Zwrócili uwagę na fakt, iż Ojcu Świętemu szczególnie bliscy byli ludzie potrzebujący, chorzy, niepełnosprawni, dla których jest orędownikiem miłosierdzia. Uczestnicy w tym dniu zostali zapoznani z regulaminem tegorocznego konkursu papieskiego pod hasłem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi” Spotkanie to było okazją dla młodych ludzi do pogłębienia wiary, do poszukiwania i odkrywania swojej drogi życiowej, propagowania wartości chrześcijańskich, ale również kształtowania prawidłowych wartości i postaw, płynących z nauczania Świętego Jana Pawła II.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 02.04.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W REALIZACJI PROGRAMU „PIECHOTĄ PRZEZ BESKIDY”

W dniu 28 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu rozpoczynającym realizację programu autorskiego mającego na celu zagospodarowanie czasu wolnego oraz zachęcenia do aktywnego uprawiania turystyki.

Uczestnicy podczas zajęć warsztatowych obejrzeli prezentację multimedialną pod hasłem „Bezpieczeństwo na terenie szlaków górskich” poznali zasady przebywania na szlaku turystycznym, obowiązujące wyposażenie turysty ale również formy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i sposoby bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach podczas wędrówki i bezpiecznego zachowania się w terenie. Uczestnicy tworzyli mapkę ciekawych miejsc w regionie i ustalali trasy wędrówek pieszych. Zaplanowali iż w najbliższym czasie pokonają niebieskim szlakiem trasę na Polanę i Luboń Wielki. Tam obejrzą krajobraz z wieży widokowej znajdującą się na schronisku wspólnie zapalą ognisko i upieką kiełbaski. Po drodze zbierając śmieci do worka zadbają o czystość na szlaku kształtując postawy ekologiczne i odpowiedzialność za środowisko naturalne. Podczas wędrówki zwrócą uwagę na przestrzeganie zasad ochrony środowiska, chronione rośliny i zwierzęta. Udział młodzieży w programie jest doskonałą formą zdobywania nowych doświadczeń, rozwijanie zainteresowań i zachęcania do poznania przyrody i najbliższej okolicy.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 29.03.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ WZIĘLI UDZIAŁ W WYJEŹDZIE NA KRĘGLE

W dniu 22 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w wyjeździe do Nowego Targu.

W ramach realizacji autorskiego programu „Sport to zdrowie” którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia i aktywności sportowej młodzież wzięła udział w zajęciach na kręgielni w nowotarskiej karczmie „Zadyma”. Po wysłuchaniu instruktażu i poznaniu zasad rozgrywek, podzieleni na grupy rozgrywali kolejne rundy, które wyłoniły zwycięzców. Podczas aktywnego spędzania wolnego czasu młodzież miała okazję do rozmów, wymiany doświadczeń z praktycznej nauki zawodu ale i integracji. Pokazała również fakt, iż umie zachowywać się kulturalnie, prozdrowotnie, preferując prawidłowe postawy i wartości. Zaplanowała już kolejny wyjazd, tym razem na rozgrywki bilardowe.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 25.03.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ WYKONUJĄ ŚWIĄTECZNE KARTKI

W dniu 11 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej mieli możliwość doskonalić swoje umiejętności manualne, kreatywność i pomysłowość przygotowując ponad 220 kartek dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rabce Zdroju.

Zajęcia zorganizowane zostały w ramach koła plastycznego pod nazwą „Plastuś”. W radości wykonywania twórczych dzieł znaleźli sporą dawkę inspiracji wykorzystując różnorodne techniki plastyczno-techniczne i artystyczne. Kartki zostały przekazane Stowarzyszeniu w Rabce z którym jednostka współpracuje od lat podczas imprez i przedsięwzięć organizowanych dla niepełnosprawnych, pełni rolę wolontariatu ucząc się postaw tolerancji, empatii i zrozumienia. Zostaną one wystawione przy Kościele Św. Marii Magdaleny i Św. Teresy w Rabce Zdroju. Dochód ze sprzedaży zasili konto Stowarzyszenia a przeznaczone jest na zakup windy do Ośrodka znajdującego się w Rabce Zdroju przy ulicy Podhalańskiej. Zakup windy umożliwi prowadzenie zajęć na piętrach budynku dla starszej młodzieży i dorosłych. Co jest marzeniem nie tylko Zarządu Stowarzyszenia, ale i zrzeszonych rodziców niepełnosprawnych. Na ten moment nie ma w Rabce takiej instytucji, która organizowałaby czas tym, którzy pozostają w swoich domach, nie mając możliwości rozwoju i rehabilitacji. Wykonywanie kartek pozwala nam po raz kolejny włączyć się w ważną akcję, tak bardzo istotną dla potrzebujących osób.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 12.03.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY PIELĘGNUJĄ TRADYCJĘ I ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ KOBIET

