Wyślij email do urzędu Dodaj do ulubionych Poleć tę stronę znajomemu Przejdź do strony głównej
Imieniny: Flora, Jan, Roman
Aktualności Urząd Gminy: E-Urząd: Kontakt do Urzędu Miasta partnerskie Gminy Lubień

Gmina:
Charakterystyka Gminy Lubień
Heraldyka Gminy Lubień
Galeria fotograficzna
Informator - przydatne adresy i numery telefonów
Szkolnictwo w Gminie Lubień
Kultura i sport:
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu
Zespoły Regionalne
Amatorski Teatr im. F. Macioła
Orkiestry Dęte
Kluby sportowe
Gminna Biblioteka Publiczna
Honorowi Obywatele Gminy Lubień
Zabytki:
Zabytkowy kościół w Krzeczowie
Rejestr pomników przyrody
Turystyka:
Szlaki turystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne
Ośrodek wypoczynkowy Prof-Us
Parafie:
Domy rekolekcyjne
Ochotniczy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej:
Dam pracę - szukam pracy
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Lubień
Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Lubień
Rejestr działalności regulowanej
Punkt Informacji i Wsparcia
Przetargi publiczne
Kalendarz imprez
Mapa Gminy Lubień
Mapa Gminy Lubień
Przydatne strony wwwBaner TV powiatu myślenickiego
Odkryj Beskid Wyspowy
Sekcja Kolarska im. Henryka Łasaka
Klub Sportowy Topór Tenczyn
http://malopolska.olimpijskiedzieciaki.pl/
Powrót do korzeni - Skomielna Biała
Skomielna.info
Echo Regionu Małopolska
Witryna Wiejska

ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta
baner Gościniec - strona tenczyn.pl
baner mikroporady
baner dzielnicowy bliżej nas
Fundacja JMJ - Radosny Rodzic

Plakat projektu OPS - Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłoś
Informacja, Ankieta, Regulamin.

Baner projektu - Już pływam
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 1 str.
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 2 str.
Plakat do projektu pn. Wielojęzyczność w szkole - nasza droga do Europy

Archiwum rok 2013
20.12.2013 - DZIEŃ WIGILII

Piątek 20 grudnia był dniem Wigilii zorganizowanej w grupach wychowawczych 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej. W godzinach porannych uczestnicy hufca kształcący się w Gimnazjum w Zakopanem spotkali się w Restauracji LaStrada, której właścicielem jest pracodawca uczestników OHP kształcący w zawodzie kucharz. Przy dźwiękach kolęd składali sobie życzenia świąteczne i spożywali potrawy przygotowane wcześniej przez siebie. Również w tym dniu uczestnicy 6-36 ŚHP spotkali się w budynku hufca by wspólnie pokolędować. W czasie spotkania rozmawiali o tradycjach i zwyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Dorota Krawontka16.12.2013 - III PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

„Światełko Betlejemskie pukasz do wszystkich bram głosisz radosną nowinę,
że zrodził się Chrystus Pan…"

To właśnie ta pastorałka wykonana przez uczestniczki Hufca ze Skomielnej Białej zasłużyła na uznanie i otrzymała pierwsze miejsce w III Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego, który odbył się w auli szkolnej 14 grudnia 2013r. Organizatorem przeglądu był 6-36 Środowiskowy Hufiec Pracy. Patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Powiatu Myślenickiego p. Józef Tomala, Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec oraz Dyrektor GOK w Lubniu p. Danuta Burtan. Statuetki i dyplomy dla 1 i 2 i 3 miejsca ufundował Komendant Województwa OHP dr Jolanta Zajączkowska. W przeglądzie konkursowym wzięło udział 30 uczestników z 15 jednostek OHP Województwa Małopolskiego. Jury oceniało dobór repertuaru, opracowanie muzyczne interpretację i ogólny wyraz artystyczny. Specjalne wyróżnienie otrzymał Paweł Osuch z 6-25 HP z Bochni za wspaniały wokal. Ponadto wyróżnienie Starosty Powiatu Myślenickiego otrzymało Trio EMA z 6-34 ŚHP z Nowego Sącza. Wyróżnienie Wójta Gminy Lubień otrzymała grupa kolędnicza z 6 -38 ŚHP z Gorlic. Wyróżnienie Dyrektora GOK w Lubniu otrzymała Ewelina Duda z 6-34 ŚHP ze Starego Sącza. III miejsce jury przyznało Bocheńskiemu Trio z 6-25 z HP z Bochni, natomiast II miejsce Świątecznemu Trio z 6-32 HP Limanowa. Pierwsze miejsce otrzymały Ewelina Sendor i Urszula Wojdyła z 6-36 ŚHP ze Skomielnej Białej za pastorałkę „Światełko Betlejemskie” napisaną przez p. St. Buksę –mieszkankę Skomielnej, emerytowaną nauczycielkę. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowego, regionalnego górala a wyróżnieni wykonawcy piękne nagrody ufundowane przez Wójta, pracodawców i sponsorów, a były to radioodtwarzacze, telefony komórkowe, biurka, zegarki na rękę, zegary regionalne, albumy książkowe, kosmetyki, mp3. Na koncert finałowy do auli przybyli zaproszeni goście: Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP p. Bożena Jopek, Radna Rady Powiatu p. Anna Rapacz, Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec, Dyrektor GZOSZ w Lubniu p. Halina Gruszkowska, Dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy, Dyrektor Biura Poselskiego p. Joanny Bobowskiej, radni, księża z parafii, pracodawcy, sponsorzy oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z 6-36 ŚHP w Skomielnej Białej.

III Przegląd Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP wprowadził wszystkich w radosny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Podczas przeglądu odbyło się również wręczenie statuetek, dyplomów i nagród zwycięzcom I Wojewódzkiego Konkursu „ List do Świętego Mikołaja. Konkurs również ogłoszony był przez Hufiec ze Skomielnej Białej. Jury przyznało I miejsce Lucynie Wojsław z 6-34 ŚHP ze Starego Sącza, II miejsce otrzymał Bartosz Radwan z HP z Wadowic, III miejsce przypadło Marii Dadej z 6-25 HP z Bochni. Wyróżnieni uczestnicy odebrali wspaniałe nagrody.


Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Marian Augustyn09.12.2013 - ŚWIĘTY MIKOŁAJ W HUFCU

W dniu 6 grudnia uczestników 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej odwiedził Święty Mikołaj, który przyniósł paczki ze słodyczami. Mikołaj opowiedział młodzieży historię swojego życia, kim był co robi i dlaczego kojarzy się z przynoszonymi co roku prezentami. Młodzież poznała tradycje świąt Bożego Narodzenia. Podczas przygotowania stroików opowiadała o pielęgnowaniu tradycji w swoich domach.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Dorota Krawontka25.11.2013 - BLIŻEJ GORCÓW I BESKIDU WYSPOWEGO

Wycieczka piesza na Górę Maciejową, której wzięli udział uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 22 listopada była okazją do podziwiania jesiennego pasma górskiego Gorców i Beskidu Wyspowego oraz do poznania Głównego Szlaku Beskidzkiego znajdującego się w niedalekiej odległości od siedziby hufca.

