Wyślij email do urzędu Dodaj do ulubionych Poleć tę stronę znajomemu Przejdź do strony głównej
Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk
Aktualności Urząd Gminy: E-Urząd: Kontakt do Urzędu Miasta partnerskie Gminy Lubień

Gmina:
Charakterystyka Gminy Lubień
Heraldyka Gminy Lubień
Galeria fotograficzna
Informator - przydatne adresy i numery telefonów
Szkolnictwo w Gminie Lubień
Kultura i sport:
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu
Zespoły Regionalne
Amatorski Teatr im. F. Macioła
Orkiestry Dęte
Kluby sportowe
Gminna Biblioteka Publiczna
Honorowi Obywatele Gminy Lubień
Zabytki:
Zabytkowy kościół w Krzeczowie
Rejestr pomników przyrody
Turystyka:
Szlaki turystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne
Ośrodek wypoczynkowy Prof-Us
Parafie:
Domy rekolekcyjne
Ochotniczy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej:
Dam pracę - szukam pracy
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Lubień
Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Lubień
Rejestr działalności regulowanej
Punkt Informacji i Wsparcia
Przetargi publiczne
Kalendarz imprez
Mapa Gminy Lubień
Mapa Gminy Lubień
Przydatne strony wwwBaner TV powiatu myślenickiego
Odkryj Beskid Wyspowy
Sekcja Kolarska im. Henryka Łasaka
Klub Sportowy Topór Tenczyn
http://malopolska.olimpijskiedzieciaki.pl/
Powrót do korzeni - Skomielna Biała
Skomielna.info
Echo Regionu Małopolska
Witryna Wiejska

ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta
baner Gościniec - strona tenczyn.pl
baner mikroporady
baner dzielnicowy bliżej nas
Fundacja JMJ - Radosny Rodzic

Plakat projektu OPS - Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłoś
Informacja, Ankieta, Regulamin.

Baner projektu - Już pływam
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 1 str.
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 2 str.
Plakat do projektu pn. Wielojęzyczność w szkole - nasza droga do Europy

Archiwum Gminy Lubień - rok 2010


Powrót do strony głównej Archiwum >> Przejdź do ARCHIWUM

OGŁOSZENIA

29.12.2010

Obwieszczenie Wójta Gminy Lubień

Obwieszczenie Wójta Gminy Lubień o wszczęciu postępowania administracyjnego. Informacja w pliku >> OBWIESZCZENIE


23.12.2010

Spotkanie wigilijne w ŚHP 6-36

W dniu 21 grudnia 2010 r. w budynku ŚHP 6-36 w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie wigilijne uczestników i kadry hufca z duszpasterzem OHP ks. dr Wiesławem Orawieckim.

Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała księdza, który rozpoczął swoje spotkanie od słów ewangelicznych „Oto Pan Bóg przyjdzie”. Duszpasterz skierował do młodzieży pytanie: Jak mamy się przygotować na przyjście?

Mówił, iż każdy z nas musi chcieć przyjąć Jezusa do siebie i nawiązał do słów Jana Pawła II „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Przestrzegał, aby w tej przedświątecznej krzątaninie, wśród prezentów, sprzątania nie zgubić tego co najważniejsze, nie zapomnieć o sercu. Ksiądz przytoczył historię pewnej kobiety, której zgubiło się dziecko tak samo Pan Jezus szuka zagubionych serc dzieci bożych wśród nas. Ten czas oczekiwania to czas oczyszczenia serca poprzez spowiedź świętą, bo przecież „Na próżno Bóg rodzi się w żłobie skoro nie narodził się w tobie”. Trzeba jednoczyć się, być razem, aby zaznać życzliwości i dobra, trzeba obdarowywać się nawzajem dobrym słowem i dobrymi uczynkami, aby zrozumieć drugiego człowieka wtedy zapala się światełko w ludzkim sercu, tak jak to światełko betlejemskie. Następnie ksiądz Orawiecki przytoczył słowa „Uleczmy świat jest tego wart, przywróćmy mu nadzieję…” i przypomniał z Martyrologii Rzymskiej o przyjściu Chrystusa na ziemię.

Na zakończenie poświęcił opłatki i złożył wszystkim życzenia: pokoju, radości, życzliwości i miłości w gronie rodzinnym. Przy kolędach wszyscy składali sobie nawzajem życzenia i zasiedli do wspólnego wigilijnego stołu.

Spotkanie wigilijne było okazja do podsumowania roku 2010. Wychowawcy przypomnieli młodzieży o przedsięwzięciach, jakie były realizowane w ramach działalności kulturalno-oświatowej i poinformowali o planach i zamierzeniach na rok 2011. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn


22.12.2010

Zakończenie projektu SPZR III w Środowiskowym Hufcu Pracy 6-36 w Skomielnej Białej
W dniu 20.12.2010 r. w budynku Środowiskowego Hufca Pracy 6-36 w Skomielnej Białej odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Szkolenie - Praktyka - Zatrudnienie - Rozwój edycja III” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W zakończeniu uczestniczyli: Wojewódzki Komendant OHP - dr Jolanta Zajączkowska, Specjalista do spraw planowania i organizacji przy Wojewódzkiej Komendzie - Paweł Ogar, koordynator projektu – Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży p. Agata Fołta, Przedstawiciel Urzędu Gminy Lubień p. Agnieszka Rapacz, Radny Rady Gminy - sołtys wsi Skomielna Biała p. Jan Macioł, Dyrektor Gimnazjum Specjalnego w Zakopanem p. Liliana Prześlica, pracodawcy p. Grażyna Bomba, Renata Dudek, Krystyna Smoleń, nauczyciele, trenerzy, prowadzący zajęcia w ramach projektu, koordynator ds. szkoleń Firmy Cargo, a także uczestnicy. Tegoroczną edycję projektu ukończyli wszyscy tj. 20 beneficjentów. Pierwsza grupa projektu to 10 osób w wieku 16-17 lat znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej pochodzący z rodzin wielodzietnych czy też zaniedbujących obowiązek szkolny. Młodzież tej grupy wzięła udział w zajęciach komputerowych, językowych, poznawała aktywne formy poszukiwania pracy. Uczestniczyła w zajęciach z prawnikiem, warsztatach i indywidualnych konsultacjach psychologicznych oraz indywidualnych zajęciach wyrównawczych z matematyki i przyrody. Byli to: Bala Dorota, Bomba Joanna, Macioł Mateusz, Nowak Aleksandra, Pustuła Jan, Sokół Michał, Starczewska Małgorzata, Teper Aleksandra, Tupta Patrycja, Śmiałek Joanna.

Grupa B – to młodzież starsza nie ucząca się i nie pracująca w wieku 18 – 24 lata.
Byli to: Bala Danuta, Bośniak Ewelina, Filas Izabela, Kuglin Alicja, Maciaszek Maria, Miśkowiec Arleta, Niżnik Mateusz, Ptak Patrycja, Pędzimąż Sylwia, Rabska Urszula

Wszyscy wzięli udział w kursie języka angielskiego, zajęciach z prawnikiem, warsztatach psychologicznych, kursie przedsiębiorczości, zajęciach grupowych i indywidualnych konsultacjach z doradca zawodowym oraz kursie zawodowym barman-kelner (5 uczestników) i wizażystka-kosmetyczka (5 uczestników). 5 uczestników ukończyło kurs ECDL pozostali podstawowy kurs komputerowy. Dla 5 beneficjentów zorganizowano kurs prawa jazdy kat. „B”. Dodatkowo 5 chętnych uczestników odbyło 60 godzinne praktyki zawodowe w Stołówce Szkolnej w Skomielnej Białej. Udział w projekcie umożliwił młodzieży podniesienie swoich umiejętności, zwiększenie samooceny oraz zdobycie konkretnych kwalifikacji, które w przyszłości mogą zaprocentować w przyszłej pracy. W okresie trwania projektu uczestnicy korzystali z bezpłatnego wsparcia w postaci wyżywienia oraz dofinansowania kosztów dojazdów na zajęcia.

Podczas uroczystego zakończenia uczestnicy projektu przedstawili przygotowaną na zajęciach informatycznych prezentację dotyczącą przebiegu projektu a następnie z rąk Wojewódzkiej Komendant dr Jolanty Zajączkowskiej otrzymali certyfikaty i zaświadczenia z ukończonych szkoleń w ramach projektu.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn


22.12.2010

Zawiadomienie
Przewodniczący Rady Gminy Lubień zawiadamia, że w dniu 29 grudnia br. o godz. 13:00 w sali obrad Urzędu Gminy w Lubniu odbędzie się sesja Rady z następującym porządkiem obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z obrad I-ej i II-ej sesji Rady Gminy.
4. Sprawozdanie Wójta Gminy z wykonania uchwał Rady, realizacji interpelacji i działalności międzysesyjnej.
5. Interpelacje i zapytania Radnych.
6. Uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2011 – 2014.
7. Uchwalenie budżetu Gminy Lubień na 2011 rok.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany w Statucie Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubniu.
9. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
10. Wolne wnioski - zamknięcie sesji.


22.12.2010

Biuletyn Ekonomii Społecznej
Dla wszystkich zainteresowanych biuletyn znajduje się tutaj >> BIULETYN


21.12.2010

WYNIKI NABORU NA RACHMISTRZA SPISOWEGO PRZY NARODOWYM SPISIE POWSZECHNYM LUDNOŚCI I MIESZKAŃ W 2011 r.
W związku z dużą liczbą kandydatów na rachmistrzów spisowych w dniu 21 grudnia 2010r. w Urzędzie Gminy Lubień odbyło się losowanie. Wyniki znajdują się w załączonym pliku. WYNIKI >>


20.12.2010

Informacja
W dniu 24 grudnia 2010r. (piątek – Wigilia) Urząd Gminy w Lubniu czynny w godz. 7.45 – 12.00 (pracuje tylko część referatów)

Wójt Gminy Lubień
Kazimierz Szczepaniec


08.12.2010

NABÓR NA RACHMISTRZA SPISOWEGO PRZY NARODOWYM SPISIE POWSZECHNYM LUDNOŚCI I MIESZKAŃ W 2011 r.
Wójt Gminy Lubień – Gminny Komisarz Spisowy ogłasza nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych.
Na podstawie Art. 18 ust. 2 pkt. d oraz Art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 2010 roku o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 roku (Dz. U. z 2010r. Nr 47 poz. 277) ogłasza się nabór na rachmistrzów spisowych, którzy wykonywać będą zadania spisowe na terenie gminy Lubień.

- Informacja
- Oświadczenie nr 1 - Oświadczenie nr 2 - Oświadczenie nr 3


09.12.2010

Wigilia w Lanckoronie
W dniu 10 grudnia 2010r. w Lanckoronie odbyło się Wojewódzkie Spotkanie Wigilijne, na które zostali zaproszeni goście – przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Ochotniczych Hufców Pracy, Wojewódzkiej Rady Programowej, samorządowcy, pracodawcy, oraz komendanci poszczególnych hufców z całej Małopolski. Na zaproszenie Komendy w spotkaniu wzięli udział Przewodniczący Rady Powiatu p. Henryk Migacz, Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec, pracodawca właściciel zakładu UNI-BUD p. Krystyna Smoleń oraz Komendant Środowiskowego Hufca Pracy 6-36 w Skomielnej Białej p. Marta Augustyn. Goście w pierwszej części spotkania wzięli udział w posiedzeniu Rady Programowej, następnie w uroczystej Mszy Świętej odprawionej w Kościele Parafialnym w Lanckoronie. Po przywitaniu przez Wojewódzkiego Komendanta OHP p. Jolantę Zajączkowską i zastępcę Wojewódzkiego Komendanta OHP p. Włodzimierza Dońca. Wszyscy uczestnicy obejrzeli Jasełka w wykonaniu młodzieży, złożyli sobie życzenia świąteczne i zasiedli do wspólnej kolacji wigilijnej. Coroczne wojewódzkie spotkania wigilijne są okazją do podsumowania działalności całorocznej OHP, podziękowania wszystkim za współpracę oraz pomoc i wsparcie działalności na rzecz młodzieży OHP.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn


09.12.2010

Uczniowie z Małopolski mają szansę na trzymiesięczny pobyt w Niemczech!
Polscy uczniowie, którzy znają język niemiecki mają szansę na wyjazd do Niemiec i udział w lekcjach w niemieckiej szkole! To na pewno bardzo dobra okazja do doskonalenia umiejętności językowych. Umożliwia to nowy pilotażowy projekt „Szkoła po niemiecku”, Polsko-Niemieckiej Współpraca Młodzieży. Uczniowie będą mogli wyjechać juz wiosną 2011 roku, ale zgłoszenia przyjmowane są do końca tego roku!

Informacja

Szczegółowe kryteria udziału w programie znajdują się na stronie http://pnwm.org


09.12.2010

„Kształtowanie lokalnej tożsamości kulturowej w oparciu o zachowanie i ochronę dziedzictwa kulturowego subregionu Małopolski”.

Sprawozdanie


08.12.2010

Zarządzenie Wójta Gminy Lubień
Zarządzenie Nr 3/2010 Wójta Gminy Lubień z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie: ustalenia minimalnych stawek czynszu miesięcznie brutto w złotych za 1 m2 powierzchni lokali użytkowych oraz ustalenia minimalnych stawek brutto czynszu za 1 m 2 dzierżawy gruntu rocznie.

Zarządzenie


08.12.2010

PRYWATYZACJA MAŁOPOLSKIEGO CENTRUM BIOTECHNIKI SP. Z O.O. W KRASNEM
Małopolskie Centrum Biotechniki Sp. z o.o. w Krasnem jest w trakcie procesu prywatyzacji.
W dniu 09.08.2010 r. Minister Skarbu Państwa opublikował ogłoszenie o zamiarze odpłatnego zbycia należących do Skarbu Państwa udziałów Małopolskiego Centrum Biotechniki Sp. z o.o. w Krasnem.

Uprawnionymi do odpłatnego nabycia udziałów są:

 • Producenci rolni (gospodarstwa osób fizycznych i prawnych, w tym rolnicze spółdzielnie produkcyjne, przedsiębiorstwa rolne) współpracujące z MCB Sp. z o.o. w Krasnem w okresie 24 miesięcy przed zamieszczeniem przez Ministra Skarbu Państwa ogłoszenia.
 • Pracownicy Spółki zatrudnieni na podstawie stosunku pracy oraz w przypadku spółek hodowli zwierząt również osoby nie będące pracownikami wykonujące usługi inseminacyjne, w okresie 24 miesięcy przed i na dzień ogłoszenia przez Ministra Skarbu Państwa

o wystąpieniu z ofertą zbycia udziałów/akcji na rzecz osób uprawnionych.

Do odpłatnego nabycia przeznaczonych jest łącznie 309.770 udziałów po cenie 78,50 zł za 1 udział. Każdy z uprawnionych może złożyć wniosek w sprawie odpłatnego nabycia udziałów Spółki.

Szczegółowa informacja oraz wnioski na stronie www.mcb.com.pl

06.12.2010

Przed świętami w Hufcu!
Od 28 listopada w świetlicy środowiskowej przy Środowiskowym Hufcu Pracy 6-36 w Skomielnej Białej trwają zorganizowane zajęcia przeznaczone dla dzieci, a prowadzi je kadra hufca i wolontariusze w ramach programu ,,Na zimowe wieczory”.

W ramach codziennych spotkań uczestnicy biorą udział w zajęciach plastycznych o tematyce świątecznej. Jeszcze przed 6 grudnia pisali listy do Świętego Mikołaja, wykonywali pięknie zdobioną kopertę, przygotowywali piękne ozdoby choinkowe z papieru i różnych materiałów. Witraże, gwiazdki, dzwoneczki, jeżyki to tylko niektóre ze świątecznych prac.

W sobotę 6 grudnia 30 osobowa grupa dzieci ze świetlicy wyjechała do Krakowa na Spotkanie Mikołajowe. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli sztukę w Teatrze Groteska pt. „Mała Czarownica”, a następnie otrzymali bogate paczki od „krakowskiego Św. Mikołaja”.

Dzieciaki z wypiekami na twarzy i ogromnym zadowoleniem wróciły do Skomielnej Białej.

Wyjazd ufundowany został z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Lubień, która wspiera finansowo działalność świetlicy przy ŚHP 6-36 w Skomielnej Białej.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn


06.12.2010

Informacja ze Schroniska na Kudłaczach i Luboniu Wielkim
UWAGA! U GÓRY PRACUJĄ! CZYLI SIÓDMY KARPACKI FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Serdecznie zapraszamy do udziału w Siódmym Karpackim Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (8/9.01.2011). Tym razem Wielka Orkiestra zagra już w dwudziestu jeden schroniskach i bacówkach. Są to obiekty na: Hali Krupowej, Hali Lipowskiej, Hali Miziowej, Kudłaczach, Luboniu Wielkim, Maciejowej, Markowych Szczawinach, nad Morskim Okiem, na Ornaku, Polanie Chochołowskiej, Przegibku, Rycerzowej, Starych Wierchach, pod Trzema Koronami, Turbaczu, Wielkiej Raczy, na Wierchomli, Bereśniku oraz Gorczańska Chata, Skalanka i Zaolzianka.

Wolontariusze Siódmego Karpackiego Finału WOŚP kwestować będą w wymienionych schroniskach, przy wyciągach narciarskich i na okolicznych szlakach. W finałowy wieczór (8.01.2011) we wszystkich "grających" schroniskach działać będą orkiestrowe sklepiki, przeprowadzone zostaną licytacje, do skarbonek trafi część dochodu z noclegów, a za wybrane potrawy zapłacimy uiszczając stosowną kwotę do puszek.

Kwesta w schroniskach diametralnie różni się od prowadzonej na nizinach, bo tu nie wystarczy wyjść na ulicę, aby wrzucić pieniążek do skarbonki, lecz trzeba samemu pofatygować się do skarbonki, w góry!

Przybywajcie zatem w góry koniecznie, aby przyjemne połączyć z pożytecznym. I zabierzcie ze sobą duuuużo pieniędzy, bo w orkiestrowych sklepikach będzie można uzupełnić swój ekwipunek turystyczny, z korzyścią dla siebie oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronach: www.orkiestra.e-beskidy.com oraz www.orkiestra.wierch.pl

Uwaga! Nadal poszukujemy wolontariuszy Siódmego Karpackiego Finału WOŚP! Z przyczyn organizacyjnych preferowani są mieszkańcy Krakowa i okolic. Niezbędne jest doświadczenie w zimowej turystyce górskiej oraz pełnoletność. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt: wosp.karpaty@gmail.com.

KRUPOWA, KUDŁACZE I LUBOŃ NA FACEBOOK'U
Z przyjemnością zawiadamiamy, że Schroniska PTTK na Hali Krupowej, Kudłaczach oraz Luboniu Wielkim uruchomiły swoje profile na facebook'u. Zapraszamy do grona znajomych:
Schronisko PTTK na Hali Krupowej
Schronisko PTTK na Kudłaczach
Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim
Waszej życzliwej uwadze polecamy też:
- profil Akcji Dawcom w Darze
- profil Karpackich Finałów WOŚP

SYLWESTER NA LUBONIU WIELKIM...
Zapraszamy na Sylwestra do Schroniska PTTK na Luboniu Wielkim (250 zł od osoby). Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny: 604876110

POLAR SPORT DAWCOM...
Z przyjemnością zawiadamiamy, że do Akcji Dawcom w Darze dołączył właśnie Sklep Polar Sport (Kraków, ul. Sienna 15, www.polarsport.pl) udzielając 7% rabatu wszystkim aktywnym Honorowym Dawcom Krwi. Kompletny wykaz uczestników Akcji znajduje się na stronie www.dawcom.wierch.pl

POMÓŻMY NASZEMU FORUMOWICZOWI WYGRAĆ Z CHOROBĄ...
Pomóżmy wygrać z chorobą

PIRENEJE NA KUDŁACZACH, MONT BLANC NA KRUPOWEJ...
Zapraszamy na dwa pokazy slajdów Anny Piątek (Biuro Podróży APTER):
- Centralne. ParkPireneje Narodowy Pirenejów (Francja) oraz Park Posets - Maladeta (Hiszpania): 4.12.2010, godz. 20.00, Schronisko PTTK na Hali Krupowej.
- Tour du Mont Blanc - najsłynniejsza trasa turystyczna w Europie: 11.12.2010, godz. 19.00, Schronisko PTTK na Kudłaczach.
Prosimy o telefoniczną rezerwację miejsc: 12-2748995 (Kudłacze), 18-4475005 (Krupowa).

PIERWSZE BALLADOWE ZADUSZKI NA KUDŁACZACH...
...minęły niespostrzeżenie. Zobacz: http://miasto-info.pl/myslenice/2314,kudlacze-balladowe-zaduszki.html"

Pozdrawiamy serdecznie!
Agata i Krzysztof Knofliczkowie
gospodarze schroniska PTTK na Kudłaczach oraz na Luboniu Wielkim
www.kudlacze.pttk.pl - tel. 12 2748995, 604 876110
www.lubon.pttk.pl - tel. 18 2676435, 604 876110


03.12.2010

I i II sesja Rady Gminy VI kadencji
W dniu 2 grudnia br. nowo wybrana Rada Gminy Lubień VI kadencji rozpoczęła swoją pracę Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Lubniu sprawowaną przez ks. Franciszka Bobeła i ks. Antoniego Płaczka.

O godz. 15:00 w Urzędzie Gminy Lubień podczas inauguracyjnej sesji, Radni Rady Gminy złożyli ślubowanie a następnie spośród siebie wybrali Przewodniczącego Rady, którym ponownie został Pan Stanisław Biedrończyk. Wiceprzewodniczącym Rady po raz drugi został wybrany Pan Andrzej Bala.

Po krótkiej przerwie drugą sesję Rady Gminy zwołał nowo wybrany Przewodniczący Rady, podczas której Wójt Gminy Pan Kazimierz Szczepaniec złożył ślubowanie i tym samym objął urząd wójta. Powołano także składy osobowe stałych komisji Rady oraz ich przewodniczących. Składy komisji >>

Przebieg uroczystości związanych z pierwszym i drugim posiedzeniem Rady Gminy VI kadencji można zobaczyć na zdjęciach >>


30.11.2010

Zawiadomienie o sesji Rady Gminy Lubień
Przewodniczący Rady Gminy Lubień V kadencji informuje, że w dniu 2 grudnia 2010 roku o godz. 15:00 w budynku Urzędu Gminy Lubień odbędzie się inauguracyjna Sesja Rady Gminy Lubień VI kadencji.

 • Godz. 14:00 - Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Lubniu.
 • Godz. 15:00 – Sesja:
  • Otwarcie sesji,
  • Złożenie ślubowania przez Radnych,
  • Wybór Przewodniczącego Rady Gminy,
  • Wybór zastępcy Przewodniczącego Rady Gminy,
  • Złożenie ślubowania przez Wójta Gminy Lubień,
  • Raport Wójta V kadencji o stanie Gminy,
  • Ustalenie składów osobowych stałych komisji Rady Gminy oraz wybór ich przedstawicieli,
  • Wolne wnioski.

Przewodniczący Rady Gminy Lubień V kadencji
Stanisław Biedrończyk


26.11.2010

Ogłoszenie
Wójt Gminy Lubień informuje, że w dniach od 26.11.2010r. do 20.12.2010 r. w Urzędzie Gminy Lubień na tablicach ogłoszeń i na stronie internetowej www.lubien.pl BIP zostało zamieszczone Zarządzenie Wójta Gminy Lubień nr 341/2010 z dnia 26 listopada 2010 r. w sprawie podania do publicznej wiadomości wykazu lokali użytkowych przeznaczonych do wynajęcia lub dzierżawy.

Wójt Gminy Lubień
mgr inż. Kazimierz Szczepaniec


Zobcza więcej zdjęć >>

24.11.2010

Podziękowania
Wójt Gminy Lubień w imieniu własnym oraz Radnych Gminy Lubień i Radnych do Rady Powiatu składa serdeczne podziękowania Wyborcom za zaufanie i udzielone poparcie.
Podziękowania składają również Komitety:
- KWW „SAMORZĄDNA GMINA LUBIEŃ”, - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, - KW POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE, - KWW FORUM ZIEMI MYŚLENISKIEJ.


18.11.2010

NOWA GRUPA WYCHOWAWCZA
W dniu 16 listopada kadra Środowiskowego Hufca Pracy 6-36 ze Skomielnej Białej wzięła udział w spotkaniu z grupą wychowawczą zorganizowaną przy Gimnazjum Specjalnym na ul. Chramcówki 15 A w Zakopanem. Młodzież wraz z rodzicami podpisywała umowy indywidualne, wypełniała dokumentację oraz zapoznała się z ofertą wychowawczo-edukacyjną hufca.

Po spotkaniu z młodzieżą odbyło się zebranie z pracodawcami. Omawiano zasady przyjęć uczestników na przyuczenie do wykonywania określonej pracy, zasady spisywania umów o refundacje, oraz dofinansowanie kształcenia uczestników. Pracodawcy wyrażali zadowolenie i chęć współpracy z Ochotniczym Hufcem Pracy. To dopiero początek pracy jednostki OHP w Zakopanem, ale mamy nadzieję, że przyniesie szeroko pojętą pomoc uczestnikom, ich rodzicom i pracodawcom i na stałe wejdzie w środowisko górali.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn


18.11.2010

Ważne spotkanie
W dniu 15 listopada 2010 roku w 6-36 Środowiskowym Hufcu Pracy odbyło się spotkanie kadry wychowawczej z uczestnikami hufca oraz ich rodzicami, które miało na celu podsumowanie trzech miesięcy nowego roku szkoleniowego, ale również przekazanie informacji związanej ze skutkami użycia tzw. dopalaczy, czyli środków psychoaktywnych. Młodzież wzięła udział w anonimowej ankiecie, mającej na celu zdiagnozowanie problemu, a następnie oglądała prezentację przygotowaną przez wychowawcę p. Alinę Macioł.

Natomiast rodzice spotkali się z wychowawcą, p. Kają Krusinowską, która przeprowadziła pogadankę wraz z prezentacją ma temat środków psychoaktywnych. Podczas spotkania młodzież zapoznała się z ofertą zajęć edukacyjnych i kulturalno – oświatowych w I semestrze roku szkoleniowego.

Do wieczora trwały rozmowy indywidualne wychowawców z rodzicami i uczestnikami. Poruszono problemy związane z praktyczną nauką zawodu, osiąganymi wynikami w nauce i frekwencją na zajęciach szkolnych. Uczestnikom kadra wychowawcza zaproponowała udział w zajęciach wyrównawczych z przedmiotów, z którymi mają problemy.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn


18.11.2010

Egzaminy ECDL

W dniach 12, 13 listopada 2010 r. w Środowiskowym Hufcu Pracy w Skomielnej Białej odbyły się egzaminy kończące kurs komputerowy ECDL. 5 uczestników projektu Europejskiego Funduszu Społecznego „Szkolenie Praktyka Zatrudnienie Rozwój” - edycja 3 przystąpiło do egzaminu składającego się z siedmiu modułów. Tematyka obejmowała:

I moduł: Podstawy technik informatycznych
II Użytkowanie komputerów
III Przetwarzanie tekstów
IV Arkusze kalkulacyjne
V Bazy danych
VI Grafika menedżerska i prezentacyjna
VII Usługi w sieciach informatycznych

Uczestnikami egzaminu byli:: Sylwia Pędzimąż, Danuta Bala, Mateusz Niżnik, Maria Maciaszek i Arleta Miśkowiec. Zajęcia prowadziła p. Maria Macioł. Egzaminatorem z Centrum Egzaminacyjnego w Krakowie była p. Monika Kozyra. Uczestnicy wykazali się wiedzą i znajomością tematu, a także kulturą i odpowiednim zachowaniem. Pomimo nerwów nie zabrakło radości i dobrego humoru. Teraz tylko czekać na wyniki i certyfikaty, które otrzyma młodzież na zakończenie projektu w miesiącu grudniu.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn


18.11.2010

Informacja
Informujemy, że istnieje możliwość dowozu osób niepełnosprawnych (orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności) do lokalu wyborczego.

Zgłoszenie na tel: 18-2682017 lub 508 291 846.


18.11.2010

Odkryj Beskid Wyspowy 2010/2011
Uprzejmie zapraszamy do udziału w zimowych wędrówkach w ramach cyklu imprez pod nazwą „Odkryj Beskid Wyspowy”. Jest to kontynuacja letnich wędrówek po Rozpoczynamy w niedzielę 5 grudnia 2010 roku wyjściem na Szczebel z Przełęczy Glisne o godzinie 9.00.

W programie: wędrówki piesze po górach Beskidu Wyspowego pod opieką przewodników i GOPR, Msza Św. Polowa, konkursy, wspólny grill, Udział w imprezach jest bezpłatny, nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia, wystarczy przyjśc na miejsce zbiórki.

Szczegóły na stronie: www.odkryjbeskidwyspowy.pl


18.11.2010

Bomby z II wojny znalezione przy drodze. Saperzy w akcji.
Niewybuchy z okresu drugiej wojny światowej odnaleźli robotnicy w dniu 16.11.2010r. pracujący przy budowie chodnika w Skomielnej Białej. Przez kilkadziesiąt lat, pobocze drogi wojewódzkiej łączącej Nowy Sącz z Bielskiem kryło kilka niewybuchów, najprawdopodobniej pocisków moździerzowych z okresu II wojny. Niebezpieczne materiały zostały odkryte podczas prac ziemnych przy budowie chodnika. Wojskowi wydobyli 5 sztuk pocisków moździerzowych i 1 granat. Z relacji jednego z mieszkańców domów sąsiadujących z „wybuchowym” wykopem, który mieszka tu już ponad sześćdziesiąt lat, w tym miejscu Niemcy w czasie okupacji zakopali trzy skrzynki pocisków na poboczu drogi. Na zdjęciach uwidoczniono także patrol saperski z Krakowa.


17.11.2010

Ogłoszenie


                     
Urząd Gminy Lubień informuje, że do 10 grudnia br. prowadzona jest rekrutacja uczestników do programu realizowanego z funduszy unijnych, którego celem jest nieodpłatne wyposażenie sześćdziesięciu gospodarstw domowych z terenu Gminy Lubień w zestawy komputerowe wraz z dostępem do Internetu. Szczegółowe informacje dostępne są w biurze projektu, które mieści się w budynku Urzędu Gminy.

Niezbędne dokumenty:


17.11.2010

Nabór wniosków
Instytut InBIT oraz Wyższa Szkoła Integracji Europejskiej rozpoczynają rekrutację do dwóch projektów oferujących dotacje 40.000 zł na założenie własnej firmy. Mieszkańcy powiatu myślenickiego mogą skorzystać z obu projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego:

1) „Pracuj u siebie” (II edycja) – dla osób bezrobotnych do 25 roku życia z wybranych powiatów, w tym z myślenickiego (realizowany przez Wyższą Szkołę Integracji Europejskiej)
W ramach projektu można uzyskać jednorazową bezzwrotną dotację na założenie działalności gospodarczej w wysokości do 40 000 zł (szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na plakacie w załączniku). Warunkiem uczestnictwa jest zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy potwierdzające status osoby bezrobotnej. Rekrutacja do projektu w dniach 1-21 grudnia 2010 r.

2) „Damy radę! Otwieramy własny biznes” (nowy projekt) – adresatami są mieszkańcy całego województwa małopolskiego poszkodowani przez powódź/osuwiska w 2010 r. (realizowany przez Instytut InBIT)
Ze wsparcia mogą skorzystać osoby, które bezpośrednio zostały dotknięte skutkami powodzi/osuwisk oraz osoby mieszkające z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym. Warunkiem przystąpienia do projektu jest posiadanie zaświadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej z tytułu pobierania zasiłku celowego dla osób poszkodowanych przez powódź/osuwiska w 2010 r. Rekrutacja do projektu w dniach 15 grudnia 2010 - 5 stycznia 2011 r..

Zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o pomoc w promocji projektów. Niezwykle cenne będzie dla nas zamieszczenie na Państwa portalu lub wydawanym periodyku informacji o projekcie. W załączniku przesyłam dwie formy graficzne plakatu informującego o projekcie oraz artykuł – do wykorzystania według Państwa uznania i możliwości.

Więcej informacji w plikach:

Szczegółowe informacje o projekcie, rekrutacji i naborze wniosków aplikacyjnych znajdują się na stronach www.wsie-projekty.eu oraz www.damyrade.inbit.pl.


16.11.2010

"Przedsiębiorczość społeczna – szansa na rozwój organizacji pozarządowej"
Fundacja BIS serdecznie zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu pt. Przedsiębiorczość społeczna – szansa na rozwój organizacji pozarządowej, które odbędzie się 23 listopada 2010 r. w Myślenicach.

Szkolenie adresowane jest do przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych nieprowadzących działalności gospodarczej, którzy chcą poznać tematykę ekonomii społecznej i ścieżek jej rozwoju.