W dniu 8 marca uczestnicy – wolontariusze 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

W ramach programu profilaktycznego z zakresu edukacji regionalnej pod hasłem „Kultura, tradycja, historia” młodzież postanowiła uczcić i upamiętnić Święto Kobiet, obchodzone od lat nie tylko w naszym kraju wspólnymi integracyjnymi zajęciami plastycznymi na których uczyła się wykonywania kwiatów z bibuły. Uczestnicy po wysłuchaniu instruktażu starannie i dokładnie wycinali poszczególne elementy z bibuły obwiązując każde „bibułkowe cudeńko” z których wykonywali symboliczne bukieciki dla kobiet. Podczas robótek ręcznych nie zabrakło rozmów radosnych uśmiechów i wesołych opowieści. Część kwiatów z bibuły wykonywano już z myślą o palmie wielkanocnej, gdyż jak co roku uczestnicy przygotowują 10 metrową palmę do skomielniańskiego konkursu, a kwiatów z bibuły trzeba przygotować około 700 sztuk. W to radosne popołudnie młodzież wzięła również udział w rozgrywkach w piłkarzyki. Zwieńczeniem wspólnie spędzonych chwil było wykonanie zdjęcia które będzie pamiątką do kroniki hufcowej stanowiącej źródła historii działalności jednostki w Skomielnej Białej.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 11.03.2019 |

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH „TROPEM WILCZYM”

W dniu 3 marca 2019 r. uczestnicy, wolontariusze 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Młodzież oddając hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w Rzeczypospolitej Polskiej dołączyła do uczestników rabczańskiego biegu, który zorganizowała Fundacja Wolności i Demokracji oraz Miejski Ośrodek Kultury w Rabce. Celem biegu była popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia a także integracja międzypokoleniowa społeczności lokalnej i promocja Rabki. Trasa o długości 1963 m. obejmowała deptak, Park Zdrojowy, Aleje Jordana, ul. Nowy Świat, ul Orkana. Końcowy etap zakończył się w Amfiteatrze na ul. Chopina. Siedmiu uczestników hufca przebiegło ją w dobrym czasie. Każdy otrzymał pamiątkową koszulkę, medal i gadżety związane z obchodami święta. Do uczestników biegu słowa uznania skierował Burmistrz Rabki, p. Świder, który zaznaczył, że nasza obecność to patriotyzm, który zawiera w sobie pamięć o ludziach, walczących za naszą wolność, to historia, którą należy przekazywać. Uczestnicy biorąc udział w biegu uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy o nich nie tylko w tym dniu.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 04.03.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY WZIĘLI UDZIAŁ W OBCHODACH DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W dniu 1 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Upamiętniając tragiczne wydarzenia historyczne, jakie rozegrały się w latach 1944 – 1955 młodzież wzięła udział w obchodach w Skomielnej Białej organizowanych pod Patronatem Honorowym Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, które rozpoczęły się przy obelisku upamiętniającym tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w naszej miejscowości 3 września 1939 roku, wciągnięciem na maszt Flagi Państwowej, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy. Następnie wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Świętego Sebastiana, która została odprawiona w intencji „Żołnierzy Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”, Oddziału Partyzanckiego „Wiarusy”, poległych i pomordowanych za Ojczyznę Żołnierzy Niezłomnych. Po Mszy Świętej na Auli Szkoły Podstawowej wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Państwowy obejrzeli występ młodzieży i wysłuchali prelekcji p. Andrzeja Masłowskiego na temat „Geneza Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, „Lokalni Niezłomni – Wyklęci – Żołnierze i współpracownicy podziemia niepodległościowego i ich losy”. W tym również dniu młodzież udała się do Rabki-Zdrój gdzie dla uczczenia pamięci zapaliła znicza pod Pomnikiem Upamiętniającym Żołnierzy z Oddziału Partyzanckiego AK „ Adama por. Jana Stachury”.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 04.03.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HP WZIĘLI UDZIAŁÓW WYJEŹDZIE NA STRZELNICĘ