Wycieczka zorganizowana została w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce pt. Rekreacja ruchowa bogactwem naturalnym Gorców i Beskidu Wyspowego. W trakcie pieszej wędrówki uczestnicy wzięli udział w bezpłatnym szkoleniu na temat zawodu animatora czasu wolnego i instruktora rekreacji ruchowej. Zdobyte wiadomości wykorzystają w przyszłej pracy zawodowej.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Dorota Krawontka18.11.2013 - SZLACHETNA PACZKA

W tym roku 6-36 Środowiskowy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej bierze udział w ogólnopolskiej akcji świątecznej pomocy pod hasłem ,,Szlachetna Paczka”. Dlatego też w piątek 15 listopada uczestnicy oraz kadra zaprosili do hufca Panią Zuzannę, która jest wolontariuszką i jednym z koordynatorów szlachetnej paczki w naszym regionie. Pani Zuzanna podczas spotkania omówiła zasady akcji oraz przybliżyła nam rodzinę dla której przygotujemy szlachetną paczkę. Rodzina która chcemy pomóc wychowuję piątkę dzieciaków, z których jedno jest chore, ma zdiagnozowany autyzm. Pani Zuzanna z wielką wrażliwością i zaangażowaniem opowiadała uczestnikom o swoich wspaniałych przeżyciach związanych z pomocą dla innych i doświadczeniach, które nabyła przez lata pracy w charakterze wolontariatu zwróciła uwagę na fakt, iż każdy uczestnik OHP, który ukończył 18 lat również może zostać wolontariuszem i pomagać innym. Młodzież szczególnie przedstawiciele samorządu uczestników wykazali ogromne zainteresowanie rozmową i wspólnie zrobili listę produktów, które dostarczą w ramach szlachetnej paczki.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn08.11.2013 - ,,TU WARTO ZDOBYWAĆ NAUKĘ ZAWODU„

W dniu 10 listopada uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy odbywający praktyczną naukę zawodu w Folwarku Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej wzięli udział w przedsięwzięciu pod nazwą ,,Otwarty Dzień Ślubny”. Młodzież pod okiem szefa kuchni pana Marcina Socha przygotowała różnorodne tradycyjne potrawy które w formie cateringu stanowiły stoisko gastronomiczne. Dania można było nie tylko oglądać ale i skosztować. Część młodzieży dbała o stoiska reklamowe. i zapraszała odwiedzających gości do oglądania stoiska z modą ślubną fotograficzną, ciastkarskiego, fryzjersko kosmetycznego. Ci którzy chcieli posłuchać dobrej muzyki odwiedzali salę w której grały zespoły muzyczne. Folwark Winiarnia jest doskonałym miejscem do nauki zawodu kucharz dla uczestników OHP. Młodzież uczy się tu nie tylko sztuki kulinarnej pod okiem fachowców, ale również ma możliwości poszerzenia swoich wiadomości podczas cyklicznych różnorodnych przedsięwzięć organizowanych w tym miejscu.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn08.11.2013 - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości wzięli udział w szeregu przedsięwzięć związanych z tą uroczystością. W czwartek 7 listopada wzięli udział w zajęciach wychowawczych na których mieli możliwość przypomnieć sobie karty z historii naszego kraju związane z odzyskaniem niepodległości. W ramach zajęć plastycznych przygotowywali biało- czerwone kwiaty, którymi ozdobili jedną ze ścian świetlicy i wykonali tematyczną gazetkę ,,Droga Polaków do Niepodległości”. W sobotę 9 listopada pod opieką wychowawcy wezmą udział w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości, które rozpocznie uroczysta msza święta w kościele p.w. Św. Wojciecha w Krzeczowie, a następnie w uroczystej akademii przygotowanej przez zespół Cyrniawa. Wysłuchają również występu Orkiestry Dętej z Tenczyna pod hasłem ,,Rodzi się serce, raduje się dusza”.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn06.11.2013 - NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH W 6-36 ŚHP

W dniu 05.11.2013r. w budynku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej przeprowadzony został I etap do Wojewódzkich Konkursów: Wiedzy o Krakowie pod hasłem ”Wielcy Krakowianie”, Ekologicznego pt. „Odkrywamy czystą Polskę” oraz Ortograficznego ,,O pawie pióro”. Celem przeprowadzenia I etapu było wyłonienie najlepszych uczestników, którzy będą reprezentować nasz hufiec w II etapie Wojewódzkich Konkursów. Uczestnicy po zapoznaniu się z regulaminami konkursów, zostali podzieleni na grupy. Część młodzieży przystąpiła do rozwiązywania testów, inni natomiast pisali dyktando. Komisja konkursowa wyłoniła najlepszych uczestników, którzy uzyskali maksymalną ilość punktów z danej tematyki. Spośród uczestników najlepszymi okazali się: z ekologii - Piotr Wyka, ortografii - Grzegorz Siepak oraz wiedzy o Krakowie - Tomasz Masłowski.

Tekst i Zdjęcia: Dorota Krawontka, Joanna Spyrka29.10.2013 - „OTWARCIE STUDIA”

W dniu 26 października uczestniczki 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy odbywające praktyczną naukę w zawodzie fryzjer wzięły udział w uroczystym otwarciu nowego studia fryzjerskiego p. Małgorzaty Chmarzyńskiej – Głodek pod nową nazwą Głodek Prestige Studio. Otwarcie uświetniła swoim pobytem p. Ilona Felicjańska – polska modelka, wicemiss Polonia 1993, prezes Fundacji Niezapominajka, której celem jest pomoc ofiarom wypadków losowych oraz osobom dotkniętym nieuleczalnymi i przewlekłymi chorobami. Pani Ilona udzieliła uczestniczkom wielu cennych wskazówek dotyczących modelingu i stylizacji, które wykonują podczas praktycznej nauki zawodu i w późniejszej pracy w zawodzie fryzjer. Pani Ilona zwróciła uwagę jak ważna jest komunikacja z klientem i profesjonalne podejście, od którego zależy sukces. Zakład Małgorzaty Chmarzyńskiej – Głodek należy do jednych z najlepszych w Rabce Zdroju tego typu zakładów, kształci od lat uczestników hufca w zawodzie fryzjer. Otwarcie po kapitalnym remoncie Głodek Prestige Studio przyczyni się na pewno nie tylko do pozyskania nowych klientów, ale również do przyjęcia ale również do przyjęcia nowych uczestników w celu nauki zawodu. Bo uczyć się należy u najlepszych!

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn21.10.2013 - LEKCJA HISTORII

W dniu 18 października 2013 roku uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkali się w hufcu by wziąć udział w Projekcie Krokus, który pozwolił im na zapoznanie się w tematyką Holokaustu, a także rozbudził w nich świadomość niebezpieczeństwa wiążącego się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. Młodzież otrzymała cebulki żółtych krokusów, które posadziła w donicach, by uczcić pamięć półtora miliona dzieci żydowskich oraz tysięcy dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej i Holokaustu a także wysłuchała informacji dotyczących historii . Na jednej ze ścian w świetlicy uczestnicy wykorzystując otrzymane materiały przygotowali pamiątkową tablicę tematyczną. Teraz będą czekać aż kwiaty zakwitną a żółte kwiaty będą przypominać im żółte Gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistów krajach. Kwitnące kwiaty będą również uświadamiać nam iż nawet w obliczu najbardziej tragicznych zdarzeń, nasze życie odradza się a nadzieja nie umiera. Kwiaty mówią o tym, że na świecie jest piękno i dobro. Powód ich sadzenia jest smutny ale nadzieja niesie ze sobą oczekiwanie lepszej przyszłości. W drugiej części spotkania uczestnicy wzięli udział w warsztatach „Młody człowiek na rynku pracy” prowadzonych przez Lidera Klubu Pracy w związku z Ogólnopolskim Tygodniem Kariery. Warsztaty mają nauczyć młodego człowieka pozytywnych zachowań, kreatywności i przedsiębiorczości.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn14.10.2013 - ,,ROZWIJAJĄC ZAINTERESOWANIA”

