Wyślij email do urzędu Dodaj do ulubionych Poleć tę stronę znajomemu Przejdź do strony głównej
Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Aktualności Urząd Gminy: E-Urząd: Kontakt do Urzędu Miasta partnerskie Gminy Lubień

Gmina:
Charakterystyka Gminy Lubień
Heraldyka Gminy Lubień
Galeria fotograficzna
Informator - przydatne adresy i numery telefonów
Szkolnictwo w Gminie Lubień
Kultura i sport:
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu
Zespoły Regionalne
Amatorski Teatr im. F. Macioła
Orkiestry Dęte
Kluby sportowe
Gminna Biblioteka Publiczna
Honorowi Obywatele Gminy Lubień
Zabytki:
Zabytkowy kościół w Krzeczowie
Rejestr pomników przyrody
Turystyka:
Szlaki turystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne
Ośrodek wypoczynkowy Prof-Us
Parafie:
Domy rekolekcyjne
Ochotniczy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej:
Dam pracę - szukam pracy
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Lubień
Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Lubień
Rejestr działalności regulowanej
Punkt Informacji i Wsparcia
Przetargi publiczne
Kalendarz imprez
Mapa Gminy Lubień
Mapa Gminy Lubień
Przydatne strony wwwBaner TV powiatu myślenickiego
Odkryj Beskid Wyspowy
Sekcja Kolarska im. Henryka Łasaka
Klub Sportowy Topór Tenczyn
http://malopolska.olimpijskiedzieciaki.pl/
Powrót do korzeni - Skomielna Biała
Skomielna.info
Echo Regionu Małopolska
Witryna Wiejska

ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta
baner Gościniec - strona tenczyn.pl
baner mikroporady
baner dzielnicowy bliżej nas
Fundacja JMJ - Radosny Rodzic

Plakat projektu OPS - Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłoś
Informacja, Ankieta, Regulamin.

Baner projektu - Już pływam
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 1 str.
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 2 str.
Plakat do projektu pn. Wielojęzyczność w szkole - nasza droga do Europy

Archiwum rok 2014
22.12.2014

WIGILIA W HUFCU

W dniu 19 grudnia w Skomielnej Białej w budynku Hufca w odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne uczestników i kadry oraz zaproszonych gości wśród nich przedstawicieli pracodawców. W pierwszej części samorząd uczestników OHP w formie prezentacji multimedialnej przedstawił Tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Następnie młodzież wysłuchała życzeń komendanta hufca kultywując tradycje połamano się opłatkiem składając sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Wszyscy zebrani wysłuchali kolęd przygotowanych przez młodzież w czasie zajęć świetlicowych. Na zakończenie spotkania uczestnicy hufca otrzymali paczki świąteczne. Wigilia z udziałem zgromadzonych gości odbyła się również w grupie wychowawczej w Zakopanem. Na stołach nie zabrakło potraw wigilijnych, ciast i słodyczy. Wszyscy życzyli sobie w tym wspaniałym dniu zdrowia, wszelkiej radości oraz spełnienia marzeń.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak, Dorota Krawontka18.12.2014

ZAKOŃCZENIE KURSU KOMPUTEROWEGO ORAZ GRUPOWEGO WSPARCIA PSYCHOLOGICZNEGO W ZAKOPANEM

Beneficjenci projektu ,,Pomysł na siebie” realizowanego w ramach programu ,,Gwarancje dla młodzieży” w Zakopanem zakończyli realizację wparcia psychologicznego oraz podstawowego kursu komputerowego.

W czasie zajęć z psychologiem p. Magdaleną Król młodzież uczyła się jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, w jaki sposób walczyć ze stresem oraz uzależnieniami. W czasie dwóch pięciogodzinnych sesji uczestnicy mieli możliwość zdobycia umiejętności dostrzegania dobrych stron własnej osobowości, a także wykorzystania swoich mocnych stron w pracy zespołowej i indywidualnej. Młodzież podczas trwania warsztatów uczyła się gdzie, w jakich sytuacjach i do kogo można zwrócić się o wsparcie i pomoc. Zajęcia miały również na celu wzmocnienie kompetencji społecznych uczestników oraz zbudowania zaufania wobec grupy. Uczestnicy warsztatów wsparcia psychologicznego zostali zmotywowani do skutecznego rozwiązywania problemów osobistych, dostrzegania pozytywnych cech charakteru, a także skutecznego osiągania wyznaczonych celów. Realizacja podstawowego kursu komputerowego pozwoliła młodzieży zapoznać się z podstawowymi zasadami obsługi komputera, tworzenia oraz formatowania dokumentów za pomocą programu Word oraz Excel. Uczestnicy uzyskali wiadomości jak bezpiecznie korzystać z Internetu oraz w jaki sposób funkcjonują sieci komputerowe. Zajęcia komputerowe miały również na celu utrwalenie posiadanych już wiadomości z zakresu wiedzy informatycznej.

Młodzież uczestniczyła w zajęciach wykazując się aktywnością i zaangażowaniem.

Tekst i zdjęcia: Krawontka Dorota

Projekt wspierany w ramach "Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych"


16.12.2014

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

W dniu 15 grudnia zakończyły się zajęcia z podstawowego kursu komputerowego zorganizowanego w ramach projektu „Równi na rynku pracy”.

Beneficjentami trwającego 30 godzin kursu byli chętni uczestnicy z grupy projektowej Hufca Pracy i Młodzieżowego Centrum Kariery ze Skomielnej Białej oraz Hufca Pracy z Myślenic i Młodzieżowego Centrum Kariery z Mszany Dolnej.

Celem tego kursu było poznanie podstawowych zasad obsługi komputera i obsługi systemu operacyjnego Windows. Kursanci tworzyli dokumenty za pomocą programów komputerowych nazywanych edytorami tekstu (Microsoft Word i Arkusz kalkulacyjny: Excel).

Poszerzyli również swój zakres wiadomości o tematykę związaną z funkcjonowaniem sieci komputerowych jak i konfiguracji połączeń internetowych i tworzenia stron www.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

Projekt wspierany w ramach "Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych"


15.12.2014

KOLĘDUJMY MAŁEMU JEZUSOWI

12 grudnia w budynku Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyły się przesłuchania lokalne do IV Wojewódzkiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego. Młodzież zaprezentowała kolędy i pastorałki tradycyjne, znane i chętnie śpiewane, ale także zupełnie nowe przekazywane w Tradycjach Regionu Podhala. Z pośród pięciu chętnych uczestników jurii w skład, którego weszli przedstawiciele samorządu uczestników, jednogłośnie wytypowali do wojewódzkiego konkursu który odbędzie się 30 grudnia. Natalię Ptak uczestniczkę I roku, pochodzącą z Ponic odbywającą praktykę w zawodzie sprzedawca. Na basach przygrywać będzie, Darek Surówka, na skrzypcach Kamil Kozak. Kultywując regionalizm, powracając do tradycji Natalka zaśpiewa starą, góralską kolędę pt. „Północ już była”. W ten sposób chcemy uświadomić wszystkim iż nie wolno nam zapominać, o korzeniach bo w tradycjach jest historia, ale i przyszłość młodych pokoleń. W tym również dniu uczestnicy, w ramach kółka plastycznego wykonali w hufcu, piękną, świąteczną dekorację.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn09.12.2014

SZLACHETNA PACZKA

W tym roku 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej po raz kolejny wziął udział w ogólnopolskiej akcji świątecznej pomocy „Szlachetna Paczka”. Młodzież z pomocą wychowawców wzięła udział w akcji zbierania podarunków przeznaczonych na paczki świąteczne dla potrzebującej rodziny z naszego regionu. Informację o rodzinie uczestnicy otrzymali od koordynatora szlachetnej paczki. Zbierali produkty żywnościowe, zabawki, pościel, ręczniki, przybory szkolne. Szlachetna paczka to akcja, która uczy młodych ludzi zrozumienia i empatii. Pokazuje, że można sprawić radość innym ludziom w szczególności tym najbardziej potrzebującym. Uczy dzielenia się tym czym możemy się podzielić, aby przez swoje zachowanie sprawić innym radość, nadzieję i realną pomoc na święta. Uczestnicy 6-36 włączyli się również w akcję ogólnopolską organizowaną przez Towarzystwo „Nasz Dom” pod hasłem „Góra Grosza”. Zbierają przysłowiowe grosiki, które mają pomóc dzieciom z domów dziecka. Dzieciom zakupione zostaną najpotrzebniejsze rzeczy, przybory do szkoły, książki. Akcja przeprowadzona jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Młodzież z hufca poprzez udział w tego typu akcjach wykazuje się pełną odpowiedzialnością.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn02.12.2014

ZAJĘCIA Z PSYCHOLOGIEM

W dniach 28 i 29 listopada beneficjenci projektu „Równi na rynku pracy” grupa 6-36 Hufca Pracy i grupa z Młodzieżowego Centrum Kariery ze Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach z grupowego wsparcia psychologicznego. Podczas zajęć z psychologiem uczestnicy projektu poznali zagadnienia dotyczące radzenia sobie z agresją, uzależnieniami i sytuacjami konfliktowymi. Uczyli się prawidłowej komunikacji interpersonalnej i zachowań asertywnych. W czasie warsztatów mówiąc o swoich zainteresowaniach poznawali siebie nawzajem, bardzo dobrze przy tym się bawiąc. W zawiązku z tym, iż sobota była sobotą andrzejkową nie zabrakło również andrzejkowych wróżb. Dużo miejsca w trakcie zajęć prowadzące poświęciły na ukazanie mocnych stron każdego z uczestników. Zwróciły uwagę na fakt, iż każdy człowiek nosi w sobie talenty, które musi wykorzystać w codziennym życiu. Wiara w siebie i umiejętności autoprezentacji i odpowiedniej komunikacji z innymi przyniesie radość, zadowolenie i sukces. W tych dniach również kilku wytypowanych uczestników wzięło udział w indywidualnym wsparciu psychologicznym.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn28.11.2014

POMYSŁ NA SIEBIE

W dniu 27 listopada 10 osobowa grupa uczestników projektu EFS ,,Pomysł na siebie” realizowanego w ramach Gwarancji dla Młodzieży wzięła udział w spotkaniu z koordynatorem p. M. Augustyn, która w tym dniu monitorowała realizację projektu. Młodzież podczas dyskusji wyrażała swoje spostrzeżenia na temat udziału w rozpoczętych właśnie zajęciach wyrównawczych z języka polskiego, matematyki, chemii, fizyki, języka angielskiego, a także zajęć informatycznych. Zgodnie stwierdziła, że te zajęcia są dla nich bardzo pomocne podczas zdobywania codziennej, trudnej dla nich wiedzy. Kształcą u nich nie tylko umiejętności teoretyczne, ale również uczą łączenia teorii z praktyką, a także wykorzystywania wiedzy w codziennym życiu. Uczestnicy rozpoczęli już zajęcia z doradcą zawodowym, a od 1 grudnia rozpoczną grupowe zajęcia z psychologiem. Każdy z uczestników otrzymał wyprawkę w skład której wchodzą pomoce dydaktyczne potrzebne do realizowanych zajęć.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn26.11.2014

WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

W dniu 25 listopada uczestniczka 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej Urszula Wojdyła wzięła udział w Finale X Wojewódzkiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej zorganizowanej w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Lubniu pod hasłem „To oni tędy szli, gdy maki kwitły na zboczach” realizowanego w ramach Programu „Na drodze do Polski Niepodległej”. Ula zaprezentowała dwie pieśni „Po ten kwiat czerwony” oraz „Mury”. To jury zadecyduje kto weźmie udział w koncercie laureatów, na którym gość będzie Kurator Oświaty, który odbędzie się w piątek 28 listopada. Urszula Wojdyła jest jedną z najbardziej aktywnych uczestniczek hufca ale i zarazem najlepszą uczennicą Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Ogólnokształcącej w Lubniu. Za wyniki w nauce otrzymała w tym roku szkolnym statuetkę oraz list gratulacyjny od starosty myślenickiego Jozefa Tomalę.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn23.11.2014

OTWARTY DZIEŃ ŚLUBNY

W niedzielę 23 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy odbywający praktykę w Folwarku Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej wzięli udział w Otwartym Dniu Ślubnym. Zaangażowani w organizację tego dnia pod okiem szefa A. Majchrzaka przygotowali nie tylko wystrój obiektu ale i stanowisko gastronomiczne. Podejmowali klientów smacznymi przekąskami i dobrym ciastem. Mieli przy tym okazję poznać tajniki trudnej sztuki przygotowywania przyjęcia weselnego. Podczas Otwartego Dnia Ślubnego swoje występy zaprezentował również zespół góralski ,,Rabcusie” w którym jednym z członków jest uczestnik OHP Dariusz Surówka, który wykonał wspaniały taniec góralski, gromko oklaskiwany przez oglądających.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn21.11.2014

TURYSTYKA PIESZA W 6-36 HP

W dniu 20 listopada uczestnicy 6-36 HP w Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce na Kudłacze, wzniesienia znajdującego się na wysokości 730 metrów w Pasmie Lubomira i Łysiny Beskidu Średniego. Celem wycieczki było uświadomienie uczestnikom korzyści płynących z przyjmowania aktywnych postaw w różnych dziedzinach życia, a także bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Po dotarciu do schroniska znajdującego się u szczytu wzniesienia młodzież pod opieką wychowawcy przygotowała wspólne ognisko, w czasie którego poruszano tematykę Praw Dziecka w związku z obchodzonym w dniu dzisiejszym po raz pierwszy Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, którego Polska była inicjatorem i współtwórcą. Uczestnicy hufca długo dyskutowali o prawach dziecka, jak z nich korzystać i czy są one przestrzegane przez dorosłych. Na zakończenie wycieczki uczestnicy udali się do muzeum PTTK, gdzie mogli zobaczyć dwie ekspozycje: ,,Lotnicze Ślady na Ziemi Myślenickiej „oraz ,,Izbę Pamięci Drugiej Wojny Światowej”. Wystawy o charakterze stałym stworzył Ośrodek Edukacyjny wchodzący w skład Małopolskiego Szlaku Historii Lotnictwa. Pomimo trudnych warunków pogodowych uczestnicy wrócili do hufca zadowoleni z aktywnie spędzonego czasu.