Szczegóły w plikach >> Zaproszenie, Program Szkolenia, Formularz zgłoszeniowy.


15.11.2010

Informacja
Informacja o wejściu w życie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. INFORMACJA >>, Ustawa >>.


15.11.2010

Zarządzenie Wójta Gminy Lubień
Zarządzenia Nr 335/2010 Wójta Gminy Lubień z dnia 15 listopada 2010 r. w sprawie: podania do publicznej wiadomości wykazu lokalu użytkowego –gabinetu stomatologicznego przeznaczonego do najmu. Zarządzenie >>.


12.11.2010

Święto Niepodległości
92 Rocznica Odzyskania Niepodległości była w całym kraju obchodzona bardzo uroczyście. W naszej Gminie uroczysta sesja Rady Gminy poświęcona obchodom Święta Niepodległości odbyła się w Sołectwie Skomielna Biała. Rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny koncelebrowaną przez księży proboszczów z parafia Lubień, Tenczyn, Krzeczów i Skomielna Biała. Homilię wygłosił ks. Jan Gacek - rodak ze Skomielnej Białej.

Po zakończeniu Mszy Świętej zebrani w asyście Pocztów Sztandarowych z terenu Gminy oraz Orkiestry Dętej ze Skomielnej Białej udali się do remizy OSP gdzie odbyła się artystyczna część sesji poświęcona Odzyskaniu Niepodległości. Program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Skomielnej Białej przygotowali nauczyciele p. Joanna Buksa i p. Mateusz Zając.

Sesja ta była zarazem ostatnią sesją V kadencji Rady Gminy Lubień i okazją do podsumowania cztero letniej działalności Rady i Wójta. Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Biedrończyk wraz z Wójtem Gminy Lubień Kaziemierzem Szczepańcem podzękowali wszystkim, z którymi tak dobrze współpracowało im się przez te minione cztery lata.

Zobacz zdjęcia z uroczystości >>


10.11.2010

Informacja Wójta Gminy Lubień
Wójt Gminy Lubień informuje, że spisy wyborców wyłożone są do publicznego wglądu w budynku Urzędu Gminy Lubień pokój nr 17 (II piętro), od 08.11.2010 - 19.11.2010 r. w godzinach pracy Urzędu. INFORMACJA >>


10.11.2010

Wizyta Ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Szwajcarii
W dniu 9 listopada 2010 r. nad Rabę przyjechał ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Szwajcarii, na Wschodnią Europę i Azje mniejszą (czyli kraje byłego ZSRR), pan Kurt Heinz (na zdjęciu rozmawia z Wójtem Gminy Lubień Kazimierzem Szczepańcem). Celem wizyty było sprawdzenie, czy projekt planowany do realizacji za pieniądze Funduszu Szwajcarskiego przez Stowarzyszenie Ab Ovo i RZGW w Krakowie jest najlepszym projektem środowiskowym realizowanym na świecie za pieniądze szwajcarskie. Staraliśmy się wykazać, że osoby, które tak oceniły nasz projekt nie myliły się w swoich ocenach. Chyba nam się udało. Widoczny także w środku zdjęcia Wójt Gminy Lubień, a poprzednio także Wójt Gminy Pcim i Burmistrz Myślenic zapewniali o wspaniale rozwijającej się współpracy władz ze stowarzyszeniem. Także Dyrektor Zlewni rzeki Raby RZGW i Główny Specjalista ds Utrzymania, reprezentujący partnera projektu, przez swoją obecność i udział w dyskusji sprawił, że dla pana ambasadora stało się jasne, że będzie wydatkował pieniądze właściwie.

Ambasador dość długo zapoznawał się z mapami projektu przedstawionymi przez panią inżynier Iwonę Malinowską, która szczegółowo przedstawiła dokumentację projektu wykonaną przez firmę konsultingową Ove Arup & Partners - Polska.

Stowarzyszenie Ab Ovo burzy dwie zapory na dopływach Raby i tworzy korytarz swobodnej migracji koryta rzeki Raby od Lubnia do Pcimia. Dodatkowo przeprowadzone zostaną szkolenia dla administracji państwowej i RGZW, konferencja międzynarodowa, oraz wizyty szwajcarskich hydrotechników w Polsce i polskich w Szwajcarii. Dziesięć tysięcy metrów sześciennych głazów i żwiru wróci do Raby, zlikwidowane będzie 700 m zabezpieczeń brzegowych, posadzone będzie kilka tysięcy drzew.


08.11.2010

Akcja Świąteczna Kartka
W Środowiskowym Hufcu Pracy 6 – 36 w Skomielnej Białej po raz kolejny ruszyła akcja „Świąteczna Kartka” w ramach której dzieci ze świetlicy i młodzież z hufca wraz z kadrą wykonują kartki świąteczne. Dochód ze sprzedaży świątecznych kartek będzie przeznaczony na wycieczki, wyjazdy na basen, do kina, teatru na hipoterapię dla Osób Niepełnosprawnych należących do Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Rabce Zdrój.

Hufiec ze Skomielnej Białej od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem podczas różnych akcji charytatywnych, a uczestniczki Natalia Magiera i Kamila Frost pełnią wolontariat podczas organizowanych przez Stowarzyszenie przedsięwzięć: „I Ty możesz zrobić kartkę świąteczną, a pomożesz niepełnosprawnym dzieciom.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn


05.11.2010

VIII Konkurs plastyczny „Skarby Małopolski”
Małopolski Instytut Kultury zaprasza nauczycieli gimnazjów, animatorów kultury oraz uczniów szkół gimnazjalnych do udziału w ósmej edycji konkursu poświęconego dziedzictwu kulturowemu Małopolski. Nauczyciele zaproszeni są do przedstawienia scenariusza zajęć, w których rozwijanie u uczniów wybranych kluczowych kompetencji umiejętność uczenia się; kompetencje społeczne i obywatelskie; inicjatywność i przedsiębiorczość; świadomość i ekspresja kulturowa) oparte jest o odkrywanie dziedzictwa kulturowego, uczniowie zaś do prezentacji własnych wypowiedzi plastycznych.

Oferujemy warsztaty dla nauczycieli, udział w konkursie zakończonym wystawą nagrodzonych prac plastycznych, prezentację nagrodzonych scenariuszy i prac w katalogu cyfrowym. Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń i kolejnych etapów konkursu znajdują się w regulaminie (dostępnym na stronie Małopolskiego Instytutu Kultury).

Wstępne scenariusze zajęć oraz ankiety zgłoszeniowe należy przesłać do 21 listopada 2010 r. włącznie. Konkurs odbywa się od 2004 roku jako działanie towarzyszące Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego. Więcej informacji o poprzednich edycjach konkursu na stronie organizatora.

Małopolski Instytut Kultury
tel. 012 422 18 84
ul. Karmelicka 27, 31-131 Kraków
www.mik.krakow.pl


04.11.2010

Informacja dla przedsiębiorców
Pozyskaj bezzwrotne środki finansowe na rozwój firmy.

MRPO Małopolskie Działanie 2.1 Rozwój i podniesienie konkurencyjności Micro-przedsiębiorstw.

Nabór wniosków trwa od 22 października do 22 listopada 2010 r.

Szczegóły na stronie INFORMACJA >>


29.10.2010

ROZWIŃ SWOJĄ GMINĘ
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Andrzej Martynuska wraz z Przewodniczącym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierzem Barczykiem zapraszają na II edycję spotkania "ROZWIŃ SWOJĄ GMINĘ", która odbędzie się 16 listopada 2010 w Międzynarodowym Centrum Kultury oraz w Pałacu pod Baranami

Szczegóły w pliku INFORMACJA >>


29.10.2010

Nadanie obiektowi sportowemu „Orlik 2012”w Lubniu imienia śp. Jana Żurka
Rada Gminy Lubień podjęła jednogłośnie Uchwałę nr LX/269/2010 w dniu 28.09.2010 r. w sprawie nadania obiektowi sportowemu w Lubniu imienia Jana Żurka, osoby zasłużonej dla lokalnej społeczności. Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy odbyła się 28.10.2010 r. Wzięła w niej udział rodzina śp. Jana Żurka, Radni Rady Gminy Lubień, Wójt Gminy Kazimierz Szczepaniec oraz licznie przybyli działacze sportowi i sportowcy. Mowę swą wygłosił Wójt Gminy, Przewodniczący Rady Stanisław Biedrończyk oraz żona zmarłego Maria Żurek. Natomiast w imieniu podopiecznych śp. Jana Żurka głos zabrał Krzysztof Łabuz przytaczając krótko życiorys oraz jego dokonania. Pamiątkową tablicę odsłoniła żona Maria natomiast uroczystego poświęcenia dokonał ks. Franciszek Bobeł. Kolejnym punktem uroczystości był mecz piłki nożnej a po nim spotkanie w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu.


WIęcej zdjęć znajdą Państro na tej stronie.

28.10.2010

I miejsce Orkiestry Dętej z Tenczyna
I miejsce Orkiestry Dętej z Tenczyna w VI Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Myślenicach
27.10.2010

Uroczyste otwarcie mostu w Lubniu na roli Gorzutkowej
W dniu 27 października 2010 r. w Lubniu oddano do użytku nowy most. Obiekt będzie służył wszystkim mieszkańcom a w szczególności mieszkańcom ról: Gorzutkowej, Packowej, Górniowej oraz Żurowej. Poświęcenia dokonał ks. Franciszek Bobeł, natomiast w uroczystośći uczestniczył Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Migacz, Radni Gminy Lubień, Sołtys Marian Michalczyk, przedstawiciele wykonawcy oraz licznie przybyli mieszkańcy. Inwestycja kosztowała około 700 tyś. zł.


27.10.2010

Bezpłatne badania słuchu


26.10.2010

WIELKIE OTWARCIE I WIELKA RADOŚĆ
W dniu 24 października 2010r. Gmina oddała do użytku wielofunkcyjne boisko sportowe oraz nowe pomieszczenia dydaktyczne dla gimnazjum w Skomielnej Białej. Miejsce gdzie do tej pory było boisko trawiaste całkowicie zmieniło swój wygląd. Mamy nadzieję, że nowe boisko sportowe będzie dobrze służyć dzieciom, młodzieży i całej społeczności Skomielnej Białej. Nowe pomieszczenie dydaktyczne to dwie sale lekcyjne oraz pomieszczenie na bibliotekę z nowoczesną czytelnią.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. podczas której zostały poświęcone krzyże do nowych klas. Potem nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi przy bramie boiska i jego poświęcenie.

Uczniowie przygotowali ciekawy pokaz żonglerki piłką a piękna murawa zachęcała do oddania pierwszych strzałów do nowej bramki. Następnie wszyscy udali się do nowych pomieszczeń gdzie również nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi i poświęcenie dobudowanych sal.

By uczcić ten dzień uczniowie przygotowali piękny program artystyczny. Szczególne zainteresowanie wzbudziła prezentacja dotycząca historii szkolnictwa w Skomielnej Białej od roku 1885 oraz widowisko pod tytułem "Historia sportu w krzywym zwierciadle".

Podczas uroczystości wystąpiła także Orkiestra Dęta ze Skomielnej Białej a całości dopełnił słodki poczęstunek przygotowany przez Rady Rodziców obu szkół.

Uroczystość uświetnili licznie przybyli Goście – Władze Gminy, Powiatu, Radni Rady Gminy, wykonawcy robót budowlanych, Rodzice uczniów, mieszkańcy Skomielnej oraz dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu Gminy.

Uczniowie w pięknych słowach podziękowali za poprawę warunków nauki.26.10.2010

Złote Gody 2010
W dniu 25 października 2010 roku o godz. 14-tej w kościele parafialnym w Lubniu ksiądz Franciszek Bobeł odprawił mszę świętą w intencji Jubilatów z terenu całej naszej Gminy, którzy w tym roku obchodzili swoją 50-tą rocznicę małżeństwa, tak zwane „ Złote Gody.”

W krótkiej homilii skierowanej do wszystkich zebranych ksiądz Franciszek powiedział:
„Minęło 50 lat od chwili, kiedy stuła kapłańska przewiązała Wasze ręce, a usta Wasze wypowiedziały słowa przysięgi na miłość, wierność, uczciwość i trwanie razem dopóki Was śmierć nie rozłączy.Dochowaliście wierności sobie i Bogu, i dziś po 50 latach stajecie znowu przed Bogiem, aby podziękować za wszystkie te lata, za radości i doświadczenia, za dom i rodzinę.Stajecie dziś przed Bogiem, również po to, aby prosić o dalsze lata życia, o zdrowie i opiekę Boga dla siebie i Waszych rodzin, które Was dziś otaczają.Nich Bóg przyjmie Wasze dziękczynienie i wszystkim hojnie błogosławi, szczęść Wam Boże.”

Po zakończonej mszy świętej były życzenia długich lat w zdrowiu oraz pamiątkowe zdjęcia.Dalsze uroczystości miały miejsce w budynku OSP Lubień.

Medale za „Długoletnie Pożycie Małżeńskie” nadane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla 14 par - Dostojnym Jubilatom wręczył Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec oraz Przewodniczący Rady Stanisław Biedrończyk, a w listach gratulacyjnych skierowanych do Jubilatów, przypomniano słowa francuskiego pisarza Antoine de-Saint Exupery:

	„Najważniejsze jest, aby gdzieś istniało to, czym się żyło;
	i zwyczaje, i święta rodzinne, i dom pełen wspomnień”.

Uroczystości uświetnił występ zespołu „Zagórzanie”, były wiersze, piosenki i regionalne tańce, może dziś już zapomniane, ale przywołujące wspomnienia tamtych lat, były łzy wzruszenia, radość i smutek.

	Ej, za krótko trwa godzina
	Niech się chwila ta zatrzyma
	Swoim szczęściem chcę nakarmić
	Calutki świat zdziwiony tak…
	
	Wielka miłość nie wybiera,
	Czy jej chcemy nie pyta nas wcale
	Wielka miłość, wielka siła zostajemy jej wierni na zawsze

… zaśpiewała Pani Angelika Żur już na zakończenie.

Trzeba wielkiej miłości, aby przeżyć ze sobą 50 lat, trzeba wielkiej siły, by zostać ze sobą na zawsze. Dziękujemy Wszystkim Jubilatom za przybycie, za Wasze świadectwo, za Waszą obecność wśród nas.

Z najlepszymi życzeniami Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec25.10.2010

Ogólnopolski Tydzień Kariery
Od 18 – 22 października w Małopolsce obchodzony był Ogólnopolski Tydzień Kariery. W tym czasie w 6-36 Środowiskowym Hufcu Pracy odbyło się wiele działań związanych realizacją tego przedsięwzięcia.
W dniu 20 października 2010 r. w 6-36 Środowiskowym Hufcu Pracy, Filii Młodzieżowego Biura Pracy i Klubie Pracy w Skomielnej Białej zorganizowany został Dzień Otwarty. W ramach tego dnia Lider Klubu Pracy p. A. Kulak przeprowadziła warsztaty z młodzieżą na temat: „Moja dalsza kariera zawodowa”. Uczestnikami warsztatów byli uczestnicy hufca, młodzież licealna oraz młodzież gimnazjalna. Po obejrzeniu filmu na temat zawodów oraz prezentacji dotyczącej oferty jednostki, młodzież rozwiązywała testy kwalifikujące je do przyszłego zawodu.

Wieczorem w hufcu odbyło się zebranie Rady Sołeckiej, na której podsumowano działalność dobiegającej kadencji. Zebrani zostali również poinformowani o działalności jednostki oraz realizowanego programu: „Zadbaj o swoją wieś”, w ramach której młodzież otrzymuje dofinansowanie do imprez kulturalno-oświatowych. Natomiast w dniu 22 października 22 uczestników Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej oraz cała kadra wychowawcza wzięła udział w Targach Edukacyjnych w Mszanie Dolnej.

Hufiec w Skomielnej Białej zaprosił na Targi 13 pracodawców:
1. UNI – BUD 31-234 Kraków, ul. Słomczyńskiego 2/35
2. Firma „Jandrew”, 34 – 713 Skawa 680 A
3. Firma Handlowo – Usługowa „BODY BIS” Gabriel Professional, Małgorzata Chmarzyńska 34-700 Rabka Zdrój ul. Sądecka 1B
4. Firma „Koperniak”, spółka z o.o. 34 - 700 Rabka – Zdrój, ul. Jana Pawła II 42
5. Ciastkarstwo, Barbara Suder 34-240 Jordanów, Naprawa 410
6. P. G. R. W. H. „Zajazd pod Chmurką” 34-700 Rabka, ul. Sądecka 97
7. Pensjonat „PREZYDENT” Jamrozowicz, sp. jawna, 34-700 Rabka Zdrój ul. Na Banię 16 A,
8. Stołówka Szkolna Skomielna Biała 491
9. Getin Bank 34-700 Rabka Zdrój
10. Zakład P.U.H. „ELREMOT” 32-434 Skomielna Biała 685
11. KORE SALON FRYZJERSKI 34-700 Rabka Zdrój ul. Nowy Świat 32
12. Wellnes „Rene” 32-700 Rabka Zdrój Sadecka 97
13. K&L „COMPANY” 34-720 Chabówka 16
14. Oriflame Poland sp. z.o.o. ul. Jutrzenki 135, 02-231 Warszawa
15. Studio MM Videofilmowanie, Skomielna Biała 13

Pracodawcy z pomocą uczestników aktywnie przygotowali swoje stoiska na targi. Nie zabrakło banerów, reklam a także różnych słodkości. Ogromnym powodzeniem cieszyło się stoisko Wellnes Rene p. Renaty Dudek która podczas targów wykonywała zabiegi kosmetyczne, a także stoisko Body Bis i Kore – zakłady fryzjerskie z których uczestniczki wykonywały fryzury damsko – męskie.

Osobne stoisko przygotował Środowiskowy Hufiec Pracy, Filia Młodzieżowego Biura Pracy i Klubu Pracy w Skomielnej Białej. Przez cały czas trwania targów można było oglądać prezentacje przedstawiającą działalność hufca i jego bogatą ofertę dla pracowników młodocianych a także młodzieży bezrobotnej w tym realizację programów Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tekst i zdjęcia:
Marta Augustyn
Agnieszka Kulak


23.10.2010

Obwieszczenie Gminnej Komisji Wyborczej
Obwieszczenie Gminnej Komisji Wyborczej w Lubniu z dnia 23 października 2010 r. w sprawie: wezwania do dokonania dodatkowych zgłoszeń list kandydatów na radnych w wyborach zarządzonych na dzień 21 listopada 2010 r. Obwieszczenie >>


20.10.2010

PODSUMOWANIE V KADENCJI

Od momentu powstania w 1990 roku gmina Lubień notuje dynamiczny rozwój społeczno, gospodarczy. Władze samorządowe od początku określiły priorytety będące podstawą zrównoważonego rozwoju. Należą do nich w szczególności:

 • poprawa bezpieczeństwa mieszkańców,
 • rozbudowa i modernizacja szkół i placówek oświatowych,
 • poprawa warunków bytowych mieszkańców w ramach rozbudowy infrastruktury technicznej, społecznej,
 • poprawa warunków drogowych,
 • wspieranie rozwoju sportu
 • wspieranie rozwoju turystyki i agroturystyki
 • ochrona środowiska
 • promocja gminy
 • wpieranie rozwoju kultury

Upływająca kadencja jest okresem największych od kilkunastu lat inwestycji infrastrukturalnych w gminie, mających bezpośredni wpływ na poprawę zarówno jakości życia mieszkańców, jak i perspektyw rozwoju regionu.

Bezpieczeństwo mieszkańców

Władze samorządowe postawiły za cel poprawę stanu bezpieczeństwa mieszkańców. Dużym sukcesem zakończyły się starania na rzecz budowy chodnika w miejscowości Skomielna Biała. Przy wsparciu finansowym Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad rozpoczęto budowę chodnika na odcinku od skrzyżowania do granicy administracyjnej z Rabką Zdrój tj łącznie około 3300m o wartości 5,1 mln. zł. Gmina wsparła finansowo straż pożarną. W latach 2007-2010 wspomogliśmy te jednostki na łączną kwotę około 0,5 mln. zł., na co się złożyło się m.in.:

 • uczestnictwo w zakupie 2 pojazdów, sprzętu ratowniczego
 • współfinansowanie remontów strażnic na terenie całej gminy.
 • zakup elektronicznej syreny alarmowej. Pierwszego i jedynego w powiecie myślenickim, nowoczesnego urządzenia alarmującego mieszkańców o zaistniałych sytuacjach kryzysowych.

Oświata
Zapewnienie najlepszych warunków nauczania dzieciom i młodzieży należą od lat do zadań priorytetowych. Zakończone inwestycje obecnej kadencji to m.in.: oddanie do użytku Samorządowego Przedszkola w miejscowości Lubień, rozbudowa o część dydaktyczną Gimnazjum im. H. Łasaka w miejscowości Skomielna Biała. Dwa ogólnodostępne boiska wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej w miejscowości Tenczyn oraz Zespole Szkół w miejscowości Krzeczów. Dobiegają końca prace budowlane przy budowie trzeciego ogólnodostępnego boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w miejscowości Skomielna Biała. Dużym zastrzykiem finansowym przy realizacji tych inwestycji była dotacja celowa z Funduszu Rozwoju Sportu w ramach programu rządowego budowa boisk wielofunkcyjnych. Należy również dodać o wykonanych remontach w placówkach szkolnych i przedszkolnych. Utworzono i oddano do użytku nowy punkt przedszkolny w Krzeczowie prowadzony przez siostry zakonne. Na terenie Gminy zrealizowano szereg programów zapewniających wysoką jakość usług edukacyjnych m.in. „Przystanek kariera program wyrównania szans gimnazjalistów z terenu gminy Lubień”, „ Bo przyszłość zaczyna się już dziś” projekt skierowany do dzieci szkół podstawowych. Łączna wartość projektów około 0,8 mln. zł finansowana z EFS w ramach programu POKL działanie 9.1 „ Wyrównanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”. Program rządowy „Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych" ,w ramach którego zrealizowano cztery projekty tj.: "Dzieci twórcze to dzieci aktywne", „Edukacja - moja przyszłość”, "W krainie baśni i bajek", "Planeta umiejętności” . Łączna wartość projektów 48 802,80 zł. Na przełomie 2007-2010 dzieci szkół podstawowych objęte zostały programem nauki pływania w ramach projektu „Już pływam”. Całkowity koszt programu przy udziale dotacji z UMWM wyniósł 68 204 zł. i sfinansował zajęciach nauki pływania 285 uczniom. Wzbogacono bazę dydaktyczną w szkołach podstawowych o materiały edukacyjne i zręcznościowe dzięki realizacji programu rządowego „ Radosna szkoła”. Zakupiono pomoce za łączną kwotę 41 651,04zł. Dotacja celowa z budżetu państwa w ramach programu „Radosna szkoła” współfinansuje także budowę dwóch placów zabaw przy szkole Podstawowej w Lubniu oraz Zespole szkół w Krzeczowie. Łączna wartości zadania wynosi około 0,4 ml. zł.. Najlepsze warunki nauczania to również bezpieczny pobyt dzieci w szkole. Szkoły Podstawowe w Lubniu, Tenczynie i Skomielnej Białej zostały objęte programem monitoring wizyjny w szkołach i placówkach oświatowych. Zakupiono i zainstalowano profesjonalny sprzęt wizyjny za łączna kwotę 42 412 zł.

Zmodernizowane centrum Lubnia

Zakończony został projekt „ Zagospodarowanie przestrzeni publicznej i odnowa centrum wsi Lubień” współfinansowany z EFRR w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego działanie „Odnowa i rozwój wsi” Całkowity koszt projektu wyniósł około 1 mln. zł i sfinansował prace budowlane przy Ośrodku Zdrowia oraz przy budynkach komunalnych tj. dawna lecznica zwierząt, agronomówka w miejscowości Lubień. W ramach projektu dokonano odnowy i poprawy estetyki zewnętrznej terenu wokół wymienionych budynków w postaci miejsc postojowych, pochylni, wymiany dachu, małej architektury, ogrodzenia, termomodernizacji. Dodatkowo mieszkańcy Lubnia zyskali nowy ogólnodostępny plac zabaw. Kompleksowo zakończone zostały niezbędne prace remontowe wewnątrz budynku Ośrodka zdrowia sfinansowane w całości ze środków własnych gminy. Remontem zostały objęte parter, piwnice zaadoptowane na punkt rehabilitacyjny. Dzięki przeprowadzonym pracom wzrosła jakość oferowanych usług medycznych, a tym samym atrakcyjne zaplecze dla obecnych i potencjalnych służ medycznych. Dobiegają końca zaawansowane prace w ramach realizacji projektu „ Zagospodarowanie funkcjonalno przestrzenne miejscowości Lubień Tenczyn, Krzeczów poprzez budowę parkingów, placu zabaw” oraz „ remont Gminnego Ośrodka Kultury w miejscowości Lubień . Łączna wartość zadania wynosi ponad 1 mln. zł i jest współfinansowana z EFRROW w ramach programu PROW działanie „ Odnowa i rozwój wsi”.

Oprócz wspierania dużych inwestycji drogowych znaczne nakłady finansowe przeznaczono na drogi lokalne, ich budowę i bieżące remonty. W okresie 2006-2010 w ramach środków inwestycyjnych wydano na poprawę układu drogowego łącznie około 8,5 mln. zł. Źródłami finansowania oprócz środków własnych były dotacje krajowe, środki finansowe pozyskane od sponsorów oraz mieszkańców gminy. Odnowiono i oddano do użytku bezpieczną infrastrukturę drogową, 3 kładki pieszo jezdne oraz place postojowe zlokalizowane przy kościołach parafialnych na terenie gminy. Niestety tegoroczna aura okazuje się nieubłagalna w swoich skutkach. Intensywne opady deszczu przyczyniły się w znacznej części do powstania nowych szkód drogowych i mostowych. Obecnie trwają zaawansowane prace nad usuwaniem szkód popowodziowych.

Sport

Wspieranie rozwoju sportu to nie tylko podtrzymywanie tradycji sportowych występujących w tym regionie to przede wszystkim inwestycja w zdrowy styl życia jej mieszkańców i gości. Realizując rządowy program „ Moje boisko Orlik 2012” gmina zyskała nowoczesny, ogólnodostępny kompleks sportowy w miejscowości Lubień. Oddano do użytku dwa boiska tj. boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki nożnej oraz zaplecze szatniowo sanitarne. Całkowita wartość inwestycji wyniosła około 1,3 mln. zł. współfinansowana z budżetu Państwa, budżetu Województwa Małopolskiego oraz budżetu gminy. W odpowiedzi na konkurs Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla operacji „ Odnowa i rozwój wsi” ogłoszony prze Lokalną Grupę Działania Klimas Gmina Lubień złożyła wniosek „ Budowa boiska ogólnodostępnego rekreacyjnego” w miejscowości Skomielna Biała” Projekt pozytywnie oceniony przez Radę Lokalnej Grupy Działania został przekazany do dalszej oceny przez UMWM. Całkowity koszt zadania stanowi wartość około 0,6 mln. zł i obejmuje budowę pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej z nawierzchnią trawiastą wraz z infrastrukturą tj. piłkochwyty, bramki, chodniki.

Gmina inwestowała w ochronę środowiska. Na przełomie roku 2007/2008 na terenie gminy Lubień przeprowadzona została zmiana systemu odbioru odpadów komunalnych z kontenerowego na indywidualne. 100% mieszkańców dzięki sprawnej organizacji zostało objętych nowym systemem. Inicjatywą podjętą wspólnie z powiatem myślenickim na rzecz ochrony środowiska jest program utylizacji azbestu. Na przełomie 2007-2010 utylizowano ten niebezpieczny odpad za łączną kwotę około 0,12 mln. zł. Podpisana została umowa z gminami: Myślenice, Tokarnia, Pcim na wspólny projekt i wspólną budowę kanalizacji sanitarnej w latach 2001-2015. Obecnie trwa procedura przetargowa na wykonanie dokumentacji projektu. Zakończony został projekt kanalizacji na odcinku Lubień – Zalas (około 80 gospodarstw domowych).

Współpraca międzynarodowa

Skuteczna promocja Gminy na arenie lokalnej i międzynarodowej zaowocowała nawiązaniem współpracy z gminami partnerskimi w kraju: z gminą Kolno i za granicą: Penkun (Niemcy), Malatina (Słowacja), Catenay (Francja). Wymiana doświadczeń, dobrych praktyk to tylko niektóre korzyści płynące z nawiązanej współpracy. Zrealizowano przedsięwzięcia o charakterze społeczno kulturalnym, oświatowym, sportowym. Mieszkańcy mieli okazję poznania innych krajów i ich kultur promując jednocześnie własny region. Wymiana młodzieży stała się doskonałą metodą poszerzania horyzontów młodych ludzi, motywującą do nauki obcych języków. Wspólnie z gminą Tokarnia podjęto starania na rzecz utworzenia stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Klimas”. Mieszkańcy obu gmin mają możliwość otrzymania wsparcia finansowego na działanie „ Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „ Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, „Małe projekty” współfinansowane z w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Zorganizowano szereg imprez, które stały się okazją do wspólnej zabawy, promowania tradycji regionu. Kalendarz imprez kulturalnych posiada stałe punkty m.in.: Dzień dziecka, Dni Lubnia, Dożynki gminne, konkursy tj. fotograficzny, plastyczny, recytatorski, twórczości artystycznej, szopek bożonarodzeniowych, palm wielkanocnych. Zadbano o aktywne zagospodarowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży w postaci zajęć teatralnych, nauki gry na gitarze, zajęć edukacyjnych dla najmłodszych. Dużym powodzeniem cieszyły się imprezy kulturalne m.in.: Raba Blues Picnik , Dzień Kultury Gminy Lubień na Scenie Moliere w Krakowie, które odniosły wielki sukces z punktu widzenia promocji gminy.

Inwestycje

Obecna kadencja to bez wątpienia okres inwestycji. Łącznie w latach 2006-2010 wydatki inwestycyjne sięgnęły około 20 mln. zł. Przemiany infrastrukturalne, ich wzrost to zasługa zmieniającej się struktury dochodowej budżetu gminy: podatków czynszów, subwencji. Znaczne wsparcie finansowe zawdzięczamy absorpcji środków z Funduszy Unijnych i dotacji krajowych. Zobowiązania w formie kredytów to dla władz samorządowych od początku istnienia źródło finansowania inwestycji. Analizując strukturę źródeł finansowania należy przedstawić wskaźnik zadłużenia gminy. Na koniec 2010 roku gmina planuje utrzymać wskaźnik na poziomie 14,45%. Jego wartość w stosunku do roku 2006 będzie większa zaledwie o 0,18 %. Sukcesem obecnych władz jest nie tylko wzrost inwestycji, ale również utrzymanie płynności finansowej na bardzo dobrym i bezpiecznym poziomie.


19.10.2010

Informacja Rzecznika Praw Pacjenta


19.10.2010

Dzień Edukacji Narodowej w Gminie Lubień
W dniu 15 października br. z okazji Dnia Edukacji Narodowej Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec i Przewodniczący Rady Gminy Lubień Stanisław Biedrończyk spotkali się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lubniu z dyrektorami oraz nauczycielami szkół i przedszkoli z terenu Gminy Lubień.

Była to okazja, nie tylko do okolicznościowych życzeń, ale i do wręczenia dorocznych nagród Wójta Gminy dla dyrektorów oraz nauczycieli. Wręczając nagrody za szczególne osiągnięcia w zarządzaniu szkołami i przedszkolami oraz wyróżniającą pracę dydaktyczno – wychowawczą, Wójt Gminy – składając serdeczne podziękowania – życzył wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, wielu sukcesów zawodowych, spełnienia obranego celu oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania. Nagrody te otrzymało 2-ch nauczycieli oraz 5-ciu dyrektorów szkół i przedszkoli z terenu gminy.

Podczas spotkania zostały też wręczone 9-ciu nauczycielom Akty Nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Nowomianowani złożyli ślubowanie i przyjęli gratulacje od gospodarza gminy.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wielu wyróżniających się nauczycieli i pracowników szkół oraz przedszkoli otrzymało też nagrody pieniężne od dyrektorów poszczególnych placówek oświatowych w gminie.


14.10.2010

Życzenia z okazji 100 letnich urodzin dla Szanownych Jubilatek z terenu Gminy Lubień
Z okazji 100-lecia urodzin Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec składa serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia dalszych długich lat w zdrowiu i szczęściu rodzinnym Paniom Marii Prośniak i Annie Spórna mieszkankom Gminy Lubień. Do życzeń dołącz się również Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik oraz Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Donald Tusk.Odwiedziny u p. Anny Spórna.


13.10.2010

„I Beskidzki Rajd Szlakami Walk o Niepodległość 1939r.-1955r. – Żołnierze Wyklęci”
W dniach 08-10 października młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy 6-36 w Skomielnej Białej wzięła udział w „I Beskidzkim Rajdzie Szlakami Walk o Niepodległość 1939r.-1955r. – Żołnierze Wyklęci”.

