Wyślij email do urzędu Dodaj do ulubionych Poleć tę stronę znajomemu Przejdź do strony głównej
Imieniny: Piotra, Michała, Ziemowita
Aktualności Urząd Gminy: E-Urząd: Kontakt do Urzędu Miasta partnerskie Gminy Lubień

Gmina:
Charakterystyka Gminy Lubień
Heraldyka Gminy Lubień
Galeria fotograficzna
Informator - przydatne adresy i numery telefonów
Szkolnictwo w Gminie Lubień
Kultura i sport:
Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu
Zespoły Regionalne
Amatorski Teatr im. F. Macioła
Orkiestry Dęte
Kluby sportowe
Gminna Biblioteka Publiczna
Honorowi Obywatele Gminy Lubień
Zabytki:
Zabytkowy kościół w Krzeczowie
Rejestr pomników przyrody
Turystyka:
Szlaki turystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne
Ośrodek wypoczynkowy Prof-Us
Parafie:
Domy rekolekcyjne
Ochotniczy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej:
Dam pracę - szukam pracy
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Lubień
Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Lubień
Rejestr działalności regulowanej
Punkt Informacji i Wsparcia
Przetargi publiczne
Kalendarz imprez
Mapa Gminy Lubień
Mapa Gminy Lubień
Przydatne strony wwwBaner TV powiatu myślenickiego
Odkryj Beskid Wyspowy
Sekcja Kolarska im. Henryka Łasaka
Klub Sportowy Topór Tenczyn
http://malopolska.olimpijskiedzieciaki.pl/
Powrót do korzeni - Skomielna Biała
Skomielna.info
Echo Regionu Małopolska
Witryna Wiejska

ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta
baner Gościniec - strona tenczyn.pl
baner mikroporady
baner dzielnicowy bliżej nas
Fundacja JMJ - Radosny Rodzic

Plakat projektu OPS - Aktywność i podnoszenie kwalifikacji szansą na lepszą przyszłoś
Informacja, Ankieta, Regulamin.

Baner projektu - Już pływam
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 1 str.
Reguj na przemoc - projekt realizowany przez OPS w Lubniu 2 str.
Plakat do projektu pn. Wielojęzyczność w szkole - nasza droga do Europy

Archiwum rok 2017
ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE


SPOTKANIE WIGILIJNE

W dniu 19 grudnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w uroczystej wigilii.

Spotkanie odbyło się w Szkole Branżowej I Stopnia w Rabce Zdroju. Wzięli w nim udział zaproszeni goście przedstawiciele pracodawców, nauczyciele. Młodzież przygotowała krótki występ jasełkowy a także stół nakryty białym obrusem z potrawami wigilijnymi. Był barszcz z uszkami i smażone ryby, makowiec i kompot zwany galasem. Zebranych przywitał Dyrektor Szkoły pan Andrzej Błachut, który złożył wszystkim świąteczne życzenia i rozpoczął wspólne kolędowanie.

| Tekst: Marta Augustyn | Zdjęcia: Dorota Krawontka | Opublikowano: 20.12.2017 |

VII PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK UCZESTNIKÓW OHP WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

W dniu 16 grudnia w auli szkolnej w Skomielnej Białej odbył się VII Przegląd Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego, którego organizatorem była Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie oraz 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej.

Patronat nad konkursem objęli: Poseł na Sejm Jarosław Szlachetka, Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal oraz Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, którzy sfinansowali dla laureatów konkursu nagrody i wyróżnienia. Wyróżnienie przekazał również Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Danuta Burtan i Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Magnus” Andrzej Błachut. Statuetki I, II, III miejsce ufundował Komendant Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Krzysztof Świerczek.

Celem organizacji przeglądu było pielęgnowanie tradycji, prezentacja kolęd i pastorałek oraz promocja jej wykonawców. Świątecznie udekorowana aula, kolejno prezentowane kolędy wprowadziły wszystkich w nastrój radości i tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Do przeglądu zgłosiło się 37 uczestników z 16 jednostek OHP w tym Środowiskowy Hufiec Pracy z Nowego Sącza, Hufce Pracy z Dąbrowy Tarnowskiej, Myślenic, Proszowic, Krakowa, Wadowic, Limanowej, Niepołomic, Gorlic, Skomielnej Białej, Starego Sącza, z Centrum Kształcenia i Wychowania z Tarnowa i Szczawnicy-Jabłonki oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania z Trzebini i Lanckorony. Kolędy i pastorałki prezentowały zespoły, duety oraz soliści. Jury w składzie przewodniczący: Wojewódzki Komendant Krzysztof Świerczek, członkowie: Elżbieta Pasierb- instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniu, Izabela Handzel - nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, Piotr Kowalcze - instruktor w Szkole Muzycznej, Andrzej Bala - znawca muzyki, przyjaciel hufca oceniało dobór repertuaru, opracowanie muzyczne, interpretację i ogólny wyraz artystyczny. Komisja stwierdziła, iż młodzież prezentowała bardzo wysoki poziom wykonywanych utworów. Śpiewane były kolędy i pastorałki znane ale także stare zupełnie zapomniane związane z regionem Podhala czy Sądecczyzny. Na finał VII Przeglądu zjechali się zaproszeni goście: Radna Rady Powiatu- Anna Rapacz, Wójt Gminy Lubień- Kazimierz Szczepaniec, Radna Rady Gminy Lubień Maria Bal, Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych Izabela Kościelniak, Andrzej Błachut, Sołtys Wsi Jan Macioł, Prezes OSP Andrzej Gacek, pracodawcy i przedstawiciele Związku Podhalan Oddział w Skomielnej Białej oraz Zespół Regionalny „KORPIOŁKI”, który świątecznym programem rozpoczął drugą część kolędowania w Skomielnej Białej. Następnie Wojewódzki Komendant Krzysztof Świerczek ogłosił wyniki, wręczył dyplomy i wyróżnienia uczestnikom, którzy z niecierpliwością czekali na werdykt Jury. I miejsce VII Przeglądu Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego otrzymała Zuzanna Matlak z 6-11 HP Wadowice. II miejsce zdobyli „Kolędnicy” z 6-33 ŚHP Nowy Sącz, III miejsce Zespół „Przygrywka” z 6-36 HP Skomielna Biała. Wyróżnienie – Statuetkę ufundowaną przez Posła na Sejm RP Jarosława Szlachetkę otrzymała Patrycja Rachmaciej z 6-24 HP Dąbrowa Tarnowska. Wyróżnienie – Statuetką ufundowaną przez Starostę Powiatu Myślenickiego Józefa Tomalę otrzymał Zespół „Limanowscy Kolędnicy” z 6-32 HP Limanowa. Wyróżnienie – Statuetkę ufundowaną przez Wójta Gminy Lubień Kazimierza Szczepańca przyznano Agacie Gregorczyk z 6-4 OSiW Trzebinia.

Wyróżnienie – Statuetkę ufundowaną przez Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu Danutę Burtan otrzymał Adrian Krawczyk z 6-2 HP Niepołomice. Wyróżnienie i statuetkę ufundowaną przez Prezesa Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego MAGNUS Andrzeja Błachuta otrzymał Duet Izabela Frankiewicz i Martyna Salachna z 6-5 HP Kraków. Wyróżnienie Jury przyznano Mariuszowi Buczek z 6-34 HP Stary Sącz. Specjalne wyróżnienie za szczerość przekazu i udowodnienie że Duch Świąt zawsze zwycięża otrzymała Grupa „Kolędnicy” z 6-5 OSiW Lanckorona oraz Zespół „Forte” z 6-6 HP Proszowice. Na zakończenie zebrani goście wysłuchali zwycięskich wykonawców po, których Pani Komendant Marta Augustyn podziękowała wszystkim współorganizatorom VII Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Specjalne podziękowanie wręczyła Wojewódzkiemu Komendantowi, Wójtowi Gminy Lubień, Prezesowi Stowarzyszenia MAGNUS oraz Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu a na ręce Radnej Rady Powiatu Staroście Powiatu Myślenickiego oraz Posłowi na Sejm RP. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Komendant Wojewódzki złożył wszystkim uczestnikom oraz gościom najserdeczniejsze życzenia. VII Przegląd Kolęd i Pastorałek uczestników OHP Województwa Małopolskiego był dużym przedsięwzięciem jego realizacja była możliwa dzięki pomocy i wsparciu wielu ludzi. Podziękowania należą się również pracodawcom i sponsorom: GKRPA w Gminie Lubień, LGD Turystyczna Podkowa, Bank Spółdzielczy Mszana Dolna, Uzdrowisko Rabka, Cukiernia Pychotka z Naprawy, Pizzeria Gracja Jordanów, Firma Vanmar – Małgorzata i Marek Kościelniak, Jandrew – Iwona i Jan Filipek, Głodek Consulting, Auto Moto Świder, Stołówka Szkolna, Dworek Fantazja – Stanisława i Józef Buksa, Dorota i Marcin Buksa, Top Market – Mirosław i Bartłomiej Plewa, Profess, Kaczteks, Dermiss, Agnes, Top Hair, Folwark Stara Winiarnia, Auto Centrum Fudala, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej Jerzemu Kołpakowi, Nauczycielom, Instruktorom: Ewie Chorążak, Elżbiecie Folwarskiej, Elżbiecie Pasierb, Izabeli Handzel, Piotrowi Kowalcze, Andrzejowi Bala, Janowi Surówce, Związkowi Podhalan Oddział w Skomielnej Białej, oraz Zespołowi „Korpiołki”. Obsłudze Stanisławowi Gackowi, Jolancie Kapłon, Annie Jaromin, Karinie Sobczak, Paulinie Karwat, Fabianowi Gackowi, licznym Wolontariuszom – młodzieży ze Skomielnej Białej, Nad całością i dobrą organizacją czuwała Kadra 6-36 HP i MCK ze Skomielnej Białej Zdzisław Kościelniak, Alina Macioł, Dorota Krawontka , Mateusz Augustyn, Dagmara Pustuła na czele z Komendantem Martą Augustyn. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz wychowawcom za udział w VII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 18.12.2017 |

WYCIECZKA UCZESTNICZEK 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ WZIELI UDZIAŁ W „BIEGU MIKOŁAJOWYM"

W dniu 6 grudnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w „Biegu Mikołajowym”.