Tekst: Joanna Szczepaniec, Zdjęcia: Alina Macioł20.11.2014

LISTOPADOWY WOLONTARIAT

W miesiącu listopadzie uczestnicy 6-36 HP w Skomielnej Białej wzięli udział w akcji ,,Kartki od serca”. Jak co roku młodzież wykonała sto pięćdziesiąt ręcznie zdobionych kartek świątecznych dla ,,Koła Terenowego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Rabce Zdrój”. Techniki wykonania bożonarodzeniowych kartek były bardzo różne, a zdobienia wykonane przez uczestników zaskakiwały oryginalnością. Młodzież wykorzystała okolicznościowe naklejki, własnoręcznie przygotowane symbole świąteczne, cekiny oraz resztki pasmanteryjne. W efekcie powstały kartki z piękną symboliką bożonarodzeniową.

W czasie spotkań w budynku hufca rozmawiano na temat wolontariatu jako jednej z najbardziej szlachetnych postaw człowieka, a także etosu wolontariusza i jego najważniejszych zasad.

Tekst: Joanna Szczepaniec, Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak17.11.2014

HUFCOWE ZMAGANIA

W dniu 14 listopada 2014 roku w budynku 6-36 HP w Skomielnej Białej odbył się pierwszy etap wojewódzkich konkursów: wiedzy o Krakowie pod nazwą ,,Artystyczny Kraków” oraz konkursu ekologicznego- ,,Środowisko ponad wszystko”.

Hufcowe zmagania miały na celu wyłonienie najlepszych uczestników do drugiego etapu wojewódzkich konkursów. Tegoroczna edycja zgromadziła na starcie 10 uczestników, którzy mieli za zadanie wypełnić testy wiedzy z zakresu ekologii oraz wiedzy o Krakowie. Etap wewnętrzny rozpoczęto od omówienia regulaminów konkursów ,następnie młodzież wypełniła przygotowane testy. Uczestnicy udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące wiedzy ekologicznej, a także sprawdzili jak dobrze znają miasto Kraków. Zwycięzcą wewnętrznego etapu z zakresu wiedzy ekologicznej został Grzegorz Siepak. W wojewódzkim finale konkursu wiedzy o Krakowie weźmie udział Urszula Wojdyła.

Laureaci hufcowych zmagań wykazali się bardzo dobrą znajomością tematyki wybranych konkursów w których brali udział.

Tekst: Joanna Szczepaniec, Zdjęcia: Alina Macioł30.10.2014

CZAS CISZY I ZADUMY

W dniu 29 października w przeddzień 1 listopada- uroczystości ,,Wszystkich Świętych” uczestnicy 6-36 Hufca Pracy udali się na cmentarz parafialny znajdujący się przy kościele św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Młodzież zapaliła znicze pod tablicą upamiętniającą tych co odeszli walcząc w obronie ojczyzny, na grobie nieznanego żołnierza, a także na grobach nauczycieli i wychowawców, którzy przez lata nauki szkolnej przekazywali im wiedzę. Oddając się chwili zadumy i modlitwy wspominali wszystkich znanych i nieznanych świętych. Spotkanie zakończyła wspólna rozmowa na temat czasu ciszy i zadumy, odwiedzania grobów bliskich nam zmarłych, a także odpowiedniego zachowania się na cmentarzach.

Tekst: Joanna Spyrka, Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak27.10.2014

DNI OTWARTE W 6-36 HP

Od 22-24 października w 6-36 Hufcu Pracy zorganizowano Dni Otwarte OHP w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

Myślą przewodnią było hasło ,,Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?” W środę na zajęcia z doradcą zawodowym przyszli uczestnicy trzeciego rocznika, którzy w tym roku szkoleniowym przystąpią do egzaminów czeladniczych i staną przed wyborem pracy zawodowej. Poznali oni różne techniki i sposoby poruszania się na rynku pracy oraz uczyli się pisać dokumentów aplikacyjnych. Czwartek był dniem otwartym dla pracodawców i zaproszonych gości, którzy wzięli udział w seminarium nt. ,,Jak kształcić by odnieść sukces?” Tematyka poruszonych spraw związanych z kształceniem zawodowym była obszerna. Obejmowała tematykę prowadzonej dokumentacji ucznia, aplikowanie o środki refundacyjne, obowiązki i prawa uczniów, organizację szkolenia teoretycznego i praktycznego. Kierownicy do spraw praktyk p. Tadeusz Zięba z ZSO i Z w Lubniu oraz p. Witold Kołodziejski z ZSZ w Jordanowie omówili nową formułę egzaminów zawodowych po szkoleniu praktycznym. Przybyli na spotkanie goście zapoznani zostali z projektem ,,Gwarancje dla młodzieży”. ,,Pomysł na siebie” realizowany w grupie w Zakopanem oraz ,,Równi na rynku pracy”- realizowany w Skomielnej Białej. Piątek był dniem spotkań z uczestnikami hufca, którzy odbywają praktykę w zakładach w pobliskich miejscowościach. Młodzież wzięła udział w seansie filmowym pod tytułem ,,Moja droga do sukcesu”.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak21.10.2014

W TEATRZE

W dniu 15 października uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej oglądali w Teatrze „Rabcio” w Rabce Zdroju komedię Moliera pt. „Skąpiec”. Sztukę przedstawił Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający przy Spółdzielni „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Rabce Zdroju. Dochód z przedstawienia został przeznaczony na remont budynku dla stowarzyszenia. Na spektakl licznie przybyli goście, przedstawiciele różnych jednostek, a także mieszkańcy Rabki i okolicznych miejscowości. Uczestnicy hufca w składzie Surówka Justyna, Kołodziej Kamil, Gacek Michał, Surówka Dariusz mogli obejrzeć nie tylko sztukę ale również mieli okazję jeszcze raz docenić swoje zdrowie i przemyśleć formy zachowania w różnych sytuacjach. Młodzież od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem pomagając podczas organizowanych przedsięwzięć i akcji. Uświadomienie potrzeby pomocy innym w tym niepełnosprawnym jest bardzo ważnym zadaniem stojącym przed każdym człowiekiem.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Alina Macioł15.10.2014

WOJEWÓDZKA INAUGURACJA ROKU SZKOLENIOWEGO 2014/2015

10 października br. w Centrum Św. Jana Pawła II w Krakowie- Łagiewnikach odbyło się wojewódzkie rozpoczęcie roku szkoleniowego 2014/2015 Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP połączone z obchodami III rocznicy ustanowienia Św. Jana Pawła II patronem OHP. W uroczystości wzięła udział 7 osobowa delegacja uczestniczek 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej. O godz. 10:00 w Bazylice rozpoczęła się msza św. koncelebrowana przez Biskupa Pomocniczego Damiana Muskusa w asyście Krajowego Duszpasterza OHP ks. prałata Jarosława Sroki oraz duszpasterzy wojewódzkich, którzy modlili się za wszystkich uczestników i wychowawców OHP. Komendant Główny OHP Marian Najdychor życzył kadrze pedagogicznej i młodzieży realizacji wszystkich planów i zadań, wytrwałości i wiary we własne umiejętności. Podziękował wszystkim zgromadzonym na uroczystości za trud włożony w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia Polaków. Po uroczystej mszy św. wszyscy udali się pielgrzymką do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Młodzież z nowosądeckiego hufca zadbała o oprawę muzyczną uroczystego przemarszu. Uroczystości inauguracyjne w Łagiewnikach zbiegły się z Dniem Papieskim obchodzonym w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie”.

Wojewódzkie rozpoczęcie roku szkoleniowego 2014/2015 przebiegało w miłej atmosferze.

Tekst i zdjęcia Marta Augustyn14.10.2014

W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH

W dniu 13 października w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie Rady Młodzieży. Uczestnicy aktywnie działający w Samorządzie, podejmujący różnego rodzaju inicjatywy postanowili uświadomić koleżanki i kolegów nt. zdrowego odżywiania. Młodzież wykonała piramidę żywności na której umieściła hasła zawierające nazwy produktów znajdujących się w codziennym jadłospisie. W czasie spotkania zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania. Zajęcia umożliwiły integrację grupy. Ważnym aspektem podjętej inicjatywy było również kształtowanie wśród młodych ludzi prawidłowej współpracy w zespole. Spotkanie miało również na celu wybór przedstawicieli Rady Młodzieży na rok szkoleniowy 2014/2015. Przewodniczącym Rady Młodzieży została Justyna Surówka, z-cą został Grzegorz Siepak, a funkcję sekretarza pełni Tomasz Masłowski. Omówiono plan działalności na nowy rok szkoleniowy 2014/2015 uwzględniają inicjatywy zgłaszane przez członków Samorządu.

Tekst: Joanna Spyrka, Zdjęcia: Alina Macioł09.10.2014

ROZPOCZĘCIE ZAJĘĆ Z PROJEKTU ,,POMYSŁ NA SIEBIE”

Początek października to czas rozpoczęcia realizacji przez 6-36 Hufca Pracy projektu ,,Pomysł na siebie” realizowanego przez Ochotnicze Hufce Pracy w ramach ,,Gwarancje dla młodzieży” Beneficjenci- 10 osobowa grupa A 15-16 lat zrekrutowana jest w Zakopanem, a zajęcie wg harmonogramu odbywać się będą w budynku Gimnazjum przy ulicy Chramcówki 15a. Jest to kolejna inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych w ramach której młodzież otrzyma szereg form wsparcia m.in. poradnictwo zawodowe, wsparcie pedagogiczno- psychologiczne, warsztaty wyrównawcze z wielu przedmiotów, kursy przedsiębiorczości, kursy językowe, warsztaty komputerowe. Ponadto każdy z uczestników będzie mógł skorzystać z wybranych konsultacji ze specjalistą ds. uzależnień, z zajęć z zapobiegania agresji i przemocy lub z zajęć z edukacji seksualnej. Realizacji projektu towarzyszy również wsparcie socjalne. Każdy z uczestników będzie korzystał z wyżywienia w trakcie zajęć dydaktycznych oraz z dofinansowania kosztów dojazdu na zajęcia, otrzyma również materiały edukacyjne. Podczas trwania projektu objęty będzie ubezpieczeniem NNW. Zajęcia rozpoczęły się od spotkań z doradcą zawodowym, który korzystając z testów preferencji i predyspozycji osobowościowych wyłania predyspozycje zawodowe beneficjentów.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka29.09.2014

