Wyślij email do urzędu Dodaj do ulubionych Poleć tę stronę znajomemu Przejdź do strony głównej
Imieniny: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz
Aktualności Urząd Gminy: E-Urząd: Kontakt do Urzędu Miasta partnerskie Gminy Lubień

Gmina:
Charakterystyka Gminy Lubień
Heraldyka Gminy Lubień
Galeria fotograficzna
Informator - przydatne adresy i numery telefonów
Szkolnictwo w Gminie Lubień
Kultura i sport:
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu
Zespoły Regionalne
Amatorski Teatr im. F. Macioła
Orkiestry Dęte
Kluby sportowe
Gminna Biblioteka Publiczna
Honorowi Obywatele Gminy Lubień
Zabytki:
Zabytkowy kościół w Krzeczowie
Rejestr pomników przyrody
Turystyka:
Szlaki turystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne
Ośrodek wypoczynkowy Prof-Us
Parafie:
Domy rekolekcyjne
Ochotniczy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej:
Dam pracę - szukam pracy
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Lubień
Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Lubień
Rejestr działalności regulowanej
Punkt Informacji i Wsparcia
Przetargi publiczne
Kalendarz imprez
Mapa Gminy Lubień
Mapa Gminy Lubień
Przydatne strony wwwBaner TV powiatu myślenickiego
Odkryj Beskid Wyspowy
Sekcja Kolarska im. Henryka Łasaka
Klub Sportowy Topór Tenczyn
http://malopolska.olimpijskiedzieciaki.pl/
Powrót do korzeni - Skomielna Biała
Skomielna.info
Echo Regionu Małopolska
Witryna Wiejska

ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta
baner Gościniec - strona tenczyn.pl
baner mikroporady
baner dzielnicowy bliżej nas
Fundacja JMJ - Radosny Rodzic

Plakat projektu OPS - Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłoś
Informacja, Ankieta, Regulamin.

Baner projektu - Już pływam
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 1 str.
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 2 str.
Plakat do projektu pn. Wielojęzyczność w szkole - nasza droga do Europy

Hufiec Pracy w Skomielnej Białej

Grupka młodzierzy staojąca przed budynkiem OHP

KSZTAŁCENIE PRACOWNIKÓW MŁODOCIANYCH.
WYKAZ ZAKŁADÓW PRACY.
OFERTA DLA GIMNAZJALISTÓW.
PROGRAM - ZADBAJ O SWOJĄ WIEŚ.
PROGRAMY REALIZOWANE W OKRESACH FERII ZIMOWYCH I WAKACJI LETNICH.
INNE PROGRAMY.
UDZIAŁ W ZAWODACH.

Hufiec Pracy działający w Skomielnej Białej znajduje się w użyczonym budynku, który został wyremontowany w 1999 roku i oddany do użytku. Jest jednostką organizacyjną OHP podlegającą Małopolskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Krakowie. Ma za zadanie pomoc młodzieży w uzyskaniu przygotowania zawodowego i podwyższaniu wiedzy ogólnej i zawodowej oraz zdobyciu kwalifikacji zawodowych w integracji i bliskiej współpracy ze środowiskiem lokalnym. Hufiec jest o specyficznym charakterze gdyż swoją siedzibę ma na obszarze wiejskim i zakresem swojego działania w większości obejmuje młodzież wiejską.

Hufiec Pracy tel. 18-2687134
32-434 Skomielna Biała 13 tel: 18 268-71-34, 609 445 642
e-mail: hp6-36@ohp.pl

Aktualności z Hufca Pracy


UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W TRAKCIE SZKOLENIA ZAWODOWEGO

W dniach 13.07 - 27.07 uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej biorą udział w kursie zorganizowanym przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Nowym Sączu.

90 godzinny kurs zawodowy „Stylizacja paznokci z elementami wizażu” skierowany jest do dziewcząt w wieku 18 – 25 lat, chcących poszerzyć swoje widomości ale i również nabyć umiejętności, które w przyszłości umożliwią im znalezienia znalezienie ciekawej pracy ale i osiągnięcie sukcesu zawodowego. 8 uczestniczek odbywa szkolenie w dwóch gabinetach kosmetycznych: w Rabce Zdrój u p. Beaty Dziadkowiec –Studio Kosmetyki Profesjonalnej „Dermiss” oraz w Jordanowie u p. Barbary Miętus – Centrum Urody. Program kursu obejmuje – szkolenie BHP oraz zagadnienia z zakresu dermatologii i kosmetologii; zasady wykonywania automasażu; wykonywania makijażu i demakijażu; diagnostyki i pielęgnacji cery; kosmetykę pielęgnacyjną; pielęgnację upiększającą oczy i ciało; manicure – pedicure; przedłużanie paznokci akrylem i żelem metodą hybrydową; zdobnictwo paznokci metodą żelową UV. Kurs zakończy się egzaminem podczas którego uczestniczki w formie praktycznej zademonstrują nabyte umiejętności i uzyskają certyfikat uczestnictwa.

| Tekst: Marta Augustyn | Zdjęcia: Justyna Skawska | Opublikowano: 29.06.2020 r. |

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLENIOWEGO

W dniu 26 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu na zakończenie nauki.