Organizatorem biegu było Śląskie Centrum Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowe w Rabce Zdroju oraz Fundacja Przyjaciół Świętego Mikołaja z Rudy Śląskiej. O godzinie 1200 w Parku Zdrojowym „od Grzybkiem” w czapkach mikołajowych wystartowali ludzie dobrych serc, którzy pokonując biegiem dystans 1600 m, lub 3200 m w zależności od wieku i płci wzięli udział w akcji pomocy Andrzejkowi. Chłopiec jest mieszkańcem Rabki, ma 21 lat i jako 13 latek przeszedł operację guza mózgu co spowodowało porażenie i poruszanie się na wózku inwalidzkim. Celem organizacji biegu było zebranie funduszy na nowy specjalistyczny wózek inwalidzki dla Andrzeja. W biegu startowali uczestnicy różnych instytucji w tym szkół i placówek oświatowych, organizacje, stowarzyszenia oraz osoby które chciały wspomóc tak szczytny cel. Bieg był doskonałą formą zabawy, aktywności fizycznej ale i integracji społecznej. Po raz kolejny nie mogło zabraknąć również uczestników hufca.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 7.12.2017 |

WOLONTARIAT UCZESTNICZEK 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 3 grudnia uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w spotkaniu dzieci ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ze Świętym Mikołajem.

W charakterze wolontariatu pomagały w organizacji tego ważnego popołudnia. Przygotowały stoły z ciastem i napojami, obsługiwały bufet z kawą i herbatą, myły i dbały o porządek. Miały przy tym okazję być blisko osób niepełnosprawnych, pomagać im w odbiorze paczek od Św. Mikołaja, oglądały występ zespołu góralskiego Majeranki, prowadziły zabawę taneczną. Uroczystość odbyła się w restauracji Siwy Dym w Rabce Zdroju. Zaproszono na nią licznych gości; przedstawicieli samorządu z Rabki Zdrój, radnych, pracodawców, sponsorów, rodziców i oczywiście najważniejszych gości - dzieci ze Stowarzyszenia.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 4.12.2017 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ REALIZUJĄ PROJEKT „KOCHANE ŻYCIE, JAK CIĘ NIE ZMARNOWAĆ?”

W dniu 1 grudnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach w ramach projektu „Kochane życie jak Cię nie zmarnować”.

Wychodząc naprzeciw trudnościom wynikającym z niezrozumienia istoty problemu uzależnień wśród młodzieży Hufiec Pracy wraz ze świetlicą środowiskową Klub Kultury i Trzeźwości w Skomielnej Białej przygotował dla młodzieży ofertę spotkań na których omawiane są kolejno sposoby reagowania na niepożądane przyzwyczajenia i postawy. Realizacja programu ma na celu kształtowanie w młodym człowieku postaw prospołecznych oraz uświadomienie zagrożeń płynących ze złych wyborów stosowania narkotyków, alkoholu, nikotyny, e – papierosów oraz zjawiska cyberprzemocy. To już kolejny program profilaktyczny skierowany do uczestników hufca, w ramach którego planowane są nie tylko aktywne, warsztatowe zajęcia ale i zajęcia sportowe na hali, wyjście na lodowisko i na narty, oraz udział w akcjach wolontariatu na rzecz stowarzyszeń współpracujących z jednostką. Zajęcia prowadziła p. Małgorzata Nawara, która od lat zajmuje się między innymi tematyką profilaktyki. W tym dniu młodzież również podsumowała akcję „Mikołajki dla Mikoludków”, w której wzięła udział tj. zbiórce słodyczy dla dzieci chorych na mukowiscydozę zorganizowaną przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Na zakończenie spotkania uczestnicy wysłuchali informacji dotyczącej realizacji przedsięwzięć z Erasmusa i w ramach upowszechniania rezultatów obejrzeli prezentację pt. „W świecie folkloru”, omawiającą realizacji projektu przez Hufiec w Gorlicach.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 4.12.2017 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ PRZYGOTUJĄ „SZLACHETNĄ PACZKĘ”

23 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkali się by przygotować artykuły i wziąć udział w akcji „Szlachetna Paczka”.

W tym roku pomagamy przygotować paczkę dla rodziny, która opiekuje się niepełnosprawnym synem chorującym na porażenie mózgowe i ciężką padaczkę. Sytuacja domowa jest bardzo trudna gdyż ojciec chłopca, który do tej pory pracował na budowie zachorował na glejaka mózgu. Obecnie pan Józef jest po operacji, poddawany chemioterapii i naświetlaniu. Los przyniósł ciężkie chwile, ale rodzina nie poddaje się. Aby choć trochę lepiej funkcjonować potrzebuje wsparcia. Tą pomoc chcą oferować również uczestnicy hufca przygotowując środki czystości, pościel, koce, poduszki, ręczniki, przybory toaletowe, artykuły spożywcze. Udział w akcji pomoże nie tylko rodzinie przetrwać trudne chwile, ale również nauczy naszych uczestników wrażliwości, empatii i zrozumienia dla innych.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 24.11.2017 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY WYKONUJĄ WIATRACZKI NA ZNAK SOLIDARNOŚCI Z CHORYMI NA MUKOWISCYDOZĘ

W dniu 21 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu, na którym przygotowano kolorowe wiatraczki.

Na znak solidarności z chorymi na mukowiscydozę, młodzież wykonała papierowe wiatraczki, tym samym zaznajamiając się z chorobą, jej objawami i problemami z jakimi każdego dnia zmagają się chore na nią dzieci. W formie zabawy robienia papierowych, kolorowych wiatraczków uczestnicy przyłączyli się do akcji. Wspólny czas spędzony na przygotowaniu tej papierowej ozdoby stał się okazją do budowania świadomości na temat mukowiscydozy, jej akceptacji i zrozumienia. W Polsce zbyt mało mówi się o tej chorobie. Znikoma wiedza społeczeństwa powoduje lęk i uprzedzenie, a sami chorzy cierpią z powodu odrzucenia i dyskryminacji. Tego typu zajęcia mają przełamać niepotrzebny strach i pokazać jak ważna jest akceptacja i zrozumienie. 21 listopada ogłoszony został jako Dzień Wiatraczka – dzień łączności z chorymi na mukowiscydozę.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 21.11.2017 |

II Przegląd Pieśni Patriotycznej uczestników OHP Województwa Małopolskiego

W dniu 18 listopada na auli szkolnej w Skomielnej Białej odbył się II Przegląd Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP Województwa Małopolskiego, którego organizatorem była Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie oraz 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej.

Tym razem do konkursu zaproszono również jednostki OHP z innych województw. Swoich przedstawicieli zgłosiła Dolnośląska WK OHP, Mazowiecka WK OHP, Podkarpacka WK OHP, Świętokrzyska WK OHP, Lubuska WK OHP. Patronat nad konkursem objęli: Poseł na Sejm Jarosław Szlachetka, Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal oraz Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, którzy ufundowali dla laureatów konkursu nagrody i wyróżnienia. Wyróżnienie ufundował również Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Danuta Burtan i Prezes Europejskiego Stowarzyszenia „Magnus” Andrzej Błachut. Statuetki I, II, III miejsce ufundował Komendant Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Krzysztof Świerczek. II Przegląd Pieśni Patriotycznej zorganizowany został w ramach Wojewódzkiego Programu Edukacyjnego „Jestem patriotą”, którego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych, pielęgnowanie historii i tradycji oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Do przeglądu zgłosiło się 51 uczestników z 31 jednostek organizacyjnych: Hufców Pracy, Ośrodków Kształcenia i Wychowania, Środowiskowych Hufców Pracy, Centrów Kształcenia i Wychowania: soliści duety i zespoły. Jury w składzie: Wojewódzki Komendant Krzysztof Świerczek, Elżbieta Pasierb instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu, Izabela Handzel nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, Piotr Kowalcze instruktor gry na instrumencie, Andrzej Bala społecznik, lokalny patriota oceniało dobór repertuaru, opracowanie muzyczne, interpretację i ogólny wyraz artystyczny wystąpień. Młodzież prezentowała bardzo wysoki poziom. Na koncert laureatów zjechali zaproszeni goście: Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, Radni Rady Gminy Lubień Maria Bal , Jan Śmiałek, Prezes OSP w Skomielnej Białej Andrzej Gacek , Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych Izabela Kościelniak, Andrzej Błachut, Sołtys Wsi Skomielna Biała Jan Macioł, nauczyciele, wychowawcy, pracodawcy, sponsorzy, przedstawiciele Związku Podhalan w Skomielnej Białej. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skomielnej Białej rozpoczęła drugą część przeglądu wykonaniem pieśni patriotycznych. Następnie Komendant Wojewódzki Krzysztof Świerczek oraz Komendant 6-11 HP W Wadowicach Jolanta Zacny ogłosili wyniki i wręczyli dyplomy i wyróżnienia laureatom II Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego”. Kulminacyjnym punktem spotkania, na który wszyscy z niecierpliwością czekali było ogłoszenie wyników II Przeglądu Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP Województwa Małopolskiego. I miejsce otrzymały Aleksandra Kostkiewicz i Aleksandra Duda 9-13 HP Przemyśl, Podkarpacka WK OHP . II miejsce - Żaneta Wójtowicz 6-32 HP Limanowa. III miejsce - Agnieszka Mamala, Krystian Hybel, Tomasz Groń 6-33 ŚHP Nowy Sącz, Wyróżnienie Posła na Sejm RP Jarosława Szlachetki otrzymała Izabela Sala 6-25 HP Bochnia, wyróżnienie Starosty Powiatu Myślenickiego- Danuta Wojdyła 6-36 HP Skomielna Biała, Wójta Gminy Lubień -Angelika Nowicka 7-19 HP Mińsk Mazowiecki, Mazowiecka WK OHP, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu - Kinga Fołtyn 12-6 HP Pszczyna, Śląska WK OHP, Prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Magnus” - Klaudia Basiak, Natalia Myrcha OSiW Ząbkowice Śląskie, Dolnośląska WK OHP. Wyróżnienia Jury otrzymali Natalia Nowak i Dawid Dobrzański 6-4 OSiW Trzebinia, Sylwia Widz OSiW Iwonicz, Podkarpacka WK OHP, Maksymilian Bobek 6-5 OSiW Lanckorona. Na zakończenie zebrani goście wysłuchali wystąpień zwycięskich wykonawców. II Przegląd Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP to duże przedsięwzięcie do realizacji. Nie byłby możliwy gdyby nie pomoc i wsparcie wielu ludzi na czele z Wojewódzkim Komendantem, Wójtem Gminy Lubień, Posłem na Sejm RP, Starostą Powiatu Myślenickiego, Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu, Dyrektorem Szkoły Podstawowej, Prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Magnus, Prezesa OSP oraz Orkiestry Dętej ze Skomielnej Białej. Podziękowania należą się również pracodawcom i sponsorom: GKRPA w Gminie Lubień, LGD Turystyczna Podkowa, Bank Spółdzielczy Mszana Dolna, Uzdrowisko Rabka, Cukiernia Pychotka z Naprawy, Zofia i Stanisław Słowiak z Lubnia, Pizzeria Gracja Jordanów, Klub Sportowy Bór Toporzysko, Firma Vanmar, Jandrew, Głodek Consulting, Auto Moto Świder, Stołówka Szkolna, Dworek Fantazja, Top Market, Profess, Kaczteks, Dermiss, Agnes, Top Hair, Folwark Stara Winiarnia, Auto Centrum Fudala, Nauczycielom, Instruktorom: Ewie Chorążak, Elżbiecie Folwarskiej, Justynie Handzel, Elżbiecie Pasierb, Izabeli Handzel, Piotrowi Kowalcze, Andrzejowi Bala, Ewie Gruca, Obsłudze Stanisławowi Gackowi, Annie Jaromin, Karinie Sobczak, Fabianowi Gackowi i Mateuszowi Wątor, licznym Wolontariuszom – młodzieży ze Skomielnej Białej. Nad całością i dobrą organizacją czuwała Kadra 6-36 HP i MCK ze Skomielnej Białej Zdzisław Kościelniak, Alina Macioł, Dorota Krawontka , Mateusz Augustyn , Dagmara Pustuła na czele z Komendantem Martą Augustyn. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz wychowawcom za udział w II Przeglądzie Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP.