V BESKIDZKI RAJD

W dniach 26-28 września uczestnicy 6-36 HP ze Skomielnej Białej wzięli udział w V Beskidzkim Rajdzie Szlakami Walk o Niepodległość 1939r. -1955r. Organizatorami rajdu było Stowarzyszenie na Rzecz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, Lokalna Grupa Działania Klimas oraz Wójt Gminy Lubień i Wójt Gminy Tokarnia. Rajd rozpoczął się w piątek uroczystą Mszą Świętą w Kościele Parafialnym Św. Jana Chrzciciela w Lubniu. Po mszy Św. uczestnicy podzieleni na patrole wyruszyli na trasę rajdu Lubień- Szczebel- Lubień. W strugach deszczu ale z dobrymi humorami wykonali zadania pierwszego dnia po czym wzięli udział w oficjalnym otwarciu rajdu w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu oraz odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej półkownikowi Andrzejowi Stańczykowi i Apelu Poległych, a następnie obejrzeli wspaniale przygotowany program patriotyczny. W sobotę pokonali trasę rajdu pasmem Koskowa Góra- Bryndzówka -Stańkowa- Kaskowa oraz wzięli udział w ognisku połączonym z prelekcją- militarno- historyczną prowadzoną przez rekonstruktorów. W niedzielę część uczestników wzięła udział w uroczystych obchodach 70 rocznicy pacyfikacji wsi Zawadka- we Mszy Świętej oraz obejrzała rekonstrukcję historyczną bitwy Oddziału „ Żelbet”. W trakcie rajdu Grupy Rekonstrukcji Historycznej prowadziły gry patrolowe oraz przedstawiały inscenizacje wydarzeń historycznych mających miejsce na terenie Gminy Lubień i Tokarnie. Udział uczestników hufca w V Beskidzkim Rajdzie był niezwykłą lekcja historii i patriotyzmu. Wzbogacił nie tylko ich wiedzę o nieznane fakty historyczne ale również pokazał jak w trudnych warunkach tym razem spowodowanych deszczową pogodą można wykonywać zadania patrolowe pamiętając o zasadzie fair play.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: A. Macioł D. Krawontka22.09.2014

ZLOT IMIENIA ELFRYDY I CZESŁAWA TRYBOWSKICH

W dniu 20 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w 61 Młodzieżowym Zlocie Turystycznym PTTK im. Elfrydy i Czesława Trybowskich, którego celem była popularyzacja turystyki wśród młodzieży z różnych szkół i placówek.

Drużyna w składzie: Anna Biernat, Piotr Czyszczoń, Adam Miśkowiec i Grzegorz Gruca pokonali trasę z Obidowej na Stare Wierchy oraz z Maciejowej do Ponic. Po bezpiecznym i aktywnym przejściu drużyna dotarła na oficjalne zakończenie zlotu które odbyło się przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. A. Zachory Wnękowej w Ponicach. Za udział w przedsięwzięciu i nienaganne zachowanie na trasach otrzymała dyplom, puchar oraz mapy turystyczne i materiały informacyjno promocyjne.

Sprzyjająca aura i świetne „młodzieżowe turystyczne towarzystwo” wzbogaciło nie tylko umysły uczestników hufca ale również pozwoliło na nawiązanie nowych przyjaźni.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: A. Macioł D. Krawontka19.09.2014

IV TYDZIEŃ WYCHOWANIA

14-20 września obchodzony jest w Polsce jako IV Tydzień Wychowania. Roli prawdy w odpowiedzialnym wychowaniu poświęcone są zajęcia skierowane do uczestników 6-36 HP w Skomielnej Białej, których celem jest uświadomienie młodym ludziom, iż tylko życie zgodnie z wartościami i integralny rozwój człowieka ma sens istnienia i może przynieść szczęście i radość w codziennym życiu. Dzisiejsza szkoła zbyt często tylko kształci, a zapracowani rodzice poświęcają dzieciom zbyt mało czasu, troszcząc się przede wszystkim o zapewnienie potrzeb materialnych, dlatego podejmowanie wszelkich inicjatyw, w których jest czas na wychowanie a także ukazywanie prawidłowych wzorców jest bardzo ważnym zadaniem realizowanym w ramach działalności wychowawczej w Hufcu i właśnie dlatego uczestnicy hufca - grupa wychowawcza w Zakopanem w dniu 17 września wzięła udział w wyjściu do kina na komedię „Wakacje Mikołajka”. W czasie seansu uczestnicy wraz z głównym bohaterem wyruszyli w wymarzoną podróż do dzieciństwa. Natomiast młodzież z 6-36 HP w Skomielnej Białej wzięła udział w wycieczce do Morskiego Oka w dniu 18 września podczas której nie tylko poznała piękno krajobrazu Parku Tatrzańskiego, ale również miała okazję rozmowy i wymiany doświadczeń dotyczących spółczesnego świata i czyhających zagrożeń. Uczestnicy w tym dniu wzięli udział również we Mszy Św. ku czci Św. St. Kostki patrona dzieci i młodzieży.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka15.09.2014

ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY

13 września to Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W tym dniu uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach i pokazie na temat jak prawidłowo pomagać osobom poszkodowanym w wypadkach oraz sytuacach niebezpiecznych dla życia. Prowadzący pan Grzegorz Macioł zwrócił uwagę jak można zminimalizować zagrożenie, na jakie informacje zwrócić uwagę przy wzywaniu pomocy oraz jak zachować się w pierwszych chwilach po wypadku. Szkolenie odbyło się z wykorzystaniem fantoma. Młodzież mogła samodzielnie sprawdzić swoje umiejętności. Nauka udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach i radzenie sobie w trudnych sytuacjach jest częścią autorskiego programu profilaktycznego realizowanego przez hufiec w Skomielnej Białej pod tytułem „Niebieski, żółty, czerwony ,zielony”.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Alina Macioł11.09.2014

ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI

W dniu 11 września uczestnicy 6-36 HP w Skomielnej Białej wzięli udział w akcji ogłoszonej przez Wójta Gminy Lubień – zbiórce elektrośmieci. Po umówieniu telefonicznym z mieszkańcami Skomielnej Białej zabierali zużyte telewizory, pralki, komputery oraz niepotrzebne sprzęty elektroniczne i znosili na wyznaczone miejsce. A uzbierało się tego!

Po całej akcji młodzież spotkała się w budynku hufca, gdzie wzięła udział w zajęciach wychowawczych pod hasłem dlaczego elektrośmieci są groźne dla przyrody i człowieka.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn04.09.2014

DNI PAMIĘCI

W 75 rocznicę tragicznych wydarzeń września 1939 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w wyjeździe na Wysoką oraz w uroczystościach w Skomielnej Białej. Upamiętniając wybuch II Wojny Światowej uczcili tych, którzy walczyli za naszą wolność i polegli walcząc w obronie kraju. Zapalając znicze pod ,,Pomnikiem Pamięci Żołnierzy i Partyzantów” na Wysokiej- miejscowości, gdzie toczyły się walki partyzanckie, uczestnicy poznali historyczne wydarzenia i daty, które zapisały się na stałe w pamięci mieszkańców. 3 września uczestnicy pod opieką kadry wychowawczej wzięli udział w obchodach 75 rocznicy tragicznych wydarzeń z 3 września 1939 roku, które miały miejsce w Skomielnej Białej. Po uroczystej Mszy Świętej wzięli udział w odsłonięciu i poświęceniu pamiątkowej tablicy upamiętniającej wydarzenia- spalenie przez Niemców zabytkowego, drewnianego kościoła św. Sebastiana. Wysłuchali apelu poległych oraz obejrzeli paradę Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i Kompani Reprezentacyjnej Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz wysłuchali melodie patriotyczne.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Joanna Spyrka28.08.2014

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM POLICJI

W dniu 27 sierpnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach. St. Asp. Ewa Nalepa oraz St. Asp. Paweł Ruciński omówili z młodzieżą tematykę odpowiedzialności karnej nieletnich oraz przestrzegania bezpieczeństwa w sieci. Pani Ewa Nalepa szczególną uwagę zwróciła na aktywne spędzanie wolnego czasu bez używek, napojów energetyzujących i nikotyny. Mówiła o szkodliwości jakie niosą używki dla organizmu młodego człowieka. St. Asp. Paweł Ruciński poinformował zebranych, iż w każdej chwili gdy spotkają się ze zjawiskiem przemocy i agresji mogą zwrócić się do Komendy Policji i zgłosić problem. Po spotkaniu młodzieży zaproszeni goście spotkali się z kadrą OHP na szkoleniu procedury Niebieskiej Karty oraz Procedury postępowania w sytuacjach zagrożeń.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn27.08.2014

II MIEJSCE W RANKINGU WOJEWÓDZKIM

Miło nam poinformować, iż 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej na 16 jednostek zajął II miejsce w RANKINGU JEDNOSTEK MAŁOPOLSKIEJ WK OHP w roku szkolnym 2013/2014. Karta oceny działalności dotyczyła procesu kształcenia, a w nim: jakości kształcenia, efektywności przygotowania do zdawania egzaminów na tytuły kwalifikacyjne, wykruszalności oraz oceny procesu wychowania, a w nim: środowiskowej oferty wychowawczej skierowanej do młodzieży, realizacji programów wychowawczych, organizacji i promocji przedsięwzięć związanych z edukacją kulturalną oraz zwiększeniem uczestnictwa w zajęciach sportowych, rekreacyjnych i turystycznych młodzieży OHP, a także działań realizowanych w ramach Krajowego Planu Działań na rzecz zatrudnienia.

Ocenie podlegała też pozostała działalność, tj.: organizacja i nadzorowanie przebiegu procesu sprawozdawczości, sporządzanie opracowań statystycznych z działalności OHP, realizacja projektów EFS i innych, ocena w zakresie doskonalenia zawodowego kadry wychowawczej, ponadto promocja jednostki, współpraca z samorządem lokalnym w zakresie organizacji i realizacji przedsięwzięć na rzecz uczestników i środowiska lokalnego oraz wartość pozyskanych środków finansowych i rzeczowych na organizację lokalnych oraz ponadlokalnych przedsięwzięć opiekuńczo - wychowawczych. W ostatecznej punktacji jednostka otrzymała 93 punkty. Pierwsze miejsce - 97 punktów przypadło dla 6-34 Hufiec Pracy w Starym Sączu.

Dziękujemy Komendantowi Wojewódzkiemu dr Jolancie Zajączkowskiej za wszelką pomoc i wsparcie. Nasz sukces możliwy był dzięki bardzo dobrej współpracy z Wójtem Gminy Lubień p. Kazimierzem Szczepańcem, Samorządem Gminnym oraz pracodawcami z lokalnego środowiska.

Serdecznie dziękujemy.

Tekst i zdjęcie: Marta Augustyn26.08.2014

,,WITAJCIE PIERWSZACY”

W dniu 25 sierpnia w budynku 6-36 Hufca Pracy odbyło się spotkanie młodzieży-uczestników OHP, którzy od 1 września rozpoczną na pierwszym roku praktyczną naukę zawodu. Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze, która również miała sprzyjać integracji nowo przyjętych ,,pierwszaków”. Wykorzystując aktywne formy i prezentacje indywidualne młodzież poznała nie tylko swoje imiona, ale również zgadywała nazwy zawodów, których będą się uczyć. Opowiedziała o swoim hobby i zainteresowaniach. Poznała również regulamin hufca, ofertę edukacyjną i kulturalno- oświatową. Komendant Marta Augustyn przedstawiła uczestnikom ich prawa i obowiązki wynikające ze statusu pracownika młodocianego. Zwróciła uwagę również na bezpieczeństwo młodych ludzi zarówno w szkole, na praktyce, ale także podczas korzystania z zajęć w hufcu. Szczególną uwagę poświęciła ,,bezpieczeństwu w sieci” podczas korzystania z internetu. W drugiej części spotkania uczestnicy wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez doradcę zawodowego.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Dorota Krawontka25.08.2014

FINAŁ KONKURSU „ KORPIELE TRADYCJĄ NASZEJ WSI”

Podczas Dożynek Gminnych zorganizowanych w dniu 24 sierpnia w Skomielnej Białej odbyło się rozstrzygniecie konkursu zorganizowanego przez 6-36 Hufiec Pracy pod hasłem „Korpiele Tradycją Naszej Wsi”. Konkurs przebiegał w 2 kategoriach- na najokazalszego korpiela, w którym zwycięzcą została pani Teresa Spórna, oraz na najoryginalniejszą potrawę z karpiela w którym zwyciężył zespół „Cyrniawa” z Krzeczowa. Do konkursu przystąpiło 10 uczestników wśród nich osoby indywidualne i zespoły regionalne ze Skomielnej, Krzeczowa, Tenczyna i Lubnia. Krzeczowa, Uczestnicy przygotowali potrawy z korpiela wśród których, była zupa z korpiela, ciasto, placki pieczone na grillu, sałatka, smalec z korpielem. Potrawy zostały wystawione do degustacji na stole gastronomicznym podczas Dożynek. Wszyscy biorący udział w tym pierwszym organizowanym konkursie powracającym do tradycji Skomielnej otrzymali upominki w formie książek kucharskich oraz dyplomy ufundowane przez Wójta Gminy Lubień p. K. Szczepańca i Komendanta Wojewódzkiego OHP dr. J. Zajączkowską. Wyróżnienia piękne ozdobne drewniane kasetki ufundował Gminny Ośrodek Kultury. Swoje stoisko z potrawami mieli również uczestnicy hufca, którzy przygotowali wystawę fotograficzną pod hasłem „Od nasionka do karpiela” (brukwi) oraz informacje na temat uprawy korpiela. Młodzież aktywnie zaangażowała się w przygotowanie uroczystości. Pomagała w pracach porządkowych przy Remizie OSP, jak również służyła do obsługi w czasie dożynek m. in. częstowała gości kołaczami, plackiem drożdżowym i serem wiejskim ufundowanym przez Cukiernię Pychotka z Naprawy. Na dożynkach uczestnicy Hufca w formie materiałów reklamacyjnych informowali zebranych o rekrutacji do projektu Gwarancje dla młodzieży którego realizacja rozpocznie się już we wrześniu.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn19.08.2014

KORPIELE TRADYCJĄ NASZEJ WSI!