Aby podsumować rok szkoleniowy 2019/2020 młodzież została zaproszona do hufca by w małych grupach bądź indywidualnie spotkać się z wychowawcami. Najbardziej aktywni otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Jednak najwięcej radości z prezentów mieli wyróżnieni uczestnicy którzy wzięli udział w konkursach na szczeblu ogólnopolskim. Piotr Szczepaniec odebrał dyplom i nagrodę za uzyskanie I miejsca w kategorii plastycznej w konkursie „100 lecie Bitwy Warszawskiej”. Dawid Miśkowiec odebrał nagrodę za uzyskanie II miejsca w kategorii literackiej w tym samym konkursie. Jakub Dybczyk za otrzymanie Wyróżnienia Jury w XX Ogólnopolskim Konkursie Papieskim pt. „Od narodzin do świętości - obraz z życia Św. Jana Pawła II”. Spotkanie było również okazją do wyróżnienia najlepszych absolwentów, którzy kończą 3 letni cykl kształcenia wśród nich: Danuta Wojdyła i Łukasz Polaniak, którzy przez cały okres nauki reprezentowali skomielniański hufiec podczas konkursów, zawodów, różnych przedsięwzięć i akcji. Tegoroczni absolwenci obiecali, iż będą odwiedzać jednostkę, pomagać w wolontariacie, brać udział w różnych programach oraz działać na rzecz społeczności OHP.

| Tekst: Marta Augustyn | Zdjęcia: Justyna Skawska | Opublikowano: 29.06.2020 r. |

REALIZACJA PROGRAMU „Z EKOLOGIA NA TY”

W dniu 4 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w realizacji kolejnego działania w ramach autorskiego programu „Z ekologią na Ty”.

Program ma na celu rozwijanie ekologicznych postaw uczestników, wzbudzenie świadomości ekologicznej i poznanie sposobów ochrony przyrody co ma przyczynić się do poszanowania środowiska lokalnego. W tym dniu młodzież porządkowała wyznaczone tereny Skomielnej Białej, drogę gminną, przystanki przy drodze krajowej i ekspresowej, centrum Skomielnej Białej. Podczas akcji uczestnicy rozmawiali o ochronie środowiska, o tym co każdy powinien zrobić by żyło się nam zdrowiej, bezpieczniej i przyjemniej. Zwrócili uwagę na fakt iż 5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska, który to został uchwalony na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 r. Jego celem jest utrwalenie świadomości na temat znaczenia głównych haseł tego wydarzenia, głoszących zgodność rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym. Każdy może się dołączyć do świętowania tego dnia, wystarczy rozejrzeć się na własne podwórko, zasadzić kwiaty, drzewa by było więcej zieleni, ale i posprzątać, pozbierać i posegregować śmieci, które zanieczyszczają i szkodzą nam wszystkim.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 05.06.2020 r. |

SPOTKANIE MŁODZIEŻY 6-36 HP Z OKAZJI DNIA DZIECKA

W dniu 29 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w imprezie lokalnej z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

Najbardziej aktywna młodzież spotkała się w budynku hufca po prawie 3 miesięcznej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z koronawirusem. Brak bezpośrednich kontaktów z kolegami i koleżankami to największy problem, o którym rozmawiali przy poczęstunku przygotowanym z okazji ich święta, zachowując przy tym niezbędną ostrożność. Uczestnicy podkreślali fakt, iż kontakt zdalny pozwalał im na poszerzanie wiadomości i zdobywanie wiedzy teoretycznej, rozmowy z wychowawcą hufca, wymianę myśli i spraw, ale nie zastąpił bezpośrednich kontaktów, właśnie takich jak to spotkanie podczas, którego można zagrać w piłkarzyki, tenisa stołowego czy gry planszowe, w które uwielbiają grać, bawiąc się przy tym wspaniale. Nie zabrakło licznych podsumowań związanych z mijającym rokiem szkolnym ale i planowaniem najbliższych imprez i przedsięwzięć, w tym okresu wakacyjnego. Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż bardzo chcą być zdrowi, ale również pragną by wrócił „normalny czas”- czas radości , uśmiechu, zabawy ale także czas pracy i chwil spędzonych na praktykach ucząc się zawodu i przygotowując się do przyszłej ścieżki zawodowej.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 01.06.2020 r. |

6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ PRZYGOTOWUJE UCZESTNIKÓW DO EGZAMINÓW ZAWODOWYCH

W dniu 27 maja w budynku hufca w Skomielnej Białej odbyły się kolejne spotkania uczestników z wychowawcami, przygotowujące do egzaminów zawodowych na zakończenie 3 letniego cyklu kształcenia. Młodzież korzystając z fachowej pomocy pracowników oraz strony internetowej www.EgzaminZawodowy.info po zalogowaniu się rozwiązywała przykładowe pytania testowe pogłębiając i utrwalając swoją wiedzę i umiejętności. Część uczestników w sposób ciągły korzysta z konsultacji w formie zdalnej i rozwiązuje testy online otrzymując od wychowawców wskazówki i potrzebne informacje. Wyniki testów są wspólnie analizowane i oceniane procentowo zgodnie z kluczem. Wszystkie działania nakierowane są na przeprowadzenie w dniach 1-5 czerwca pisemnego próbnego testu przygotowanego na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, który ma podsumować cały okres kształcenia, zarazem wskazać ewentualne braki w wiadomościach, które będzie trzeba jeszcze uzupełnić przed egzaminem końcowym. Ważne jest aby każdy uczestnik mógł ocenić swoją wiedzę, ale również aby podczas próbnego testu uzyskał 50 procent prawidłowych odpowiedzi, co jest warunkiem zaliczenia go.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 28.05.2020 r. |

DLA NASZYCH KOCHANYCH MAM OD UCZESTNICZEK 6-36 W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 25 maja uczestniczki 6-36 HP w Skomielnej Białej wzięły udział w spotkaniu by uczcić zbliżający się Dzień Matki.

„Matka to najpiękniejsze słowo świata” – tymi słowami znanej piosenki młodzież ze skomielniańskiej jednostki rozpoczęła rozmowy i aktywne warsztaty na temat zbliżającego się jednego z najważniejszych świąt okolicznościowych Dnia Matki. Mama, to ona nas urodziła, uczyła pierwszych kroków i słów, pokazała świat, wskazała drogę. W podzięce za wielkie serce i dobro uczestniczki dla swoich mam przygotowały kolorowe kwiaty oraz czerwone serduszka, które ozdobiły strofami o miłości, przyjaźni, które same ułożyły ale i wyszukały na stronach internetowych. Przygotowane upominki dołącza do bukietów, które zrobią własnoręcznie i przekażą swoim kochanym Matulom w dniu ich święta, podczas, którego wszyscy przecież doceniamy nasze mamy za trud włożony w wychowanie i opiekę, wsparcie w trudnych chwilach, troskę, pomoc i bezwarunkową miłość. Uczestniczki, które przybyły do hufca połączyły się zdalnie ze swoimi koleżankami i kolegami zachęcając ich do włączenia się we wspólne przedsięwzięcie pod hasłem „Bukiet dla mamy”, w ramach, którego każdy chętny wykona bukiet dla swojej mamy i wręczy go w Dniu Matki. Z przygotowanego bukietu zrobi zdjęcie i wyśle go do hufca, z którego przedstawiciele Rady Młodzieży zrobią „pamiątkowy fotograficzny kolaż”. Każdy uczestnik, który weźmie udział w inicjatywie otrzyma nagrodę. W ten symboliczny sposób młodzież pragnie okazać pamięć i szacunek wszystkim najukochańszym mamom.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 27.05.2020 r. |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY OBCHODZĄ ŚWIĘTO RODZINY