Organizatorem rajdu był Wójt Gminy Lubień, Gmina Tokarnia, Lokalna Grupa Działania Klimas. Celem rajdu było przywrócenie należytej pamięci bohaterom walk o niepodległą Polskę w latach b1939-1955 na terenie Podhala i Gorców oraz dotarcie do miejsc, obiektów – świadków historii. Rajd rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Krzeczowie odprawioną w intencji „Żołnierzy Wyklętych” między innymi Jadwigi Apostoł, ks. Michała Rapacza, Jana Sałapatka oraz wszystkich uczestników tegorocznego rajdu. Proboszcz parafii szczególnie zwrócił uwagę jak ważna jest pamięć o ludziach, którzy poświęcili swoje życie za wolność Polski. Po Mszy Świętej pod Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji w Krzeczowie z 20.06.1943r. odbył się Apel Poległych, podczas którego złożono wieńce i zapalono znicze. Trasa pierwszego dnia rajdu obejmowała wymarsz z przełęczy Glisne na Wielki Luboń do polany Surówki.

Młodzież została podzielona na patrole, każdy patrol miał wyznaczone zadania do realizacji, za które otrzymywał punkty. Były to informacje dotyczące wydarzeń historycznych, musztra wojskowa, znajomość mapy, umiejętności kamuflażu oraz udzielenie odpowiedzi dotyczącej życiorysu Jana Sałapatka. Po zakończonej rywalizacji odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Zgrupowaniu Partyzantów Wiarusy. Wieczorem uczestnicy wzięli udział w koncercie Andrzeja Kołakowskiego a także oglądnęli wystawę poświęconą „Żołnierzom Wyklętym”.

Kolejny dzień rywalizacji to trasa w rejon Jachówki/Makowskiej Góry. Patrole wystartowały z pod szkoły w stronę Koskowej Góry. Na trasie mieli do wykonania pięć zadań. Na pierwszym punkcie kontrolnym jeden uczestnik drużyny czołgał się z karabinem, w tej konkurencji liczył się czas wykonania zadania, otrzymaliśmy także hasło i odzew oraz meldunek, który trzeba było bezpiecznie przenieś do czwartego punktu kontrolnego. Na drugim punkcie dwóch uczestników, z bronią w ręku miało na czas pobiec pod górę. Na trzecim patrol spotkał się z oddziałem Służby Bezpieczeństwa, która miała za zadanie przechwycić meldunek oraz zdobyć informacje dotyczące naszego patrolu. Kolejnym zadaniem było rzucanie granatem do celu. Końcowym etapem było wyznaczanie kierunku trasy za pomocą kompasu oraz udzielenie odpowiedzi dotyczących pierwszej pomocy. Po zakończeniu gry patrolowej Grupa Rekonstrukcji Historycznej przedstawiła składanie przysięgi „Konfederacji Tatrzańskiej” przez członków Ruchu Oporu oraz likwidację członków Milicji Obywatelskiej. Późnym popołudniem odbyła się droga krzyżowa wiodąca na Górę Koskową, gdzie została osłonięta kolejna tablica pamiątkowa poświęcona Janowi Sałapatkowi.

W niedziele 10.10. na Polanie u podnóża Góry Koskowej odbyła się uroczysta Msza Święta ksiądz podczas kazania mówił o potrzebie okazywania wdzięczności, przypomniał także zdarzenia związane z rozbiciem działalności ugrupowania konspiracyjnego tzw. „Konfederacji Tatrzańskiej” i aresztowaniem jej członków w styczniu 1942r. Po Mszy w szkole w Bogdanówce nastąpiło uroczyste podsumowanie i zakończenie rajdu.

W wyniku klasyfikacji turniejowej zwycięskie patrole, które wykazały się najlepszą wiedzą historyczną i umiejętnościami otrzymały nagrody, a wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słowa podziękowania. Uczestnictwo w rajdzie młodzieży ze Środowiskowego Hufca Pracy 6-36 to doskonała forma zajęć wychowawczych, która dostarczyła jej nieznanej i nieobecnej w podręcznikach wiedzy o dziejach antyhitlerowskiej i antykomunistycznej partyzantki na terenie Podhala i Małopolski.

Tekst i zdjęcia Marta Augustyn


12.10.2010

Życzenia
Życzenia Wójta Gminy Lubień z okazji Dnia Edukacji Narodowej. ŻYCZENIA >>


01.10.2010

Małopolski program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości informuje o projekcie pn. "Małopolski program stypendialnym dla uczniów szczególnie uzdolnionych", który ma być szansą na lepszy rozwój edukacyjny uczniów szególnie uzdolnionych.

Obok, po prawej stronie znajduje się link do banera, który przenosi do strony www.stypendia.mcp.malopolska.pl, na której zainteresowane osoby znajdą szczegółowe informacje na temat warunków, jakie należy spełnić, by móc ubiegać się o stypendium, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, informacje o terminach naborów wniosków oraz dokumentów, jakie należy złożyć wraz z wnioskiem.

Stypendium dla jednego ucznia w ramach "Małopolskiego programu stypendialnego (..)" to łącznie 6.000,00 zł (wypłacane przez okres 12 miesięcy w wysokości 500,00 zł miesięcznie).

W wyniku przeprowadzonych do tej pory dwóch naborów wniosków w ramach "Małopolskiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych" stypendium otrzymało 734 uczniów na łączną kwotę 4.365.000,00 zł.

W kolejnych latach realizacji projektu do przyznania są 483 stypendia rocznie.

Uczeń ubiegający się o stypendium musi spełnić łącznie następujące warunki:

 • uczęszcza do szkoły, której siedziba znajduje się na terenie Województwa Małopolskiego;
 • uzyskał średnią z wszystkich ocen co najmniej 4.0 na zakończenie roku szkolnego poprzedzającego rok, na który przyznawane będzie stypendium; podczas składania wniosków o przyznanie stypendium na rok szkolny 2010/2011 średnia ocen dotyczyć będzie roku szkolnego 2009/2010;
 • dochód na jednego członka rodziny ucznia, z roku kalendarzowego poprzedzającego rok szkolny, na który przyznawane będzie stypendium, nie przekracza dwukrotności progu określonego w ustawie o świadczeniach rodzinnych (obecnie jest to kwota 1008 zł netto miesięcznie, lub gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne kwota 1166 zł netto miesięcznie); podczas składania wniosków o przyznanie stypendium na rok szkolny 2010/2011 należy złożyć dokumenty potwierdzające dochody w roku kalendarzowym 2009;
 • wykazuje się szczególnymi osiągnięciami edukacyjnymi z trzech lat szkolnych poprzedzających rok, na który przyznawane jest stypendium, na poziomie laureata lub finalisty konkursu szczebla co najmniej wojewódzkiego lub na poziomie uczestnictwa w zawodach drugiego stopnia olimpiad lub turniejów, przy czym warunkiem uznania w/w osiągnięć jest przeprowadzenie konkursu/olimpiady/turnieju w oparciu o przepisy wydane przez ministra właściwego ds. edukacji; podczas składania wniosków o przyznanie stypendium na rok szkolny 2010/2011 będą brane pod uwagę osiągnięcia edukacyjne z roku szkolnego 2007/2008, 2008/2009 lub 2009/2010.

Wystarczy, że uczeń ubiegający się o stypendium, który spełnia pozostałe kryteria formalne, posiada jedno szczególne osiągnięcie edukacyjne w rozumieniu Regulaminu udzielania stypendium, zdobyte w jednym z w/w lat szkolnych.

Każdy stypendysta "Małopolskiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych" ma swojego Opiekuna Dydaktycznego - zatrudnionego w szkole, do której uczęszcza uczeń nauczyciela/pedagoga/doradcę zawodowego. Opiekun Dydaktyczny pomaga uczniowi realizować Indywidualny Plan Rozwoju, monitoruje jego osiągnięcia edukacyjne, a także wspiera go w wykorzystywaniu stypendium na cele edukacyjne.Za opiekę nad jednym stypendystą Opiekun Dydaktyczny otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1.160,00 zł brutto rocznie.


30.09.2010

"I Beskidzki Rajd Szlakami Walk
o Niepodległość
1939r. - 1955r. - Żołnierze Wyklęci"

Program:

Dzień pierwszy 8.10.2010r. Piątek

 • 9:00 - Msza święta w Kościele Parafialnym pw. Św. Wojciecha w Krzeczowie. Po mszy odbędzie się Apel Poległych pod pomnikiem ku czci poległych 20.06.1943r. podczas krwawej pacyfikacji wsi Krzeczów. Następnie uczestnicy Rajdu zostaną autokarami przewiezieni na przełęcz Glisne skąd wyruszą na Luboń Wielki - Surówki, a następnie zejdą do wsi Tenczyn. Odsłonięcie dwóch tablic informacyjnych poświęconych Zgrupowaniu partyzantów Wiarusy oraz Słudze Bożemu księdzu Michałowi Rapaczowi.
 • 16:00 - posiłek w OSP Tenczyn.
 • 18:00 - Oficjalne rozpoczęcie Rajdu - wystawa i konferencja w Gimnazjum w Lubniu.
 • 19:00 - Koncert Andrzeja Kołakowskiego w Gimnzajum w Lubniu.
Po zakończeniu powrót autokarami do bazy rajdu w Bogdanówce.

Dzień drugi 9.10.2010. Sobota
 • 9:00 - Transport uczestników w rejon Jachówki/Makowskiej Góry - start patroli spod kapliczki pamięci Sałapatka na Makowskiej G. - trasa pasmem Koskowej Góry: Bryndzówka - Stańkowa - Koskowa - wieczornica w Bogdanówce/Polanach. Odsłonięcie tablic informacyjnych poświęconych Janowi Sałapatkowi oraz Jadwidze Aposioł- Staniszewskiej.
 • 17:00 - powrót do bazy Rajdu posiłek
Dzień trzeci 10.10.2010r. Niedziela
 • 10:00 - uroczysta msza święta na zakończenie Rajdu. Po mszy oficjalne podsumowanie i zakończenie Rajdu.

W trakcie Rajdu Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica" z Waksmundu - przedstawiać będzie inscenizacje wydarzeń historycznych mających miejsce na terenie Gmin Lubień i Tokarnia oraz pobliskich okolic.

Warunki rajdu:
Każda ze szkół może wystawić jeden patrol składający się z maksymalnie 10 uczniów + opiekun. Planowany jest udział 7 patroli plus 7 opiekunów ( 4 z terenu Gminy Lubień i 3 z terenu Gminy Tokarnia). Dodatkowo w rajdzie weźmie udział Rekonstrukcyjna Grupa Historyczna z Waksmundu w liczbie około 25 osób ponadto zaproszeni goście z Nowego Targu - 20 osób. Udział patroli będzie miał charakter konkursu. Punktacja i zasady ustalane są przez gości z Nowego Targu. Łącznie planuje się udział ok. 120 uczestników.

Zakwaterowanie:
Wszyscy uczestnicy będą zakwaterowani w szkole w Bogdanówce baza rajdu). Liczba łóżek 35 szt. pozostałe osoby będą spały na materacach. Niezbędne jest aby każdy uczestnik we własnym zakresie zadbał o śpiwór i poduszki.

Wyżywienie:
Dla każdego z uczestników przewidujemy suchy prowiant rano przed wyjściem na szlak. Po powrocie obiado-kolacja.

Transport:
Do dyspozycji uczestników będzie autokar oraz mniejszy bus.


30.09.2010Małopolski Piknik Europejski w Myślenicach

Baw się z funduszami!

Już w najbliższą sobotę, 2 października, na myślenicki Rynek zawita Małopolski Piknik Europejski. Od godziny 10 na mieszkańców Zarabia czeka dobra zabawa, atrakcyjne nagrody i duża dawka wiedzy o funduszach europejskich. Tej imprezy nie może ominąć nikt, kto chciałby skorzystać z unijnego dofinansowania.

Piknik to propozycja na rodzinny weekend – łączy dziecięce marzenia o dobrej zabawie z informowanie rodziców, jak realizować dorosłe „marzenia” dzięki pieniądzom z UE. W konkursie plastycznym dla najmłodszych, każde dziecko, które narysuje swoje skojarzenia z Unią Europejską otrzyma drobny podarunek. Najlepsze prace otrzymają dodatkowe nagrody. Konkursy „Zgadnij jaka to inwestycja” czy wiedzy o Unii Europejskiej to propozycja dla młodzieży i rodzin. Dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne nagrody. Na wszystkich zainteresowanych unijnymi dotacjami, w funduszowym namiocie będą czekać konsultanci. Porady udzielane przez ekspertów są bezpłatne.

Chcesz skorzystać z dotacji unijnych? Przyjdź w sobotę 2 października na myślenicki Rynek!

UWAGA!

Na pierwszych 20 osób, które do funduszowego namiotu przyniosą zdjęcie tablicy informującej o współfinansowaniu inwestycji ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, czekają atrakcyjne nagrody!

Organizatorem imprezy jest: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie

Szczegółowe informacje: www.fundusze.malopolska.pl

Małopolski Piknik Europejski, 2.10.2010 r. Rynek w Myślenicach

 • 10.00 - Otwarcie Pikniku Ekologicznego
 • 10.15 - 10.30 Uroczyste otwarcie Małopolskiego Pikniku Europejskiego w Myślenicach
 • 10.30 - 11.30 Koncert zespołu Liverpool
 • 11.30 - 12.45 Wręczenie nagród w III edycji konkursu "Szkolna segregacja odpadów"
 • 12.45 - 13.00 Małopolski Piknik Europejski
 • 13.00 - 14.00 Koncert zespołu Liverpool
 • 14.00 - 14.15 Zakończenie Małopolskiego Pikniku Europejskiego
 • 14.15 - 16.00 Zabawy i konkursy dla dzieci

30.09.2010

Informacja ze Schroniska PTTK na Kudłaczach oraz na Luboniu Wielkim
SCHRONISKO PTTK NA LUBONIU WIELKIM POSZUKUJE PRACOWNIKA...
...(płci dowolnej) na przynajmniej rok. Uczciwego, pracowitego, abstynenta. Zainteresowanych prosimy o kontakt: 12 2748995 lub 604 876110

DZIEWIĘTNASTY MARSZON...
Druga edycja Dziewiętnastego Marszonu przeszła do historii, zobacz: http://www.marszony.wierch.pl/m19a.htm"

DAWCOM W DARZE...
Z przyjemnością zawiadamiamy, że do Akcji Dawcom w Darze dołączyły właśnie: Schronisko PTTK na Hali Rysianka w Beskidzie Żywieckim (tel. 338 612 349. http://www.rysianka.com.pl) oraz Willa "Orient" w Łebie (tel. 59 8661657, http://www.willaorient.pl).
Kompletny wykaz obiektów uczestniczących w Akcji znajduje się na stronie www.dawcom.wierch.pl
Zapraszamy też do udziału w Kampanii dawca.pl

STEP BY STEP...
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z przejścia ze... Świnoujścia na Hel. Prezentowane zdjęcia wykonywane były dokładnie co godzinę, utrwalając to, co akurat pojawiło się w kadrze. Fotoreportaż ten nie pokazuje zatem miejsc szczególnie efektownych, lecz stanowi specyficzny zapis drogi, której "kamieniami milowymi" były kolejne fotografie: ZDJĘCIA >>

Pozdrawiamy serdecznie!
Agata i Krzysztof Knofliczkowie - gospodarze Schroniska PTTK na Kudłaczach oraz na Luboniu Wielkim tel. 12-2748995, 604-876-110 (Kudłacze), 18-2676435, 889-310-064 (Luboń) www.kudlacze.pttk.pl - www.lubon.pttk.pl


29.09.2010Nabór wniosków - LGD KLIMAS

ZARZĄD WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Ogłasza nabór
wniosków o przyznanie pomocy na operacje
z zakresu „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, ,,Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wdrażanych za pośrednictwem
Lokalnej Grupy Działania KLIMAS
działającej na terenie gmin:
Lubień i Tokarnia

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie: od 06 października 2010 r. do 22 października 2010r.

Szczegóły w pliku INFORMACJE >>


17.09.2010

Zajęcia wychowawcze w hufcu
W dniu 15.IX.2010 roku w budynku Środowiskowego Hufca Pracy 6-36 w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie uczestników odbywających praktyczną naukę zawodu z komendantem hufca oraz kadrą wychowawczą. Spotkanie rozpoczęło cykl zajęć wychowawczych realizowanych wg planu na rok szkoleniowy 2010/2011. Tematyka obejmowała informacje dotyczące adaptacji pracowników młodocianych w zakładzie pracy, w nowej szkole ich prawa i obowiązki. Uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem pracy hufca zadaniami oraz wykazem zawodów i konkursów w ramach rywalizacji hufcowej na szczeblu województwa.

W drugiej części spotkania odbyły się wybory do samorządu młodzieży. Nowy samorząd zaproponował zorganizowanie wycieczki do Szczawnicy i Pienińskiego Parku Narodowego w dniu 14. X. 2010 roku.

Tekst i zdjęcia Marta Augustyn


16.09.2010

Informacja o Regionalnym Konkursie Grantowym do umieszczenia na stronie internetowej
Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła Regionalny Konkurs Grantowy w ramach Programu „Równać Szanse 2010” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

O dotacje do 7 000 zł na projekty minimum 6-miesięczne, rozpoczynające się nie wcześniej niż 1 stycznia 2011 r. i trwające nie dłużej niż do 31 lipca 2011 r. mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, gminne domy kultury i gminne biblioteki oraz nieformalne grupy dorosłych, które chcą założyć organizację pozarządową, z terenów wiejskich i miast do 20 000 mieszkańców.

Celem projektów realizowanych w ramach Programu jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym (13-19 lat) z małych miejscowości.

Termin składania wniosków upływa 12 października 2010 r.

Wszelkie informacje dotyczące Regionalnego Konkursu Grantowego znajdują się na stronie internetowej: www.rownacszanse.pl.


15.09.2010

Wrzesień bardzo pracowity!
Miesiąc wrzesień w Środowiskowym Hufcu Pracy 6-36 w Skomielnej Białej rozpoczął się bardzo pracowicie. Beneficjenci projektu „Szkolenie, Praktyka, Zatrudnienie, Rozwój – III edycja” rozpoczęli kolejne zajęcia tym razem kurs języka niemieckiego prowadzony przez p. Halinę Handzel oraz języka angielskiego prowadzony przez p. Annę Pacer. Uczestnicy codziennie spotykają się w hufcu zgłębiając tajniki i wiadomości z zakresu języków obcych.

Ponadto wytypowani uczestnicy z grupy B rozpoczęli zajęcia kursu prawa jazdy prowadzonego przez Ośrodek Szkolenia „Elremot” w Skomielnej Białej. Od 6 września poszerzają swoją wiedzę z zakresu teorii prawa jazdy i już rozpoczęli pierwsze jazdy samochodem z pomocą instruktora p. Marcina.

Uczestnicy projektu mają bardzo napięty harmonogram kolejnych dni. Już od przyszłego tygodnia rozpoczną się kursy zawodowe w dwóch zawodach: kelner-barman (5 uczestników), na Stołówce Szkolnej pod nadzorem p. Grażyny Bomby oraz kosmetyczka-wizażystka w Zakładzie Kosmetycznym u p. Renaty Dudek (5 uczestników). Grupa A weźmie udział w kursie komputerowym prowadzonym przez p. M. Macioł.

Życzymy młodzieży siły i energii w przyswajaniu nowych wiadomości i umiejętności, które zapewnie wykorzystają w swym dorosłym życiu.

Tekst i zdjęcia Marta Augustyn


15.09.2010

Nauczyciel na 6+
Projekt "Nauczyciel na 6+" współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego, prowadzony przez Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie.

W ramach projektu prowadzone będą bezpłatne studia podyplomowe, na kierunku:
PEDAGOGIKA KWALIFIKACYJNA DLA NAUCZYCIELI PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH.

Cel projektu: wyposażenie w kwalifikacje pedagogiczne niezbędne do bycia nauczycielem zawodu 120 Beneficjentów Ostatecznych pochodzących z województwa śląskiego i małopolskiego.

O przyjęcie na studia podyplomowe mogą starać się osoby:

 • zamieszkujące w rozumieniu KC w woj. śląskim lub małopolskim,
 • posiadające dyplom ukończenia studiów wyższych I lub II stopnia,
 • które ukończyły kierunki wymienione poniżej lub kierunki pokrewne
  • budownictwo i transport,
  • elektronika i elektrotechnika,
  • informatyka i automatyka, mechanika i technika,
  • rolnictwo i gospodarka żywnościowa, specjalności biologiczno-chemiczne i ochrona środowiska,
  • ekonomia i administracja,
  • specjalności turystyczno-hotelarskie (hotelarstwo, turystyka, gastronomia).

Zgłoszenia do udziału w Projekcie należy dokonać poprzez wypełnienie dokumentów rekrutacyjnych i złożenie ich w Biurze Projektu przy ul. Janiny Woynarowskiej 1, w pok. nr 27 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00.

Wiecej informacji: nauczycielna6plus@gamil.com, www.wspim.edu.pl, tel: 32-623-32-18


14.09.2010

Kurs nauki gry na gitarze
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu zaprasza na naukę gry na gitarze w każdą środę.

 • godz. 1530 - 1615 - Grupa początkująca,
 • godz. 1620 - 1705 - Grupa zaawansowana.

Kurs prowadzi p. Dyrektor Danuta Burtan.
Ponadto od października odbywać się będą zajęcia plastyczne w każdy czwartek od 1600 do 1800.


13.09.2010

Wsparcie PROW dla rolników poszkodowanych przez powódź i osuwiska ziemi

Nowe-korzystniejsze zasady wsparcia na prowadzenie działalności pozarolniczej dla gospodarstw poszkodowanych przez powodzie i osunięcia ziemi.

Nowa forma pomocy dla rolników poszkodowanych przez powodzie i inne klęski żywiołowe.


13.09.2010

"Lider Polskiej Ekologii"
Uprzejmie informujemy, że rozpoczęła się 13 edycja Konkursu Ministra Środowiska "Lider Polskiej Ekologii", który ma na celu promowanie wśród społeczeństwa innowacyjnych działań zmierzających do ograniczenia zmian klimatu, ograniczenia hałasu, zachowania ładu przestrzennego, bezpiecznego i efektywnego zagospodarowania odpadów, ochrony gleb, oszczędzania surowców i energii.

Konkurs organizowany jest w czterech kategoriach:

 • przedsiębiorstwo,
 • wyrób,
 • jednostka samorządu terytorialnego,
 • stowarzyszenia i fundacje.

Tytuł "Lidera Polskiej Ekologii" dotychczas został przyznany 118 przedsiębiorstwom i jednostkom samorządu terytorialnego dążącym do osiągnięcia wysokich standardów ochrony środowiska i zaangażowanym w inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Szczegółowe informacje na temat Konkursu znajdują się na stronie internetowej Konkursu - www.liderpolskiejekologii.pl


13.09.2010

Społecznik Roku 2010 Powiatu Myślenickiego
Rusza II edycja Plebiscytu na jednych z najbardziej wartościowych ludzi w naszym powiecie myślenickim, którego ideą i misją jest propagowanie postaw prospołecznych, obywatelskich, wartościowych, jakże potrzebnych w dniu codziennym. Prosimy o rozpropagowanie tej inicjatywy w swoich mediach oraz otoczeniu i zgłaszaniu kandydatur osób, które warto wyróżnić, które mogą być dla nas wzorem i przykładem. Poszukujemy osób bezinteresownie pomagającym innym oraz które dbają o swoje lokalne środowiska. Szczegóły są zawarte w regulaminie plebiscytu, plakacie i na www.PowiatMyslenice.pl

Poszukujemy w dalszym ciągu sponsorów oraz reklamodawców, będziemy wdzięczni za każdą pomoc. We wtorek pomiędzy godz. 1800 a 1900 zapraszamy na antenę Radia VOX FM.

Regulamin Plebiscytu >>


08.09.2010

Konsultacje społeczne strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2010-2015.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w ramach realizacji Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2010 – 2015 rozpoczęła tzw. strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko skutków jego realizacji. Jednym z elementów składowych strategicznej oceny oddziaływania na środowisko jest sporządzenie prognozy oddziaływania na środowisko, czyli dokumentu, w którym stosownie do stanu współczesnej wiedzy i odpowiednich metod oceny dokonane zostanie rozpoznanie stanu środowiska na obszarze objętym Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2010 – 2015 oraz określenie oddziaływania przedsięwzięcia na te rozpoznane elementy środowiska z jednoczesnym przedstawieniem rozwiązań, które mają na celu zapobieganie, ograniczanie lub kompensację przyrodniczą negatywnych oddziaływań wspomnianego programu.

Opracowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad prognoza oddziaływania na środowisko Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2010 – 2015 dostępna jest w wersji elektronicznej na stronie GDDKiA pod adresem www.gddkia.gov.pl oraz w wersji drukowanej we wszystkich oddziałach GDDKiA.

Mając na uwadze duże, społeczne zainteresowanie prognozą oddziaływania niniejszego programu na środowisko oraz wymagania prawne wynikające z ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2008 nr 199 poz. 1227), GDDKiA rozpoczyna Konsultacje społeczne. Zostaną one przeprowadzone dwuetapowo.

Pierwszym etapem jest zapewnienie społeczeństwu możliwości dostępu do sporządzonych dokumentów w formie elektronicznej poprzez sieć Internet oraz w wersji drukowanej we wszystkich oddziałach GDDKiA, jak również zapewnienie możliwości przesyłania uwag. W tym celu został przygotowany na stronie GDDKiA specjalny formularz kontaktowy. Uwagi można składać również pisemnie we Centrali oraz wszystkich Oddziałach GDDKiA.

W drugim etapie, w wybranych ośrodkach miejskich w Kraju odbędą się jednodniowe spotkania w trakcie, których społeczeństwo będzie mogło zapoznać się z opracowaną dokumentacją dotycząca prognozy oddziaływania na środowisko Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2010 – 2015, a także zgłaszać uwagi lub pytania. Harmonogram spotkań (m.in. w dni 14.09.2010r. w Krakowie w siedzibie oddziału GDDKiA ul. Mogilska 25) znajduje się w załączniku.

Przy czym na spotkaniach, które odbywać się będą w ramach konsultacji społecznych w ww. miastach, szczegółowo poruszana będzie problematyka oddziaływania Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2010 – 2015 w odniesieniu do wyżej przedstawionych obszarów. Szczegółowy scenariusz spotkań będzie dostępny na stronie internetowej GDDKiA.

Osoby do kontaktu z ramienia Departamentu Środowiska GDDKiA:

Harmonogram spotkań GDDKiA07.09.2010

Wymiana doświadczeń w Lubniu dzięki środkom z Programu Europa dla Obywateli
W dniach 12-16 sierpnia Gmina Lubień była gospodarzem międzynarodowych spotkań mieszkańców z gmin partnerskich: Catenay (Francja), Penkun (Niemcy) i Malatiny (Słowacja). Dzięki środkom pozyskanym z Komisji Europejskiej w ramach Programu Europa dla Obywateli Gmina mogła zorganizować przyjazd i pobyt 100 przedstawicieli delegacji z zagranicznych gmin.

W spotkaniach, warsztatach i dyskusjach służących wymianie poglądów i doświadczeń w szczególności w dziedzinie kultury, edukacji, współpracy trans granicznej, rozwoju przedsiębiorczości, pozyskiwania funduszy unijnych, walki z lokalnymi problemami, ubóstwem i wykluczeniem społecznym wzięli udział przedstawiciele zagranicznych delegacji, przedsiębiorcy, lokalni artyści, osoby bezrobotne i niepełnosprawne, młodzież, przedstawiciele lokalnych władz i jednostek im podległych.

Goście wzięli również udział w wycieczkach m.in. do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Tatrzańskiego Parku Narodowego, Krakowa, kopalni Soli Wieliczka oraz na Luboń Wielki. Ważnym wydarzeniem związanym z tą wizytą były również XI Dni Lubnia oraz obchody 650-lecia lokacji wsi Lubień. Pomimo niesprzyjającej aury część zaplanowanych działań udało się zrealizować. Tak więc zagraniczni goście mogli zobaczyć m.in. występy zespołów regionalnych kultywujących tutejsze tradycje.

Do sprawnej realizacji projektu zostali zaangażowani przedstawiciele Rady Gminy, pracownicy Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnego Zespołu Obsługi Szkół, Bibliotek, Szkół Podstawowych i Gimnazjów, Ośrodka Pomocy Społecznej, Lokalnej Grupy Działania „Klimas” oraz wolontariusze, którzy zorganizowali pobyt gości tak, aby mogli zobaczyć nasze dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze.

Cele projektu zostały w pełni zrealizowane. Zaproszone osoby pogłębiły swoją wiedzę o gminach partnerskich, uświadomiły sobie to, co nas dzieli i to, w czym jesteśmy podobni. W rezultacie podjętych działań uczestnicy wzięli udział w wymianie poglądów, doświadczeń i dobrych praktyk, a przedstawiciele gmin wyrazili chęć rozwoju dalszej współpracy, w szczególności w realizacji spraw związanych z ekologią i ochroną środowiska.


07.09.2010

Konkurs fotograficzny - "Szlak Architektury Drewnianej" 2010
Tematem przewodnim konkursu fotograficznego jest architektura drewniana, zaś celem konkursu jest popularyzacja Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce poprzez artystyczną prezentację obiektów drewnianych, znajdujących się na Szlaku. Zachęcamy do uwiecznienia na fotografii piękna, zaklętego w architekturze drewnianych kościołów, cerkwi, spichlerzy, dworów i dzwonnic, gęsto rozsianych po Małopolsce.

Warunek jest jeden: fotografowane obiekty znajdować się muszą na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Pasjonaci fotografii, zarówno zawodowcy, jak i amatorzy mają w czym wybierać, bowiem na Szlaku znajduje się aż 248 obiektów! Przy każdym znajduje się tablica informacyjna, a drogę do nich wskazuje ponad 600 drogowskazów. Dzięki akcji udostępniania zamkniętych na co dzień kościółków i cerkwi, jeszcze do końca września br. w wybrane dni obejrzeć można wnętrza pięćdziesięciu z nich, w tym czterech bezcennych kościółków, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Są to: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej.

Dla laureatów przewidujemy cenne nagrody, a dodatkową nagrodą dla autorów najciekawszych zdjęć, będzie udział w wystawie pokonkursowej, podróżującej po regionie.

Termin zgłaszania prac mija 30 września 2010 r. Szczegółowe informacje na stronie www.drewniana.malopolska.pl.
Regulamin konkursu fotograficznego oraz Karta zgłoszenia


01.09.2010

Dożynki Powiatowe - Sułkowice 2010Zobacz zdjęcia z Dożynek Powiatowych >>

01.09.2010

Zawiadomienie Geofizyka Kraków
Geofizyka Kraków zawiadamia o zamiarze prowadzenia prac geofizycznych o temacie: "Karpaty East" 2D.
Z A W I A D O M I E N I E >>


01.09.2010

Stan powodziowy w Gminie Lubień
Urząd Gminy Lubień informuje, że w dniu 01.09.2010r. o godz. 14.00 Wójt Gminy Lubień mgr inż. Kazimierz Szczepaniec wprowadził na terenie Gminy Lubień alarm powodziowy z powodu znacznego przekroczenia poziomu lustra wody ponad stan alarmowy na potokach na terenie Gminy oraz na rzece Rabie. Na terenie Gminy działa całodobowo sztab kryzysowy: tel. całodobowy: 600-284-113, w godz. od 8.00 do 15.30 18 26-82-017.

Oto zdjęcia z niektórych miejsc, gdzie woda wyrządziła straty.

Zobacz zdjęcia >>


31.08.2010

Wspomnienia z wakacji
Wakacje 2010 w ŚHP 6-36 minęły nie tylko szybko, ale także miło i pożytecznie. Kadra hufca na czele z Komendantem p. Martą Augustyn nie szczędząc swojego czasu i siły zrobiła wszystko, by zaoferować dzieciom i młodzieży aktywne, a zarazem alternatywne formy spędzenia wolnego czasu. Pierwsze dwa tygodnie wakacji tj. od 28 czerwca - 9 lipca to realizacja programu dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Lato 2010”, w ramach którego zorganizowana została wycieczka do Chorzowa, wyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej na termy, a także zajęcia plastyczne, podczas których przygotowywano dekorację, organizowano zajęcia sportowe, komputerowe i świetlicowe.

Młodzież mogła korzystać z Internetu i wykazać się aktywnością społeczną, pełniąc wolontariat podczas obsługi zawodów kolarskich 4 lipca o Puchar Szlaku Solnego, a także festynu na rzecz Klubu Sportowego.