W dniu 1 marca uczestnicy 6-36 HP ze Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce autokarowej do Myślenic.

Wyjazd zorganizowany został na strzelnicę sportową, która znajduje się w Ośrodku Rekreacji na Myślenickim Zarabiu w ramach realizowanego programu autorskiego z zakresu profilaktyki zdrowotnej pod hasłem „Sport to zdrowie”. Młodzież miała okazję sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się bronią pneumatyczną. Poznała zasady obowiązujące w tego typu dyscyplinie sportowej, musiała się wykazać nie tylko prawidłową postawą strzelecką, ale również dyscypliną i odpowiednim zachowaniem. Wspólny wyjazd był doskonałą formą integracji, ale również zachęceniem młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, a także kształceniem właściwych postaw i zdrowego stylu życia. Przygotował uczestników i wyłonił najlepszych, którzy będą reprezentować hufiec podczas Wojewódzkich Mistrzostw OHP w Strzelectwie Sportowym.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 04.03.2019 |

Konkurs palm wielkanocnych

| Opublikowano: 04.03.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HP PODCZAS „TŁUSTEGO CZWARTKU”

W dniu 28 lutego uczestnicy 6-36 HP w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu połączonym z tradycją „tłustego czwartku”.

Kultywując obrzędy okresu karnawałowego młodzież spotkała się w hufcu na tzw. „Ostatkach”, w ramach których mogła nie tylko skosztować pączka, ale również miło spędziła czas przy rytmach muzyki nowoczesnej. Chętnie rozegrała mecze w tenisa stołowego i piłkarzyki. Wysłuchała także informacji na temat planowanych do realizacji programów autorskich, wyrażając chęć udziału w nich. W drugiej części spotkania wzięła udział w warsztatach z doradcą zawodowym p. Dagmarą Pustułą na temat przedsiębiorczości. Wykorzystując edukacyjną grę „Chłopską Szkołę Biznesu” wdrażała się do efektywnego prowadzenia biznesu. Poznała sposoby prezentacji u pracodawcy, formy negocjacji i rozmowy. Miała okazję sprawdzić swoje umiejętności i opowiedzieć o planach i zamierzeniach zawodowych. Uzyskała również informacje o aktualnych ofertach pracy na lokalnym rynku.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 01.03.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HP WZIĘLI UDZIAŁ W VI OGÓLNOPOLSKIEJ ZIMOWEJ SENIORIADZIE

W dniu 26 lutego uczestnicy 6-36 HP w Skomielnej Białej, będący również uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju w charakterze wolontariatu wzięli udział w VI Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie na Podhalu.

