Wyślij email do urzędu Dodaj do ulubionych Poleć tę stronę znajomemu Przejdź do strony głównej
Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester
Aktualności Urząd Gminy: E-Urząd: Kontakt do Urzędu Miasta partnerskie Gminy Lubień

Gmina:
Charakterystyka Gminy Lubień
Heraldyka Gminy Lubień
Galeria fotograficzna
Informator - przydatne adresy i numery telefonów
Szkolnictwo w Gminie Lubień
Kultura i sport:
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu
Zespoły Regionalne
Amatorski Teatr im. F. Macioła
Orkiestry Dęte
Kluby sportowe
Gminna Biblioteka Publiczna
Honorowi Obywatele Gminy Lubień
Zabytki:
Zabytkowy kościół w Krzeczowie
Rejestr pomników przyrody
Turystyka:
Szlaki turystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne
Ośrodek wypoczynkowy Prof-Us
Parafie:
Domy rekolekcyjne
Ochotniczy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej:
Dam pracę - szukam pracy
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Lubień
Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Lubień
Rejestr działalności regulowanej
Punkt Informacji i Wsparcia
Przetargi publiczne
Kalendarz imprez
Mapa Gminy Lubień
Mapa Gminy Lubień
Przydatne strony wwwBaner TV powiatu myślenickiego
Odkryj Beskid Wyspowy
Sekcja Kolarska im. Henryka Łasaka
Klub Sportowy Topór Tenczyn
http://malopolska.olimpijskiedzieciaki.pl/
Powrót do korzeni - Skomielna Biała
Skomielna.info
Echo Regionu Małopolska
Witryna Wiejska

ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta
baner Gościniec - strona tenczyn.pl
baner mikroporady
baner dzielnicowy bliżej nas
Fundacja JMJ - Radosny Rodzic

Plakat projektu OPS - Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłoś
Informacja, Ankieta, Regulamin.

Baner projektu - Już pływam
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 1 str.
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 2 str.
Plakat do projektu pn. Wielojęzyczność w szkole - nasza droga do Europy

Archiwum rok 2016
23.12.2016

WIGILIA W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 22 grudnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Wigilii zorganizowanej w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 w Rabce Zdrój. Na spotkanie przedświąteczne zostali zaproszeni nauczyciele, wychowawcy oraz przedstawiciele Uzdrowiska Rabka w pomieszczeniach, których znajduje się działająca od dwóch lat szkoła. Na wigilii obecna była również kadra hufca, a komendant Marta Augustyn w symbolicznym geście przekazała uczniom na ręce p. Dyrektora Andrzeja Błachuta Światełko Betlejemskie, i złożyła wszystkim życzenia świąteczne. W tym dniu odbyła się również wigilia uczestników 6-36 Hufca Pracy grupy wychowawczej w Zakopanem. Uczestnicy przedstawili krótki program świąteczny, w którym ukazali tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia. Przełamując się opłatkiem składali sobie życzenia, po czym zasiedli do wspólnej wieczerzy z udziałem zaproszonych gości. Pani Dyrektor Liliana Prześlica złożyła wszystkim życzenia radosnych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka19.12.2016

ZAJĘCIA Z PSYCHOLOGIEM W RAMACH PROJEKTU „AKCJA AKTYWIZACJA -YEI” W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniach 13 i 16 grudnia w 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyły się zajęcia grupowe oraz indywidualne z psychologiem dla beneficjentów projektu Akcja Aktywizacja – YEI.

Podczas dziesięciogodzinnych warsztatów młodzież poznała sposoby skutecznej komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Doceniła ważną formę, jaką jest empatia i asertywność, które są drogą do sukcesu. Zrozumiała, iż emocje i pozytywne myślenie mogą w znacznym stopniu przyczynić się do uzyskania radości i osiągnięcia szczęścia. Znaczna część zajęć przeznaczona była na omówienie stresu oraz metod które prowadzą do radzenia sobie ze stresem. Tematyka realizowanych zajęć przyczyniła się do zintegrowania grupy. Uczestnicy podczas ciekawie prowadzonych zajęć wykazali się aktywnością i potrzebą rozmowy, które sprzyjały wymianie doświadczeń. Podczas indywidualnych zajęć poszczególni beneficjenci mieli okazję na próbę rozwiązania różnych nurtujących ją problemów, o których niejednokrotnie nie chcą rozmawiać na forum, podczas spotkania z panią psycholog uzyskali potrzebną im wiedzę i umiejętność.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn06.12.2016

ŚW. MIKOŁAJ W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

5 grudnia uczestników 6-36 Hufca Pracy odwiedził Św. Mikołaj, który przygotował dla nich paczki ze słodkościami. Młodzież korzystając z mikołajkowego spotkania w hufcu przygotowała zbiórkę monet, aby wziąć udział w akcji na rzecz dzieci „ Góra Grosza ”. Zebrane pieniądze przekazane zostaną Towarzystwu Nasz Dom, który opiekuje się dziećmi w trudnych sytuacjach. Dzieci te z różnych powodów nie wychowują się w swoich domach i każdy grosz jest dla nich bardzo ważny. Mogą kupić sobie ubranie, jedzenie czy zabawki. Uczestnicy liczą na to, iż przynajmniej 6 grudnia Dzień Świętego Mikołaja będzie dla nich dniem radosnym i wesołym.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn05.12.2016

WOLONTARIAT UCZESTNICZEK 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

4 grudnia uczestniczki 6-36 wolontariuszki z Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w spotkaniu mikołajkowo – świątecznym zorganizowanym w Restauracji Siwy Dym dla członków Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rabce Zdrój.

Wolontariuszki poproszone zostały o pomoc podczas przygotowania tego ważnego przedsięwzięcia, które odbywa się corocznie z inicjatywy Zarządu Stowarzyszenia. Jest to czas podczas, którego w jednym miejscu spotykają się całe rodziny, w których żyją osoby niepełnosprawne, ale również wszyscy Ci, którzy chcą wesprzeć tak ważną inicjatywę. Dagmara, Sylwia i Dorota dbały o to by na stołach nie zabrakło ciasta, częstowały kawą, herbatą i napojami, dbały o porządek. Pełniąc tak pomocną rolę mogły wysłuchać kolęd w wykonaniu Zespołu Regionalnego Majeranki, ale również posłuchać ciepłych słów gości skierowanych do rodzin, które na co dzień borykają się z różnymi trudnościami, wychowując dzieci niepełnosprawne. Dziewczęta pomagały również Św. Mikołajowi, który rozdawał prezenty dzieciom. Na zakończenie imprezy wzięły udział w zabawach kołowych przy muzyce, zachęcając wszystkich do wspólnej integracji. Wolontariuszki podczas spotkania mikołajkowo –świątecznego wykazały się ogromną empatią i zrozumieniem. Pokazały, iż potrafią z dobrego serca poświęcić swój czas i ofiarować pomoc tym którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.

Z okazji Małopolskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych wolontariuszki z hufca również w Kościele pod wezwaniem św. Sebastiana w Skomielnej Białej sprzedawały kartki bożonarodzeniowe, z której dochód przeznaczony jest na remont budynku dla Stowarzyszenia w Rabce.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn29.11.2016

SZLACHETNA PACZKA

W dniu 28 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej spotkali się w hufcu by przygotować szlachetną paczkę.

W tym roku pomagamy przygotować paczkę dla rodziny, której życie skupia się przede wszystkim na opiece nad córką Renatą, która urodziła się z porażeniem mózgowym. Oprócz tego cierpi na padaczkę oraz astmę oskrzelową. Dziewczynka wymaga ciągłej opieki- trzeba ją umyć, ubrać, nakarmić. Ale mama Renatki pani Zuzanna wzorowo zajmuje się córką. Mimo, że często brakuje jej sił, to nie narzeka na swój los. Często pomagają jej mąż i młodsze dzieci. Jednak rodzinie brakuje podstawowych rzeczy. Dlatego uczestniczki przygotowały kołdrę, poduszkę, pościele, pieluchy, środki czystości i artykuły żywnościowe. Chcą pomóc rodzinie, aby i dla niej święta, były ciepłe, spokojne i radosne. W ten sposób uczą się dzielić z innymi, okazywać serce i wyrozumiałość, ale również dziękować Bogu za to, że są zdrowe. Przygotowane artykuły młodzież popakuje w pudełka i dostarczy do pani Agnieszki, która koordynuje Szlachetną Paczkę w Skomielnej Białej.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn28.11.2016

SPOTKANIE KATARZYNKOWO-ANDRZEJKOWE UCZESTNICZEK 6-36 HUFCA PRACY

W dniu 25 listopada uczestniczki 6-36 Hufca Pracy uczące się w zawodzie „jeździec” w Toporzysku w Klubie Sportowym Bór zorganizowały Katarzynkowo-Andrzejkowe spotkanie. Przez całe popołudnie przygotowywały różnorakie przysmaki. Była tortolila z warzywami, sałatka z pomidorów i ogórków, ser w koszulkach. Przy pięknie nakrytym stole przygotowały również na ten wieczór wróżby i zabawy. Dziewczęta opowiadały różne przygody, które przeżyły podczas pracy ucząc się zawodu. Z ich informacji wynika, iż są bardzo zaangażowane w to co robią, a praca przy zwierzętach sprawia im ogromną radość i zadowolenie. W najbliższym czasie w ramach zdobywania umiejętności wyjadą do Poznania na Kawalerię- Międzynarodowe Zawody Jeździeckie podczas, których w charakterze wolontariatu będą pomagać w ich organizacji. Uczestniczki w czasie spotkania zapoznały się z regulaminem konkursu fotograficznego „Mój wymarzony zawód” organizowanego przez Małopolską Wojewódzką Komendę OHP oraz wyraziły zgodę udziału w nim. Teraz tylko czekać na prace fotograficzne. By osłodzić wspólnie spędzony czas uczestniczki otrzymały Katarynkowo-Andrzejkowe słodycze.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Mateusz Augustyn25.11.2016

PODSUMOWANIE PROGRAMU „NIE BIERZEMY, BO NIE CHCEMY W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 24 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy- grupa wychowawcza w Zakopanem w ramach zakończenia realizacji programu „Nie bierzemy, bo nie chcemy” wzięli udział w spotkaniu z panią pedagog Moniką Kraśnicką- Broś.

Celem spotkania był podsumowanie wiadomości zdobytych podczas cyklicznych spotkań w ramach realizacji programu. Pani pedagog przypomniała młodzieży jak wielkie zagrożenia niosą za sobą narkotyki i dopalacze. Ukazała negatywne reakcje organizmu młodego człowieka na zażyty wcześniej środek odurzający, a także szczegółowo przedstawiła procedury postępowania w przypadku posiadania przez nieletniego środków psychoaktywnych. Realizacja programu profilaktyczno-resocjalizacyjnego przez naszą jednostkę miała na celu przekazanie młodzieży wiedzy na temat konsekwencji zdrowotnych, psychologicznych, społecznych i prawnych zażywania substancji zastępczych i środków odurzających oraz wskazania sposobów zapobiegania istniejącym zagrożeniom.

Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka24.11.2016

PIERWSZE SPOTKANIE UCZESTNIKÓW PROJEKTU AKCJA AKTYWIZACJA

W dniu 23 listopada w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie informacyjne uczestników projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Akcja Aktywizacja-YEI, którego głównym celem jest poprawa sytuacji na rynku pracy uczestników objętych wsparciem, poprzez zwiększenie ich aktywności zawodowej i społecznej.

Wsparciem w ramach projektu objętych jest 10 osób w tym 6 dziewcząt i 4 chłopców w wieku 18-24 lata z pobliskich miejscowości. Są to osoby pozostające bez zatrudnienia, nieuczące się i nieszkolące, upoważnione do korzystania ze wsparcia w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi. Beneficjenci zostali zapoznani z projektem, oraz z formami wsparcia, jakie możliwe są do otrzymania. Wyrazili zgodę na udział w zajęciach z psychologiem, zajęciach z języka angielskiego, kursu komputerowego, a także w kursie prawa jazdy. Szczegółowo omówione zostały interesujące ich kursy zawodowe oraz staże. Uczestnicy objęci będą ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczeniem zdrowotnym, otrzymają wyżywienie w trakcie zajęć oraz dofinansowanie do kosztów dojazdu na zajęcia. Po spotkaniu z komendantem hufca uczestnicy wzięli udział w pierwszych zajęciach z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery.


Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dagmara Pustuła22.11.2016

ZMAGANIA Z HISTORIĄ, EKOLOGIĄ I ORTOGRAFIĄ W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 21 listopada w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej odbył się I etap konkursów listopadowych – wiedzy o Krakowie „Muzyczny Kraków”, ekologicznego „Podaj dalej – drugie życie odpadów” oraz konkurs ortograficznego „O Pawie Pióro”.

Do udziału w konkursach przystąpiło dziesięciu uczestników, którzy w grupach wychowawczych zapoznali się z regulaminami poszczególnych konkursów. Przystąpiono do opracowania testów z wykorzystaniem informacji zawartych w internecie, encyklopediach oraz przewodnikach. Młodzież biorąca udział w zajęciach poszerzyła swoje wiadomości z zakresu historii, kultury miasta Krakowa a zakres tematyczny konkursu ekologicznego pozwolił zwrócić uwagę na zjawisko degradacji środowiska naturalnego. Finałem przygotowań był udział w rywalizacji na poziomie jednostki. Wyłoniony zespół będzie reprezentować hufiec w wojewódzkich zmaganiach wiedzy, ortografii. Udział młodzieży w konkursach był doskonałą formą integracji, umiejętności pracy w zespole oraz pogłębiania wiedzy z życia swojego kraju.

Tekst i zdjęcia: Alina Macioł22.11.2016

UCZESTNICY UCZĄ SIĘ NIE TYLKO ZAWODU

W dniu 21 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Otwartym Dniu Ślubnym, który odbył się w Folwarku Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej. Kolejna Edycja Targów Ślubnych skierowana była do wszystkich, którzy w przyszłości planują organizację ślubu i wesela. Uczestnicy odbywający praktyczna naukę zawodu- kucharz w Folwarku przygotowali różnorodne potrawy do degustacji, dekoracje sal, inni zapraszali gości do oglądania stoisk z moda ślubną fotografię. Były również stoiska fryzjersko-kosmetyczne, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Podczas Otwartego Dnia Ślubnego można było posłuchać zespołów, które prezentowały różnorodną muzykę. Oglądający chętnie słuchali występów Zespołu Regionalnego w którym gra Darek, Kamil i Aneta- uczestnicy hufca. W Folwarku Stara Winiarnia 13 uczestników odbywa praktyczną naukę zawodu- kucharz. Młodzież uczy się nie tylko zawodu, ale również może uczestniczyć w wielu rozwijających przedsięwzięciach organizowanych w tym miejscu. Folwark Stara Winiarnia A.A. Majchrzak, M.A. Popiołek s.c otrzymał kolejny już raz Wyróżnienie w konkursie „Lider Biznesu Powiatu Limanowskiego” przyznane podczas XII Limanowskiej Gali Przedsiębiorczości.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn21.11.2016

UCZESTNICZKI 6-36 HP SADZĄ KRAKUSY…

W dniu 18 listopada uczestniczki 6-36 Hufca Pracy wzięły udział w sadzeniu krakusów, które odbyło się w ramach międzynarodowego Programu Krakus, przybliżającego tematykę Holokaustu. Cebulki żółtych krakusów posadziły w donicach. Przez najbliższe miesiące trzeba je podlewać i pielęgnować, aby na wiosnę mogły zakwitnąć. Wówczas będą przypominać Żółte Gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w okupowanych krajach. Kwitnące kwiaty będą również uświadamiać nam, iż nawet w obliczu zdarzeń tragicznych nasze życie odradza się a nadzieja nie umiera nigdy. Warto czekać na lepszy dzień, lepszą przyszłość by być szczęśliwym. W trakcie prac młodzież wysłuchała informacji dotyczących tragizmu żydowskich dzieci oraz innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej i Holokaustu, a także przygotowała pamiątkową tradycję.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn15.11.2016

INTEGRACJA I CIEKAWY WYPOCZYNEK W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 14 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej Przedstawiciele Rady Młodzieży wzięli udział w wyjeździe do Rabki by uczestniczyć w programie pod hasłem "Śnieżka też jest kobietą". Organizatorzy Miejski Ośrodek Kultury oraz Kino Śnieżka przygotowali na ten wieczór wiele ciekawych propozycji m.in. profesjonalny pokaz makijażu, zabiegi pielęgnacyjne dłoni, porady kosmetyczne, degustację koktajli Vellnes, ale także kupony rabatowe i losowanie nagród. Ważne miejsce zajęły bezpłatne konsultacje z dietetykiem, podczas, których można było uzyskać informację dotyczącą zdrowego odżywiania tak by nie zachorować na różnego rodzaju choroby. W związku z tym, iż 14 listopada obchodzony jest, jako Światowy Dzień Cukrzycy młodzież mogła uzyskać informację o przyczynach, objawach, sposobach leczenia i powikłaniach związanych z chorobą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, iż liczba przypadków cukrzycy wzrasta i tylko kształtowanie świadomości zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia może zmniejszyć to narastające zjawisko. Atrakcją dla wszystkich był wieczór filmowy a komediowy film "Pitbull - niebezpieczne kobiety" wywołał pozytywne humorystyczne emocje. Wyjazd zorganizowany został w ramach autorskiego programu profilaktycznego Nieprzemijające wartości. Miał na celu nie tylko uświadomienie postaw prozdrowotnych, ale również integrację młodzieży podczas ciekawych, aktywnych form wypoczynku.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn10.11.2016

MŁODZIEŻ Z 6-36 PAMIĘTA

W dniu 9 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w ramach obchodów 98 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę wzięli udział w wyjściu pod Obelisk Upamiętniający Wydarzenia z 3 września 1939 roku w Skomielnej Białej, gdzie zapalili znicze i wzięli udział w modlitwie. Następnie udali się do Rabki gdzie pod mogiłą zbiorową Żołnierzy Wojska Polskiego z Kampanii Wrześniowej na cmentarzu parafialnym wspominali tych, którzy walczyli w obronie Ojczyzny i bronili naszego Podhala. Zajęcia zorganizowane zostały w ramach programu wojewódzkiego „Jestem Patriotą”, którego celem jest kształtowanie patriotyzmu i postaw patriotycznych oraz poznanie historii narodu.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn07.11.2016

I PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ UCZESTNIKÓW OHP WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

W dniu 5 listopada w auli szkolnej w Skomielnej Białej odbył się I Przegląd Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP Województwa Małopolskiego. Organizatorem przeglądu była Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie oraz 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej.