Kultywując tradycje regionalne i pamiętając o historii wsi Skomielna Biała uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w realizacji lokalnego projektu pod hasłem ,,Korpiele Tradycją Naszej Wsi”. Jak mówią źródła dotyczące Skomielnej Białej w XIV wieku mieszkańcy naszej wsi zajmowali się w większości rolnictwem. Jednym z warzyw, które uprawiano były korpiele, które mają wartości odżywcze i wysoką zawartość witaminy C,B1,B2 i soli mineralnych. Ich rozwojowi sprzyjał klimat i uprawa ich nie wymagała dużych nakładów finansowych. Na polach gdzie popatrzył rosły korpiele dlatego mieszkańców nazwano Korpielorzami. Z korpiela przygotowywano różne potrawy, sałatkę z korpiela, zupę korpielową, kotlety z korpiela. Korpiele też opiekano na blachach. Wiosną uczestnicy pod czujnym okiem kadry przygotowali poletko pod uprawę i zasadzili nasiona korpiela. Przez okres trzech miesięcy pielęgnowali je, dbali by chwasty nie zagłuszyły wyrastające pędy, okopywali, jak było sucho to podlewali. Rozwijające się warzywo fotografowali, a z różnych źródeł szukali wiadomości dotyczących zarówno samych korpieli jak i możliwości przygotowania różnych potraw. Hufiec Pracy wspierany przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu, ogłosił również konkurs który będzie finałem projektu, a wyniki jego ogłoszone będą na Dożynkach Gminnych w dniu 24.08.2014r.Konkurs przebiegał będzie w dwóch kategoriach na największego wyhodowanego korpiela i najbardziej oryginalną potrawę z korpiela. Na Dożynki również uczestnicy Hufca Pracy przygotowują wystawę fotograficzną pod hasłem ,,Korpiele Tradycją Naszej Wsi” oraz wystawią stoisko z potrawami z korpiela, którymi będą częstować gości Dożynek i mieszkańców Skomielnej Białej.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn14.08.2014

,,CUDOWNA MOC KWIATÓW I ZIÓŁ”

Piękna, słoneczna pogoda zachęciła uczestników 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej do wzięcia udziału w akcji ,,Zbieramy zioła i robimy bukiety”. Pomysł zrodził się podczas spotkań w budynku hufca na które w okresie wakacji przychodziła młodzież. Kultywując tradycje obchodów religijnego święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwanego świętem ,,Matki Boskiej Zielnej”, które obchodzone jest 15 sierpnia postanowili pójść na pobliskie pola i łąki, by ,,wyzbierać piękno”, które dała natura. Następnie w budynku hufca pod czujnym okiem wychowawcy przygotowali strojne, kolorowe bukiety rozmawiając na temat gatunków i cudownej mocy ziół i kwiatów. Przy okazji korzystając z internetu wyszukali różne wiadomości dotyczące nazw roślin. Bukiety poświęcą podczas Mszy Świętej 15 sierpnia i zaniosą do swoich domów.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn11.08.2014

,,ZADBAJ O SWOJĄ WIEŚ”

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej także w okresie urlopowym, w czasie wakacji wolnych od nauki w szkole dbają o czystość swojej wsi.

W piątek 8 sierpnia pod opieką p. Marty Augustyn wzięli udział w akcji sprzątanie przystanków na drodze krajowej E 28 kierunek Skomielna Biała- Rabka Zdrój oraz dwóch przystanków na drodze zwanej Zakopianką. Podczas rozmów uczestnicy hufca zwrócili uwagę, iż odnowione przystanki za Zakopane i Kraków są teraz bardziej zadbane. Jak tabliczki informują nie wolno na nich rozwieszać żadnych ogłoszeń czy informacji, ludzie też jakby mniej zostawiają reklamówki pełne śmieci. Wiaty przystankowe są teraz czyste i schludne. Problem pojawia się na przystankach przy drodze krajowej E 28, które są oklejone miejsce w miejsce różnymi reklamami i informacjami często przez innych zrywane zaśmiecają teren. Jest też w dalszym ciągu problem z reklamówkami śmieci przynoszonymi z domów (obierki z ziemniaków, inne pozostałości). Aż dziw bierze, iż segregacja śmieci i możliwość wywozu nieczystości nie może nauczyć ,,niektórych” dbania o czystość i ekologię w swojej wsi. Młodzież zwróciła również uwagę na pas zieleni, który istnieje od czasu ułożenia chodnika dla pieszych. O część tego pasa zieleni dbają mieszkańcy sąsiadujący z nim poprzez chodnik, jest jednak spory kawałek, gdzie przerośnięta koniczyna kładzie się już prawie na drogę. Uczestnicy stwierdzili, iż tak jak dbają o czystość przystanków mogliby dbać o pas zieleni, potrzebna tylko kosiarka i paliwo do niej. I w tej sprawie postanowili w najbliższym czasie pójść do pana Wójta i negocjować warunki współpracy.

Trzeba zaznaczyć, iż uczestnicy hufca dbając o środowisko swojej wsi działają w ramach podpisanego porozumienia pomiędzy Komendantem Wojewódzkim OHP dr Jolantą Zajączkowską, a Wójtem Gminy Lubień p. Kazimierzem Szczepańcem. Za swoją pracę otrzymują dofinansowanie do działalności kulturalno- oświatowej: wycieczek, wyjazdów czy bieżącej działalności. Inicjatywa godna poparcia nie tylko uczy, ale i wspiera.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn04.08.2014

ZA WOLNOŚĆ NASZĄ I WASZĄ

W dniu 1 sierpnia 2014r. uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy wzięli udział w zajęciach upamiętniających 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 100 rocznicę wybuchu I Wojny Światowej. Zajęcia miały na celu przekazanie podstawowych wiadomości dotyczących tak ważnych wydarzeń historycznych z 1914 oraz 1944 roku. Uczestnicy obejrzeli film pt. ,,Powstanie Warszawskie” będący kroniką wydarzeń z dnia 1 sierpnia 1944r. W dalszej części spotkania młodzież wykonała gazetkę pamięci składającą się ze zdjęć i informacji uzyskanych z internetu. O godzinie 17.00 młodzież udekorowała budynek hufca biało- czerwoną flagą ku pamięci poległych powstańców, jednocząc się ze wszystkimi dla których ważne są karty historii. Wspólna refleksja nad poświęceniem, odwagą i zaangażowaniem Walczących o wolność sprawiła, że uczestnicy mogli zrozumieć trud Powstania Warszawskiego oraz losy Warszawy i jego mieszkańców.

Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka, Joanna Spyrka29.07.2014

,,GWARANCJE DLA MŁODZIEŻY” W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 28 sierpnia w budynku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy odbyło się spotkanie chętnych uczestników do projektu realizowanego przez Ochotniczy Hufiec Pracy ,,Gwarancje dla młodzieży”- unijnej inicjatywy mającej na celu pomoc młodym ludziom w zdobyciu kwalifikacji i znalezieniu zatrudnienia. Wsparcie adresowane jest przede wszystkim do młodzieży znajdującej się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Młodzież bezrobotna, nieucząca się dla której udział w projekcie jest szansą na znalezienie się na rynku pracy, wypełniła wstępną ankietę na podstawie której komisja rekrutacyjna zakwalifikuje do udziału w projekcie ,,Równi na rynku pracy”(dotyczy obszaru II Aktywizacji osób-wiek 18-24) i wysłuchała informacji dotyczących form wsparcia które uzyska beneficjent projektu.

A będzie to poradnictwo zawodowe, pedagogiczno-psychologiczne, szkolenie zawodowe, kurs prawa jazdy, staż zawodowy wraz ze stypendium dla uczestników, nauka aktywnego poszukiwania pracy, trening umiejętności personalnych. Rozpoczęcie projektu przewidywane jest od miesiąca września i trwać on będzie do 31.12.2015 roku. W Skomielnej Białej realizować go będą dwie grupy 15 osobowe. Wśród zebranych uczestników widać było zainteresowanie, choć po wstępnej selekcji jednak nie wszyscy kwalifikują się do udziału w nim, gdyż nie spełniają kryteriów np. wiekowego. W projekcie mogą brać udział osoby które mają ukończone 18 lat i nie ukończone 25 rok życia. Rekrutacja do projektu jeszcze trwa. Chętni mogą zgłaszać się do hufca pod numerem (18) 2687134.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Agnieszka Firek08.07.2014

SPOTKANIE W LUBNIU

W dniu 8 lipca w budynku Urzędu Gminy Lubień odbyło się spotkanie Komendanta Wojewódzkiego OHP dr Jolanty Zajączkowskiej z Wójtem Gminy Lubień p. Kazimierzem Szczepańcem dotyczące współpracy OHP i Gminy Lubień. Pani Komendant dr Jolanta Zajączkowska złożyła serdeczne podziękowania Wójtowi p. Kazimierzowi Szczepańcowi za wszelką pomoc i wsparcie na rzecz organizowanego XIV Konkursu Papieskiego ,,Kanonizacja Jana Pawła II”, którego inauguracja odbyła się w Wadowicach 12 czerwca, ale także za owocną współpracę i działanie na rzecz 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy, który swoją siedzibę ma na terenie gminy Lubień. W trakcie spotkania omówiona została realizacja porozumień zawartych pomiędzy Małopolską Wojewódzką Komendą OHP reprezentowaną przez dr Jolantę Zajączkowską, a Wójtem Gminy Lubień, oraz realizowanych w ramach nich wspólnych przedsięwzięć i inicjatyw. Pan Wójt Kazimierz Szczepaniec zwrócił uwagę na ogromną potrzebę działania jednostki OHP na terenie Gminy Lubień i bogatą ofertę jaką daje 6-36 ŚHP młodzieży- uczestnikom OHP.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn02.07.2014

SPOTKANIE ABSOLWENTÓW

W dniu 1 lipca do budynku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej zostali zaproszeni tegoroczni absolwenci, którzy przez okres trzech lat kształcili się w ramach OHP w zawodach fryzjer, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych, murarz – tynkarz. 27 czerwca odebrali oni świadectwa ukończenia szkoły, a niektórzy z nich przystąpili już do egzaminu, inni przynieśli niezbędną dokumentację i zostaną zgłoszeni do egzaminu czeladniczego. młodzież wysłuchała informacji dotyczącej możliwości udziału w projekcie który będzie realizowany „Gwarancje dla młodzieży” – „Równi na rynku pracy”. Niektórzy wyrazili chęć udziału w tej formie wsparcia. Poznali również ofertę zajęć organizowanych w hufcu w okresie pierwszych tygodni wakacji. Uczestnicy mieli okazję rozmowy ze sobą i wymiany doświadczeń z pobytu na praktyce. Wypełnili również ankietę absolwenta. Ich pobyt w hufcu dobiegł końca, ale zgodnie stwierdzili, iż będą odwiedzać hufiec i w dalszym ciągu brać udział w jego działalności lokalnej, wspierając różne inicjatywy i zadania.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn01.07.2014

PODSUMOWANIE PROGRAMU ,,NIECH NASZA DROGA BĘDZIE WSPÓLNA”

30 czerwca w 6-36 Środowiskowym Hufcu Pracy w Skomielnej Białej zakończono realizację programu ,,Niech nasza droga będzie wspólna…”, będącego modułem wojewódzkiego programu ,,Kanonizacja Jana Pawła II- Patrona OHP”. W ramach zaplanowanych działań młodzież uczestniczyła w zajęciach poświęconych osobie Świętego Jana Pawła II. Celem których było kształtowanie wśród młodych ludzi postaw uczciwości, wrażliwości na los innych oraz silnej woli, odwagi i honoru. W czasie trwania programu młodzież obejrzała wystawę przedstawiającą najważniejsze wydarzenia z przebiegu pontyfikatu Ojca Świętego. W formie prezentacji multimedialnej poznała dzieciństwo oraz lata młodzieńcze Wielkiego Polaka. Uczestnicy hufca w Skomielnej Białej wzięli udział w uroczystościach związanych z kanonizacją błogosławionego Jana Pawła II. Natomiast grupa wychowawcza w Zakopanem zwiedziała Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Podsumowaniem podjętych działań było wykonanie przez młodzież wystawy w budynku hufca. Książki, artykuły, zdjęcia, oraz różne inne pamiątki związane z osobą Świętego Jana Pawła II znalazły się wśród ekspozycji. Życzenia bezpiecznych i aktywnie spędzonych wakacji zakończyły spotkanie.

