Wyślij email do urzędu Dodaj do ulubionych Poleć tę stronę znajomemu Przejdź do strony głównej
Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester
Aktualności Urząd Gminy: E-Urząd: Kontakt do Urzędu Miasta partnerskie Gminy Lubień

Gmina:
Charakterystyka Gminy Lubień
Heraldyka Gminy Lubień
Galeria fotograficzna
Informator - przydatne adresy i numery telefonów
Szkolnictwo w Gminie Lubień
Kultura i sport:
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu
Zespoły Regionalne
Amatorski Teatr im. F. Macioła
Orkiestry Dęte
Kluby sportowe
Gminna Biblioteka Publiczna
Honorowi Obywatele Gminy Lubień
Zabytki:
Zabytkowy kościół w Krzeczowie
Rejestr pomników przyrody
Turystyka:
Szlaki turystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne
Ośrodek wypoczynkowy Prof-Us
Parafie:
Domy rekolekcyjne
Ochotniczy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej:
Dam pracę - szukam pracy
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Lubień
Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Lubień
Rejestr działalności regulowanej
Punkt Informacji i Wsparcia
Przetargi publiczne
Kalendarz imprez
Mapa Gminy Lubień
Mapa Gminy Lubień
Przydatne strony wwwBaner TV powiatu myślenickiego
Odkryj Beskid Wyspowy
Sekcja Kolarska im. Henryka Łasaka
Klub Sportowy Topór Tenczyn
http://malopolska.olimpijskiedzieciaki.pl/
Powrót do korzeni - Skomielna Biała
Skomielna.info
Echo Regionu Małopolska
Witryna Wiejska

ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta
baner Gościniec - strona tenczyn.pl
baner mikroporady
baner dzielnicowy bliżej nas
Fundacja JMJ - Radosny Rodzic

Plakat projektu OPS - Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłoś
Informacja, Ankieta, Regulamin.

Baner projektu - Już pływam
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 1 str.
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 2 str.
Plakat do projektu pn. Wielojęzyczność w szkole - nasza droga do Europy

AktualnościBiskup Kazimierz Górny doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

Decyzją Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego bp Kazimierz Górny, senior diecezji rzeszowskiej, otrzymał doktorat honoris causa największej rzeszowskiej uczelni. Uroczysta sesja odbyła się 13 października 2020 r. w kościele św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Posiedzenie Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego poprzedziła Msza św. w kościele akademickim św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski i 24 księży.

Homilię wygłosił ks. Marek Story, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie i sekretarz biskupa seniora. W pierwszej części kaznodzieja przedstawił sylwetkę św. Jadwigi Królowej, patronki Uniwersytetu Rzeszowskiego i parafii akademickiej przy al. T. Rejtana, gdzie odbywała się uroczystość. W drugiej części ks. Story zwrócił uwagę na elementy wspólne biografii św. Jadwigi i bp. Kazimierza. Wymieniając nauczycieli życia i wiary bp. Górnego, obok św. Jadwigi Królowej, ks. Story wskazał na św. Jana Pawła II. „To u tego świętego mógł podziwiać, że szacunkiem należy darzyć każdego człowieka, niezależnie od zajmowanego stanowiska czy posiadanych poglądów; że w każdym człowieku są olbrzymie połacie dobra, tylko należy je umiejętnie wydobyć z ukrycia i zainspirować do dzielenia się nim” – mówił kanclerz Kurii Diecezjalnej.

Po Mszy św. prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, otworzył w kościele uroczystą sesję Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego. W słowach wprowadzenia rektor zwrócił uwagę na ważną rolę jaką bp Kazimierz Górny odegrał w powstaniu uczelni. „Uniwersytet Rzeszowski nie zaistniałby, gdyby nie pomoc i determinacja bp Kazimierza Górnego. Wręczenie doktoratu honorowego, najwyższego wyróżnienia akademickiego, jest dowodem naszej najwyższej wdzięczności, szacunku i dowodem pamięci” – mówił rektor. Prof. Czopek zwrócił uwagę, że choć doktorat przyznaje Uniwersytet Rzeszowski, to samą ideę wyróżnienia bp. Górnego popierają pozostałe uczelnie Rzeszowa.