Patronat nad konkursem objął Poseł na Sejm Jarosław Szlachetka, Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal oraz Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, którzy również ufundowali wyróżnienia i nagrody. Statuetki i nagrody za I, II, III miejsce ufundował Wojewódzki Komendant OHP Krzysztof Świerczek.

I Przegląd Pieśni Patriotycznej zorganizowany został w ramach Wojewódzkiego Programu Edukacyjnego „Jestem Patriotą”, którego założeniem jest wzmacnianie tożsamości narodowej, kształtowanie postaw patriotycznych, ale także współuczestniczenia młodych ludzi w pielęgnowaniu tradycji, na kilka dni przed kolejną rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę i Wielkim Świętem Narodowym 11 listopada. W sobotę już od wczesnych godzin rannych do Skomielnej Białej zjeżdżali się licznie uczestnicy OHP z całej Małopolski oraz zaproszeni goście. Pięknie udekorowana aula oraz patriotyczne utwory wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój patriotycznego przeżywania. Do przeglądu zgłosili się uczestniczy z 15 jednostek OHP w tym Środowiskowy Hufiec Pracy z Nowego Sącza, Hufce Pracy z Bochni, Dąbrowy Tarnowskiej, Wadowic, Proszowic, Krakowa, Starego Sącza, Niepołomic, Limanowej, Gorlic, Skomielnej Białej oraz z Centrum Kształcenia i Wychowania z Tarnowa i ze Szczawnicy- Jabłonki oraz z Ośrodka Szkolenia i Wychowania z Lanckorony i Trzebini.Wszyscy podczas przesłuchania prezentowali pieśni patriotyczne. Jury w składzie; przewodniczący Wojewódzki Komendant Krzysztof Świerczek, członkowie : Elżbieta Pasierb- instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniu, Izabela Handzel – nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, Piotr Kowalcze – instruktor w Szkole Muzycznej, Andrzej Bala – społecznik, lokalny patriota, oceniało dobór repertuaru, opracowanie muzyczne, interpretację i ogólny wyraz artystyczny. Komisja zgodnie stwierdziła, iż młodzież prezentowała bardzo wysoki poziom. Na finał I Przeglądu zjechali się zaproszeni goście Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, Radni Rady Gminy Lubień Maria Szczepaniec, Danuta Nowak, Stanisław Pajka, Jan Śmiałek, Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych z terenu Gminy Lubień, pracodawcy, przedstawiciele Związku Podhalan Oddział w Skomielnej Białej, asystent Posła Jarosława Szlachetki, Prezes OSP Andrzej Gacek, Prezes Klubu Sportowego Edward Bal oraz Orkiestra Dęta OSP w Skomielnej Białej, która rozpoczęła drugą część przeglądu wykonaniem pieśni patriotycznych. Następnie Komendant Wojewódzki Krzysztof Świerczek ogłosił wyniki i wręczył dyplomy i wyróżnienia uczestnikom I Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego zorganizowanego przez Wojewódzką Komendę OHP oraz 6-11 Hufiec Pracy z Wadowic. I miejsce otrzymała Mariola Wierzbicka 6-32 HP Limanowa II miejsce otrzymał Piotr Góralczyk 6- 10 HP Myślenice. III miejsce Ewelina Legutko 6- 33 ŚHP Nowy Sącz. Wyróżnienia otrzymali Marta Lipka 6-11 HP Wadowice oraz Katarzyna Widełko 6-25 HP Bochnia. Nagrody ufundował Wojewódzki Komendant, OHP Krzysztof Świerczek oraz Burmistrz Wadowic dr Mateusz Klinowski. Kulminacyjnym punktem spotkania, na który wszyscy z niecierpliwością czekali było ogłoszenie wyników I Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Uczestników OHP Województwa Małopolskiego. I miejsce otrzymał Łukasz Tarchała 6-34 HP Stary Sącz. II miejsce Michałek Stanisława i Natalia Strug 6-32 HP Limanowa. III miejsce Zespół „ Zbierańcy ” 6-33 ŚHP Nowy Sącz. Wyróżnienie Starosty Powiatu Myślenickiego otrzymała Izabela Sala 6-25 HP Bochnia. Wyróżnienie Wójta Gminy Lubień Kamil Polak 6-2 HP Niepołomice. Wyróżnienie Dyrektora Gminnego Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu Kacper Bukowski 6-5 OSiW Lanckorona. Wyróżnienie Jury Zespół „ Przygrywka ” 6-36 HP Skomielna Biała. Specjalne wyróżnienie publiczności przyznano uczestniczkom 6-32 z Limanowej. Na zakończenie zebrani goście wysłuchali zwycięskich wykonawców. I Przegląd Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP Województwa Małopolskiego był dużym przedsięwzięciem do realizacji, który nie byłby możliwy gdyby nie pomoc i wsparcie wielu ludzi na czele z Wojewódzkim Komendantem, Wójtem Gminy Lubień, Starostą Powiatowym Dyrektorem GOK w Lubniu. Podziękowania należą się również pracodawcom i sponsorom - GKRPA w Gminie Lubień, LGD Turystyczna Podkowa, Uzdrowisko Rabka, Cukiernia Pychotka z Naprawy, Zofia i Stanisław Słowiak z Lubnia, Pizzeria Gracja z Jordanowa, Ewa i Bogdan Jamrozowicz, Anita i Piotr Kumorowicz - Modne Wnętrza, Małgorzata i Marek Kościelniak Firma Vanmar, M. i B. Plewa, Głodek Consulting, Centrum Auto Moto–Z. Świder, Stołówka Szkolna Grażyna i Piotr Bomba. Nad całością i dobrą organizacją czuwała kadra 6-36 HP na czele z Komendantem Martą Augustyn.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Marian Augustyn07.11.2016

UCZESTNICZKA 6-36 HUFCA PPRCY PODCZAS KONKURSU RECYTATORSKIEGO

W dniu 4 listopada uczestniczka Małgorzata Łazarz z 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięła udział w XIV Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Regionalnej pod nazwą „W cieniu jodeł i świerków” zorganizowanego przez Bibliotekę Suską im. dra Michała Żmigrodzkiego w Suchej Beskidzkiej.

Po przeanalizowaniu licznych wierszy Małgorzata wybrała do recytacji wiersz „Lato” Antoniny Zachary Wnękowej oraz „Z jakiej to przycyny Michoł pociupał nowe kierpce na gnotku w środku ciepłego lata” Wandy Czubernatowej. Konkurs był skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wzięło w nim udział 20 uczestników, wśród których Małgorzata Łazarz zajęła II miejsce. Dla biorących udział w konkursie był to dzień dla nich pełen emocji, a także święto słowa i kultury Podbabiogórza. Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

Tekst i zdjęcia: Dagmara Pustuła07.11.2016

UCZESTNICZKI 6-36 PODCZAS HUBERTUSA 2016

W dniu 4.11.2016 r. uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej kształcące się w zawodzie jeździec zostały zaproszone do udziału w Biegu Świętego Hubertusa zorganizowanego przez Klub Sportowy „Bór” w Toporzysku oraz Zespół Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie.

Już od wczesnych godzin rannych wszyscy uczestnicy przygotowywali się do tego widowiskowego przedsięwzięcia. Uroczystość rozpoczęła się od pięknego pokazu jazdy konnej. Następnie uczestniczki wzięły udział w zawodach - skoki przez przeszkody w ramach, których oceniano wygląd skoku, czas i jego wysokość. Ostatnią konkurencją, w której wzięły udział nasze amazonki było szukanie lisa. Na zakończenie przy uroczystym ognisku odbyło się wręczenie pucharów dla uczestniczek. Najlepszą okazała się Jadwiga Rogowska, która pokazała nie tylko klasę, ale i umiejętności. Trzeba dodać, że Jadzia, na co dzień ucząc się zawodu jeździec opiekuje się swoim własnym koniem, którego zwie Maraton.

Na Bieg Świętego Huberta do Klubu Sportowego ,, Bór” w Toporzysku zostało zaproszonych wieku zacnych gości m.in. Radny Województwa Małopolskiego p. Jacek Soska, Starosta Powiatu Suskiego, Dyrektorzy Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z Jordanowa, Burmistrz miasta Jordanów nauczyciele oraz rodzice. Pomimo niskiej temperatury powietrza, pokaz umiejętności uczestniczek imprezy wywołał atmosferę ciepłą i bardzo serdeczną.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn26.10.2016

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY KU PAMIĘCI ZNANYCH ARTYSTÓW

28 października w związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej – grupa wychowawcza w Zakopanem udali się na najstarszy Zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzysku.

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w ramach realizacji wojewódzkiego programu „Jestem patriotą”, którego głównym celem jest wzmacnianie tożsamości regionalnej oraz patriotycznej. Cmentarz, na który udała się młodzież jest jedną z najbardziej znanych polskich nekropolii, na której spoczywają ludzie niezwykli: artyści, ratownicy, politycy oraz sportowcy. Uczestnicy porządkowali wybrane miejsca jak również zapalili znicze na mogiłach osób zasłużonych dla Podhala oraz polskiej literatury i sztuki. Wysłuchali informacji o Kornelu Makuszyńskim, znanym polskim pisarzu, Tytusie Chałubińskim najsłynniejszym w dziejach taterniku, Stanisławie Ignacym Witkiewiczu wspaniałym pisarzu i malarzu. Wizyta na cmentarzu była dla uczestników lekcją regionalizmu i patriotyzmu.

Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka26.10.2016

SPOTKANIE PRACODAWCÓW W RAMACH DNI OTWARTYCH W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 24 października w budynku 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie pracodawców zatrudniających pracowników młodocianych w ramach praktycznej nauki zawodu.

Spotkanie odbyło się w ramach Dni Otwartch Hufca. Na wstępie p. komendant hufca omówiła realizację zadań związanych z działalnością wychowawczo- dydaktyczno- opiekuńczą w roku 2016. Zwróciła szczególną uwagę na zaangażowanie pracodawców w realizację przedsięwzięć, akcji i programów ukierunkowanych na wszechstronny rozwój młodych ludzi. Podziękowała za wszelkie wsparcie szczególnie zaznaczając zbliżające się imprezy wojewódzkie to jest I Przegląd Pieśni Patrotycznej Uczestników OHP, oraz VI Przegląd Kolęd i Pastorałek, obie organizowane w Skomielnej Białej. Każdemu pracodawcy wręczyła zaproszenie z prośbą o przybycie na koncert finałowy. Ważnym punktem spotkania było podanie informacji dotyczącej pozyskania refundacji za kształcenie młodocianych, a przede wszystkim terminowego wysłania wniosku o zawarcie umowy refundacyjnej. Pracodawcy w formie prezentacji multimedialnej poznali prawidłową formę wypełniania dokumentacji. W trakcie rozmowy i dyskusji zostały poruszone tematy związane z przyjmowaniem oraz kształceniem pracowników młodocianych oraz udziału młodzieży w przedsięwzięciach organizowanych przez hufiec. Podsumowując spotkanie pracodawcy wyrazili podziękowanie za dotychczasową współpracę i za opiekę wychowawczą nad uczestnikami jaką daje kadra 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej, który od wielu lat tak prężnie działa w lokalnym środowisku.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka24.10.2016

PRZYGOTOWANIA W 6-36 DO KONKURSU POEZJI REGIONALNEJ

W dniu 21 października uczestniczka 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej Małgorzata Łazarz wzięła udział w spotkaniu mającym na celu przygotowanie jej do zbliżającego się XIV Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Regionalnej „W cieniu jodeł i świerków” zorganizowanego przez Bibliotekę Suską im. dra Michała Żmigrodzkiego w Suchej Beskidzkiej. Po przeanalizowaniu licznych książek Małgorzata wybrała do nauki dwa wiersze „Rozmowa kolegów z Janickiem”-Kazimiery Nieć, „Lato”- Antoninty Zachary Wnękowej, które wyrecytuje 28 października podczas finału Konkursu Recytatorskiego. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Reprezentanci szkół w czasie swojego występu będą prezentować dwa utwory: jeden utwór poetycki oraz fragment wybranej przez siebie prozy. Prezentowane utwory muszą być tematycznie związane z regionem Podbabiogórza lub napisane przez autora pochodzącego z tych regionów.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn24.10.2016

UCZESTNICZKI 6-36 PODCZAS CORRIDY W LUBNIU

W dniu 21 października uczestniczki Dominika i Natalia oraz Komendant 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej pani Marta Augustyn wzięły udział w I Gminnym Konkursie Ortograficznym zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu pod hasłem „Corrida w Lubniu czyli „Pogromcy byków do dzieła”. W konkursie mogli wziąć wszyscy chętni, którzy wyrazili ochotę uczestnictwa w dobrej zabawie i integracji.Zgłosiło się kilkunastu chętnych, którzy pisali dyktando profesora Andrzeja Markowskiego pod tytułem „Bieg z przeszkodami”. Trzeba przyznać, iż dyktando było trudne ale jego treść wesoła i zabawna, co wprowadziło wszystkich w dobry nastrój. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział, a ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w przyszłym tygodniu podczas kolejnego spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniu. 6- 36 Hufiec Pracy współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury na mocy Porozumienia, jego uczestnicy biorą udział w wielu przedsięwzięciach i akcjach organizowanych pod szyldem instytucji kulturalno–oświatowej działającej przy Gminie Lubień. Szczególnie ważne jest wspólne propagowanie wolontariatu podczas imprez gminnych, a także możliwość udziału uczestników OHP w różnych specjalistycznych kołach zainteresowań prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów. Gminny Ośrodek Kultury zawsze służy pomocą i wsparciem przy organizowanych przez hufiec przeglądach, konkursach czy podczas realizowanych programów dla młodzieży w czasie wolnym od nauki.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn21.10.2016

ZAJĘCIA W 6-36 HUFCU PRACY W RAMACH TYGODNIA KARIERY

W dniu 20 października uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku przebiega pod hasłem „Bądź autorem swojej kariery”.

Młodzież poznała metody i formy, które mają pomóc im w świadomym budowaniu swojej przyszłej ścieżki zawodowej. Zajęcia dotyczyły autoprezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej, odkrywania swoich zainteresowań, predyspozycji i potencjału zawodowego. Uczestnicy układali swój życiorys, wykonywali sobie zdjęcia, pisali CV na komputerze i planowali karierę. Spędzając mile swój wolny czas, wzięli udział w rozgrywkach w tenisa stołowego i piłkarzyki. Grupa młodzieży, która wykazuje umiejętności sportowe w tym dniu wzięła udział w rozgrywkach piłki nożnej na hali sportowej. Młodzież poprzez udział w zajęciach nie tylko poznała aktywne formy poszukiwania pracy ale również uświadomiła sobie ważne jest wykorzystanie w przyszłej pracy zawodowej swoich pasji i umiejętności.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn15.10.2016

DZIEŃ INTEGRACJI Z OSOBAMI NIEPEŁNOSPRAWNYMI W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELENJ BIAŁEJ

Dzień 14 października był dla uczestników 6-36 Hufca Pracy dniem realizacji zadań z zakresu wolontariatu na rzecz osób niepełnosprawnych.

W tym dniu na zaproszenie siostry Irminy, Dagmara i Klaudia- uczestniczki I roku wraz z Komendantem hufca wzięły udział w uroczystości ślubowania uczniów z Towarzystwa Opieki Nad Ociemniałymi w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski w Rabce Zdrój. Z empatią i zrozumieniem obejrzały program artystyczny w wykonaniu podopiecznych ośrodka, a następnie wzięły udział w spotkaniu integracyjnym. Natomiast Dawid uczestnik II roku wraz z wychowawcą wziął udział w II Rajdzie Integracyjnym zorganizowanym przez Rabczańską Radę Seniorów i Uniwersytet III Wieku w Rabce Zdrój. Każdy z wolontariuszy miał pod swoją opieką osobę niepełnosprawną z którą szedł od Placu Pod Grzybkiem, aż pod Krzywoń. Tam wszystkim uczestnikom wręczono pamiątki i rozpoczęto wspólną zabawę przy ognisku. Ten dzień po raz kolejny pokazał jak można osiągnąć radość i zadowolenie ze wspólnych działań, które służą wzajemnej integracji, pokazując jak wiele można zrobić dobrego z myślą o drugim człowieku.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Marta Augustyn, Dagmara Pustuła12.10.2016

RADA MŁODZIEŻY Z 6-36 HUFCA PRACY W RAMACH WOLONTARIATU PROJEKTUJE KARTKI DLA STOWARZYSZENIA Z RABKI ZDRÓJ.

W dniu 11 pazdziernika uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej przedstawiciele Rady Młodzieży spotkali się w budynku hufca aby w ramach wolontariatu zaprojektować kartki dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Rabce Zdrój.

Kartki nawiązują do tematyki bożonarodzeniowej i wykonane zostały różnymi technikami. Wykorzystując materiały i różne elementy często wzięte ze starych już niepotrzebnych pocztówek, czy różnokolorowe tasiemki, kawałki tkanin i papieru posłużyły do przygotowania pięknych kartek, które zostaną wystawione na kiermaszu przy Rabczańskich Kościołach Św. Marii Magdaleny i Św. Teresy. W tym roku kartki pomagały również wykonać gospodynie, które swoimi talentami dzieliły się z młodymi ludzmi. Ta wielopokoleniowa wymiana doświadczeń i umiejętności ma służyć zrozumieniu i wzajemnej integracji, a także zachęcać do podejmowania wspólnych przedsięwzięć. To już kolejne zadanie, podczas realizacji którego widać jak wiele można nauczyć się od starszych i tych którzy mają za sobą nie tylko wiele lat życia ale i doświadczenie tak niezbędne w codziennym życiu.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn10.10.2016

„PRZYGRYWKA ”Z 6- 36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ ĆWICZY PRZED WYSTĘPAMI

W dniu 7 października uczestnicy 6-36 Hufca Pracy grupa pod nazwą „Przygrywka” spotkali się w budynku hufca by przygotować repertuar śpiewek góralskich i pieśni religijnych na Inaugurację Roku Szkoleniowego połączoną z V Rocznicą Nadania Imienia Św. Jana Pawła II Ochotniczym Hufcom Pracy, która odbędzie się 11 października w Łagiewnikach.