Starsza młodzież wzięła udział w zajęciach aktywnego poszukiwania pracy i zajęciach indywidualnych z doradcą zawodowym p. Agnieszką Kulak. Chętna młodzież wyjechała dwukrotnie na karaoke do zajazdu „Pod chmurką”, gdzie wykazała się znajomością bardzo wielu piosenek zarówno tych biesiadnych, regionalnych jak i współczesnych. Była to naprawdę świetna, kulturalna zabawa i wspaniała integracja. Przez cały okres wakacji można było przyjść do świetlicy środowiskowej działającej przy hufcu dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wychowawca p. Alina Macioł uczyła chętnych szydełkowania, natomiast p. Halina Handzel i Dagmara Pustuła organizowały zajęcia plastyczne, dzieci poznawały różne techniki m. in. malowanie na szkle, wycinanki, wyklejanki, techniki japońskie, decoupage.

Kolejne przedsięwzięcia to realizacja programu „Zadbaj o swoją wieś”, podczas którego chętnie młodzież poznawała tematykę ochrony środowiska, a także dbała o czystość Skomielnej Białej. Program realizowany jest we współpracy z Wójtem Gminy Lubień, który po raz kolejny wspiera naszą działalność. Najważniejszym działaniem, którego realizację rozpoczęliśmy w okresie wakacji była trzecia edycja projektu EFS: ”Szkolenie, Praktyka, Zatrudnienie, Rozwój”. Wsparciem w ramach projektu objęta została nieaktywna młodzież, zagrożona wykluczeniem społecznym, w wieku 16-24 lata, której ograniczenia materialne i środowiskowe, a także brak kwalifikacji zawodowych utrudniają samodzielne nabycie umiejętności gwarantujących udany start życiowy. Beneficjenci podzieleni są na 2 główne kategorie: A i B. W okresie wakacji odbyły się już zajęcia i warsztaty z psychologiem, doradcą zawodowym, kurs przedsiębiorczości, rozpoczęły się również zajęcia wyrównawcze z przedmiotów szkolnych. Uczestnicy projektu korzystają również z obiadów przygotowanych przez Stołówkę Szkolną p. Grażyny Bomby. Projekt zakończy się 30 listopada. Przed beneficjentami jeszcze kursy języków obcych, kurs komputerowy podstawowy (gr. A), kurs komputerowy ECDL, kurs zawodowy, kurs prawa jazdy (gr. B). Wychowawcą grupy jest p. Zdzisław Kościelniak. Przed młodszymi jeszcze dużo pracy i ogromnej mobilizacji.

Podczas wakacji ŚHP odwiedziło wielu rodziców, pracodawców, osób współpracujących z hufcem, ale najważniejszym gościem była Komendant Wojewódzka OHP p. dr Jolanta Zajączkowska, która 11.08.2010 r. przyjechała do hufca, by spotkać się z pracodawcami i dziękując im za dotychczasową współpracę oraz pomoc w kształceniu i wychowaniu młodzieży, a także spotkała się z dziećmi ze świetlicy środowiskowej, do których skierowała wiele ciepłych słów.

Wakacje to czas wytężonej pracy całej kadry, ale wszystko, co zrobiliśmy z myślą o młodych ludziach nie byłoby możliwe, gdyby nie bardzo dobra współpraca z Komendą Małopolską OHP, Wójtem Gminy Lubień, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Fundacją Rozwoju Regionu Rabka, pracodawcami, sponsorami, p. St. Stolarczyk, p. M. Zapała, p. Piotr Dudek, p. Ewa i Bogdan Jamrozowicz, p. Świder, p. Prośniak. Do nich wszystkich kierujemy z serca słowa podziękowania, prosząc o dalszą współpracę. Czasem niewiele potrzeba, by zrobić dużo dobrego.

Tekst i zdjęcia Marta Augustyn


30.08.2010

Mogielica - Odkryj Beskid Wyspowy
W dziewiątej wędrówce po Beskidzie Wyspowym, która zamykała cykl pod nazwą „Odkryj Beskid Wyspowy” 29 sierpnia 2010 roku na Mogielicę 1170 m n.p.m. wzięło udział ponad 2000 turystów. Wędrowcy na Koronę Beskidu Wyspowego wędrowali różnymi szlakami. Największa grupa pod kierunkiem przewodnika i zarazem Wójta Gminy Słonice Adama Sołtysa wyruszyła szlakiem żółtym ze Słopnic. Organizator Gmina Słopnice zadbała o ciekawy program spotkania na Mogielicy. Na polanie Stumorgowej mszę św. polową odprawili ks. Jan Gniewek proboszcz parafii Św. Andrzeja Apostoła w Słopnicach Dolnych oraz księża pochodzący ze Słopnic: ks. Stanisław Wojcieszak, ks. Jan Franczak i diakon Adam Banach. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Mali Słopniczanie”. Po mszy św. i pamiątkowej wspólnej fotografii Gmina Słopnice częstowała uczestników smacznym bigosem. Koncertował zespół „Mali Słopniczanie” i rozegrano wiele konkursów. „Miss Mogielicy 2010” została wybrana Katarzyna Zoń ze Starej Wsi. Najmilszym uczestnikiem został Michał Wyroba z Mszany Dolnej. Najmłodszym uczestnikiem okazał się 6-miesięczny Kamil Wierzycki, a najstarszym uczestnikiem okazała się 86-letnia Stanisława Szendera z Mszany Dolnej. Z najdalszego zakątka Polski przybył Andrzej Lewandowski z Darłowa, a z zagranicy liczna 30-osobowa grupa turystów z Chlebnic na Słowacji. W Konkursie wiedzy turystyczno przyrodniczej zwyciężyła Klaudia Kapturkiewicz z Mszany Dolnej, a drugie miejsce zajęła Angelika Barnowska z Lubomierza. Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody. Gmina Słopnice uhonorowała również turystów, którzy zdobyli co najmniej sześć wysp Beskidu Wyspowego oraz organizatorów cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”. Szkoła Górska Jerzego Suchodoły i Teresy Przybylskiej z Łętowego przygotowała pełne wrażeń i adrenaliny zjazdy taternickie z wieży widokowej na szczycie Mogielicy. Stadnina z Zamieścia dała możliwość skorzystania z przejażdżek konnych po polanie Stomorgi, a paralotniarz Stanisław Szendera wykazał się sporym kunsztem wykonując mimo niesprzyjających warunków pokazowy lot z polany Wyśnikówka. GOPR, który zabezpieczał przez cały cykl opiekę nad turystami przygotował na koniec pokaz udzielania pierwszej pomocy w górach. Pełni wrażeń turyści przeszli szlakiem zielonym do Przełęczy Rydza-Śmigłego podziwiając po drodze piękne widoki na otaczające góry i żałując, że to już jest ostatnie spotkanie tego lata w Beskidzie Wyspowym.

Zobacz zdjęcia ze spotkania >>


27.08.2010

Rozpoczęcie nowego roku szkoleniowego 2010/2011
W dniu 26 sierpnia w budynku Środowiskowego Hufca Pracy 6 – 36 odbyło się zebranie uczestników rozpoczynające nowy rok szkoleniowy 2010/2011. Na zaproszenie przybyli również licznie pracodawcy, rodzice i osoby współpracujące z hufcem w Skomielnej Białej.

Na wstępie uczestnicy zostali zapoznani z kadrą i z regulaminem działania hufca, a także wykazem konkursów, zawodów i przedsięwzięć realizowanych w ramach rywalizacji międzyhufcowej w Małopolskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP. Poznali tematykę i terminy prowadzenia zajęć wychowawczych. Dużo uwagi podczas spotkania komendant hufca Marta Augustyn poświęciła szczególnie uczestnikom I roku. Zwróciła uwagę na obowiązkowość i dyscyplinę młodych ludzi podczas uczęszczania zarówno na praktykę jak i do szkoły, prosiła także o kulturalne zachowanie się i wyrozumiałość wobec innych koleżanek i kolegów szczególnie tych słabszych często pokrzywdzonych przez los. Wszyscy jesteśmy po to by spełniać jakąś ważną misję na ziemi, a działając wspólnie razem możemy sobie tylko w tym pomóc ucząc się od innych aktywności, pewności siebie, asertywności i zrozumienia. Pani komendant prosiła rodziców i pracodawców o ciągły kontakt i informacje dotyczące różnych spraw i ewentualnych problemów z uczestnikami, aby móc w miarę szybko je rozwiązywać.

Po spotkaniu z młodzieżą komendant hufca spotkała się indywidualnie z pracodawcami. Omówiono najważniejsze informacje dotyczące zatrudnienia pracowników młodocianych i refundacji poniesionych kosztów kształcenia pracowników młodocianych.

Tekst i zdjęcia Marta Augustyn


26.08.2010

Mogielica - Odkryj Beskid Wyspowy
Forum Gmin Beskidu Wyspowego zaprasza na dziewiąte /ostatnie/ już spotkanie z cyklu imprez pod nazwą „Odkryj Beskid Wyspowy” organizowanego we współpracy z COTG PTTK, tym razem na Mogielicę w niedzielę 29 sierpnia 2010 roku.

Organizator Gmina Słopnice przygotowała wiele atrakcji. Na szczycie zostanie odprawiona Msza Św. polowa,bedą wystepowały zespoły Słopnice i ze Słowacji, przewidziano wiele konkursów, w tym Miss i Strong Mena Mogielicy 2010 roku.

Spotkanie na najwyższej wyspie Beskidu Wyspowego Mogielicy kończy tegoroczny cykl wędrówek "Odkryj Beskid Wyspowy". Wyruszamy o godz. 9.00 ze Słopnic /Os. Zaświercze /przy tablicy Słopnice/ 2 km od Przełęczy Rydza Śmigłego, szlakiem żółtym. Udział jest bezpłatny, nie wymaga rejestracji, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

Szczególy na stronie www.odkryjbeskidwyspowy.pl.


25.08.2010Dożynki Gminne
22 sierpnia 2010 r. odbyły się Dożynki Gminne. Dożynki zorganizowano przy wsparciu programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013 dla działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”.

Na uroczystości przybyły władze gminy Lubień, przedstawiciele władz powiatowych, wójt Malatiny, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz mieszkańcy . Wszystkich zebranych powitał Wójt Gminy Lubień. Następnie starostowie Dożynek p. Janina Kowalczyk i Janusz Burtan wręczyli Wójtowi Gminy Lubień p. Kazimierzowi Szczepańcowi i Przewodniczącemu Rady Gminy Lubień p. Stanisławowi Biedrończykowi chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Gospodarze gminy obiecali, że ten symboliczny chleb będą dzielić sprawiedliwie miedzy wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Tradycyjne obrzędy dożynkowe (ośpiewanie i wręczenie wieńców) rozpoczęła grupa wieńcowa . Kolejnymi występującymi byli „Zagórzanie” z Lubnia i „Toporzanie” z Tenczyna. Oprócz tradycyjnych przyśpiewek dożynkowych, zespoły przedstawiły zabawne scenki z życia; „Zagórzanie” pokazali przygotowania do żniw, zaś „Toporzanie” skecz pasterski. Na zakończenie części artystycznej swoje kabaretowe talenty zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Królowej z Krzeczowa. Ich występ wywoływał co chwilę salwy śmiechu.

Miłym akcentem kończącym tę część Dożynek było wystąpienie p. Zdenka Kubana, starosty zaprzyjaźnionej słowackiej gminy Malatina, który w serdecznych słowach zwrócił się do mieszkańców Krzeczowa i władz gminy. Wręczając mały dożynkowy wianuszek p. Kazimierzowi Szczepańcowi, wyraził nadzieję, że i w Malatinie – niemającej tradycji dożynkowych – kiedyś również takie będą się odbywać.

Mieszkańcy wraz z przybyłymi gośćmi bawili się do późnych godzin z miejscowym zespołem muzycznym.
Zobacz zdjęcia >>


25.08.2010

Małopolski Program Stypendialny dla Uczniów Szczególnie Uzdolnionych na rok 2010/2011
Zgodnie z treścią Zarządzenia Dyrektora Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości w sprawie ogłoszenia III naboru wniosków w ramach „Małopolskiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych” (Poddziałanie 9.1.3 PO KL 2007-2013) ustala się, że termin III naboru wniosków o przyznanie stypendium trwać będzie od dnia 6 września do dnia 8 października 2010 r.

Wnioski o przyznanie stypendium można składać w wyznaczonym terminie w siedzibie Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, przy ul. Kordylewskiego 11 w Krakowie (VII piętro, pokój 708 lub 709).

I N F O R M A C J A
W N I O S E K
R E G U L A M I N

Kontakt
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości
Zespół ds. Stypendiów
ul. Kordylewskiego 11 (VII piętro)
31-542 Kraków
tel. (12) 376-91-61, (12) 376-91-64, (12) 376-91-66

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych stypendiów otrzymywanych w ramach projektu „Małopolski program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych”

Zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 02 lipca 2010 r. właściwe jest stosowanie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wprowadzonego do ustawy z dniem 1 stycznia 2010 r.) w odniesieniu do uczestników projektu „Małopolski program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych”, co oznacza, że środki otrzymywane przez stypendystów w/w projektu są zwolnione od 1 stycznia 2010 r. z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zwrot podatku od stypendiów wypłaconych do dnia 02 lipca 2010 r. będzie możliwy po złożeniu przez stypendystę w Urzędzie Skarbowym właściwym dla stypendysty rocznego rozliczenia podatkowego za rok 2010.


23.08.2010

Lubogoszcz - Odkryj Beskid Wyspowy
W ósmej już wędrówce po Beskidzie Wyspowym w niedzielę 22 sierpnia 2010 roku na Lubogoszcz brało udział ponad 1300 turystów. Przy pięknej pogodzie na szczyt Lubogoszczy uczestnicy wyruszyli z Mszany Dolnej szlakiem zielonym. Wśród nich najmłodsza uczestniczka Izabela Skowronek – 11 m-cy oraz najstarszy 79-letni Franciszek Juszczak. Z najdalszego zakątka Polski przywędrowała Izabela Knapicz ze Słupska, a z najdalszego zakątka świata przybył Lea Dor z Lyon / Francja /. Organizatorzy Miasto Mszana Dolna i Koło Pszczelarzy zadbali o bardzo interesujący i atrakcyjny program. Mszę Św. polową na Lubogoszczy w miejscu gdzie zbiegają się granice trzech miejscowości Mszany Dolnej, Kasinki Małej i Kasiny Wielkie odprawili ks. Proboszcz Jerzy Raźny z Parafii Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, ks. Proboszcz Józef Maciążka z Parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Kasince Małej, ks. Janusz Krupa z Parafii Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej. Po mszy św. został poświęcony krzyż zamontowany i ufundowany przez członków Koła Pszczelarzy w Mszanie Dolnej. Będzie on świadectwem akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Oprawę muzyczną mszy św. zapewniła kapela góralska „Kaczory” z Koniny oraz Kinga Pajdzik / Szkoła Muzyczna Kraków / – skrzypce, Majka Pajdzik / Akademia Muzyczna Gdańsk / - wiolonczela, Karolina Trojakowska / Akademia Muzyczna Poznań / - skrzypce / i Andżelika Barnowska - gitara. Po mszy św. turyści szlakiem czarnym udali się do ośrodka Baza „Lubogoszcz”, gdzie gościnnie przyjęła ich kierownik Maria Grzęda. Na uczestników czekało wiele niespodzianek. Z rewelacyjnym koncertem wystąpiła jedna z najlepszych kapel bluesowych w Polsce Adam Kupisz i Śląska Grupa Bluesowa. Po ich koncercie wystąpiła z góralskimi rytmami kapela „Kaczory”. Miasto Mszana Dolna zadbała o żołądki turystów wydając ponad 1500 porcji smacznej kiełbasy z grilla. Przygotowała również śpiewniki oraz nagrody dla laureatów konkursów. Najmilszą spotkania na Lubogoszczy została Maria Grzęda z Kasinki Małej, a najmilszym Adam Chrustek z Mszany Dolnej. W konkursie wiedzy turystycznej pierwsze miejsce zajął Zbigniew Smajdor, drugie miejsce – Klaudia Smoleń, a trzecie – Michał Kościelniak. Szkoła Górska Jerzego Suchodoły i Teresy Przybylskiej z Łętowego przygotowała dla dzieci pełne adrenaliny zjazdy na linach taternickich, do którego ustawiały się długie kolejki. Wędrowcy, którzy zdobyli co najmniej sześć wysp Beskidu Wyspowego potwierdzone w książeczce GOT otrzymali pamiątkowe odznaki metalowe z logo rysia. Turyści z uwagi na atrakcyjny program wyjątkowo długo przebywali w Bazie „Lubogoszcz” po czym szlakiem czerwonym zeszli do Mszany Dolnej. Za tydzień już ostatnie wędrowanie po Beskidzie Wyspowym na Mogielicę 29 sierpnia 2010 roku.

Zobacz zdjęcia ze spotkania >>


23.08.2010

Pomoc materialna dla uczniów zamieszkalych w Gminie Lubień
Uczeń zamieszkały na terenie Gminy Lubień może ubiegać się o pomoc materialną ze środków z funduszu pomocy materialnej.

Pomoc materialna o charakterze socjalnym moSe być udzielana uczniowi jako:

 • stypendium szkolne,
 • zasiłek szkolny.

Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się w Gminnym Zespole Obsługi Szkół w Lubniu od 1 do 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników słuSb społecznych – do dnia 15 października danego roku szkolnego.

Więcej informacji >> I N F O R M A C J A
Wniosek >> W N I O S E K


23.08.2010

Apel społeczności Gminy Szczucin
„W gminie Szczucin, gdzie woda zalała ponad 5,7 tys. ha upraw, poszkodowanych zostało 1677 rolników. Najbardziej zniszczone są uprawy zbóż, ziemniaków, a także sady jabłoniowe i łąki. W miejscowościach, w których woda stała najdłużej - w Słupcu, Borkach, Maniowie i Woli Szczucińskiej - rolnicy nie mają co liczyć na zbiory. "Tam nie ma nic". Nie mamy w tej chwili pomocy paszowej, którą tuż po powodzi otrzymaliśmy od Małopolskiej Izby Rolniczej i spontanicznie od rolników. Wystąpiliśmy o pomoc do wojewody, marszałka i sąsiednich gmin". Według szacunków władz gminy Szczucin miesięcznie potrzeba ok. 2 tys. ton zboża, by możliwe było utrzymanie obecnego stanu hodowli zwierząt.

Do wszystkich ludzi chcących pomóc powodzianom z Gminy Szczucin , prosimy o pomoc : rzeczową w formie pasz dla zwierząt, materiałów opałowych itp, ,które Państwo możecie i chcecie przekazać.

Kontakt w sprawie przekazywania środków tel.014 643-62-78 lub fax.014 +643-64-90 e-mail: ugszczucin@poczta.onet.pl.XI Dni Lubnia i 650 lat lokacji wsi Lubień
Tegoroczne obchody Dni Lubnia miały być wyjątkowe z dwóch powodów: 650 rocznicy lokacji wsi Lubień i szczególnych gości, którzy przybyli do nas z tej okazji. Niestety burze i ulewny deszcz pokrzyżował większość imprez planowanych przez organizatorów. Dzięki gościnności Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubniu – p. Bernadety Jakubiak, która udostępniła pomieszczenia szkoły, można było zrealizować choć mały fragment zaplanowanego programu. Zaproszeni goście z partnerskich gmin: Penkun (Niemcy), Catenay (Francja), Malatina i Maly Slavkov (Słowacja) i Kolno (Polska) spotkali się z władzami województwa, powiatu i gminy w sali gimnastycznej i tam obejrzeli program artystyczny w wykonaniu zespołów: „Zagórzanie”, „Toporzanie”, Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tenczyna i „Ondraszków” ze Szczyrku oraz pokaz walk rycerskich.

Bardzo miłym akcentem była wymiana okolicznościowych upominków i wielu serdecznych słów wypowiedzianych przez władze gmin partnerskich. Wspólnym życzeniem gości i gospodarzy było to, aby przyjaźń między mieszkańcami naszych gmin rozwijała się i owocowała dalszymi serdecznymi kontaktami i ścisłą współpracą. Kilkudniowe, międzynarodowe spotkania odbyły się w ramach programu „Europa dla obywateli”.

Pozostałe punkty programu Dni Lubnia organizatorzy zmuszeni byli z żalem odwołać.

Zobacz zdjęcia >>


13.08.2010

Czy warto się szkolić? Marketing w Sieci – szkolenia dofinansowane z UE
Tylko do 3 września można zgłosić się do udziału w II edycji szkoleń „Marketing w Sieci", organizowanych przez Wyższą Szkołę Europejską w Krakowie. Szkolenia, dofinansowane przez Unię Europejską, odbywać się będą od września do października, przez kolejne 5 weekendów oraz od października do grudnia. Ich program obejmie zagadnienia związane z projektowaniem stron www, pozycjonowaniem, organizowaniem internetowych kampanii promocyjnych.

Głównym tematem szkoleń będzie – jak sama nazwa wskazuje – marketing w Sieci. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wartość internetowego rynku reklamowego systematycznie rośnie. Firmy niezależnie do reprezentowanej branży, czy wielkości inwestują coraz więcej w swój rozwój w Sieci. O ile jednak w przypadku dużych czy średnich przedsiębiorstw nie istnieją poważniejsze bariery, o tyle mniejsze firmy mogą mieć trudności: finansowe, kompetencyjne, infrastrukturalne.

Chcielibyśmy więc zainspirować małopolskie małe i mikroprzedsiębiorstwa – niezależnie od branży – do rozwinięcia swojej działalności w Internecie. Chcielibyśmy przekazać im narzędzia, wiedzę i umiejętności, które pozwolą zrobić to skutecznie. Wierzymy, że gwarantem sukcesu będzie przede wszystkim wykładowcy, których zamierzamy pozyskać do współpracy spośród najbardziej doświadczonych fachowców ICT.

W ciągu dwóch najbliższych lat przewidujemy łącznie sześć edycji szkoleń. Podczas szkoleń uczestnicy dowiedzą się, jak obsługiwać program graficzny Adobe CS4, poznają prawne aspekty reklamy w Sieci, nauczą się podstaw technologii internetowych, obsługi klientów w Sieci, narzędzi marketingu internetowego, e-commerce, e-mail marketingu, badania zachowań konsumentów w Internecie oraz podstaw pozycjonowania i marketingu w wyszukiwarkach.

Warsztaty skierowane są do pracodawców i pracowników mikro i małych przedsiębiorstw oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą z Małopolski.

Szkolenie poprowadzą eksperci i praktycy: Mateusz Tułecki, Paweł Sala, Wojciech Szymański, Michał Nowak, Marcin Jagodziński, Dawid Szczepaniak.

Wydarzeniu patronuje Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, Freshmail oraz Ideo.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.wse.krakow.pl/pl/Marketing_w_Sieci


13.08.2010

Spotkanie Komendanta Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP dr Jolanty Zającz-kowskiej z pracodawcami uczestników Środowiskowego Hufca Pracy 6-36 w Skomiel-nej Białej.
W dniu 11.08.2010 r. na spotkanie z pracodawcami współpracującymi z Środo-wiskowym Hufcem Pracy 6-36 w Skomielnej Białej przyjechała Komendant Woje-wódzka OHP p. dr Jolanta Zajączkowska. Spośród 46 pracodawców p. Komendant odwiedziła kilku z nich i podziękowała za dotychczasową owocną współpracę oraz pomoc w kształceniu i wychowaniu młodzieży. W budynku hufca odbyło się spotkanie z p. Ryszardem Maciołem właścicielem zakładu "Elremot” kształcących uczniów (w obecnym roku szkolnym 15 uczestników) w zawodzie mechanik pojazdów samo-chodowych. Jest to pracodawca, który współpracuje z hufcem od początku jego po-wstania. Następnie p. Komendant udała się do pobliskiej Rabki gdzie odwiedziła ,,Studio Fryzjerskie” p. Magdaleny Kulig, "Auto Service” p. Tadeusza Moskały, Pen-sjonat ,,Prezydent” p. Ewy i Bogdana Jamrozowicz i ,,Body Bis” p. Małgorzaty Chma-rzyńskiej. Spotkania przebiegły w miłej atmosferze, padło dużo ciepłych słów. Wszy-scy pracodawcy wyrazili opinię i zadowolenie o bardzo dobrej współpracy z OHP.

W zakładach szkolących p. Komendant spotkała się również z uczestnikami, którzy w tym czasie przebywali na praktyce. Kolejnym punktem odwiedzin była Sto-łówka Szkolna w Skomielnej Białej w której szefuje p. Grażyna Bomba. Uczestnicy szkolący się w zawodzie kucharz małej gastronomi to mieszkańcy pobliskiej miejsco-wości Tenczyn. Gościnność i ogromne zaangażowanie w wychowanie młodych ludzi widoczne było podczas całej rozmowy. Następnie p. Komendant udała się do pobli-skiego Jordanowa , gdzie p. Dorota Lipa prowadzi góralski zajazd ,,Przystań u Lipy” i kształci pracowników młodocianych w zawodzie kucharz, a także do Naprawy do p. Barbary Suder , która prowadzi ,,Ciastkarnie”. Wszystkim odwiedzonym pracodaw-com Pani Komendant wręczyła listy gratulacyjne dziękując za ogromne zaangażowa-nie i wkład pracy w szkolenie pracowników młodocianych. Licząc na dalszą współpra-cę złożyła życzenia pracodawcom , wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawo-dowym . Na zakończenie p. Komendant dr Jolanta Zajączkowska wizytowała Środo-wiskowy Hufiec Pracy i spotkała się z dziećmi, które w tym czasie brały udział w zaję-ciach świetlicowych. Dzieciaki z radością i uśmiechem opowiadały o tym co robiły w hufcu w trakcie wakacji. Pani Komendant podczas rozmowy z nimi zwróciła uwagę na pięknie wykonaną dekorację w sali świetlicowej, podziękowała kadrze za pracę i trud włożony w wychowanie młodego pokolenia.

Tekst i zdjęcia Marta Augustyn


13.08.2010

Ćwilin - Odkryj Beskid Wyspowy
Forum Gmin Beskidu Wyspowego! uprzejmie zaprasza na siódme już spotkanie z cyklu imprez pod nazwą „Odkryj Beskid Wyspowy” współorganizowanym przez COTG oraz PTTK, tym razem na Ćwilin z najpiękniejszą panoramą w Beskidzie Wyspowym w niedzielę 15 sierpnia 2010 roku.

Organizator Gmina Dobra przygotował dla turystów wiele atrakcji. Wystąpi zespół i kapela Jurkowianie, mszę św. polową odprawi Ks. Kazimierz Piwowarski, przewidziano wiele konkursów i zabaw.

Wyruszamy o godz. 9.00 z Wilczyc /osiedle Pietrzki- tablica z drogą Różańcową/.
Udział jest bezpłatny , nie wymaga rejestracji, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

Szczególy na stronie www.odkryjbeskidwyspowy.pl oraz w Dzienniku Polskim.


11.08.2010

Budowa chodnika w Skomielnej Białej
Od początku lipca rozpoczęto budowę chodnika koło drogi krajowej nr 28 w Skomielnej Białej. Na dzień dzisiejszy wykonano około 800mb odwodnienia. Na budowę GDDKiA przeznaczyła 650 tyś. zł. zaś Gmina dołożyła 100 tyś. zł. Obecnie czynione są starania aby prace były kontynuowane dalej jeszcze w tym roku. Po wykonaniu odwodnienia przystąpi się do odnowy tej drogi z równoczesnym ukończeniem chodnika. Całkowity koszt budowy chodnika to około 3,5 mln. zł.


10.08.2010

Do 100 tys. złotych dla rolników prowadzących dodatkową działalność gospodarczą
24 sierpnia rusza nabór wniosków o takie wsparcie

Trzeba mieć dobry pomysł na inwestycje w przedsięwzięcia, które pozwalają uzyskiwać dodatkowe dochody z działalności innej niż rolnicza, poprawnie przygotować wniosek o przyznanie pomocy wraz z niezbędnymi załącznikami i złożyć go w Małopolskim Oddziale Regionalnym ARiMR. Tak w skrócie wygląda procedura ubiegania się o pomoc na "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" finansowane z PROW 2007-2013. Wsparcie z tego "działania" przysługuje tym rolnikom lub ich domownikom, którzy już prowadzą działalność nierolniczą oraz także tym wszystkim, którzy chcą taką działalność dopiero rozpocząć na terenach wiejskich. Tegoroczny nabór wniosków o wsparcie z tego działania rozpocznie się 24 sierpnia.

Zakres działań, na które można uzyskać wsparcie z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej", jest niezwykle szeroki. Obejmuje on pomoc na świadczenie różnorakich usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, a także dla ludności. Sfinansować można również działalność związaną z prowadzeniem sprzedaży hurtowej lub detalicznej różnych produktów od maszyn i urządzeń rolniczych poczynając, na perfumach i kosmetykach kończąc.

Pieniądze z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" można przeznaczyć na inwestycje związane z działalnością turystyczną oraz ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem. Można je zainwestować również w przetwórstwo produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, czy w wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy. Pomocą objęte są działania w zakresie rachunkowości, doradztwa oraz usług informatycznych. Środki z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" mogą być wykorzystane na działalność aktywizującą mieszkańców obszarów wiejskich np. poprzez inwestycje w organizację różnego rodzaju form opieki nad dziećmi.

Pomoc, którą otrzymuje rolnik w formie refundacji, może wynieść do 100 tys. zł i pokryć do 50% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację zaplanowanego przedsięwzięcia.

Departament Komunikacji Społecznej ARiMR


09.08.2010

Kultywowanie lokalnej tradycji
Aby ocalić od zapomnienia lokalną tradycję i kulturę regionalną oraz liczne przykłady zachowanego dziedzictwa kulturowego naszego subregionu Oddział PTTK w Dobczycach przygotował wniosek i obecnie realizuje zadanie pn „Kształtowanie lokalnej tożsamości kulturowej w oparciu o zachowanie i ochronę dziedzictwa kulturowego subregionu Małopolski”. Zadanie dofinansowane jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Przesłaniem zadania jest edukacja w zakresie odtwarzania miejscowej tradycji i promocji kultury lokalnej. Organizowane będą imprezy plenerowe promujące regionalne produkty oraz obrzędowość i folklor. Będą to również wyjazdy studialne mieszkańców zainteresowanych działalnością w zakresie kultywowania tożsamości lokalnej w celu poznania różnych środowisk kulturowych i wymiany doświadczeń. Cennym przedsięwzięciem będzie prowadzenie działań edukacyjnych wśród młodzieży szkół podstawowych. Dzieci poznają historię regionu w oparciu o średniowieczny zamek i Muzeum Regionalne PTTK im. Wł. Kowalskiego w Dobczycach oraz uczestniczyć będą w zajęciach warsztatowych „Lekcje ginących talentów” prowadzonych w skansenie.

Warsztaty i wyjazdy będą połączone z gromadzeniem wiedzy, dokumentacji i materiałów, które posłużą do opracowania folderu regionalnego i stworzenia grupy wolontariuszy.

Zadanie realizowane jest w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2010 r. obejmując swoim zasięgiem obszar 13 gmin od Żegociny po Mucharz.

M.Topa PTTK O/Dobczyce


09.08.2010

Łopień - Odkryj Beskid Wyspowy
Ponad 800 turystów uczestniczyło w szóstej wędrówce po Beskidzie Wyspowym w niedzielę 8 sierpnia 2010 roku na Łopień. Szlakiem zielonym przeszli z Dobrej do Przełęczy Marszałka Rydza-Śmigłego. Na polanie Myconówka Mszę Św. polową odprawili ks. Tadeusz Piwowarski i o. Albin Łyda. Oprawę muzyczną zapewniła gościnnie strażacka orkiestra dęta Tymbarski Ton z Tymbarku. Organizator Gmina Dobra zadbała o żołądki turystów serwując kiełbaski i przygotowała wiele konkursów i konkurencji na wesoło. W konkursie wiedzy turystyczno przyrodniczej wygrał Adrian Cieślik z Dobrej. Najstarszym uczestnikiem okazał się 87-letni Władysław Klimczak z Krakowa, a najmłodszym 8-miesięczna Lena Janik z Chyszówek. Z najdalszego zakątka Polski przybyli turyści z Helu, a ze świata Jessica Zduniewicz z Chicago. Najmilszą uczestniczką wybrano Katarzynę Wątor z Dobrej, a najmilszym uczestnikiem został Piotr „Broda” Wyroba z Mszany Dolnej. W konkursie „Baba na medal” zwyciężyła Agata Piaskowy, a konkurencji „Chłop na schwał” zwyciężył Łukasz Chalcarz. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia mokradeł i jaskiń na Łopieniu. Przy pięknej pogodzie wszyscy bawili się wesoło umawiając się na kolejną niedzielną wędrówkę 15 sierpnia na Ćwilin.