W dniu 15 uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu zdalnym zorganizowanym przy okazji obchodzonego Międzynarodowego Święta Rodziny.

W tym roku ze względu na sytuację w kraju to święto ma szczególny charakter. Jednak uczestnicy podczas indywidualnych zdanych rozmów wspólnie stwierdzili, iż muszą podjąć działania, by choć w symboliczny sposób uczcić i zaznaczyć to święto. Młodzież w formie dyskusji na wideo kontakcie omawiała znaczącą rolę rodziny w życiu każdego człowieka. Zwróciła uwagę, jak ważny jest codzienny kontakt i wspieranie się wzajemne wszystkich członków rodziny oraz pomoc i wskazówki otrzymane od rodziców i dziadków, którzy przecież swoim doświadczeniem służą najlepszą radą i pomocą. Uczestnicy omówili kampanie społeczna pod hasłem „Dwie Godziny dla Rodziny” prowadzoną przez Instytut Humanites. Po wysłuchaniu informacji o programie wspólnie wypracowali wniosek, symbolicznego przyłączenia się do akcji, składając życzenia swoim rodzinom z okazji tego święta.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 22.05.2020 r. |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

W dniu 14 uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej podsumowali w formie zdalnej działania związane z obchodami 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Korzystając z aplikacji internetowych wymieniali się doświadczeniami jakie towarzyszyły im podczas upamiętnienia 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II. Młodzież opowiadała o wykonanych przez siebie zdjęciach które przesłali na konkurs fotograficzny ogłoszony przez jednostkę w Skomielnej Białej na których pokazali jak jednoczą się z Ojcem Świętym. Wśród zdjęć były fotografie z książką, z obrazem Papieża, mówiące o życiu Wielkiego Polaka, zdjęcia miejsca modlitwy, zdjęcia upamiętniające jego postać, czy też z flagą. Z przesłanych zdjęć przygotowano kolaż. Szczególnie wyróżniono prace : Jakuba Dybczyka, Magdaleny Liberdy i Danuty Wojdyły.

W tym dniu przedstawiciele Rady Młodzieży przygotowali w budynku hufca tablicę pamiątkową pod hasłem 100-lecie urodzin Św. Jana Pawła II. W formie zdjęć i informacji słownych przedstawili postać człowieka który na zawsze pozostanie wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń młodych ludzi. Zdjęcia ozdobiły kwiaty z bibuły w kolorach papieskich.

| Tekst: Marta Augustyn | Zdjęcia: uczestnicy OHP | Opublikowano: 22.05.2020 r. |

Oferta Hufca Pracy ze Skomielnej Białej

6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej, jako jednostka Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP prowadzi działalność opiekuńczo – wychowawczą oraz zapewnia zatrudnienie młodzieży po ukończeniu Szkoły Podstawowej w różnych formach kształcenia zawodowego u pracodawców z terenu Gminy Jordanów, Rabki Zdroju, Lubnia zgodnie z aktualnymi wymaganiami rynku pracy uwzględniając kształcenie w zawodach deficytowych. Młodzież teoretycznie kształci się w Branżowych Szkołach I stopnia w Jordanowie, Rabce Zdroju, Nowym Targu, Mszanie Dolnej, Lubniu lub na kursie organizowanym przez Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Skomielnej Białej. Hufiec zapewnia młodzieży dofinasowaną bogatą ofertę kulturalno – oświatową: wycieczki, wyjazdy, zawody, konkursy, programy autorskie i projekty, koła zainteresowań dając możliwość aktywnego zagospodarowania czasu wolnego.

Dane adresowe jednostki:

  6 -36 HUFIEC PRACY
  Komendant: Marta Augustyn
  Adres: 32 - 434 Skomielna Biała 13
  Tel. 18 268-71-34, 609 445 642
  E-mail: hp6-36@ohp.pl

Oferowane zawody:

 • sprzedawca,
 • cukiernik,
 • fryzjer,
 • piekarz,
 • elektryk,
 • murarz-tynkarz,
 • stolarz,
 • kamieniarz,
 • monter sieci instalacji sanitarnych,
 • kucharz,
 • mechanik pojazdów samochodowych,
 • elektromechanik pojazdów samochodowych,
 • blacharz samochodowy,
 • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie,
 • blacharz,
 • lakiernik,
 • krawiec,
 • pracownik pomocniczy obsługi hotelowej

Warunki przyjęcia:

 • najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno – wychowawczych wymagane ukończone 15 lat, nieukończone 18 lat,
 • ukończona Szkoła Podstawowa
 • stan zdrowia pozwalający na podjęcie przygotowania zawodowego.
PRZYJDŹ, ZAPYTAJ I ZDECYDUJ
ZAPRASZAMY

| Opublikowano: 21.05.2020 r. |

WYKONUJEMY ŚWIĄTECZNE KARTKI

W dniu 12 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej mieli możliwość doskonalić swoje umiejętności manualne, kreatywność i pomysłowość przygotowując kartki świąteczne.