| Opublikowano: 20.11.2017 |

UCZESTNICZKA 6-36 HUFCA PRACY ZAŚPIEWAŁA PODCZAS XIII PRZEGLĄDU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ W LUBNIU

W dniu 16 listopada uczestniczka 6-36 HP ze Skomielnej Białej wzięła udział w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej pod hasłem „…Niezłomni…Niepokorni…Wyklęci…”. Organizatorem Przeglądu jest Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Zespołu Szkół. Celem konkursu jest wspieranie, wychowywania patriotycznego młodego pokolenia, popularyzowanie tradycji, śpiewanie pieśni patriotycznych. Po etapie lokalnym do przeglądu zakwalifikowała się uczestniczka Danuta Wojdyła, która w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych zaśpiewała utwór „Jedna chwila”. Prezentowane utwory, piękna sceneria sali widowiskowej oraz nastrój powagi wprowadziły wszystkich w czas i tematykę historii Polski. Na przegląd wpłynęło 70 zgłoszeń, wśród nich soliści, duety, zespoły, chóry, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wyniki ogłoszone zostaną 20 listopada. Koncert Galowy w wykonaniu laureatów odbędzie się 28 listopada w ZSOiZ w Lubniu. Liczymy na sukces, choć dla nas występ Danusi na tak prestiżowym konkursie już jest wyróżnieniem.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 17.11.2017 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY WZIĘLI UDZIAŁ W WYJEŹDZIE DO KINA

W dniu 15 listopada uczestnicy 6-36 HP w Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce do Rabki. Wyjazd zorganizowany został na zakończenie programu autorskiego „Aktywnie i sportowo”. Podsumowując szereg działań i przedsięwzięć realizowanych w ostatnim czasie młodzież po raz kolejny udała się do kina „Śnieżka” w Rabce tym razem na film „Listy do M3”. Wspaniała obsada aktorów, komediowa tematyka filmu wprowadziła wszystkich w cudowny czas oczekiwania na zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia. Czas w którym każdy z nas powinien znaleźć chwilę na podsumowanie mijającego rok i wyznaczyć sobie nowe zadania do realizacji, pamiętając o tych którzy są koło nas, którzy potrzebują naszej pomocy i wsparcia, naszego uśmiechu, a może naszego czasu, który poświęcamy na ważne rozmowy. Film, który obejrzała młodzież był doskonałą formą rozrywki, ale również wzbudzi wiele emocji i pozytywnych relacji.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 16.11.2017 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ WYKONUJĄ KARTKI DLA STOWARZYSZENIA

W dniu 14 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach plastycznych w ramach realizowanego programu autorskiego „Aktywnie i sportowo”.

Młodzież spotkała się w hufcu by w ramach wolontariatu przygotować kartki świąteczne dla niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna koło w Rabce Zdrój. Kiermasz przygotowanych pocztówek zostanie zorganizowany przy kościołach w Rabce Zdrój, a uzyskane fundusze zostaną przeznaczone na zorganizowanie Mikołajek i Wigilii dla młodzieży Stowarzyszenia. W ramach porozumienia o współpracy uczestnicy hufca ze Skomielnej Białej zorganizowali również zbiórkę nakrętek plastikowych, które systematycznie przekazują na ręce pani Prezes Stowarzyszenia p. Józefie Nizioł. 3 grudnia również w charakterze wolontariatu pomogą w organizacji Spotkania z Mikołajem. Włączając się w cykliczne działania pomocowe młodzież uczy się nie tylko empatii i zrozumienia dla innych ale pomagając czerpią radość, zadowolenie, poczucie odpowiedzialności i szczęścia.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 15.11.2017 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ WZIĘLI UDZIAŁ W OBCHODACH ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 10 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach wprowadzających w obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Młodzież spotkała się by w przeddzień uroczystości przygotować symbole narodowe: papierowe biało – czerwone chorągiewki, kotyliony i kwiaty. Pamiętając o pielęgnowaniu tradycji patriotycznych ozdobiła budynek hufca biało – czerwoną flagą. Wzięła również udział w prelekcji pod tytułem „Droga do niepodległości”. Natomiast 11 listopada kadra oraz uczestnicy hufca na zaproszenie Przewodniczącego Rady Gminy p. Stanisława Biedrończyka wzięli udział w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które rozpoczęło się złożeniem kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym tragiczne wydarzenia 3 września 1939 roku. Msza Święta w intencji Ojczyzny została odprawiona w Kościele p.w. Św. Sebastiana w Skomielnej Białej. Następnie w budynku szkoły obejrzeli wystawę pt. „ Do Ciebie Polsko ” oraz program artystyczny. Rozpoczęte świętowanie upamiętniające historię oraz losy Polaków Ku Niepodległości rozciągnie się jeszcze na kolejny weekend, gdyż 18 listopada będziemy organizatorem II Przeglądu Pieśni Patriotycznej Uczestników OHP Województwa Małopolskiego, do którego udziału zaproszone zostały także jednostki OHP z całej Polski.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 13.11.2017 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W SZKOLENIU BHP

W dniu 3 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w szkoleniu BHP zorganizowanym przez Ośrodek Szkolenia Zawodowego „Elremot”.

W szkoleniu wzięła udział młodzież kształcąca się na pierwszym roku praktycznej nauki zawodu. Zajęcia podzielone zostały na bloki tematyczne, w ramach, których uczestnicy poznali podstawowe pojęcia z zakresu BHP: bezpieczeństwo i higiena pracy, ochrona pracy, przepisy bhp oraz zasady BHP. Drugi blok tematyczny obejmował zakres obowiązków i uprawnień pracodawcy oraz pracowników, zasady poruszania się na terenie zakładu pracy, obsługa urządzeń technicznych. Kolejna tematyka z którą zapoznała się młodzież to zagrożenia wypadkowe, zagrożenia dla zdrowia występujące w zakładzie pracy i podstawowe środki zapobiegawcze, zasady ochrony przeciwpożarowej oraz postępowanie w razie pożaru. Znaczną część szkolenia poświęcano na omówienie tematyki postępowania w razie wypadku, w tym organizacja i zasady udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie zostało zorganizowane w ramach realizowanego programu „Na straży i z pomocą”, którego celem jest propagowanie wśród młodzieży prawidłowych postaw, umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz odpowiednich zachowań w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

| Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Alina Macioł | Opublikowano: 6.11.2017 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W OTWARTYM DNIU ŚLUBNYM

W dniu 5 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w charakterze wolontariatu wzięli udział w Otwartym Dniu Ślubnym, który odbył się w XVI wiecznym Kasztelu w Mszanie Dolnej.

Młodzież kształcąca się w zawodzie kucharz w Folwarku Stara Winiarnia pod opieką właściciela i instruktora p. Andrzeja Majchrzaka ucząc się kunsztu organizacji pomagała w przygotowaniu tego dnia. Podzielona na trzy grupy miała do realizacji kolejne zadania. Pierwsza z należytą starannością i plastyką udekorowała sale w których znajdowały się stoiska wystawcze. Stoły ozdabiały kwiaty z bibuły oraz jesienne stroiki. Druga grupa z pomocą szefa kuchni przygotowała catering. Każdy mógł spróbować wędliny, pasztetu, sałatek, owoców, ciast i ciasteczek. Wytypowani uczestnicy pełnili rolę kelnerów dbając o czystość i estetykę stołów. Najbardziej aktywni oprowadzali gości podczas zwiedzania stoisk . A trzeba przyznać iż zainteresowanie było duże. W tym dniu Folwark odwiedziły licznie przyszłe pary młode, które mogły obejrzeć suknie ślubne, stoiska żywieniowe, foto i wideo, kosmetyczne, ale również posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu zespołów weselnych w tym zespołu góralskiego, w którym gra nasza uczestniczka.

Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, młodzież nabyła dodatkowe umiejętności mogła wykazać się aktywności oraz kreatywnością. Zdobyte doświadczenie w organizacji tego typu przedsięwzięć wykorzysta na pewno podczas przyszłej pracy zawodowej.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 6.11.2017 |

UCZESTNICZKI 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS HUBERTUSA

W dniu 27 października uczestniczki 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięły udział w Hubertusie zorganizowanym przez Klub Sportowy Bór Toporzysko.

W tym dniu od wczesnych godzin rannych do Toporzyska zjeżdżali licznie biorący udział w Biegu Świętego Huberta. Ze względu na trudne warunki pogodowe impreza odbyła się na placu jeździeckim przed budynkiem klubu. Uczestniczki kształcące się w zawodzie jeździec przygotowały dla zebranych gości różne pokazy. Najwięcej emocji wzbudziły zabawy Pony games. Dziewczęta na kucykach raz na oklep raz w siodle pokonywały tory przeszkód. Wzięły również udział w konkurencji najbardziej widowiskowej; w biegu gonitwa za lisem. Najlepsza okazała się Jadzia Rogalska, która złapała lisa, za co dostała nagrodę oraz flo. Po zakończeniu zawodów wszyscy wzięli udział w ognisku połączonym z pieczeniem kiełbasy. Bieg Świętego Huberta w Klubie Sportowym Bór jest cykliczną imprezą organizowaną co roku. Do Toporzyska zjechali się tym razem liczni przedstawiciele klubów z Nawojowej, Żywca i Wojnicza. Organizowane zawody były doskonałą formą rywalizacji sportowej, pokazu umiejętności jazdy konnej, ale również sprzyjały integracji młodzieży z różnych części województwa małopolskiego.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 30.10.2017 |

PROJEKT KROKUS - PAMIĘĆ O HOLOKAUŚCIE

W dniu 25 listopada uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w zajęciach przybliżających tematykę Holokaustu.

Spotkanie odbyło się w budynku hufca w ramach realizacji Projektu „Krokus”. Młodzież wysłuchała informacji dotyczących tragizmu żydowskich dzieci oraz innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej i Holokaustu. Następnie posadziła w przygotowanych wcześniej donicach żółte krokusy, które będą podlewać i pielęgnować przez najbliższe miesiące, aby na wiosnę mogły zakwitnąć. Wówczas będą przypominać Żółte Gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w okupowanych krajach. Kwitnące kwiaty będą również uświadamiać nam, iż nawet w obliczu zdarzeń tragicznych nasze życie odradza się a nadzieja nie umiera nigdy. Warto czekać na lepszy dzień lepszą przyszłość by być szczęśliwym.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 26.10.2017 |

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W SZKOLENIU

W dniu 23 października uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w szkoleniu, które poszerzyło ich wiedzę i umiejętności z zakresu fryzjerstwa.

Młodzież III, II i I rocznika odbywająca naukę zawodu fryzjer w AGNES-STYLE Fryzjerstwo Profesjonalne została zaproszona przez p. A. Wojdyłę instruktora fryzjerstwa do poznania mechanizmów przygotowania doskonałej fryzury. Uczestnicy odbyli szkolenie ze strzyżenia włosów z tzw. kucyka tj. wycieniowanie włosów jak również uczyli się odpowiedniego stosowania kąta 90o podczas strzyżenia. W części teoretycznej dowiedzieli się jak ważna jest odpowiednia postawa podczas strzyżenia, ułożenie ręki i palców, trzymanie nożyczek. Poznali schematy ułożenia grzywki obustronnej, z przedziałkiem lewym i grzywki z przedziałkiem prawym. W części praktycznej uczestnicy mieli za zadanie odpowiednio wyczesać włosy, wyprostować je stosując prostownicę oraz odpowiednio wycieniować i ułożyć fryzurę. Odbyte szkolenie rozpoczęło cykl spotkań z instruktorką fryzjerstwa mające na celu zdobycie dodatkowych umiejętności, które uczestnicy wykorzystają w dalszej pracy zawodowej.

| Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn | Opublikowano: 24.10.2017 |

23.10.2017

UCZESTNICZKI 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W GMINNYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM

W dniu 20 października uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w II Gminnym Konkursie Ortograficznym.

Konkurs zorganizowany został przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu pod hasłem CORRIDA W LUBNIU czyli POGROMCY BYKÓW DO DZIEŁA. Natalia Czyszczoń oraz Patrycja Skawska uczestniczki I roku praktycznej nauki zawodu fryzjer wraz z innymi osobami, które zgłosiły się do „walki” o zwycięstwo i nagrody pisały zabawny tekst profesora Andrzeja Markowskiego, w którym było mnóstwo trudności ortograficznych. Tekst czytał aktor Stowarzyszenia Lokomotywa p. Cezary Skrocki. Dziewczęta otrzymały dyplomy za udział, które wręczyła Dyrektor GOK w Lubniu p. Danuta Burtan. Ogłoszenie wyników nastąpi 26 października po sprawdzeniu prac przez komisję, która będzie oceniać ortografię i interpunkcję. Tytuł POGROMCY BYKÓW zostanie przyznany uczestnikowi, który popełni najmniejszą ilość błędów spośród wszystkich biorących udział. Udział w konkursie był nie tylko doskonałą formą sprawdzenia umiejętności, ale również lekcją patriotyzmu, podczas której trzeba było się wykazać znajomością języka ojczystego ale również zasad i reguł obowiązujących w naszym przecież trudnym polskim języku.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka17.10.2017

ODWIEDZINY ABSOLWENTEK 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 16 października 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej odwiedziły tegoroczne absolwentki Klaudia Polak i Dominika Bednarz.

Uczestniczki zostały zaproszone do hufca, w celu uzyskania pomocy w dalszej ścieżce zawodowej i uzyskania informacji na temat planowanego projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”. Klaudia i Dominika zapoznały się z zawodami deficytowymi i wyraziły chęć udziału w kursie kosmetycznym i innych formach wsparcia. Wypełniły również formularz dotyczący losów absolwenta i poznały ofertę działalności hufca na najbliższy rok. Na zakończenie spotkania absolwentki podzieliła się spostrzeżeniami dotyczącymi zdanego na ocenę bardzo dobrą egzaminu czeladniczego w części praktycznej.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Alina Macioł16.10.2017

JAN PAWEŁ II INTEGRUJE MŁODZIEŻ 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 13 października uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w wyjeździe do Lubnia.

W ramach Dni Papieskich i rocznicy Pontyfikatu Papieża Polaka Świętego Jana Pawła II młodzież odwiedziła Szkołę Podstawową im. Św. Jana Pawła II gdzie pod pomnikiem Wielkiego Polaka złożyła wiązankę kwiatów, zapaliła znicze i odmówiła modlitwę. Zwiedziła również Izbę Pamięci gdzie wysłuchała informacji o życiu i pielgrzymowaniu Wielkiego Świętego który kochał Podhale i chętnie na nie wracał podczas swoich pielgrzymek. W drodze powrotnej do hufca uczestnicy zatrzymali się w miejscowości Tenczyn w Gospodarstwie Agroturystycznym „Gościniec” gdzie znajduje się kręgielnia. W ramach rozgrywek sportowych i kształtowania nawyków zdrowego stylu życia wzięli udział w rozgrywkach w bilard i kręgle. Mogli również podziwiać piękno Lubonia i jesiennego krajobrazu tenczyńskiej wsi.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka09.10.2017

6-36 HUFIEC PRACY REKRUTUJE DO PROJEKTU „OD SZKOLENIA DO ZATRUDNIENIA YEI”

W dniu 6 października budynek 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odwiedzili kolejni beneficjenci, którzy wyrazili chęć udziału w projekcie Gwarancje dla Młodzieży współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pod nazwą „Od Szkolenia do Zatrudnienia – YEI”.

W tym dniu na spotkanie do OHP zostali zaproszeni uczestnicy, którzy spełniają kryteria udziału w projekcie. Mają 18- 24 lata, nie uczą się i nie pracują, nie mają kwalifikacji zawodowych lub te, które posiadają są niedostosowane do potrzeb rynku pracy. Młodzież wysłuchała informacji dotyczącej projektu i wzięła udział w rozmowie z doradcą zawodowym z MCK w Skomielnej Białej. W większości potencjalni uczestnicy zainteresowani są udziałem w zajęciach z psychologiem, kursem językowym, obsługi programów komputerowych lub ECDL, kursem prawa jazdy kat. B. Chętnie wezmą udział w warsztatach z zakresu kreowania wizerunku. Wszyscy chcą wziąć udział w szkoleniu zawodowym i stażach, na obecną chwilę zastanawiają się, w jakim zawodzie. Na spotkaniu poznali wykaz zawodów deficytowych w powiecie myślenickim. W najbliższych dniach mają zdecydować, jaki kurs wybrać. Zajęcia rozpoczną się już w najbliższym miesiącu i potrwają do sierpnia 2018 r. Młodzież nabędzie nie tylko dodatkowe umiejętności i kwalifikacje, ale również otrzyma certyfikaty potwierdzające udział w bezpłatnych zajęciach.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych


05.10.2017

UCZESTNICZKI 6-36 UFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W RAJDZIE KONNYM

W dniach 1-4 październik 9 osobowa grupa uczestniczek z 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej realizująca praktyczną naukę zawodu w Klubie Sportowym „Bór” wzięła udział w Rajdzie Konnym na trasie Woli Gułowskiej.

Rajd zorganizowany został przez Stowarzyszenie Kawaleria z Toporzyska w miejscu kampanii jesiennej z 1939 roku, w której brał udział Pułk III Strzelców Konnych. Rozpoczął się w miejscowości Kocko, gdzie dziewczęta na koniach przejechały piękną trasę, aż do Woli Gułowskiej. W kolejnym dniu Rajdu zwiedziły Dworek H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Rajd Konny był doskonałą formą aktywnego wypoczynku i spędzenia wolnego czasu ale także okazją do poznania nowych ciekawych terenów Polski, które są tak znacząco związane z naszą historią.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn04.10.2017

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W ZAJĘCIACH SPORTOWYCH

W dniu 3 października uczestnicy 6-36 wzięli udział w zajęciach sportowych, które odbyły się na hali sportowej w budynku szkoły w Skomielnej Białej. Rozgrywki w piłkę nożną, siatkową i ręczną odbywają się cyklicznie co tydzień.