Zobacz zdjęcia ze spotkania >>

06.08.2010

XI Dni Lubnia i 650 lat lokacji wsi Lubień
Rada Gminy, Wójt Gminy Lubień i Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu zapraszają mieszkańców gminy i wakacyjnych gości na XI Dni Lubnia, które odbędą się 15 sierpnia 2010r. W ramach imprezy obchodzony będzie również Jubileusz 650-lecia lokacji wsi Lubień, dlatego też spotkanie to będzie miało szczególny charakter!

Program przedstawia się następująco:
godz. 14:30 uroczyste otwarcie XI Dni Lubnia
godz. 15:00 prezentacja zespołów z gminy Lubień (Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Tenczyna, „Zagórzanie” Lubień, „Toporzanie” Tenczyn)
godz. 16:00 biesiada z kapelą góralską „Ondraszki”
godz. 18:00 wystąpienie przedstawicieli Gmin Partnerskich, prezentacja finalistek „Miss Powiatu Myślenickiego” oraz pokazy walk rycerskich i tor łuczniczy
godz. 19:00 koncert zespołu „Gripsy Band”
godz. 20:30-1:00 zabawa taneczna – gra zespół „Remedium” z Dobczyc
Dodatkowo wiele innych ciekawych atrakcji, a wśród nich: zabawki dla dzieci, jazda na kucyku, strzelnica, skakańce, gastronomia, degustacja dawnych potraw regionalnych oraz nocny pokaz fajerwerków.

W uroczystościach udział wezmą przedstawiciele delegacji z Gmin Partnerskich, w tym: z Gminy Kolno (woj. Podlaskie), Catenay (Francja), Malatina i Maly Slavkov (Słowacja) oraz Penkun (Niemcy).

Patronat medialny objęli:


Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Komisji Europejskiej.

05.08.2010

Łopień - Odkryj Beskid Wyspowy
Forum Gmin Beskidu Wyspowego oraz współorganizatorzy: COTG PTTK uprzejmie zapraszają na szóste już spotkanie z cyklu imprez pod nazwą „Odkryj Beskid Wyspowy”, tym razem na Łopień w niedzielę 8 sierpnia 2010 roku.

Organizator Gmina Dobra zadbał o ciekawy program. W programie msza św. polowa na polanie Myconówka, wspólny grill, liczne konkursy z nagrodami, zwiedzanie jaskiń i mokradeł.

Wyruszamy o godz. 9.00 z parkingu przy Urzędzie Gminy Dobra.
Udział jest bezpłatny , nie wymaga rejestracji, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

Szczególy na stronie www.odkryjbeskidwyspowy.pl oraz w Dzienniku Polskim.

Zobacz zdjęcia >>


04.08.2010

Lokale użytkowe do wynajęcia
Lokale użytkowe znajdujące się na I piętrze w budynku Ośrodka Zdrowia w Lubniu nr 475 z przeznaczeniem na przychodnie lekarską specjalistycznej opieki zdrowotnej w ramach NFZ lub prywatne gabinety lekarskie. Łączna powierzchnia lokali wynosi 117,45m2 w tym:

 • gabinet – 12,80 m2;
 • gabinet lub rejestracja 7,15 m2 połączona z aneksem 6,20 m2,
 • gabinet – 12,35 m2;
 • gabinet – 12,20 m2,
 • gabinet - 23,40 m2,
 • wc – 2,75 m2,
 • wc- 4,70 m2,
 • poczekalnia -33,90 m2,
 • kantorek -2,00 m2.

Wysokość opłat z tytułu najmu - stawka minimalna-15,50 zł/m2 miesięcznie czynsz za 1 m2 najmowanej powierzchni (stawka ta obejmuje c.o. i c.w.u.). Termin wnoszenia opłat i zasady aktualizacji opłat - opłata czynszu do 20-go każdego miesiąca. Opłata aktualizowana jest raz w roku Zarządzeniem Wójta Gminy Lubień.

Zobacz zdjęcia >>


03.08.2010

Podziękowania dla Gminy Partnerskiej Kolno
Rada Gminy wraz z Wójtem Gminy Lubień p. Kazimierzem Szczepańcem oraz mieszkańcami poszkodowanymi w tegorocznej powodzi składają serdeczne podziękowania dla Gminy Kolno za przekazaną pomoc. Otrzymane środki pieniężne zostały wykorzystane na remonty części dróg dojazdowych do posesji i pól uszkodzonych podczas ostaniej powodzi. Za pomoc jeszcze raz serdecznie dziękujemy.


03.08.2010

Konkurs Fotograficzny Gminy Lubień 2010
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu zaprasza do udzuału w konkursie fotograficznym "Cudze chwalicie, swego nie znacie".

Celem konkursu jest promowanie gminy Lubień i ukazanie jej w sposób ciekawy i oryginalny. Konkurs wpisany jest w obchody 650-lecia lokacji Lubnia. W konkursie może wziąć udział każdy fotografujący niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania.

Zdjęcia należy nadsyłać do 30.10.2010 r.
Szczegółowy regulamin konkursu >> R E G U L A M I N


03.08.2010

Odkryj Beskid Wyspowy - cykl imprez
Gminy: Rabka, Mszana Dolna, Dobra, Jodłownik, Słopnice, Kamienica, Wiśniowa, Tymbark i Lubień wraz z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK – zapraszają na wspólne zdobywanie beskidzkich szczytów. Pierwsza wycieczka odbędzie się 3 lipca – na Luboń Wielki. Kolejne będą rozpoczynały się w niedzielne poranki.

Grupie zawsze towarzyszyć będą doświadczeni przewodnicy oraz ratownicy GOPR! Wędrowców powita gospodarz gminy, będzie msza św. polowa, występy kapel, pokazy ratownictwa, konkursy (wiedzy i fotograficzny), a także grill i degustacja potraw regionalnych. Uczestnicy wybiorą też Najmilszego, Najmłodszego, Najstarszego, a także Najdalszego... wędrowca.

Wyprawy odbywać się będą bez względu na pogodę! Udział w nich jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji (wystarczy przyjść na miejsce zbiórki).

Opiekunami medialnymi „Odkrywania Beskidu Wyspowego” są „Dziennik Polski”, Telewizja Kraków i Radio Kraków.

Ramowy program "Odkryj Beskid Wyspowy 2010"
Godz. 9.00 - Wyjście na trasę pod opieką przewodników z miejsca zbiórki
Godz. 11.00 - Przywitanie gości przez gospodarza Gminy
- Msza Św. Polowa
- Występy kapeli, zespołów regionalnych i muzycznych
- Pokazy ratownictwa w górach GOPR, Straż Pożarna
- Ciekawostki, anegdoty i historia o Beskidzie Wyspowym – przewodnicy COTG PTTK
- Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym, Gminie i PTTK
- Konkurs Fotograficzny – „Beskid Wyspowy w Obiektywie”
- Wybór Najmilszej, Najmłodszego i Najstarszego uczestnika oraz z Najdalszego Zakątka Polski,
- Wspólny grill i regionalne potrawy
- Zbiorowa fotografia
Godz. 15.00 - Wyjście na trasę
Godz. 16.00-17.00 - Zakończenie i powrót do miejsca zbiórki

Kalendarz imprez:
3 lipca – Luboń Wielki – organizuje Miasto Rabka-Zdrój
11 lipca – Jasień – organizuje Gmina Kamienica
18 lipca – Śnieżnica – organizuje Gmina Mszana Dolna
25 lipca – Ciecień – organizuje Gmina Jodłownik i Gmina Wiśniowa
1 sierpnia – Szczebel – organizuje Gmina Mszana Dolna i Gmina Lubień
8 sierpnia – Łopień – organizuje Gmina Dobra
15 sierpnia – Ćwilin – organizuje Gmina Dobra
22 sierpnia – Lubogoszcz – organizuje Miasto Mszana Dolna
29 sierpnia – Mogielica – organizuje Gmina Słopnice


03.08.2010

Zagadnienia z zakresu prawa
W dniu 31 lipca 2010 roku w ŚHP 6-36 w Skomielnej Białej w ramach projektu Szkolenie-Praktyka-Zatrudnienie-Rozwój III edycja współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego uczestnicy wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez pana Macieja Odrobinę, na których omawiane były zagadnienia z zakresu prawa. Młodzież poznała podstawy wiedzy o prawie, elementy prawa pracy, elementy prawa rodzinnego oraz przeciwdziałanie przemocy. Pięciogodzinne wykłady w każdej grupie były bardzo interesujące i poznawcze co widać było podczas dyskusji na temat prowadzonych zajęć.

Tematyka z zakresu prawa to kolejny moduł realizowany w ramach projektu. Przed uczestnikami grupy A jeszcze zajęcia informatyczne, języka angielskiego i wyrównawcze. Natomiast Grupa B weźmie udział w kursie prawa jazdy, kursach zawodowych, zajęciach z przedsiębiorczości, języka angielskiego i komputerowych ECDL.


02.08.2010

Szczebel - Odkryj Beskid Wyspowy
W kolejnej, piątej już wędrówce po Beskidzie Wyspowym w niedzielę 1 sierpnia 2010 roku na Szczebel uczestniczyło ponad 1300 turystów. Szlak czarny z Lubnia do Mszany Dolnej, który jest najtrudniejszym szlakiem w Beskidzie Wyspowym wymagał sporego wysiłku, ale dostarczył wielu emocji i adrenaliny. Wędrowali nim najmłodsza uczestniczka niespełna czteromiesięczna Faustynka Dudzik z Kasinki Małej, najstarszy uczestnik 85-letni Tadeusz Kucz z Krakowa. Z najdalszego zakątka przybyła Urszula Pirożek z Koszalina, a z zagranicy Mateusz Krzesiczan z Filadelfii.

Organizatorzy Gmina Lubień i Gmina Mszana Dolna zadbali o atrakcyjny program i oprawę spotkania na Szczeblu. Mszę św. polową odprawili ks. Robert Nęcek, ks. Franciszek Bobeł, ks. Józef Maciążka i o. Marek Potoczny. Po mszy koncert dała orkiestra Echo Gór z Kasinki Małej a następnie wystąpił zespół Toporzanie z Tenczyna. O turystów zadbała firma Markam z Kasinki Małej serwując ponad 1500 porcji smacznej kiełbasy z grilla. Gorącą herbatę i wodę mineralną spragnionym turystom zapewnił Gminny Ośrodek Kultury z Lubnia. Rozegrano wiele konkursów, które dla uczestników spotkania przygotowali pracownicy GOK-u. Zwycięscy konkursów otrzymali nagrody. Najmilszą została Laura Rudawska Guzik a najmilszym okazał się Andrzej Cyrwus z Mszany Dolnej. Największą wiedzą w turnieju o Beskidzie Wyspowym wykazał się Zbigniew Smajdor z Nowego Sącza. W konkurencji rozbijania namiotu wygrała reprezentacja Tenczyna przed reprezentacjami z Nowego Targu i z Filadelfii, a w konkurencji pakowania plecaka również wygrała drużyna z Tenczyna pokonując reprezentację z Krakowa. Gmina Lubień zadbała o wygląd szczytu i szlaku montując na nim ławostoły, tablice z mapą oraz słupki informacyjne jako pierwsza z Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Turyści otrzymali również mapy i informator o Beskidzie Wyspowym. Warto podkreślić wspaniałą atmosferę spotkania i bardzo dobrą organizację. Uczestnicy z niecierpliwością czekają już na kolejne szóste spotkanie na Łopieniu w dniu 8 sierpnia 2010 roku.

Zobacz zdjęcia z wyprawy na Szczebel >>
Galeria nr 2 z wyprawy na Szczebel >>


02.08.2010

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Czy wiedzą Państwo, że dla prawie połowy Polaków powyżej 15 roku życia podstawowym środkiem codziennego transportu jest samochód? A większość z wykonywanych podróży odbywa się na krótkim dystansie i nie trwa dłużej niż 15 minut. Tak jest również w Waszym mieście. Warto zmienić niekorzystne dla zdrowia przyzwyczajenia, dołączając jednocześnie do elitarnego grona miast europejskich i pokazując, że poprawa jakości życia mieszkańców jest dla władz miasta sprawą priorytetową.

Zanieczyszczenie powietrza, stres, wysoki poziom hałasu – to problemy, z którymi borykają się miasta w każdym regionie Polski. Kampania Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu jest zdecydowaną odpowiedzią na negatywne skutki ciągle wzrastającego ruchu samochodowego w miastach.

Przywiązanie Polaków do samochodu nie przeszkadza im w dostrzeganiu korzyści wynikających z rezygnacji z niego na krótkich dystansach. Wśród nich jako najważniejsze wymieniają zdrowie i finanse.

Kierowcy podkreślają również potrzebę edukacji społeczeństwa w zakresie zalet zrównoważonego transportu. To doskonała okazja dla władz miasta do prezentacji zaangażowania w codzienne życie obywateli oraz sprawności w rozwiązywaniu społecznie ważnych problemów.

Tydzień Zrównoważonego Transportu organizowany jest w dniach 16-22 września. Kampania koordynowana jest przez Ministerstwo Środowiska, pod patronatem Komisji Europejskiej.


29.07.2010

Odwołanie alarmu powodziowego

Decyzja
Wójta Gminy Lubień
o odwołaniu alarmu przeciwpowodziowego
na terenie Gminy Lubień


Na podstawie art. 31a ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym
(Dz. U. z 2001r. Nr 142 Poz. 1591 z póżn. zm.)

W związku ze spadkiem poziomu wody na potokach na terenie Gminy Lubień oraz na Rzece Rabie

Odwołuję
Stan alarmu przeciwpowodziowego
na obszarze Gminy Lubień od godz. 12.00 dnia 29.07.2010r.


Wójt Gminy Lubień
mgr inż. Kazimierz Szczepaniec


28.07.2010

Zdjęcia z akcji powodziowej w Gminie Lubień
Ponieżej zamiszczono zdjęcia z akcji powodziowej, która miała miejsce w dniu 26.07.2010r. na terenie Gminy Lubień.

Zobacz zdjęcia z akcji powodziowej >>


28.07.2010

Alarm powodziowy na terenie Gminy Lubień

Decyzja
Wójta Gminy Lubień
o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego
na terenie Gminy Lubień


Na podstawie art. 31a ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym
(Dz. U. z 2001r. Nr 142 Poz. 1591 z póżn. zm.)

W związku z przekroczeniem stanów alarmowych wód na potokach na terenie Gminy Lubień oraz na Rzece Rabie oraz z pogarszającą się sytuacją pogodową na terenie Gminy Lubień

Ogłaszam
Stan alarmu przeciwpowodziowego
na obszarze Gminy Lubień od godz. 06.00 dnia 28.07.2010r.


Wójt Gminy Lubień
mgr inż. Kazimierz Szczepaniec

Zobacz zdjęcia z akcji powodziowej >>

28.07.2010

Szczebel - Odkryj Beskid Wyspowy
Wójt Gminy Lubień zaprasza wszystkich chętnych na wycieczkę górską na Szczebel w ramach programu "Odkryj Beskid Wyspowy", ktorej współorganizatorem jest Gmina Mszana Dolna. Wyjście rozpocznie się spod budynku Urzędu Gminy Lubień 1 sierpnia 2010r. o godz. 9:00 czarnym szlakiem na szczyt, natomiast zejście planowane jest na godz. 15:00 również czarnym szlakiem do Mszny Dolnej. W ramach imprezy zapewniony jest środek transportu z powrotem tj. z Mszany Dolnej do Lubnia.

Grupie towarzyszyć będą doświadczeni przewodnicy oraz ratownicy GOPR! Na szczycie mszę św. polową odprawi Ks. Robert Nęcek. Zgromadzonym umili czas Zespół Regionalny "Toporzanie" z Tenczyna ze swoim programem artystycznym oraz występ orkiestry "Echo Gór" z Kasinki Małej. W dalszej części programu przewidziany jest pokaz ratownictwa górskiego GOPR, konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym, Gminie i PTTK oraz grill. Uczestnicy wybiorą także sposród siebie Najmilszego, Najmłodszego, Najstarszego, a także Najdalszego... wędrowca.

Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę! Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji (wystarczy przyjść na miejsce zbiórki).

Opiekunami medialnymi „Odkrywania Beskidu Wyspowego” są „Dziennik Polski”, Telewizja Kraków i Radio Kraków.

Ramowy program "Odkryj Beskid Wyspowy 2010"
Godz. 9.00 - Wyjście na trasę pod opieką przewodników z miejsca zbiórki
Godz. 11.00 - Przywitanie gości przez gospodarza Gminy
- Msza Św. Polowa
- Występy kapeli, zespołów regionalnych i muzycznych (wystąpi Zespół Regionalny "Toporzanie" z Tenczyna i orkiestry "Echo Gór" z Kasinki Małej)
- Pokazy ratownictwa w górach GOPR, Straż Pożarna
- Ciekawostki, anegdoty i historia o Beskidzie Wyspowym – przewodnicy COTG PTTK
- Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym, Gminie i PTTK
- Wybór Najmilszej, Najmłodszego i Najstarszego uczestnika oraz z Najdalszego Zakątka Polski,
- Wspólny grill i regionalne potrawy
- Zbiorowa fotografia
Godz. 15.00 - Wyjście na trasę
Godz. 16.00-17.00 - Zakończenie i powrót do miejsca zbiórki

Organizatorzy zapewniają środek transportu z powrotem tj. z Mszany Dolnej do Lubnia.


27.07.2010

Karaoke to świetna zabawa
W dniu 23 lipca młodzież ze świetlicy środowiskowej przy Środowiskowym Hufcu Pracy w Skomielnej Białej wzięła udział w wyjeździe na karaoke. Wyjazd był zorganizowany dla najbardziej aktywnych, którzy w okresie wakacji pełnią funkcję wolontariatu w świetlicy. Młodzież służy swoją pomocą współorganizując zabawy dla młodszych koleżanek i kolegów, wykonując dekoracje, bierze udział w realizacji programu „Zadbaj o swoją wieś”, a przez to aktywnie i pożytecznie spędza swój czas wolny. Karaoke to świetna zabawa i możliwość pokazania swoich zdolności, a przecież muzyka i śpiew to domena górali dlatego uczestnicy wyjazdu do Zajazdu „Pod chmurką” dali o sobie znać. Najbardziej śpiewającymi okazała się Martyna Miśkowiec, Ewelina Burtan, Klaudia Tupta i Mateusz Augustyn, którzy otrzymali gromkie brawa za swoje występy.

Sponsorem wyjazdu byli Ewa i Bogdan Jamrozowicz z Pensjonatu „Prezydent” z Rabki, którzy ufundowali pyszne lody dla wszystkich.
Opiekunem i organizatorem była p. Marta Augustyn

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn


27.07.2010

Ciecień - impreza z cyklu Odkryj Beskid Wyspowy
Mimo deszczowej pogody w IV spotkaniu z cyklu "Odkryj Beskid Wyspowy uczestniczyło ponad 300 turystów. Tym razem w niedziele 25 lipca 2010 roku wędrowano ze Szczyrzyca na Ciecień, a później do Wiśniowej. Organizatorzy gmina Jodłownik i Wiśniowa zadbali o bogaty i atrakcyjny program. Msze św. Polową na polanie pod szczytem Ciecienia odprawił Przeor Opactwa Ojców Cystersów w Szczyrzycu ojciec Andrzej Chucher. Następnie zaśpiewali i zatańczyli brawurowo nie zważając na deszcz członkowie zespołu Szczyrzycanie. Wszystkich wędrowców częstowano smacznym bigosem i kiełbasą. Przygotowano cenne nagrody dla zwycięzców w konkursach wiedzy i Naj... . Najmłodszym uczestnikiem okazał sie 11 miesięczny Konrad Ziemiański, najstarszym 78 letni Julian Staniewski, najmilszą wybrano Magdę Pazdur, w turnieju wiedzy o Beskidzie Wyspowym zwyciężyli Czesław Jamka i Łukasz Szyrszeń, z najdalszego zakątka Polski przybyli mieszkańcy Gdyni i Szczecina, w konkursie piosenki turystycznej wygrały siostry Krystyna Smajdor i Grażyna Kasieczka.


Turyści włodarzom Gminy Jodłownik i Wiśniowej za super organizacje i wspaniałą atmosferę spotkania na Ciecieniu podziękowali dużymi brawami.


Wszyscy już z niecierpliwością oczekują następnej wędrówki po Beskidzie Wyspowym - na Szczebel w niedziele 1 sierpnia br.


26.07.2010

Informacja ze Schroniska PTTK na Kudłaczach oraz na Luboniu Wielkim
DZIEWIĘTNASTY MARSZON...
Serdecznie zapraszamy do udziału w Dziewiętnastym Marszonie! Start: 27.08.2010 (piątek) o godz. 19.00, w Schronisku PTTK na Luboniu Wielkim. Meta: 28.08.2010 w Schronisku PTTK na Luboniu Wielkim. Czas marszu: około 25 godzin (plus dojście na start). Długość trasy: około 72 km (plus dojście na start). Przebieg trasy: Luboń Wielki - Raba Niżna - Niedźwiedź - Orkanówka - Turbacz - Jaworzyna Kamienicka - Przysłop Dolny - Gorc - Trusiówka - Gorc Troszacki - Przełęcz Borek - Turbacz - Bukowina Miejska - Obidowa - Stare Wierchy - Maciejowa - Rabka Plasówka - Luboń Wielki
- udział bezpłatny (przejazd, wyżywienie, ekwipunek, nocleg - we własnym zakresie).
- zgłoszenia (warunek konieczny udziału) przyjmuje Kuba Terakowski: terakowski@gmail.com
- w zgłoszeniu podać należy: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer telefonu komórkowego oraz adres e.mail.

Liczba miejsc ograniczona, o przyjęciu zgłoszenia decyduje kolejność. Udział w Marszonie bez otrzymania potwierdzenia przyjęcia akcesu jest niemożliwy. Zgłoszenia udziału na starcie nie będą przyjmowane. W razie braku innych dyspozycji, zgłoszenie udziału jest równoznaczne z rezerwacją noclegu w schronisku na Luboniu Wielkim, po zakończeniu Marszonu (w miarę wolnych miejsc). W Marszonie uczestniczyć mogą tylko osoby pełnoletnie. W przypadku dużej liczby chętnych Dziewiętnasty Marszon zostanie powtórzony w ostatni weekend września. Marszon to impreza towarzyska, wolna od rywalizacji, przeznaczona dla wprawnych turystów, preferujących spokojne tempo marszu. Osoby lubiące szybsze tempo i/lub samotność na szlaku proszone są o powstrzymanie się od udziału.

Więcej informacji w "aktualnościach" na stronie http://www.marszony.wierch.pl

KORONA KRAKOWA...
Stowarzyszenie Evviva l'arte serdecznie zaprasza do udziału w drugim integracyjnym marszu długodystansowym "Korona Krakowa". Trasa marszu prowadzi z Kopca Wandy, przez Kopiec Krakusa i Kościuszki, na Kopiec Piłsudskiego (ok. 25 km). Celem marszu jest propagowanie turystyki miejskiej jako najprostszej formy rehabilitacji. Zbiórka 18.09.2010 (sobota) o godz. 7.30 pod Kopcem Wandy. Przewidywany czas wędrówki: ok. 8 godzin. Zgłoszenia przyjmowane są via e.mail: evvivalarte_krakow@o2.pl (do 14.09.2010).

MARSZON PIASKÓW...
Serdecznie zapraszamy do udziału w Drugim Marszonie Piasków! Długość trasy: 100 km. Przebieg trasy: Gdańsk Świbno - Mikoszewo - Jantar - Stegna - Sztutowo - Kąty Rybackie - Skowronki - Krynica Morska - Piaski - granica państwa i z powrotem (tą samą drogą). Początek: 7.08.2010 (sobota), godz. 16.00. Przewidywany czas trwania: 24 godziny. Start tylko przy dobrych prognozach pogody. Udział bezpłatny. Wymagana pełnoletność. Marszon Piasków jest wycieczką towarzyską, pozbawioną wszelkich elementów sportowej rywalizacji. Harmonogram Pierwszego Marszonu Piasków oraz fotoreportaż można zobaczyć pod adresem: http://www.marszony.wierch.pl

Szczegółowe informacje oraz zgłoszenia: terakowski@gmail.com

KONCERT NA LUBONIU...
W imieniu własnym oraz portalu http://e-beskidy.com zapraszamy na górski koncert zespołu "Myśli Rozczochrane Wiatrem Zapisane", który odbędzie się wieczorem 30 lipca (początek o godzinie 20.30) w Schronisku PTTK na Luboniu Wielkim.

JUZYNA NA HOLI...
Zapraszamy 1.08.2010 do Schroniska PTTK na Hali Krupowej na kolejne spotkanie (czyli w gwarze "juzynę") górali podbabiogórskich.

NA PIECHOTĘ DOOKOŁA POLSKI...
Z przyjemnością zawiadamiamy, że uczestnicy wyprawy "Obchodzę Polskę. Obchodzą mnie ludzie z SM" pokonali już przeszło połowę drogi i obecnie idą wzdłuż Bałtyku. Pomóżmy wędrowcom! Szczegółowe informacje: http://www.ptsr.org.pl

SPACEREK PRZEZ KORONĘ...
Zapraszamy do śledzenia relacji ze "Spacerku przez Koronę" (13.08 - 5.09.2010): http://przemierzacze.pl.tl

SCHRONISKOWY FOTOREPORTAŻ
Zapraszamy do udziału w konkursie na fotoreportaż ze schroniska: http://www.gazetagorska.pttk.pl

WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI' 2010
Prosimy o udział i wsparcie w plebiscycie:
- baza noclegowa: Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach
- wydarzenie: Festiwal Piosenki Turystycznej "Pod Słońce"
Zobacz: http://krakow.naszemiasto.pl

ŁAPANKA NA QUADY...
Zobacz fotoreportaż z łapanki na quady: http://www.jtop.pl

Pozdrawiamy serdecznie!
Agata i Krzysztof Knofliczkowie - gospodarze Schroniska PTTK na Kudłaczach oraz na LuboniuWielkim tel. 12-2748995, 604-876-110 (Kudłacze), 18-2676435, 889-310-064 (Luboń) www.kudlacze.pttk.pl - www.lubon.pttk.pl


22.07.2010

Ciecień - impreza z cyklu Odkryj Beskid Wyspowy
Zapraszamy na czwarte już spotkanie z cyklu "Odkryj Beskid Wyspowy" na Ciecień w niedzielę 25 lipca 2010 roku. Organizatorzy Gmina Jodłownik i Wiśniowa przygotowali dla turystów wiele atrakcji. Swoje umiejętności akrobatyczne pokażą parolotniarze, wystąpi zespół i kapela Szczyrzycanie, msze św. polową odprawi ojciec Andrzej Chucher przeor Opactwa Ojcow Cystersow w Szczyrzycu. Wyjście o godz. 9:00 z parkingu przy klasztorze Cystersów w Szczyrzycu.22.07.2010

Oberwanie chmury w Tenczynie
W dniu 22 lipca 2010r. w górnym Tenczynie miało miejsce oberwanie chmury. Mieszkańcy twierdzą, że jak sięgają pamięcią nie pamiętają czegoś takiego, mówią również, że straty są znacznie większe niż po wcześniejszej powodzi. Największe skupisko można było zaobserwować w górnym Tenczynie tj. od roli Krzysiowej w górę, w stronę Glisnego. Zniszczonych zostało wiele dróg gminnych, osiedlowych i dojazdowych do pól, lasów i domów uniemożliwiając mieszkańcom m.in. dojazd do posesji. Podmyta została również droga powiatowa powyżej kamieniołomu, gdzie zalane zostało biuro kopalni i znajdujący się w nim komputer. Uszkodzeniu uległy również mosty i kładki przy okolicznych potokach. Z kolei w dolnym Tenczynie zamulonych zostało wiele dróg i rowów odwadniających utrudniając przejazd samochodom i przejście mieszkańcom. Prócz tego zniszczonych zostało wiele upraw rolniczych, m.in. zboża, ziemniaki, warzywa i inne.

Wójt Gminy Lubień w ramach pomocy poszkodowanym skierował do pomocy ciężki sprzęt (koparki), zakupił również kamień i kruszywo w celu usunięcia skutków nawałnicy.

Zobacz zdjęcia >>


21.07.2010

Bezpłatne uslugi innowacyjne
Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie rozpoczęła realizację projektu, którego celem jest opracowanie i wdrożenie usług z zakresu budowania scenariuszy technologicznych oraz konsultacji wdrożeniowych scenariuszy dla firm z sektora MŚP (Działanie 5.2 POIG). W obecnym momencie trwają prace nad określeniem szczegółowych wymagań i potrzeb przedsiębiorców odnośnie wyboru i wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

W celu identyfikacji potrzeb firmy w zakresie realizacji usług budowania scenariuszy, prosimy o wypełnienie załączonej ankiety oraz przesłanie jej na adres e-mail: pin@iph.krakow.pl lub faxem na numer telefonu: 012 428-92-61.

Scenariusze technologiczne opracowane dla firmy, pozwolą w optymalny sposób dobrać odpowiedni rodzaj innowacji oraz umozliwią sprawniejsze pozyskanie środków zarówno komercyjnych jak i publicznych na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań.

A N K I E T A    >>

Więcej informacji:
Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie,
Koordynator projektu: e-mail: pin@iph.krakow.pl,
tel.: 012-428-92-52

20.07.2010

Komisja Europejska współfinansuje spotkania mieszkańców gmin partnerskich w Lubniu
W lutym 2010r. Gmina Lubień złożyła do Programu Europa dla Obywateli wniosek o dofinansowanie spotkań mieszkańców gmin partnerskich. 23 czerwca 2010r. Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego działając na mocy prawa nadanego jej przez Komisję Europejską przyznała Gminie Lubień dotację w wysokości 10267,03 euro na działanie pt. „Aktywowanie społeczeństwa lokalnego w miastach partnerskich”. Z otrzymanych środków zostaną pokryte koszty organizacyjne oraz koszty transportu 110 przedstawicieli delegacji z gmin partnerskich, tj. Catenay, Malatiny oraz Penkun.

W dniach 12-16 sierpnia 2010r. zorganizowane będą spotkania służące wymianie poglądów i doświadczeń m.in. w dziedzinie kultury, edukacji, rozwoju przedsiębiorczości, aplikowania o fundusze unijne, walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Goście wezmą udział w obchodach 650-lecia lokacji Lubnia, które będą miały miejsce podczas XI Dni Lubnia. Ponadto zostaną zorganizowane wycieczki krajoznawcze, gry, quizy.

Projekt jest skierowany przede wszystkim do przedstawicieli organizacji pozarządowych, Ośrodka Pomocy Społecznej, organizacji kulturalnych i edukacyjnych, przedsiębiorców, młodzieży oraz urzędników administracyjnych odpowiedzialnych za kulturę, edukację i problemy ekonomiczne.

Dzięki realizacji projektu wzrośnie poziom wiedzy uczestników o gminach partnerskich oraz o Unii Europejskiej. Projekt umożliwi rozwój pozytywnego podejścia do różnic kulturowych i społecznych, ułatwi rozwój współpracy i zbudowanie trwałych fundamentów partnerstwa pomiędzy organizacjami działającymi na terenie gmin. Dzięki wymianie doświadczeń uczestnicy zapoznają się nie tylko z dobrymi praktykami stosowanymi w każdej z gmin, ale również z lokalnymi problemami oraz metodami ich zwalczania. Celem spotkań będzie także popularyzacja idei Zjednoczonej Europy pośród uczestników, promowanie europejskich wartości i zwiększenia udziału kobiet w życiu obywatelskim.


20.07.2010

Przekazanie samochodu strażackiego do zaprzyjaźnionej gminy Maly Slavkov
Wójt Gminy Lubień informuje mieszkańców Naszej Gminy, że na podstawie umowy partnerskiej z Gminą Maly Slavkov na Słowacji został przekazany z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzeczowie w formie darowizny samochód specjalny pożarniczy w celu zwiększenia na terenie Gminy Partnerskiej stanu gotowości bojowej i skuteczności akcji ratowniczych i gaśniczych.


19.07.2010JUBILEUSZ 100-LECIA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W LUBNIU - 18.07.2010r.
Dnia 18 lipiec 2010r. odbył się Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubniu. Impreza rozpoczęła się wymarszem spod remizy OSP przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Tenczyn. Zgromadzeni udali się do kościoła pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Lubniu na uroczystą Mszę Świętą w intencji strażaków, którą poprowadził Ks. Biskup Kazimierz Górny. Podczas mszy odbyło się poświęcenie nowego sztandaru OSP Lubień.