Tekst: Joanna Spyrka
Zdjęcia: Marta Augustyn30.06.2014

6-36 SHP W SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODSUMOWUJE ROK I WYRÓŻNIA NAJLEPSZYCH.

W dniu 27 czerwca w budynku 6-36 SHP w Skomielnej Białej odbyło się uroczyste podsumowanie roku szkoleniowego 2013/2014. Na spotkanie zostali zaproszeni uczestnicy, którzy wyróżnili się przez cały rok szkolny. Wśród nich byli tacy, którzy zdobyli czołowe miejsca w konkursach i zawodach zorganizowanych na szczeblu regionalnym i wojewódzkim ale także działali aktywnie w przedsięwzięciach Rady Młodzieży i tworzyli inicjatywy w lokalnym środowisku. Do najbardziej aktywnych w mijającym roku szkoleniowym należeli: Justyna Surówka Urszula Wojdyła, Daniel Miśkowiec, Piotr Wyka. Wszyscy zaproszeni uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki oraz wysłuchali życzeń i wskazówek dotyczących bezpiecznego spędzenia wakacji. Poznali również ofertę zajęć hufca w okresie wakacji. W tym również dniu odbyło się zakończenie roku szkoleniowego w gimnazjum w Zakopanem gdzie 21 absolwentów otrzymało świadectwa ukończenia szkoły. Młodzież ta przez okres kształcenia odbywała przyuczenie do wykonywanej pracy w zawodach kucharz sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych w ramach OHP. Na zakończenie przygotowano przedstawienie pt. Wakacje. Ten mijający rok był rokiem wytężonej pracy, pełnej radości i sukcesów młodzieży ale i czasem realizowania w hufcu przedsięwzięć i działań w których chętnie brali udział uczestnicy OHP.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Krawontka Dorota18.06.2014

KARTKA Z KALENDARZA

17 czerwca uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej w ramach realizacji innowacji ,,Kartka z kalendarza” wzięli udział w grze terenowej na górę Luboń Wielki, która miała charakter ,,podchodów”. W grze wzięły udział dwie kilkuosobowe drużyny. Zadaniem pierwszej grupy było wyznaczenie trasy poprzez umieszczenie za pomocą umownych znaków zadań do wykonania dla grupy drugiej w wybranych miejscach pieszej wędrówki. Druga drużyna wyruszyła na szlak z półgodzinnym opóźnieniem. Zadaniem młodzieży było odnalezienie wyznaczonych punktów oraz sukcesywne wykonanie zadań: udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące historii, rozpoznania znanych osób na zdjęciach, wymyślenia hasła na wybory z 1989 roku oraz odszukania na całej trasie liter, które później połączone utworzą hasło. Po dotarciu do schroniska każdy rozwiązał test z zakresu wiedzy historycznej. Uczestnicy, którzy uzyskali największą ilość punktów otrzymali wylosowane przez siebie nagrody. Realizacja innowacji w sposób niekonwencjonalny i niecodzienny miała na celu przekazanie młodzieży historycznej wiedzy z historii Polski, a szczególnie roku 1989. Młodzież poznała wiadomości dotyczące powstania Solidarności i jej działania. Rozmawiała na temat rozumianej dzisiaj przez młodzież wolności oraz patriotyzmu jako wartości, która zawsze pozostanie nieodłącznym elementem każdego Polaka.

Tekst: Joanna Spyrka
Zdjęcia: Alina Macioł16.06.2014

,,Z WIZYTĄ U GAŹDZINY PODHALA”

W dniu 13.06.2014 roku uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej włączyli się w obchody IV Małopolskich Dni Świętego Jana Pawła II pod hasłem ,,Niech nasza droga będzie wspólna”. Młodzież zwiedziała Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala zwanej ,,Gaździną Podhala” w Ludźmierzu. W czasie zwiedzania Ogrodu Różańcowego uczestnicy na dłuższą chwilę zatrzymali się przy pomniku Jana Pawła II, który przypomina o obowiązku modlitwy za Ojca Świętego. Następnie w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu uczestnicy obejrzeli wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II pt. ,,Jan Paweł II- miasto Nowy Targ: przeszłość i obecność”. Wystawa ukazywała liczne, cenne pamiątki należące do Ojca Świętego, między innymi: ornat, piuskę, mitrę oraz krzyż pektoralny. Dodatkową atrakcją było zwiedzenie wystaw przedstawiających tradycyjną ceramikę podhalańską, kuśnierstwo, tkactwo, bednarstwo i snycerstwo oraz kowalstwo i stolarstwo. Podczas zwiedzania ważnych miejsc związanych z życiem i pontyfikatem Świętego Jana Pawła II uczestnicy pogłębili swoją wiedzę nie tylko na temat Ojca Świętego, ale również mieli możliwość poznać ciekawe miejsca regionu Podhala.

Tekst: Joanna Spyrka
Zdjęcia: Dorota Krawontka10.06.2014

ZBIÓRKA ODZIEŻY

Pamiętając o innych uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej, już po raz kolejny włączyli się aktywnie do akcji zbiórka odzieży używanej dla Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie”. Przedstawiciele Rady ogłosili zbiórkę wśród młodzieży i odzew był imponujący. Każdy przyniósł coś z odzieży już nie używanej, która może przydać się innym tym najbardziej potrzebującym. Podczas segregowania ubrań uczestnicy rozmawiali na temat współczesnego świata, zwrócili uwagę iż nikt nie może być obojętny na potrzeby innych. Czasami wystarczy mały gest by sprawić radość drugiemu człowiekowi. A to przecież takie ważne.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn06.06.2014

DZIEŃ UCZENIA SIĘ

Z okazji Małopolskiego Dnia Uczenia się uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce do Muzeum Przyrodniczego Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem, gdzie oglądali ekspozycje o tematyce górskiej i przyrodniczej. Zapoznali się z informacjami na temat różnych gatunków drzew i krzewów oraz zwierząt żyjących na terenie Parku Narodowego. Duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziła wystawa zbirów Zofii i Witolda Paryskich, w skład której wchodziły między innymi książki, czasopisma, mapy, fotografii i karty pocztowe. W tym też dniu młodzież udała się do Filii Biblioteki Gminnej w Skomielnej Białej gdzie wzięła udział w warsztatach prezentujących możliwości wyszukiwania informacji oraz zasoby biblioteki tradycyjnej i cyfrowej. Warsztaty nosiły nazwę „Od biblioteki tradycyjnej, do biblioteki cyfrowej”. Uczestnicy po raz pierwszy wzięli udział w Małopolskim Dniu Uczenia się, który ma na celu nie tylko wzbogacanie wiedzy i umiejętności ale również nabycie kompetencji społecznych.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Dorota Krawontka30.05.2014

,,BEZPIECZNIE W GÓRACH”

W dniu 29 maja uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w szkoleniu prowadzonym przez instruktorów GOPR w Rabce Zdrój pod tytułem ,,Bezpiecznie w górach”. Szkolenie miało na celu przygotowanie młodzieży do bezpiecznego wędrowania po górach oraz zapoznania z pracą ratowników górskich, a także propagowanie turystyki górskiej oraz aktywnego wypoczynku na łonie przyrody. Program składał się z 3 części. Podczas zajęć teoretycznych uczestnicy wzięli udział w zajęciach w budynku Stacji Centralnej GO GOPR, gdzie poznali zasady bezpiecznego wędrowania po górach, a także zachowania w sytuacjach ekstremalnych (burza, załamanie pogody, wypadek). Zajęcia praktyczne obejmowały przejażdżkę quadami oraz zajęcia na ściance wspinaczkowej. Uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił, poznać podstawowe zasady podczas wspinaczki. Część terenowa obejmowała wyjście w góry wraz z przewodnikiem. Grupa wyruszyła z Rabki i szlakiem czerwonym udała się na górę Maciejową 812 m.n.p.m. do Bacówki PTTK. W czasie przejścia brała udział w zajęciach praktycznych z topografii gór i orientacji w terenie, a także nauki udzielania pierwszej pomocy i wzywania GOPR w czasie wypadku w górach. Szkolenie było nie tylko dobrą formą spędzania wolnego czasu, ale również pokazało trudną i odpowiedzialną pracę ratowników górskich.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Alina Macioł22.05.2014

UROCZYSTOŚĆ ZWIĄZANA Z KANONIZACJĄ JANA PAWŁA II

W dniu 20 maja 2014 roku uczestnicy z 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w uroczystościach związanych z kanonizacją Jana Pawła II w Starym Sączu i w Klasztorze Sióstr Klarysek. Młodzież uczestniczyła we Mszy Św., a następnie w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari obejrzeli montaż słowno-muzyczny „Św. Jan Paweł II Nauczyciel wiary”. Montaż przygotowała młodzież z 6-34 ŚHP ze Starego Sącza.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wszystkich jednostek OHP województwa małopolskiego i były one nie tylko formą przeżycia duchowego, ale również integracją młodzieży z różnych zakątków województwa.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn16.05.2014

Z WIZYTĄ W OJCOWIE

14 maja uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy z grupy wychowawczej w Zakopanem wybrali się do Plenerowego Ośrodka Profilaktyki Problemowej w Ojcowie. Wyjazd został zorganizowany w ramach programu ,,S.O.S- nie jesteś sam” będącego modułem programu wojewódzkiego ,,Bądźmy lepsi”. Wspólna, wielogodzinna wycieczka uczestników przez Dolinę Prądnika, zgodnie z założeniami programu, symbolizowała drogę do dorosłości. Była to wędrówka, która zmuszała do zastanowienia się nad istotą człowieczeństwa, sensem i celem życia. Zajęcia nawiązywały do historii neandertalczyka, jednocześnie poruszały tematy bardzo aktualne dla współczesnego człowieka. Odbywały się w Ojcowskim Parku Narodowym, na szlakach turystycznych, zamku, w Jaskini Łokietka oraz w zrekonstruowanej wiosce z pradziejów- tytułowej ,,Archezji – osadzie praojców”. Prowadzący w czasie zajęć integrowali grupę przy okazji rozbudzając zainteresowania i podpowiadając sposoby na twórcze spędzanie wolnego czasu. Zajęcia profilaktyczne oparte były na treningu: podejmowania przemyślanych, właściwych decyzji życiowych, wyboru pozytywnych wzorców godnych naśladowania, właściwego odczytywania znaków i przekazów, właściwej oceny własnych możliwości, akceptacji siebie i budowania dobrych relacji z innymi. W wiosce z pradziejów uczestnicy spędzili wspólnie czas przy ognisku.

Tekst i Zdjęcia: Dorota Krawontka09.05.2014

UDZIAŁ W KONFERENCJI

W dniu 10 maja komendant 6-36 ŚHP Marta Augustyn wzięła udział w III Interdyscyplinarnej Naukowej Konferencji pod hasłem „ Współczesne wychowanie dzieci i młodzieży w obliczu zmian”. Konferencja zorganizowania została w Staropolskiej Szkole Wyższej w Kielcach wydział Zamiejscowy w Myślenicach. Patronat honorowy objął Poseł na Sejm RP. Marek Łatas, Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal, Komendant PP w Myślenicach mł. insp. Artur Święch oraz Dziekan Wydziału Pedagogicznego w Kielcach. Jolanta Góral Półrola. Celem głównym Konferencji była próba poszukiwania odpowiedzi na pytanie związane z współczesnymi metodami wychowania dzieci i młodzieży w kontekście zmian edukacyjnych, społecznych kulturowych, oraz poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w procesie kształcenia, wychowania i kreowania poczucia bezpieczeństwa w aspekcie pracy pedagogów. Obrady panelowe dotyczyły:

  • Wpływu globalizacji na kształtowanie osobowości dzieci i młodzieży oraz negatywne zjawiska społeczne.
  • Patologie społeczne i programy profilaktyczne.
  • Aksjologiczne podstawy wychowanie dzieci młodzieży.