Młodzież z hufca w ramach realizowanego programu „Aktywnie i sportowo” w ramach podpisanej umowy- porozumienia bierze udział w rozgrywkach. Celem programu z zakresu profilaktyki zdrowotnej jest tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi aktywności fizycznej młodzieży, systematycznej dbałości o zdrowie, ale również przygotowanie do zawodów sportowych i rywalizacji międzyhufcowej w ramach Małopolskiej WK OHP. Uczestnicy spotykając się na zajęciach nabywają nowe umiejętności poznają zasady poszczególnych dyscyplin sportowych, uczą się gry fair play. Integrując się podczas zajęć nawiązują nowe znajomości i przyjaźnie. Poznają prawidłowe postawy i wartości, które pomagają im w osiąganiu satysfakcji, radości i sukcesu w codziennym życiu.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Mateusz Augustyn02.10.2017

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ BIORĄ UDZIAŁ W AKCJI PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLOTECE

W dniu 29 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w akcji organizowane przez bibliotekę szkolną pod hasłem „ Podaruj książkę bibliotece”.

Uczestnicy w ramach działalności Rady Młodzieży postanowili odpowiedzieć na apel szkoły w Skomielnej Białej i włączyć się do akcji zbiórki książek, której celem jest wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje. Przeprowadzili rozmowy wśród swoich kolegów i koleżanek, którzy przynieśli wiele egzemplarzy książek dla dzieci, lektury, ale również pozycje popularno-naukowe. Podczas spotkania książki zostały posegregowane i poukładane tematycznie . W rozmowie poruszono tematykę czytelnictwa wśród młodzieży jak również poszanowania książek, albumów, które niejednokrotnie mają wartość historyczną i archiwalną. Książki zostaną przekazane na ręce bibliotekarki pani Ewy Chorążak.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka02.10.2017

WARSZTATY FRYZJERSKIE DLA UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 1 października uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w charakterze wolontariatu wzięli udział we fryzjerskich warsztatach 4 stopnia pod hasłem „Strzyżenie i Fryzura BOB”.

Szkolenie zorganizowane zostało w Zakładzie Fryzjerskim AGNES – STYLE w Rabce Zdroju dzięki współpracy p. Agnieszki Wojdyły pracodawczyni i instruktora młodzieży z Akademią pani Alicji Glas Krawczyk. Pani Alicja – trenerka, szkoleniowiec, stylistka, a przede wszystkim świetny fachowiec działająca na terenie Krakowa przekazała zebranym szereg cennych wskazówek na temat formy strzyżenia i przygotowania fryzury. Uczestnicy mogli w praktyce poznać elementy poprawnej formy przygotowania tego typu fryzur. Uzyskali również informację o najnowszych trendach kosmetyki i stylizacji włosów. Damian który odbywa II rok praktycznej nauki zawodu korzystając ze wskazówek p. Alicji przygotował fryzurę BOB Gabrysi uczącej się nauki zawodu fryzjer w klasie pierwszej, która tym razem została modelką tych warsztatów. Pochwałom kunsztowi Damiana nie było końca, przygotowana fryzura bardzo wszystkim się podobała. To już kolejne szkolenie Damiana. Nie tak dawno brał udział w warsztatach o tematyce strzyżenia LOBA. W zakładzie Agnes – Style były również organizowane szkolenia z koloryzacji i farbowania włosów. Młodzież OHP zdobywa umiejętności u najlepszych pracodawców ciągle wzbogacając swój warsztat pracy.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn25.09.2017

WYCIECZKA UCZESTNICZEK 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ DO ENERGYLANDII

W dniu 22 września uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w wyjeździe do Zatoru gdzie znajduje się największy w Polsce Park Rozrywki pod nazwą ENERGYLANDIA.

Wyjazd zorganizowany został w pierwszy dzień kalendarzowej jesieni w ramach edukacyjno – profilaktycznego programu „Razem na start”, mającego na celu adaptację społeczno – zawodową i integrację uczestniczek I i II rocznika odbywających naukę zawodu jeździec w Klubie Sportowym „Bór” w Toporzysku. Wejście do parku i wszelkie atrakcje zostały za sponsorowane przez Grupę Energylandia. Natomiast koszty przejazdu zostały pokryte z przyznanych środków finansowych na programy autorskie z Wojewódzkiej Komendy OHP w Krakowie. Pomimo zimna i deszczowej pogody wyjazd był niezwykle atrakcyjny, a możliwość korzystania z urządzeń, często bardzo ekstremalnych dostarczyła dziewczętom wielu pozytywnych i niezapomnianych emocji. Chwile relaksu i wspólnej zabawy pozwoliły na bliższe poznanie się wzajemne, ale również wymianę poglądów i zdań na różne tematy. Wywiązała się przyjaźń i wzajemne zaufanie co na pewno przyczyni się do dobrych koleżeńskich relacji i współpracy w grupie. Na pożegnanie młodzież otrzymała liczne gadżety, które będą przypominać o radosnych chwilach i dobrej zabawie podczas pobytu w ENERGYLANDII.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka20.09.2017

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY SPRZĄTAJĄ SWOJĄ MIEJSCOWOŚĆ

W dniu 19 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w akcji „sprzątanie świata”.

W tym dniu młodzież z hufca włączyła się w akcję zbiórki elektrośmieci, ale również zadbała o czystość centrum wsi zbierając różnego rodzaju odpady, wśród nich puszki, opakowania, ale także wyrzucone stare opony samochodowe. Sprzątając wyznaczony teren wysłuchała informacji dotyczącej ochrony środowiska i realizowanych na terenie gminy programów, mających na celu wykorzystanie energii odnawialnej; solarów i pomp cieplnych. Uczestnicy przez cały rok biorą aktywny udział w edukacyjnym programie pod nazwą „Zadbaj o swoją wieś”, który ma na celu nie tylko rozwijanie prawidłowych postaw i rozbudzanie świadomości ekologicznej ale również poznanie sposobów ochrony przyrody i poszanowania środowiska lokalnego, a akcja sprzątania była jedną z wielu tego typu akcji realizowanych w ciągu roku szkoleniowego.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn18.09.2017

UCZESTNICZKI Z 6-36 HUFCA PRACY BIORĄ UDZIAŁ W ZAWODACH JEŹDZIECKICH

W dniu 17 września uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w Zawodach Regionalnych i Towarzyskich w Skokach przez Przeszkody.

Zawody Jeździeckie zorganizowane zostały po raz kolejny w Klubie Sportowym „Bór” Toporzysko, gdzie naukę zawodu jeździec odbywa 13 uczestniczek hufca. Po wstępnej kwalifikacji 6 z nich wzięło udział w rywalizacji w ramach konkursu. Pomimo deszczowej pogody nie zabrakło zawodników startujących, dopisała również publiczność dopingująca i oglądająca wspaniałe pokazy umiejętności zawodniczek i ich koni. Najwyższą punktację uzyskała Angelika, która na Gubernatorze zajęła 1 miejsce w konkursie klasy L, 2 miejsce w konkursie klasy LL oraz Jadzia, która na Maratonie zajęła 1 miejsce w konkursie LL, 3 miejsce w konkursie L, oraz 3 miejsce w konkursie na 90 cm- konkurs z trafieniem w normę czasu. Miejsce 1 w konkursie L na 90 cm zajęła również Weronika na koniu Krain. Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody ufundowane przez Klub Sportowy. Po konkursie uczestnicy zawodów oraz zaproszeni goście zasiedli do integracyjnego stołu, by przy kominku i palącym się ogniu wspominać miniony dzień i nowe doświadczenia które nabyli podczas zawodów.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn14.09.2017

UCZESTNICY 6-36 W MIEJSCACH PAMIĘCI NARODOWEJ

W dniu 13 września kilka dni przed obchodami 78 rocznicy upamiętnienia napaści Związku Radzieckiego na Polskę uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w wyjściu do miejsc pamięci.

W ramach realizowanego programy wojewódzkiego „ Jestem patriotą” którego celem jest wzmacnianie tożsamości narodowej, oraz kształtowanie postaw patriotycznych oraz współuczestnictwo w pielęgnowaniu tradycji uczestnicy uczcili pamięć tych , którzy oddali życie za wolność Ojczyzny i przeżyli koszmar okupacji. Wprowadzając w tak ważny okres historii uczestnicy spotkali się by wysłuchać informacji o tragicznych dniach z 17 września 1939 roku, kiedy to Armia Czerwona napadła na Polskę, realizując pakt Ribbentrop – Mołotow. Do niewoli sowieckiej dostało się około 250 tysięcy żołnierzy, w tym około 10 tysięcy oficerów. Konsekwencją sowieckiej agresji stała się Zbrodnia Katyńska i masowe deportacje setek tysięcy obywateli w głąb ZSRS. Po prelekcji uczestnicy udali się do Rabki gdzie pod pomnikiem – W Hołdzie Żołnierzom Poległym i Zamordowanym za Ojczyznę w latach 1939-1945 oraz „ Obeliskiem ku czci poległych ” zapalili znicze oraz złożyli symboliczne kwiaty. Swoją postawą oddali hołd poległym i zamordowanym, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn11.09.2017

6-36 HUFIEC PRACY REALIZUJE PROGRAM „RAZEM NA START”

W dniu 8 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w wyjeździe do Krakowa.