Część oficjalna imprezy rozpoczęła się od wciągnięcia na maszt flagi narodowej i odegrania hymnu państwowego. Swoją obecnością zaszczycili nas: Ks. Kpt. Władysław Kuliga, Ks. dh Zdzisław Orawczak, Ks. Proboszcz Franciszek Bobeł, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP, dh Henryk Migacz, poseł na Sejm RP, Prezes Małopolskiego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP w Krakowie, dh Edward Siarka, Poseł na Sejm RP, p. Marek Łatas, senator RP, p. Stanisław Bisztyga, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP w Krakowie dh Kazimierz Czyrnek, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach dh Sławomir Kaganek, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Myślenicach dh Andrzej Burzawa, zastępca Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach nadkom. Robert Biela, dzielnicowy gminy Lubień mł. asp. Paweł Ruciński oraz przedstawiciel Zarządu Ligi Morskiej Regionu Mazowieckiego bosman Stanisław Rapacz, Wójt Gminy Lubień dh Kazimierz Szczepaniec, Przewodniczący Rady Gminy dh Stanisław Biedrończyk oraz Radni Rady Gminy Lubień, Wójt Gminy Tokarnia p. Edward Zadora, delegacja strażaków z Malego Slavkova, dyrektorzy placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych, inni zaproszeni goście i mieszkańcy gminy.

Podczas przemówienia głos zabrał m.in. dh Stanisław Łabuz przedstawiając skróconą historię jednostki OSP Lubień. Następnie przekazano nowy sztandar dla OSP Lubień. W uznaniu zasług oraz z okazji stulecia swojego istnienia sztandar OSP w Lubniu odznaczony został najwyższym strażackim odznaczeniem, tj. Złotym Znakiem Związku.

Jubileusz stulecia był także okazją do uhonorowania lubieńskich strażaków medalami za zasługi dla pożarnictwa oraz odznaką Strażak Wzorowy. Uhonorowano także najstarszych strażaków, którzy otrzymali adresy za 50-letnią służbę jednostce. Jubileusz setnej rocznicy istnienia OSP Lubień był również okazją do poświęcenia dwóch samochodów bojowych – Land Rovera i Iveco.

W okolicznościowych przemówieniach głos zabrali: parlamentarzyści, księża, dh Sławomir Kaganek, Wójt Gminy Lubień, p. Kazimierz Szczepaniec, bosman Stanisław Rapacz oraz przedstawiciele strażaków z Malego Slavkova przekazując OSP Lubień okolicznościowe adresy i jubileuszowe pamiątki.

Po oficjalnej części część artystyczną rozpoczął występ Zespołu Regionalnego „Zagórzanie” z Lubnia, p. Ewa Guśpiel, Natalia Hodurek i Agnieszka Leśniak. Na zakończenie wystąpił kabaret „Truteń” ze swoim programem oraz miał miejsce pokaz ogni sztucznych.

Należy również nadmienić, że podczas trwania całej imprezy czynna była wystawa fotograficzna oraz pokonkursowa wystawa prac plastycznych dzieci pt. „Strażak-zawód dzieciństwa, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną.

Z okazji jubileuszu opracowany został okolicznościowy folder, wyprowadzona kronika OSP i wykonana strona internetowa lubieńskiej straży: www.otostrona.pl/osplubien - w ramach projektu realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubniu.

Czytaj więcej >>
Zobacz zdjęcia z Jubileuszu >>

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wdrażany za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania KLIMAS


19.07.2010

Śnieżnica - impreza z cyklu Odkryj Beskid Wyspowy
Ponad 500 turystów w niedzielę 18 lipca 2010 roku z historycznej stacji PKP w Kasinie Wielkiej szlakiem niebieskim pod czujną opieką przewodników i GOPR dotarło na Śnieżnicę. Na szczycie Ks. Jan Zając odprawił Mszę Św polową a z polany swoje zdolności akrobacyjne pokazał Zbigniew Klimek na paralotni. Następnie wędrowcy przeszli do ośrodka położonego pod szczytem Snieżnicy, gdzie gospodarz Gmina Mszana Dolna z koordynatorem Piotrem Lulkiem przygotowali wiele atrakcji. Wystąpiła z koncertem orkiestra dęta z Kasiny Wielkiej, zespół Olszowianie z Olszówki. Strażacy i zespół Kasinianie zadbali o żołądek turystów serwując smaczną kiełbasę i kaszankę z grilla. Przygotowano wiele konkursów z cennymi nagrodami. W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym I miejsce zajęła - Klaudia Kapturkiewicz, II miejsce - Andżelika Banowska, III miejsce - Bogdan Kęsek. Najstarszym uczestnikiem okazał się Andrzej Michalak, najmłodszym – 2 letni Sean Klich, Najmilszą wybrano Sylwię Zając, z najdalszego zakątka Polski przybyli Agata i Mateusz Bąk z Przecławia, a z najdalszego zakątka z zagranicy - Emma Mario z Vald`lsere / Francja /. W dobrych nastrojach turyści zeszli do Gruszowca umawiając się już na kolejne spotkanie na Ciecieniu 25 lipca.

Zobacz zdjęcia ze spotkania >>


16.07.2010JUBILEUSZ 100-LECIA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W LUBNIU

Zarząd OSP Lubień serdecznie zaprasza na uroczyste obchody Jubileuszu 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubniu, które odbędzie się 18 lipca 2010 roku (niedziela) w remizie OSP w Lubniu. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10:30 wymarszem spod remizy do kościoła, gdzie o godz. 11:00 odbędzie się msza święta. Organizatorzy przewidzieli m.in. występy Regionalnego Zespołu "Zagórzanie" z Lubnia oraz Kabaretu "Truteń" ze Skawy, a także pokaz sztucznych ogni i wiele innych ciekawych atrakcji.

Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wdrażany za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania KLIMAS


14.07.2010

EFS "Szkolenie-Praktyka-Zatrudnienie-Rozwój edycja III"
W Środowiskowym Hufcu Pracy 6-36 rozpoczęły się zajęcia Europejskiego Funduszu Społecznego "Szkolenie-Praktyka-Zatrudnienie-Rozwój edycja III". Wsparciem w ramach projektu objęta została nieaktywna zawodowo młodzież, zagrożona wykluczeniem społecznym w wieku 16-24 lat, której ograniczenia materialne i środowiskowe, a także brak kwalifikacji zawodowych utrudniają samodzielne nabycie umiejętności gwarantujących udany start życiowy. Beneficjenci projektu podzieleni są na dwie główne kategorie:

 • Kategoria A- młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym w wieku 16-17 lat zarówno z OHP jak i spoza OHP, zaniedbująca obowiązki szkolne, zagrożona wypadnięciem z systemu oświaty, bądź nie realizująca obowiązku nauki.
 • Kategoria B –młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym , w wieku 18-24 lata, zarówno osoby posiadające status osoby nieaktywnej zawodowo oraz osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne.

Projekt zakończy się 30 listopada 2010 r. Beneficjenci uczestniczyć będą w następujących zajęciach:
1.Grupowe integracyjne treningi i warsztaty psychologiczne
2.Indywidualne wsparcia psychologiczne
3.Zajecia z doradcą zawodowym
4. Kursy języków obcych
5. Zajęcia wyrównawcze z przedmiotów szkolnych
6. Kurs przedsiębiorczości
8. Kurs komputerowy podstawowy
9. Kurs ECDL podstawowy
10. Kurs zawodowy (określony indywidualnie na podstawie preferencji beneficjenta i potrzeb lokalnego rynku pracy)
11. Kurs prawa jazdy
12. Praktyki zawodowe

Obecnie uczestnicy biorą udział w spotkaniach z psychologiem i doradcą zawodowym.


13.07.2010II BIESIADA ORKIESTR DĘTYCH TENCZYN 2010
W dniu 11 lipca 2010 roku na boisku sportowym w Tenczynie odbyła się II Biesiada Orkiestr Dętych. Udział wzięły: Orkiestra Dęta OSP Naprawa, Mszana Dolna, Skomielna Biała, Orkiestra Dęta „Hejnał” z Więcławic, Orkiestra Blaskapelle Penkun z zaprzyjaźnionej gminy partnerskiej (Niemcy) oraz oczywiście gospodarze, czyli Orkiestra Dęta OSP Tenczyn. Zabawę umilił występ Zespołu Regionalnego „Toporzanie” z Tenczyna oraz występ Agnieszki Leśniak i Natalii Hodurek. Mimo ogromnego upału publiczność dopisała i świetnie się bawiła. Każdy znalazł coś dla siebie, były gry i zabawy dla dzieci, salon tatuażu dziecięcego, plac zabaw „dmuchańce” oraz doskonale zaopatrzony bufet. Imprezę przygotowali wspólnie Orkiestra Dęta OSP Tenczyn, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu.

Zobacz zdjęcia z imprezy >>

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wdrażany za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania KLIMAS


12.07.2010

Jasień - impreza z cyklu Odkryj Beskid Wyspowy
W dniu 11 lipca 2010 roku odbyło się II spotkanie z cyklu "ODKRYJ BESKID WYSPOWY" organizowane przez Gminę Kamienica, w którym wzięło udział przeszło 400 turystów. Wędrowcy wyruszyli szlakiem z Białego, po drodze zostali gościnnie przyjęci przez włodarzy Bazy Namiotowej na Wałacha.

Na szczycie uczestnicy mogli podziwiać wspaniałe widoki na Gorce, Beskid Sądecki i Tatry i zażywać kąpieli ....słonecznej. W pięknej scenerii Polany Skalne mszę św. odprawił ks.Paweł Kurzeja. Po mszy organizator Jarosław Augustyniak ugościł uczestników rajdu pyszną kiełbasą z grilla, wystąpiła kapela regionalna, rozegrano wiele konkursów, najmłodzym uczestnikiem okazała się 4 miesięczna Wiktoria Zając, najstarszym 84 letni Julian Kasprzyk, z najdalszego zakątka Polski przybyli turyści z Gdańska, z zagranicy z Irlandii i Włoch, w konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym najlepszym okazał się Adrian Cieślik. W wspaniałych humorach turyści szlakiem żółtym zeszli do Lubomierza Przysłop umawiając się na kolejne spotkanie 18 lipca 2010 na Śnieżnicy.

Zobacz zdjęcia ze spotkania >>


12.07.2010

Śnieżnica - impreza z cyklu Odkryj Beskid Wyspowy

Forum Gmin Beskidu Wyspowego i COTG PTTK zaprasza na III spotkanie z cyklu "ODKRYJ BESKID WYSPOWY" na Śnieznicę 18 lipca 2010 roku, wyjscie o godz. 9:00 z Kasiny Wielkiej /dworzec PKP/. Na szczycie Msza Św. polowa, występy, konkursy, grill i wiele innych atrakcji przygotowanych przez Gminę Mszana Dolna. Udział jest bezpłatny i nie wymaga rezerwacji.09.07.2010

Jasień - impreza z cyklu Odkryj Beskid Wyspowy
Zapraszamy na II spotkanie z cyklu "ODKRYJ BESKID WYSPOWY" 11 lipca 2010 roku na Jasień organizowane przez Gminę Kamienica. Wyjście o godz. 9:00 z Białego Szczawa /przystanek PKS/.

Gorąco zachęcamy do aktywnego wypoczynku!

09.07.2010II BIESIADA ORKIESTR DĘTYCH TENCZYN 2010


Serdecznie zapraszamy wakacyjnych Gości
i mieszkańców całej gminy na II Biesiadę
Orkiestr Dętych, która rozpocznie się już
o godz. 13.45 w Tenczynie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wdrażany za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania KLIMAS


08.07.2010

Dofinansowanie z Województwa Małopolskiego
Gmina Lubień w związku z otrzymaną dotacją z Województwa Małopolskiego w kwocie 5000zł na przełomie sierpień - październik przystąpi do realizacji zadania pn:"Wykonanie prac restauratorskich i robót budowlanych służacych odnowieniu kapliczki słupowej na Roli Wilczakowej w Tenczynie"07.07.2010

Informacja ze Schroniska PTTK na Kudłaczach oraz na Luboniu Wielkim
WOLONTARIAT NA KUDŁACZACH I LUBONIU...
Posiłek lub nocleg (poza weekendami) w zamian za doraźną pomoc w prowadzeniu schroniska (w miarę potrzeb i po uzgodnieniu z gospodarzem). Zapraszamy: 12-2748995, 604876110 (Kudłacze), 18-2676435, 889 310064 (Luboń)

ÓSMA PRZECHADZKA ZE ŚWINOUJŚCIA NA HEL...
...za nami. Więcej informacji: http://marszony.wierch.pl/p8.htm"

CZWARTA PIELGRZYMKA NIECIERPLIWYCH PRZESZŁA...
...do historii. Zobacz: http://marszony.wierch.pl/pielgrzymka4.htm"

DRUGI MAŁY MARATON PIASKÓW...
Długość: 100 km. Trasa: Gdańsk Świbno - Mikoszewo - Jantar - Stegna - Sztutowo - Kąty Rybackie - Skowronki - Krynica Morska - Piaski - granica państwa i z powrotem (tą samą drogą). Początek: 7.08.2010 (sobota), godz. 16.00. Przewidywany czas trwania: 24 godziny
Szczegółowe informacje oraz zgłoszenia: terakowski@gmail.com

DAWCOM W DARZE...
Z przyjemnością zawiadamiamy, że do Akcji Dawcom w Darze dołączył właśnie O.S.W. "Moszczeniczanka" w Zakopanem - www.moszczeniczanka.com.pl - oferując Honorowym Dawcom Krwi 10% rabatu noclegowego. W Akcji Dawcom w Darze uczestniczy zatem obecnie już 45 obiektów noclegowych, zobacz: http://www.dawcom.wierch.pl

MONT BLANC, DOLOMITY, PIRENEJE...
Okazja! Zapraszamy na letnie trekkingi: http://www.apter.pl

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE...
Zapraszamy na warsztaty fotograficzne prowadzone przez Marcina Józefowicza (fotografa i zawodowego ratownika TOPR): http://www.lubon.pttk.pl/warsztaty.html"

Pozdrawiamy serdecznie!
Agata i Krzysztof Knofliczkowie - gospodarze Schroniska PTTK na Kudłaczach oraz na LuboniuWielkim tel. 12-2748995, 604-876-110 (Kudłacze), 18-2676435, 889-310-064 (Luboń) www.kudlacze.pttk.pl - www.lubon.pttk.pl


06.07.2010Wyniki zawodów MTB o Puchar Szlaku Solnego - Skomielna Biała
Dnia 4 lipca 2010r. po raz kolejny zorganizowany został Wyścig Kolarski MTB o "Puchar Wójta Gminy Lubień" wchodzący w skład Ogólnopolskich Zawodów o "Puchar Szlaku Solnego". Podczas imprezy odbyły się również Eliminacje Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Klasyfikacja generalna Pucharu Szlaku Solnego 2010 po 2 edycjach
Zestaw wyników ze Skomielnej Białej (04.07.2010r.)

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.pucharszlakusolnego.pl oraz www.kslubon.pl

Zobacz zdjęcia z wyścigów >>

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wdrażany za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania KLIMAS


05.07.2010

Luboń Wielki - impreza z cyklu Odkryj Beskid Wyspowy
W I spotkaniu z cyklu Odkryj Beskid Wyspowy - w sobotę 3 lipca 2010 roku na Luboniu Wielkim wzięło udział ponad 300 turystów. Organizatorzy Miasto Rabka Zdrój i Gorczański Oddział Związku Podhalan zadbali o atrakcyjny program. Po zdobyciu Lubonia Wielkiego szlakiem z Rabki Zaryte pod opieką przewodników PTTK i GOPR Mszę Sw. polową odprawił w pięknej scenerii Kaplicy Matki Boskiej Lubońskiej jej kustosz ks. Tadeusz Bogucki. Po mszy wystąpił Zespoł Robcusie z Rabki Zdrój, który uczył również ceprów tańca góralskiego.

Przeprowadzono wiele ciekawych konkursów a jej zwycięzcy otrzymali cenne nagrody. Gospodarze zadbali również o podniebienia turystow serwując pyszną kiełbaskę z Grilla. Uczestnicy powrócili do domu w dobrym humorze umawiając się już na następne wędrówki po Beskidzie Wyspowym.
Zobacz zdjęcia ze spotkania >>


05.07.2010

Informacja o przebiegu II tury wybórów na Prezydenta RP w Gminie Lubień
Wszystkie osoby zainteresowane wynikami głosowania z dnia 4 lipca 2010r. w Gminie Lubień w związku z wyborem Prezydenta RP zachęcamy do odwiedzenia strony Państwowej Komisji Wyborczej >>


02.07.2010

Ogólnopolskie Zawody MTB o Puchar Szlaku Solnego 2010 oraz Eliminacja Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
Dnia 4 lipca 2010r. po raz kolejny organizowany jest Wyścig Kolarski MTB o "Puchar Wójta Gminy Lubień" wchodzący w skład Ogólnopolskich Zawodów o "Puchar Szlaku Solnego". Na uczestników czekają cenne nagrody. Podczas wspomnianej imprezy odbędzie się również Eliminacja Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Uczestnikami wyścigów mogą być: zawodnicy (-czki) z licencjami oraz nie stowarzyszeni, od których wymagane jest zaświadczenie lekarskie na start w danym dniu, dowód osobisty, sprawny rower górski, pełny kask a nieletni pisemną zgodę rodziców.

Kategorie wiekowe:
- dzieci do 6 lat, 7 - 8 lat, 9-10 lat, 11 -12 lat,
- mężczyźni: młodzik, junior młodszy, junior, orlik + elita, masters I do 39 lat, masters II od 40 do 49 lat, masters III powyżej 50 lat,
- masters IV powyżej 60 lat,
- kobiety: mtodziczka, juniorka młodsza, juniorka+elita open.
Wyścigi odbywają się w klasyfikacji indywidualnej. Zawodnicy w każdym wyścigu zdobywają punkty. Zwycięzcą całej edycji w każdej kategorii wiekowej zostanie zawodnik, który zgromadził łącznie największą ilość punktów uzyskanych w 5 wyścigach. Zgłoszenia do udziału w „Pucharze Szlaku Solnego" przyjmowane będą przez organizatorów w dniu zawodów w godzinach od 8.00 do 9.30 oraz 30 minut przed rozpoczęciem każdego wyścigu.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.pucharszlakusolnego.pl oraz www.kslubon.pl

Gorąco zachęcamy do czynnego udziału w zawodach!


01.07.2010

„W Babcinym Domku bardzo aktywnie”
30 czerwca 2010 r. w Środowiskowym Hufcu Pracy 6 - 36 w Skomielnej Białej zostało zorganizowane spotkanie uczestników podsumowujące rok szkoleniowy 2009/2010.

Młodzież, która przez ostatni rok wzięła udział w zawodach, konkursach na szczeblu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim wraz ze słowami podziękowanie i pochwały za aktywność otrzymała statuetki, medale i dyplomy. Wyróżnionych uczestników było 30 (obecnie w ramach hufca odbywa praktyczną naukę zawodu 144 uczestników kształcących się u 45 pracodawców w 14 zawodach). Najaktywniejszą była Magdalena Giza, która wzięła udział w kilkunastu konkursach, zawodach, a jej największym osiągnięciem był udział w Centralnych Prezentacjach Amatorskiej Twórczości Artystycznej Młodzieży OHP w Lesznie.


Czytaj więcej >>

29.06.2010Szkolenie z zakresu wypełniania wniosków o płatność i prawidłowego rozliczania "Małych projektów"
Lokalna Grupa Działania KLIMAS serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na szkolenie z zakresu wypełniania wniosków o płatność i prawidłowego rozliczania ,,Małych projektów”.

Szkolenie odbędzie się 03.07.2010 o godz 09:30 w Gospodarstwie Agroturystycznym Teresy i Józefa Czarnotów, Tenczyn 150, 32-433 Lubień. Bardzo zachęcamy Państwa do udziału w szkoleniu, ponieważ zdobyta na nim wiedza na pewno będzie pomocna nie tylko na etapie rozliczania wniosku ale i jego realizacji. Jednocześnie informujemy iż udział w szkoleniu jest bezpłatny.


29.06.2010

Posiedzenie Rady Lokalnej Grupy działania KLIMAS
Przewodniczący Rady Lokalnej Grupy Działania KLIMAS zwołuje posiedzenie Rady dnia 01.07.2010r. o godz. 13.30 w Urzędzie Gminy Lubień – Sala Obrad. Przedmiotem posiedzenia będzie wybór operacji – wniosków złożonych do LGD w ramach ogłoszonego naboru na rok 2010 zgodnie z Lokalną Strategią Rozwoju i lokalnymi kryteriami.

Program posiedzenia Rady LGD:

 1. Rozpoczęcie posiedzenia oraz przywitanie przybyłych.
 2. Zwołanie Komisji Skrutacyjnej.
 3. Omówienie wniosków z działania: Odnowa i rozwój wsi.
 4. Podjęcie Uchwał w sprawie dokonania oceny operacji wg. zgodności z LSR i lokalnych kryteriów Lokalnej Grupy Działania KLIMAS, wybór wniosków o dofinansowanie.
 5. Wolne wnioski i zapytania.
 6. Zamknięcie posiedzenia.
Zgodnie z Regulaminem Rady §4
 1. Członkowie Rady mają obowiązek uczestniczenia w posiedzeniach Rady.
 2. W razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniu Rady, członek Rady zawiadamia o tym przed terminem posiedzenia Przewodniczącego Rady, a następnie jest obowiązany w ciągu 7 dni usprawiedliwić w formie pisemnej swoją nieobecność Przewodniczącemu Rady.
 3. Za przyczyny usprawiedliwiające niemożność wzięcia przez członka Rady udziału w posiedzeniu Rady uważa się:
  1. chorobę albo konieczność opieki nad chorym potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim,
  2. podróż służbową,
  3. inne prawnie lub losowo uzasadnione przeszkody.

Przewodniczący Rady
Marian Cieślik


25.06.2010

Absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów w roku szkolnym 2009/2010
W dniu 23 czerwca 2010r. w auli Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lubniu odbyła się Gminna Uroczystość wręczenia nagród najlepszym absolwentom szkół podstawowych i gimnazjów w roku szkolnym 2009/2010. Na uroczystość tę przybyli nagrodzeni uczniowie ze swymi rodzicami. Gospodarze uroczystości: Pan Kazimierz Szczepaniec – Wójt Gminy Lubień i Pan Stanisław Biedrończyk – Przewodniczący Rady Gminy Lubień gościli na spotkaniu: Panią Danutę Nowak – Przewodniczącą Komisji Oświaty Rady Gminy Lubień, Pana Andrzeja Szubę – Przewodniczącego Stowarzyszenia na Rzecz Gimnazjum w Lubniu oraz Pana Krzysztofa Łabuza – Sekretarza Gminy. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli: wszyscy dyrektorzy szkół z terenu gminy i nauczyciele - wychowawcy klas absolwenckich. Uroczystość prowadziła Pani Zofia Gruszkowska – Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Lubniu.


Czytaj więcej >>
Zobacz wiecej zdjęć >>

24.06.2010

IX Festyn Świętojański na rzecz Gimnazjum w Lubniu
Stowarzyszenie na rzecz Gimnazjum w Lubniu, Rada Rodziców, Grono Pedagogiczne i Dyrektor Gimnazjum w Lubniu serdecznie zapraszają na IX Świętojański Festyn, który odbędzie się 27 czerwca 2010r. /niedziela/ na boisku sportowym przy gimnazjum. Rozpoczęcie festynu o godz. 16.00.

W programie:

 • pokazy taneczne Przedszkolaków
 • prezentacja uczniów Gimnazjum: część muzyczna i część taneczno – sportowa
 • wręczenie nagrody Społecznik Roku 2010
 • zabawy i konkursy dla małych i dużych organizowane przez wodzireja Pana Michała Latko
 • Wieczór biesiadny do godz. 22.00.
Pozostałe atrakcje to:
 • LOTERIA FANTOWA - GŁOWNA NAGRODA ROWER
 • PLAC ZABAW DLA DZIECI
 • BUFET
Zapraszamy do wspólnej zabawy!

17.06.2010

MISS POWIATU MYŚLENICKIEGO 2010
Powiat Myślenicki przy współpracy Portalu Dobrej Informacji organizuje konkurs pt. „Miss Powiatu Myślenickiego 2010”. W toku konkursu wyłonione zostaną MISS POWIATU, I WICEMISS, II WICEMISS oraz MISS PUBLICZNOŚCI.j

Kwalifikacje powiatowe prowadzone będą przez komisję kwalifikacyjną podczas eliminacji powiatowych, które odbędą się w Myślenicach w hotelu Black&White na Zarabiu ul. Leśna 1, 26 czerwca (sobota) w godz. 15.00-19.30. Po kwalifikacjach hotel zaprasza na dyskotekę. Konkurs półfinałowy odbędzie się w sobotę 17 lipca podczas „Dni Dobczyc” w Dobczycach zgodnie z programem imprezy, a finał następnego dnia w niedzielę tj. 18 lipca 2010r.

Laureatka konkursu w miarę możliwości i uwarunkowań czasowych zostanie zgłoszona do kwalifikacji wojewódzkich lub ogólnopolskich MISS oraz będzie reprezentować powiat na różnych imprezach. Organizatorzy konkursu przewidzieli szereg nagród dla finalistek wiec gorąco zachęcamy do zgłaszania kandydatek.

Szczegóły w regulaminie konkursu >> R E G U L A M I N


17.06.2010

Mammografia w Lubniu
Wójt Gminy Lubień Serdecznie zaprasza i zachęca wszystkie mieszkanki Gminy Lubień w wieku od 50 do 69 lat na bezpłatne badanie mammograficzne, które zostanie przeprowadzone w dniu 24 czerwca 2010 roku (tj. czwartek) przy Ośrodku Zdrowia w Lubniu.

Rejestracja telefoniczne od pon. - pt. w Ośrodku Zdrowia pod nr tel. 18-2682012.

Z poważaniem:
Kazimierz Szczepaniec
Wójt Gminy Lubień


16.06.2010

Jarmark Kazmierzowski 2010
Dnia 13 czerwca 2010r przy Szkole Podstawowej Nr 1 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lubniu odbył się pierwszy organizowany przez tą placówkę festyn pod hasłem „Jarmark kazimierzowski”. Powód był szczególny, albowiem w bieżącym roku kalendarzowym Lubień obchodzi dwie ważne rocznice: 650 – rocznicę założenia miejscowości oraz 700 – rocznicę urodzin króla Kazimierza Wielkiego, który podpisał akt lokacyjny i jest patronem szkoły.

Wzorem średniowiecznych jarmarków, na których prezentowali swoje umiejętności linoskoczkowie, sztukmistrze, kuglarze, magicy – uczniowie Szkoły Podstawowej zaprezentowali swój dorobek artystyczny. W formie scenicznej, w przedstawieniu zatytułowanym „O czym szumi stary dąb?” przypomnieli wszystkie najważniejsze wydarzenia z biografii władcy, który jako jedyny w historii zyskał tytuł „wielki”.

Następnie na scenie odbył się turniej rycerski, w którym rywalizowali rycerze i damy z klas I – III, nagrody wręczył sam Jego Wysokość król Kazimierz Wielki.

Kolejnym punktem programu był pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej z Myślenic oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubnia. Po realizacji tego projektu dzieci mogły również sprawdzić swoje umiejętności, a najlepsi mali ratownicy otrzymali dyplomy uznania. Po pokazie scenę opanowali ekologiczni dyktatorzy mody, którzy zaprezentowali nietypowe stroje wykonane z surowców wtórnych. Zarówno kreacje jak i modele zyskali ogromne uznanie publiczności. Ponadto liczni laureaci powiatowych konkursów muzycznych prezentowali swoje umiejętności wokalne, muzyczne i taneczne.

Punktem kulminacyjnym loterii fantowej było losowanie nagrody głównej w postaci roweru górskiego. Organizatorzy zakończyli imprezę plenerową z przekonaniem, że uwaga poświęcona dzieciom nigdy nie jest czasem straconym.


Zobacz więcej zdjęć >>

15.06.2010

Wyniki naboru na Rachmistrzów Spisowych
Wójt Gminy Lubień – Gminny Komisarz Spisowy informuje, że w wyniku przeprowadzenia naboru na rachmistrzów spisowych ustalono ostateczną listę kandydatów. Lista osób wybranych na rachmistrzów:
1. Swachta Bożena;
2. Sobczak Wiesław;
3. Gubała Wioleta;
4. Łabuz Mateusz;
5. Marszałek Maria;
6. Cinal-Rapacz Agnieszka;
7. Marszałek Krzysztof;

Wójt Gminy Lubień
Gminny Komisarz Spisowy
Kazimierz Szczepaniec


11.06.2010

Klub Sportowy Luboń Skomielna Biała
Klub Sportowy Luboń Skomielna Biała informuje, że zawodniczka Monika Żur została powołana do reprezentacji Polski na zgrupowanie szkoleniowe we Włoszech w terminie 13.06 - 05.07.2010 r. oraz Mistrzostwa Europy, które odbędą się w dniach 06-09.07.2010 r. w Izraelu.

Składamy serdeczne gratulacje i życzymy samych sukcesów!


10.06.2010

Zmiana godzin pracy Biura Powiatowego ARiMR w Dobczycach
Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Dobczycach informuje, że od dnia 1 lipca 2010 r. zmienią się godziny pracy Biura Powiatowego ARiMR w Dobczycach, ul. Kościuszki 12, które będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.


08.06.2010

Pomoc dla Gminy Limanowa

APEL
SAMORZĄDU GMINY LIMANOWA
O POMOC DLA POSZKODOWANYCH MIESZKAŃCÓW WSI KŁODNE

W imieniu samorządu Gminy Limanowa zwracam się z uprzejmą prośbą i apelem o pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku uaktywnienia się osuwiska ziemi w miejscowości Kłodne.

Ze strefy zagrożenia ewakuowano 434 osoby. Zniszczone zostały budynki mieszkalne, zabudowania gospodarcze, uprawy rolne oraz infrastruktura drogowa, wodociągowa, gazowa i elektryczna. Skalę skutków tej klęski żywiołowej trudno jest dzisiaj oszacować.

W miejscowości tej zniszczonych całkowicie zostało 19 budynków mieszkalnych. Sytuacja jest katastrofalna, osuwisko cały czas jest aktywne i sięga do głębokości około 40 m a jego obszar obejmuje ponad 70 km2. Wielu mieszkańców wsi Kłodne utraciło dorobek całego życia.

W chwili obecnej najbardziej potrzebna jest pomoc finansowa oraz długoterminowa żywność i środki czystości. Każdą najmniejszą formę pomocy przyjmiemy z ogromną wdzięcznością.

Pomoc pieniężną proszę przekazywać na konto:

Urząd Gminy Limanowa
ul.M.B.Bolesnej 18B
Bank Spółdzielczy Limanowa Nr konta: 68 8804 0000 0000 0000 0723 0131
z dopiskiem „pomoc dla wsi Kłodne”


telefony kontaktowe:
pomoc finansowa - tel. 602-125-328
pomoc rzeczowa - tel. 606-920-099
materiały budowlane - tel. 504-006-295
mieszkania i lokale - tel. 502-213-990

Z wyrazami szczunku
Władysław Pazdan
Wójt Gminy Limanowa


08.06.2010

Obóz Lato 2010

Obóz Lato 2010

GORCZAŃSKI HUFIEC ZHP
z siedzibą w Mszanie Dolnej
organizuje 2 turnusy
obozu harcerskiego i kolonii zuchowej

I - 2 VII - 24 VII 2010

II - 23 VII - 8 VIII 2010

W jednym z najpiękniejszych kąpielisk nad Bałtykiem. Piaszczystą plażą w kierunku wschodnim można dojść do Trzęsacza, Rewala i Niecho-rza a w kierunku zachodnim do Dziwnowa. Obóz zlokalizowany jest 150 m od plaży.

 • Wyżywienie – 4 posiłki dziennie
 • Zakwaterowanie w namiotach 10 osobowych po 6 – 7 osób
 • Opieka medyczna: lekarz i pielęgniarka, ratownik
 • Prysznice z ciepłą wodą

Zgłoszenia w Komendzie Gorczańskiego Hufca ZHP w Mszanie Dolnej 34 -730 Mszana Dolna ul. Leśna 27, tel. 018 331 02 25. Odpłatność za pierw-szy turnus: 1200 zł, za drugi 850 zł na konto BS w Mszanie Dolnej nr 14 8808 0006 0010 0000 1007 0002

Informacje na stronie hufiec.mszana-dolna.pl, oraz email: gorczanski@zhp.pl

Karta kwalifikacyjna uczestnika >> K A R T A
Szczegółowe informacje odnośnie I turnusu >> I N F O R M A C J A - I turnus
Szczegółowe informacje odnośnie II turnusu >> I N F O R M A C J A - II turnus


08.06.2010

Komunikat Prezesa ARiMR w sprawie naboru wniosków na działanie "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw"
Prezes ARiMR Tomasz Kołodziej, ogłosił, że wnioski o pomoc na działanie "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" finansowane z PROW 2007 - 2013, będą przyjmowane przez Oddziały Regionalne ARiMR, a w przypadku Lubuskiego i Podlaskiego OR przez Biura Wsparcia Inwestycyjnego, od 28 czerwca 2010 r. do 9 lipca 2010 r.