Młodzież z wielką chęcią i entuzjazmem wyraziła chęć udziału w tym przedsięwzięciu z radością wspominając swój udział w zeszłorocznych przedsięwzięciach organizowanych w ramach OHP. Do grupy dołączyła nowa uczestniczka która od nowego roku szkoleniowego rozpoczęła naukę zawodu fryzjer w ramach OHP. Maciej, Kamil i Aneta grają na skrzypcach Natalia wspiera ich swoim śpiewem. Szczególnie interesuje ich muzyka góralska. Swoimi występami w lokalnym środowisku kultywują tradycję regionalne ale i rozsławiają OHP. Podczas spotkania młodzież również podjęła decyzję udziału w I Przeglądzie Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP Województwa Małopolskiego, który odbędzie się 5 listopada w Skomielnej Białej. Do konkursu wybrała starą znaną śpiewkę o tematyce wojskowej. Teraz tylko ćwiczyć śpiew by godnie i z sukcesem reprezentować 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn03.10.2016

UCZESTNICZKI 6-36 HUFCA PRACY PODCZAS UROCZYSTOŚĆI JUBILEUSZOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ JORDANOWIE

W dniu 1 października 2016 uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w uroczystości 90 lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie, w którym w obecnej mieści się również Zasadnicza Szkoła Zawodowa.

Młodzież wzięła udział w uroczystej Mszy Święte w czasie której szkoła otrzymała nowy sztandar, a następnie w charakterze wolontariatu pomagała podczas spotkania Nauczycieli, Absolwentów i Zaproszonych Gości; przygotowywała dekoracje sal i wystaw obsługiwała stoiska gastronomiczne, z gadżetami szkoły. Ten dzień był bardzo podniosłym wydarzeniem, gdyż mury szkolne odwiedziło 500 absolwentów, którzy wzięli udział w zjeżdzie. Nie zabrakło wspomnień i podsumowań a także pamiątkowych zdjęć.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn29.09.2016

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY PODCZAS WYJŚCIA DO KINA NA FILM „SMOLEŃSK”

W dniu 28 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w wyjściu do Kina Śnieżka w Rabce Zdrój, gdzie obejrzeli film pt. „Smoleńsk”w reżyserii Antoniego Krauze.

Film opowiada o tragicznym wydarzeniu z 10 września 2010 roku podczas którego rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia uległ katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia smoleńska stała się najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny Światowej, dlatego warto aby uczestnicy poznali to wydarzenie i aby umieli przekazać prawdę kolejnym pokoleniom. Młodzież z ogromną wrażliwością obejrzała film po którym w ciszy i zadumie opuściła kino. Wyjście na film zorganizowane zostało w ramach Wojewódzkiego Programu Edukacyjnego „Jestem Patriotą”, którego celem jest wzmocnienie tożsamości narodowej, kształtowanie postaw patriotycznych i współuczestnictwo w pielęgowaniu tradycji.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka29.09.2016

W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ UCZESTNICY POZNAJĄ PRZEPISY BHP I PRAWA PRACY

W dniu 28 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w szkoleniu BHP zorganizowanym przez Ośrodek Szkolnenia Zawodowegow Skomielnej Białej.

Młodzież poznała przepisy dotyczące pracy aby była ona bezpieczna i zgodna z regulaminem a także prawa i obowiązki każdego pracowanika młodocianego. Po szkoleniu w budynku hufca odbyło się spotkanie grupy uczestniczek kształcących się w zawodzie jeździec w Klubie Sportowym „Bór” w Toporzysku. Dziewczęta wzięły udział w rozgrywkach w tenisa stołowego, piłkarzyki oraz w rozmowach integrujących w ramach których poznały koleżanki z Ukrainy, ich kulturę i zwyczaje. Alina i Weronika przyjechały do Polski by rozwijać swoje pasje i uczyć sięzawodu jeździec. Na Ukrainie nie miały takiej możliwości dlatego są wdzięczne za to że mogą się kształcić właśnie tutaj i rozwijać w ramach Hufca Pracy w Skomielnej Białej.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn28.09.2016

SPOTKANIE Z POLICJANTEM W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 27 września uczestnicy pierwszego rocznika 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach asp. szt. Ewą Nalepą.

Młodzież wysłuchała informacji na temat bezpiecznego poruszania się po drodze, w tym bezpiecznej jazdy na rowerze i motorze . Poznała podstawowe przepisy ruchu drogowego z zaznaczeniem praw i obowiązków pieszego. Pani aspirant zwróciła szczególną uwagę na stosowanie znaków odblaskowych podczas poruszania się po zmroku, by być widocznym bo tylko to zapewni nam bezpieczeństwo.Zwróciła również uwagę na bezpieczne zachowanie się młodzieży w różnych sytuacjach i wdrażanie do zdrowego stylu życia, z dala od wszelkich używek i nałogów zbyt częstego korzystania z telefonów komórkowych i portali społecznosciowych.Spotkanie było częścią działań profilaktycznych w ramach realizowanego programu autorskiego z zakresu resocjalizacji pod hasłem „ Nie bierzemy bo nie chcemy.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn26.09.2016

SPRZĄTANIE W 6-36 HP W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 23 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w corocznej akcji „ Sprzątanie Świata, której celem jest uświadomienie młodym ludziom jak ważne jest propagowanie postaw proekologicznych przyczyniających się do dbałości o środowisko w którym żyjemy.

A przecież tak ważne jest nie tylko czyste powietrze, ale i lasy, łąki, pola, które nie muszą „zdobić” wyrzucone , niepotrzebne, a tak szkodliwe śmieci. Pomimo ciągłych apeli i próśb różnych instytucji utrzymanie czystości nie tylko na swoim podwórku, jest bardzo trudne, ludzie wciąż nie mogą zrozumieć, że tylko segregacja odpadów jest tą drogą, która uchroni nas od kataklizmu śmieciowego. 6-36 Hufiec Pracy corocznie od 20 lat jest realizatorem programu „Zadbaj o swoją wieś”.Chętni uczestnicy sprzątają wyznaczone tereny centrum Skomielnej Białej oraz przystanki na drodze krajowej E 28 i na tzw. Zakopiance. Zbierają sprzęt RTV, gabarety, segegują butelki, makulaturę, plastiki. Poprzez aktywny udział w sprzątaniu młodzi ludzie kształtują świadomość, odpowiedzialność i patriotyzm lokalny, co ma ogromnu wpływ na środowisko w którym żyją.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn22.09.2016

UCZESTNICY 6-36 HP PODCZAS WYCIECZKI DO NIEDZICY

W dniu 21 września uczestnicy 6-36 HP w Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce do Niedzicy. Atrakcją wyjazdu było zwiedzanie warowni z XIV wieku.

W zamku mogli zobaczyć eksponaty związane z historią obiektu, izbę tortur, salę myśliwską oraz izbę straży. Następnie zwiedzali wozownię i płynęli statkiem po Zalewie Czorsztyńskim. W czasie rejsu statkiem „Harnaś” wysłuchali prelekcji o historii, zabytkach i pienińskim paśmie górskim. Wycieczka zorganizowana została na zakończenie kalendarzowego lata w ramach autorskiego programu z zakresu edukacji turystyczno-regionalnej pod hasłem „Na turystycznym szlaku”.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka19.09.2016

FINAŁ KONKURSU ZORGANIZOWANEGO PRZEZ 6-36 HUFIEC PRACY „KORPIELE TRADYCJĄ NASZEJ WSI”

W dniu 18 września Hufiec Pracy 6-36 W Skomielnej Białej przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubniu podczas Gminnych Zawodów Strażackich zorganizował finał konkursu „Korpiele tradycją naszej wsi”.

Celem konkursu było pielęgnowanie tradycji związanej z korpielem – warzywem, które od XIV wieku uprawiane było na polach skomielniańskich. Gdzie popatrzył widać było korpiele, dlatego ówczesnych mieszkańców Skomielnej Białej nazywano korpielorzami. Z pełnego witamin korpiela gotowano zupę, pieczono na blasze, przygotowywano sałatkę. Tym warzywem bardzo często karmiono zwierzęta. W XX wieku zaprzestano uprawy. Dlatego 6-36 Hufiec Pracy postanowił powrócić do tradycji i po raz kolejny pokazać wartość tego warzywa, a zarazem zaprosić do wspólnej integracji środowiska. Do konkursu zgłosiło się osiem gospodyń wiejskich i jeden zespół regionalny. Każdy z uczestników konkursu przygotował stół regionalny, a na nim do degustacji zupy, placki, kotlety a także różnej wielkości korpiele, które można było oglądać i podziwiać. Swoje stoisko przygotowali również uczestnicy Hufca Pracy, którzy byli również autorami wystawy fotograficznej. Jury w składzie Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec, przedstawiciel Gminnego Ośrodka Kultury p. Elżbieta Pasierb, Komendant 6-36 HP p. Marta Augustyn za najsmaczniejszą potrawę wyróżniono pierogi z nadzieniem z korpiela przygotowane przez Zespół „Cyrniawa” z Krzeczowa oraz krokieciki wykonane przez gospodynię p. Jadwigę Gacek. W kategorii największy okaz korpiela wygrał Zespół „Cyrniawa”. Specjalne wyróżnienie otrzymała p. Janina Kowalczyk za różnorodność przygotowanych potraw. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i pamiątkowe książki kucharskie, a wyróżnieni dodatkowe upominki, które wręczył Wójt Gminy Lubień i Komendant 6-36 Hufca Pracy. Konkursu odbył się na Stadionie Klubu Sportowego Luboń, na którym od godzin popołudniowych rywalizowali strażacy ochotnicy w ramach Gminnych Zawodów Strażackich. Wśród nich również uczestnicy OHP. Ten dzień, choć zimny i deszczowy minął wszystkim w miłej i wspaniałej atmosferze i zabawie, pokazał po raz kolejny jak w Skomielnej Białej w imię wspólnej sprawy jednoczą się we współpracy różne instytucje i osoby by poświęcić swój wolny czas i przygotować kolejne przedsięwzięcie. Strażacy wykazali się nie tylko sprawnością fizyczną, ale i dyscypliną, pokazali jak w grupie, razem można odnosić sukcesy.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn19.09.2016

PATRIOTYCZNA POSTAWA UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 16 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w przeddzień 77 rocznicy agresji Związku Sowickiego na Polskę 17 września 1939 roku i Dnia Sybiraka udali się pod pomnik znajdujący się przy deptaku w Rabce Zdroju upamiętniający wszystkich, którzy walczyli z niemieckim i sowieckim okupantem o wolność Polski w latach 1939 – 1945, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Oddając hołd i wyraz pamięci wszystkim pomordowanym podczas II wojny światowej wzięli udział w „chwili milczenia”. Spacer rabczańskim deptakiem pokazał, iż młodym ludziom zależy na poznaniu prawdy historycznej a wszelkie tego typu lekcje historii jeszcze bardziej sprzyjają prezentowaniu właściwej postawy patriotycznej.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn13.09.2016

SPOTKANIE W 6-36 W RAMACH TYGODNIA WYCHOWANIA

W dniu 12 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w ramach Tygodnia Wychowania, który w tym rok odbywa się od 11 do 17 września pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”.

W czasie wspólnej rozmowy zwrócono uwagę na słowa papieża Franciszka, Tajemnicy Miłosierdzia Boga i odpowiedzi człowieka, który go doświadcza. „Kochani młodzi nie przyszliście na świat, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie przeciwnie, przyszliście z innego powodu, – aby zostawić ślad”. Zdanie, w którym zwrócił się Papież do młodych podczas ŚDM było zdaniem przewodnim spotkania w hufcu. Uczestnicy mając na względzie dotychczasowe doświadczenia w formie wolontariatu na rzecz innych wymieniali kolejno działania, które będą realizować w tym roku mając na uwadze miłosierdzie. Szczególną pomoc chcą kierować w stronę niepełnosprawnych chorych, potrzebujących pomocy. Będę pamiętać o kartkach dla Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Koło w Rabce, o opłatku, podczas Dnia Godności i Spartakiady Młodzieży Niepełnosprawnej pomogą Towarzystwu Opieki nad Ociemniałymi Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski w Rabce.Będą organizować zbiórkę odzieży wezmą udział w akcji Szlachetnej Paczka i w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Nie będę żyć tylko dla siebie ich celem będzie pomoc i praca dla innych. W tym dniu młodzież wzięła udział w szkoleniu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej przeprowadzonym przez Ośrodek Szkolenia Elremot w Skomielnej Białej, które miało na celu wyposażenie ich w wiadomości i umiejętności potrzebne podczas ratowania życia i zdrowia. Szkolenie było częścią programu autorskiego „Od Ciebie zależy wiele”.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Alina Macioł06.09.2016

6-36 HUFIEC PRACY PRZYGOTOWUJE KONKURS „KORPIELE TRADYCJĄ NASZEJ WSI”

W dniu 9 września uczestnicy 6-36 spotkali się w hufcu by wykonać gazetkę ze zdjęciami przedstawiającymi przygotowania do drugiej edycji konkursu „Korpiele tradycją naszej wsi ogłoszonego przez hufiec w Skomielnej Białej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu.

Zdjęcia pokazują poszczególne etapy wzrostu rośliny, które wyrosły na polu uprawnym znajdującym się koło budynku hufca, a także zawierają wspomnienia z I konkursu, który odbył się podczas Dożynek Gminnych w 2014 roku. Młodzież wysłuchała informacji dotyczącej tradycji korpiela w Skomielnej Białej, która mówi, iż w XIV wieku mieszkańcy zajmowali się w większości rolnictwem. Jednym z warzyw, które uprawiono były pełne witamin korpiele dzisiaj nazywane brukiew. Ich rozwojowi sprzyjał klimat. Na polach gdzie popatrzył rosły korpiele, dlatego mieszkańców Skomielnej Białej nazywano korpielorzami. Z korpiela przygotowano różne potrawy: sałatkę, zupę, kotlety z korpiela. Korpiele też opiekano na blachach. Uczestnicy hufca kultywując zapomnianą tradycję postanowili posadzić korpiele i przygotować konkurs dla chętnych mieszkańców. Konkurs „Korpiele tradycja naszej wsi” zostanie rozstrzygnięty 18 września podczas Gminnych Zawodów Strażackich. Będzie przebiegał w 2 kategoriach: największy okaz korpiela oraz najsmaczniejsza potrawa z korpiela. Dla wyróżnionych przygotowano nagrody książkowe i upominki. Już dziś zgłaszają się chętne gospodynie, które przygotują stoiska ze smacznymi potrawami uczestnicy również przygotują stół z tradycyjnymi potrawami, wystawiona będzie również gazetka pod hasłem „od ziarenka do korpiela”, która przypomni historię i tradycje tego warzywa.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn06.09.2016

NARODOWE CZYTANIE I NIEPRZEMIJAJĄCE WARTOŚCI W 6-36 HP

W dniu 5 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,, Narodowe Czytanie Henryk Sienkiewicz – Quo Vadis”.

Akcja organizowana przez Prezydenta RP cieszy się w jednostce dużym zainteresowaniem. Tym razem fragmenty lektury czytała pani Anna Tupta doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery. W związku z ogłoszeniem przez Sejm i Senat roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza młodzież również wysłuchała informacji na temat realizowanego autorskiego programu pod tytułem ,,Nieprzemijające wartości”, którego celem jest poznanie twórczości tego wielkiego poety przez to oddanie hołdu Wielkiemu Polakowi. Na zakończenie uczestnicy obejrzeli I część filmu Quo Vadis reżyserowanego przez Jerzego Kawalerowicza.

Podczas spotkań w ramach programu będą oglądać kolejne części.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn06.09.2016

PIERWSZE SPOTKANIE BENEFICJENTÓW PROJEKTU „AKCJA AKTYWIZACJA- YEI -GR.II”

W dniu 5 września w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie potencjalnych uczestników projektu „Akcja Aktywizacja- YEI grupa II”.

Głównym celem projektu jest poprawa sytuacji na rynku pracy osób w wieku 15-24 z grupy NEET poprzez zwiększenie ich aktywności zawodowej i społecznej oraz zdolności do zatrudnienia w trakcie trwania projektu. Uczestnictwo w projekcie jest dobrowolne, uczestnicy będą mogli skorzystać z różnych form wsparcia między innymi zajęć z doradcą zawodowym, psychologiem, wezmą udział w kursie ECDL, języka angielskiego, przedsiębiorczości, prawa jazdy w kursie zawodowym, stażach zawodowych. Uczestnicy będą mogli skorzystać z dodatkowego wsparcia socjalnego w postaci dofinansowania kosztów dojazdu na zajęcia i wyżywienia w trakcie zajęć, oraz refundacji kosztów opieki nad dzieckiem do lat siedmiu. Wszyscy beneficjenci projektu zostaną ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz objęci będą ubezpieczeniem zdrowotnym. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z Regulaminem Uczestnictwa w projekcie oraz wypełnili kwestionariusz zgłoszeniowy. Ponadto wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez doradcę zawodowego z Młodzieżowego Centrum Kariery.


Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak05.09.2016

ZBIÓRKA ODZIEŻY W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

Już po raz kolejny uczestniczki – 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w akcji ,,Zbiórka odzieży używanej” zorganizowanej przez Fundację Pomóżmy Wspólnie”.

Celem akcji jest pomoc dla osób potrzebujących, niepełnosprawnych i dzieci. Zebraną odzież i swetry, spódnice, spodnie, ubranka dziecięce posegregowano i poukładano według przeznaczenia osobno dla dzieci i dorosłych. Kartony z odzieżą zostały wystawione do odbioru o wyznaczonej godzinie. Udział w akcji realizowany jest w ramach autorskiego programu „Nieprzemijające wartości” promującego wolontariat wśród uczestników OHP. Wszelkie akcje, przedsięwzięcia mają wdrażać ich do podejmowania inicjatyw na rzecz chorych, potrzebujących a także do kształtowania postaw odpowiedzialności za siebie oraz za innych.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn02.09.2016

6-36 HUFIEC PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ ROZPOCZYNA NOWY ROK SZKOLENIOWY

W dniu 1 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu otwierającym nowy rok szkoleniowy 2016/2017 w zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 w Rabce Zdroju.

