Wyślij email do urzędu Dodaj do ulubionych Poleć tę stronę znajomemu Przejdź do strony głównej
Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Aktualności Urząd Gminy: E-Urząd: Kontakt do Urzędu Miasta partnerskie Gminy Lubień

Gmina:
Charakterystyka Gminy Lubień
Heraldyka Gminy Lubień
Galeria fotograficzna
Informator - przydatne adresy i numery telefonów
Szkolnictwo w Gminie Lubień
Kultura i sport:
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu
Zespoły Regionalne
Amatorski Teatr im. F. Macioła
Orkiestry Dęte
Kluby sportowe
Gminna Biblioteka Publiczna
Honorowi Obywatele Gminy Lubień
Zabytki:
Zabytkowy kościół w Krzeczowie
Rejestr pomników przyrody
Turystyka:
Szlaki turystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne
Ośrodek wypoczynkowy Prof-Us
Parafie:
Domy rekolekcyjne
Ochotniczy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej:
Dam pracę - szukam pracy
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Lubień
Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Lubień
Rejestr działalności regulowanej
Punkt Informacji i Wsparcia
Przetargi publiczne
Kalendarz imprez
Mapa Gminy Lubień
Mapa Gminy Lubień
Przydatne strony wwwBaner TV powiatu myślenickiego
Odkryj Beskid Wyspowy
Sekcja Kolarska im. Henryka Łasaka
Klub Sportowy Topór Tenczyn
http://malopolska.olimpijskiedzieciaki.pl/
Powrót do korzeni - Skomielna Biała
Skomielna.info
Echo Regionu Małopolska
Witryna Wiejska

ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta
baner Gościniec - strona tenczyn.pl
baner mikroporady
baner dzielnicowy bliżej nas
Fundacja JMJ - Radosny Rodzic

Plakat projektu OPS - Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłoś
Informacja, Ankieta, Regulamin.

Baner projektu - Już pływam
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 1 str.
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 2 str.
Plakat do projektu pn. Wielojęzyczność w szkole - nasza droga do Europy

Aktualności - OgłoszeniaRozmowa z wójtem gminy Lubień Kazimierzem Szczepańcem

– Dobiega końca rok 2020, który zdominowała pandemia koronawirusa. Jak to wpłynęło na funkcjonowanie gminy?
- Tak jak cały świat, również nasza gmina została zaskoczona pandemią koronowirusa, szczególnie wielkim wpływem na funkcjonowanie państwa, a co za tym idzie również gminy. Gmina szybko uporała się z nową rzeczywistością i wykonuje swoje obowiązki dostosowując swoje instytucje i pracowników do pracy w tym trudnym dla wszystkich czasie.

– Ile do tej pory pandemia kosztowała lubieński samorząd, (wydatki na środki ochrony osobistej, utracone dochody budżetowe etc.)?
- Na tą chwilę trudno dokładnie określić, ale 1. Na bezpośrednią walkę z pandemią/maski, płyny, dozowniki, przyłbice itp./ wydaliśmy ok.100tyś złotych. 2.Utracone wpływy z PIT,CIT, niektórych podatków lokalnych, części dzierżaw i innych opłat to ponad 0,5 mln zł. Bardziej dokładnie będzie wiadomo po zamknięciu roku budżetowego.

– Co było największym wyzwaniem w tym czasie – zdalne sesje, kłopot z obsługą mieszkańców?
- Wiele prac musiało zostać dopasowanych do warunków pandemicznych. Obostrzenia sanitarne wymusiły zakup przez gminę sprzętu do prowadzenia zdalnych sesji, konferencji, szkoleń, itp. Gmina zakupiła przyłbice, ekrany, płyny ,rękawice dla pracowników i dla obsługi mieszkańców. Nastąpiła zmiana organizacji pracy w urzędzie i w jednostkach podległych. Nigdy urząd nie był całkowicie zamknięty dla mieszkańców. Pracownicy solidnie wykonywali swoją pracę w różnej/bezpiecznej/formie.

– Czy pandemia miała wpływ na inwestycje, które realizowane były w gminie?
- Tak miała i ma w dalszym ciągu. Cześć inwestycji i remontów nie zostało wykonanych ,chociaż były zaplanowane /opóźnienia w uzyskiwaniu pozwoleń, opóźnienia w dostawie materiałów, choroby covidowe pracowników/. Opóźnienia dotyczą szczególnie budowy chodników.

– Choć to nie inwestycja samorządu gminnego, nie mogę nie zapytać o budowę S7 Lubień-Naprawa. Na jakim etapie jesteśmy? Jak to przedsięwzięcie wpływa na funkcjonowanie gminy i jej mieszkańców?
- Po zerwaniu przez GDDKiA kontraktu z IDS nastąpił chwilowy zastój na budowie nowej „zakopianki”. Na dzień dzisiejszy zostały wybrane nowe firmy ,które dokończą budowę odcinka Lubień-Naprawa. Planowane zakończenie budowy to rok 2021. Przedłużająca się budowa drogi w dalszym ciągu utrudnia życie mieszkańców szczególnie tych którzy mieszkają w pobliżu budowy /ruch wahadłowy, niszczone drogi lokalne, błoto, kurz itp./. Liczę, że wybrane firmy dokończą budowę w terminie.

– Jednymi z najbardziej oczekiwanych przez społeczność są zawsze inwestycje drogowe. Co przyniósł ten rok dla bezpieczeństwa i wygody kierowców i pieszych?
- W tym roku wykonano dużo inwestycji i remontów na drogach – asfaltowanie odbyło się na odcinkach dróg we wszystkich miejscowościach naszej gminy.Wykonano kapitalny remont drogi rolnej w Tenczynie i wiele remontów cząstkowych na drogach gminnych i wewnętrznych. Wykonano też projekty na odcinki chodników przy DK 28 i DK 7 w Skomielnej Białej, DW 968 w Lubniu, DP w Tenczynie, DG w Krzeczowie. Trwają prace przy budowie chodnika w Lubniu przy drodze wojewódzkiej nr 968 oraz w Krzeczowie przy drodze gminnej.