W ramach realizowanego programu adaptacji społeczno- zawodowej uczestników OHP pod hasłem „ Razem na start” młodzież z hufca wzięła udział w wyjeździe integracyjnym do Krakowa, gdzie w kinie Bonarka mogła obejrzeć film” Na układ nie ma rady”. Po wspólnie spędzonych chwilach w kinie wzięli udział w spacerze po rynku krakowskim. W drodze powrotnej zatrzymali się w Sieprawiu przy źródełku Anieli Salawy gdzie wysłuchali historii źródełka i informacji o błogosławionej, a także odmówili wspólną modlitwę o zdrowie i łaski w nowym roku szkoleniowym. Po powrocie do hufca wzięli udział w spotkaniu z panią komendant Martą Augustyn, która omówiła tematykę podstawowych przepisów z kodeksu pracy i bhp, a następnie w zajęciach integracyjno- wychowawczych. Natomiast pani Dagmara Pustuła doradca zawodowy omówiła z młodzieżą tematykę dotyczącą współdziałania w grupie, samoakceptacji, asertywności kreatywności i komunikacji interpersonalnej. Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w rozgrywkach w tenisa stołowego i piłkarzyki.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka05.09.2017

UCZESTNICZKI 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ UCZĄ SIĘ ZAWODU JEŹDZIEC

4 września praktyczną naukę w zawodzie jeździec rozpoczęli nowi uczestnicy.

To już kolejna grupa dziewcząt, która przez najbliższe 3 lata zdobywać będzie umiejętności zawodu w Klubie Sportowym „Bór” w Toporzysku. Teoretyczną naukę odbywać będą w Zespole Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie, rocznik I Branżowej Szkoły I stopnia. Młodzież przyjechała do Toporzyska z Krakowa, Przegini, Poręby Wielkiej. Zachwycona możliwością poszerzenia swoich umiejętności jazdy konnej i obcowania na co dzień w tymi wspaniałymi zwierzętami postanowiła zostawić na najbliższy czas swój dom rodzinny i zamieszkać w Folwarku gdzie zdobywać będzie nowe kwalifikacje ale i rozwijać swoje pasje. Życzymy radości i sukcesów.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn04.09.2017

LEKCJA HISTORII I PATRIOTYZMU W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

Upamiętniając szczególną datę wybuchu II wojny światowej oraz wydarzenia jakie rozegrały się 3 września 1939 roku w Skomielnej Białej uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w obchodach tych tragicznych wydarzeń.

W 78 rocznicę wydarzeń z 3 września 1939 roku na zaproszenie Komitetu Społecznego im. Świętego Sebastiana do Skomielnej Białej zjechali zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, poległych żołnierzy, którą koncelebrował Ks. Proboszcz Ryszard Pawluś z asystą honorową funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza sztandarów i Grupy Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowania Partyzanckiego Błyskawica im. Mjr. Józefa Kurasia. Podczas wzniosłego kazania Ks. Wikary Paweł przypomniał historię tragicznych dni podczas których niemieccy najeźdźcy spalili 86 domostw i stary drewniany kościół parafialny. Był to bardzo trudny czas dla mieszkańców Skomielnej, którzy wykazali się patriotyzmem i bohaterskimi czynami, o których nie można zapomnieć. Po Mszy Świętej przy obelisku upamiętniającym to wydarzenie odczytano apel poległych, złożono uroczyście wieńce i kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Całość uświetniła swoim występem Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Tenczynie. Uroczystość miała charakter bardzo podniosły, była lekcją historii, którą przekazywać należy z pokolenia na pokolenie, by zachować swoją tożsamość narodową.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn04.09.2017

NARODOWE CZYTANIE W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 1 września uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w polskiej akcji społecznej „Narodowe Czytanie”.

Już po raz kolejny młodzież została zaproszona do budynku hufca by wziąć udział w akcji społecznej, która propagując czytelnictwo, popularyzuje wybitną polską literaturę. Do czytania wybranych fragmentów Wesela Stanisława Wyspiańskiego została zaproszona bibliotekarka pani Ewa Chorążak, która wprowadziła uczestników w niepowtarzalny nastrój „Wesela” przedstawiając bohaterów dramatu oraz piękno opisów tradycji. Udział w społecznej akcji „Narodowe Czytanie 2017” ma przesłanie patriotyczne, gdyż czytanie utworu Stanisława Wyspiańskiego przybliża losy Rzeczpospolitej i Polaków, drogę naszej Ojczyzny do odzyskania niepodległości, co jest bardzo ważne w kontekście 100 rocznicy odzyskania niepodległości, która przypada w 2018 r.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn01.09.2017

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLENIOWEGO 2017/2018 W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

31 sierpnia w budynku 6-36 Hufca Pracy odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkoleniowego 2017/2018.

Celem spotkania, na które zostali zaproszeni uczestnicy rozpoczynający I rok praktycznej nauki zawodu była adaptacja społeczno – zawodowa. Szczególną uwagę zwrócono na elementy bezpieczeństwa, higieny pracy oraz podstaw prawnych w zakresie prawa pracy podczas praktyk, ale także w czasie zajęć szkolnych i organizowanych w hufcu. Zaproszony przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach aspirant Piotr Trąbka omówił tematykę zagrożeń w tym uzależnienia, cyberprzemoc a także sposoby postępowania w sytuacjach kryzysowych i niebezpiecznych. Komendant Hufca Marta Augustyn zapoznała uczestników z planem przedsięwzięć kulturalno – oświatowych i sportowo – rekreacyjnych Małopolskiej WK OHP ze szczególnym zwróceniem uwagi na udział uczestników Hufca w Ogólnopolskiej Inauguracji Roku Szkoleniowego w Łagiewnikach, które odbędzie się 11 października oraz innych imprezach organizowanych w najbliższym czasie.

Omówiono również regulamin działalności Rady Młodzieży, zachęcając do społecznej aktywizacji. Młodzież spotkała się z doradcą zawodowym Dagmarą Pustułą, która przedstawiła zakres działalności Młodzieżowego Centrum Kariery w Skomielnej Białej i zachęciła uczestników do udziału w różnych formach doradztwa zawodowego. Pierwsze spotkanie nowych uczestników Hufca było doskonałą formą integracji grupy.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn28.08.2017

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI PROJEKTU „AKCJA AKTYWIZACJA - YEI” W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 25 sierpnia w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Akcja Aktywizacja YEI”.

Dziesięcioosobowa grupa beneficjentów brała udział w różnego typu zajęciach, – jako form wsparcia zwiększających szanse na obecnym rynku pracy. Młodzież skorzystała z indywidualnego i grupowego doradztwa zawodowego, wsparcia psychologicznego, zajęć z zakresu zapobiegania depresji, kursu prawa jazdy kat. B, warsztatów kreowania wizerunku, kursów zawodowych. W ostatnich trzech miesiącach uczestnicy wzięli udział w stażach zawodowych organizowanych u pracodawców z lokalnego środowiska. Młodzież podczas spotkania otrzymała z rąk komendanta hufca pani Marty Augustyn certyfikaty ukończenia projektu. Podczas rozmowy wyraziła zadowolenie z udziału w projekcie. Część młodzieży będzie kontynuować pracę u pracodawców, u których odbywali staż, część poszukała zatrudnienia na lokalnym rynku pracy.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak

Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych


03.08.2017

WIZYTA KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO W GMINIE LUBIEŃ

W dniu 2 sierpnia w Gminie Lubień gościł Wojewódzki Komendant OHP w Krakowie Krzysztof Świerczek.

Na zaproszenie Wójta Gminy Lubień Kazimierza Szczepańca wziął udział w spotkaniu mającym na celu wypracowanie kierunków dalszej współpracy OHP szczególnie 6-36 Hufca Pracy z Gminą Lubień. W czasie rozmowy, w której wzięła udział Marta Augustyn – komendant hufca w Skomielnej Białej zwrócono uwagę na fakt, iż z roku na rok wzrasta ilość uczestników z terenu gminy objętych działaniami OHP dotyczy to kształcenia pracowników młodocianych, ale również udziału młodzieży w projektach unijnych. Zwiększa się również, którzy chcą kształcić młodych ludzi w licznych zawodach. Szczególnie dotyczy to zawodów, w których poszukiwani są fachowcy na rynku pracy: stolarz, mechanik, hydraulik, elektryk, monter. Podczas spotkania omówiono także organizację wojewódzkich konkursów, II Przeglądu Pieśni Patriotycznej oraz VII Przegląd Kolęd i Pastorałek, nad którymi Patronat objął pan Wójt Kazimierz Szczepaniec. Komendant Wojewódzki serdecznie podziękował za dotychczasową owocną współpracę, pomoc i zaangażowanie w działanie OHP. Wójtowi Kazimierzowi Szczepańcowi wręczył podziękowanie za wsparcie podczas organizacji XVII Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego pt: „Być jak Brat naszego Boga” oraz przyjął zaproszenie na Gminne Dożynki, które odbędą się 20 sierpnia w Krzeczowie.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn24.07.2017

ZAKOŃCZYŁ SIĘ PROGRAM „AKTYWNIE W LETNIEJ SCENERII” W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

Wolontariatem podczas Dni Gminy Lubień uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej zakończyli swój udział w programie pod hasłem „Aktywnie w letniej scenerii”.