Młodzież po raz kolejny włączyła się w pomoc i pracę podczas przedsięwzięcia odbywającego się w Rabce-Zdroju mającego na celu integrację studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członków innych organizacji i stowarzyszeń seniorów, zorganizowanego pod patronatem Burmistrza Rabki-Zdroju, Starosty Powiatu Nowotarskiego oraz Prezesa Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Senioriada organizowana jest od 2013 roku. Ma swoje logo wzorowane na kole flagi olimpijskiej. W ramach sportowej rywalizacji seniorów odbywa się szereg konkurencji, ale także imprezy towarzyszące. VI Zimowa Senioriada rozpoczęła się efektywną defiladą UTW, podczas której młodzież prezentowała tablice z nazwami biorących grup, a także zapaleniem znicza w Rabczańskim Amfiteatrze. Z kolei wszyscy uczestnicy przeszli do miejsc konkurencji, w tym roku były to „kręgle curlingowe” na lodzie, biegi narciarskie, slalom narciarski, rzut „śnieżkami do celu”, zjazd na dętkach, turniej brydżowy, turniej szachowy, Nordic Walking połączony z konkursem wiedzy o Rabce-Zdroju. Uczestnicy zostali przydzieleni do pomocy przy konkurencji rzutów śnieżkami do celu, zbierali piłeczki, układali je, dbali o porządek, ale także do konkurencji „kręgle curlingowe” podczas której układali kręgle, dbali o jakość lodu na lodowisku, sprzątali po konkurencji. Podczas zawodów młodzież miała możliwość nie tylko sprawdzenia się w roli wolontariuszy, ale również mogła zobaczyć jak rywalizują i bawią się ze sobą seniorzy, dbając nie tylko o swoją kondycję, ale aktywność fizyczną tak potrzebną w każdym wieku.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 27.02.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS DNIA OTWARTEGO W BRANŻOWEJ SZKOLE I STOPNIA W RABCE ZDROJU

W dniu 25 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w dniu otwartym w Branżowej Szkole I stopnia nr 1 w Rabce Zdroju.

Na zaproszenie dyrekcji szkoły hufiec ze Skomielnej Białej przygotował stoisko i przedstawił ofertę działalności. Młodzież z VIII klasy Szkoły Podstawowej odwiedzająca szkołę mogła uzyskać informację dotyczącą zawodów i miejsc, w których będzie można odbywać praktyczną naukę zawodu. Uczestnicy, którzy są zarazem uczniami Branżowej Szkoły nr 1 w Rabce Zdroju włączyli się aktywnie w przygotowanie tego dnia. Przedstawili prezentację multimedialną o działalności szkoły i hufca, rozdawali ulotki informacyjne, oprowadzali po klasach. Młodzież przygotowała stoiska ze słodkościami częstując odwiedzających. Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem Dyrektora Szkoły Andrzeja Błachuta, następnie działalność hufca przedstawiła komendant Marta Augustyn, która zwróciła uwagę na bogatą ofertę szkoleniowo – edukacyjną. Zachęciła do nauki zawodu, ale również do udziału w różnych formach aktywności, udziału w konkursach, zawodach, programach autorskich, które proponuje jednostka. Po spotkaniu ogólnym każdy zainteresowany mógł wziąć udział w spotkaniu indywidualnym z Dagmarą Pustułą, która służyła doradztwem zawodowym. Proponowała również udział w programach unijnych i szkoleniowych organizowanych w ramach działalności Młodzieżowego Centrum Kariery.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 26.02.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HP WZIĘLI UDZIAŁ W PROFILAKTYCZNYM SPOTKANIU W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA WALKI Z DEPRESJĄ

W dniu 21 lutego uczestnicy 6-36 HP ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym promującym zdrowie i zdrowy styl życia.

W związku z ogłoszonym 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją młodzież wysłuchała prelekcji na temat zdrowia jako najwyższej wartości, dzięki której człowiek może realizować swoje plany, pasje i marzenia, a tym samym poprawiać jakość życia i zmieniać świat. Uświadomienie każdemu, iż warto o nie dbać poprzez regularną profilaktykę było głównym celem zorganizowanego spotkania. Uczestnicy poznali formy zapobiegania różnym chorobom m. in. depresji. W dyskusji wysunęli wniosek, iż umiejętne reagowanie na stres, aktywność i integracja grupowa, rozmowa i praca, która daje satysfakcję sprzyjają nie tylko pozytywnemu myśleniu, ale i zapobiegają tej trudnej często „zamaskowanej” chorobie. Ważne jest abyśmy będąc razem zwracali uwagę na nasze nastroje i emocje, aby w porę uchwycić stany obniżonego nastroju, pogorszonego samopoczucia, przygnębienia czy smutku, które mogą być początkiem depresji. Na zakończenie uczestnicy obejrzeli film dokumentalny na temat leczenia tej choroby, która jest jedną z najpoważniejszych na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 22.02.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY WZIĘLI UDZIAŁ W ZEBRANIU SPRAWOZDAWCZYM OSP

W dniu 16 lutego kadra oraz uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zebraniu sprawozdawczym Ochotniczej Straży Pożarnej podsumowującym miniony rok 2018.