Szczegółowe informacje znajdują się w pliku >> I N F O R M A C J A
Lista działalności gospodarczych, na które można otrzymać pomoc


07.06.2010

Nagroda Gminy Lubień w dziedzinie kultury
Wójt Gminy Lubień informuje, że w roku 2010 nagrodę Gminy Lubień za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznał:

 • Zespołowi Regionalnemu "Zagórzanie" z Lubnia,
 • Ks. Antoniemu Płaczek - Proboszczowi Parafii Rzymsko-Katolickiej w Krzeczowie,
 • Panu Andrzejowi Druzgała - kierownikowi Zespołu Regionalnego "Toporzanie" z Tenczyna.

07.06.2010

Zarządzenie Wójta Gminy Lubień w sprawie powołania Obwodowych Komisji Wyborczych


04.06.2010

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim

OSPA NA KUDŁACZACH...
W związku z powodzią, OSPA na Kudłaczach (Otwarta Scena Piosenki Autorskiej) przesunieta została z 22.05.2001 na 12.06.2010 (lub 26.06.2010 - termin rezerwowy). Wystąpią: Andrzej Mróz, Zielony Szlak, ADSU oraz Włodzimierz Mazon. Serdecznie zapraszamy i prosimy o rezerwację ewentualnych noclegów (122748995, 604 876 110)

STOP QUADOM. STOP ŚMIECIOM...
Zapraszamy do współpracy z portalem www.stopquadom.pl oraz www.smieci-stop.pl

OSIEMNASTY MARSZON PRZESZEDŁ...
...do historii. Zobacz: http://marszony.wierch.pl/m18.htm"

POLSKA DOOKOŁA W KONSKICH...
Zapraszamy do Centrum Informacji w Końskich na spotkanie z Wojciechem Różyckim, ktory opwie o swojej pieszej wyprawie dookoła Polski. 8.06.2010r. godz. 17:00. Wiecej informacji: http://konskie.travel/

NOC KRAWCULI...
Zapraszamy na X Noc Krawculi (25/26.06.2010r.), zobacz: http://krawcow.pttk.pl/nockrawculi/10.php

STARE WIERCHY ZAPRASZAJĄ...
- 6.06.2010r. godz. 12:00 - msza święta na rozpoczęcie sezonu
- 12/13.06.2010r. - I Gorczański Piknik Militarno-Historyczny. Wiecej informacji: www.starewierchy.pl

WIECZÓR NEPALSKI W SOBLÓWCE...
Zapraszamy do PTSM w Soblówce na V Beskidzkie Slajdowisko (19.06.2010r.), zobacz: www.marek.bytom.pl

WAKACYJNY TUŁACZ' 2010...
Zapraszamy (26.06.2010r.) do Cewic pod Lęborkiem. Szczegóły: www.tulacz.almanak.pl

Pozdrawiamy serdecznie!
Agata i Krzysztof Knofliczkowie - gospodarze Schroniska PTTK na Kudłaczach oraz na LuboniuWielkim tel. 122748995, 604 876 110 www.kudlacze.pttk.pl - www.lubon.pttk.pl


04.06.2010

Alarm przeciwpowodziowy na terenie Gminy LubieńDecyzja
Wójta Gminy Lubień
o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego
na terenie Gminy Lubień

Na podstawie art. 31a ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142 Poz. 1591 z póżn. zm.)

W związku z przekroczeniem stanów alarmowych wód na potokach na terenie Gminy Lubień oraz na Rzece Rabie oraz z pogarszającą się sytuacją pogodową na terenie Gminy Lubień

Ogłaszam
Stan
alarmu przeciwpowodziowego na obszarze Gminy Lubień od godz. 01.00 dnia 04.06.2010r.

Wójt Gminy Lubień
mgr inż. Kazimierz Szczepaniec


01.06.2010

Pomoc dla Powiatu Płockiego

APEL
SAMORZĄDU POWIATU PŁOCKIEGO
O POMOC DLA POWODZIAN

W imieniu samorządu powiatu płockiego apeluję o pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi.

Na terenie powiatu płockiego najbardziej ucierpieli mieszkańcy gmin: Gąbin i Słubice. Łącznie zalanych zostało około 7000 ha. Żywioł wyrządził ogromne szkody w gospodarstwach domowych, uprawach i płodach rolnych, infrastrukturze technicznej. Pomocy potrzebują tysiące naszych mieszkańców, a zwłaszcza ci, którzy utracili dach nad głową oraz dorobek całego życia. Wśród nich są osoby starsze i dzieci, wymagające szczególnej troski i pomocy.

Stojąc w obliczu tej tragedii, ośmielam się zwrócić do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie rzeczowe lub finansowe naszych mieszkańców. Liczy się każdy gest, każda złotówka, która pomoże im zaspokoić najpilniejsze potrzeby życiowe, która ułatwi odbudowę domów, budynków gospodarczych, zakup narzędzi pracy, sprzętu domowego. Najbardziej potrzebne są: żywność, zwłaszcza o dłuższym terminie ważności, woda mineralna, zwłaszcza w dużych pojemnikach, środki czystości, ręczniki, koce, pościel, materace do spania, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, materiały budowlane, pasze, zboże. Dzieciom można podarować: przybory szkolne, podręczniki, plecaki, zabawki, słodycze.

Pomoc pieniężną proszę przekazywać na konto:
Starostwo Powiatowe w Płocku BGŻ SA OlPłock 24 2030 0045 1110 0000 0016 4670 z dopiskiem: "Powódź"

Każdą formę pomocy przyjmiemy z ogromną wdzięcznością.
Telefony kontaktowe: 24267 67 13; 608 598 069

Starosta płocki
Michał Boszko


01.06.2010

Informacja Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego
Informacja Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w sprawie monitorowania bezpieczenstwa użytkowania obiektów budowlanych w zwiazku z panujacymi warunkami atmosferycznymi spowodowanymi intensywnymi opadami deszczu.


01.06.2010Nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje z zakresu „Odnowa i rozwój wsi”

ZARZĄD WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Ogłasza nabór
wniosków o przyznanie pomocy na operacje
z zakresu „Odnowa i rozwój wsi”, w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wdrażanych za pośrednictwem
Lokalnej Grupy Działania KLIMAS
działającej na terenie gmin:
Lubień i Tokarnia

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie: od 10 czerwca 2010 r. do 24 czerwca 2010r.

Wnioski należy składać bezpośrednio w siedzibie Lokalnej Grupy Działania: w budynku Urzędu Gminy Lubień, Lubień 50, 32-433 Lubień codziennie w godz. 9.00 – 13.00. Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć na obowiązującym formularzu wraz z wymaganymi załącznikami.

Formularz wniosku dostępny jest na stronach internetowych: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Lokalnej Grupy Działania

Kryteria wyboru operacji oraz wszelkie niezbędne wzory dokumentów są udostępnione na stronach: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Lokalnej Grupy Działania oraz do wglądu w siedzibie Biura Lokalnej Grupy Działania – w budynku Urzędu Gminy Lubień, Lubień 50 w godz. 9.00 – 13.00.

Wysokość dostępnych środków na operacje w 2010r. w ramach działania „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” wynosi:

- „Odnowa i rozwój wsi” – 680 000,00 tys. zł.

Wykaz dokumentów niezbędnych do wyboru projektów znajduje się w Biurze Lokalnej Grupy Działania. Wszelkie informacje niezbędne dla prawidłowego wypełnienia wniosków udzielane są w Biurze Lokalnej Grupy Działania oraz pod numerem tel. (18)2682017

Wersja PDF do pobrania tutaj >> PLIK


31.05.2010

Uroczysta sesja Rady Gminy Lubień

W dniu 27 maja 2010 roku w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy z okazji XX lat Samorządu Terytorialnego 1990-2010. W uroczystościach wzieli udział: Radni Gminy poszczególnych kadencji, Radni Rady Powiatu Myślenickiego, Kazimierz Szczepaniec Wójt Gminy Lubień oraz byli wójtowie Bolesław Surówka (1990-1994) i Henryk Migacz (1994-2006), Sołtysi, Maria Niżnik Honorowy Obywatel Gminy Lubień a także zaproszeni goście, a wśród nich dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz jednostek samorządowych, grono pedagogiczne i pracownicy Urzędu Gminy, którzy przepracowali w urzędzie dwadzieścia lat.

Wójt Gminy Kazimierz Szczepaniec w swoim okolicznościowym wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy swoją pracą przyczynili się do rozwoju Nowego Samorządu. Podziękowania w swoim imieniu złożyli również: Stanisław Biedrończyk Przewodniczący Rady Gminy, Henryk Migacz Radny Rady Powiatu Myślenickiego, Maria Rapacz Skarbnik Gminy Lubień oraz Maria Szczepaniec Dyrektor Zespołu Szkół Ogólonokształcących i Zawodowych w Lubniu w imieniu Honorowego Obywatela Lubnia płk. Tadeusza Czerkawskiego.

Podczas uroczystości przypomniano najważniejsze wydarzenia oraz znaczące inwestycje okresu XX lecia istnienia Samorządu w formie prezentacji multimedialnej. W trakcie części artystycznej wystąpiły przedszkolaki z Tenczyna oraz młodzież gimnazjalna z Lubnia z programem przygotowanym specjalnie na tę okazję. Dostojnym gościom wręczono drobne upominki a następnie zaproszono na wspólny poczęstunek. Uroczystościom towarzyszyły wspomnienia minionych lat i wzruszenie, które można było zauważyć na twarzach zgromadzonych gości.


Zobacz więcej zdjęć >>

31.05.2010

NABÓR NA RACHMISTRZA SPISOWEGO PRZY POWSZECHNYM SPISIE ROLNYM 2010 r.
Wójt Gminy Lubień – Gminny Komisarz Spisowy ogłasza nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych Na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o powszechnym spisie rolnym w 2010 r. (Dz. U. Nr 126, poz. 1040) ogłasza się nabór na rachmistrzów spisowych, którzy wykonywać będą zadania spisowe na terenie gminy Lubień.

Szczegółowe informacje w pliku >> I N F O R M A C J A

Do wniosku należy dołączyć:


30.05.2010

Kominikaty Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
W związku z sytuacją powodziową w naszym kraju na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ukazały sie pewne komunikaty.


30.05.2010

Ogłoszenie o naborze wniosków
Gmina Lubień informuje, iż w dniu 26 maja 2010 roku w Gazecie Wyborczej ukazało się ogłoszenie dotyczące naboru wniosków o przyznanie pomocy na operacje w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013 z zakresu "Odnowa i rozwój wsi" wdrażanych na naszym terenie.


25.05.2010

Wyjazd emerytów i rencistów z Gminy Lubień na Słowację do gminy partnerskiej Mały Sławków
W dniach 20-23 maja emeryci i renciści z Gminy Lubień wyjechali na Słowację do gminy partnerskiej Mały Sławków. Wyjazd sponsorowany był w całości przez tamtejszy samorząd. W wycieczce krajoznawczo- wypoczynkowej udział wzięło 40 osób z naszej gminy. W programie były m.in. spacery podtatrzańskimi połoninami, w czasie których uczestnicy mogli podziwiać piękno słowackiej strony Tatr. W drugim dniu uczestnicy zwiedzili historyczne miasteczko Keźmarok (Kieżmark) z jego zabytkami: kościołami i cerkwiami. Emeryci i renciści spędzili także jeden dzień na kąpielach w basenach termalnych w Popradzie, a kolejny dzień w Tatrzańskiej Łomnicy. Grupa została bardzo serdecznie przyjęta przez ludność Małego Słowkowa.
24.05.2010

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubniu
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubniu informuje, że od dnia 01.06.2010 r. pacjenci będą mogli korzystać z pobierania materiału do badań analitycznych we wtorek (jak dotychczas) oraz w środę w godzinach 800 - 930.


20.05.2010

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim

OSPA NA KUDŁACZACH...
Otwarta Scena Piosenki Autorskiej w Schronisku PTTK na Kudłaczach - www.kudlacze.pttk.pl - zapraszamy: 22.05.2010, wieczorem. W programie: Andrzej Mróz, Zielony Szlak, ADSU oraz Włodzimierz Mazon. Prosimy o rezerwacje ewentualnych noclegów: 122748995, 604 876 110

ZOBACZ NIEBO NAD LUBOMIREM...
Zapraszamy do Obserwatorium na Lubomirze:
http://obserwatorium.lubomir.weglowka.pl/

I GWIAZDY NAD KUDŁACZAMI...
Od kilku dni w naszym schronisku dostepna jest luneta do obserwacji astronomicznych, zapraszamy do korzystania!

A OD KILKU MIESIĘCY...
Oferujemy też bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu.

SCHRONISKO NA LUBONIU WIELKIM POSZUKUJE PRACOWNIKA...
...(płci dowolnej) na przynajmniej rok. Uczciwego, pracowitego, abstynenta. Zainteresowanych porosimy o kontakt: 604 876 110

Pozdrawiamy serdecznie!
Agata i Krzysztof Knofliczkowie - gospodarze Schroniska PTTK na Kudłaczach oraz na LuboniuWielkim tel. 122748995, 604 876 110 www.kudlacze.pttk.pl - www.lubon.pttk.pl


19.05.2010

Posiedzenie Rady Lokalnej Grupy działania KLIMAS
Przewodniczący Rady Lokalnej Grupy działania KLIMAS zwołuje posiedzenie Rady dnia 25.05.2010r. o godz. 13.00 w Urzędzie Gminy Lubień – Sala Obrad. Przedmiotem posiedzenia będzie wybór operacji – wniosków złożonych do LGD w ramach ogłoszonego naboru na rok 2010 zgodnie z Lokalną Strategią Rozwoju i lokalnymi kryteriami.

Program posiedzenia Rady LGD:

 1. Rozpoczęcie posiedzenia oraz przywitanie przybyłych.
 2. Zwołanie Komisji Skrutacyjnej.
 3. Omówienie wniosków z działań: Małe Projekty, Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej.
 4. Podjęcie Uchwał w sprawie dokonania oceny operacji wg. zgodności z LSR i lokalnych kryteriów Lokalnej Grupy Działania KLIMAS, wybór wniosków o dofinansowanie.
 5. Wolne wnioski i zapytania.
 6. Zamknięcie posiedzenia.
Zgodnie z Regulaminem Rady §4
 1. Członkowie Rady mają obowiązek uczestniczenia w posiedzeniach Rady.
 2. W razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniu Rady, członek Rady zawiadamia o tym przed terminem posiedzenia Przewodniczącego Rady, a następnie jest obowiązany w ciągu 7 dni usprawiedliwić w formie pisemnej swoją nieobecność Przewodniczącemu Rady.
 3. Za przyczyny usprawiedliwiające niemożność wzięcia przez członka Rady udziału w posiedzeniu Rady uważa się:
  1. chorobę albo konieczność opieki nad chorym potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim,
  2. podróż służbową,
  3. inne prawnie lub losowo uzasadnione przeszkody.
Ocena i wybór wniosków nie może odbyć się bez udziału Rady, w związku z czym liczymy na Państwa obecność.

Przewodniczący Rady
Marian Cieślik


19.05.2010

Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia KLIMAS
Zarząd Lokalnej Grupy Działania KLIMAS serdecznie zaprasza na Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia, które odbędzie się w dniu 25.05.2010r. o godz 14.45 w budynku Urzędu Gminy Lubień – Sala Obrad.

Program zebrania Członków LGD KLIMAS:
1. Rozpoczęcie zebrania oraz przywitanie przybyłych
2. Wybór Przewodniczącego i protokolanta
3. Zwołanie Komisji Skrutacyjnej
4. Złożenie sprawozdania merytorycznego i finansowego z działalności LGD za 2009r.
5. Złożenie opinii Komisji Rewizyjnej
6. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia opinii Komisji Rewizyjnej za rok 2009.
7. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania merytorycznego i z wykonania budżetu LGD za 2009r. oraz udzielenia absolutorium Zarządowi LGD z wykonania budżetu za 2009r
8. Zmiany w LSR
9. Sprawozdanie z pierwszego naboru wniosków
10. Sprawy bieżące
11. Wolne wnioski

Prezes Zarządu
Tomasz Studziński


19.05.2010

X TURNIEJ WIEDZY O GMINIE LUBIEŃ
W dniu 18 maja 2010r. odbył się X, jubileuszowy Turniej Wiedzy o Gminie Lubień. Był to Turniej szczególny, ponieważ wiązał się on ściśle z wypadającą w tym roku 650 rocznicą lokacji Lubnia. Uczestnicy odpowiadali na pytania, które w dużej mierze dotyczyły historii Lubnia i pozostałych miejscowości naszej gminy. Drużyny reprezentujące szkoły podstawowe z Lubnia, Tenczyna, Krzeczowa i Skomielnej Białej musiały się wykazać nie tylko znajomością zagadnień historycznych ale także geografii, administracji oraz spraw bieżących gminy. Oprócz odpowiedzi na pytania o różnym stopniu trudności, uczestnicy Turnieju wzięli udział w konkursach o bardziej zabawowym charakterze, które pozwoliły na pokonanie stresu. Zawodników odpowiadających na pytania zagrzewały do walki dopingujące drużyny ze szkół. Jury, w skład którego wchodzili nauczyciele z poszczególnych szkół, dyrektor GOK p. Danuta Burtan i Sekretarz Gminy Krzysztof Łabuz, oceniało także sposób i oryginalność dopingu.

Po podliczeniu punktów zdobytych przez drużyny Jury postanowiło, iż:

 • I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Tenczynie
 • II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lubniu
 • III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Władysława Orkana w Skomielnej Białej
 • IV miejsce - Szkoła Podstawowa z Zespołu Szkół im. Św Jadwigi Królowej z Krzeczowa

Nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Lubniu (urządzenie wielofunkcyjne HP, odtwarzacz DVD, aparat fotograficzny, kubeczki i czapeczki) wręczył Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku.


Zobacz więcej zdjęć >>

17.05.2010

Stan powodziowy w Gminie Lubień
Urząd Gminy Lubień informuje, że w dniu 16.05.2010r. o godz. 18.00 Wójt Gminy Lubień mgr inż. Kazimierz Szczepaniec wprowadził na terenie Gminy Lubień alarm powodziowy z powodu znacznego przekroczenia poziomu lustra wody ponad stan alarmowy na potokach na terenie Gminy oraz na rzece Rabie. Na terenie Gminy działa całodobowo sztab kryzysowy: tel. całodobowy: 600-284-113, w godz. od 8.00 do 15.30 18 26-82-017.

Oto zdjęcia z niektórych miejsc, gdzie woda wyrządziła straty.


Zobacz więcej zdjęć >>

13.05.2010

Aktualizacja umów sprzedaży paliwa gazowego z PGNiG SA

PGNiG SA Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie Gazownia Krakowska informuje o konieczności aktualizacji umów sprzedaży paliwa gazowego. Wymiana i aktualizacja umów wymagana jest przez Urząd Regulacji Energetyki zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa energetycznego. PGNiG SA Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie Gazownia Krakowska jest zobowiązana do wymiany w/w umów w terminie do dnia 30.06.2010r. Osoby, które do tej pory nie dokonały akutalizaji proszone są o kontakt.

Szczegółowe informacje znajdują się w pliku >> I N F O R M A C J A


06.05.2010

Turniej Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”
Turnieju Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” to największe rozgrywki dla dzieci i młodzieży w Polsce, są to również oficjalne Mistrzostwa Polski w kategorii U-10, w którym nagrodą główną jest wyjazd na stadion San Siro w Mediolanie. Patronat honorowy nad rozgrywkami objęli: UEFA Grassroots, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
W Naszym regionie do rozgrywek zgłosiło się aż 4 tysiące piłkarzy i piłkarek czyli o 1,8 tysiąca więcej niż w zeszłym roku.


Szczegółowe informacje znajdują się w pliku >> I N F O R M A C J A

30.04.2010

Szczepionki przeciwko meningokokom
Wójt Gminy Lubień informuje, że NZOZ LUB MED w Lubniu posiada szczepionki przeciwko meningokokom, przeznaczone dla dieci z terenu naszej gminy. Rodziców zainteresowanych darmowym szczepieniem prosi się o kontakt bezpośrednio z Ośrodkiem Zdrowia w Lubniu, osobiście lub telefonicznie pod nr tel: 18-2682012.


28.04.2010

Nagroda Gminy Lubień w dziedzinie kultury
Wójt Gminy Lubień informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie nagrody Gminy Lubień w dziedzinie kultury zgodnie z Uchwałą nr XXIII/96/2008 w sprawie ustanowienia nagród Gminy Lubień za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz określania zasad i trybu ich przyznawania. Zgodnie z wspomnianą Uchwałą nagrody przyznawane są corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Wnioski należy składać w terminie do dnia 28.05.2010r.

Szczegółowe informacje znajdują się w pliku >> I N F O R M A C J A


23.04.2010

Uroczyste otwarcie boiska wielofunkcyjnego w Krzeczowie
W dniu 22.04.2010r. w Krzeczowie oddano do użytku boisko wielofunkcyjne mieszczące się przy Zespole Szkół im. Św. Jadwigi Królowej. Uroczystego otwarcia i przecięcia wstęgi dokonali: Dyrektor Szkoły Pani Bożena Leksander, Wójt Gminy Lubień Pan Kazimierz Szczepaniec, oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Biedrończyk. Następnie proboszcz krzeczowskiej parafii ks. Antoni Płaczek poświęcił nowy obiekt. O radosną atmosferę zadbali młodzi wykonawcy z miejscowej szkoły prezentując się w programie kabaretowym. Wszyscy, którzy przyczynili się do powstania nowego boiska sportowego otrzymali imienne podziękowania od dyrekcji szkoły. W tej wspaniałej uroczystości udział wzięli: przedstawiciele władz samorządowych i jednostek podległych, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli z terenu gminy, Sołtysi oraz Grono Pedagogiczne.

Dyrektor Szkoły Pani Bożena Leksander oraz Wójt Gminy Lubień Pan Kazimierz Szczepaniec złożyli serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym oraz osobom, które przyczyniły się do powstania tak pięknego obiektu.


Zobacz więcej zdjęć >>

22.04.2010

Wyjazd delegacji Gminy Lubień na Słowację
W kwietniu 2010 roku delegacja z Gminy Lubień na czele z p. Wójtem K. Szczepańcem i Przewodniczącym Rady Gminy p. St. Biedrończykiem wzięła udział w wyjeździe na Słowację do podtatrzańskiej miejscowości Mały Sławków. Wyjazd zorganizowany był w ramach programu „Współpraca transgraniczna", którego dofinansowanie otrzymała strona słowacka. Tytuł programu „Zacznijmy się poznawać”.

W trakcie przedsięwzięcia odbywały się robocze spotkania przedstawicieli z Polski i Słowacji, którym przewodniczył Starosta Małego Sławkowa p. Stanisław Krotak, a także zwiedzanie Jaskini Belianskiej znajdującej się na zboczu Kobylego Wierchu oraz wyjazd na Łomnicę. Grupa polska oglądała zabytki sakralne Keźmaroku a także korzystała z kąpieli w termach wodnych Vrbowa. Część kosztów pobytu uczestnicy wyjazdu finansowali we własnym zakresie.

Wyjazd Wójta, radnych oraz urzędników z Gminy Lubień i jednostek podległych zapoczątkował współpracę partnerską pomiędzy Gminą Lubień a Małym Sławkowem. Na kolejne wyjazdy z Gminy do Słowacji wyjadą emeryci i renciści, strażacy, zespoły regionalne, a także w okresie wakacji uczniowie z naszych szkół.

Niebawem również Gmina Lubień będzie miała przyjemność gościć mieszkańców Małego Sławkowa.


Zobacz więcej zdjęć >>

19.04.2010

Ogłoszenie
Wójt Gminy Lubień zachęca do korzystania z kompleksu sportowego „Orlik 2012” w Lubniu, czynnego w godz. 800 - 2200 wyposażonego w niezbędny sprzęt sportowy oraz boisk wielofunkcyjnych w Tenczynie i Krzeczowie, czynnych w godz. 800 - 2200. Na wyżej wymienionych obiektach można skorzystać z boisk do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną i nożną.

Dla najmłodszych otwarto plac zabaw mieszący się przy budynku dawnej „Agronomówki i Lecznicy Zwierząt” w Lubniu. Chętni mogą zagrać w tenisa stołowego, natomiast najmłodsi skorzystać z huśtawek i piaskownicy a ich opiekunowie odpocząć w tym czasie na zamontowanych ławeczkach.

Serdecznie zachęcam do aktywnego wypoczynku i miłego spędzenia wolnego czasu.

Kazimierz Szczepaniec
Wójt Gminy Lubień


19.04.2010

Pracuj u siebie – dofinansowanie dla osób bezrobotnych zakładających nową działalność
Instytut Organizacji Przedsiębiorstw i Technik Informacyjnych InBIT Sp. z o.o. informuje o przedłużeniu rekrutacji do dnia 23.04.2010r. w związku z projektem „Pracuj u siebie” skierowanym do osób powiatu myślenickiego. W projekcie przewidziano dotację w wys. 40 000zł oraz wsparcie pomostowe w wys. 800 zł miesięcznie w okresie 6-12 miesięcy. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w dołączonym pliku >>INFORMACJE


16.04.2010

„Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłość” - projekt realizowany przez OPS

                               


Dzięki uzyskaniu dofinansowania z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubniu przystąpił do realizacji projektu pt. „Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłość”. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa i będzie realizowany w okresie od 01.04.2010r. do 31.12. 2012r. Celem głównym projektu jest trwałe włączenie społeczne poprzez stworzenie równego dostępu do zatrudnienia 40 osobom oraz podwyższenie statusu społecznego poprzez przygotowanie uczestników projektu do wejścia lub powrotu na rynek pracy do końca 2012r.Ponadto z uzyskanych środków z dofinansowania na realizację projektu „Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłość”. Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubniu zatrudni pracownika socjalnego na pełen etat, dla którego zostanie zakupione niezbędne wyposażanie stanowiska pracy. Zbudowanie potencjału kadrowego OPS bez wątpienia przyczyni się do realizowania działań pro aktywnych na szerszą niestosowaną dotychczas skalę i skuteczną pomoc klientom Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubniu.


Dokumenty do pobrania:


16.04.2010

Lubień ofiarom katastrofy

W dniu 15 kwietnia 2010 r. w Lubniu odbyła się uroczystość żałobna, upamiętniająca ofiary tragicznej katastrofy polskiego samolotu, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

Przed uroczystością odbyła się Sesja Rady Gminy, na której odczytana została lista osób tragicznie zmarłych i odmówiono modlitwę za ich dusze.

Uczestnicy tej podniosłej uroczystości zebrali się pod Urzędem Gminy w Lubniu. Stamtąd przeszli w orszaku żałobnym prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP z Tenczyna do miejscowego kościoła parafialnego p.w. Jana Chrzciciela. Tam też odprawiona została Msza Św. w intencji tragicznie zmarłych, celebrowana przez ks. Proboszcza Franciszka Bobeła i ks. Marka Łabuzka. Słowno muzyczną oprawę mszy przygotowali nauczyciele i młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu.

W przemarszu i mszy żałobnej udział wzięli: przedstawiciele władz gminy z wójtem Kazimierzem Szczepańcem na czele, Rada Gminy, przedstawiciele Urzędu Gminy, poczty sztandarowe ze wszystkich szkół z terenu gminy, poczty sztandarowe OSP, przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych.

Wójt Gminy Lubień Pan Kazimierz Szczepaniec składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom obecnym na tej uroczystości.12.04.2010

                                                     

Mija 7 miesiąc odkąd Gmina Lubień pod wspólnym hasłem „Człowiek – najlepsza inwestycja” realizuje projekty w ramach POKL działanie 9.2.1. dla Szkół ze swojego terenu współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: „Bo przyszłość zaczyna się już dziś” dla Szkół Podstawowych oraz „Przystanek kariera – program wyrównywania szans edukacyjnych gimnazjalistów z Terenu gminy Lubień”. Ideą projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty.

W programach łącznie bierze udział 440 uczniów ze Szkół Podstawowych oraz 344 Gimnazjalistów z terenu Gminy Lubień. Dzięki dodatkowym zajęciom m.in. z języka angielskiego, matematyki, języka polskiego, informatyki, przyrody, doradztwa zawodowego czy przedsiębiorczości uczniowie mogą doskonalić nabyte umiejętności, rozwijać swoje zainteresowania, a przede wszystkim pogłębiać wiedzę.

W ramach projektu dla uczestników zostały zakupione materiały dydaktyczne, książki, programy komputerowe oraz inne niezbędne przedmioty, które uatrakcyjniają i ułatwiają prowadzenie zajęć pozalekcyjnych. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów co potwierdza się wysoką frekwencją. Już dzisiaj wśród uczestników projektu widoczne są efekty prowadzonych ćwiczeń, a także postępy w nauce, co z pewnością zaprocentuje w najbliższej przyszłości.


02.04.2010Nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje z zakresu „Małych projektów”

ZARZĄD WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Ogłasza nabór
wniosków o przyznanie pomocy na operacje
z zakresu „Małych projektów”, w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wdrażanych za pośrednictwem
Lokalnej Grupy Działania KLIMAS
działającej na terenie gmin:
Lubień i Tokarnia

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie:
od 15 kwietnia 2010 r. do 7 maja 2010r.

Wnioski należy składać bezpośrednio w siedzibie Lokalnej Grupy Działania : w budynku Urzędu Gminy Lubień, Lubień 50, 32-433 Lubień codziennie w godz. 9.00 – 13.00.

Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć na obowiązującym formularzu wraz z wymaganymi załącznikami.

Formularz wniosku dostępny jest na stronach internetowych: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Lokalnej Grupy Działania.

Kryteria wyboru operacji oraz wszelkie niezbędne wzory dokumentów są udostępnione na stronach: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Lokalnej Grupy Działania oraz do wglądu w siedzibie Biura Lokalnej Grupy Działania – w budynku Urzędu Gminy Lubień, Lubień 50 w godz. 9.00 – 13.00.

Wysokość dostępnych środków na operacje w 2010r. w ramach działania „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju wynosi:
- „Małych projektów” – 127 344 tys. zł,

Wykaz dokumentów niezbędnych do wyboru projektów znajduje się w Biurze Lokalnej Grupy Działania. Wszelkie informacje niezbędne dla prawidłowego wypełnienia wniosków udzielane są w Biurze Lokalnej Grupy Działania oraz pod numerem tel. (18)2682017.

Wersja PDF do pobrania tutaj >> PLIK


01.04.2010

Nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach PROW na lata 2007 - 2013
Na prośbę Pana Andrzeja Masnego Dyrektora Departamentu Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWM, uprzejmie informujemy, iż w dniu 1 kwietnia 2010 roku w Gazecie Wyborczej ukazało się ogłoszenie dotyczące naboru wniosków o przyznanie pomocy na operacje w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007 – 2013 z zakresu „Małych projektów”.


01.04.2010

Biuletyn Ekonomii Społecznej
Dla wszystkich zainteresowanych biuletyn znajduje się tutaj >> BIULETYN


29.03.2010

Bezpłatne usługi księgowe, marketingowe i prawne w ramach projektu "Małopolski Inkubator Ekonomii Społecznej"
Zapraszamy wszystkie podmioty ekonomii społecznej (m.in. stowarzyszenia, fundacje, itp) do skorzystania z bezpłatnych usług księgowych, marketingowych i prawnych świadczonych w ramach projektu "Małopolski Inkubator Ekonomii Społecznej".

Bezpłatne usługi są adresowane do podmiotów Ekonomii Społecznej (m.in. fundacji, stowarzyszeń, itp. nie prowadzących działalności gospodarczej), założonych po 01.01.2009 r., mających siedzibę na terenie woj. małopolskiego i wszystkich pozostałych z terenów wiejskich woj. małopolskiego.

Szczegółowe informacje na mies-malopolska.pl, tozch@nkjo.edu.pl.


23.03.2010

Kolektory słoneczne
W związku z dużym zainteresowaniem związanym z zakupem kolektorów słonecznych w firmie Solar-Projekt z Andrychowa, która gościła na Zebraniach Wiejskich w Naszej Gminie, gdzie przedstawiła swoją ofertę sprzedaży kolektorów słonecznych, załączamy ich ofertę cenową i wniosek o dopłatę na kolektory słoneczne próżniowe jak i płaskie, który należy wypełnić i przesłać pocztą na adres podany we wniosku. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej pod adresem http://www.kolektorypolska.pl lub dzwoniąc bezpośrednio do w/w firmy pod niżej wymienione nr telefonów. Do cen w ofercie trzeba dodać koszt montażu około 1500 zł. Cały zestaw wraz z montażem objęty jest stawką VAT 7 %.