Komendant Hufca Marta Augustyn podczas obrad plenarnych przedstawiła referat w formie prezentacji multimedialnej na temat OHP jako instytucja wspierająca wychowanie. Omówiła szeroki zakres działań Wojewódzkiej Komendy OHP w Krakowie, ze szczególnym uwzględnieniem działalności 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej. Dużo uwagi w swojej wypowiedzi poświęciła projektowi „Gwarancje dla młodzieży”.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn09.05.2014

REGIONALNY DZIEŃ EUROPEJSKI

8 maja w 6-36 Środowiskowym Hufcu Pracy w Skomielnej Białej zorganizowano Regionalny Dzień Europejski połączony z Dniem Otwartym Hufca. Do uczestnictwa w przedsięwzięciu zaproszeni zostali uczniowie III klas gimnazjum uczęszczający do szkół z terenu Gminy Lubień, uczestnicy i absolwenci hufca oraz pracodawcy. Tego dnia gimnazjaliści mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej oferty edukacyjnej jednostki hufca. Młodzież została zapoznana z realizowanymi w hufcu programami oraz szeroko pojętą działalnością. Zaprezentowany został również nowy program dofinansowany ze środków unijnych ,,Gwarancje dla młodzieży”. Następnie uczestnicy hufca z okazji 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej pojechali do Rabki Zdrój, gdzie poznali inwestycje dofinansowane ze środków unijnych. Młodzież zwiedziła takie obiekty jak: pijalnię, tężnię solankową, muszlę koncertową oraz Park Zdrojowy. Promocję OHP w Skomielnej Białej zakończyło spotkanie kadry hufca z zaproszonymi pracodawcami, na którym omówione zostały zasady rekrutacji na nowy rok szkoleniowy oraz przedstawienie dotychczasowej działalność hufca.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Alina Macioł07.05.2014

,,ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE…”

W dniu 6 maja w budynku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyły się eliminacje wewnętrzne uczestników hufca do Festiwalu Amatorskiej Twórczości Artystycznej Uczestników OHP ,,Wiosna Kulturalna 2014”. Przedstawiciele Samorządu Młodzieży dokonali wyboru prac plastycznych, które uczestnicy wykonali w ramach zajęć pozalekcyjnych pod kierunkiem wychowawcy. W ramach form muzycznych Urszula Wojdyła i Ewelina Sendor będą reprezentować hufiec na Festiwalu w Trzebini występując z piosenką religijną ,,Ty tylko mnie poprowadź”.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn28.04.2014

TAKI DUŻY TAKI MAŁY MOŻE ŚWIĘTYM BYĆ

24 kwietnia 2014 roku uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej rozpoczęli przygotowania do zbliżającej się kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach realizacji programu ,,Niech nasza droga będzie wspólna” będącego modułem programu wojewódzkiego ,,Kanonizacja Jana Pawła II- patrona OHP”. W czasie zajęć wychowawczych obejrzeli prezentację, która przybliżyła im życie, przeszło dwudziestoletni pontyfikat, oraz drogę do świętości Jana Pawła II. Uczestnicy wykonali również gazetkę przedstawiającą postać patrona OHP, po czym wspólnie ułożyli motto ,,Taki duży, taki mały może świętym być”. Na zakończenie spotkania uczestnicy wraz z wychowawcą pojechali do Rabki Zdrój, gdzie znajduje się pomnik Jana Pawła II. Przedstawiciele Rady Młodzieży zapalili pamiątkowe znicze przed pomnikiem papieża oraz oddali się chwili zadumy i modlitwy dziękując Ojcu Świętemu za każde przesłanie, słowa otuchy oraz nieustanny dialog z młodymi ludźmi.

Tekst: Joanna Spyrka
Zdjęcia: Marta Augustyn24.04.2014

PROJEKT „Gwarancja dla młodzieży”

6 – 36 Środowiskowy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej ogłasza nabór młodzieży do projektu współfinansowanego przez Unię Europejską. Głównym celem projektu jest aktywizacja zawodowa młodzieży.

Adresatami projektu jest młodzież w wieku 18 – 24 lat (młodzież bezrobotna, nieucząca się i niepracująca).

Nabór trwa do 15.06.2014 r.

PROJEKT JEST BEZPŁATNY!

22.04.2014

DZIEŃ ZIEMI

W dniu 22 kwietnia 2014 roku uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w działaniach związanych z Dniem Ziemi, który obchodzony jest właśnie w tym dniu. Po spotkaniu w hufcu na którym została poruszona tematyka związana z ochroną środowiska wyszli w teren i zadbali o porządek nie tylko w okolicach przystanków, ale również sprzątali przydrożne rowy na drodze krajowej 28 oraz przy Zakopiance. Następnie wzięli udział w sadzeniu drzewek iglastych. Uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy dbają o środowisko przez cały rok realizując program ,,Zadbaj o swoją wieś”.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn18.04.2014 - KONKURS PALM I PISANEK WIELKANOCNYCH

W dniu 18 kwietnia w Wielki Piątek w budynku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy odbył się konkurs palm i pisanek wielkanocnych. Młodzi Skomielnianie przygotowali 25 palm i 30 pisanek. Wszystkie były piękne, kolorowe i ozdobione z pomysłem. Dlatego każdy uczestnik otrzymał słodką paczkę na Święta Wielkanocne. Piękna i słoneczna pogoda wprowadziła wszystkich w nastrój radosnego oczekiwania na Zmartwychwstałego Chrystusa. W przygotowaniu konkursu i pielęgnowaniu tradycji w formie wolontariatu pomagali uczestnicy hufca, którzy również otrzymali świąteczną paczkę.

Tekst i Zdjęcia: Marta AugustynŻyczenia Wielkanocne14.04.2014 - PALMA WIELKANOCNA

Podtrzymując tradycje Świąt Wielkanocnych uczestnicy 6-36 ŚHP w Skomielnej Białej w ramach inicjatywy samorządowej wykonali 8 metrową palmę. Spotykając się na zajęciach popołudniowych przygotowywali kwiaty i wstążki z bibuły, a z domów przynieśli bukszpan i bazie. Inicjatywę młodzieży wsparły gospodynie ze Skomielnej Białej, które pomagały w wykonaniu kwiatów i uczyły młodzież tego kunsztu ,opowiadając przy tym o tradycjach związanych z tymi pięknymi świętami. W Niedzielę Palmową uczestnicy niosąc palmę udali się do kościoła, gdzie wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej, a następnie w konkursie ogłoszonym przez Księdza Proboszcza, na najpiękniejszą ręcznie wykonaną palmę. Z pośród wszystkich, palma wykonana przez uczestników wyróżniała się nie tylko wysokością ale, również bogactwem kwiatów wykonanych z kolorowych bibuł. Po konkursie, gdzie została wyróżniona pozostała w kościele i ozdobiła jego centralną część. Udział młodzieży w konkursie palm jest jednym z elementów realizowanego przez hufiec programu autorskiego z edukacji regionalnej pod hasłem „Kształtując tożsamość” w ramach którego ogłoszony jest również konkurs Palm i Pisanek Wielkanocnych. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie paczek ze słodyczami nastąpi w Wielki Piątek.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn09.04.2014 - KRÓLEWSKA GÓRA

Dnia 8 kwietnia 2014 roku uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej wyruszyli niebieskim szlakiem na wzniesienie zwane „Królewską Górą” znajdujące się w miejscowości Rabka- Zaryte. Wycieczka została zorganizowana w ramach realizacji autorskiego programu „Niebieski, żółty, czerwony, zielony” z zakresu edukacji turystyczno- krajoznawczej. Program przewiduje również zorganizowanie dla uczestników kursu udzielania pierwszej pomocy oraz szkolenia „W górach bezpiecznie”. Młodzież weźmie także udział w V Beskidzkim Rajdzie Szlakami Walk o Niepodległość oraz w Młodzieżowym Zlocie Turystycznym. Główną atrakcją wycieczki było wyjście na wieżę widokową znajdującą się na Polczakówce. Uczestnicy po dotarciu na taras widokowy znajdujący się u szczytu wieży mogli podziwiać widok rozpościerający się na okoliczne góry: Gorce, Beskid Wyspowy, Pasmo Babiogórskie oraz Tatry. W przerwie pieszej wyprawy uczestnicy zostali zapoznani z zasadami zdobywania Górskiej Odznaki Turystycznej oraz z ogólnymi zasadami pobytu na szlakach turystycznych.

Tekst: Joanna Spyrka
Zdjęcia: Alina Macioł07.04.2014 - HUFCOWY TURNIEJ TENIS STOŁOWEGO

Dnia 4 kwietnia 2014 roku uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w hufcowym turnieju tenisa stołowego, celem którego było wyłonienie najlepszych uczestników do Wojewódzkich Mistrzostw OHP w Tenisie Stołowym. Mecze zostały rozegrane metodą każdy z każdym. W czasie trwania rozgrywek uczestnicy prezentowali swoje umiejętności sportowe, pojedynki były rozgrywane na wysokim poziomie. Sędzią turnieju był wychowawca p. Zdzisław Kościelniak. Rywalizacja sportowa przebiegała na zasadach fair-play. Uczestnicy Piotr Barglik, Dawid Jankoś, Alicja Wrzeszczak oraz Weronika Rusin będą reprezentować hufiec na Wojewódzkim turnieju tenisa stołowego.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn07.04.2014 - ,,KSIĄŻKA I RÓŻA''

Po raz kolejny uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy przyłączali się do akcji zbierania książek organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie w ramach Małopolskich Dni Książki ,,Książka i Róża”. Młodzież zaangażowała się w akcję przynosząc do budynku hufca stare niepotrzebne podręczniki, oraz książki które dostali od ludzi, do których zwrócili się z apelem. Udział w akcji ma służyć rozwojowi czytelnictwa, które jest tak mało popularne wśród współczesnej młodzieży. Książki zostaną przekazane do organizatora przedsięwzięcia. „Książka i Róża” to nie jedyna akcja w której bierze udział młodzież z hufca. Uczestnicy zbierają makulaturę w tym kolorowe gazety, plastikowe korki i etykiety od herbat. Ponadto co jakiś czas włączają się w zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego a także niepotrzebnych opon. Są otwarci niemal na wszystkie wyzwania, które ogłaszają instytucje dbające o środowisko i codzienne życie.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn03.04.2014 - INICJATYWA SAMORZĄDOWA MŁODZIEŻY

Uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej od 10 lat dbają o czystość swojej miejscowości realizując program „Zadbaj o swoją wieś”. W ramach podpisanego porozumienia pomiędzy Wójtem Gminy Lubień p. K. Szczepańcem, a Wojewódzkim Komendantem OHP dr J. Zajączkowską nasza młodzież bierze udział w cyklu zajęć o tematyce ekologicznej, a także porządkuje wyznaczone tereny. Wśród miejsc o które dbają jest 5 przystanków autobusowych przy DK 28 Skomielna Biała – Rabka, oraz 2 przystanki na trasie E 77 z Krakowa do Zakopanego. Od tego roku przystanki te w ramach prac przy drodze zostały wyremontowane, w środku wiat położono kostkę brukową, którą dużo łatwiej jest utrzymać w czystości. Do niedawna przystanki były zwykłym klepiskiem trudnym do zadbania.