W dniu 14 października 2013 roku uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy wzięli udział w wycieczce do Myślenic, gdzie część z nich udała się na basen- krytą pływalnię ,,Aquarius”, a pozostali wzięli udział w zajęciach na strzelnicy. Młodzież aktywnie spędziła wolny czas rozwijając swoje zainteresowania sportowe, a tym samym przygotowując się do planowanych zawodów na szczeblu wojewódzkim.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn07.10.2013 - KARTKI OD SERCA

W dniu 4 października w budynku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej uczestnicy OHP wzięli udział w spotkaniu podczas którego rozpoczęli przygotowywać elementy do kartek świątecznych dla Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Rabce Zdroju. Młodzież bardzo chętnie bierze udział w tego typu przedsięwzięciach. Podczas wykonywania kartek jak mówią „od serca” rozmawiają o różnych sprawach, wymieniają doświadczenia z pobytu na praktyce i w szkole, ale również zastanawiają się jak jeszcze w inny sposób mogą pomóc osobom niepełnosprawnym, których przecież w naszym środowisku jest tak wielu.

Tekst i Zdjęcia: Marta Augustyn07.10.2013 - ,,PRZEGONIĆ DEPRESJĘ”

W dniu 05.X.2013 roku uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy-grupa wychowawcza z Gimnazjum w Zakopanem wzięli udział w II Podhalańskim Biegu Ulicznym „Przegonić depresję”. Celem biegu było upowszechnienie idei zapobiegania problemom zdrowia psychicznego poprzez działania wspólne oraz aktywność fizyczną jaką jest bieganie. Uczestnicy biegali w dystansach dostosowanych do wieku, trasa prowadziła przez Krupówki w kierunku skoczni narciarskiej. Młodzież miała okazję przebiec po ścieżkach Centralnego Ośrodka Sportu, na których trenują m.in. najlepsi polscy biegacze narciarscy. Pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej zajął Marcin Łaś uczestnik 6-36 ŚHP. Każdy z gimnazjalistów który ukończył bieg „przegonić depresję” otrzymał pamiątkową koszulkę, medal oraz pakiet regeneracyjny.

Tekst i Zdjęcia: Dorota Krawontka01.10.2013 - W PUDEŁKU PO BUTACH

W dniu 30 września w budynku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie młodzieży. Uczestnicy ustalili harmonogram najbliższych przedsięwzięć. Chętni zadeklarowali swój udział w Uroczystości Inauguracji Roku Szkoleniowego, która odbędzie się 11 października w Krakowie- Łagiewnikach oraz na wyjeździe na basen do Myślenic w dniu 14 października. Część młodzieży planuje wyjazd z wychowawcą na Strzelnicę do Parku Rozrywki. Rada Młodzieży uczestników OHP zadeklarowała chęć udziału w zbiórce żywności dla ubogich i bezdomnych ,,W pudełku po butach”. Akcja przygotowana pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Lubień p. Kazimierza Szczepańca przez Myślenicki Teatr w Stodole. Każdy z ofiarodawców może do pudełka po butach włożyć produkty żywnościowe. Hufiec w Skomielnej Białej również włącza się w tą akcję.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Dorota Krawontka23.09.2013 - ZLOT TURYSTYCZNY

W dniu 21 września uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy wzięli udział w Jubileuszowym 60 Młodzieżowym Zlocie Turystycznym im. E. i Cz. Trybowskich, którego celem była popularyzacja turystyki i krajoznawstwa wśród młodzieży a także poznanie walorów krajoznawczych Beskidów i historii regionu oraz przyrody. Drużyna w składzie: Jąkała Wojciech, Bielarczyk Szymon, Kowalczyk Ireneusz, Miśkowiec Adam, Masłowski Tomasz, Rzeszótko Rafał pokonali trasę z Poręby Wielkiej – Obidowiec – Stare Wierchy – Maciejową. Po bezpiecznym i odpowiedzialnym przejściu dotarła do mety, która znajdowała się w Amfiteatrze Miejskim w Rabce Zdroju. Rajd był doskonałą formą integracji uczestników, którzy kilka tygodni temu rozpoczęli swój pobyt w jednostce OHP, a za swój udział w przedsięwzięciu otrzymali puchar, dyplom, mapy turystyczne oraz materiały informacyjno-promocyjne.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Alina Macioł20.09.2013 - INNOWACJA RADY MŁODZIEŻY

W dniu 19 września w budynku Środowiskowego Hufca Pracy uczestnicy 6-36 wzięli udział w spotkaniu. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z obchodami Tygodnia Wychowania. Młodzież za pomocą multimediów oglądała relację z Forum Młodzieży, które odbyło się na Jasnej Górze, a myślą przewodnią były słowa „Wiara, jest światłem na mojej drodze”. Spotkanie w budynku miało służyć refleksji nad wychowaniem do wartości z cyklu zajęć innowacyjnych. W tym też dniu odbyły się pierwsze zajęcia „W świecie wartości”, celem których jest rozwój osobowości każdego uczestnika poprzez kształtowanie jego własnego systemu wartości. Ponadto Rada Młodzieży uczestników hufca podjęła decyzję iż w obecnym roku szkoleniowym weźmie udział w projekcie „Krokus”, który pozwoli na zapoznanie uczestników z tematyką Holokaustu, a także rozbudzi w nich świadomość niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. Młodzież wypełniła wniosek zgłoszeniowy i czeka na krokusy – kwiaty, które zasadzi w doniczkach w hufcu jako symbol pamięci o ofiarach Holokaustu. Krokusy wraz z podręcznikami i wskazówkami prześle Irlandzkie Towarzystwo Edukacji.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn16.09.2013 - KSZTAŁTUJĄC TOŻSAMOŚĆ

Realizując autorski program „Powrót do korzeni” uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej w dniu 13 września wzięli udział w wyjeździe do wsi Wysoka, która na początku II Wojny Światowej stanowiła miejsce zaciętych walk z Niemcami. Uczestnicy upamiętniając wybuch II Wojny Światowej uczcili tych co walczyli i tych co polegli w pierwszych dniach września 1939 roku. Zapalając pamiątkowe znicze przed „Pomnikiem Pamięci Żołnierzy i Partyzantów” każdy z uczestników oddał się chwili refleksji nad darem wolności. Młodzież z dużym zainteresowaniem oglądnęła znajdujące się na terenie wojennego cmentarza działa wojenne i modliła się przy grobach poległych.

Tekst i zdjęcia: Joanna Spyrka11.09.2013 - POMAGAMY NIE TYLKO PRZYRODZIE

W dniu 10 września 2013 roku uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Akcja jest częścią realizowanego programu „Zadbaj o swoją wieś” w ramach, którego młodzież bierze udział w zajęciach o tematyce ekologicznej ale również sprząta wyznaczony teren Skomielnej Białej. Spotkania w ramach programu odbywają się cyklicznie raz w tygodniu. Młodzież podjęła inicjatywę dbania nie tylko o środowisko ale również jak w latach ubiegłych postanowiła zbierać nakrętki plastikowe, makulaturę, szkło, a swoją akcję nazwała „Pomagamy nie tylko przyrodzie”. Uczestnicy podczas spotkania omówili formy współpracy ze Stowarzyszeniem Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Rabce Zdroju. Zdecydowali, że i w tym roku wezmą udział w przygotowaniu i kiermaszu „Świątecznej kartki”, jak również pomogą podczas Spartakiady Integracyjnej Dzieci i Młodzieży i Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. W charakterze wolontariatu będą służyć również pomocą osobom z Domu Pomocy Społecznej w Rabce Zdroju. „Pomagamy nie tylko przyrodzie” – to motto aktywności uczestników z 6-36 ŚHP w Skomielnej Białej.