- Ostatnie dni przyniosły także decyzję wojewody w sprawie przebudowy drogi wojewódzkiej 968 na granicy powiatów myślenickiego i limanowskiego. Czego, gdzie i kiedy możemy się spodziewać i w jaki sposób gmina partycypuje w kosztach zadania?
- Bardzo się cieszę z decyzji ZRiD w sprawie przebudowy drogi wojewódzkiej 968. Długo oczekiwana budowa chodnika od ronda do osiedla „inżynierskiego” właśnie się rozpoczęła. Gmina wykonała projekt, ogłosiła przetarg, wybrała wykonawcę i partycypuje w kosztach budowy w 50%.

– Choć całe drugie półrocze roku szkolnego 2019/2020 upłynęło na nauce zdalnej, to w tym roku udało się przeprowadzić szereg prac w szkołach i przedszkolach.
– Pomimo że na razie nauka w szkołach odbywa się zdalnie, wykonaliśmy wiele remontów w szkołach i przedszkolach. Najwięcej prac wykonano w SP Lubień i w przedszkolu w Lubniu. Wykonano kapitalny remont jednego piętra w „starej” podstawówce, remont trzech sal lekcyjnych w byłym gimnazjum, wyremontowano plac zabaw przy przedszkolu i wykonano wiele innych mniejszych prac. Wszystkie te zadania zrealizowano po to, aby dzieci z klas 1-3 mogły uczęszczać do szkoły w jednym budynku, a dzieci klas 4-8 mogły pobierać naukę w drugim budynku. Dzieci młodsze chodzą do przedszkola w głównym jego budynku, a dzieci starsze uczęszczają do przedszkola w budynku, gdzie uczą się uczniowie z klas 1-3.Wszystko to kosztowało sporo nakładów finansowych, ale było konieczne, aby zapewnić wszystkim uczniom i przedszkolakom bardzo dobre warunki do nauki i zabawy. Winnych szkołach naszej gminy również przeprowadzono remonty na nieco mniejszą skalę. Mam nadzieję, że w przyszłym roku kalendarzowym wszyscy uczniowie wrócą do szkół i będą mogli w pełni korzystać z pięknie wyremontowanych sal i pomieszczeń szkolnych.

– W czerwcu gminę nawiedziły ulewne deszcze. Czy udało się już uporać ze szkodami, jakie przyniosły?
– Tak, w dniach 11 i 22 czerwca gminę nawiedziły ulewy, które spowodowały wiele strat na naszym terenie. Dzięki ofiarnej pracy mieszkańców, służb – szczególnie strażaków ochotników udało się zapobiec jeszcze większym zniszczeniom. Na szczęście nikt z mieszkańców nie odniósł obrażeń. Niektóre zniszczenia w gospodarstwach i w infrastrukturze komunalnej były naprawiane zaraz po ustąpieniu fali powodziowej. Gmina przeznaczyła dużo środków na szybkie usuwanie zniszczeń, przywracanie przejezdności. Na dzień dzisiejszy pozostały do naprawy szkody w infrastrukturze komunalnej, które będziemy usuwać w najbliższych latach.

– Jeśli jesteśmy już przy deszczu. Gmina dostała dofinansowanie z programu „Małopolska deszczówka”. Na co zostanie przeznaczone?
– „Małopolska deszczówka” to program, który ma na celu racjonalne gospodarowanie wodą. Nasza gmina jest w trakcie budowy zbiorników na deszczówkę z dachów budynku Szkoły Podstawowej (gimnazjum) w Lubniu, instalacji wykorzystania tej wody w szkole i okolicy do spłukiwania w toaletach, sprzątania, podlewania ogródków itp. Będzie również możliwość, w razie suszy, uzupełnienia zbiorników poprzez dowóz wody z rzeki. Wszystko to ma na celu oszczędność wody pitnej, której nigdy nie jest za dużo.

– Jakie było zainteresowanie ze strony mieszkańców „Lubieńskim programem małej retencji wód opadowych”?
– Na tę chwilę niewielkie, może w przyszłym roku będzie większe.

– Jak wygląda plan dochodów i wydatków gminy na rok przyszły? Czy czekają nas jakieś oszczędności?
– W projekcie budżetu na rok 2021 przewidziano dochody i wydatki w wysokości ok. 50 mln zł. Oszczędności przewidziane są we wszystkich strukturach funkcjonowania gminy.

| Opublikowano: 28.12.2020 r. |Baner przedstawia biało czerwoną flagę
Baner przedstawia biało czerwoną flagę
Napis Ochrona danych osobowych
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Baner przedstawia sowę i napis portal interesanta
baner statystyki covid-19
Mobilny system informacji Gminy Lubień
baner konsultacje społeczne
baner budowa drogi s-7
baner Powszechny Spis Rolny 2020
baner karta dużej rodziny
Baner 300+
Baner jakosci powietrza
Baner przedstawiający różnokolorowe pojemniki na śmieci
Baner przedstawiający zbiornik bezodpływowy
Baner przedstawiający jelenia i dzika
Baner przedstawiający kombajn w zbożu
baner
baner

Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny

Baner informacyjny Baner informacyjnyStrona założona 12 lipca 2008

statystyka

Copyright © 2008 by Witold Augustyński /BiTiS/. All Rights Reserved. Strona wygenerowana w ciągu: 0.011 s.