Młodzież przywitał dyrektor szkoły p. Andrzej Błachut, który przedstawił nauczycieli do poszczególnych przedmiotów oraz harmonogram zajęć. Następnie p. komendant hufca omówiła zasady BHP na praktyce i w szkole oraz podczas organizowanych przedsięwzięć i realizowanych programów a także przedstawiła prawa i obowiązki pracownika młodocianego, zwracając szczególną uwagę na Standardy Zapewnienia Bezpieczeństwa Młodzieży i Ochrony Jej Przed Krzywdzeniem. Omówiła również formy współpracy z pracodawcami oraz ze szkołą. Przedstawiła harmonogram konkursów, które będą realizowane w ramach Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, oraz plan działań dydaktyczno–wychowawczo–opiekuńczej. Prosiła uczestników o szczególną odpowiedzialność, sumienność oraz dyscyplinę na tym nowym etapie życia. Do młodzieży skierowała słowa Komendanta Głównego OHP na rozpoczęcie nowego roku szkoleniowego. Na zakończenie złożyła życzenia zdrowia, sukcesów i zadowolenia podczas zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. W tym również dniu na rozpoczęcie roku szkoleniowego młodzież gimnazjalna z grupy wychowawczej w Zakopanem spotkała się z wychowawcą hufca p. Dorotą Krawontka. W uroczystym rozpoczęciu wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz kadra pedagogiczna.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Marta Augustyn, Dorota Krawontka01.09.2016

NOWY ZAWÓD „ JEŹDZIEC” W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 31 sierpnia uczestniczki 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej, które od 1 września 2016 roku rozpoczną naukę zawodu w Klubie Sportowym „ BÓR” w Toporzysku wzięły udział w spotkaniu inauguracyjnym nowy rok szkoleniowy.

Dziewczyny z różnych regionów Polski pod nadzorem instruktora jeździectwa pani Barbary Zygmunt uczyć się będą zawodu jeździec, który dopiero od tego roku został wpisany do wykazu zawodów. Teorię pobierać będą w Zespole Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie. Dziewczęta nie przez przypadek chcą uczyć się tego właśnie zawodu. Od lat ich pasją są konie i nauka jazdy konnej. Obcowanie ze zwierzętami sprawia im radość i zadowolenie. Nie wyobrażają one sobie innej pracy niż tej związanej z tymi wspaniałymi dostojnymi czworonogami. Uczestniczki poznały regulamin pracy, zasady BHP oraz wysłuchały informacji komendanta hufca na temat planowanych działań dydaktyczno – wychowawczych. Wyraziły chęć udziału w przedsięwzięciach i programach realizowanych w nowym roku szkoleniowym. Wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez pracownika z Młodzieżowego Centrum Kariery w Skomielnej Białej. Na zakończenie spacerując wśród boksów z końmi poznały miejsca, w których będą odbywać praktyczną naukę zawodu i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn30.08.2016

UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWE

W dniu 28 sierpnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej na zaproszenie Komitetu Społecznego im. Św. Sebastiana wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 77 rocznicę tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się 3 września 1939 roku w Skomielnej Białej. Uroczystość rozpoczął przemarsz do kościoła i udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, poległych żołnierzy i zamordowanych koncelebrowanej przez księdza proboszcza Ryszarda Pawlusia wraz z innymi księżmi. Następnie wszyscy zebrani obejrzeli przemarsz Kampanii Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i wysłuchali informacji na temat historii i tragicznych wydarzeń z 3 września a także wzięli udział w Apelu Poległych po, którym obecni goście między innymi Poseł na Sejm Jarosław Szlachetka i Wójt Gminy Lubień złożyli kwiaty i wiązanki pod Pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 3 września 1939 roku znajdującego się koło kościoła. Na zakończenie uroczystości Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej wykonała utwory patriotyczne a także wiązankę melodii góralskich. Pielęgnowanie wartości i tradycji to najważniejsze elementy w wychowaniu młodego pokolenia. To kolejna lekcja historii uświadamiająca tożsamość narodową i jedność z małą ojczyzną.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn25.08.2016

ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLENIOWEGO

W dniu 24 sierpnia w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się inauguracyjne spotkanie uczestników pierwszego roku, którzy od 1 września rozpoczną nowy rok szkoleniowy 2016/2017 i praktyczną naukę zawodu w zakładach w okolicznych miejscowościach, którzy w trzy letnim cyklu kształcenia będą uczyć się wybranego przez siebie zawodu: stolarz, kucharz, mechanik, fryzjer, murarz, elektryk, jeździec itd., oraz uczęszczać do szkoły zawodowej w Rabce, Jordanowie, Lubniu, Mszanie Dolnej lub Nowym Targu. Młodzież zebrała się w hufcu na zaproszenie kadry hufca, by jeszcze przed rozpoczęciem roku zapoznać się z regulaminem hufca, oraz zasadami bhp obowiązującym na praktyce i w szkole. Poznała swoje prawa i obowiązki, jako pracownik młodociany. Ze względu na to, iż młodzież pochodzi z różnych miejscowości celem spotkania było również wzajemne poznanie się i wspólna rozmowa, podczas której uczestnicy wyrazili chęć udziału w licznych konkursach organizowanych przez MWK OHP oraz realizowanych programach autorskich i przedsięwzięciach, a także chęć korzystania z zajęć świetlicowych w tym kółek zainteresowań i zajęć wyrównawczych proponowanych przez poszczególnych wychowawców. Uczestnicy spotkali się również z doradcą zawodowym z MCK panią Anna Tuptą, która zapoznała ich z działalnością jednostki, pośrednictwem pracy i poradnictwem zawodowym. Omówiła możliwość korzystania z oferty w tym planowanego do realizacji projektu „Gwarancje dla Młodzieży”. Na zakończenie uczestnicy spośród przybyłych na spotkanie wybrali przedstawicieli do Rady Młodzieży, która będzie reprezentować interesy wszystkich, zgłaszać potrzeby, a także aktywować młodych ludzi w codziennym dodatkowym działaniu na rzecz społeczności lokalnej i środowiska.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Mateusz Augustyn22.08.2016

UCZESTNICZKI 6-36 HUFCA PRACY PODCZAS DOŻYNEK

W dniu 21 sierpnia uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w charakterze wolontariatu wzięły udział w Gminnych Dożynkach, które odbyły się w Teczynie na boisku sportowym KS Topór Teczyn.

Paulina, Ania, Karina i Justyna pomagały w przygotowaniu stoiska wystawienniczego Zespołu „Korpiołki”, na którym znalazły się sery, wędliny, chleb ze smalcem, ciasta, ciasteczka, owoce i przetwory sezonowe. Dziewczęta w regionalnych spódnicach i podkoszulkach z napisem Gmina Lubień zachęcały do degustacji a także rozdawały ulotki promujące OHP. Z zainteresowaniem obejrzały również obrzędy i tradycje dożynkowe: wręczenie chleba gospodarzom dożynek, tradycyjne ośpiewanie wieńców dożynkowych oraz występy zespołów regionalnych. Poprzez udział w dożynkach uczestniczki poznały tradycje i zwyczaje, które kultywowane są w poszczególnych wsiach z terenu Gminy Lubień.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn12.08.2016

ODWIEDZINY W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 11 sierpnia 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej odwiedził Wojewódzki Komendant Ochotniczych Hufców Pracy w Krakowie pan Krzysztof Świerczek.

Na wstępie swojej wizyty spotkał się w Urzędzie Gminy Lubień z Wójtem panem Kazimierzem Szczepańcem, na ręce, którego złożył w imieniu uczestników i organizatorów XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego serdeczne podziękowanie za pomoc w tym ważnym przedsięwzięciu. Pan Komendant w rozmowie wysłuchał informacji na temat dotychczasowej współpracy Gminy Lubień z Hufcem w Skomielnej Białej, organizowanych wspólnych przedsięwzięć i akcji na rzecz młodzieży ze środowiska lokalnego. Wójt pan Kazimierz Szczepaniec wyraził zadowolenie z dotychczasowej oferty, jaką daje jednostka jednocześnie zadeklarował chęć pomocy w dalszej realizacji kolejnych inicjatyw i programów. Następnie pan Krzysztof Świerczek spotkał się z Dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu panią Marią Szczepaniec – Radną Rady Rady Gminy Lubien oraz panią Anną Rapacz – Radną Rady Powiatu Myślenickiego. Podczas rozmowy wspominano organizację Światowych Dni Młodzieży oraz udziału uczestników i kadry OHP w wolontariacie i pielgrzymowaniu. Pani Dyrektor zwróciła uwagę na bardzo dobrą współpracę hufca ze szkołą oraz o potrzebie ciągłego monitorowania osiągnięć uczestników. Zwróciła również uwagę, że młodzież z jednostki w Skomielnej Białej chętnie bierze udział w przedsięwzięciach organizowanych przez szkolę m.in. w Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej, oraz Rajdzie Szlakami Walk o Niepodległość. Z kolei pan Komendant udał się do Mszany Dolnej by odwiedzić przedstawiciela pracodawców pana Andrzeja Majchrzaka kształcącego młodzież w zawodzie kucharz w Folwarku Stara Winiarnia. Zwiedzając lokal miał możliwość spotkać się z uczestnikami będącymi na stanowisku pracy. Na zakończenie wizyty Wojewódzki Komendant wziął udział w spotkaniu z kadrą hufca oraz Przewodniczącym Rady Młodzieży Województwa Małopolskiego Darkiem Surówką, którzy podczas rozmowy przedstawili działalność hufca, realizowane programy i przedsięwzięcia a także omówili plan pracy na najbliższy rok szkoleniowy, który niebawem się rozpocznie. Pan Komendant obejrzał kroniki hufcowe w ilości 22 segregatorów dokumentujące działalność 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w okresie 20 lat istnienia jednostki.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn25.07.2016

6-36 HUFIEC PRACY -SPOTKANIE PIELGRZYMÓW NA ŚDM

W dniu 19 lipca w budynku 6-36 w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie uczestników pielgrzymki na Światowe Dni Młodzieży.

Norbert G. oraz Dawid K. zostali zapoznani z Regulaminem Zgrupowania Makrogrupy OHP, obowiązującym dla uczestników reprezentujących Ochotnicze Hufce Pracy w trakcie uroczystych obchodów, a także Regulaminem Przemarszu Delegacji OHP w trakcie Pielgrzymki. Uczestnicy zostali poinformowani o czasie trwania wyjazdu oraz o opiekunie, który sprawował będzie opiekę i czuwał nad ich bezpieczeństwem. W rozmowie zostali pouczeni o stosownym i odpowiedzialnym zachowaniu. Korzystając z Internetu Norbert i Dawid wysłuchali Orędzia Franciszka, w którym Papież skierował słowa do młodych na ŚDM w kontekście Miłosierdzia. Uczestnicy zwrócili uwagę, iż przecież, na co dzień dzielimy się ludzkim miłosierdziem napotykając ludzi chorych, niepełnosprawnych, naszym zadaniem należy o nich pamiętać, pomagając im a jednocześnie zapalając Iskrę Miłosierdzia. Na zakończenie spotkania uczestnicy zapoznali się z pieśniami, którymi będą chwalić Boga podczas Pielgrzymki oraz udekorowali budynek hufca flagą Światowych Dni Młodzieży, jednocząc się z innymi młodymi, którzy w najbliższym czasie odwiedzą Polskę. Oby to duchowe przeżycie tego szczególnego czasu pozostało na zawsze w ich sercach.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn11.07.2016

„Z POMYSŁEM NA LETNIE DNI”

Od 27 czerwca do 10 lipca 2016 roku w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej zorganizowany został program pod hasłem „Z pomysłem na letnie dni”.

90 uczestników podzielonych na grupy zajęciowe wzięło udział w zajęciach sportowych, plastycznych i artystycznych. Chętni uczestniczyli w zajęciach aktywizacji zawodowej oraz zajęciach z tematyki wychowawczej przygotowującej ich do Światowych Dni Młodzieży. Tematyka religijna i życie zgodnie z wartościami poruszone zostały również w filmie „Bóg w Krakowie”, który obejrzeli uczestnicy hufca podczas wyjazdu do Rabki Zdroju. Ważnym przedsięwzięciem był udział uczestników w Dniu Lubnia, który odbył się na boisku sportowym w Lubniu. Młodzież miała okazję obejrzeć program artystyczny w wykonaniu zespołów regionalnych ze wszystkich miejscowości Gminy Lubień. W zespole ze Skomielnej Białej „Korpiołkach” gra i śpiewa uczestnik hufca Darek. Uczestniczki Paulina, Ania i Karina w charakterze wolontariatu dbały o porządek, rozdawały ulotki i reklamy dbając o wizerunek OHP. Absolwenci hufca Maciej, Marcin i Tomek zaangażowani byli podczas występu Strażackiej Orkiestry Dętej. Udział w imprezie gminnej pokazał jak aktywni są uczestnicy hufca, chętni do pomocy i pracy angażując się w organizację różnych zadań. W ramach programu i wzajemnej integracji uczestnicy wyjechali również do nowo otwartych Term na gorące źródła do Chochołowa. Podczas wyjazdu młodzież mogła podziwiać uroki gór i tatrzańskiej przyrody a także wykazać się sprawnością fizyczną podczas pływania na basenach. W ramach planowanych działań w budynku hufca spotkali się tegoroczni absolwenci, którzy złożyli deklarację przynależności do Klubu Absolwenta. Część młodzieży zadeklarowała udział w projekcie „Obudź swój potencjał – EFS”. Natomiast absolwenci gimnazjów chętni na praktyczną naukę zawodu mogli uzyskać satysfakcjonującą poradę i skierowanie do pracodawcy. Na zakończenie programu uczestnicy wzięli udział we współorganizacji Zawodów Kolarskich o Puchar Wójta Gminy Lubień. Dbali o porządek podczas zawodów, pomagali w obsłudze sklepiku dla zawodników, przy dekoracji i organizacji zawodów. Uczestnicy poprzez udział w projekcie pozytywnie i kreatywnie spędzili wolny czas zwiększyli aktywność fizyczną utrwalili odpowiednie postawy i wzorce biorąc udział w zajęciach oraz realizując się w formie wolontariatu przygotowywali się samodzielnego poruszania się na rynku pracy.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn27.06.2016

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLENIOWEGO W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 24 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w uroczystym zakończeniu roku szkoleniowego 2015/2016, które odbyło się w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 w Rabce Zdroju.

Dyrektor p. Andrzej Błachut podsumował mijający rok szkolny, wręczył świadectwa i dyplomy wyróżniającym się uczniom. Nagrody książkowe dla J. Moskwy, D. Kubali i N. Garba – uczestnikom, którzy wykazali się największą aktywnością podczas przedsięwzięć realizowanych w ramach OHP ufundowała komendant 6-36 Hufca Pracy, która również podziękowała za dotychczasową współpracę i przedstawiła ofertę zajęć w okresie wakacji. Po części oficjalnej goście, rodzice oraz uczniowie obejrzeli program artystyczny pod hasłem „W drogę”. Pożegnanie absolwentów – uczestników hufca grupy wychowawczej w Zakopanym miało również podniosły charakter. Pani Dyrektor Liliana Prześlica omówiła realizowane zadania i przedsięwzięcia, udział uczniów w konkursach i zawodach w minionym roku oraz wręczyła absolwentom dyplomy i nagrody. Podziękowała wszystkim zwracając szczególną uwagę na bardzo dobrą współpracę z kadrą hufca ze Skomielnej Białej. Życząc wszystkim udanych wakacji prosiła o zachowanie bezpieczeństwa podczas pobytu w górach, nad wodą i w najbliższej okolicy.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka, Dagmara Pustuła22.06.2016

Wycieczka do Krakowa

W dniu 21 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Wyjazd zorganizowany został w ramach realizowanego programu z zakresu profilaktyki zdrowotnej i ekologicznej pod hasłem „Aktywnie, zdrowo i sportowo”, którego celem jest tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi aktywności fizycznej, dbałości o zdrowie i sprawność, kształtowanie świadomości ekologicznej oraz promocji zdrowych form wypoczynku. Młodzież odwiedziła Krakowski Park Trampolinowy, w którym mogła sprawdzić swoją kondycje sportową, zwiedziła Ogród Doświadczeń gdzie wzięła udział w lekcji doświadczeń. Uczestnicy poznali czym jest przyśpieszenie grawitacyjne, energia kinetyczna i energia potencjalna, z zaciekawieniem słuchali o efekcie Magnusa. Aby poszerzyć swoją wiedzę na temat historii naszego kraju młodzież udała się do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius gdzie zwiedziła wystawy i oglądała ekspozycję składające się na zabytkowe wnętrza. Wycieczka zintegrowała uczestników, którzy mieli okazję nie tylko rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania sportowe, ale również mogli poszerzyć wiedzę na temat kultury i historii naszego państwa.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dagmara Pustuła16.06.2016

SPOTKANIE Z POLICJANTEM W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 15 czerwca w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie uczestników z asp. st. p. Ewą Nalepą z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach.

Prelekcja dotyczyła realizacji programu pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. Pani aspirant poinformowała młodzież jak bezpiecznie spędzać czas wolny w czasie pobytu nad wodą, w lesie, w górach i na drodze. Szczególną uwagę zwróciła na bezpieczeństwo podczas surfowania w sieci internetowej, w relacjach z innymi zwłaszcza nowo poznanymi osobami. Dużo miejsca w prelekcji poświęciła na wskazaniu zagrożeń ze strony stosowania różnych używek, dopalaczy, narkotyków a także piciu alkoholu – substancji bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka. Pani Ewa Nalepa rozmawiała z uczestnikami na temat asertywności i umiejętności odmawiania, jako bardzo ważnych cechach mających pomóc im w zachowaniu bezpieczeństwa w czasie wakacji.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn15.06.2016

WOLONTARIAT 6-36 HUFCA PRACY PODCZAS INTEGRACYJNEJ SPARTAKIADY DZIECI I MŁODZIEŻY W RABCE

W dniu 14 czerwca uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w charakterze wolontariatu wzięły udział w XIV Integracyjnej Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży organizowanej pod patronatem Mistrza Olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego w Rabce Zdrój.