Zebranie odbyło się w budynku OSP w Skomielnej Białej, wzięli w nim udział druhny i druhowie oraz licznie zaproszeni goście; Ks. Proboszcz Ryszard Pawluś, Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, Przewodniczący Rady Gminy Lubień Jan Śmiałek, Przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach brygadier Bartłomiej Siepak, Prezes Zarządu Gminnego OSP Krzysztof Łabuz, Komendant Gminny OSP Tadeusz Wacha, Radni Rady Gminy Lubień, uczestnicy oraz kadra hufca. Zebrani obejrzeli prezentację i wysłuchali informacji sprawozdawczej z działalności jednostki za rok 2018 podczas, której widoczna była współpraca z instytucjami działającymi na terenie wsi. Prezes wraz z Zarządem OSP otrzymał liczne podziękowania, wśród nich od komendanta hufca Marty Augustyn. OSP w Skomielnej Białej stanowią druhowie w różnym wieku, wśród nich są również absolwenci oraz uczestnicy OHP, którzy aktywnie wypełniają swoje obowiązki wspierani przez prezesa Andrzeja Gacka, naczelnika Krzysztofa Gacka oraz zastępcę naczelnika Mateusza Augustyna. Biorą oni udział nie tylko w akcjach ratowniczo gaśniczych ale również pełnią rolę wolontariatu podczas różnych akcji i przedsięwzięć integrujących lokalne środowisko. Spotkanie podsumowujące uświetnił występ Orkiestry Dętej OSP, w której na instrumentach grają absolwenci hufca. Na mocy porozumienia pomiędzy OSP w Skomielnej Białej a Małopolską Wojewódzka Komendą w Krakowie realizowane są zadania wśród młodzieży OHP, polegające na propagowaniu idei wolontariatu i organizowaniu wspólnych przedsięwzięć z zakresu wychowania i edukacji młodzieży a także realizacji programu autorskiego, który w tym roku będzie nosił nazwę „Na straży i z pomocą”. Program ma na celu zapoznanie uczestników z zawodem strażaka jego pracą oraz działaniami, które należy podjąć w razie zagrożenia, uczy odpowiednich postaw, kształtuje wartości, integruje młodych ludzi podczas realizacji zadań i przedsięwzięć na rzecz społeczności lokalnej.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 18.02.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W BALU CHARYTATYWNYM POLSKIEGO STOWARZYSZENIA NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

W dniu 8 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej włączyli się w przygotowanie Walentynkowego Balu Charytatywnego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rabce-Zdroju.

Młodzież w charakterze wolontariatu mając na względzie słowa Bruno Ferrero „Wszystko co dajesz innym dajesz sobie samemu” postanowiła współorganizować karnawałowy bal zorganizowany pod patronatem Posła na Sejm RP Edwarda Siarki oraz Burmistrza Rabki-Zdroju Leszka Świdra. Przygotowując na 9 lutego budynek OSP w Skomielnej Białej wraz ze skomielniańskimi strażakami rozkładała stoły, krzesła, pomagała w wykonaniu dekoracji sali, układała rekwizyty do licytacji, a po balu zadbała o porządek i czystość, sprzątając wokół remizy oraz w środku budynku. Prace zostały wykonane w ramach porozumienia o współpracy i wolontariacie z Rabczańskim Stowarzyszeniem, które ma na celu uwrażliwienie młodych ludzi na drugiego człowieka i zachęcanie do aktywności podczas czynienia dobra. Walentynkowy bal zorganizowany został w celu dofinansowania budowy szybu windowego oraz zakupu i montażu windy w budynku dla niepełnosprawnych, znajdującego się w Rabce-Zdroju przy ulicy Podhalańskiej 42 b.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 11.02.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU POD HASŁEM „DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU”

W dniu 6 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu promującym „Dzień Bezpiecznego Internetu”.