Tekst i zdjęcia: Marta Agustyn09.09.2013 - PRACOWITY POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO

Nowy rok szkolny 2013/2014 zaczął się bardzo pracowicie dla 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej. Uczestnicy, którzy wyrazili chęć kształcenia w ramach hufca odbyli pierwsze spotkania z pracodawcami, po raz pierwszy uczestniczyli w zajęciach szkolnych i spotkaniach z wychowawcami w hufcu. Ten nowy okres życia często dla młodych ludzi jest bardzo trudny. Adaptacja w nowym środowisku, wywołuje dodatkowy stres i przeżycia dlatego tak ważna jest odpowiednio ukierunkowana praca wychowawca. Czasami wystarczy rozmowa a w niej sugestia i odpowiednia motywacja, by młody człowiek nastawił pozytywnie swoje myślenie, co z kolei przełoży się na późniejsze działanie. Przejście od okresu nauki w szkole i beztroskiego życia szkolnego do czasu pracy na praktyce wymaga dojrzałości emocjonalnej i fizycznej, ale również szeroko pojętej współpracy pomiędzy uczestnikiem jego rodzicem, pracodawcą i szkołą w której jest uczniem. To zadanie wypełnia kadra ŚHP. 85 uczestników stanęło przed nowym zadaniem. Będą się oni kształcić w 12 zawodach: kucharz, fryzjer, mechanik, murarz-tynkarz, elektromechanik, elektryk, sprzedawca, stolarz, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, cukiernik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, piekarz, u 45 pracodawców w 5 szkołach zawodowych. To młodzież z różnych środowisk, potrzebująca różnych form wsparcia, ale dla wszystkich jest to początek czegoś nowego w ich życiu, trudny i bardzo pracowity początek nowego roku szkolnego.

Tekst i zdjęcia: Marta Agustyn03.09.2013 - POWITANIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

W dniu 2 września uczestnicy pierwszego roku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy wzięli udział w spotkaniu z komendantem, które odbyło się w budynku hufca w godzinach popołudniowych. Uczestnicy przekazali informacje dotyczące pierwszego dnia nauki w szkole, o planie lekcyjnym i dniach pobytu na praktyce.

Młodzież poznała terminy najbliższych zajęć wychowawczych i działania realizowane w ramach hufca, w tym zajęciach sportowych na hali, zajęciach wyrównawczych i zajęciach w ramach programu ,,Zadbaj o swoją wieś”. Uczestnicy wyrazili również chęć udziału w zajęciach świetlicowych.

Z kolei spośród zebranych uczestników została wybrana Rada Młodzieży. Uczestnicy: Tomek Masłowski, Adam Miśkowiec, Wojtek Jąkała, Kamil Jąkała oraz Irek Kowalczyk dołączą do przedstawicieli II i III rocznika i będą aktywnie realizować pomysły i inicjatywy, zapoznając się równocześnie z regulaminem pracy Rady Młodzieży. Na zakończenie młodzież posmakowała watę cukrową przygotowaną przez kadrę hufca.

Tekst: Marta Agustyn
Zdjęcia: Joanna Spyrka02.09.2013 - PIKNIK RODZINNY

W dniu 31 sierpnia 6-36 Środowiskowy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej był jednym z organizatorów Pikniku Rodzinnego. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała wspaniałej zabawie na którą licznie przybyli mieszkańcy wsi Skomielnej Białej.

Piknik zorganizowany został przy współdziałaniu Ochotniczej Straży Pożarnej i Gminnego Ośrodka Kultury Filia w Skomielnej na zakończenie wakacji. Odbył się przy budynku straży w Skomielnej Białej. Młodsze dzieci wzięły udział w licznych konkursach z nagrodami i zabawach ruchowo tanecznych przygotowanych przez wolontariuszy uczestników OHP. Dla osłodzenia każdy chętny pikniku mógł posmakować watę cukrową. Podczas Pikniku zaprezentował się Regionalny Zespół „Korpiołki” działający przy Oddziale Związku Podhalan, ponadto zespół „Hop Dance”, Orkiestra Strażacka, oraz Teatr im. Fr. Macioła wszystkie zespoły działające w Skomielnej Białej. Piknik zakończył występ zespołu „Zawrotni”, który przygrywał chętnym do tańca i zabawy. Organizacja pikniku miała na celu nie tylko integracje społeczności Skomielnej Białej, ale również pokazanie dorobku artystycznego wszystkich grup i zespołów działających na terenie wsi. Miała również ukazać potrzebę i słuszność działania wolontariatu młodzieży podczas organizacji imprezy. Tak się składa iż kilku uczestników z hufca zrzeszonych jest również w OSP w Skomielnej Białej. Oni również wykazali się dużą aktywnością i chęcią pomocy.

Tekst i zdjęcia: Marta Agustyn28.08.2013 - PIERWSZE SPOTKANIE W HUFCU

Dzień 28 sierpnia 2013 roku był w 6-36 Środowiskowym Hufcu Pracy Skomielnej Białej dniem otwartym dla wszystkich młodych ludzi, którzy od 2 września rozpoczną w ramach hufca praktyczną naukę zawodu. 65 uczestników rozpocznie naukę zwodu u 45 pracodawców w 16 zawodach z czego najpopularniejsze to murarz, fryzjer, sprzedawca, kucharz, mechanik.

Na zebranie ogólne do hufca przybyła młodzież wraz ze swoimi rodzicami. W pierwszej części spotkań, które odbyły się w 4 grupach ze względu na dużą frekwencję komendant hufca Marta Augustyn przedstawiła informację dotyczącą pracy jednostki i planowanych przedsięwzięć realizowanych w nowym roku szkoleniowym. Zwróciła uwagę na prawa i obowiązki uczestników na praktyce, w szkole, a także w hufcu. Zachęciła do aktywnego udziału w działaniach realizowanych w ramach pracy wychowawczej, udziału w konkursach i zawodach realizowanych w ramach Wojewódzkiej Komendy Głównej Ochotniczych Hufców Pracy. Omówiła tematykę zajęć wychowawczych jak również zajęć wyrównawczych, które prowadzone będą przez wszystkich wychowawców. Następnie Komendant szczególną uwagę zwróciła na innowacje realizowane w nowym roku szkoleniowym: cykl zajęć ,,Człowiek w świecie wartości i uczuć” oraz Wojewódzki Konkurs ,,List do Świętego Mikołaja”. Omówiła zaplanowane do realizacji programy ,,Zadbaj o swoją wieś”, ,,Powrót do korzeni” ,,Edukacja dla zdrowego stylu życia”, działalność Świetlicy Środowiskowej i Fili Młodzieżowego Biura Pracy i Klubu Pracy. Wszystkie działania realizowane będą we współpracy z instytucjami środowiska lokalnego. Z kolei młodzież poznała regulamin działalności Rady Młodzieży uczestników OHP, plan działania Klubu Absolwenta i Punktu Interwencji Kryzysowej. Szczególne słowa Komendant Hufca skierowała do rodziców prosząc o współpracę w zakresie wychowania i kształcenia młodzieży.