Każda z uczestniczek miała pod swoją opiekę jedną z przydzielonych dziewcząt ze Stowarzyszenia pod nazwą Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdroju, której towarzyszyła podczas drogi na finał spartakiady odbywający się na Stadionie Miejskim na ulicy Jana Pawła, a także podczas rozgrywanych konkurencji: biegu, kręgli, turnieju zręcznościowego. Realizacja podjętych działań wolontariuszy odbywała się na podstawie porozumienia już kilka lat. Uczestnicy biorąc udział w tego typu przedsięwzięciach uczą się empatii, zrozumienia i pomocy innym. Poprzez swoja postawę realizują słowa Jana Pawła II „Bądźmy miłosierni-pamiętajmy o obowiązku pomagania innym.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dagmara Pustuła06.06.2016

PIKNIK RODZINNY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 5 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Pikniku Rodzinnym pod hasłem „Skomielna Dzieciom” organizowanym przez Szkołę Podstawową, Gminny Ośrodek Kultury oraz Teatr Chrząszcz, a współorganizatorami wszystkie instytucje z terenu Skomielnej Białej miedzy innymi Hufiec Pracy, Ochotnicza Straż Pożarna, Rada Rodziców.

Uczestnicy odpowiedzialni byli za przywóz i przygotowanie stolików, stołów, parasoli, namiotów, pomagali przy rozkładaniu podestu, obsługiwali stoisko z balonami i wiatrakami, sklep z napojami, dbali o porządek i czystość podczas pikniku. Przygotowali również stoisko z folderami promując OHP. Podczas imprezy, jako widzowie oglądali pokaz tańca grupy JUMP i WOLUME ze Studia SO BEAT, słuchali śpiewu zespołu Korpiołki, uczniów ze Szkoły Muzycznej i utalentowanych uczniów ze Szkoły Podstawowej, a także Orkiestry Dętej ze Skomielnej Białej. Zwiedzali wóz strażacki i wzięli udział w pokazie I Pomocy przeprowadzonej przez strażaków z OSP. Mieli również możliwość oglądania wystawy prac plastycznych wykonanych przez skomielniańskie dzieciaki. Wszystkim dopisywały wspaniałe humory i wymarzona słoneczna pogoda. Udział w pikniku był okazją nie tylko do miłego spędzenia wolnego czasu, świetnej zabawy, promowania hufca, ale również do integracji wszystkich instytucji działających na terenie Skomielnej Białej, którym na sercu leży dobro dziecka – młodego człowieka, jego wychowanie, kształtowanie charakteru i wartości, bez których trudno byłoby żyć w dzisiejszym świecie.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn06.06.2016

PARADA KLAS MUNDUROWYCH W ZAKOPANEM

W dniu 3 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej grupa wychowawcza z Zakopanego wzięli udział w IV Ogólnopolskim Przeglądzie Musztr Klas Mundurowych.

Uroczystość odbyła się na płycie Placu Niepodległości w Zakopanem. Przegląd jest formą rywalizacji zespołów w zakresie musztry indywidualnej i zespołowej zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polski. Celem przeglądu jest popularyzacja klas mundurowych, jako oferty edukacyjnej szkół, ale również kształtowanie postaw patriotycznych. Uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem oglądali paradę dyskutowali o wyposażeniu maszerujących jak również o ich strojach. Poznali musztrę, jako dyscyplinę współdziałania, szacunku dla dowódcy. Wzięli udział w przemarszu pod Pomnik Grunwaldzki na Placu Niepodległości oraz w uroczystym meldunku podniesieniu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu. Służby mundurowe cieszą się ogromnym powodzeniem wśród współczesnej młodzieży. Często jest to dla nich ścieżka kariery i wybór zawodu, który w przyszłości przyniesie im zadowolenie i satysfakcję. Po przeglądzie musztry młodzież udała się na Krupówki.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka02.06.2016

DZIEŃ DZIECKA W 6-36 HUFCA PRACY

W dniu 1 czerwca 2016 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce do Parku Linowego w Rabce Zdroju.

Wyjście zorganizowane zostało z okazji Dnia Dziecka. Młodzież miała możliwość sprawdzenia swoich umiejętności fizycznych poprzez korzystania z różnych urządzeń rekreacyjno-sportowych. Wspinanie i zjazdy po linie, ściana wspinaczkowa były wspaniałą atrakcją tego dnia. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na spacer do Parku Zdrojowego, zwiedzili Tężnię Solankową i w Kawiarni-cukierni zjedli smaczne lody. Spotkanie było okazją do przedstawienia uczestnikom oferty edukacyjnej-zagospodarowania czasu wolnego w okresie wakacji i realizowanego programu pod hasłem „Z pomysłem na letnie dni”.

Omówiono również przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, pełnienia roli wolontariatu przez uczestników OHP oraz udziału w pielgrzymce.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Dagmara Pustuła24.05.2016

DZIEŃ OTWARTY W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 23 maja w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej zorganizowano Dzień Otwarty.

Przedsięwzięcie, które organizowane jest, co roku ma na celu promocję jednostki pokazanie działalności, ale przede wszystkim dotarcie do jak najszerszego grona gimnazjalistów, którzy lada dzień staną przed wyborem nowej szkoły. W budynku hufca przygotowano stoiska z informacją o różnych zawodach. Do obejrzenia wystawiono kroniki, przygotowano prezentację. Na spotkanie przybyli gimnazjaliści, którzy z zainteresowaniem słuchali informacji przekazanej przez p. komendant Martę Augustyn. W trakcie dyskusji rozmawiali o zawodach, które ich najbardziej interesują: kucharz, murarz – tynkarz, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych oraz o miejscach na praktykę i o szkołach. Do hufca w tym dniu przyszli również zaproszeni goście – osoby reprezentujące różne instytucje współpracujące z hufcem. Wysłuchali oni informacji dotyczących planowanej realizacji projektu w ramach inicjatyw na rzecz zatrudnienia „Obudź swój potencjał – YEI” oraz „Obudź swój potencjał – EFS” kierowanego do młodzieży w wieku 18 – 24 lata. Dużo miejsca poświęcono sprawom dotyczącym samej młodzieży – uczestników, którzy już kształcą się w ramach praktycznej nauki zawodu, przygotowaniu do egzaminu czeladniczego, zdawalności. Zwrócono szczególna uwagę na egzamin część teoretyczną w zawodzie sprzedawca, zgodnie wszyscy stwierdzili, iż pytania są bardzo trudne.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Mateusz Augustyn23.05.2016

WOLONTARIAT UCZESTNICZEK 6-36 HUFCA PRACY

W dniu 20 maja uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w wyjeździe do Rabki Zdrój, gdzie pełniły wolontariat na rzecz dzieci, które przyjechały do Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla dzieci Niewidomych i Słabowidzących. Każda z dziewcząt miała pod opieką jedną koleżankę, której służyła pomocą podczas spaceru i zwiedzania Muzeum Górali i Zbójników. Tam również młodzież wzięła udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez instruktorki. Wykonywała korale i bransoletki z filcu, miski i miseczki z gliny, a także malowały na szkle. Wysłuchała informacji na temat zbójników i górali, poprzez dotyk obejrzały eksponaty i rekwizyty muzealne, które powiązane są z historią regionu. Następnie na zaproszenie Dyrektora Ośrodka Siostry Irminy wzięła udział w integracyjnym spotkaniu „ przy stole”. To był ciekawy, ale i bardzo pouczający dzień uczący uczestniczki hufca empatii, zrozumienia, ale i docenienia tego co dostały od losu – zdrowia. Działania zostały zorganizowane w ramach porozumienia o współpracy pomiędzy Towarzystwem Opieki Nad Ociemniałymi – Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski w Rabce Zdroju, a Małopolską Wojewódzką Komendą OHP w Krakowie.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Dagmara Pustuła23.05.2016

WYRÓŻNIENIE DLA UCZESTNICZKI 6-36 W KONKURSIE RECYTATORSKIM IM. A. ZACHARY WNĘKOWEJ

W dniu 20 maja uczestniczka 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej Małgorzata Łazarz wzięła udział w XXXII Konkursie Recytatorskim im. Antoniny Zachary Wnękowej, który odbył się w Rabce Zdroju. Patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Rabki – Zdroju, Muzeum im. Władysława Orkana, Teatr Rabcio oraz Miejski Ośrodek Kultury. Celem konkursu jest uczczenie pamięci wybitnej poetki, zainteresowanie dzieci i młodzieży twórczością A. Zachary Wnękowej oraz popularyzacja twórczości poetów góralskich, gwary góralskiej i kultury słowa.

Po uroczystym powitaniu w Teatrze Rabcio i wysłuchaniu wykładu na temat życia i twórczości poetki uczestnicy konkursu –młodzież ponadgimnazjalne, przeszła do Muzeum im. Władysława Orkana, gdzie przed szacownym jury recytowali wiersze i utwory poetów góralskich. Ze względu na piękną, słoneczną pogodę przesłuchania odbyły się na świeżym powietrzu. Małgosia zaprezentowała utwory „Kolorowy Dzień” A. Zachary Wnękowej oraz „Powyborcze Rady Prababki”– Wandy Czubernatowej. Wykazała się ogromnym talentem recytatorskim, ale również ubrana w strój góralski pokazała jak świadomie i z zaangażowaniem można pielęgnować tradycje i regionalizm. Za swój występ otrzymała wyróżnienie w kategorii gwara góralska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Mateusz Augustyn16.05.2016

WYJAZD UCZESTNIKÓW DO KINA „ŚNIEŻKA”

W dniu 14 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej, w ramach programu z zakresu profilaktyki zdrowotnej pod hasłem ,,Aktywnie zdrowo i sportowo” wzięli udział w wyjeździe do kina „Śnieżka” w Rabce Zdroju oraz w spotkaniu pod nazwą: Śnieżka też jest kobietą.

W jego ramach zorganizowane zostały konsultacje, zabiegi, porady, degustacje i pokazy związane z poprawą zdrowia i urody. Młodzież chętnie wysłuchała informacji przedstawiciela Centrum Dietetycznego NATURHOUSE na temat zdrowego odżywiania i stosowania odpowiednich kosmetyków w celu poprawy wyglądu ciała, uzyskali bezpłatne profesjonalne konsultacje od osoby z Centrum Podologicznego pod hasłem „ Stawiamy ludzi na nogi”. Młodzież wzięła udział w losowaniu atrakcyjnych nagród ufundowanych przez Uzdrowisko Rabka i obejrzała film musical z największymi polskimi przebojami „Wszystko gra”. Wyjazd był okazją do wspólnej integracji i rozmowy na temat planowanych działań sprzyjających rozwojowi aktywności sportowej – cotygodniowych zajęciach na hali sportowej oraz udziału reprezentacji hufca w Wojewódzkim Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt. Młodzież zwróciła uwagę na fakt, iż odpowiednia wiedza i umiejętności, zmiana stylu życia, udział w odpowiednich formach spędzania wolnego czasu może być źródłem zdrowia i regeneracji sił, co daje gwarancję radości, sukcesu i szczęścia osobistego niezbędnego do podejmowania prawidłowych wyborów w dorosłym życiu.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Mateusz Augustyn13.05.2016

PAMIĘCI OJCA ŚWIĘTEGO

W dniu 12 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej grupa wychowawcza w Zakopanem wzięli udział w pieszej wycieczce do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Wyjście zorganizowane zostało dla uczczenia pamięci Ojca Świętego w przeddzień 35 rocznicy zamachu na Papieża Jana Pawła II, który wyznacza drogi naszego życia, i którego chcemy wszyscy naśladować. Młodzież podczas „duchowej wędrówki” wspominała postać Świętego Papieża, jego pielgrzymki i spotkania z wiernymi. Przy ołtarzu – kaplicy na Krzeptówkach modliła się i dziękowała za cudowne Jego ocalenie. Poznała również historię ołtarza, który został wybudowany na stadionie pod Wielką Krokwią na czas pielgrzymki Ojca Świętego do Zakopanego w dniu 6 czerwca 1997 roku a następnie przeniesiony do Sanktuarium. W miejscu tronu papieskiego przy ołtarzu umieszczono figurę Matki Bożej Fatimskiej, która nawiązuje do symbolu „Koleby życia u stóp Krzyża na Giewoncie”, o którym mówił Jan Paweł II podczas pobytu w Polsce. W tym dniu uczestnicy hufca grupa wychowawcza ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu, na którym również przypomnieli postać Wielkiego Polaka. Mieli okazję oglądać zdjęcia z pontyfikatu, który pozostanie na zawsze w pamięci każdego z nas. Spotkanie było okazją do omówienia zadań związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Krakowie. Uczestnicy wyrazili chęć pełnienia roli wolontariatu podczas tego ważnego wydarzenia.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Dorota Krawontka11.05.2016

PROMOCJA 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 10 maja uczestnicy oraz kadra wzięli udział w Dniu Otwartym Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 w Rabce Zdroju.

Przedsięwzięcie, którego organizatorem była dyrekcja ZSZ nr 1 oraz 6-36 Hufiec Pracy ze Skomielnej Białej odbyło się w pomieszczeniach „Uzdrowiska Rabka”, w których od roku funkcjonuje nowa placówka. W obecnym roku do szkoły uczęszcza 16 uczniów, z których 10 objętych jest opieka wychowawczą i wsparciem kadry hufca. Młodzież chętnie bierze udział w dodatkowych organizowanych zajęciach kulturalno – oświatowych i sportowych. Od nowego roku szkolnego funkcjonować będą już dwie klasy wielozawodowe a uczniowie odbywać będą praktykę w zakładach pracy współpracujących z hufcem. Szkołę podczas Dni Otwartych odwiedzili pracodawcy, którzy oferowali miejsca praktyk w zawodzie kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, murarz – tynkarz, sprzedawca, fryzjer a zaproszeni zainteresowani uczniowie pobliskich gimnazjów mieli możliwość zapoznania się z ofertą. W formie prezentacji multimedialnej Hufiec Pracy przedstawił swoją działalność szkoleniową oraz informacje dotyczące realizacji projektu Unijnego „Obudź swój potencjał – YEI” i „Obudź swój potencjał – EFS”.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn10.05.2016

PROMOCJA 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ

9 maja zainteresowani wędkarstwem uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu, którego celem było wyłonienie reprezentantów jednostki do XX Wojewódzkich Zawodów w Wędkarstwie Spławikowym Kardy i Uczestników Ochotniczych Hufców Pracy „Złota Rybka 2016”. Dla wychowanków hufca wędkarstwo w dyscyplinie spławikowej wymaga szczególnej cierpliwości, a także pozwala wykazać się nabytymi umiejętnościami rybackimi. Omówiono regulamin zbliżających się zawodów, sprawdzono i uzupełniono sprzęt oraz zwrócono szczególną uwagę na bezpieczeństwo w czasie imprez nad wodą. Naszą jednostkę w czasie tegorocznych zmagań reprezentować będą Kamil Kołodziej i Michał Gacek.

Tekst:Zdzisław Kościelniak, Zdjęcia:Dagmara Pustuła06.05.2016

DZIEŃ GODNOŚCI W 6-36 HUFIEC PRACY

W dniu 5 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który odbył się w Rabce Zdrój. Organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Rabce.

W różnych miastach ten dzień obchodzony jest co roku, biorą w nim udział przedstawiciele władz i różnych instytucji, którym na sercu leży dobro osób dotkniętych chorobą i problemami związanymi z niepełnosprawnością. Świętowanie rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele p.w. Św. Teresy, podczas której uczestnicy hufca i wszyscy zebrani usłyszeli wiele ciepłych i mądrych słów zapadających im głęboko w pamięci. Szczególnie wzruszające były chwile, gdy modlitwę wiernych czytały dzieci dotknięte niepełnosprawnością. Po Mszy Świętej uczestnicy hufca rozdawali kwiaty z bibuły wykonane własnoręcznie w hufcu podczas zajęć plastycznych z którymi w barwnym pochodzie i przy muzyce góralskiej udali się do Rabczańskiego Amfiteatru. Tam po przywitaniu przez władze i słowach nawiązujących do tolerancji, pomocy, dobroci serca uczestnicy obejrzeli występy zaproszonych zespołów. Na zakończenie chętnie wzięli udział w konkursach i zabawach ruchowych przy muzyce.

Dzień Godności przebiegł w miłej i serdecznej atmosferze. Uczestnicy hufca po raz kolejny mogli włączyć się w działania na rzecz osób niepełnosprawnych i wspólnie przeżywać ten dzień. Chociaż przez chwile zatrzymać swoje myśli i zastanowić się jak można pomóc innym, by wszystkim żyło się lepiej i godniej.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Dorota Krawontka05.05.2016

UDZIAŁ W III RAJDZIE „BESKIDZKIE WYSPY”

W dniu 4 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w III Rajdzie Dzieci i Młodzieży „Beskidzkie Wyspy”.

Rajd zorganizowany został w ramach projektu „Odkryj Beskid Wyspowy” realizowanego przez Fundację Rozwoju Regionu Rabka we współpracy z 18 gminami Beskidu Wyspowego. Wyjście na trasę rozpoczęło się odprawą, która miała miejsce na Rynku Głównym w Mszanie Dolnej. Następnie młodzież czerwonym szlakiem pokonała trasę Mszana Dolna- Góra Lubogoszcz, która ma 986m.n.p.m. Na szczycie wszyscy uczestnicy wzięli udział w pamiątkowej sesji zdjęciowej z „rysiem” symbolem przedsięwzięcia. Następnie czarnym szlakiem nastąpiło zejście do Bazy Szkoleniowo – Wypoczynkowej „Lubogoszcz” w Kasince Małej, gdzie odbyły się konkursy, zawody oraz wspólny posiłek. Uczestnicy Hufca wzięli aktywny udział w konkursach: rzut butem turystycznym na odległość, składanie na czas mapy turystycznej, polowanie na węże, skok w workach, slalom w ciemnych okularach. Na zakończenie otrzymali odznaki i stemple, a jednostka podziękowanie za udział. Rajd był doskonałą forma spędzenia wolnego czasu, nauki bezpiecznego przebywania w górach, a udział w nim był częścią realizowanego programu autorskiego „Na turystycznym szlaku”.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Alina Macioł04.05.2016

UROCZYSTE OBCHODY 3 MAJA

W dniu 3 maja kadra oraz uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej będący zarazem strażakami ochotnikami wzięli udział w uroczystych obchodach 225 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz w obchodach Dnia Strażaka. Uroczystość rozpoczęła się przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej gdzie podczas komendy Prezesa OSP p. Andrzeja Gacka wciągnięta została Polska Flaga oraz odśpiewano Hymn Państwowy. Przemarszem prowadzonym przez Strażacką Orkiestrę Dętą w, której grają absolwenci hufca. Strażacy i wszyscy zebrani goście udali się do Kościoła pod wezwaniem Św. Sebastiana w Skomielnej Białej. Msza Święta została odprawiona w intencji Ojczyzny oraz Druhów OSP w Skomielnej Białej z okazji przypadającego Święta Strażaków, których patrona jest Św. Florian. Mszę koncelebrował ksiądz Proboszcz Ryszard Pawluś, który zwrócił uwagę, iż tegoroczne obchody rocznicowe odbywają się w Roku Miłosierdzia. A przecież służba strażacka połączona jest z miłosierdziem do drugiego człowieka. Po Mszy Świętej delegacja strażaków złożyła wieniec pod krzyżem oraz zapaliła znicza, a następnie wzięli udział w modlitwie za Ojczyznę, a także za zmarłych strażaków. Po południu odbyło się wspólne biesiadowanie przy muzyce Strażackiej Orkiestry Dętej.

