Orkiestry Dęte
Orkiestra Dęta OSP Tenczyn
Orkiestra Dęta OSP Tenczyn jest zespołem popularnym i znanym w całej powiecie myślenickim (woj. małopolskie) o bardzo bogatej historii i tradycji.
Orkiestra powstała w 1927 roku. Na przestrzeni tych wszystkich lat prowadziło ją wielu kapelmistrzów. Obecnym kapelmistrzem jest Andrzej Stojewski (od 1996 roku). Orkiestra Dęta OSP Tenczyn jest jedną z najbardziej aktywnych orkiestr w powiecie. Została laureatem licznych nagród konkursowych i przeglądów. Niezapomnianym przeżyciem było granie na audiencji u Jana Pawła II w Watykanie. Ważnym wydarzeniem była tez oprawa muzyczna pucharu ¦wiata w skokach narciarskich w Zakopanem ( 2002r.). Koncertowaliśmy również w Rzymie, Monte Casino, Padwie, Medjugorie, Wiedniu, Mariazell, Eger, Miszkolcu, Zakopanym, Ustce, Krakowie i wielu innych znanych miejscowościach. Nie sposób wymienić wszystkie istotne w życiu Tenczyńskiej Orkiestry koncerty i wydarzenia. Ich liczba rośnie z roku na rok. Jej występy stanowią oprawę wszystkich świąt patriotycznych i kościelnych w gminie Lubień, są stałym elementem licznych wydarzeń kulturalnych w tenczyńskich plenerach, często koncertuje w powiecie i całej Małopolsce. Mimo, iż przez wszystkie te lata zmieniał się skład orkiestry, jedno łączyło i łączy jej członków - miłość do muzyki. Wiele godzin prób nad poprawianiem warsztatu i zgraniem zespołu - wszystko po to, aby efekt końcowy - nowo przygotowany utwór i repertuar - dawał satysfakcję i radość. Zarówno wiernym i licznym słuchaczom, ale także i samym muzykom.
Orkiestra liczy około 40 muzyków, a w swoim repertuarze posiada standardy muzyki rozrywkowej, utwory marszowe, patriotyczne i religijne.
      
Orkiestra Dęta ze Skomielnej Białej
Historia Orkiestry Dętej w Skomielnej Białej sięga początku XX wieku.
W 1928 roku założono muzykę smyczkową zwaną "Handzlową". Zespół ten konkurował z muzyką "Słowiakową", którą prowadził organista Władysław Kołpak. Połączone muzyki liczyły siedemnaście instrumentów i dały początek orkiestrze dętej. Za namową kierownika szkoły postanowiono założyć "Stowarzyszenie Muzyczne w Skomielnej Białej". Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w sądzie w Myślenicach i otrzymało "Statut Stowarzyszenia Muzycznego w Skomielnej Białej". Od tego czasu orkiestra zaczęła pracować według statutu. Lekcje odbywały się dwa razy w tygodniu. Zaczęto chodzić po kolędzie, na festyny, imieniny i pochody. W 1932 roku Franciszek Macioł objął miejsce kapelmistrza orkiestry.
Później przyszła II wojna światowa, która przerwała działalność orkiestry. Część instrumentów została zniszczona. Po wojnie orkiestra znów się na nowo odrodziła, a ponieważ władze komunistyczne nie pozwalały na samodzielną działalność orkiestry - działano przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej.
Niestety Franciszek Macioł w 1989 roku zmarł i orkiestra bardzo odczuła jego brak. Wówczas to w roku 1998 Orkiestrę postanowił wziąć w swoje ręce Macioł Wiesław (Marek).
W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku zaczęło przybywać nowych młodych ludzi, chcących grać w orkiestrze. Można powiedzieć,że orkiestra przeżyła odrodzenie. W roku 2000 zostały przepisane i uporządkowane wszystkie utwory. W roku 2003 do Orkiestry wstąpiły dwie dziewczyny z roli Żurowej. Przełamały tym samym dawne zwyczaje, że w orkiestrze grają tylko chłopcy i mężczyźni.
Do roku 2003 była orkiestrą przy OSP w Skomielnej Białej i nie była nigdzie zarejestrowana. Od 2003 roku orkiestra działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniu.
|