Młodzież wykorzystując swoje talenty, sprawność manualną, zainspirowana różnymi technikami plastycznymi przygotowała 132 kartki wielkanocne dla Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rabce Zdroju. Jednostka współpracuje ze Stowarzyszeniem od lat podczas różnych przedsięwzięć organizowanych dla osób niepełnosprawnych, pełniąc role wolontariatu. Kartki można będzie nabyć podczas kiermaszu zorganizowanego w najbliższą niedzielę na kiermaszu przy kościele p.w. Św. Sebastiana w Skomielnej Białej. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na remont i adaptację budynku na ul. Podhalańskiej w Rabce-Zdroju.

| Tekst: Kaja Kościelniak | Zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 13.03.2020 r. |

SPOTKANIE PROMOCYJNO-REKRUTACYJNE PRACODAWCÓW W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 04 marca w budynku 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie pracodawców u których uczestnicy skomielniańskiej jednostki odbywają praktyczną naukę zawodu.

Celem spotkaniem było przekazane niezbędnych informacji dotyczących kształcenia pracowników młodocianych. Na zaproszenie przybyli pracodawcy, którzy od lat współpracują z hufcem. Dzięki zaangażowaniu obu stron, zarówno wychowawców jak również pracodawców, młodociani pracownicy mają duże możliwości rozwoju zawodowego, dzięki zdobywaniu umiejętności zawodowych, niezbędnych do podjęcia przyszłej pracy. Spotkanie rozpoczęła komendant hufca Marta Augustyn, przedstawiając ofertę hufca, realizowane programy i przedsięwzięcia na rzecz młodzieży. Szczegółowo omówiła zbliżające się konkursy związane z obchodami 100 rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II. W trakcie spotkania doradca zawodowy Justyna Majchrzak zwróciła uwagę na obowiązki pracodawcy względem pracownika; skierowanie na badania lekarskie, szkolenie bhp, przestrzeganie przepisów w myśl Kodeksu Pracy. Omówiła zasady współpracy z pracodawcą, oraz monitoring uczestników, zwracając szczególną uwagę na zbliżające się egzaminy zawodowe klas trzecich. W drugiej części dyskusji zaproszeni goście mogli porozmawiać o nurtujących ich tematach związanych z kształceniem i formach dofinansowania za wyszkolenie pracownika młodocianego.

| Tekst: Justyna Majchrzak | Zdjęcia: Kaja Kościelniak | Opublikowano: 05.03.2020 r. |

BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH „TROPEM WILCZYM”

W dniu 1 marca 2020 r. uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Młodzież oddając hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic w Rzeczypospolitej Polskiej dołączyła do uczestników rabczańskiego biegu, którego celem była popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, a także integracja międzypokoleniowa społeczności lokalnej i promocja Rabki. By upamiętnić rok w którym zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek każdy lokalny organizator wytyczył trasę 1963 m. Trasa ta obejmowała deptak, Park Zdrojowy, Aleje Jordana, ul. Nowy Świat, ul Orkana, końcowy etap zakończył się w Amfiteatrze na ul. Chopina. Dziesięciu uczestników hufca przebiegło ją w dobrym czasie, za co otrzymali pamiątkową koszulkę, medal i gadżety związane z obchodami święta. Mogli również skosztować pyszną grochówkę i bigos. Uczestnicy biorąc udział w biegu uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a także rozbudzili w sobie świadomość tego, że Żołnierze Wyklęci to nie są pomnikowe, podręcznikowe postacie, ale nasi bliscy, krewni, nasi dziadkowie, że to ich historia, która również jest naszą historią.

| Tekst: Kaja Kościelniak | Zdjęcia: Mateusz Augustyn | Opublikowano: 02.03.2020 r. |

VII OGÓLNOPOLSKA ZIMOWA SENIORIADA 2020

W dniu 25 lutego uczestnicy 6-36 HP w Skomielnej Białej, będący również uczniami Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju w charakterze wolontariatu wzięli udział w VII Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie na Podhalu.

Młodzież po raz kolejny włączyła się w pomoc i pracę podczas przedsięwzięcia odbywającego się w Rabce-Zdroju. Celem Senioriady jest integracja studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wymiana doświadczeń, sportowa rywalizacja oparta na zasadach „fair play”, wspieranie aktywnego trybu życia seniora oraz promocja Rabki-Zdroju i naszego regionu. VII Zimowa Senioriada jak co roku rozpoczęła się efektowną defiladą, podczas której młodzież prezentowała tablice z nazwami biorących grup oraz zapaleniem znicza w Rabczańskim Amfiteatrze, po czym wszyscy uczestnicy przeszli do miejsc konkurencji sportowych. Seniorzy mogli się zmierzyć w takich zawodach jak: „kręgle curlingowe” na lodzie, biegi narciarskie, slalom narciarski, rzut „śnieżkami do celu”, zjazd na dętkach, turniej brydżowy, turniej szachowy oraz zespołowy Nordic Walking połączony z konkursem wiedzy o Rabce-Zdroju. Młodzież została przydzielona do pomocy przy konkurencji: rzutu śnieżkami do celu i „kręgle curlingowe” na lodzie podczas których, dbali o porządek, a także sprzątali po zawodach. Dzień ten pozwolił młodzieży nie tylko sprawdzić się w roli wolontariuszy, ale także zobaczyć jak dużo radości i energii daje seniorom rywalizacja i wspólna zabawa.

| Tekst: Kaja Kościelniak | Zdjęcia: Justyna Majchrzak | Opublikowano: 27.02.2020 r. |

PĄCZKUJEMY DLA AFRYKI

W dniu 19 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w akcji Pączkujemy dla Afryki.