Finał tego przedsięwzięcia odbył się 23 lipca na boisku sportowym w Lubniu. Występy zespołów, konkursy i rywalizacja między mieszkańcami czterech wsi tj. Skomielnej Białej, Tenczyna, Krzeczowa i Lubnia zgromadziła liczną publiczność. Uczestnicy zostali zaproszeni w charakterze wolontariatu. Bawiąc się razem z innymi dbali o porządek, czystość, pomagali podczas zabaw, ale także rozdawali ulotki reklamujące kolejną edycję projektu dla młodzieży 18 – 24 lata pod hasłem „Od szkolenia do zatrudnienia”, który rozpoczyna się już od września, ale także informatory o pracy hufca ze Skomielnej Białej. Wolontariat w Lubniu był kolejnym wolontariatem, w którym wzięła udział młodzież ze Skomielnej Białej. Już w pierwszym tygodniu wakacji uczestnicy wyjechali do Rabki Zdroju pomagali grupie dzieci niewidomych i słabowidzących w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym a także w Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rabce Zdroju. Przez okres wakacji program spotykając się w hufcu organizowali różne zajęcia muzyczno – wokalne, plastyczne dla dzieci, które zostały na wakacje w Skomielnej Białej. Rozwijając swoje kompetencje do przyszłej pracy zawodowej uczestnicy chętnie brali udział w warsztatach, które prowadziła p. Dagmara – doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Skomielnej Białej. Zajęcia miały uświadomić jak ważne są zdolności każdego na drodze do kariery, jakie są techniki uczenia w sytuacjach wyboru zawodu, przyszłości zawodowej. Ponadto młodzież uczyła się jak opanować stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej a także, na jakie bariery może napotkać na obecnym rynku pracy podczas szukania zatrudnienia i jak własne kompetencje i predyspozycje zawodowe mają wpływ na zatrudnienie. Rozwijając swoją aktywność zawodową w zajęciach wzięli również udział tegoroczni absolwenci Hufca Pracy. Uczestnicy chętnie również brali udział w rozgrywkach w piłkarzyki oraz tenisa stołowego oraz zajęciach z pierwszej pomocy spotkali się z policjantem w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” oraz wyjechali do Szaflar gdzie przy słonecznej pogodzie korzystali z kąpieli w termalnych źródłach – „Gorącym Potoku”. Wakacyjny program organizowany przez 6-36 Hufiec Pracy, Świetlicę Środowiskową – Klub Kultury i Trzeźwości miał na celu organizację czasu wolnego uczestników OHP i młodzieży ze środowiska lokalnego, ale także stworzenie warunków do wypoczynku, aktywności fizycznej, jak również zwiększenie szans młodych ludzi ze środowiska wiejskiego na aktywizację zawodową, integrację społeczną poprzez objęcie jej doradztwem zawodowym. Program „Aktywnie w letniej scenerii” trwał od 26 czerwca do 23 lipca i był modułem wojewódzkiego programu pod hasłem „Akcja Lato 2017”.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn27.06.2017

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY NA SPOTKANIU INTEGRACYJNYM W RABCE ZDROJU

W dniu 26 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu integracyjnym w Rabce Zdroju.

Zaproszeni przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w charakterze wolontariatu pomagali podczas spotkania zorganizowanego na początek wakacji. Aktywnie i z ogromnym zaangażowaniem przygotowali salę, w której odbyło się przedstawienie lalkowe pt. „Wakacje”, a następnie poczęstunek i zabawy sportowe. Zadbali również o rozłożenie namiotu i przygotowanie grilla. Przez cały czas organizowali zabawy na świeżym powietrzu. Spotkanie miało na celu nie tylko wspólną zabawę, ale i integrację młodzieży niepełnosprawnej z wolontariuszami, którzy na zakończenie imprezy otrzymali słowa podziękowania od prezes stowarzyszenia p. Józefy Niziołek.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn26.06.2017

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLENIOWEGO W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 23 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w uroczystym zakończeniu roku szkoleniowego 2016/2017.

Spotkanie podsumowujące kończący się rok szkoleniowy odbyło się w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 w Rabce Zdroju i rozpoczęło się krótkim programem artystycznym przygotowanym przez młodzież. Następnie Dyrektor p. Andrzej Błachut wręczył świadectwa i upominki wyróżniającym się uczniom pogratulował sukcesów i osiągniętych ocen. Z kolei komendant hufca p. Marta Augustyn podsumowała realizowane w ramach OHP przedsięwzięcia i wręczyła nagrody książkowe oraz dyplomy uczestnikom hufca, którzy wykazali się największą aktywnością osiągając wysokie lokaty w konkursach i zawodach organizowanych przez OHP na szczeblu wojewódzkim. Wśród nich słowa uznania skierowała do Dagmary Teper, Jana Jurzec, Krzysztofa Zachary i Dawida Gwiżdża. Młodzież wysłuchała również informacji dotyczącej oferty zajęciowej na wakacje i złożyła deklarację udziału w nich. Pożegnanie absolwentów – uczestników hufca odbyło się również w grupie wychowawczej w Zakopanym. Tu również młodzież przygotowała krótki program artystyczny żegnając uczniów klas trzecich – ostatni rocznik uczący się w Gimnazjum. Nie zabrakło łez, wzruszeń i podsumowań - czasu, który pozostanie tylko wspomnieniem. Od września w związku z reformą obecne Gimnazjum stanie się 8 letnią Szkołą Podstawową.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka23.06.2017

WOLONTARIAT 6-36 HUFCA PRACY PODCZAS INTEGRACYJNEJ SPARTAKIADY DZIECI I MŁODZIEŻY

Wolontariat 6-36 Hufca Pracy podczas XV Spartakiady Integracyjnej Dzieci I Młodzieży w Rabce Zdroju.

W dniu 20 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej pełniąc wolontariat wzięli udział w XV jubileuszowej Spartakiadzie Integracyjnej Dzieci i Młodzieży organizowanej pod patronatem Burmistrz Rabki Zdroju, Starosty Nowotarskiego, Fundacji Rozwoju Regionu Rabka, Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Zmagania małych i dużych sportowców – przewlekle chorych, niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie w kategoriach indywidualnych i grupowych rozpoczęły się już od wczesnych godzin popołudniowych. Uczestnicy z hufca mieli pod swoją opieką dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdroju. Odpowiedzialni byli za nich podczas przejścia na Miejski Stadion, gdzie odbywały się finałowe konkurencje Spartakiady. Pomagali również podczas rozgrywanych konkurencji: biegi, kręgle, rzuty, gry zręcznościowe. Dbali również o porządek i czystość. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała integracji, wzajemnemu poznaniu i świetnej zabawie pełnej empatii i zrozumienia.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn19.06.2017

UCZESTNICZKI 6-36 HUFCA PRACY PODCZAS PRZEDSIĘWZIĘCIA W KLUBIE SPORTOWYM „BÓR” W TOPORZYSKU

W dniu 18 czerwca uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w przedsięwzięciu zorganizowanym przez Folwark oraz Klub Sportowy „Bór Toporzysko”.

Dziewczęta uczące się zawodu jeździec były współorganizatorami III Mistrzostw Małopolski Amazonek w Damskim Siodle oraz XXII Memoriału im. Danuty Marszałek Waligórskiej w ujeżdżeniu. Do KS „Bór” Toporzysko zjechały się zawodniczki oraz ich rodziny z całej Polski, by wziąć udział i obejrzeć konkursy finałowe; ujeżdżenie klasyczne oraz w damskim siodle. Duże emocje wzbudził konkurs strojów i przejazd dowolny, konkurs elegancji w damskim siodle, a także konkurs finałowy skoki przez przeszkody w damskim siodle. W konkurencjach, jako reprezentantki brały również udział uczestniczki hufca, a Angelika Pilch wywalczyła puchar i zajęła II miejsce. Anastazja i Alina pomagały podczas loterii, w której wygraną był śliczny kucyk. Pozostałe dziewczęta dbały o przygotowanie koni do konkursu oraz o porządek w trakcie imprezy. Kulminacyjnym punktem, a zarazem najbardziej widowiskowym był pokaz kadryla w wykonaniu uczestniczek hufca, które już za tydzień zakończą swój pierwszy rok nauki zawodu jeździec i rozpoczną swoje upragnione wakacje gdzie będzie czas na zasłużony odpoczynek.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn19.06.2017

ŚLADAMI ŚWIĘTEGO BRATA ALBERTA W ZAKOPANEM

W dniu 14 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy- grupa wychowawcza w Zakopanem udali się na wycieczkę do Pustelni Świętego Brata Alberta na Kalatówkach.

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w ramach realizacji wojewódzkiego programu edukacyjnego „Im więcej, kto opuszczony z tym większą miłością służyć mu trzeba” celem programu jest poznanie i przybliżeni młodzieży postaci Św. Brata Alberta a także kształtowanie wartości i postaw zgodnych z przesłaniem świętych. W pierwszej kolejności młodzież zwiedziła Kaplice Św. Krzyża gdzie znajduje się zabytkowy krucyfiks, który był podarowany dla Św. Brata Alberta przez ojców Paulinów z Krakowa. Następnie uczestnicy udali się do Izby Pamięci gdzie obejrzeli prezentacje multimedialną z życiorysem świętego a następnie zwiedzili skromną drewnianą cele z relikwiami, w której mieszkał Św. Brat Albert. Na zakończenie zwiedzania młodzież udała się na spacer ścieżkami ogrodu pustelni gdzie dzięki tablicy informacyjnej poznali historie powstania zabytkowych drewnianych obiektów pustelni. Wyjście na Kalatówki było bez wątpienia niezwykłym przeżyciem duchowym.

Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka12.06.2017

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY WSPÓŁORGANIZATOREM PIKNIKU RODZINNEGO

W dniu 11 czerwca 6-36 Hufiec Pracy ze Skomielnej Białej był współorganizatorem II Pikniku Rodzinnego pod hasłem „Skomielna Dzieciom”.

Piknik zorganizowany został przy Szkole w Skomielnej Białej i miał na celu nie tylko doskonałą zabawę, ale integrację lokalnego środowiska w tym wszystkim instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz dzieci i młodzieży. Uczestnicy w charakterze wolontariatu pomagali w przygotowaniu ławek, stolików i parasoli, rozkładali podest. Odpowiedzialni byli również za stoisko z napojami, słodyczami i watą cukrową. Przez cały czas trwania pikniku dbali o porządek i czystość wokół miejsca, w którym od wczesnych godzin słychać było śpiew, taniec - dzieci małych i dużych. Wykonując zlecone prace mogli również oglądać występy dzieci z Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, występy Orkiestry Dętej. Wraz Zespołem Regionalnym Korpiołki wystąpili przed licznie zgromadzoną publicznością. Z zainteresowaniem obejrzeli pokazy pierwszej pomocy i ćwiczenia przygotowane przez skomielniańskich strażaków. Młodzież rozdawała również ulotki przedstawiającą ofertę szkoleniową hufca na rok 2017/2018, a także kwestowała na rzecz chorej Kamili. Słoneczna pogoda sprzyjała wzajemnej integracyjnej i niekończącym się rozmowom wprowadzających wszystkich w zbliżający się czas wakacji i zasłużonego wypoczynku.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn09.06.2017

ŚLADAMI ŚW. BRATA ALBERTA

W dniu 7 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w wycieczce do Igołomi i Krakowa.