Młodzież spotkała się w hufcu, by uzyskać informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu i zapromowania „Dnia Bezpiecznego Internetu” wśród swoich rówieśników, który jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Spotkanie miało uświadomić młodzieży problem agresji, przemocy i hejtu, który jest częstym zjawiskiem w sieci, rozwijającym się z dnia na dzień. Problemem jest również niewłaściwe korzystanie z portali społecznościowych, na których bardzo często ujawnia się prywatność a w niej dane osobowe, które powinny być chronione i wykorzystywane tylko po wyrażeniu zgody osoby, której dotyczą. Młodzież w trakcie rozmowy wysunęła wniosek, iż właściwe korzystanie z Internetu może przynieść szereg korzyści. Jest to przecież skarbnica wiedzy, która może być pomocna w zdobywaniu nowych wiadomości i umiejętności. Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku przebiegł pod hasłem „Działajmy razem”.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 07.02.2019 |

WOLONTARIAT UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS ZABAWY KARNAWAŁOWEJ

W dniu 27 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wolontariusze Ewa, Karina, Norbert, Dawid i Mateusz wzięli udział w wyjeździe do Rabki-Zdrój do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski.

Wolontariusze zostali zaproszeni przez Dyrektor Placówki Siostrę Irminę do pomocy podczas zabawy karnawałowej organizowanej dla podopiecznych ośrodka, ale również dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego i członków Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Rabce-Zdroju. Ich zadaniem było pokrojenie ciasta, przygotowanie stołów, obsługa stoiska z napojami, a także prowadzenie zabaw podczas balu. Dziewczyny i chłopcy w z wielkim sercem udzielali potrzebującym wsparcia, służyli pomocna dłonią, dobrym słowem, ale wszystkim przekazywały uśmiech i radość. Spotkanie i wspólnie spędzony czas był okazja do integracji, nawiązania nowych przyjaźni znajomości. Wyjazd do Rabki zorganizowany został w ramach porozumienia i popularyzacji wolontariatu organizowanego przez 6-36 Hufiec Pracy jako pomoc przy różnych przedsięwzięciach skierowanych do osób niepełnosprawnych, potrzebujących wsparcia i szczególnej opieki.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 25.01.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W WYJEŹDZIE INTEGRACYJNYM DO SZAFLAR

W dniu 24 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca ze Skomielnej Białej wzięli udział w wyjeździe integracyjnym do Szaflar.

Aby mile i aktywnie zagospodarować swój wolny czas i spędzić radosne chwile w gronie znajomych młodzież pojechała do Szaflar gdzie w Zajeździe „ZADYMA” wzięła udział w zajęciach bowlingowych. Po wysłuchaniu instruktora gry zostali podzieleni na dwie grupy. Mając do dyspozycji 2 tory, stosując zasady fair play przez dwie godziny rywalizowali ze sobą, by w końcu ogłosić zwycięzców zawodów gry w kręgle. Bezkonkurencyjni okazali się Mateusz i Ewa. Po świetnych rozgrywkach wszyscy zasiedli do konsumpcji pizzy, która w tym dniu doskonale smakowała. W świetnych humorach, doskonałej atmosferze pełnej wrażeń młodzież podsumowała kończące się ferie i udział w programie dającym możliwości aktywizacji i wszechstronnego rozwoju. Podczas rozmowy zwróciła uwagę, iż odpowiednie zagospodarowanie czasu wolnego, aktywność fizyczna i rozwój zainteresowań to doskonała profilaktyka, w której nie ma miejsca na agresję słowną, fizyczną, alkohol, dopalacze czy inne używki. Jest natomiast miejsce na radość, zadowolenie, kształtowanie wartości i prawidłowych postaw.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 25.01.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HP ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W ZAJĘCIACH ZORGANIZOWANYCH W RAMACH PROGRAMU „AKTYWNE FERIE”

21 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w kolejnych zajęciach zorganizowanych w ramach programu „Aktywne ferie”. Tym razem było to szkolenie pod hasłem „ABC Przedsiębiorczości”.

Zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży ukierunkowane na zdrowy styl życia, propagowanie aktywności fizycznej, rozwój zainteresowań młodych ludzi to główne cele realizowanego programu w okresie ferii zimowych. W pierwszym tygodniu uczestnicy wzięli udział w zajęciach sportowych na hali, gdzie przede wszystkim uzyskując cenne wskazówki trenera, doskonalili umiejętności gry w piłkę nożną. Grupa plastyczna w charakterze wolontariatu spotykała się w hufcu by przygotować dekoracje na zabawę karnawałową w budynku hufca oraz kartki świąteczne na rzecz Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyło się szkolenie w ramach edukacji ekonomicznej pod hasłem „ABC przedsiębiorczości” prowadzone przez p. Tomasza Majchrzaka, w ramach, którego uczestnicy poznali procedury związane z uruchomieniem działalności gospodarczej oraz prowadzeniem jej. Tworzyli biznesplan uwzględniający własne zasoby finansowe, omówili formy marketingu i reklamy. Wszystko po to by w przyszłości osiągnąć sukces. Rozwojowi wyobraźni i kreatywności służyły zajęcia z wirtualnej rzeczywistości, na których prezentowane były zastosowania edukacyjne, poznawcze, multimedialne i rozrywkowe technologii VR. Wirtualna rzeczywistość to nowa technologia, która pozwoliła im przenieść się na Mount Everest, ale także wziąć udział w koncercie jak i również kierować sportowym samochodem. Zajęcie w okresie ferii zimowych zorganizowane zostały dzięki wsparciu finansowemu WK OHP jak również Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która współfinansuje działalność świetlicy środowiskowej pod nazwą „Klub kultury i Trzeźwości” ukierunkowaną na aktywność młodych ludzi, rozwijanie pasji i zainteresowań oraz profilaktykę. Temu ma służyć również planowany na 24 stycznia wyjazd na kręgle do Nowego Targu, który sprzyjać będzie nie tylko wszechstronnemu rozwojowi fizycznemu, ale i również wzajemnej integracji.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 22.01.2019 |

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW ORAZ ABSOLWENTÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W SPOTKANIU INTEGRACYJNYM I WARSZTATACH Z DORADZTWA ZAWODOWEGO

W dniu 18 stycznia uczestnicy oraz zaproszeni absolwenci 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu integracyjnym i warsztatach z doradztwa zawodowego.

W pierwszej części spotkania wszyscy zebrani wysłuchali informacji przekazanej przez komendanta hufca Martę Augustyn odnośnie organizowanych zajęć w okresie ferii zimowych ale również planowanej do realizacji w jednostkach OHP kolejnej edycji projektu od szkolenia do zatrudnienia. Uczestnikom trzecich klas, którzy w tym roku szkoleniowym ukończą naukę zawodu podała informację dotyczącą możliwości przystąpienia do egzaminu kwalifikacyjnego przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną oraz egzaminu czeladniczego organizowanego przez Izbę Rzemieślniczą, oraz niezbędnych dokumentów i form egzaminowania. Następnie młodzież wzięła udział w warsztatach aktywizacji zawodowej prowadzonych przez Dagmarę Pustułę podczas, których uczestnicy poznając się nawzajem omawiali swoje pasje, zainteresowania, swoje oczekiwania i plany. Była to również świetna forma integracji i wzajemnej rozmowy. Na zakończenie uczestnicy wypełnili ankietę mającą na celu określenie potrzeb, predyspozycji i kierunków, pomocną przy wyborze dalszej ścieżki zawodowej, czy formy szkolenia.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 21.01.2019 |

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W ORSZAKU TRZECH KRÓLI

W dniu 6 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, który w tym roku zorganizowany został pod hasłem ”Orszak Trzech Króli 2019 Odnowi Oblicze Ziemi”.