O dokonaniach bp. Górnego na rzecz powstania uniwersytetu mówił również prof. dr hab. Paweł Grata, który przedstawił sylwetkę nowego doktora honoris causa. „Ksiądz biskup stanął na czele Fundacji Rozwoju Ośrodka Akademickiego w Rzeszowie co wyraźnie zintensyfikowało działania na rzecz powołania uniwersytetu w mieście. Nie do przecenienia była rola rzeszowskiego ordynariusza, który spotykał się, przekonywał, mediował, zachęcał” – podkreślił prof. Grata.

Laudację wygłosił prof. dr hab. Kazimierz Ożóg. Mówca oparł swoje przemówienie o siedem sentencji i zdań, na podstawie których opisywał działania i cechy charakteru bp Kazimierza. Pierwsze z nich to: „Ojczyzna – z niej się wyłaniam, w niej się zakorzeniam”, kolejne: „Omnia Tibi”, „Duc in altum”, „Nil est in homine bona mente melius”, „Non nobis Domine, non nobis, sed nomini Tuo da gloriam!”, „Frustra vivit, qui nemini prodest” oraz „Amor Dei usque contemptum sui”. Przy pierwszej sentencji, gdy mówił o ojczyźnie, prof. Ożóg nawiązał do Lubnia, rodzinnej miejscowości bp. Górnego. „Biskup Kazimierz to autentyczny góral, który myśli zdroworozsądkowo, ale także ma poczucie humoru i radość, bo trudno być ponurakiem w pięknej, górskiej scenerii” – mówił profesor.

Z kolei bp Kazimierz Górny w okolicznościowym wykładzie wiele miejsca poświęcił wdzięczności. „W obecnym świecie dominuje postawa braku wdzięczności, postawa roszczeniowa. Człowiek stawia siebie na pierwszym miejscu i nie umie albo nie chce dostrzec dobrodziejstw otrzymanych od Boga. Jest ich wiele, np. powołanie do życia, to, że jesteśmy ludźmi, osobami stworzonymi na obraz i podobieństwo Boże, powołani do wiary i udziału w życiu Trójcy Przenajświętszej” – mówił hierarcha.

Na zakończenie sesji głos zabrali m.in.: bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, Maria Kurowska, posłanka na Sejm RP, Mieczysław Janowski, były prezydent Rzeszowa, prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor Politechniki Rzeszowskiej, i Kazimierz Szczepaniec, wójt gminy Lubień. Odczytano również listy gratulacyjne, m.in. od Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego, Ewy Leniart, wojewody podkarpackiej, i Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa.


Materiał wideo: Uniwersytet Rzeszowski

Biskup Górny jest siedemnastą osobą wyróżnioną przez Uniwersytet Rzeszowski tytułem doktora honoris causa. Wśród wyróżnionych dotychczas są m.in.: Jan Paweł II, Józef Szajna, abp Ignacy Tokarczuk i Wiesław Myśliwski.

Biskup Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu. 29 czerwca 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. 6 stycznia 1985 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie przyjął święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II – jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Omnia Tibi”. Do 1992 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji krakowskiej. Od 1992 do 2013 r. był ordynariuszem diecezji rzeszowskiej.

| Źródło: ekai.pl | Opublikowano: 14.10.2020 r. |Baner przedstawia biało czerwoną flagę
Baner przedstawia biało czerwoną flagę
Napis Ochrona danych osobowych
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Baner przedstawia sowę i napis portal interesanta
baner statystyki covid-19
Mobilny system informacji Gminy Lubień
baner konsultacje społeczne
baner budowa drogi s-7
baner wybory
baner Powszechny Spis Rolny 2020
baner karta dużej rodziny
Baner 300+
Baner jakosci powietrza
Baner przedstawiający różnokolorowe pojemniki na śmieci
Baner przedstawiający zbiornik bezodpływowy
Baner przedstawiający jelenia i dzika
Baner przedstawiający kombajn w zbożu
baner
baner

Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny

Baner informacyjny Baner informacyjnyStrona założona 12 lipca 2008

statystyka

Copyright © 2008 by Witold Augustyński /BiTiS/. All Rights Reserved. Strona wygenerowana w ciągu: 0.016 s.