Jedynym problemem, który przeszkadza w utrzymaniu ładu i porządku w tych miejscach jest oklejanie przystanków różnymi plakatami i ogłoszeniami. Firmy reklamujące swoje usługi robią to nagminnie, jedni wieszają informację dotyczące swoich usług, inni chcąc naklejać swoje zrywają stare, poprzez co na przystankach, co rusz pojawiają się bałagan i śmieci. Uczestnicy po wnikliwej analizie problemu doszli do wniosku, że dla poprawienia stanu rzeczy dobrze byłoby zrobić przy przystankach tablice ogłoszeń, na których można byłoby rozwieszać plakaty i ogłoszenia nie zaśmiecając wiat przystankowych. W tym celu na spotkaniu w budynku hufca postanowili wystąpić do Wójta Gminy Lubień z prośbą o uzyskanie pozwolenia na zamontowanie tablic ogłoszeniowych przy tych przystankach. Następnie udali się do pracodawcy, który wyraził chęć współpracy przy wykonaniu tablic. Do końca marca 2014r. udało się uczestnikom z pomocą instruktora praktycznej nauki zawodu wykonać i zamontować jedną tablice. Kolejne zaplanowano wykonać w miesiącach wakacyjnych. Podjęta inicjatywa samorządu uczestników hufca jest kolejnym przedsięwzięciem które ma pokazać, że młodzież jest aktywna i dba o środowisko.

Tekst i Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak02.04.2014 - KONKURS PALM I PISANEK WIELKANOCNYCH28.03.2014 - RODZINA RODZINIE

W dniu 27 marca uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy spotkali się w budynku hufca, by wspólnie przygotować paczkę i wsiąść udział w akcji „Rodzina Rodzinie” w ramach której zostanie przesłana paczka z artykułami spożywczymi na Ukrainę. Akcję organizuje Caritas Polska i diecezje parafialne - w Skomielnej Białej Parafia Św. Sebastiana. Młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy jako jedna wielka rodzina postanowiła przynieść do hufca produkty spożywcze i słodycze, które zostaną przekazane ks. Andrzejowi. Uczestnicy również postanowili napisać list do rodziny dla której przeznaczona jest pomoc, by nawiązać kontakt i może w przyszłości jeszcze bliżej poznać przyjaciół z Ukrainy. Udział w akcji jest kolejną inicjatywą samorządową w którą włączyła się młodzież. Pomoc, która wypływa z ich głębi serca jest przecież potrzebna rodzinom ukraińskim zagrożonym kryzysem ekonomicznym, poszkodowanym, niepewnym jutra. W latach 80- tych polskie rodziny otrzymywały wsparcie w postaci paczek. Wówczas to naszym rodzinom pomagały rodziny z Niemiec, Francji, Holandii. Jak powiedziała uczestniczka: „dziś przyszedł czas, byśmy my pomogli innym, ale również pamiętali o czasach przeszłych i naszej drodze do wolności”. Uczestnicy poznali zasady konkursu „2014 ! Młodzi dla wolności” organizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i Biblioteki Pedagogiczne deklarując również swój udział w konkursie poprzez wykonanie pracy plastycznej.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn26.03.2014 - „ZŁOTA MYŚL JANA PAWŁA II”

25 marca 2014 roku uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej w ramach realizacji programu „Niech nasza droga będzie wspólna” będącego modułem programu wojewódzkiego „Kanonizacja Jana Pawła II- patrona OHP” udali się do Izby Pamięci Jana Pawła II znajdującej się w miejscowości Lubień w tamtejszym gimnazjum. Uczestnicy mieli możliwość oglądania unikatowych zdjęć Papieża z Pielgrzymek do Polski, a także poznania dokumentów opisujących życie oraz przebieg pontyfikatu Jana Pawła II. Młodzież zwróciła szczególną uwagę na słowa papieża skierowane właśnie do ludzi młodych: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”. W czasie zwiedzania izby uczestnicy zadeklarowali udział w XIV konkursie papieskim „Kanonizacja Jana Pawła II- edycja międzynarodowa” przedstawiając pomysły na wykonanie prac plastycznych oraz fotograficznych.

Tekst i Zdjęcia: Joanna Spyrka24.03.2014 - RYWALIZACJE MECHANIKÓW W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 19 marca uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy kształcący się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych wzięli udział w I etapie konkursu „Sprawny w zawodzie, bezpieczny w pracy”. Konkurs ten przebiegał w dwóch etapach – teoretycznej i praktycznej. Zadania przygotowane w części pisemnej dotyczyły budowy i serwisowania pojazdów oraz przepisów BHP, natomiast część praktyczna miała na celu sprawdzenie umiejętności zawodowych nabytych podczas trzyletniej nauki. Wykonanie zadań oceniała komisja konkursowa składająca się z kadry OHP oraz przedstawicieli pracodawców kształcących pracowników młodocianych w danym zawodzie. Do oceny zaliczono punkty zdobyte po wypełnieniu testu oraz umiejętności organizacyjne na stanowisku pracy, przestrzegania przepisów BHP jak również współpracę uczestników podczas wykonywania zadania praktycznego. Udział w konkursie jest formą sprawdzianu przed przystąpieniem uczestników do egzaminu kończącego naukę zawodu, której celem jest przygotowanie do wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Tekst i Zdjęcia: Alina Macioł17.03.2014 - STAWIAMY NA PRAKTYKE!

W dniu 14 marca uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej kształcący się w zawodzie murarz- tynkarz przystąpili do I etapu Wojewódzkiego Konkursu ,,Sprawny w Zawodzie-Bezpieczny w Pracy”. Konkurs składał się z dwóch części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna polegała na wypełnieniu przygotowanych testów zawierających pytania z zakresu wiedzy zawodowej. Część praktyczna miała miejsce w Zakładzie Remontowo- Budowlanym u pana K. Marszałka w Krzeczowie. Uczestnicy mieli za zadanie wymurować ściankę z bloczków bazując na zdobytej wiedzy teoretycznej oraz wykorzystując umiejętności praktyczne. Nad przebiegiem I etapu konkursu czuwała komisja konkursowa, która składała się z instruktora praktycznej nauki zawodu oraz przedstawicieli z hufca. Wytypowani zostali najlepsi uczestnicy, którzy uzyskali największą ilość punktów z testu teoretycznego oraz prawidłowo wykonali czynności praktyczne. Grzegorz Flaga oraz Kamil Spórna będą reprezentować hufiec na Wojewódzkim Konkursie.

Tekst i Zdjęcia: Joanna Spyrka14.03.2014 - SPOTKANIE Z POLICJANTEM W ZAKOPANEM

W dniu 12 marca uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy- grupa wychowawcza w Zakopanem w ramach programu profilaktyczno- resocjalizacyjnego S.O.S.- nie jesteś sam, który jest częścią składową programu wojewódzkiego ,,Bądźmy lepsi” wzięli udział w spotkaniu ze specjalistą ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem p. Krzysztofem Waksmundzkim.

Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z Kodeksem Karnym, Kodeksem Wykroczeń, a przede wszystkim z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich. Omówione zostały zagadnienia z zakresu czynów zabronionych, przejawów demoralizacji, a także problematyki postępowania z nieletnimi naruszającymi normy prawne. W tym zakresie uczestnicy zostali zapoznani z możliwością zastosowania środków wychowawczych, stosowanych przez sądy oraz rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym, jak również zamkniętym. Ponadto policjant omówił występujące zagrożenia w środowisku nieletnich, jak alkohol, środki psychoaktywne, kradzieże, agresja i przemoc rówieśnicza itp. Bardzo ważnym elementem pogadanki był temat agresji rówieśniczej w szkole, na ulicy, ale też coraz częstszej cyberprzemocy. Prelekcja prowadzona przez służby mundurowe pozwoliła zrozumieć uczestnikom, że są osoby i instytucje które chętnie udzielą pomocy i wsparcia.

Tekst i Zdjęcia: Dorota Krawontka10.03.2014 - NAJLEPSZE FRYZJERKI W 6-36 ŚHP

W dniu 7 marca uczestniczki 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięły udział w I etapie konkursu „Sprawny w zawodzie – fryzjer”. Dziewczynki, które kształcą się w zawodzie fryzjer w zakładach w Rabce Zdroju, oraz w Jordanowie przystąpiły najpierw do części teoretycznej podczas której rozwiązywały zadania dotyczące tematyki związanej z fryzjerstwem. W drugiej części konkursu wykonywały fryzury na główkach treningowych i modelkach, którymi w tym dniu były ich koleżanki. Komisja konkursowa składająca się z kadry OHP oceniała fryzury wiosenne, fale, warkocze. Wszystkie uczestniczki wykazały się niezwykłymi umiejętnościami i talentem. Po przeliczeniu punktacji do II etapu zakwalifikowała się Alicja Żurek, która okazała się najlepsza pośród uczestniczek. W tym też dniu w budynku hufca odbyły się również eliminacje do konkursu z zakresu wiedzy BHP i przepisów prawa pracy. Wyłoniony został uczestnik, który będzie reprezentował jednostkę w wojewódzkich zmaganiach.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn03.03.2014 - SPOTKANIE Z HISTORIĄ

Uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej pod opieką kadry wychowawczej w dniu 28 lutego wyruszyli godzinnym szlakiem turystycznym na górę Szczebel. Wycieczka została zorganizowana w celu uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzonego 1 marca. Po dotarciu na szczyt góry uczestnicy zapalili pamiątkowy znicz pod krzyżem upamiętniającym wydarzenia z lat 1945-1955r oddając hołd żołnierzom o niezłomnej postawie patriotycznej. Uczestnicy zrozumieli jak ważna jest historia oraz zachowanie pamięci o narodowych bohaterach. W czasie pieszej wędrówki uczestnicy mieszkający w różnych miejscowościach opowiadali o miejscach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne znajdujące się w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Poruszali tematykę „Wolności” związaną również z zaplanowanymi konkursami.

Tekst: Joanna Spyrka
Zdjęcia: Alina Macioł28.02.2014 - SŁODKO - KOLOROWO

Czwartek 27 luty obchodzony był w 6-36 Środowiskowym Hufcu Pracy jako „tłusty czwartek”. W godzinach popołudniowych budynek hufca odwiedzili uczestnicy OHP oraz młodzież środowiskowa by poddać się tradycji regionalnej „tłustego czwartku”. W czasie spotkania młodzież oprócz skosztowania pysznych pączków rozwijała swoje umiejętności i talenty wykonując z bibuły kolorowe kwiaty, które będą wykorzystane podczas ozdabiania palm wielkanocnych. W tym też dniu hufiec odwiedziły gospodynie wiejskie, które pod okiem instruktorki również uczyły się bibułkarskiego talentu. Zajęcia te miały na celu integrację pokoleń i wymianę doświadczeń w nawiązaniu do dawnych tradycji ludowych.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn26.02.2014 - „DOBRO JAKO WARTOŚĆ”

24 luty-1 marca obchodzony jest jako „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” dlatego w ramach profilaktyki i resocjalizacji uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 25 lutego wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami policji starszym aspirantem p. Pawłem Rucińskim- Dzielnicowym Gminy Lubień oraz sierżantem sztabowym p. Piotrem Trabką. Podczas prezentacji multimedialnej poznali tematykę przemocy i agresji, oraz sposoby radzenia sobie z niewłaściwymi emocjami. Uczestnicy w czasie dyskusji z przedstawicielem policji wykazali się aktywnością i mądrym podejściem do nurtujących ich tematów wykazując przy tym niezwykłą wrażliwość na ludzkie problemy. Zrozumieli, iż nie można przejść obojętnie wobec czyjejś krzywdy, a słowa „Dobro zawsze powraca do człowieka” to dewiza na życie również we współczesnym, trudnym świecie.

Spotkanie poświęcone było również zakończeniu innowacji „Człowiek w świecie wartości i uczuć” realizowanej od września 2013 roku do lutego 2014 roku. Innowacja miała na celu rozwój osobowości każdego uczestnika poprzez kształtowanie jego własnego systemu wartości. Poprzez uzupełnienie ankiety ewaluacyjnej uczestnicy mogli dokonać samooceny z zakresu rozumienia poznanych na zajęciach wartości.

Po spotkaniu z młodzieżą zaproszeni gości przeprowadzili również szkolenie z kadrą opiekuńczo- wychowawczą, które miało na celu poszerzenie kompetencji pedagogicznych w zakresie przemocy i agresji wśród młodych ludzi oraz sposoby zapobiegania tym zjawiskom.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn14.02.2014 - ,,JUŻ PO FERIACH”

Jak co roku i w tym 6-36 Środowiskowy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w okresie ferii zimowych przygotował bogatą ofertą zajęciową dla uczestników OHP i młodzieży środowiskowej pod nazwą ,,Ferie na wsi 2014”.