Tekst: Marta Agustyn
Zdjęcia: Joanna SpyrkaW dniu 8 lipca w budynku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy odbyła się narada kadry kierowniczej Małopolskiej WK OHP w Krakowie.

Na naradzie m. in. został podsumowany XIII Konkurs Fotograficzny i Plastyczny ,,Jan Paweł II nauczyciel i świadek wiary”, jak również omówiony został przebieg rekrutacji uczestników na rok szkoleniowy 2013/2014. Kadra kierownicza zapoznała się z wytycznymi do organizacji procesu kształcenia i wychowania w nowym roku szkoleniowym, a także z działalnością rynku pracy. Część narady dotyczyła prezentacji kierowników jednostek organizacyjnych podsumowujących pracę jednostek za mijający rok szkoleniowy.

Tekst i zdjęcia: Marta Agustyn08.07.2013 - ,,AKTYWNE LATO 2013”

Wzorem lat ubiegłych i w tym roku 6-36 Środowiskowy Hufiec Pracy wraz ze świetlicą środowiskową- Klubem Kultury i Trzeźwości przygotował bogatą ofertę organizacji czasu wolnego dla uczestników OHP i młodzieży środowiskowej pod nazwą ,,Aktywne Lato 2013”.

Na rozpoczęcie wakacji wolontariusze z hufca przyłączyli się do współorganizacji Zawodów Kolarskich o Puchar Wójta Gminy Lubień, które w tym roku odbyły się w nowym miejscu na nowym terenie na Górze Birtalowej. Kadra oraz młodzież pomagała przy sprzedaży w sklepiku przygotowując również kawę, herbatę dbała o czystość terenu w czasie i po zawodach. W tygodniu wyjechali na wycieczkę do kina w Krakowie na film ,,Uniwersytet potworny”- wesołą bajkę, która wprowadziła uczestników w świat fantazji. Codziennie w budynku hufca odbywały się zajęcia plastyczne, artystyczne, sportowe, komputerowe. Chętni młodzi ludzie brali udział w warsztatach z Liderem Klubu Pracy, a Ci najbardziej aktywni pełnili funkcje wolontariatu przygotowując zajęcia dla swoich kolegów i koleżanek.

Tekst i zdjęcia: Marta Agustyn05.07.2013 - ZAKOŃCZENIE PROGRAMU

3 lipca w budynku hufca 6-36 ŚHP w Skomielnej Białej odbyło się uroczyste zakończenie projektu systemowego ,,Nowe Perspektywy” współfinansowanego ze środków Uni Europejskiej w ramach EFS.

W projekcie trwającym od listopada do maja 2013 roku uczestniczyła 10 osobowa grupa młodzieży uczącej się w wieku 15-17 lat -kategoria projektu grupa A oraz 10 osób grupa 18-24 lat - kategoria projektu grupa B. W ramach programu uczestnicy mieli możliwość skorzystania z licznych form wsparcia, które w przyszłości pozwolą im na lepszy start na rynku pracy. Kurs prawa jazdy, kurs zawodowy, językowy, ECDL, przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego to dla beneficjentów z grupy B doskonała forma pomocy w przyszłej pracy zawodowej. Natomiast kursy językowe, komputerowe, warsztaty wyrównawcze, zajęcia z doradztwa zawodowego, spotkania z psychologiem pozwoliły młodym ludziom nie tylko wzbogacenie swoich wiadomości ale także umiejętności potrzebnych przy wyborze zawodu. Na spotkanie przebyli zaproszeni nauczyciele- wykładowcy poszczególnych form wsparcia pan Robert Bobula z firmy PUBLICITE który podziękował kadrze hufca i młodzieży za sprawny przebieg projektu i życzył wszystkim nie tylko udanych wakacji ale także dobrego wyboru przyszłej ścieżki zawodowej.

Tekst: Marta Agustyn
Zdjęcia: Joanna Spyrka26.06.2013 - ZAKOŃCZENIE ROKU

W dniu 25 czerwca w 6-36 Środowiskowym Hufcu Pracy uroczyście zakończono rok szkoleniowy 2012/2013.
Zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy, ale szczególne słowa skierowano do tegorocznych absolwentów, którzy po wakacjach rozpoczynają nowy etap swojego życia. Aktywni uczestnicy reprezentujący hufiec w różnych zawodach oraz konkursach regionalnych i wojewódzkich otrzymali z rąk komendanta podziękowania. Po wspólnym spotkaniu chętni uczestnicy w nagrodę pojechali na wycieczkę do Szczawnicy, gdzie wyjechali wyciągiem krzesełkowym na Palenicę oraz wzięli udział w spacerze po urokliwym kurorcie. Następnie uczestnicy udali się do Niedzicy, gdzie mieli możliwość zwiedzania oraz poznania historii Zamku Niedzickiego. Kolejną atrakcją był udział w rejsie widokowym wokół Jeziora Czorsztyńskiego statkiem ,,Harnaś”, podczas którego młodzież mogła poznać niezwykłą historię zabytków. W czasie trwania wycieczki dopisała piękna i słoneczna pogoda. Poznanie malowniczych terenów na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Tekst: Marta Agustyn
Zdjęcia: Joanna Spyrka17.06.2013 - RAJD BESKIDZKI

W dniach 21-23 czerwca uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy wzięli udział w IV Beskidzkim Rajdzie Szlakami Walk o Niepodległość 1939-1955 – ścieżkami krakowskiego ,,Żelbetu”.

Celem rajdu było poznanie dziejów niepodległościowego podziemia zbiorowego z lat 1939-1955 r. na terenie Beskidów, dotarcie do miejsc i obiektów historycznych, prezentacja żywej historii poprzez udział w inscenizacji i rekonstrukcji wydarzeń w terenie oraz przywrócenie społecznej pamięci o walce zbrojnej i ofierze żołnierzy podziemia niepodległościowego w okresie II wojny światowej. W pierwszym dniu rajdu uczestnicy wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej. Następnie czarnym i żółtym szlakiem pokonali trasę od Zawadki przez Słowiakową Górę do Pcimia. W drugi dzień trasa rajdu wymagała od uczestników większego wysiłku. Młodzież startowała przez Przełęcz Glisne – czerwonym szlakiem na Luboń Mały, który był metą rajdu. Wieczorem młodzież wzięła udział w spotkaniu na temat historii i integracyjnym ognisku. W ostatnim dniu rajdu odbyły się uroczystości w Krzeczowie związane z 70-ą rocznicą Pacyfikacji. O godz. 10.30 uczestnicy brali udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji zamordowanych przez hitlerowców - mieszkańców Krzeczowa oraz w intencji Żołnierzy Wyklętych. Następnie w Apelu Poległych, gdzie złożono wieńce na krzeczowskim cmentarzu. Ciekawa tego dnia była rekonstrukcja historyczna – wkroczenie hitlerowców do Krzeczowa, pojmanie mieszkańców wsi, potyczki partyzanckie z okupantami. Na zakończenie uczestnicy obejrzeli Uroczystą Akademię upamiętniającą ofiary pacyfikacji w wykonaniu uczestników Zespołu Szkół w Krzeczowie. Udział w Rajdzie to wspaniała lekcja historii.