W tym dniu młodzież spotkała się w hufcu, by w przeddzień zwany „tłustym czwartkiem” pielęgnować tradycję i zwyczaje związane z kończącym się karnawałem, ale również by smakować i delektować się pysznymi pączkami, pamiętając o innych. Z inicjatywy Rady Młodzieży postanowili przyłączyć się do akcji charytatywnej „ Wyślijmy pączka do Afryki”, która w tym roku jest pod hasłem „Podaruj dzieciom zdrowie”. Poznając zasady pomocy dzieciom z dalekiego kontynentu, częstowali pysznymi pączkami wszystkich odwiedzających w tym dniu hufiec, zbierając wolne datki do przygotowanej skrzyneczki. Uzyskane fundusze przekażą do Fundacji Kapucyni i Misje. Spotkanie było również okazją do przekazania młodzieży informacji o inicjatywie samorządowej pod hasłem „Młodzież OHP dla środowiska lokalnego” którego celem jest budowanie empatii oraz postaw prospołecznych młodzieży poprzez niesienie wielostronnej pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Inicjatywa polegać będzie na realizacji przedsięwzięcia na rzecz osób ze środowiska lokalnego, które potrzebują pomocy.

| Tekst: Marta Augustyn | Zdjęcia: Kaja Kościelniak | Opublikowano: 21.02.2020 r. |

WOLONTARIAT UCZESTNIKÓW 6-36 HP

W dniu 13 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej włączyli się aktywnie w przygotowanie Walentynkowego Balu Charytatywnego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce-Zdroju.

Młodzież w charakterze wolontariatu pomagała w organizacji V już balu charytatywnego pod patronatem Posła na Sejm RP Edwarda Siarki oraz Burmistrza Rabki-Zdroju Leszka Świdra. Przygotowując na 15 lutego budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, uczestnicy zadbali o porządek i czystość pomieszczeń, rozkładali stoły, krzesła, pomagali w dekorowaniu sali, układali rekwizyty do licytacji i akcji charytatywnej, a także sprzątali wokół remizy. Prace zostały wykonane w ramach porozumienia o współpracy i wolontariacie z Rabczańskim Stowarzyszeniem, które ma na celu uwrażliwienie młodych ludzi na drugiego człowieka i zachęcanie do aktywności podczas czynienia dobra.

Całkowity dochód z akcji charytatywnej przeznaczony zostanie na dokończenie prac remontowo-budowlanych budynku przy ulicy Podhalańskiej 42b w Rabce-Zdroju oraz adaptacje pomieszczeń dla dorosłych osób niepełnosprawnych.

| Tekst: Kaja Kościelniak | Zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 14.02.2020 r. |

BEZPIECZNY INTERNET

W dniu 10 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu promującym „Dzień Bezpiecznego Internetu”.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w tym roku 11 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu-Działajmy Razem!”. Ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz pozytywnego wykorzystania Internetu. Z okazji tego dnia młodzież spotkała się w hufcu by podczas zajęć profilaktycznych poznać formy bezpiecznego korzystania z Internetu. Poprzez metodę pracy w grupach i burzy mózgów próbowała odpowiedzieć na pytanie: Jak działać razem by aktywnie współtworzyć bezpieczne środowisko online. Uczestnicy zwrócili uwagę na to, iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom jakim jest hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych instytucji, ale także rodziny i otoczenia młodego człowieka. Razem wyciągnęli wnioski, jak ważne jest angażowanie się wszystkich w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu.

| Tekst: Kaja Kościelniak | Zdjęcia: Justyna Majchrzak | Opublikowano: 11.02.2020 r. |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY PODCZAS SPOTKANIA ROZPOCZYNAJĄCEGO OBCHODY 100 ROCZNICY URODZIN JANA PAWŁA II

W dniu 7 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu rozpoczynającym obchody 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II.

W tym dniu młodzież zaproszona została do hufca by uzyskać informację dotyczącą planowanych przedsięwzięć związanych z uczczeniem pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. Komendant Marta Augustyn zachęcając do aktywnego udziału omówiła planowane działania a wśród nich XX Ogólnopolski Konkurs Piosenki i Ogólnopolski Rajd Papieski, Wojewódzkie Konkursy, Literacki „List do Jana Pawła II”, Wiedzy o życiu i działalności św. Jana Pawła II patrona OHP, Piosenki Religijnej, a także lokalne inicjatywy: Palma Wielkanocna dla Papieża, Wycieczka do Ludźmierza, Piesza Wędrówka; Śladami Jana Pawła II. W celu wprowadzenia w tematykę, życia, działalności i nauczania Św. Jana Pawła II, młodzież w skupieniu i z zainteresowaniem obejrzała film na motywach książki Stanisława Dziwisza pt. „Świadectwo”. W tym również dniu uczestnicy spotkali się z doradcą zawodowym Justyną Majchrzak, która przedstawiła tematykę z zakresu poradnictwa zawodowego, szkoleń i kursów, a także możliwości uzyskania ofert pracy w ramach pośrednictwa. Młodzież uzyskała informację dotyczącą spotkań przygotowujących do egzaminu czeladniczego, niezbędnych dokumentów oraz zakresu tematyki zawodowej. Podczas rozmowy zwróciła uwagę na fakt, iż Jan Paweł II podczas swojego pielgrzymowania i pontyfikatu szczególnie zachęcał młodzież do aktywności i rozwoju zawodowego, który da im w życiu satysfakcjonującą pracę ale i godne życie.

| Tekst: Marta Augustyn | Zdjęcia: Kaja Kościelniak | Opublikowano: 10.02.2020 r. |

SPOTKANIE INTEGRACYJNO-PROMOCYJNE W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 5 stycznia w budynku hufca w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie integracyjno-promocyjne.

Z inicjatywy Rady Młodzieży do skomielniańskiej jednostki została zaproszona młodzież z Parafialnego Zespołu Caritas im Św. Faustyny ze Spytkowic by podzielić się doświadczeniami z pełnionego na swoim terenie wolontariatu. Pomysł spotkania zrodził się podczas wspólnej zabawy na balu w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Św. Tereski w Rabce, podczas którego uczestnicy oraz przedstawiciele z Caritasu pomagali w charakterze wolontariatu w organizacji imprezy dla osób niepełnosprawnych. Spotkanie, które okazało się świetnym pomysłem, przebiegło w miłej, serdecznej atmosferze . Nieznająca się do tej pory młodzież, miała doskonałą okazję do wzajemnej integracji ale i do podzielenia się swoimi doświadczeniami realizując zadania z zakresu wolontariatu. Wzajemnemu poznaniu sprzyjały warsztaty komunikacji interpersonalnej prowadzone przez doradcę zawodowego Justynę Majchrzak. Młodzież poznała ofertę hufca na nowy rok szkoleniowy, a komendant Marta Augustyn wręczyła uczestnikom Hufca podziękowanie za wolontariat w 2019 roku. Ustalono wspólnie harmonogram wspólnych działań i przedsięwzięć, które będą realizowane w ramach pełnionego wolontariatu i wzajemnej współpracy.

| Tekst: Marta Augustyn | Zdjęcia: Justyna Majchrzak | Opublikowano: 06.02.2020 r. |

ZAJĘCIA SPORTOWE NA STRZELNICY

W dniu 5 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w ramach inicjatywy lokalnej wzięli udział w wyjeździe do Myślenic.