Młodzież aktywnie włączyła się do przemarszu ulicami Rabki Zdroju, gdzie przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Parafię Świętej Teresy, burmistrza Rabki-Zdroju, Miejski Ośrodek Kultury i Fundację Trzech Króli. Po uroczystej Mszy Świętej w Kościele Św. Teresy wszyscy zebrani kolędując z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Tenczyna przeszli do Amfiteatru Miejskiego, gdzie obejrzeli Jasełka Bożonarodzeniowe. Uczestnikom orszaku rozdawano korony, flagi, śpiewniki i okazjonalne naklejki. Każdy z biorących udział w przedsięwzięciu mógł skosztować słodkiego poczęstunku – pysznego karnawałowego pączka lub faworka. Młodzież kultywując tradycje z radością dołączyła do największych na świecie ulicznych jasełek i wielobarwnego pochodu rozśpiewanych kolędników głoszących dobra nowinę o narodzeniu Chrystusa.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 07.01.2019 |

UDZIAŁ UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W SPOTKANIU KOLĘDOWYM

W dniu 5 stycznia młodzież z 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięła udział w spotkaniu kolędowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce Zdroju.

W charakterze wolontariatu została zaproszona do Rabczańskiego Ośrodka by pomóc w organizacji tego przedsięwzięcia pomagając w przygotowaniu stołu ze słodkościami i napojami ale również by wspólnie z kolegami i koleżankami ze Stowarzyszenia podtrzymać tradycje kolędowe i razem pośpiewać Małemu Jezusowi z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Mieli również okazję spotkania z młodzieżą licealną z Rabki, której przedstawiciele podczas kolędowania przygrywali na skrzypcach i gitarze. Wspólnie spędzone chwile były doskonałą formą wzajemnego poznania się, ale również pokazania, że nawet w sobotni zimowy poranek można być razem w atmosferze ciepła, radości i śpiewu, można ogrzać swoje serca, poświęcić czas by zrobić miejsce dla Narodzonego, pokazać, że czas spędzony z drugim człowiekiem to ogromna wartość dająca miłość, szczęście i zadowolenie w każdym kolejnym dniu.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 07.01.2019 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS KOLĘDOWANIA BOŻONARODZENIOWEGO

W dniu 3 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wcielili się w rolę kolędników.

Pielęgnując tradycje przygotowali bożonarodzeniową szopkę i ze śpiewem kolęd postanowili odwiedzić instytucje i domy w których mieszka młodzież OHP. Swoją wędrówkę rozpoczęli od kolędowania w hufcu. Brawurowo zaprezentowali kolędy znane; Dzisiaj w Betlejem”, „ Lulajże Jezuniu, ale również regionalne; Dobrze żeś się Jezu na Podhalu zrodził”, Przedstawili też krótki montaż jasełkowy. „Hej kolęda, kolęda hej kolędy to czas” wyśpiewywał Dawid i Krzysiek, którzy składając życzenia świąteczne kultywowali stary zwyczaj odwiedzania domów. Kolędnicy i ich śpiew o Narodzeniu Jezusa ma przynieść szczęście i radość każdemu domostwu, w którym przychylni gospodarze otwarli drzwi i wpuścili śpiewających. Podczas spotkania w hufcu uczestnicy opowiedzieli historię własnoręcznie przygotowanej szopki, w której postacie wykonali z masy solnej, następnie pokolorowali farbami i ozdobili lampkami oświetleniowymi. Z tak przygotowaną szopką udali się w kolejne odwiedziny by zachować tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 04.01.2019 |

Więcej artykułów znajduje się w Archiwum >> Przejdź do ARCHIWUM do góryBaner przedstawia biało czerwoną flagę
Baner przedstawia biało czerwoną flagę
Napis Ochrona danych osobowych
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Mobilny system informacji Gminy Lubień
baner konsultacje społeczne
baner budowa drogi s-7
baner wybory
baner wybory
baner karta dużej rodziny
Baner przedstawiający 4 osobową rodzinę i napis rodzina 500+
Baner 300+
Baner przedstawiający 4 osobową rodzinę i napis rodzina 500+
Baner przedstawiający różnokolorowe pojemniki na śmieci
Baner przedstawiający zbiornik bezodpływowy
baner
baner

Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny

Baner informacyjny Baner informacyjny Baner projektu - Już pływam Plakat projektu OPS - Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłoś
Informacja, Ankieta, Regulamin.


Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 1 str.
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 2 str.Strona założona 12 lipca 2008

statystyka

Copyright © 2008 by Witold Augustyński /BiTiS/. All Rights Reserved. Pozycjonowanie Strona wygenerowana w ciągu: 0.019 s.