Tekst: Marta Agustyn
Zdjęcia: Joanna Spyrka17.06.2013 - ABSOLWENCI 6-36

W dniu 14 czerwca tegoroczni absolwenci 6-36 ŚHP wzięli udział w spotkaniu na którym zapoznani zostali z działalnością ,,Klubu Absolwenta”. Młodzież wypełniła ankiety wyrażając tym samym chęć uczestnictwa w spotkaniach po zakończeniu praktycznej nauki zawodu. Komendant Hufca p. Marta Augustyn zwróciła uwagę na fakt iż młodzi ludzie zawsze mogą przyjść do hufca po poradę czy w poszukiwaniu zatrudnienia. Do nich też kierowana jest oferta programowa projektów EFS, podczas których mogą zrobić bezpłatnie kurs prawa jazdy czy zdobyć drugi zawód. Następnie p. A. Firek- Lider Klubu Pracy przeprowadziła z absolwentami zajęcia podczas których młodzież poznała metody aktywnego poszukiwania pracy, uczyła się autoprezentacji, a także poznała aktualne oferty pracy dostępne w Filii MBP.

Tekst: Marta Agustyn
Zdjęcia: Dorota Krawontka10.06.2013 - DNI OTWARTE

W dniu 6 czerwca budynek 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy odwiedzili uczniowie klas III Gimnazjum im. H. Łasaka w Skomielnej Białej .Młodzież w ramach Dni Otwartych wzięła udział w spotkaniu z wychowawcami oraz Liderem Klubu Pracy. Zapoznała się nie tylko z ofertą hufca, ale również z poradami dotyczącymi możliwości zatrudnienia a także udziału w kursach i szkoleniach. Każdy absolwent otrzymał również przykładowe CV i list motywacyjny - jako wzór będący podstawą do ich napisania.

Tekst: Marta Agustyn
Zdjęcia: Joanna Spyrka07.06.2013 - BEZPIECZNE WAKACJE

W dniu 6 czerwca 2013 roku w budynku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej w ramach współpracy z Powiatową Komendą Policji w Myślenicach odbyło się spotkanie uczestników hufca z dzielnicowym Gminy Lubień p. Pawłem Rucińskim. Celem spotkania było przedstawienie młodzieży różnych zagrożeń związanych ze zbliżającymi się wakacjami. Tematyka spotkania została przedstawiona w formie prezentacji multimedialnej „Bezpieczne wakacje 2013”. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się ze skutkami nieprzemyślanych ryzykownych zachowań. Młodzież włączyła się w dyskusję zadając wiele nurtujących ją pytań.

Tekst: Joanna Spyrka
Zdjęcia: Dorota Krawontka06.06.2013 - WYCIECZKA DO MUZEUM

W dniu 5 czerwca grupa wychowawcza 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy przy Gimnazjum w Zakopanem pod opieką wychowawcy Doroty Krawontki udała się do Muzeum Galerii Sztuki XX wieku mieszczącego się w Willi Oksza w Zakopanem, realizując program autorski ,,Powrót do Korzeni”.

Uczestnicy mieli możliwość poznania bogactwa dzieł oraz twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza – jego malarstwo, rysunki oraz fotografie. Młodzież również zapoznała się z bogato udokumentowanymi fotografiami oraz materiałami archiwalnymi znajdującymi się w muzeum, które przedstawiły uczestnikom historię regionu. Uczestnicy odwiedzili również jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji znajdującą się od niedawna w Zakopanem którą jest „Dom do Góry Nogami”, cieszący się ogromną popularnością wśród turystów. Zwiedzający uczestnicy na własnej skórze odczuli efekty zwariowań błędnika.

Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka27.05.2013 - SPOTKANIE SAMORZĄDU

W dniu 23 maja 2013 roku w budynku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie Samorządu Uczestników OHP. Celem spotkania było omówienie planowanych inicjatyw związanych z konkursem „Aktywność dobry wybór”. Uczestnicy pod kierunkiem wychowawcy przygotowali prezentację dotyczącą działalności samorządu w roku szkoleniowym 2012/2013. Prezentacja zostanie przedstawiona na Spotkaniu Aktywnych, które odbędzie się w dniach 19 – 21 czerwca w Szczawnicy. Uczestnicy omówili również harmonogram działań zawiązanych z przygotowaniami zawodów kolarskich, którego współorganizatorem będzie hufiec. Zawody MTB o Puchar Szlaku Solnego odbędą się 30 czerwca. Jednak przygotowania już czas zacząć.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Dorota Krawontka13.05.2013 - POMOC DLA INNYCH

Uczestnicy 6-36 ŚHP w Skomielnej Białej przyłączyli się do akcji ,,Zbiórka Odzieży Używanej” zorganizowanej przez Fundację Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych ,,Miłosierdzie”. Przez kilka dni zbierali wśród swoich znajomych używaną odzież, którą następnie poukładali i włożyli do worków. Tak przygotowane worki oddali Fundacji.
Celem akcji jest pomoc ludziom pokrzywdzonym przez los.

Młoda dziewczyna pakująca odzieź do worków

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn09.05.2013 - SADZENIE DRZEWEK

W dniu 8 maja 2013 roku uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbywający praktykę w Zakładzie ELREMOT, wzięli udział w akcji sadzenia drzewek. Młodzież zasadziła 250 drzewek iglastych i liściastych obsadzając tym samym zaplanowany do wykorzystania obszar. Po akcji wszyscy uczestnicy zasiedli do ogniska i w atmosferze radości i zadowolenia upiekli pyszne kiełbaski.

Akcja sadzenia drzewek jest częścią programu ,,Zadbaj o swoją wieś” w ramach którego nie tylko młodzież dba o czystość środowiska lokalnego, ale również powiększa ,,Zielone Płuca Polski”.

Dwóch chłopaków sadzących drzewko Grupka chłopaków smażąca kiełbaski przy ognisku

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Joanna Spyrka07.05.2013 - NOWE PERSPEKTYWY – EGZAMIN ECDL

W pierwszych dniach maja w 6-36 Środowiskowym Hufcu Pracy odbyły się egzaminy ECDL, do którego przystąpiło siedmiu beneficjentów z grupy B projektu „Nowe Perspektywy”. Młodzież pod kierunkiem p. M. Macioł przygotowywała się do egzaminu na zajęciach kursu ECDL Start. Uczestnicy egzamin zdawali z czterech modułów I podstawowy technik informatycznych, II użytkowanie komputerów, III przetwarzanie tekstów, IV grafika menadżerska i prezentacyjna. Zdobyte dodatkowe kwalifikacje z obsługi komputera będą przydatne młodzieży w ich przyszłej pracy zawodowej oraz na lokalnym rynku.

Pięcioro chłopców siedzących przed komputerami, za nimi stoi kobieta Pięć dziewczyn siedzących przed komputerami.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

Prosjekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


06.05.2013 - „SPOTKANIE PRACODAWCÓW"

30 kwietnia w budynku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej w ramach dni Otwartych Hufca odbyło się spotkanie pracodawców.

Na wstępie komendant hufca przedstawiła działalność hufca w Skomielnej Białej na przełomie roku 2012/2013. poinformowała o stanie ilościowym młodzieży, absolwentach i planowanym naborze. Przedstawiła zawody w jakich będzie można zrekrutować uczestników i zakłady pracy, które zgłosiły chęć przyjęcia na praktyczną naukę zawodu. Komendant podsumowała również działalność kulturalno – oświatową kierowaną do chętnych uczestników. Omówiła realizowane programy edukacyjne dofinansowane z Wojewódzkiej komendy, a także programy które współfinansują Wójt Gminy Lubień „Zadbaj o swoją wieś” i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, działalność świetlicy środowiskowej „Akcja Lato” „Akcja Zima”. Pokrótce omówiła projekt EFS „Nowe perspektywy” którego realizacja dobiega końca. Druga część spotkania dotyczyła organizacji kursu wyuczającego dla uczestników, którzy odbywają praktyczną naukę zawodu, który prowadzi Ośrodek szkolenia Zawodowego „Elremot”. Na spotkanie przybył kierownik Ośrodka, który przedstawił organizację kursu. Na zakończenie p. komendant podziękowała pracodawcom za dotychczasową współpracę, wsparcie i opiekę nad uczestnikami hufca.