Młodzież w ramach doskonalenia swoich umiejętności, przygotowując się do zawodów wojewódzkich wzięła udział w zajęciach sportowych na Strzelnicy Sportowej przy Myślenickim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Po zapoznaniu się z regulaminem strzelnicy i wysłuchaniu instruktarzu, uczestnicy stanęli do rywalizacji koleżeńskiej w strzelaniu z broni pneumatycznej. Od początku liderami w tej konkurencji byli Mateusz Leśniakiewicz i Marcin Stolarczyk, którzy zostali wytypowani jako reprezentacja jednostki do udziału w Wojewódzkich Mistrzostwach w Strzelectwie Sportowym, które odbędą się 24 marca. Wyjazd zakończył się spotkaniem integracyjnym w MC Donalds, podczas którego uczestnicy mieli okazje podsumować swoje zmagania sportowe.

| Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 06.02.2020 r. |

ZAKOŃCZYLIŚMY ZBIÓRKĘ GROSIKÓW

W dniu 4 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej zakończyli zbiórkę grosików trwającą od października 2019 r. do stycznia 2020r.

Udział w akcji „Góra Grosza” to inicjatywa Rady Młodzieży Uczestników OHP ze Skomielnej Białej. Młodzież przez kilka miesięcy zbierała grosiki i wrzucała je do specjalnie przygotowanej skarbonki. Drobne, a były wśród nich groszówki 2 i 5 groszówki zostały policzone i posegregowane. W sumie 278 złote zostanie przekazane Towarzystwu Nasz Dom – głównego organizatora akcji, mającego pod swoją opieką dzieci z Domów Dziecka. Może dzięki tym grosikom na buziach dzieciaków zagości uśmiech, a w ich serduszkach radość i szczęście.

| Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 05.02.2020 r. |

„AKTYWNE FERIE DOBIEGŁY KOŃCA”

31 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy spotkali się w budynku hufca by wziąć udział w zajęciach profilaktycznych kończącego się programu autorskiego pod hasłem „Aktywne Ferie”.

W tym dniu młodzież wzięła udział w spotkaniu na temat „Bezpieczne ferie zimowe”. Poznała różne formy spędzania wolnego czasu jak również zagrożenia na jakie narażona jest w różnych trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Uczestnicy dowiedzieli się na czym polega pierwsza pomoc i jak należny zachować się w sytuacjach gdy potrzebne jest tej pomocy udzielić. Spotkanie było również doskonałą formą podsumowania zajęć w I tygodniu ferii, podczas których młodzież wzięła udział w zajęciach plastycznych wykonując elementy do dekoracji na bal charytatywny, zajęciach sportowych, w ramach których odbyły się rozgrywki w piłkarzyki, tenisa stołowego. Ponadto odbyły się również zajęcia z doradcą zawodowym podczas których wzięli udział w warsztatach komunikacji interpersonalnej pod hasłem „Komunikacja kluczem do sukcesu”, które obejmowały swoją tematyką elementy zasad prawidłowej komunikacji, aktywnego słuchania, kultury wypowiedzi, oraz młodzież została zapoznana z barierami jakie mogą towarzyszyć podczas rozmów z drugim człowiekiem. Doradca zawodowy przedstawił również zasady obowiązujące podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Młodzież zapoznała się z tą tematyką zarówno z perspektywy teoretycznej jak i praktycznej, miała okazję przećwiczyć nowe umiejętności w 5 różnych zadaniach jakie miała do wykonania. Uczestnicy w trakcie spotkań mieli okazję poznać samego siebie oraz swoich rówieśników. Pierwszy tydzień ferii minął w miłej i serdecznej atmosferze. W drugim tygodniu w ramach imprez lokalnych uczestnicy wezmą udział w wyjeździe na strzelnice, spotkają się z grupą młodzieży ze Spytkowic, działającej w Fundacji Caritas, jak również w dalszym ciągu będą przygotowywać dekorację na charytatywny bal walentynkowy, który odbędzie się w Skomielnej Białej.

| Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 03.02.2020 r. |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY WZIĘLI UDZIAŁ W ZEBRANIU SPRAWOZDAWCZYM OSP