Telefony:
(033) 870-35-67
0-796-911-010
0-507-157-646


19.03.2010

Obóz Lato 2010

Obóz Lato 2010

GORCZAŃSKI HUFIEC ZHP
z siedzibą w Mszanie Dolnej
organizuje 2 turnusy
obozu harcerskiego i kolonii zuchowej

I - 2 VII - 24 VII 2010
II - 23 VII - 8 VIII 2010
w Pobierowie

W jednym z najpiękniejszych kąpielisk nad Bałtykiem. Piaszczystą plażą w kierunku wschodnim można dojść do Trzęsacza, Rewala i Niecho-rza a w kierunku zachodnim do Dziwnowa. Obóz zlokalizowany jest 150 m od plaży.

 • Wyżywienie – 4 posiłki dziennie
 • Zakwaterowanie w namiotach 10 osobowych po 6 – 7 osób
 • Opieka medyczna: lekarz i pielęgniarka, ratownik
 • Prysznice z ciepłą wodą

Zgłoszenia w Komendzie Gorczańskiego Hufca ZHP w Mszanie Dolnej 34 -730 Mszana Dolna ul. Leśna 27, tel. 018 331 02 25. Odpłatność za pierw-szy turnus: 1200 zł, za drugi 850 zł na konto BS w Mszanie Dolnej nr 14 8808 0006 0010 0000 1007 0002

Informacje na stronie hufiec.mszana-dolna.pl, oraz email: gorczanski@zhp.pl


16.03.2010

Zarządzenie Wójta Gminy Lubień
Wójt Gminy Lubień podaje do publicznej wiadomości wykaz lokali przeznaczonych do najmu na specjalistyczne gabinety lekarskie.


12.03.2010

KONKURS PALM WIELKANOCNYCH 2010
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu zaprasza wszystkich chętnych, do udziału w Konkursie Palm Wielkanocnych. Konkurs odbędzie się tradycyjnie w Niedzielę Palmową – 28 marca 2010r. Uczestnicy Konkursu po mszy świętej o godz. 11:00 zaprezentują wykonane przez siebie palmy. Jury powołane przez Gminny Ośrodek Kultury będzie oceniało:

 • sposób wykonania palmy<
 • wykorzystanie materiałów
 • zdobnictwo
 • formę
 • inwencję artystyczną i pomysłowość
Tradycyjna palma powinna być wykonana z naturalnych materiałów i ozdobiona wstążkami, kwiatami zrobionymi z bibułki lub kwiatami suszonymi.

08.03.2010

Harmonogram zebrań wiejskich
Wójt Gminy Lubień Pan Kazimierz Szczepaniec zaprasza wszystkich mieszkańców gminy na zebrania wiejskie, które odbędą się według przedstawionego poniżej harmonogramu.

 • 14.03.2010r. godz. 09.15 Krzeczów - Zespół Szkół
 • 14.03.2010r. godz. 12.30 Tenczyn - Remiza OSP
 • 21.03.2010r. godz. 10.00 Skomielna Biała - Szkoła Podstawowa
 • 21.03.2010r. godz. 12.30 Lubień - Sala OSP

Na zebraniu zostaną przekazane informacje dotyczące działalności Gminy w 2009 roku oraz przedstawione plany zadań gospodarczych na 2010 rok i lata następne.

Na zebranie zostali zaproszeni przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolinictwa, którzy udzielą informacji na temat zasad ubezpieczenia w KRUS oraz informacji na temat dopłat obszarowych.

Zaproszona została również firma SOLAR-POL, której przedstawiciele przedstawią informację na temat możliwości uzyskania dopłat do instalacji ogrzewania słonecznego budowanych w domach prywatnych.


03.03.2010

"W zespole siła" - Konkurs fotograficzny
Z dniem 1 marca 2010 roku firma Nokia Poland oraz Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłaszają rozpoczęcie konkursu fotograficznego „W zespole siła”. Skierowany jest do młodzieży w wieku 16 – 22 lat z terenu całej Polski. Warunkiem udziału w konkursie „W zespole siła” jest nadesłanie do dnia 30 kwietnia 2010 roku zdjęcia na adres e-mail: konkurs@pcyf.org.pl. Prace powinny być nadesłane wraz z tytułem zdjęcia, imieniem i nazwiskiem autora oraz numerem telefonu. Jedna osoba może nadesłać jedno zdjęcie. Fotografia powinna być przesłana w formie pliku graficznego JPG", nie przekraczającego 5 MB.

W pierwszym etapie konkursu trwającym od 1 do 10 maja Komisja Konkursowa wybierze 20 najlepszych zdjęć. W drugim etapie konkursu trwającym od 10 do 30 maja 2010 roku na stronie www.makeaconnection.pl zostanie zamieszczona galeria 20 najlepszych zdjęć wybranych przez Komisję. Internauci będą mogli poprzez głosowanie i komentarze wybrać trzy najpopularniejsze zdjęcia, których autorzy otrzymają nagrody. Jednocześnie przyznane zostaną nagrody Komisji Konkursowej dla najlepszego zdjęcia oraz nagrody dla internautów biorących udział w głosowaniu.

W konkursie przewidziano następujące nagrody:

 • Nagroda Komisji Konkursowej za najlepsze zdjęcie – udział w warsztacie prowadzonym przez profesjonalnego fotografa.
 • Nagrody internautów – autorzy 3 zdjęć, które uzyskają najwięcej głosów otrzymają telefony Nokia X3.
 • Nagrody Komisji Konkursowej dla internautów za najlepszy komentarz uzasadniający oddanie głosu na zdjęcie – autorzy 3 najciekawszych komentarzy do zdjęć, otrzymają telefony Nokia X3.

Rozstrzygnięcie konkursu „W zespole siła” zostanie ogłoszone do dnia 15 czerwca 2010 na stronie internetowej programu www.makeaconnection.pl. Dodatkowe informacje oraz regulamin konkursu znajdują się stronie internetowej programu „Make a Connection – Przyłącz siꔄMake a Connection – Przyłącz się”.


26.02.2010

Bezpłatne szkolenia wraz z doradzctwem
Towarzystwo Oświatowe Ziemi Chrzanowskiej w Chrzanowie w partnerstwie z Agencją Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A. jako realizatorzy Projektu „MAŁOPOLSKI INKUBATOR EKONOMII SPOŁECZNEJ” serdecznie zapraszają do udziału w BEZPŁATNYCH SZKOLENIACH WRAZ Z DORADZTWEM:
1) ZASADY ZAKŁADANIA I PROWADZENIA PODMIOTÓW EKONOMII SPOŁECZNEJ dla osób fizycznych zamieszkujących i/lub uczących się na terenie woj. małopolskiego, zainteresowanych uzyskaniem wiedzy na temat zakładania i prowadzenia podmiotów ekonomii społecznej. Rekrutacja: 15–28 lutego 2010 r.

2) MENEDŻER EKONOMII SPOŁECZNEJ dla członków lub pracowników podmiotów Ekonomii Społecznej (m.in. fundacji, stowarzyszeń, itp., nie prowadzących działalności gospodarczej). Rekrutacja: 15–28 lutego 2010 r.
Więcej informacji w pliku >> INFORMACJE

SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI UDZIELAJĄ PUNKTY OBSŁUGI NA TERENIE SUBREGIONÓW:
- WSPiM w Chrzanowie, ul. Janiny Woynarowskiej 1, 32-500 Chrzanów, tel. 32 623 32 18
- PTTK, ul. Piłsudskiego 1, 34-700 Rabka-Zdrój, tel. 18 267 77 39
- PPH „PETPOL” Sp. z o.o., ul. Węgierska 146a, 33-300 Nowy Sącz, tel. 509 771 585, 781 651 201
- GTW Project Sp. z o.o., ul. Wałowa 29/2, 33-100 Tarnów, tel. 660 217 325

Informacje nt projektu na: www.tozch.edu.pl, www.armz.pl, www.mies-malopolska.pl


26.02.2010

II Turniej Koszykówki Drużyn Niezrzeszonych
Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Myślenicach, Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach oraz Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Myślenicach organizują II Turniej Koszykówki Drużyn Niezrzeszonych. Termin Turnieju to 20.03.2010 r., - Hala Widowiskowo-Sportowa w Myślenicach. Zbiórka drużyn o godz. 900, a o godz. 930 początek pierwszego meczu. W związku z powyższym drużyny należy zgłaszać do dnia 12.03.2010 r. pisemnie, telefonicznie, lub drogą elektroniczną.

Zgłoszenie drużyny do zawodów oznacza jednocześnie akceptację Regulaminu Turnieju - Regulamin dostępny jest na stronie >> www.myslenicki.pl lub www.mos.myslenice.edu.pl. Wraz ze zgłoszeniem drużyny niezbędne jest podanie nazwiska, numeru telefonu lub adresu mailowego osoby do kontaktu.

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 12-372 76 54 lub 12-372 76 66 ew. drogą elektroniczną - j.stankiewicz@myslenicki.pl lub mos.myslenice@neostrada.pl.


22.02.2010

Integracyjnym Festiwalu Piosenki Dziecięcej
Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu serdecznie zaprasza "utalentowanych dziecięcych piosenkarzy" z placówkek, szkół oraz innych instytucji do udziału w Integracyjnym Festiwalu Piosenki Dziecięcej pod dyr.art Jacka Cygana. Więcej informacji można uzyskać na stronie festiwalu >> www.festiwal.kiepura.pl lub www.kiepura.pl


18.02.2010

X edycja Turnieju Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”
Rozpoczęły się za pisy na największy Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej dla dzieci do lat 10 „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” czyli Mistrzostwa Polski w kategorii U-10, w którym nagrodą główną jest wyjazd na stadion San Siro w Mediolanie. Patronat honorowy nad rozgrywkami objęli: UEFA Grassroots, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Rozpoczęły się zapisy do Turnieju, które potrwają do 28 marca, dlatego gorąco zachęcamy szkoły podstawowe z terenu naszej gminy, do zgłaszania swoich drużyn na stronie >> www.zpodworkanastadion.pl Każdy trener, którego drużyna zagra w Turnieju otrzyma koszulkę Reprezentacji Polski oraz materiały szkoleniowe na płycie CD. Więcej informacji można uzyskać na wcześniej wspomnianej stornie www lub w pliku >> INFORMACJA.18.02.2010

Bezpłatne szkolenie dla przedzsiębiorców
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wraz ze Starostwem Powiatowym w Myślenicach zapraszają na BEZPŁATNE Szkolenia dla przedsiębiorców na temat możliwości uzyskania wsparcia na rozwój działalności gospodarczej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Spotkanie odbędzie się 12 marca 2010 roku (piątek) w godzinach od 10:00 do 15:00 w Starostwie Powiatowym w Myślenicach ul. Mikołaja Reja 13, 32-400 Myślenice w Sali Obrad. Szczegółowe informacje w pliku >> INFORMACJA O SZKOLENIU oraz na stronie >> www.mcp.malopolska.pl


15.02.2010

Ogłoszenie o przetargu
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu ogłasza przetarg na remont budynku GOK w Lubniu. Więcej informacji w załączonym pliku, oraz na stronie BIP Urzędu Gminy Lubień >> Ogłoszenie o przetargu


10.02.2010

II Edycja Turnieju Siatkarskiego o Puchar Wójta Gminy Lubień
W dniu 13-14 luty 2010 r. w hali Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lubniu odbędzie się II Turniej Siatkarski o Puchar Wójta Gminy Lubień. Uroczyste rozpoczęcie nastąpi o godz. 1500 w dniu 13.02.2010 r. Podczas imprezy obdędzie się konkurs "Siatkarkiego Gwoździa", prócz tego dodatkowe atrakcje zapewnią Cheerleaderki z Myślenic i Lubnia. Wójt Gminy Lubień gorąco zaprasza wszyskich do kibicowania. Więcej informacji w załączonym pliku >> INFORMACJA


10.02.2010

Posiedzenie Rady Lokalnej Grupy Działania KLIMAS
Przewodniczący Rady Lokalnej Grupy działania KLIMAS zwołuje posiedzenie Rady dnia 19.02.2010r. o godz. 13.00 w Urzędzie Gminy Lubień – Sala Obrad. Przedmiotem posiedzenia będzie wybór operacji – wniosków złożonych do LGD w ramach ogłoszonego naboru na rok 2009 zgodnie z Lokalną Strategią Rozwoju i lokalnymi kryteriami.

Program posiedzenia Rady LGD:
 1. Rozpoczęcie posiedzenia oraz przywitanie przybyłych.
 2. Zwołanie Komisji Skrutacyjnej.
 3. Omówienie wniosków z działań: Małe Projekty, Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej.
 4. Podjęcie Uchwał w sprawie dokonania oceny operacji wg. zgodności z LSR i lokalnych kryteriów Lokalnej Grupy Działania KLIMAS, wybór wniosków o dofinansowanie.
 5. Wolne wnioski i zapytania.
 6. Zamknięcie posiedzenia.
Zgodnie z Regulaminem Rady §4
 1. Członkowie Rady mają obowiązek uczestniczenia w posiedzeniach Rady.
 2. W razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniu Rady, członek Rady zawiadamia o tym przed terminem posiedzenia Przewodniczącego Rady, a następnie jest obowiązany w ciągu 7 dni usprawiedliwić w formie pisemnej swoją nieobecność Przewodniczącemu Rady.
 3. Za przyczyny usprawiedliwiające niemożność wzięcia przez członka Rady udziału w posiedzeniu Rady uważa się:
  1. chorobę albo konieczność opieki nad chorym potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim,
  2. podróż służbową,
  3. inne prawnie lub losowo uzasadnione przeszkody.
Ocena i wybór wniosków nie może odbyć się bez udziału Rady, w związku z czym liczymy na Państwa obecność.

Przewodniczący Rady
Marian Cieślik


05.02.2010

Ogólnopolski Konkurs Grantowy - "Równać Szanse 2010"
Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła Ogólnopolski Konkurs Grantowy w ramach Programu "Równać Szanse 2010" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem Programu jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z miejscowości do 20 000 mieszkańców.

W Ogólnopolskim Konkursie Grantowym o dotacje do 50 000 zł na projekty trwające 18 miesięcy (rozpoczynające się 1 czerwca 2010 r. i kończące 30 listopada 2011 r.) mogą ubiegać się organizacje pozarządowe (zarejestrowane w formie stowarzyszeń i fundacji) z terenów wiejskich i małych miast (do 20 000 mieszkańców).

Termin składania wniosków upływa 22 lutego 2010 roku.
Informacje o konkursie i dostęp do formularza aplikacyjnego znajdują się na stronie internetowej: www.rownacszanse.pl02.02.2010

Małopolskie konferencje powiatowe dla dyrektorów szkół i wizytatorów KO w ramacha projektu DiAMEnT
Od 2 lutego 2010 r. Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozpoczyna realizację 17 konferencji powiatowych dla dyrektorów szkół i wizytatorów KO nt. – Szkoła wobec szansy skutecznego wsparcia uczniów zdolnych - jak wykorzystać narzędzia projektu DiAMEnT?

Konferencje realizowane są w ramach systemowego projektu innowacyjnego DiAMEnT – Dostrzec i Aktywizować Możliwości, Energię, Talenty, którego celem jest stworzenie systemu pracy z uczniami zdolnymi w województwie małopolskim. Projekt realizowany jest w ramach Priorytetu IX, Działanie 9.1, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępnie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego kapitał Ludzki 2007-2013. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem konferencji jest zapoznanie uczestników z założeniami koncepcji pracy z uczniami zdolnymi w województwie małopolskim, omówienie roli kadry kierowniczej szkół oraz nadzoru pedagogicznego w tworzeniu warunków do systemowego zorganizowania pracy z uczniami zdolnymi, a także przygotowanie szkół do przeprowadzenia diagnozy kierunkowych uzdolnień uczniów z wykorzystaniem metody nominacji nauczycielskich oraz testu diagnostycznego. Konferencje adresowane są do dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników z terenu województwa małopolskiego oraz wizytatorów Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Szczegółowy harmonogram spotkań dostępny jest na stronie: www.diament.pl
Informacji udziela również Biuro Merytoryczne Projektu DiAMEnT w Nowym Sączu, tel. 18-4420070 lub e-mail: mcdnsacz@diament.edu.pl


02.02.2010

"Planetarny zjazd na bele czym"
Urząd Misata i Gminy Myślenice organizuje imprezę pt. "Planetarny zjazd na bele czym" pod patronetem Burmistrza Mista i Gminy Myślenice - Macieja Ostrowskiego. Rozpoczęcie 7 luty 2010 r. góra Chełm godz. 1100, cena biletu (wyjazd i zjazd) 6zł.


WYDARZENIA

NASZE DROGI KRZYŻOWE - KAMERALNY WIECZÓR POEZJI I MUZYKI

Gminny Ośrodek kultury serdecznie zaprasza na autorski wieczór poezji i muzyki

„Nasze Drogi krzyżowe”

W programie wiersze Krzysztofa Korczyńskiego z Lubnia oraz poezja śpiewana w wykonaniu Ewy Guśpiel i Bożeny Kmiecik. Muzykę do znanych wierszy polskich poetów napisała Ewa Guśpiel, mieszkanka Tenczyna. Zapraszamy do GOK.

ZAPRASZAMY w niedzielę 21 marca o godzinie 19.00 do GOK.II edycja Turnieju Siatkarskiego o "Puchar Wójta Gminy Lubień" zakończona
W dniach 13-14 luty 2010 na hali sportowej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lubniu odbył się II turniej siatkarski o „Puchar Wójta Gminy Lubień”. W turnieju uczestniczyło osiem drużyn z terenu małopolski (Kraków - 3 drużyny, Myślenice, Lubień, Jordanów, Mszana Dolna, Dobczyce). W przerwie zawodów sportowych wystąpiły Cheerleaderki z Lubnia i Myślenic. Do rozgrywki końcowej zakwalifikowały się cztery drużyny a ostateczna kolejność wyglądała następująco:

 • I - AZS Uniwersytet Pedagogiczny Kraków,
 • II - Myślenice,
 • III - AZS Uniwersytet Jagieloński Kraków,
 • IV - TKKF Kraków

W czasie zawodów na boisku zawodników zagrzewało do walki około 100 kibiców.Szlak Cysterski


Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK opracował projekt przebiegu małopolskiego odcinka południowo–zachodniego Szlaku Cysterskiego, który zostanie docelowo oznakowany, jako samochodowy szlak turystyczny. Trasę Szlaku, także w podziale administracyjnym ilustruje mapka. Główna nitka Szlaku liczy 231,1 km, boczna 150,1 km; przy przejezdzie Szlaku w wariancie trasy bocznej – 353,6 km. Więcej infomacji znajduje się w załączonym pliku >> Szlak Cysterski, lub na oficjalnej stronie szlaku >> www.szlakcysterski.org


Delegacja dzieci i młodzieży z Penkun
W dniach 9.02 – 13.02.2010 r. na zaproszenie władz Gminy Lubień, gościmy grupę dzieci i młodzieży z zaprzyjaźnionej gminy Penkun w Niemczech. Młodzi Niemcy wraz ze swoimi opiekunami mieszkają w Tenczynie, w gospodarstwie agroturystycznym państwa Teresy i Józefa Czarnotów. Grupa liczy 23 dzieci w wieku 10 – 14 lat i 5 opiekunów. Jest to pierwsza tego typu wymiana, ponieważ wcześniej wymiana kulturalna dotyczyła osób dorosłych. Władze gminy starają sie urozmaicić czas naszym Gościom organizując m.in. wyjazdy na narty do Rabki, do Zakopanego na Gubałówkę, rozgrywki na hali sportowej w Tenczynie itp. Mamy nadzieje, że zimowy pobyt w naszej Gminie będzie dla naszych Gości miłym i niezapomnianym przeżyciem. Już w lecie planowana jest rewizyta przedstawicieli gminy Lubień w Penkun.


Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych 2010
Dnia 24 stycznia 2010 roku w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbył sie Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych. Naszą Gminę reprezentowały dwa zespoły; "Toporzanie" z Tenczyna i "Pasterze" z Lubnia. Jury przeglądu postanowiło, że na Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych do Bukowiny Tatrzańskiej pojadą "Toporzanie", którzy zajęli w Myślenicach drugie miejsce. "Pasterze" z Lubnia otrzymali dyplom za udział w Przeglądzie. Liczymy na to, iż w przyszłym roku "Pasterzom" też uda się zakwalifikować do występu w Bukowinie.

"Toporzanom" i "Pasterzom" gratulujemy udanej prezentacji i życzymy dalszych sukcesów.


XVIII Finał Wilkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
W dniu 10.01.2010 odbyła się kolejna edycja Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas której udało się zebrać rekordową sumę 5,5 tys. zł. to jest aż o 2 tys. zł. więcej niż w ubiegłym roku. Zebrane środki zostaną przeznaczone na doposażenie klinik onkologii dziecięcej na terenie całej Polski.

XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiegał bardzo gorąco. O miłą atmosferę zadbał zespół Carpe Diem złożony z absolwentów i nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, grupa kolędnicza „Pasterze z Lubnia”, grupa gitarowa z GOK-u w Lubniu i kółko muzyczne ze Szkoły Podstawowej w Lubniu a także Zespół „Zagórzanie” z Lubnia. Wielkie podziękowania należą się przede wszystkim wolontariuszom i wolontariuszkom, którzy z dużym zaangażowaniem zbierali wolne datki.


Budżet Gminy Lubień na rok 2010
W dniu 21 stycznia br. Rada Gminy Lubień uchwaliła budżet Gminy na rok 2010 i przyjęła do realizacji program gospodarczy.

Dochody budżetu to kwota 22 602 886 zł.
Wydatki budżetu to kwota 23 511 006 zł.
Deficyt 908 000 zł.

W wydatkach na rok 2010 zaplanowano środki na zadania inwestycyjne i remontowe w wysokości
4 028 000 zł.

W ramach wydatków inwestycyjnych i bieżących planowane są do realizacji następujące zadania gospodarcze:

 • dokończenie remontu budynku ośrodka zdrowia w Lubniu – 200 000 zł.
 • remont i modernizacja budynku komunalnego nr 900 w Lubniu 100 000 zł.
 • dotacja celowa dla GDDKiA z przeznaczeniem na budowę chodnika w Skomielnej Białej -
  100 000 zł.
 • remont remizy OSP w Skomielnej Białej – 100 000 zł.
 • dokończenie budowy boiska sportowego ORLIK w Lubniu (budowa trybun) – 50 000 zł.
 • kontynuowanie budowy boiska sportowego w Skomielnej Białej – 50 000 zł.
 • realizacja programu „zagospodarowanie funkcjonalno przestrzenne miejscowości Lubień, Tenczyn, Krzeczów poprzez budowę placów postojowych i placów zabaw – 735 702 zł.
 • dokończenie realizacji projektu „zagospodarowanie przestrzeni publicznej i odnowa wsi Lubień” - 282 305 zł.
 • opracowanie projektu budowy kanalizacji gminy i zakup przepływomierza (Lubień, Tenczyn, Krzeczów i cz. Skomielnej Białej) - 225 000 zł.
 • rozbudowa Gimnazjum w Skomielnej Białej – 310 000 zł.
 • wydatki inwestycyjne w Szkołach Podstawowych – 144 500 zł.
 • remont i modernizacja dróg, mostów, usuwanie klęsk żywiołowych – 1 250 000 zł.
 • remont infrastruktury wodociągowej – 27 000 zł.
 • dotacja dla powiatu myślenickiego na opracowanie dokumentacji technicznej budowy chodnika w Tenczynie – 15 000 zł.
 • rezerwa inwestycyjna – 250 000 zł.
Ponadto w budżecie Gminy uchwalono środki na:
 • oczyszczanie Gminy – 50 000 zł.
 • usuwanie odpadów szkodliwych (azbest) – 25 000 zł.
 • zimowe utrzymanie dróg – 100 000 zł.
 • dokończenie planu zagospodarowania przestrzennego Gminy – 40 000 zł.
 • koszty utrzymania i modernizacji punktów oświetlenia ulicznego - 258 500 zł.
 • utrzymanie gotowości bojowej jednostek OSP - 93 000 zł.
Jednocześnie budżet Gminy zabezpiecza prawidłowe funkcjonowanie 4-ch Gimnazjów, 4-ch Szkół Podstawowych i 3-ch Samorządowych Przedszkoli.
Wydatki z tego tytułu to kwota 11 074 456 zł., w tym na:
 • Szkoły Podstawowe - 5 085 991 zł.
 • Gimnazja - 3 631 020 zł.
 • Przedszkola - 1 683 055 zł.
 • dowożenie uczniów - 231 300 zł.
 • dokształcanie i doskonalenie nauczycieli – 52 991 zł.
Do subwencji oświatowej budżet Gminy dopłaca ok. 3 000 000 zł.

W budżecie Gminy są również środki przeznaczona na działalność:
 • Ośrodka Pomocy Społecznej w wysokości – 3 995 442 zł z czego na świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe
  – 3 156 200 zł.
 • Urzędu Gminy – 1 710 000 zł., w tym 80 000 zł. na komputeryzację i remonty budynków komunalnych,
 • Rady Gminy – 120 000 zł.
 • Gminnego Ośrodka Kultury – 302 000 zł. w tym 100 000 zł. remont budynku,
 • Gminnej Biblioteki Publicznej i 3-ch filii - 200 000 zł.
 • zadania w zakresie kultury fizycznej i sportu – 60 000 zł.

Jak co roku budżet Gminy zabezpiecza środki na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Programu Przeciwdziałania Narkomanii – 140 160 zł.

Planowane zadłużenie Gminy na koniec 2010 roku to kwota 3 545 000 zł. co stanowi 15,68% dochodów Gminy (na 60% dopuszczalnych). Z uwagi na planowane niskie zadłużenie możliwe będzie w razie potrzeby zaciągnięcie nawet dużych kredytów.

Budżet Gminy zabezpiecza środki na normalną bezpieczną działalność Gminy (tj. urząd, szkoły, przedszkola, straże pożarne, opiekę społeczną, oczyszczanie, oświetlenie, kulturę – GOK, Bibliotekę, promocję itp.). Spora część budżetu (około 20%) przeznaczona będzie na inwestycje i remonty infrastruktury drogowej, komunalnej i szkolnej. W ciągu roku budżet winien ulegać zwiększeniu, gdyż czynione są starania o pozyskanie dodatkowych środków finansowych.

Budżet jest budżetem trudnym, ale gwarantuje dalszy rozwój naszej Gminy i poprawę warunków życia naszych mieszkańców.WIEŚCI GMINNE

Budżet na rok 2011

W dniu 29 grudnia 2010 r. Rada Gminy w Lubniu uchwaliła budżet na rok 2011. Planowane dochody budżetu Gminy na rok 2011 to kwota 23.211.176 zł, zaś planowane wydatki to kwota 23.850.609 zł.

Na podstawie planowanych, możliwych do osiągnięcia dochodów określono wydatki budżetu gminy na rok 2011. Przy planowaniu wydatków kierowano się potrzebami społeczeństwa, zabezpieczeniem środków na zadania własne gminy, zabezpieczeniem środków na realizację rozpoczętych programów w roku 2010, a pozostałych do dalszej realizacji w roku 2011, kontynuowaniem najpilniejszych zadań inwestycyjnych oraz wyznaczono do realizacji nowe zadania inwestycyjne.

Przyznana subwencja oświatowa na rok 2011 zabezpiecza tylko wydatki bieżące szkół podstawowych i gimnazjów. Inne zadania z zakresu oświaty takie jak: obowiązkowe oddziały przedszkolne, przedszkola, świetlice szkolne, dowożenie uczniów do szkół, dokształcanie i doskonalenie nauczycieli, wydatki związane z funkcjonowaniem Gminnego Zespołu Obsługi Szkół, odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nauczycieli emerytów – będą finansowane ze środków własnych budżetu gminy – są to koszty w wysokości ok. 2.800 tyś. zł.

Znaczna część wydatków budżetu gminy to kwoty związane z zabezpieczeniem środków na zadania bieżące takie jak:

 • utrzymanie i remont dróg gminnych i wewnętrznych – 1.500.000 zł,
 • utrzymanie i remont budynków komunalnych, koszty energii elektrycznej, gazu, okresowych przeglądów instancji elektrycznych i gazowych – 300.000 zł,
 • realizacja zadania z udziałem środków pomocowych na realizację projektu „Społeczeństwo informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki” – 404.200 zł,
 • zarządzanie kryzysowe i utrzymanie gotowości bojowej dotyczącej ochrony przeciwpożarowej – ok. 140.000 zl,
 • zapłata odsetek od zaciągniętych i planowanych do zaciągnięcia pożyczek i kredytów – 316.000 zł,
 • wydatki związane z funkcjonowaniem czterech szkół podstawowych, jednego oddziału przedszkolnego przy Szkole podstawowej w Krzeczowie, trzech przedszkoli, czterech gimnazjów, Gminnego Zespołu Obsługi Szkół, zorganizowaniem dowożenia uczniów do szkół, dokształcaniem i doskonaleniem nauczycieli, przekazaniem środków na fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli rencistów i emerytów oraz wydatki bieżące dotyczące dotacji dla niepublicznego punktu przedszkolnego w Krzeczowie - ok. 11.600 tyś. zł,
 • realizacja programu przeciwdziałania narkomanii oraz programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w gminie – 110.000 zł,
 • pomoc społeczna tj. koszty opłat za pobyt podopiecznych w domach pomocy społecznej, wypłata zasiłków w ramach zadań zleconych i własnych, zorganizowanie dożywiania uczniów w szkołach, prawidłowe funkcjonowanie Ośrodka Pomocy Społecznej realizującego zadania z zakresu pomocy społecznej – ok. 4.163 tyś. zł,
 • realizacja programu „Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłość” z udziałem środków pomocowych – 177.284 zł,
 • oczyszczanie gminy, oświetlenie ulic, placów i dróg – 365.000 zł,
 • zadania z zakresu kultury i kultury fizycznej poprzez udzielanie dotacji dla instytucji kultury – 510.000 zł, organizacji pozarządowych realizujących wymienione zadania z zakresu sportu – 60.000 zł.

Najważniejsze planowane zadania gopodarcze:

 • położenie asfaltu na drogach w Lubniu, Krzeczowie, Tenczynie , Skomielnej Białej
 • opracowanie projektu budowy chodnika Lubień, Tenczyn,. Krzeczów
 • opracowanie dokumentacji rozbudowy Szkoły Podstawowej w Lubniu
 • opracowanie dokumentacji na budowę kładki pieszo – jezdnej w Lubniu – Zarębki- rozpoczęcie budowy
 • kontynuacja budowy chodnika w miejscowości Skomielna Biała (zadanie realizowane przez GDDKiA)
 • opracowanie dokumentacji na zagospodarowanie terenu wokół GOK oraz remont chodnika przy drodze gminnej
 • rozpoczęcie wykonania dokumentacji kanalizacji Lubień – Tenczyn – Krzeczów- część Skomielnej Białej
 • budowa boiska sportowego pełnowymiarowego do piłki nożnej w Skomielnej Białej
 • opracowanie dokumentacji budowy auli ogólnodostępnej w Skomielnej Białej i rozpoczęcie budowy

Wójt Gminy Lubień informuje, że w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubniu jest wykonywany remont, który został dofinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego.

Kalendarium imprez 2010

 • 09.05 - Jarmark Kazimierzowski (festyn rodzinny organizowany we współpracy ze Szkołą Podstawowa z Lubnia),
 • 30.05 - Dzień Dziecka (piknik rodzinny organizowany przez Przedszkole Samorządowe w Lubniu),
 • 27.06 - Festyn Świetojański,
 • 04.07 - Puchar Szlaku Solnego w Skomielnej Białej (zawody w kolarstwie górskim MTB),
 • 18.07 - Raba Blues Picnic* i 100-lecie OSP w Lubniu,
 • 01.08 – Odkryj Beskid Wyspowy (Spotkanie na Szczeblu)*,
 • 3-8.08 - Wyjazd do Penkun na „Blumen Fest”,
 • 15.08 - XI Dni Lubnia*,
 • 22.08 - Dożynki Gminne w Lubniu*,
 • 05.09 - Dożynki Powiatowe.
* Organizowane w całości przez GOK.

Serdecznie zapraszamy!

Wykaz kół łowieckich

Wykaz kół łowieckich działających an terenie Gminy Lubień >> WYKAZ
do góry


Baner przedstawia biało czerwoną flagę
Baner przedstawia biało czerwoną flagę
Napis Ochrona danych osobowych
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Baner przedstawia sowę i napis portal interesanta
baner statystyki covid-19
Mobilny system informacji Gminy Lubień
baner konsultacje społeczne
baner budowa drogi s-7
baner wybory
baner Powszechny Spis Rolny 2020
baner karta dużej rodziny
Baner 300+
Baner jakosci powietrza
Baner przedstawiający różnokolorowe pojemniki na śmieci
Baner przedstawiający zbiornik bezodpływowy
Baner przedstawiający jelenia i dzika
Baner przedstawiający kombajn w zbożu
baner
baner

Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny

Baner informacyjny Baner informacyjnyStrona założona 12 lipca 2008

statystyka

Copyright © 2008 by Witold Augustyński /BiTiS/. All Rights Reserved. Strona wygenerowana w ciągu: 0.006 s.