Grupa starszych osób siekdząca przy stolikach, w tle Marta Augustyn i prowadzący

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn30.04.2013 - IV TARGI EDKUCJI PRACY I PRAKTYK ZAWODOWYCH

W dniu 29 kwietnia 2013 roku 6-36 Środowiskowy Hufiec Pracy wziął udział w IV Targach Edukacji, Pracy i Praktyk Zawodowych pod hasłem ,,Szkolenie, zawód, praca- to wzbogaca” ,które odbyły się w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej.

Na Targach swoje stoiska mieli pracodawcy pozyskani przez hufiec w Skomielnej Białej Zakład ,,Elremot”, ,,Kore- Salon Fryzjerski”, Pensjonat ,,Prezydent”, AUTO SERVICE, Blacharstwo-Mechanika Pojazdowa, Pomoc Drogowa, Salon Fryzjerski- Kosmetyczny ,,TOP-Hair”, Firma ,,Jandrew” Stolarstwo Ogólne, Firma AVON, Promedica24, którzy ofiarowali miejsca pracy dla pracowników młodocianych i osób bezrobotnych.

Również 6-36 Środowiskowy Hufiec Pracy, zaprezentował swoją ofertę edukacyjną który na tablicy multimedialnej i ulotkach przedstawił swoją działalność. W targach wzięła udział młodzież- uczestnicy OHP, którzy pod opieką kadry wychowawczej pozyskiwali tegorocznych absolwentów gimnazjum i opowiadali o swoich doświadczeniach i praktykach zawodowych.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn15.04.2013 - ,,PIERWSZE PRZYGOTOWANIA”

W ramach zajęć popołudniowych uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy wykonali łabędzia. Praca zrobiona techniką origami została przygotowana na Festiwal Twórczości Artystycznej Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy ,,Wiosna kulturalna 2013”. Chłopcy zużyli 800 kartek A 4, była to żmudna i mozolna praca wymagająca nakładu cierpliwości i opanowania. Nad uczestnikami czuwała kadra, która dopingowała do wykazania się niezwykłym talentem sprawności manualnych.

Dwóch chłopców siedzących przy stole, na którym jest łabędź zrobiony z papieru

Tekst i zdjęcia: Marta AugustynW dniu 11 kwietnia uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy wraz z wychowawcami realizując program „Zadbaj o swoją wieś” oraz działając na rzecz „Dnia Ziemi 2013” porządkowali wyznaczone okolice Skomielnej Białej. Dbanie o środowisko i porządek ćwiczy u uczestników ekologiczną dbałość o miejsce w którym żyją. Działania dla społeczności lokalnej pozwalają przebudować ich świadomość i wrażliwość na piękno otaczającej przyrody promując postawy proekologiczne. Organizowanie takich akcji pozwala uświadomić młodym ludziom jak ważne jest utrzymanie czystości w lokalnym jak i globalnym wymiarze społecznym.

Grupa młodzieży stojąca przed budynkiem hufca z założonymi rękawiczkami na rękach Młodzież idąca ulicą z czarnymi workami w rekach i zbierająca śmieci

Tekst i zdjęcia: Joanna Spyrka04.04.2013 - W ROCZNICĘ ŚMIERCI JANA PAWŁA II

2 kwietnia w rocznicę śmierci Jana Pawła II przedstawiciele samorządu uczestników 6- 36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej pojechali do Rabki Zdrój gdzie pod pomnikiem Ojca Świętego zapalili znicze, a następnie wzięli udział w czuwaniu modlitewnym. Czuwanie rozpoczęło się o godzinie 21, a o 21.37 w godzinę odejścia Jana Pawła II zapłonęła watra. Wraz z liczną grupą uczestniczących w modlitwie przeszli z pochodniami do ogrodu różańcowego przy kościele pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny, gdzie wysłuchali wieczornicy poświęconej Janowi Pawłowi II.

Dwie dziewczyny zapalające znicze przy pomniku Jana Pawła II Grupa ludzi idąca wzdłuż ulicą przy zapalonych lampach ulicznych

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Dorota Krawontka29.03.2013 - KONKURS PALM I PISANEK

W Wielki Piątek w godzinach porannych w budynku 6- 36 Środowiskowego Hufca Pracy spotkali się uczestnicy konkursu Palm i Pisanek Wielkanocnych. W konkursie wzięło udział 60 dzieci i młodzieży, którzy wykonali 38 palm i 22 pisanek. Wszystkie palmy i pisanki były starannie wykonane i wymagały długiego nakładu pracy. Bukszpan, bazie, wstążki, kwiaty z bibuły zdobiły piękne tradycyjne palmy z których najwyższa miała 7, 60 metrów. Jajka- pisanki były wykonane różną techniką i też miały różną wielkość. Były duże oklejone, nakrapiane i małe z materiału i zrobione techniką decupage. Ale wszystkie zasługiwały na uznanie i nagrody. Dlatego każdy uczestnik konkursu otrzymał paczkę ze słodkościami do koszyczka wielkanocnego. Pomimo zimnej aury na dworze, na buziach wszystkich gościł uśmiech i radość z otrzymanego króliczka, jajeczka czy baranka wielkanocnego ufundowanego przez sponsorów.

Z roku na rok przybywa chętnych, którzy biorą udział w konkursie a inicjatywa organizowana przez Środowiskowy Hufiec Pracy roznosi się po całej wsi. Przez te kilka dni przed Świętami Wielkanocnymi Regionalny Babciny Domek zaczyna pachnieć wiosną i przepełnia drewniane ściany nie tylko zielenią i kolorami, ale radością wszystkich, którzy tu przychodzą pielęgnując tradycje.

Kolorowe palmy wielkanocne oparte o budynek hufca Około 40 dzieci i kilku starszych stojących w kręgu na sali hufca Komendant Hufca wręczająca nagrody

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn29.03.2013 - SPOTKANIE WIELKANOCNE

W dniu 28 marca w godzinach popołudniowych w budynku 6- 36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie przed Świętami Wielkanocnymi na które przybyli uczestnicy hufca, w tym przedstawiciele samorządu. Młodzież w świątecznym nastroju rozmawiała o tradycjach, podzieliła się symbolicznie jajkiem z chrzanem, składała sobie nawzajem życzenia. Wszyscy przybyli uczestnicy otrzymali paczki wielkanocne ze słodyczami jako nagrodę za udział w konkursie palm i pisanek wielkanocnych. W trakcie spotkania młodzież poznała również harmonogram zbliżających się przedsięwzięć w których weźmie udział. Wytypowała jednego z kandydatów do udziału w pierwszym spotkaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, które odbędzie się w Lanckoronie.

Po zakończeniu spotkania uczestnicy wraz z kadrą oraz pięknie zdobionymi stroikami udali się z życzeniami do instytucji współpracujących z hufcem w Skomielnej Białej.