Tekst i zdjęcia: Mateusz Augustyn29.04.2016

PROMOCJA 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 28 kwietnia uczestnicy oraz kadra 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Dniu Otwartym Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie.

Szkołę w tym dniu odwiedzili uczniowie klas trzecich pobliskich gimnazjów z Sidziny, Bystrej, Skawy, Naprawy, Osielca, Jordanowa, Łętowni. Uczestnicy hufca w charakterze wolontariatu przygotowali stoisko, a na nim niezbędne informacje w formie ulotek promujące jednostkę w Skomielnej Białej. Odwiedzająca młodzież miała okazję również obejrzeć prezentację multimedialną oraz wysłuchać informacji Komendanta Hufca dotyczących działalności i przedsięwzięć związanych z hufcem a także wziąć udział w zajęciach preorientacji zawodowej przygotowujące ich do podjęcia w przyszłości dobrej praktyki i przyszłej pracy zawodowej.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Dorota Krawontka27.04.2016

I ETAP XVI KONKURSU PAPIESKIEGO W 6-36 HP

W dniu 26 kwietnia 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej odbyły się obrady jury na etapie lokalnym do XVI Konkursu Papieskiego, który w tym roku przebiega pod hasłem „Święty Jan Paweł II orędownikiem miłosierdzia inicjator Światowych Dni Młodzieży”.

Młodzież po zapoznaniu się z regulaminem, miała czas na przygotowanie prac plastycznych i fotograficznych związanych z tematyką konkursu. Jury I etapu wybrało najładniejsze i najbardziej interesujące prace, które spełniały kryteria pod względem oryginalności wykonania, pomysłowości oraz związanych z tematyką konkursu. W kategorii form plastycznych zostały wybrane prace zatytułowane „Niosący Miłosierdzie”, „Miłosierdzie dla nas i całego świata”, „Zaproszenie”. W kategorii fotografia jury wybrało zdjęcia zatytułowane „Miłosierdzie jest światłem miłości”, „Dziękuję Panu bo jest Miłosierny”, „Miłosierdzie Boże-światłem w ciemności”, „Tajemnica Miłosierdzia”. Wybrane prace zostaną przesłane do 6-11 Hufca Pracy w Wadowicach. Laureaci zostaną uhonorowani cennymi nagrodami rzeczowymi i dyplomami podczas imprezy1 finałowej, która odbędzie się w Wadowicach 7 czerwca 2016 roku.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Alina Macioł26.04.2016

ELIMINACJE DO PRZEGLADU AMATORSKIEJ TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ

W dniu 25 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w spotkaniu w budynku hufca gdzie odbyły się lokalne eliminacje do Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej Młodzieży OHP Województwa Małopolskiego „ Wiosna Kulturalna 2016”. Młodzież zapoznała się z regulaminem konkursu oraz jego celem - którego jest umożliwienie uzdolnionym artystycznie uczestnikom OHP zaprezentowanie swoich talentów, kształtowania umiejętności odbioru kultury oraz aktywności i ekspresji twórczej. W kategorii formy muzyczne jury wybrało Zespół Regionalny „Przygrywka”, który przygotował piosenkę góralską „Przyjedź w góry”. W skład zespołu wchodzi Maciej Stanik, Kamil Kozak, Dariusz Surówka, Natalia Ptak. W kategorii wokalista hufiec reprezentować będzie Natalia Ptak z piosenką „Jedna chwila”. W kategorii recytacja Małgorzata Łazarz, która zaprezentowała wiersz Wandy Czubernatowej „ Z jakiej to przycyny Michol pociupoł nowe kierpce na gnotku w środku ciepłego lata”. Natomiast w kategorii formy plastycznej wybrano pracę Katarzyny Pala, Anny Biernat. Uczestnicy 12 maja pojadą na Przegląd gdzie w Trzebińskim Centrum Kultury zaprezentują swoje umiejętności i talenty.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn25.04.2016

ZBIÓRKA ODZIEŻY UŻYWANEJ W 6-36 HUFCA PRACY

W dniu 22 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w zbiórce odzieży używanej dla Fundacji „Pomóżmy Wspólnie”.

Celem akcji jest pomoc dla osób potrzebujących, niepełnosprawnych i dzieci z rodzin bezdomnych, patologicznych i niewydolnych. Przedstawiciele Rady Młodzieży ogłosili zbiórkę odzieży wśród swoich koleżanek i kolegów, którzy chętnie poprzynosili niepotrzebne już rzeczy do budynku hufca. Przyniesiona odzież została posegregowana, poukładana i przekazana Fundacji.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn22.04.2016

DZIEŃ ZIEMI

W dniu 21 kwietnia w przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Ziemi uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w akcji sprzątania świata.

Pierwsza część spotkania dotyczyła poznania zasad bezpieczeństwa i higieny w trakcie wykonywania czynności porządkowych. Następnie uczestnikom zostały przydzielone obszary do sprzątania, które obejmowały centrum Skomielnej Białej, potok skomielniański, pobocza dróg 28 i E7, a także przystanki i wiaty przystankowe. Uczestnicy w trakcie akcji zostali zapoznani z programem autorskim z edukacji ekologicznej pod hasłem „Zadbaj o swoją wieś” w ramach, którego nie tylko dbać będą o czystość swojej miejscowości, ale również udział w akcjach zbierania sprzętów AGD, gabaryty, zakrętki, zbiórka makulatury i złomu. Wyjadą również do Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanym i poznają przyrodę w trakcie pieszych wycieczek po najbliższej okolicy. Program ma na celu promowanie odpowiednich postaw, wzorców i zachowań skierowanych na ochronę naszej przyrody, a także kształtowanie świadomości ekologicznej młodzieży i zdrowego stylu życia. Wszyscy musimy być odpowiedzialni za nasze środowisko.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn22.04.2016

„NIE BIERZEMY, BO NIE CHCEMY”- SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI W ZAKOPANEM

W dniu 20 Kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy- grupa wychowawcza w Zakopanem w ramach programu profilaktyczno- resocjalizacyjnego ,,Nie bierzemy, bo nie chcemy” wzięli udział w spotkaniu ze specjalistą ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem p. Krzysztofem Waksmundzkim.

Głównym celem spotkania było zwrócenie uwagi na problem dopalaczy – uświadomienie szkodliwości tychże substancji dla życia i zdrowia ludzkiego, zagrożeń związanych z zażywaniem środków o niewiadomym składzie i pochodzeniu. Policjanci zapoznali młodzież z procedurami, jakie są podejmowane w przypadku posiadania nielegalnych środków odurzających oraz czym może grozić nabywanie i zażywanie tego rodzaju substancji. W trakcie spotkania, funkcjonariusz zajmujący się profilaktyką społeczną, przypomniał młodym ludziom o konsekwencjach prawnych wynikających z niewłaściwego postępowania. Omówił zasady odpowiedzialności nieletnich za popełnione czyny karalne oraz za zachowania mające cechy demoralizacji. Na zakończenie spotkania uczestnicy dowiedzieli się gdzie mogą szukać pomocy w przypadku kontaktu z substancjami psychoaktywnymi.

Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka19.04.2016

PRZYGOTOWANIA DO SEZONU TURYSTYCZNEGO W RAMACH PROGRAMU „NA TURYSTYCZNYM SZLAKU”

W poniedziałek 18 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej brali udział w zajęciach z tematyki krajoznawstwa i turystyki górskiej.

W ramach realizowanego autorskiego programu z zakresu edukacji turystycznej i regionalnej „Na turystycznym szlaku” młodzież poznała zasady bezpieczeństwa, kultury w grupie oraz względem turystów przebywających na szlaku. Pierwszym etapem przygotowania wycieczki było określenie celu i trasy przejścia. W trakcie zajęć uczestnicy pracowali z mapą turystyczną, przewodnikami oraz wyszukiwali informacji w internecie. Poznali telefony alarmowe wykorzystywane w niebezpiecznych sytuacjach w górach. Młodzież opracowując trasę wycieczki brała pod uwagę długość szlaku turystycznego z uwzględnieniem czasu przejścia wliczając przerwy na wypoczynek, posiłek. Podczas zajęć poruszono również temat odpowiedniego ubioru, indywidualnego wyposażenia turysty typu telefon komórkowy, peleryna, jedzenie, picie oraz – czekoladę, która doda energii po trudzie wędrówki. Młodzież przebywając na szlaku będzie miała okazję wykorzystania w praktyce wiadomości i umiejętności nabyte podczas zajęć, korzystania z mapy, kompasu w terenie, obserwacji zjawisk zachodzących w tak szczególnej porze roku, jaką jest wiosna. Będzie to wspaniały czas wykorzystany dla zdrowia młodego człowieka, ale i doznań wizualnych z wykorzystaniem budzącej się przyrody.

Tekst:Alina Macioł, Zdjęcia:Dagmara Pustuła13.04.2016

LEKCJA HISTORII W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 12 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu, na którym poznali karty historii i wydarzenia związane z Polską i Polakami. By upamiętnić 76 Rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 6 rocznicę tragicznych wydarzeń w Smoleńsku wzięli udział we Mszy Św. w Kościele pod wezwaniem Św. Sebastiana a następnie w budynku hufca przygotowali gazetkę tematyczną. W związku z przypadającą rocznicą Chrztu Polskiego wysłuchali prelekcji na temat początków państwa polskiego i polskiego kościoła katolickiego, a także czytali teksty źródłowe Kroniki Thietmara, Galla Anonima, Wincentego Kadłubka i wyjaśniali trudne niezrozumiałe wyrazy. Uczestnicy zwrócili uwagę na fakt, że naszym obowiązkiem patriotycznym jest odkrywać to, co jest ważne w historii, ale również z wiarą i nadzieją patrzeć w przyszłość. Spotkanie było kolejną lekcją historii.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn08.04.2016

POMYSŁ NA AKTYWNOŚĆ W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 7 kwietnia 2016 roku uczestnicy spotkali się w hufcu w Skomielnej Białej by przygotować prezentację komputerowa do konkursu „Aktywność dobry wybór”. Przed przystąpieniem do prac młodzież zapoznała się z głównymi celami konkursu. W wyniku dyskusji doszli do wniosku, iż opracują i przedstawią działalność hufcowego zespołu „Przygrywka”, który został utworzony rok temu i reprezentował hufiec jak również Wojewódzką Komendę OHP na wielu imprezach ogólnopolskich, wojewódzkich oraz regionalnych. Uczestnicy krok po kroku przypominali sobie przedsięwzięcia i skrupulatnie je opisywali tworząc prezentację. Działaniom towarzyszyły nie tylko wspomnienia, ale i fantastyczna wymiana doświadczeń, informacji i wniosków. Wspólnie stwierdzili, iż tradycja, pielęgnowanie regionalizmu, ukazywanie kultury naszego regionu to wspaniałe przesłanie, którego podjęli się młodzi ludzie. To nie tylko śpiew, muzyka i taniec, ale również wzajemna integracja, która jest tak ważna w dzisiejszym trudnym świecie.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn05.04.2016

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY- STOP DOPALACZOM

W dniu 4 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej spotkali się w hufcu by przygotować plakat oraz hasło „antydopalaczowe” w ramach Wojewódzkiego Konkursu Profilaktycznego. Przed rozpoczęciem prac młodzież wysłuchała prelekcji na temat zgubnych skutków sięgania po substancje psychoaktywne zwłaszcza dopalacze a następnie w dyskusji podjęła temat niebezpieczeństw grożącym wszystkim, którzy je stosują. Zwróciła uwagę, iż tylko prowadzenie intensywnych działań edukacyjnych i informacyjnych, a także aktywizowanie młodych ludzi może zmniejszyć ten narastający problem. Uczestnikom podczas przygotowywania plakatu najtrudniej było wymyślić hasło, które byłoby wymowne, ale zarazem zniechęcałoby do podejmowania zachowań ryzykownych i uświadomiło, jakie zdrowotne i społeczne konsekwencje grożą im na skutek zażywania substancji psychoaktywnych. Udział w konkursie organizowanym przez MWK OHP oraz 6-33 ŚHP w Nowym Sączu jest tylko częścią realizowanych przedsięwzięć w ramach programu wojewódzkiego pt: „Dopal Dopalaczom”, w którym biorą udział uczestnicy hufca. Inne to zajęcia wychowawcze, spotkania na hali, udział w biegu, wyjazdy kulturalno-oświatowe do kina w Krakowie, w Rabce, wycieczki piesze, spotkania z przedstawicielami policji, pedagogami. W ramach profilaktyki młodzież bierze udział w zajęciach w świetlicy środowiskowej: -kółkach zainteresowań, zajęciach wyrównawczych, wolontariacie, a także w warsztatach edukacyjnych, organizowane są spotkania z rodzicami, a także realizowane programy edukacyjno-profilaktyczne i resocjalizacyjne. Natomiast kadra hufca bierze udział w konferencjach, szkoleniach i warsztatach. Wszystkie te działania mają przyczynić się do budowania szeroko pojętej profilaktyki używania substancji psychoaktywnych ze szczególnym uwzględnieniem tzw. dopalaczy.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Dorota Krawontka04.04.2016

PAMIĘTAMY O XI ROCZNICY ŚMIERCI ŚW. JANA PAWŁA II

W dniu 1 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w XI rocznicę śmierci Jana Pawła II. Wykorzystując dostępne materiały, przygotowali gazetkę tematyczną a następnie oglądali film pt: „Karol – człowiek, który został papieżem”. W drugiej części spotkania pojechali do Rabki Zdroju i pod pomnikiem Jana Pawła II w Parku Uzdrowiska Rabka zapalili znicze i odmówili modlitwę. Podążając ścieżkami drogi krzyżowej, która znajduje się przy Kościele Świętej Magdaleny, przypomnieli postać Ojca Świętego, miejsca, które odwiedził i sprawy, które były bliskie jego sercu. Zwrócili uwagę na fakt, iż Ojcu Świętemu szczególnie bliscy byli ludzie potrzebujący, chorzy, niepełnosprawni, dla których jest orędownikiem miłosierdzia, ale także ludzie młodzi, w których pokładał nadzieję na przyszłość. Uczestnicy w tym dniu zapoznani zostali z regulaminem XVI Konkursu Papieskiego a także z idą Światowych Dni Młodzieży i spotkania w Krakowie. Organizacja tego dnia skłoniła młodych ludzi do pogłębienia swojej wiary oraz do poszukiwania i odkrywania swojej drogi życiowej, kształtowaniu życiowych postaw i „wyobraźni miłosierdzia”.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Dorota Krawontka31.03.2016

W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ MECHANICY WALCZĄ O UDZIAŁ W KONKURSIE

W dniu 22 marca w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej rozstrzygnięto I etap konkursu „Sprawny w zawodzie, bezpieczny w pracy – mechanik pojazdów samochodowych. Konkurs składał się z dwóch etapów – teoretycznego, podczas którego uczestnicy zmagali się z pytaniami zawartymi w teście oraz praktycznego, w trakcie którego mechanicy wykonywali naprawy układu hamulcowego pojazdu. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja składająca się z instruktora praktycznej nauki zawodu oraz kadry OHP. Komisja oceniała nie tylko umiejętności praktyczne, ale również organizowanie stanowiska pracy, wykonywanie czynności zgodnie z przepisami BHP jak również umiejętność współpracy w grupie. Udział młodzieży w rywalizacji zawodowej jest doskonałą formą przygotowania do egzaminów końcowych jak również zwrócenie uwagi na ewentualne braki i niedociągnięcia. W ogólnej ocenie komisja konkursowa stwierdziła dobre przygotowanie uczestników kończących naukę zawodu mechanik pojazdów samochodowych. W II etapie konkursu 6-36 Hufiec Pracy reprezentować będą uczestnicy którzy zdobyli największą ilość punktów Jąkała Kamil, Jankoś Dawid.

