Kościół parafialny w Krzeczowie
Historia kościoła
Kościół pw. Św. Wojciecha należący pierwotnie do parafii Łętownia ufundował Spytko Jordan Melsztyński. Parafia Łętownia zwg. na rosnącą liczebność swoich wiernych wybudowała nową świątynie, a mały drewniany kościółek wraz z jego wyposażeniem sprzedała dwóm pobożnym niewiastom Jadwidze i Małgorzacie, które według podania były szwaczkami z roli Marszałkowej w miejscowości Krzeczów. Jak podaje historia sprowadzenie kościółka z Łętowni do Krzeczowa zwg. na warunki komunikacyjne: brak dróg i strome pagórki były bardzo trudne i pracochłonne. Mimo tych trudności kościółek został przetransportowany w przeciągu półtora dnia. Motywacja była ogromna dzięki rządzącemu ówcześnie Diecezją Krakowską Biskupowi Ignacemu Sołtyk, który za okazałą pomoc przy transporcie kościoła udzielał odpustu zupełnego.
Budowa kościoła pw. św. Wojciecha w Krzeczowie szacuje się na lata 1760-1765. Najtrudniejsze lata kościoła przypadały na okres I Wojny Światowej, a później II Wojny Światowej i Pacyfikacji mieszkańców Krzeczowa. Głębokie rany zadane przez hitlerowców nie ominęły również w swych skutkach zniszczeń kościoła. Udało się jednak zachować pierwotną konstrukcję kościoła. Przeprowadzono wiele prac związanych z należytym utrzymaniem zabytków oraz z należytym zabezpieczeniem stanu technicznego budynku, dla zapewnienia jego funkcjonalności, bezpieczeństwa oraz żywotności obiektu. Kościół parafialny w Krzeczowie został uznany przez Wojewódzkiego konserwatora zabytków wydaną decyzją z dnia 21.08 1969 r., wpisując kościół jako budynek w całości wraz z najbliższym otoczeniem w obrębie ogrodzenia cmentarnego oraz zabytki malarstwa, rzeźby, rzemiosło artystyczne stanowiące wyposażenie kościoła parafialnego w Krzeczowie do rejestru zabytków. Lista obiektów wnętrza kościoła wpisanych do rejestru zabytków obejmuje 21 pozycji, wśród których najstarsze, a zarazem najcenniejsze to:
- ołtarz główny, barokowy, koniec XVII w. i w nim obrazy: Matki Bożej, późnogotycki, początek z XVI w., św. Trójcy, barokowy, koniec XVII w., rzeźby św. Stanisława i św. Wojciecha,
- ołtarz boczny lewy, barokowy, koniec XVII w.,
- ołtarz boczny prawy, barokowy, koniec XVII w.,
- ołtarz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, barokowy, XVII w.,
- kropielnica barokowa, XVII w.
Ten mały kościółek jak podaje historia od początku swojej przynależności do Krzeczowa cechuje determinacja i uporczywość. Nieustannymi działaniami obok prac technicznych, objęto starania na rzecz pielęgnowania i promowania wartości duchowych zabytku. Lata 1989 – 2007 to okres, w którym Kościół przeżył swój renesans. Dokonano wiele prac, których ponadczasowy efekt ubogacił i raduje obecną społeczność, a co najważniejsze dzięki, którym ten mały drewniany kościółek będzie mógł służyć następnym pokoleniom. Kościół zyskał uznanie w skali światowej poprzez wpisanie go do rejestru szlaku architektury drewnianej.
Kościół pw. Św. Wojciecha w Krzeczowie stał się niezwykłą inspiracją dla tworzenia nowych dzieł o znaczeniu symbolicznym i religijnym:
- Golgota znajdująca się pod murami kościoła, rzeźby wykonał artysta z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa prof. Jan Sieka.
- Figurka św. Siostry Faustyny
- Figura św. Michała Archanioła
   
|