W dniu 1 lutego kadra oraz uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zebraniu sprawozdawczym Ochotniczej Straży Pożarnej podsumowującym 2019 rok. Zebranie odbyło się w budynku OSP w Skomielnej Białej, wzięli w nim udział druhny i druhowie oraz licznie zaproszeni goście: Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, Wicestarosta Powiatu Myślenickiego Rafał Kudas, Radna Rady Powiatu Anna Rapacz, Prezes Zarządu Gminnego OSP Krzysztof Łabuz, Komendant Gminny OSP Tadeusz Wacha, Przewodniczący Rady Gminy Lubień Jan Śmiałek, Radny Rady Gminy Andrzej Bala Dyrektor Przedszkola Samorządowego Izabela Kościelniak, przedstawiciele instytucji oraz kadra hufca. Zebrani obejrzeli prezentację i wysłuchali informacji sprawozdawczej z działalności jednostki za rok 2019, podczas, której widoczna była współpraca z instytucjami działającymi na terenie wsi. Prezes wraz z Zarządem OSP otrzymał liczne podziękowania za działania i współpracę, wśród nich od komendanta hufca Marty Augustyn. Ochotniczą Straż Pożarną w Skomielnej Białej stanowią druhowie w różnym wieku, wśród nich są również uczestnicy i absolwenci OHP, którzy aktywnie wypełniają swoje obowiązki wspierani przez prezesa Andrzeja Gacka, oraz zastępcę naczelnika Mateusza Augustyna. Biorą oni udział nie tylko w akcjach ratowniczo- gaśniczych ale również pełnią rolę wolontariatu podczas różnych akcji i przedsięwzięć integrujących lokalne środowisko. Najbardziej aktywni: Ewa, Karina, Ania, Mateusz, Kacper również otrzymali pamiątkowe podziękowania od 6-36 Hufca Pracy. Spotkanie podsumowujące uświetnił występ Orkiestry Dętej OSP, w której na instrumentach grają absolwenci hufca. Na mocy porozumienia pomiędzy OSP w Skomielnej Białej a Małopolską Wojewódzka Komendą w Krakowie realizowane są zadania wśród młodzieży OHP pod hasłem „Od Ciebie zależy wiele”, polegające na propagowaniu idei wolontariatu i organizowaniu wspólnych przedsięwzięć z zakresu wychowania i edukacji młodzieży. Aktywność młodzieży w ramach działań strażackich to doskonała forma zagospodarowania czasu wolnego, ale przede wszystkim propagowanie wspaniałej postawy, której na pierwszym miejscu jest chęć niesienia pomocy na rzecz drugiego człowieka.

| Tekst: Marta Augustyn | Zdjęcia: Mateusz Augustyn | Opublikowano: 03.02.2020 r. |

WOLONTARIAT UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 26 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w charakterze wolontariatu wzięli udział w wyjeździe do Rabki -Zdrój do Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski.

Młodzież została zaproszona przez Dyrektor Placówki Siostrę Irminę do pomocy podczas balu karnawałowego organizowanego dla podopiecznych Ośrodka, ale również dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno- Wychowawczego i członków Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce. Ich zadaniem było pokrojenie ciasta, przygotowanie stołów, ale również prowadzenie zabaw podczas balu, jak również sprzątanie i porządkowanie po imprezie. Dziewczyny z wielkim sercem pomagały dzieciom potrzebującym wsparcia, służyły pomocną dłonią, dobrym słowem, ale przede wszystkim przekazywały uśmiech i radość. Spotkanie i wspólnie spędzony czas był okazją do integracji, nawiązania nowych przyjaźni i znajomości. Wyjazd do Rabki zorganizowany został w ramach porozumienia i popularyzacji wolontariatu organizowanego przez 6-36 Hufiec Pracy jako pomocy przy różnych przedsięwzięciach skierowanych do osób niepełnosprawnych, potrzebujących wsparcia i szczególnej opieki.

| Tekst: Marta Augustyn | Zdjęcia: Mateusz Augustyn | Opublikowano: 27.01.2020 r. |

WIZYTA KOLĘDOWA 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 23 stycznia do 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej z wizytą kolędową przybył Ks. Proboszcz Ryszard Pawluś.

Ks. Proboszcz pobłogosławił uczestników OHP, którzy w tym czasie brali udział w zajęciach wychowawczych. Modląc się prosił o wszelkie łaski potrzebne każdemu. Skierował do nich szczególne słowa, mówił o wzajemnej integracji i mądrych wyborach, tolerancji i zrozumieniu wobec drugiego człowieka. Prosił o wzajemną miłość, pokorę, a także cierpliwość podczas zdobywania nowych doświadczeń. Na pamiątkę spotkania każdy z uczestników otrzymał symboliczny obrazek. Ksiądz Ryszard od lat stara się uczestniczyć w przedsięwzięciach organizowanych przez jednostkę, służy radą i dobrym słowem. Popiera inicjatywy zagospodarowania czasu wolnego młodzieży, wszelkie przejawy patriotyzmu lokalnego. Z uwagą wysłuchał informacji o wolontariacie młodzieży, w ramach którego uczestnicy nie tylko kształtują pozytywne postawy ale i pielęgnują wartości, stanowiące dla nich drogowskaz w dorosłe życie.

| Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 24.01.2020 r. |

MOJA NAJBLIŻSZA PRZYSZŁOŚĆ

W dniu 22 stycznia 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej odwiedzili byli uczestnicy– Orin Tupta i Wojciech Jąkała.

Absolwenci przyszli do jednostki w Skomielnej – Białej by uzyskać informacje dotyczące przygotowania dokumentacji związanej z wyjazdem do pracy na teren Niemiec. Spotkali oni się z kadrą hufca i opowiedzieli o dotychczasowej ścieżce zawodowej, która do tej pory związana była z budową nowej zakopianki. Pracując otrzymali propozycję wyjazdu zagranicznego. Z pomocą doradcy zawodowego napisali swoje CV oraz list motywacyjny. Korzystając z Internetu wspólnie wyszukali niezbędne informacje dotyczące ubezpieczenia i warunków pracy poza granicami kraju. Praca, którą chcą podjąć będzie wiązała się z ich zawodem, który zdobyli będąc na praktyce u pracodawcy w ramach OHP.

| Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 23.01.2020 r. |

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU

W dniu 21 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w uroczystości Dnia Babci i Dziadka zorganizowanej przez Przedszkole Samorządowe w Skomielnej Białej.

Na mocy porozumienia z Dyrekcją Przedszkola w charakterze wolontariatu włączyli się aktywnie w pomoc przy organizacji tego ważnego przedsięwzięcia. Pomagali przy obsłudze sprzętu muzycznego oraz przygotowaniu słodkiego poczęstunku. W czasie występu oglądali program artystyczny w wykonaniu młodszych koleżanek i kolegów. Po uroczystości poukładali krzesła, zdjęli dekoracje, umyli naczynia, pozamiatali salę. Patrząc na szczęśliwe i uśmiechnięte twarze licznie przybyłych gości mogli zrozumieć jak ważne są tego typu spotkania i wspólnie spędzone chwile. To już kolejny wolontariat, realizowany z inicjatywy Rady Młodzieży 6-36 HP ze Skomielnej Białej. Uczy nie tylko młodych ludzi aktywności i odpowiedzialnego zagospodarowania wolnego czasu, ale i bezinteresownego działania i pomocy na rzecz drugiego człowieka.

| Tekst: Marta Augustyn | Zdjęcia: Kaja Kościelniak | Opublikowano: 22.01.2020 r. |

KOLĘDOWANIE W HUFCU

W dniu 18 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w Spotkaniu Opłatkowym Związku Podhalan oddział w Skomielnej Białej oraz Zespołu Regionalnego „Korpiołki”.