Tekst i zdjęcia: Alina Macioł30.03.2016

ROZGRYWKI W TENISA STOŁOWEGO W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 29 marca w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyły się rozgrywki w tenisa stołowego jako eliminacje lokalne do Wojewódzkich Mistrzostw OHP w Tenisie Stołowym. Do gry przystąpiło 8 uczestników, którzy rozgrywali turniej do 2 przegranych meczy. Rywalizacja była ogromna, chłopcy wykazali się nie tylko umiejętnościami sportowymi, współpracą ale i rywalizacją według zasady fair play. Najlepszy okazał się Kamil , który 16 kwietnia pojedzie na Mistrzostwa do Nowego Sącza. Sportowe spotkanie było również okazją do rozmowy na temat realizowanego programu autorskiego’’ Aktywnie, zdrowo i sportowo w ramach, którego młodzi ludzie mają okazję wdrażać się do aktywnego stylu życia, realizując swoje pasje i zainteresowania. Trzeba zaznaczyć , że w hufcu stół do tenisa i rozgrywki w tę dyscyplinę sportową cieszą się dużym zainteresowaniem. Chłopaki wracając z praktyk w miarę wolnego czasu wstępują do świetlicy i rozgrywają mecze spędzając kulturalnie swój wolny czas.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn25.03.2016

KONKURS PALM I PISANEK WIELKANOCNYCH

Już po raz kolejny przed Świętami Wielkanocnymi 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej w ramach działalności Świetlicy Środowiskowej ogłosił konkurs palm i pisanek wielkanocnych. W wielki piątek w godzinach porannych do Hufca przybyli młodzi Skomielnianie oraz uczestnicy OHP, którzy przygotowali palmy i pisanki wielkanocne. W tym roku do konkursu zgłoszono 35 palm oraz 20 pisanek. Wszystkie pięknie wykonane, pielęgnujące tradycje i zwyczaje ozdobione, bukszpanem, bibułą i wstążkami. Dlatego każdy uczestnik otrzymał słodką paczkę do koszyczka wielkanocnego ufundowaną przez Gminę Lubień. W przygotowaniu konkursu i organizacji spotkania pomogli wolontariusze – uczestnicy hufca, którzy na zakończenie podzielili się symbolicznym chrzanem, jajkiem i złożyli sobie życzenia. Podczas spotkania panowała atmosfera radości z nadchodzących Świąt Wielkanocnych, które są zwiastunem wiosny i ciepła, budzącej się do życia przyrody i nowego życia.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Mateusz Augustyn24.03.2016

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

W dniu 23 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej spotkali się w budynku jednostki by symbolicznie podzielić się jajkiem z chrzanem oraz złożyć sobie nawzajem świąteczne życzenia. Młodzież wysłuchała opowieści wielkanocnej a także poznała tradycje i zwyczaje związane ze świętem Zmartwychwstałego Chrystusa. Za swoje działania na rzecz hufca, aktywność, reprezentowanie w konkursach i zawodach każdy z obecnych uczestników otrzymał paczkę świąteczną ze słodyczami do koszyczka wielkanocnego. Uczestnicy udali się na zasłużony odpoczynek, by po świętach w pełni sił i zapału wrócić na praktykę i do szkoły.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Alina Macioł23.03.2016

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY - GRUPA WYCHOWAWCZA W ZAKOPANEM W NOWEJ SIEDZIBIE

W dniu 22 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy grupa wychowawcza w Zakopanem wzięli udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby Gimnazjum w budynku przy ulicy Modrzejowskiej 5. Zebranych w sali sportowej przywitała pani dyrektor Liliana Prześlica, po czym przedstawiciele władz lokalnych dokonali uroczystego otwarcia, a ksiądz poświęcił budynek i pobłogosławił zebranych. Następnie głos zabrał - Starosta Powiatu Tatrzańskiego p. Piotr Bąk. Młodzież pod kierunkiem p. Barbary Knapczyk przygotowała i przedstawiła program artystyczny pt. „Dla szkoły miej serce…”. Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście zwiedzili szkołę i spotkali się przy wielkanocnym jajku by porozmawiać na temat planów i przyszłości szkoły w tym działalności OHP na terenie Zakopanego i pobliskich miejscowości.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Dorota Krawontka21.03.2016

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE PALM DLA 6-36 HP W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 20 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej otrzymali wyróżnienie w kategorii Najpiękniejsza Palma w Konkursie Palm Wielkanocnych organizowanym przez Parafię pod wezwaniem Św. Sebastiana w Skomielnej Białej. 9 metrowa palma wzbudziła zachwyt nie tylko Jury w skład którego weszli znawcy regionalizmu, plastycy p. Elżbieta Pasierb. p. D. Masłowski oraz. p. R. Miśkowiec, ale również społeczności lokalnej. Wyróżniła się z pośród innych nie tylko wysokością ale także wykonaniem. Ozdobiona była kwiatami w kolorach białym i czerwonym symbolizując barwy narodowe ale również ukazując patriotyzm, którego uczy się młodzież związana z hufcem w Skomielnej Białej. Rozstrzygnięcie konkursu, rozdanie dyplomów i nagród miało miejsce po Uroczystej Mszy Świętej. Oryginalna palma wraz z innymi wyróżnionymi ozdobi przez najbliższe tygodnie główną ścianę Kościoła Parafialnego pod wezwaniem Św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn17.03.2016

TARGI EDUKACYJNE

W dniach 15-16 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wraz z kadrą wychowawczą oraz doradcą zawodowym wzięli udział w Targach Edukacyjnych. 15 marca stoisko hufca prezentowane było na targach zorganizowanych w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rabie Wyżnej. Swoje wystawnictwo miały również Szkoły Ponadgimnazjalne z Rabki Zdrój, Czarnego Dunajca, Nowego Targu oraz Jordanowa. Targi dla licznie przybyłych gimnazjalistów zorganizowane zostały po raz pierwszy w tym miejscu. Natomiast 16 marca hufiec przygotował swoje stoisko na XIII Targach Edukacyjnych Powiatu Myślenickiego w Hali Sportowej Zespołu Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach. Organizatorem targów powiatowych był Starosta Powiatu Myślenickiego oraz Zespół Szkół. Na hali sportowej prezentowały się liczne szkoły z powiatu ale również Poradnie Psychologiczno Pedagogiczne. Ofertą hufca zainteresowana była młodzież, która przybyła z pobliskich gimnazjów. Targi Edukacyjne to doskonały sposób pokazania bogatej oferty 6-36 Hufca Pracy, jego przedsięwzięć i szeroko pojętej działalności. Jest to również forma promocji jednostki, która działa na terenie powiatu od 20 lat, pomagając młodzieży na lokalnym rynku pracy.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn15.03.2016

PALMA WIELKANOCNA

Święcenie Palmy to zwyczaj związany ze Świętami Wielkanocnymi. Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej biorący udział w programie „Nieprzemijające wartości” kultywując tradycje regionalne postanowili w tym roku przygotować palmę by zanieść ją w Niedzielę Palmową do Kościoła p.w. Św. Sebastiana i wziąć udział w konkursie. Rada Młodzieży podjęła inicjatywę iż w tym roku będzie ona w kolorach biało-czerwonym symbolizując nasze barwy narodowe. Przygotowanie palmy trwało kilka tygodni. Młodzież spotykała się w hufcu gdzie podczas zajęć plastycznych zrobiła kilkadziesiąt kwiatów z bibuły. W robieniu kwiatów pomagały również gospodynie ze Skomielnej Białej, które chętnie przychodziły do hufca by pokazać swoje umiejętności i przekazać je młodym ludziom. Ostatnim etapem wykonywania palmy było przygotowanie 9 metrowego szkieletu drewnianego, który został ozdobiony kwiatami z bibuły, bukszpanu i gałązek wierzby. W niedzielę palmową uczestnicy zaniosą palmę do Kościoła i wezmą udział w uroczystej mszy świętej po czym ozdobi ona budynek hufca i jak zwyczaj mówi będzie chronić wszystkich przed chorobami i wszelkim złem.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn11.03.2016

NOWY SEZON SPOTKAŃ „PRZYGRYWKI” W 6-36 HUFCU PRACY

Zespół regionalny „Przygrywka” działający przy 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej 10 marca po zimowej przerwie wznowił spotkania i rozpoczął próby do nowego sezonu swoich występów. Grupa, która składa się z uczestników hufca już drugi rok przygotowuje wspólne śpiewki i utwory na skrzypce, basy i śpiew po czujnym okiem p. komendant. Repertuar związany jest z regionem gór szczególnie Podhala. Młodzież występowała już m.in. w Nowym Sączu na inauguracji obecnego roku szkoleniowego, w Krakowie w Łagiewnikach na obchodach rocznicy nadaniu imienia Św. Jana Pawła II Patronem OHP, Wojewódzkiej i Ogólnopolskiej Wigilii OHP oraz na V Wojewódzkim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego. Spotkania służą nie tylko doskonaleniu gry i śpiewu, ale również poznaniu siebie i wzajemnej integracji. Natalia, Darek, Maciej i Kamil to wspaniali aktywiści, chętni do różnego rodzaju pozytywnych działań mających świadomość potrzeby własnego rozwoju i własnych talentów. Nie pytają po co, za ile nie marudzą nie pokazują swoich słabości, zawsze uśmiechnięci chętni na kolejne spotkania w ramach których pielęgnują tradycję, kultywują regionalizm i utrwalają ślady przeszłości związanej z miejscem w którym żyją. A przecież każde kolejne przedsięwzięcie z ich udziałem to historia, którą tworzą dla dobra kolejnych pokoleń.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn08.03.2016

I ETAP KONKURSU ,,SPRAWNY W ZAWODZIE –FRYZJER” W 6-36 HP

8 marca w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej odbył się I etap Ogólnopolskiego Konkursu „Sprawny w zawodzie- fryzjer”. Konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach teoretyczny oraz praktyczny. Pod czujnym okiem komisji uczestniczki przystąpiły do rozwiązania testu składającego się z 30 pytań , sprawdzającego wiedzę i umiejętności z zakresu kwalifikacji właściwych dla zawodu fryzjer. Kolejnym etapem była część praktyczna, podczas której zawodniczki na główkach treningowych prezentowały techniki nakręcania trwałej ondulacji wodnej, kręcenie loczków i układanie fal. Następne 45 minut przeznaczono na przygotowanie upięcia na modelce. Tegoroczny motyw przewodni konkursu był pod hasłem „Nowoczesna panna młoda”. Ponadto oceniono umiejętność przygotowania stanowiska pracy, dobór odpowiednich technik oraz narzędzi. Komisja konkursowa składająca się z kadry 6-36 HP oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu po podsumowaniu wyników wyłoniła laureatkę Dominikę Goryl, która będzie reprezentować hufiec podczas etapu wojewódzkiego.

Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka08.03.2016

KARTKI WIELKANOCNE W 6-36 HP

W dniu 7 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej zakończyli prace związane z przygotowaniem kartek wielkanocnych do konkursu na Kartkę Wielkanocną organizowanego przez Krajowe Duszpasterstwo OHP oraz Komendę Główną OHP. Młodzież wykonała kartki wykorzystując różne środki plastyczne- kredki, plastelinę, farby ale również materiały przyrodnicze- listki suszone, płatki kwiatów, bazie. W czasie spotkań podczas których wykonywano kartki uczestnicy poznali tradycje Świąt Wielkanocnych związane z regionem Podhala ale także innych części naszego kraju. Porównywali zwyczaje dawniej i dziś. Wspólnie stwierdzili iż kultywowanie zwyczaju robienia kartek i wysyłania życzeń to niestety zanikające tradycje, które powinni pielęgnować świadomi kultury ludzie. Smsy, życzenia poprzez komputer nie są tym samym co życzenia otrzymane na samodzielnie zrobionej kartce.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn07.03.2016

UCZESTNICY 6-36 NA PŁYWALNI W MYŚLENICACH

W dniu 4 marca uczestnicy wzięli 6-36 HP wzięli udział w wyjeździe na basen do Myślenic by potrenować pływanie przed Wojewódzkimi Mistrzostwami OHP w Pływaniu, które odbędą się 9 marca. Młodzież poznała regulamin korzystania z pływalni i pod okiem trenera wykonywała szereg ćwiczeń przygotowujących ich do zawodów. Miała przy tym możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i poznanie swoich możliwości biorąc udział w rywalizacji pomiędzy sobą. Pobyt na pływalni AQUARIUS w Myślenicach był również doskonałą formą propagowania zdrowego stylu życia i spędzenie wolnego czasu w piątkowe popołudnia.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn04.03.2016

ZDROWIE NAJWYŻSZĄ WARTOŚCIĄ

W dniu 03 marca 2016 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez pedagog Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu panią Katarzynę Burtan. Młodzież wysłuchała prelekcji na temat zdrowia jako najwyższej wartości, dzięki której człowiek może realizować swoje pasję, aspiracje i marzenia, a tym samym poprawić jakość życia, zmienić świat. Uświadomienie każdemu człowiekowi iż warto o nie dbać poprzez regularną profilaktykę było to głównym założeniem organizowanego spotkania. Uczestnicy zostali zapoznani z formami zapobiegania różnym chorobom między innymi układu krążenia, otyłości. Następnie obejrzeli film na temat wirusa HPV inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, którym łatwo można się zarazić poprzez kontakty płciowe. Po obejrzeniu rozpoczęła się burzliwa dyskusja na temat wirusa oraz jak zapobiec, aby się nie zarazić. Młodzież na koniec została uświadomiona iż zdrowy styl życia, aktywność fizyczna oraz skuteczne leczenie może przynieść pozytywne efekty.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn03.03.2016

Z PROFILAKTYKĄ NA TY W ZAKOPANEM

W dniu 02 marca 2016roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy- grupa wychowawcza w Zakopanem wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym prowadzonym przez kuratora, pedagoga panią Moniką Krośnicką-Broś. Uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali pogadanki dotyczącej bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, rowerzysty oraz pasażera. Młodzież została również uwrażliwiona na potrzebę bycia widocznym na drodze. Ponadto podczas spotkania uczestnicy zostali zaznajomieni z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczących przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości. Pani pedagog uświadomiła młodzież o grożących im niebezpieczeństwach, związanych z narkomanią, piciem alkoholu, paleniem papierosów i przemocą w rodzinie. Pouczyła o odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych, odpowiedzialności za wymuszenia i rozboje, za niszczenie mienia publicznego i społecznego, a nawet wagarowanie. Dużo uwagi poświęcono zjawisku cyberprzemocy, stalkingu, nakłaniając młodzież do rozważnego zamieszczania wszelkich informacji, czy fotografii na portalach internetowych.

Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka02.03.2016

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W 6-36 HP

W dniu 1 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą o godzinie 10:30 w kościele p.w. Świętego Sebastiana w Skomielnej Białej w intencji Żołnierzy Wyklętych- Zgrupowania Partyzanckiego” Błyskawica”-mjr Józefa Kurasia „Ognia” i Oddziału Partyzanckiego „Wiarusy” działającego na terenie Podhala w latach 1945-1949. Następnie przedstawiciele młodzieży zapalili znicze pod Pomnikiem Pamięci znajdującego się przy cmentarzu w Skomielnej Białej. W budynku hufca obejrzeli film pt: „Inka1946”, po którym długo rozmawiali o historii kraju i okresu czasu Żołnierzy Wyklętych.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Alina Macioł29.02.2016

Uczestnicy 6-36 w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 28 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który odbył się w Rabce Zdrój, a którego organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury oraz Fundacja Wolność i Demokracja. Celem biegu było utrwalenie i poznanie historii kraju, o której nie mówi się na co dzień, oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych ale także promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. W biegu wzięli udział starsi i młodsi więc służył również integracji międzypokoleniowej społeczności lokalnej. Niemal każda instytucja i grupa miała swoich reprezentantów w tym przedsięwzięciu. Nie mogło zabraknąć również uczestników OHP. Bieg rozpoczął się startem przed Amfiteatrem, jego trasa wynosiła 1963 m. co było odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak pseudonim Lalek. Trasa przebiegała przez park, deptak, tężnię, kino. Meta również wyznaczona była koło rabczańskiego amfiteatru ,gdzie miało miejsce wręczenie medali, pucharów i dyplomów. 9 osobowa grupa młodzieży z hufca ukończyła bieg, otrzymała medale, dyplomy, koszulki i inne gadżety. Z reprezentacji najlepszy okazał się Darek i Kamil, którzy przybiegli do mety w czołówce. Młodzież obejrzała również w tym dniu pokaz grupy rekonstrukcyjnej oraz wystawę. Poprzez udział w biegu uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn22.02.2016

KARTKI ŚWIĄTECZNE DLA STOWARZYSZENIA OSÓB UPOŚLEDZONYCH UMOSŁOWO W RABCE ZDROJU

19 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej zakończyli wykonywanie kartek świątecznych dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Rabce Zdrój. Tym razem kartki są o tematyce wielkanocnej zostaną one przekazane zarządowi Stowarzyszenia i wystawione na kiermaszu świątecznym z którego dochód przekazany będzie dla członków koła w Rabce. Uczestnicy Hufca od lat włączają się aktywnie w działania na rzecz osób niepełnosprawnych, również nie tylko pomagają tym którzy tego najbardziej potrzebują ale uczą się przy tym empatii i wrażliwości. Poznają życie w którym najważniejsze jest przestrzeganie wartości , zrozumienia, cierpliwości pokory to cechy najważniejsze w codziennym życiu. Do akcji robienia kartek włączają się również zaprzyjaźnione mieszkanki Skomielnej Białej, które popołudniami w każdy czwartek przychodzą do świetlicy środowiskowej. Spotkaniom towarzyszą godziny rozmów i wymiany doświadczeń, które służą wzajemnemu poznaniu i wzajemnej integracji.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn19.02.2016

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W 6-36 HUFCU PRACY

21 lutego obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, dlatego w czwartek 18 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach mających na celu dostrzeżenie roli języka ojczystego w rozwoju człowieka jako jednostki i jako członka społeczeństwa. Młodzież wysłuchała informacji na temat historii obchodów tego dnia ustanowionego przez UNESCO, które w tym roku zwróciło uwagę na „marginalizację i wykluczenie mniejszości przez brak dostępu do edukacji w językach ojczystych”. Podczas dyskusji zwrócili uwagę na fakt iż problem ten dotyczy też mniejszości narodowych w Polsce np. Kaszubów, Ślązaków. Mieszkańcy tych terenów są Polakami ale mają swoją odrębną historię, kulturę i język którym posługują się na co dzień. W tym dniu w ramach pielęgnowania kultury języka ojczystego uczestnicy czytali fragmenty książki „Przez stulecie” opracowaną przez Stanisława Aleksandrzaka. Omówili po tym trudne niezrozumiałe słowa, zwrócili też uwagę na słownictwo dzisiejszych młodych ludzi, które często jest niepoprawne, pełne sloganów, ubogie językowo. Następnie wzięli udział w pisaniu dyktanda, które zostało sprawdzone i wyłoniono zwycięzcę - Kamila Jąkałę, który otrzyma dyplom i nagrodę książkową.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Alina Macioł17.02.2016

MALOWANIE W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 16 lutego 2016 roku w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej zostały zakończone prace malarsko-konserwacyjne mające na celu odświeżenie ścian pomieszczeń w których odbywają się zajęcia dla młodzieży. Odmalowano salę wykładową, pomieszczenie świetlicowe, korytarz oraz biuro. Prace wykonano systemem gospodarczym, do pomocy włączyli się uczestnicy hufca, którzy uczą się zawodu monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie w zakładzie ELREMOT. Część farby do malowania zasponsorowała pani Teresa Rapta z firmy „RAPTA” z Rabki, która od lat zatrudnia pracowników młodocianych w ramach OHP. Po remontach w całym budynku zrobiło się czysto i schludnie. Sala wykładowa lśni bielą, a biuro pachnie jeszcze świeżo malowaną farbą. W tym roku mija 20 lat działalności Hufca Pracy w Skomielnej Białej. Remonty budynku są wstępnymi przygotowaniami do obchodów i organizacji spotkań.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn16.02.2016

KONKURS INFORMATYCZNY W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 15 lutego 2016 roku w 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej odbył się wewnętrzny etap konkursu informatycznego, którego celem było wyłonienie najlepszego uczestnika reprezentującego naszą jednostkę w etapie Wojewódzkim Konkursu. W eliminacjach do konkursu wzięło udział 5 uczestników, którzy interesują się informatyką jak również aktywnie korzystają z zajęć kółka informatyczno-komputerowego, które pozwala im poszerzać swoją wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. Na wstępie spotkania młodzież zapoznała się z regulaminem XI Konkursu Wiedzy Informatycznej Młodzieży Małopolskiej WK OHP. Po czym przystąpiła do rozwiązywania testu z zakresu komputera, internetu, oprogramowania systemów operacyjnych. W drugiej części spotkania przygotowali prezentację multimedialną uwzględniając różne techniki informatyczne. Komisja konkursowa wyłoniła najlepszego kandydata, którym został Mateusza Węglarczyka, uczestnik uzyskał największą ilość punktów w konkursie.