Komendant Hufca przemawiająca do siedzących dzieci w budynku hufca Okoł o 15 dzieci z palmami siedzących w sali hufca

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn22.03.2013 - WIELKANOCNE TRADYCJE

W dniu 21 marca 2013r. w budynku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy uczestnicy odbywający praktykę w Zakładzie ,,ELREMOT” wzięli udział w zajęciach rozpoczynających realizację programu autorskiego ,,Powrót do korzeni” na których poznali zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Korzystając z Poradnika Praktycznego J. Łagody i A.Gotowiec ,,Święta w Polskim Domu” poznali przepisy kulinarne, tradycje Wielkiej Nocy i Obrzędy z którymi wiąże się Wielkanoc. Kilku uczestników wyraziło zgody udziału w Konkursie Palm i Pisanek Wielkanocnych, którego organizatorem jest Środowiskowy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w Wielki Piątek o godz. 9:00 w budynku Hufca.

Dzieci siedzące przy stole i robiące palmy wielkanocne

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn18.03.2013 - EGZAMIN ZAWODOWY

W dniu 16 marca 2013r 6 uczestniczek projektu ,,Nowe Perspektywy realizowanego przez 6-36 ŚHP w Skomielnej Białej wzięło udział w egzaminie kończącym kurs zawodowy w zawodzie kelner barman. Teoretyczny i praktyczny sprawdzian odbył się na Stołówce Szkolnej u p. Grażyny Bomby. Uczestniczki w pierwszej części pisały menu na śniadanie, obiad i kolacji oraz przerwę kawową, a następnie w praktyce przygotowywały nie tylko wykwintne potrawy ale również, stoliki na których podawano przygotowane dania. Na zakończenie każda z uczestniczek opowiadała o swojej pracy nad przygotowaną prezentacją. W atmosferze elegancji i pełnej kultury beneficjentki grupy B ukończyły kolejny etap projektu współfinansowanego z funduszy unijnych. Natomiast egzamin kursu zawodowego magazynier – obsługa wózków widłowych odbędzie się 3 kwietnia w zakładzie Elremot w Skomielnej Białej. Weźmie w nich udział 3 uczestników projektu grupy B.

Dziewczyna stojące w rzędzie i trzymające tacki kelnerskie na tle nakrytych stołów Dziewczyna stojąca z kartą menu przy nakrytym stoliku

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

Prosjekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


15.03.2013 - II MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE

W dniu 13 marca uczestniczka 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy Natalia Klocek, zdobyła II miejsce w Wojewódzkim Konkursie ,,Sprawny w zawodzie, bezpieczny w pracy” w kategorii fryzjer. Pierwsza część konkursu obejmowała test sprawdzający wiedzę teoretyczną z zakresu fryzjerstwa w której uczestniczka 6-36 ŚHP zdobyła 90 % możliwych punktów. Druga część obejmowała sprawdzenie umiejętności praktycznych potencjalnych fryzjerek. Na główkach treningowych uczestniczki prezentowały techniki nakręcania trwałej ondulacji wodnej, kręcenia loczków i układania fal. Jak oceniło jury, była to najtrudniejsza część konkursu. Podczas pracy z modelkami, gdzie należało wykonać fryzurę awangardową, dziewczęta wykazały się dużą kreatywnością, zmysłem estetyki i umiejętnościami zawodowymi. Nagrodę za najciekawszą fryzurę otrzymała: Natalia Klocek 6-36 ŚHP Skomielna Biała, Konkurs zakończył pokaz i prezentacja fryzur oraz ogłoszenie wyników.

Dziewczyna zakładająca loki na głowie manekina Dwie dziewczyny na scenie, jedna opowiada, druga prezentuje swoją fryzurę

Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka14.03.2013 - TARGI EDUKACYJNE

W dniu 14 marca uczestnicy oraz kadra 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy wzięli udział w X Targach Edukacyjnych Powiatu Myślenickiego. Targi odbyły się na hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu. Celem Targów było przybliżenie młodzieży ofert edukacyjnych szkół ponad gimnazjalnych z terenu powiatu myślenickiego, oraz przedstawienie programów unijnych realizowanych w szkołach i placówkach oświatowych. 6-36 Środowiskowy Hufiec Pracy przedstawił również swoją ofertę kształcenia w której znajduje się możliwość odbywania praktyk u 60 pracodawców w 16 zawodach. W formie prezentacji multimedialnej przedstawione zostały nie tylko aktualności dotyczące działalności hufca ale również program EFS ,,Nowe Perspektywy”, który w obecnej chwili realizowany jest z myślą o dwóch grupach beneficjentów, dofinansowany z funduszu Unii Europejskiej.

Dwie kobiety przy stoisku hufca Grupa młodzieży na hali sportowej

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn11.03.2013 - KIERMASZ KARTEK WIELKANOCNYCH

W dniu 10 marca uczestnicy 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy pod opieką p. M. Augustyn wzięli udział w kiermaszu kartek świątecznych przy Kościele Św. Marii Magdaleny w Rabce. Kiermasz zorganizowało Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Rabce. Młodzież z hufca w charakterze wolontariatu pomagała przy sprzedaży kartek, z których dochód przeznaczony będzie na pomoc dla członków tego stowarzyszenia.

Uwrażliwienie młodzieży na potrzeby „innych”, to bardzo ważne zadanie. Bo przecież żyjemy w społeczeństwie, które stanowią różni ludzie, są tacy, którym niezbędna jest nasza pomoc, wsparcie, zrozumienie i wyrozumiałość. Nie możemy przechodzić obojętnie obok nich, musimy być ich częścią dlatego młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy włącza się chętnie i bardzo często w różne akcje i przedsięwzięcia podczas których może ofiarować swój czas i swoją pracę dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

3 dziewczyny stojące przy stole, na którym są kartki wielkanocne

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn08.03.2013 - PRZYGOTOWANIA DO WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW

W dniu 7 marca w budynku 6-36 Środowiskowego Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyły się przygotowania uczestników i kolejne eliminacje lokalne do Wojewódzkiego Konkursu ,,Sprawny w zawodzie- bezpieczny w pracy”. Tym razem część praktyczna w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych odbywała się w zakładzie ELREMOT w Skomielnej Białej, natomiast część praktyczna w zawodzie murarz w firmie UNI-BUD. Podczas części teoretycznej, która odbywała się w 6-36 Środowiskowym Hufcu Pracy młodzież uzupełniała testy zawodowe zawierające pytania nie tylko dotyczące treści zawodowej, ale również z prawa praca i przepisów bhp. Komisja konkursowa po ocenieniu pracy praktycznej (murowanie ścianki, naprawa silników pojazdów) i testów teoretycznych wytypowała najlepszych uczestników jako reprezentantów na Wojewódzki Konkurs Sprawny w zawodzie murarz, oraz mechanik pojazdów samochodowych.

Życzymy samych sukcesów w sportowej rywalizacji.

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Alina Macioł


Wróć do ARCHIWUM do góryBaner przedstawia biało czerwoną flagę
Baner przedstawia biało czerwoną flagę
Napis Ochrona danych osobowych
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Baner przedstawia sowę i napis portal interesanta
baner statystyki covid-19
Mobilny system informacji Gminy Lubień
baner konsultacje społeczne
baner budowa drogi s-7
baner wybory
baner Powszechny Spis Rolny 2020
baner karta dużej rodziny
Baner 300+
Baner jakosci powietrza
Baner przedstawiający różnokolorowe pojemniki na śmieci
Baner przedstawiający zbiornik bezodpływowy
Baner przedstawiający jelenia i dzika
Baner przedstawiający kombajn w zbożu
baner
baner

Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny

Baner informacyjny Baner informacyjnyStrona założona 12 lipca 2008

statystyka

Copyright © 2008 by Witold Augustyński /BiTiS/. All Rights Reserved. Strona wygenerowana w ciągu: 0.031 s.