W charakterze wolontariatu włączyli się w to ważne dla skomielniańskiej kultury wydarzenie. Ich zadaniem było przygotowanie siedziby hufca na przyjęcie znacznej liczby ludzi. Występy regionalne które obejrzała młodzież z hufca odbyły się w sali świetlicy środowiskowej na parterze, gdzie zespół zaprezentował kolędy, pastorałki i tańce góralskie. Na piętrze przygotowano poczęstunek oraz miejsce na dalsze kolędowanie. Wolontariusze częstowali słodkościami, podawali do stołu ciepły posiłek, przygotowywali kawę, herbatę i ciasto. Organizowali również zabawy i gry stołowe dla dzieci z zespołu. Po uroczystości zadbali o posprzątanie budynku, umycie naczyń i przygotowanie sal do codziennej pracy. Opłatek był trudnym logistycznie działaniem, ale dobra organizacja i planowanie przedstawicieli Rady Młodzieży pozwoliła na zorganizowanie miłego sobotniego popołudnia w duchu regionalizmu i tradycji, a wspólne kolędowanie sprzyjało integracji i realizacji przez młodzież kolejnej aktywności w formie wolontariatu.

| Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 20.01.2020 r. |

WOLONTARIAT UCZY AKTYWNOŚCI

W dniu 13 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej w charakterze wolontariatu wzięli udział w Koncercie Noworocznym uczniów Szkoły Muzycznej w Skomielnej Białej.

Uroczystości odbyły się na auli szkolnej. Młodzież przed koncertem przygotowała dekoracje, pomagała również w rozłożeniu krzeseł. Podczas koncertu wysłuchała prezentacji uczniów którzy wystąpili z repertuarem kolędowym oraz o tematyce świątecznej. Podziwiali występ solistów, duetów, zespołów ale i chóru szkolnego. Udział uczestników z hufca w koncercie to inicjatywa przedstawicieli Rady Młodzieży, którzy podjęli współpracę z nowa instytucją; Szkołą Muzyczną z Czasławia – oddział w Skomielnej Białej. W czasie wolnym od zajęć będą pomagać w formie wolontariatu w organizacji przedsięwzięć przygotowywanych w ramach szkoły. Tym samym będą uczestniczyli w różnych koncertach, przesłuchaniach a także będą oglądać występy młodszych koleżanek i kolegów a tym samym uczyć się słuchania muzyki i poszerzać wiadomości z tej dziedziny. Jest to kolejna pomoc i praca w środowisku lokalnym ucząca aktywności ale również mająca na celu zagospodarowanie czasu wolnego i szeroko pojętą profilaktykę. Po koncercie wolontariusze hufca ściągnęli dekoracje, złożyli oświetlenie, choinki, krzesła i posprzątali salę po występach. Przygotowali również harmonogram inicjatyw i działań związanych z pełnieniem wolontariatu na najbliższym czasie.

| Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 17.01.2020 r. |

W ORSZAKU TRZECH KRÓLI

W dniu 6 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, który w tym roku zorganizowany został pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”.

Młodzież aktywnie włączyła się do przemarszu ulicami Rabki Zdroju, gdzie przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Parafię Świętej Teresy, Burmistrza Rabki-Zdroju, Miejski Ośrodek Kultury i Fundację Trzech Króli. Po uroczystej Mszy Świętej w Kościele Św. Teresy wszyscy zebrani w uroczystym orszaku przeszli do Amfiteatru Miejskiego na wspólne kolędowanie z Zespołem Góralskim „Młode Podhale” działającym przy Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu i Orkiestrą Dętą OSP Rabka Zdrój. Uczestnikom orszaku rozdawano korony, flagi, śpiewniki i okazjonalne naklejki. Każdy z biorących udział w wydarzeniu mógł skosztować słodkiego poczęstunku. Młodzież kultywując tradycje z radością dołączyła do największych na świecie ulicznych jasełek i wielobarwnego pochodu rozśpiewanych kolędników głoszących dobrą nowinę o narodzeniu Chrystusa. Po wspólnym kolędowaniu uczestnicy hufca wzięli udział w spotkaniu integracyjnym, gdzie czekała na nich pyszna pizza i niezwykłe emocje sportowe podczas oglądania zawodów w skokach narciarskich.

| Tekst: Marta Augustyn | Zdjęcia: Mateusz Augustyn | Opublikowano: 08.01.2020 r. |

Więcej artykułów znajduje się w Archiwum >> Przejdź do ARCHIWUM do góryBaner przedstawia biało czerwoną flagę
Baner przedstawia biało czerwoną flagę
Napis Ochrona danych osobowych
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Baner przedstawia sowę i napis portal interesanta
baner statystyki covid-19
Mobilny system informacji Gminy Lubień
baner konsultacje społeczne
baner budowa drogi s-7
baner wybory
baner Powszechny Spis Rolny 2020
baner karta dużej rodziny
Baner 300+
Baner jakosci powietrza
Baner przedstawiający różnokolorowe pojemniki na śmieci
Baner przedstawiający zbiornik bezodpływowy
Baner przedstawiający jelenia i dzika
Baner przedstawiający kombajn w zbożu
baner
baner

Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny

Baner informacyjny Baner informacyjnyStrona założona 12 lipca 2008

statystyka

Copyright © 2008 by Witold Augustyński /BiTiS/. All Rights Reserved. Strona wygenerowana w ciągu: 0.025 s.