Tekst:Dorota Krawontka, Zdjęcia:Dagmara Pustuła11.02.2016

ROZGRYWKI W SZACHY I PIŁKARZYKI

W dniu 10 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy spotkali się w hufcu na kolejnym spotkaniu szachowym organizowanym w ramach programu „Aktywnie, zdrowo i sportowo” uczestnicy poznali zasady i reguły gry w szachy, formy rozgrywek, a spośród grających wyłonili najlepszych, którzy wezmą udział w Ogólnopolskim Konkursie Szachowym organizowanym w Rabce Zdroju. Młodzież, która nie jest zainteresowana szachami i nie wykazuje takich zdolności wzięła udział w rozgrywkach w piłkarzyki. Ta gra stołowa cieszy ogromnym powodzeniem. Grający muszą się wykazać nie tylko znajomością przepisów gry w piłkę nożną ale i sprawnością manualną, by obronić jak największa liczbę bramek przeciwnika.

Zajęcia w budynku hufca organizowane są dla młodzieży w celu zagospodarowania ich czasu wolnego. Mają one pokazać zdrowe i bezpieczne spędzanie go z dala od używek z dużą energią aktywności chęci i nowych pomysłów.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn09.02.2016

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W dniu 08 lutego 2016 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w zajęciach komputerowych prowadzonych przez doradcą zawodowego p. Agnieszkę Firek, młodzież poznała zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Uczyła się obsługi programów zwracając uwagę na fakt, iż nie wszystkie treści które zawarte są w Internecie są bezpieczne dla młodego człowieka. Z drugiej strony Internet to skarbnica wiadomości compedium wiedzy, którą można zdobyć i wykorzystać w swoich działaniach. Uczestnicy poprzez zajęcia nabyli praktyczne umiejętności posługiwania się internetem, który jest niezbędny do wykorzystania podczas poszukiwania pracy. Zdobyli umiejętności dotyczące bezpiecznego przeglądania stron internetowych związanych z ofertą pracy oraz wysyłania aplikacji.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn08.02.2016

PRZYGOTOWANIE DO BALU

W dniu 5 lutego uczestniczki 6-36 Hufca Pracy Małgorzata i Klaudia wzięły udział w przygotowaniach do Charytatywnego Balu Walentynkowego, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Rabce Zdrój. Bal odbył się 6 lutego w Ośrodku Wypoczynkowym „Sokolica”. Patronat Honorowy nad balem objął Poseł na Sejm RP Edward Siarka. Uczestniczki pomagały w dekoracji sali balowej, pracach kuchennych oraz w przygotowaniach przekąsek do płyty zimnej. Praca w charakterze wolontariatu zorganizowana została w ramach porozumienia o wolontariacie pomiędzy Wojewódzką Komendą OHP, a Stowarzyszeniem. Ma ona nie tylko pomóc w przygotowaniach ale również ukazać ważność tematyki wolontariackiej pracy na rzecz innych. W tym także dniu w ramach kolejnego porozumienia o wolontariacie uczestnicy hufca pomagali podczas organizacji Dnia Babci i Dziadka, którego organizatorem było Przedszkole Samorządowe w Skomielnej Białej. Dbali o nagłośnienie i porządek podczas imprezy.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Dagmara Pustuła05.02.2016

TŁUSTY CZWARTEK W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

Czwartek 4 lutego obchodzony był w hufcu tradycyjnie jako „tłusty czwartek”. W tym dniu każdy uczestnik, który odwiedził jednostkę skosztował smacznego pączka z lukrem, cukrem pudrem, różą, czy czekoladą. Pączki przygotowane zostały przez koleżanki i kolegów uczących się zawodu cukiernik w zakładzie cukierniczym w Naprawie oraz Lubniu. Pączki smakowały również uczestnikom grupy wychowawczej w Zakopanym, którzy z apetytem częstowali się słodkościami. Uczestnicy w Skomielnej Białej w tym dniu przyłączyli się również do akcji zorganizowanej przez Szkołę Podstawową „Wyślij pączka do Afryki” w ramach której podarowali 100 pączków na cele charytatywne. Uzyskane środki finansowe ze sprzedaży pączków zostały przekazane Braciom Kapucynom, którzy prześlą fundusze na rzecz głodnych dzieci z Afryki.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn01.02.2016

ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 23 stycznia uczestnicy 6-36 spotkali się w budynku hufca w Skomielnej Białej by przygotować do oddania surowce wtórne tj. makulaturę i plastikowe korki. Młodzież przez okres ferii zimowych przyniosła do jednostki kolorowe gazety, stare niepotrzebne zeszyty, pudełka i stare opakowania papierowe, które po przesegregowaniu oddano do punktu odbioru makulatury w Nowym Targu. Natomiast korki plastikowe, których uzbierały się dwa worki zostają przekazane Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzonym Umysłowym, które zorganizowało zbiórkę korków na zakup wózka dla niepełnosprawnego chłopca. Uczestnicy hufcu rozpoczęli zbiórkę elektro-śmieci, starego sprzętu radiowo telewizyjnego oraz gospodarstwa domowego. Po raz kolejny biorą również udział w realizacji programu „Zadbaj o swoją wieś”, dbając o środowisko w którym żyją i którego są nieodłączną częścią.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn25.01.2016

ROZWIJAMY SWOJE KOMPETENCJE W 6-36 HUFIEC PRACY

Dzień 22 stycznia w 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej przebiegał pod hasłem „Rozwijamy swoje kompetencje”. Uczestnicy spotkali się w hufcu na warsztatach aktywnego poszukiwania pracy prowadzonych przez doradcę zawodowego Młodzieżowego Centrum Kariery p. Agnieszkę Firek. Poprzez giełdę zawodów poznali różne rodzaje prac i potrzebnych kompetencji, uczyli się pisania dokumentów aplikacyjnych oraz różnych pism urzędowych. Tegoroczni absolwenci poznali regulamin działania Klubu Absolwenta oraz harmonogram Wojewódzkiego Konkursu Sprawny w Zawodzie. Zainteresowana młodzież wyraziła chęć udziału w konkursach w zawodzie: murarz, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz i fryzjer. Na zakończenie spotkania uczestnicy wzięli udział w warsztatach kosmetycznych prowadzonych przez p. Ewę Paciej – konsultantkę firmy Avon.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Dorota Krawontka22.01.2016

ARTYSTYCZNIE W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 21 stycznia w budynku 6-36 Hufca Pracy odbyły się zajęcia plastyczne w ramach których Aktywni z Rady Młodzieży przygotowali szablony i wzory na kartki świąteczne dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koła w Rabce Zdroju. W tym też dniu uczestniczki hufca udały się do budynku Fili Gminnego Ośrodka Kultury w Skomielnej Białej by w charakterze wolontariatu zorganizować zabawy dla dzieci, które w okresie ferii zimowych korzystają z oferty zajęciowej proponowanej przez instytucję kultury. Wolontariuszki pomagały podczas zajęć plastycznych przygotować pejzaż zimowy składający się z kilku części, który później został sklejony w jedną całość oraz czuwały nad przebiegiem zajęć.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Dagmara Pustuła21.01.2016

WIZYTA KOLĘDOWA W 6-36 HP

W dniu 20 stycznia w budynku hufca uczestnicy 6-36 ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu kolędowym z udziałem Księdza Proboszcza - Ryszarda Pawlusia. Ksiądz Proboszcz udzielił młodzieży i kadrze Błogosławieństwa Bożego. W słowach skierowanych do młodych zwrócił uwagę na wartości, którymi powinien kierować się każdy człowiek w codziennym swoim życiu. Podkreślił fakt, iż corocznie 20 stycznia obchodzony jest w Skomielnej Białej Odpust Parafialny ku czci Św. Sebastiana Patrona Parafii którego obraz ozdabia ściany jednostki. 60 letni obraz Św. Sebastiana męczennika jest nieodłącznym elementem babcinego domku-miejsca w którym znajduje się hufiec. Uczestnicy po spotkaniu z Księdzem Proboszczem długo rozmawiali o postaci Św. Sebastiana. Poznali nie tylko jego męczeńskie życie ale i bohaterstwo, którym się wykazał. Zwrócili uwagę na fakt iż każdy człowiek powinien dążyć do doskonałości i wytrwale osiągać cele swojego życia pamiętając o najważniejszych wartościach.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn20.01.2016

WYJAZD DO KINA UCZESTNIKÓW 6-36 HP W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 19 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej w ramach realizowanego programu w okresie ferii zimowych pod hasłem „Artystycznie i Sportowo” wyjechali do kina Cinema City w Krakowie na film „Gwiezdne wojny”. Młodzież, która w tym dniu odbywała praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy wzięła udział w seansie filmowym w kinie śnieżka w Rabce Zdrój. W tym także dniu w budynku hufca odbyło się spotkanie karnawałowe połączone z degustacją pizzy przygotowanej w pizzerii w Skomielnej Białej. Młodzież korzysta z zorganizowanych zajęć. Chętnie przychodzi do hufca, by wziąć udział w zajęciach sportowych czy artystycznych. Również bierze udział w wyjazdowych formach spędzania wolnego czasu. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, dofinansowane z Wojewódzkiej Komendy OHP oraz Wójta Gminy Lubień w ramach podpisanej umowy dotyczącej realizacji programu „Zadbaj o swoją wieś”.

Tekst:Marta Augustyn, Zdjęcia:Dorota Krawontka19.01.2016

„GÓRA GROSZA W 6-36 HP”

Okres ferii zimowych to czas kiedy warto również pomyśleć o innych. Dlatego też uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej po raz kolejny włączyli się do akcji Góra Grosza- ogólnopolskiej akcji pomocy dzieciom wychowujących się poza własną rodziną. Każdy grosik to cegiełka do wspólnego przedsięwzięcia w ramach którego dofinansowane są domy dla dzieci oraz prowadzone programy wychowawcze. Patronem nad akcją obejmuje Towarzystwo Nasz Dom- Dzieciak. Udział w akcji uczy młodzież empatii i zrozumienia dla tych którzy potrzebują pomocy, daje przykład że w życiu warto myśleć o innych bo to daje radość i zadowolenie.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn18.01.2016

PIŁKA W GRZE W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 15 stycznia 2016 roku młodzież z 6-36 Hufca Pracy spotkała się w ramach działającego kółka sportowego aby przeprowadzić rozgrywki w piłkę nożną chłopców, przygotowując się do Regionalnych Halowych Mistrzostw OHP w Krakowie. Uczestnicy wzięli udział w zmaganiach na hali w Szkole Podstawowej naszej miejscowości. Na wstępie chłopaki zapoznali się z regulaminem zbliżających się zawodów, a później rozegrali mecze i to pozwoliło na wyłonienie drużyny, która będzie reprezentować nasz Hufiec podczas Regionalnych Halowych Mistrzostw OHP w Krakowie 26 stycznia. Celem spotkania było wyłonienie i sprawdzenie kondycji osób chętnych do wzięcia udziału w zawodach, a także aktywne spędzenie czasu wolnego podczas ferii. Podczas treningu doskonalono technikę i taktykę gry zespołowej.

Tekst i zdjęcia: Dagmara Pustuła18.01.2016

ZEBRANIE STRAŻACKIE W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 16 stycznia w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej odbyło się zebranie sprawozdawczo wyborcze druhów strażaków ze Skomielnej Białej. W zebraniu wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec, Prezes Zarządu Gminnego OSP p. Krzysztof Łabuz, przedstawiciele instytucji współpracujących z jednostką straży także druhny, druhowie. Ustępujący prezes p. Władysław Handzel złożył dokładne sprawozdanie z działalności jednostki. W trakcie zebrania Komendant Hufca 6-36 podziękowała ustępującemu zarządowi za dotychczasową współpracę. Wśród strażaków ochotników znajdują się również uczestnicy hufca. Spotkanie uświetniła swoim wystąpieniem Orkiestra Dęta, w której grają Tomek, Marcin i Maciej absolwenci hufca, wykazujący aktywność i zaangażowanie w prace jednostki gaśniczej. Tym razem w nowo wybranym zarządzie znaleźli się przedstawiciele hufca. Liczymy na dalszą bardzo dobrą współpracę i możliwość realizacji nowych wspólnych przedsięwzięć i akcji, które będą służyć mieszkańcom Skomielnej Białej w tym uczestnikom 6-36.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn14.01.2016

Bezpiecznie podczas ferii zimowych w 6-36 Hufcu Pracy.

W dniu 13 stycznia 2016 roku młodzież z 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięła udział w spotkaniu z aspirantem sztabowym panią Ewą Nalepą z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach.

Prelekcja której wysłuchali dotyczyła tematyki bezpiecznych ferii zimowych. Na wstępie pani aspirant zwróciła uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach oraz poboczach drogi, a także o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Podkreśliła też, że odblaski przy plecaku lub odzieży wpływają na lepszą widzialność pieszego po zmroku, a co za tym idzie zwiększają ich bezpieczeństwo. W drugiej części spotkania omówiła sprawy związane z odpowiedzialnością i dyscypliną nieletnich oraz zagrożeniach wynikających ze stosowania dopalaczy i innych środków psychoaktywnych. Podczas dyskusji, która wywiązała się z zaproszonym gościem młodzież otrzymała odpowiedź na szereg nurtujących ją tematów. Zwróciła uwagę na fakt iż tylko odpowiednie zagospodarowanie czasu wolnego pozwoli na bezpieczne spędzenie okresu ferii zimowych.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn13.01.2016

NOWOROCZNE SPOTKANIE RADY MŁODZIEŻY W 6-36 HP

W dniu 12 stycznia 2016 roku w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie uczestników Rady Młodzieży, którego celem było opracowanie harmonogramu zajęć na ferie zimowe. Młodzież przeanalizowała plan przedsięwzięć w których chciały wziąć udział. Zimowy wypoczynek odbywać się będzie pod hasłem „Artystycznie i sportowo”. Naczelnym mottem akcji zima jest „Działamy w integracji i w wolontariacie”. W drugiej części spotkania uczestnicy upamiętnili 153 rocznicę Powstania Styczniowego i wysłuchali prelekcji. Następnie uczestnicy obejrzeli fragment filmu Juliusza Machulskiego ,,Szwadron” i wspólnie wykonali tematyczną gazetkę. Między uczestnikami wywiązała się rozmowa dotycząca przeszłości oraz historii Polskiego Powstania Narodowego.

Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka, Dagmara Pustuła12.01.2016

XXIV FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

10 stycznia 2016 roku uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej włączyły się do XXIV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Angelika, Izabela, Natalia i Ania kwestowały przy Kościele p/w Św. Sebastiana oraz przy skomielniańskich sklepach z przeznaczeniem na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Sztab WOŚP nr 1338 działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniu, którym szefuje p. Elżbieta Pasierb zjednał w tym roku znacznie więcej młodych wolontariuszy. W zorganizowanym koncercie z okazji XXIV Finału, który odbył się w Auli Szkoły Podstawowej w Lubniu wystąpił Chór GAUGIUM ze Skomielnej Białej, zespoły taneczne FRESH CREW i SOBEAT JUMP z Jordanowa oraz Orkiestra BIG BAND z Myślenic. Dużym powodzeniem cieszył się kiermasz rękodzieła. Oglądający występy chętnie brali udział w licytacjach koszulek, obrazów i innych gadżetów z których dochód przeznaczony był na WOŚP. Na zakończenie tego pięknego dnia wszyscy mogli obejrzeć widowisko świecących lampionów, które symbolizowały Światełko do Nieba. Ten piękny i radosny dzień czyni nas lepszymi dla siebie ale i także dla innych, a idea wolontariatu pomaga wszystkim lepiej żyć.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn07.01.2016

„ORSZAK TRZECH KRÓLI”

W dniu 6 stycznia 2016 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej przedstawiciele Rady Młodzieży; Natalia Ptak, Anna Biernat, Klaudia Kachnic wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, który odbył się w Rabce Zdroju pod patronatem Burmistrza p. Ewy Przybyło i Miejskiego Ośrodka Kultury. Uczestnicy wraz z kolędującymi włączyli się w największe uliczne jasełka do radosnego wielobarwnego pochodu rozśpiewanych kolędników głoszących dobrą nowinę o narodzeniu Chrystusa. Orszak Trzech Króli rozpoczął się o godzinie 12 Uroczysta Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem Św. Teresy w Rabce po czym wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Kultury Ludowej i zespołem Regionalnym Majeranki udali się do Rabczańskiego Amfiteatru przy ulicy Chopina. Tam wszyscy uczestnicy obejrzeli jasełka z żywą szopką w wykonaniu grupy teatralnej, a także mieli okazję do wspólnego kolędowania i poznania tradycji bożonarodzeniowych.

Tekst i zdjęcia: Marta AugustynWróć do ARCHIWUM do góryBaner przedstawia biało czerwoną flagę
Baner przedstawia biało czerwoną flagę
Napis Ochrona danych osobowych
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Baner przedstawia sowę i napis portal interesanta
baner statystyki covid-19
Mobilny system informacji Gminy Lubień
baner konsultacje społeczne
baner budowa drogi s-7
baner wybory
baner Powszechny Spis Rolny 2020
baner karta dużej rodziny
Baner 300+
Baner jakosci powietrza
Baner przedstawiający różnokolorowe pojemniki na śmieci
Baner przedstawiający zbiornik bezodpływowy
Baner przedstawiający jelenia i dzika
Baner przedstawiający kombajn w zbożu
baner
baner

Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny

Baner informacyjny Baner informacyjnyStrona założona 12 lipca 2008

statystyka

Copyright © 2008 by Witold Augustyński /BiTiS/. All Rights Reserved. Strona wygenerowana w ciągu: 0.029 s.