W dniach 3-14 luty pod patronatem hufca i opieką kadry wychowawczej można było skorzystać z wielu atrakcji i wziąć udział w licznych przedsięwzięciach. Uczestnicy hufca wzięli udział w wycieczce do Krakowa na film 3D ,,Hobbit” i wyjeździe do Myślenic na strzelnicę. Codziennie w charakterze wolontariatu młodzież pomagała w opiece nad dzieciakami korzystającymi z zajęć świetlicowych. Wspólnie pod fachowym okiem instruktorek wykonywali kartki świąteczne dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym- Koło w Rabce Zdrój, oraz kwiatki z bibuły jako dekoracje do świetlicy. Uczestnicy chętnie brali udział w zajęciach na hali sportowej w budynku Szkoły Podstawowej, gdzie pod opieką kadry przygotowywali się do Regionalnych Halowych Mistrzostw OHP w Piłce Nożnej Chłopców, które miały miejsce 12 lutego br. w Brzeznej. W ramach zajęć profilaktycznych wzięli udział w spotkaniu z Policjantem Powiatowej Policji w Myślenicach p. Szymonem Salą. Dużo uwagi poświęcono w czasie ferii zimowych współpracy pomiędzy Oddziałem Związku Podhalan w Skomielnej Białej, a Środowiskowym Hufcem Pracy. Młodzież z Zespołu ,,Korpiołki” działającego przy tym właśnie związku, spotykała się w hufcu na próbach zespołu przygotowując swój kolejny występ. Młodzież ta wyjechała również do kina w Krakowie na film w 3D ,,Skubani”. Uczestnicy OHP aktywnie włączyli się w realizację programu przygotowanego przez Lidera Klubu Pracy pod nazwą ,,Aktywne ferie- szansa na zatrudnienie” w ramach którego wzięli udział w cyklu zajęć warsztatowych na temat rynku pracy, predyspozycji do zatrudnienia na danym stanowisku oraz w spotkaniu z przedstawicielem firmy AVON, podczas którego mogli wykonać sobie makijaż lub fryzurę oraz także w spotkaniu Pracodawców, podczas którego mogli uczestniczyć w rozmowach i dyskusjach, dotyczących kształcenia pracowników młodocianych. Spotkanie walentynkowe 13 lutego przy słodkim pączku zakończyło miły feryjny czas. Zajęcia zorganizowane zostały dzięki wsparciu finansowemu Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, Wójt Gminy Lubień i Gminna Komisja Rozwiązań Problemów Alkoholowych w Gminie Lubień.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Dorota Krawontka11.02.2014 - DZIEŃ OTWARTY W HUFCU

W dniu 10 lutego w budynku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy, zorganizowane zostało spotkanie informacyjno- podsumowujące, na które zostali zaproszeni pracodawcy szkolący uczestników OHP w ramach praktycznej nauki zawodu, oraz przedstawiciele szkół współpracujących z jednostką w Skomielnej Białej. Na zaproszenie przybyli Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Lubniu p. M. Szczepaniec, kierownik do spraw praktyk p. T. Zięba, oraz do spraw praktyk w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Jordanowie a także, 18 pracodawców z terenu Skomielnej Białej, Rabki-Zdrój, Mszany Dolnej.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Na wstępie komendant 6-36 ŚHP p. Marta Augustyn podsumowała działalność hufca w minionym roku, dziękując przy tym wszystkim którzy pomagają kształcić i wychować kolejne pokolenie młodych ludzi. Zwróciła uwagę na istniejącą dobrą komunikację, współpracę, bieżącą informację dotyczącą kształcenia i osiąganych efektów w nauce uczestników hufca. Natomiast p. Agnieszka Firek w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła tematykę dotyczącą uzyskania refundacji na kształcenie ucznia. Z kolei głos zabrała Dyrektor GZOS w Lubniu p. H. Gruszkowska, która omówiła formę ubiegania się o dotację za kształcenie pracownika młodocianego. Zwróciła uwagę na dokumentację, którą musi złożyć pracodawca przy składaniu wniosku do Gminy. Natomiast p. Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Lubniu p. M. Szczepaniec przedstawiła nową formę egzaminu na kwalifikacje zawodowe. Na zakończenie pomiędzy pracodawcami i zaproszonymi gośćmi wywiązała się dyskusja. Pracodawcy w swoich wypowiedziach podkreślali ważność i potrzebę istnienia hufca i kadry wychowawczej, która poprzez swoje działania nie tylko przygotowuje młodzież do zatrudnienia, edukacji i funkcjonowania w społeczeństwie, ale również przeciwdziała wykluczeniu społecznemu wielu młodych ludzi.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Dorota Krawontka06.02.2014 - TURNIEJ STRZELECKI

W dniu 5 lutego uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w wyjeździe do Myślenic na strzelnicę sportową, aby rozegrać turniej strzelecki na najlepszego strzelca do tarczy z broni pneumatycznej. Z pośród siedmiu uczestników hufca najlepszymi okazali się Piotr Wyka, Konrad Jeleń i Wiktor Rapacz, którzy będą reprezentować hufiec na XII Wojewódzkich Mistrzostwach OHP w strzelaniu w dniu 7 lutego 2014 roku w Kętach. Wyjazd zorganizowany został dzięki wsparciu finansowanemu z Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Krakowie w ramach otrzymanych środków na realizację programu w okresie ferii zimowych i działalności kulturalno-oświatowej skierowanej do młodzieży z hufca.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak05.02.2014 - SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W dniu 4 lutego 2014r. uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu ze starszym aspirantem Szymonem Salą, asystentem ds. prawno- informacyjnych przy Komendzie Powiatowej Policji w Myślenicach. Celem prelekcji było uzyskanie przez młodzież niezbędnej informacji dotyczącej zachowania się podczas wycieczek i wypoczynku. Uczestnicy uzyskali informacje jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do zjazdów na nartach, noszenia odblasków podczas poruszania się poboczem drogi i postępowanie w sytuacjach zagrożeń. Po spotkaniu 35 osobowa grupa uczestników pod opieką wychowawców udała się na autokarową wycieczkę do kina w Krakowie. Wyjazd zorganizowany został w ramach realizowanego programu „Ferie na wsi 2014”, którego celem jest aktywne zagospodarowanie czasu wolnego naszych uczestników.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn04.02.2014 - ZAGOSPODAROWANIE CZASU WOLNEGO

W dniu 3 lutego 2014 roku uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy na rozpoczęcie programu Ferie na Wsi 2014 i zagospodarowanie czasu wolnego wzięli udział w zajęciach plastyczno-technicznych prowadzonych przez zaproszone instruktorki z Oddziału Związku Podhalan. Celem zajęć było poznanie różnych technik z zakresu rękodzieła artystycznego. Uczestnicy spotkania wykorzystując różnorakie elementy z materiału, kolorowego papieru, tworzyw sztucznych ozdabiali kartki. Po wykonaniu przynajmniej 100 kartek zostaną one przekazane Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Rabce Zdrój, które zorganizuje ich kiermasz. Uczestnicy jak w latach ubiegłych tak też w tym roku pomagają w formie wolontariatu podczas organizacji tego kiermaszu. Będzie on jednym z wielu przedsięwzięć realizowanych w ramach porozumienia o współpracy.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn30.01.2014 - NA HALI SPORTOWEJ W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

29 stycznia 2014 roku na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Skomielnej Białej uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy wzięli udział w rozgrywkach piłki nożnej halowej, które były okazją do przygotowania młodzieży na Regionalne Halowe Mistrzostwa OHP w Piłce Nożnej Chłopców. Odbędą się one w Brzeznej koło Nowego Sącza 12 lutego. Uczestnicy po zapoznaniu się z zasadami gry przystąpili do rozgrywek. W zawodach wzięło udział 18 uczestników, którzy podzieleni na drużyny rozgrywali mecze każdy z każdym. Sędziował nauczyciel, który na co dzień uczy wychowania fizycznego. Podczas przerw udzielał młodzieży cennych wskazówek, które pomogą im podczas zawodów regionalnych. Po zakończonych rozgrywkach wybrano zawodników: Szymon Bielarczyk, Piotr Wyka, Maksymilian Jeleń, Konrad Jeleń, Rafał Stolarczyk, Dawid Mastela, Daniel Nogawka i Maciej Bal, którzy będą reprezentować nasz hufiec na zbliżających się zawodach.

Tekst i Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak22.01.2014 - WSPÓŁPRACA Z INNYMI DAJE SZANSĘ DZIAŁANIA I ROZWOJU

6-36 Środowiskowy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej swoją działalność opiera na szeroko pojętej współpracy z instytucjami działającymi na terenie naszej miejscowości. Od lat jest to kierunek pracy wychowawczej, w ramach której młodzi ludzie – uczestnicy OHP mogą nie tylko rozwijać się ale również wykazać, podczas realizacji dodatkowych zajęć swoja aktywność i chęć działania. Uświadomienie młodemu człowiekowi, faktu, że źle jest żyć tylko myśląc o sobie, że aby osiągnąć radość i satysfakcję z tego co się robi trzeba otworzyć się na potrzeby innych to trudne zadanie, tym bardziej w dzisiejszym zmaterializowanym świecie. Uczestnicy 6-36 ŚHP od początku roku kalendarzowego włączyli się w szeroko pojętą współpracę. W ubiegłym tygodniu przygotowywali zaproszenia na Spotkanie Opłatkowe Oddziału Związku Podhalan, a podczas niedzielnej imprezy obsługiwali sprzęt muzyczny, oglądając przy tym występ Teatru im. Fr. Macioła i występ Zespołu „Korpiołki”. We wtorek pomagali Samorządowemu Przedszkolu w Skomielnej Białej przygotować salę OSP na dzień Babci i Dziadka, dbali też o nagłośnienie i porządkowali budynek po spotkaniu. W najbliższym czasie będą odpowiedzialni za nagłośnienie podczas Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek uczniów w Szkole Podstawowej. W okresie ferii jako wolontariusze będą organizować zajęcia dla dzieci. Młodzież już przygotowuje kartki dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i planuje działania na rzecz Domu Opieki Społecznej w Rabce Zdroju.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn16.01.2014 - WIECZÓR Z FOLKLOREM

W dniu 15 stycznia uczestnicy- przedstawiciele Rady Młodzieży odwiedzili w Muzeum im. W. Orkana w Rabce Zdroju wystawę ,,gdzie Turoń chodzi….- rzecz o dawnym kolędowaniu”. Mogli zobaczyć stroje i akcesoria kolędnicze, które znajdują się w zbiorze Muzeum oraz archiwalne zdjęcia przedstawiające grupy kolędnicze. Następnie wzięli udział w ,,Wieczorze z folklorem”, który odbył się w Teatrze Rabcio. Oglądali Występy Zespołu Regionalnego Majeranki oraz zaproszonego z Serbii Zespołu KUD „FRA”. Koncert odbył się dla Marzeny byłej uczestniczki 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej, która dzielnie walczy ze swoją chorobą wiedząc, że wokół ma wielu przyjaciół.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn07.01.2014 - „KOLĘDUJEMY”

W dniu 6 stycznia 2014 uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej -przedstawiciele Rady Młodzieży wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, który odbył się w Rabce Zdroju pod patronatem Burmistrza p. Ewy Przybyło.

Uczestnicy wraz z innymi kolędującymi włączyli się w radosne śpiewanie, kolęd a także pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych. O godzinie 14.30 stawili się pod pięknym rabczańskim amfiteatrem skąd z grupą teatralną, Perełki Marysi z Chabówki, Orkiestrą Dętą OSP i Zespołem Regionalnym Rabcusie przeszli orszakiem do Kościoła Św. Teresy. Tam obejrzeli Jasełka w wykonaniu grupy teatralnej i wzięli udział we Mszy Św. Podczas przejścia mieli okazję oglądać piękne stroje Królewskiego Orszaku.

Orszak Trzech Króli był realizowany z inicjatywy proboszcza Kościoła Św. Teresy Ks. Dariusza Paculi.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn


Wróć do ARCHIWUM do góryBaner przedstawia biało czerwoną flagę
Baner przedstawia biało czerwoną flagę
Napis Ochrona danych osobowych
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Baner przedstawia sowę i napis portal interesanta
baner statystyki covid-19
Mobilny system informacji Gminy Lubień
baner konsultacje społeczne
baner budowa drogi s-7
baner wybory
baner Powszechny Spis Rolny 2020
baner karta dużej rodziny
Baner 300+
Baner jakosci powietrza
Baner przedstawiający różnokolorowe pojemniki na śmieci
Baner przedstawiający zbiornik bezodpływowy
Baner przedstawiający jelenia i dzika
Baner przedstawiający kombajn w zbożu
baner
baner

Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny

Baner informacyjny Baner informacyjnyStrona założona 12 lipca 2008

statystyka

Copyright © 2008 by Witold Augustyński /BiTiS/. All Rights Reserved. Strona wygenerowana w ciągu: 0.025 s.