Rok 2020 przyniósł wiele zmian w gospodarce odpadami komunalnymi. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć zrealizowanie długo oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji jaką było wybudowanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wprowadzony został także od 1 stycznia 2020r. obowiązkowy selektywny system zbierania odpadów komunalnych. Od miesiąca lutego ujednolicona została opłata z tyt. gospodarowania odpadami komunalnymi, która wynosi 19,00 zł od każdego mieszkańca. Wprowadzona została także ulga za gromadzenie bioodpadów w przydomowym kompostowniku. Kolejną zmianą jest ustalenie opłaty ryczałtowej dla nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe w wysokości 169,00 zł rocznie.
Wspomniany wyżej Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych został otwarty z dniem 4 listopada 2020 r. w Lubniu (przy granicy z Kasinką Małą, przy drodze wojewódzkiej 968), do którego mieszkańcy Gminy Lubień w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą bezpłatnie oddawać odpady, takie jak:
tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe,
papier,
szkło,
bioodpady,
odpady problematyczne (w tym m.in. baterie, akumulatory, chemikalia itp.),
odpady wielkogabarytowe,
opony od samochodów osobowych i maszyn rolniczych (8 szt./rocznie),
odpady pochodzące z drobnych robót remontowo-budowlanych (500 kg/rocznie),
odzież i tekstylia.
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przyjmuje odpady komunalne oraz inne odpady z gospodarstw domowych z przeznaczeniem do unieszkodliwiania lub odzysku.
PSZOK w Lubniu czynny jest:
- w środy od 14:00 do 18:00
- w soboty od 8:00 do 12:00
Przyjęcia dokonuje się po sprawdzeniu zawartości dostarczonych odpadów, ich zgodności z wykazem przyjmowanych aktualnie odpadów, ich czystości, składu, itp.
Odpady dostarczone przez właściciela nieruchomości lub osobę upoważnioną przez właściciela nieruchomości PSZOK przyjmuje nieodpłatnie.
Osoba dostarczająca odpady do PSZOK-u winna wylegitymować się dowodem osobistym,
Odpady oddawane powinny być odpadami komunalnymi od osób fizycznych, PSZOK nie przyjmuje odpadów powstałych w przedsiębiorstwach.
Odpady dostarczone do PSZOK-u muszą być posegregowane.
Odpady takie jak popiół, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe powinny być dostarczane do PSZOK-u w workach lub pojemnikach.
Dostarczone odpady nie mogą być zmieszane i zanieczyszczone innymi odpadami.
Dostarczający odpady zobowiązany jest do natychmiastowego zabrania odpadów w przypadku:
braku dokumentu tożsamości,
stwierdzenia przez pracownika PSZOK-u, iż odpady dostarczone nie znajdują się na wykazie odpadów aktualnie przyjmowanych,
stwierdzenia zanieczyszczeń i zabrudzeń w dostarczonych odpadach,
stwierdzenia braku możliwości identyfikacji odpadów niebezpiecznych.
W roku 2020 w okresie od stycznia do listopada , z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie Gminy Lubień odebrane zostały następujące frakcje odpadów:
tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe – 403,38 Mg
papier – 22,58 Mg
szkło – 188,10 Mg
bioodpady – 42,76 Mg
odpady niesegregowane (zmieszane) – 558,50 Mg
odpady wielkogabarytowe – 481,86 Mg
zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne – 6,38 Mg
azbest – 156 Mg z 46 posesji
W porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, gdzie odebrane zostały następujące frakcje:
tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe – 354,12 Mg
papier – 16,16 Mg
szkło – 152,50 Mg
bioodpady – 61,34 Mg
odpady niesegregowane (zmieszane) – 721,12 Mg
odpady wielkogabarytowe – 487,92 Mg
odpady budowlano – remontowe – 7,30 Mg
zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne – 0,28 Mg
azbest – 0 Mg
wnioskuje się, że zwiększyła się ilość odpadów segregowanych tj. tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe, papier i szkło, wytwarzanych przez mieszkańców Gminy Lubień, natomiast ilość odpadów takich jak; bioodpady, odpady niesegregowane (zmieszane) zmniejszyła się. Ilość wytworzonych odpadów gabarytowych zarówno w roku 2019 oraz 2020 utrzymuje się na podobnym poziomie.
Informujemy, że będą prowadzone kontrole deklaracji na odbiór odpadów komunalnych w związku z większą ilością osób zamieszkujących posesje spowodowaną nauką i pracą zdalną.
Jedną z ważnych a zarazem trudnych do podjęcia decyzji była likwidacja aglomeracji Lubień – Pcim. Powyższa decyzja podyktowana była między innymi brakiem możliwości uzyskania wymaganego wskaźnika długości sieci oraz bardzo wysokimi szacowanymi kosztami budowy sieci kanalizacyjnej i wysokimi kosztami jej późniejszej eksploatacji.