Wyjazd zorganizowany został w ramach wojewódzkiego programu edukacyjnego „Im więcej, kto opuszczony z tym większą miłością służyć mu trzeba” celem, którego jest poznanie postaci Św. Brata Alberta i błogosławionego Honorata Koźmińskiego a także kształtowanie wartości i postaw zgodnych z przesłaniem świętych. Młodzież zwiedziła muzeum Św. Brata Alberta mieszczące się przy domu Zakonnym Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Igołomi. Muzeum to poświęcone jest życiu, twórczości i posługi Brata Alberta, jako zakonnika. W formie audiowizualnej przedstawiono wszystkie formy życia świętego, żołnierza i malarza. Młodzież z zainteresowaniem poznawała kolejne drogi życiowe Adama Chmielowskiego. Po muzeum oprowadzała siostra Albertynka, która umiejętnie wyjaśniała wszystkie pytania zadawane przez młodzież. Po części muzealnej uczestnicy udali się do kaplicy zgromadzenia sióstr gdzie mogli pomodlić się przed obrazem kanonizacyjnym Brata Alberta namalowanym przez jedną z sióstr zakonnych. Po przeżyciach duchowych na drugą część wycieczki zaplanowano rekreację w Parku Trampolin w Krakowie, młodzież bardzo aktywnie wykorzystała godzinę na trampolinach. Wycieczka zorganizowana była dla poznania i poszerzenia wiadomości o Bracie Albercie oraz udziału w rekreacji u progu wakacji.

Tekst i zdjęcia: Alina Macioł07.06.2017

SPOTKANIE PRZYGOTOWUJĄCE DO PEŁNIENIA WOLONTARIATU W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 6 czerwca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu przygotowującym ich do pełnienia wolontariatu.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego programu autorskiego pod hasłem „W tradycji i kulturze”, którego celem jest nie tylko pielęgnowanie tradycji i kultury młodzieży, ale również kształtowanie postaw i wartości niezbędnych do otwarcia się na potrzeby społeczne w tym pełnienie wolontariatu podczas różnych akcji i przedsięwzięć w lokalnym środowisku jak również na rzecz osób niepełnosprawnych. Młodzież ustaliła harmonogram działań wolontariatu podczas zbliżającego się Pikniku Rodzinnego - 11 czerwca w Skomielnej Białej, a także podczas XV Spartakiady Integracyjnej Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się w Rabce – 20 czerwca. Stwierdziła, iż wolontariat pełnić będzie również podczas lipcowych Dni Gminy Lubień. Wspólnie ustalone zostały zadania dla poszczególnych osób, przygotowano także kolorowe puszki, do których zbierane będą wolne datki dla najbardziej potrzebujących.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn06.06.2017

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY NA SPOTKANIU DOTYCZĄCYM STAŻY ZAWODOWYCH I PROJEKTÓW WYMIANY MIĘDZYNARODOWEJ

W dniu 6 czerwca w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie uczestników III roku praktycznej nauki zawodu.

Młodzież wzięła udział w jednorazowych zajęciach warsztatowych dotyczących opracowania programu wymiany międzynarodowej i ewentualnego ich udziału w zagranicznych stażach zawodowych. Uczestnicy zostali zapoznani z dokumentacją Europejskiej Strategii Umiędzynarodowienia Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki rynku pracy, analizy SWOT, celów współpracy międzynarodowej oraz planowanych działań i kierunków współpracy. Znaczną część spotkania poświęcono na omówienie wolontariatu europejskiego i staży zawodowych. Młodzież wypełniła przygotowaną przez kadrę ankietę dotyczącą tematu staży, wolontariatu i wymiany międzynarodowej, a następnie w dyskusji wypracowała zarys potrzeb i oczekiwań, z których wynika, iż zainteresowana jest stażami, podczas których poszerzyłaby swoje dotychczasowe wiadomości i zdobyła nowe umiejętności w wykonywanych przez siebie zawodach np. kucharz chciałby poszerzyć swoje kwalifikacje w zakresie zawodu kelner – barman. Fryzjerka chciałaby uczyć się zawodu kosmetyczka. Uczestnicy zwrócili również uwagę na fakt, iż ich problemem jest słaba komunikacja językiem obcym, więc boją się bariery językowej. Mają świadomość, iż muszą uczyć się języka obcego. Zainteresowani są stażami w ramach, których otrzymają w miarę wysokie stypendium, które zrekompensuje ich rozłąkę z rodziną, pobyt w obcym kraju. Dla niektórych jest to problem, gdyż widać, iż boją się wyjazdu za granicę, pomimo tego, iż dla nich może to być szansa na lepszą dalszą ścieżkę zawodową.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn31.05.2017

SPOTKANIE UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 30 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracz ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu pod hasłem „Moje plany i zamierzenia”.

Uczestnicy kształcące się w zawodzie jeździec w Klubie Sportowym Bór w Toporzysku spotkały się w budynku hufca by wspólnie ustalić harmonogram zajęć na zbliżający się okres wakacyjny. Młodzież podsumowała dotychczasowe działania, znaczną uwagę poświęcając tematowi praktycznej nauki zawodu i kształceniu teoretycznemu, omówiła również przedsięwzięcia realizowane w hufcu. Najlepsi zostali wyróżnieni. W związku ze zbliżającym się końcem roku szkoleniowego wzięła udział w zajęciach z doradcą zawodowym p. Dagmarą Pustułą. Chętni zadeklarowali swój udział w krótkoterminowych pracach, u różnych pracodawców, by z jednej strony zdobyć nowe umiejętności, ale i zarobić na najpotrzebniejsze wydatki. Na zakończenie spotkania z inicjatywy Rady Młodzieży przeprowadzone zostały rozgrywki w tenisa stołowego i piłkarzyki. Wszystkim obecnym komendant hufca złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn22.05.2017

KONKURS RECYTATORSKI IM. ANTONINY ZACHARY - WNĘKOWEJ

W dniu 19 maja uczestniczka 6-36 Hufca Pracy Małgorzata Łazarz już po raz kolejny reprezentowała nasza jednostkę w XXXIII Konkursie Recytatorskim im. Antoniny Zachary-Wnękowej w Rabce Zdroju.

Konkurs został przeprowadzony w kategorii literackiej oraz kategorii gwary w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce Zdroju. Głównym celem konkursu było uczczenie pamięci wybitnej poetki góralskiej A. Zachary – Wnękowej, która swoją twórczość złączyła z pięknem regionu Podhala. Uczestniczka wykonała dwa utwory poetów związanych z regionem Podhala „Kolorowy dziyń” autorstwa A. Zachary – Wnękowej oraz „Przy czasie” Jana Fudali. Za udział w konkursie uczestniczka otrzymała pamiątkowy dyplom oraz książkę, która pozwoli jej bardziej poznać twórczość tak wybitnej poetki.

Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka19.05.2017

REALIZACJA PROGRAMU „SOBĄ BYĆ MĄDRZE ŻYĆ” W ZAKOPNEM

W dniu 18 maja 2017 roku uczestnicy 6-36 Hufca Pracy – grupa wychowawcza w Zakopanem wzięli udział w wyjściu do kina „Giewont” na sens filmowy „Szybcy i wściekli 8” w Zakopanem.

Wycieczka zorganizowana była w ramach realizacji autorskiego programu resocjalizacyjnego „Sobą być, mądrze żyć”. Przedsięwzięcie było jednym z elementów kształtowania aktywnej profilaktycznej postawy w ramach, której uczestnicy wzięli również udział w spotkaniu z pedagog p. Moniką Broś oraz funkcjonariuszami z Powiatowej Komendy Policji w Zakopanem. Młodzież poznała negatywne mechanizmy działań środków uzależniających i niebezpieczeństwa z nimi związane, sposoby radzenia sobie z agresją, skutki przemocy szkolnej i domowej jak również poszerzyła niezbędną wiedzę z zakresu cyberprzemocy. Wyjście do kina było doskonałą formą integracji uczestników propagujące pozytywne wzorce zachowań, w tym zdrowego stylu życia wolnego od substancji psychoaktywnych.

Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka19.05.2017

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY PAMIĘCI ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

W dniu 18 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej oddali hołd Wielkiemu Polakowi Janowi Pawłowi II.

W rocznicę urodzin Papieża Polaka udali się na spacer Rabczańskim Parkiem gdzie pod pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II zapalili znicze i wspominali postać tego Wielkiego Świętego Człowieka, który dla wszystkich na zawsze pozostanie wzorem do naśladowania. Jego nauka i wartości, których nauczał są drogowskazem kolejnych młodych pokoleń. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat pełnienia wolontariatu na rzecz osób niepełnosprawnych oraz realizowanego wojewódzkiego programu edukacyjnego pod nazwą „Im więcej, kto opuszczony z tym większą miłością służyć mu trzeba”. Wspólnie podsumowano udział uczestników w XVII Ogólnopolskim Konkursie Papieskim pt. Być jak „Brat naszego Boga ” oraz ustalono datę wycieczki do Muzeum Świętego Brata Alberta w Igołomii koło Krakowa. Podczas wyjazdu młodzież weźmie udział w uroczystej Mszy Świętej, posłucha prelekcji, obejrzy film przybliżający postać Świętego Brata Alberta, który był wzorem dla Ojca Świętego a jego działalność jest przykładem dla każdego człowieka.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn18.05.2017

PREZENTACJA OFERTY 6-36 HUFCA PRACY W RABCE ZDROJU

W dniu 17 maja uczestnicy oraz kadra 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w spotkaniu w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr1 w Rabce Zdroju, znajdującej się w budynku Uzdrowiska.

W ramach Dni Otwartych Hufca oraz Dnia Otwartego Szkoły zaprosili chętnych pracodawców do wystawienia stoisk z ofertami praktycznej nauki zawodu oraz gimnazjalistów klas trzecich, którzy przybyli by już teraz zadecydować o wyborze swojego zawodu i swojej przyszłej pracy zawodowej. Spotkanie otworzył Dyrektor Szkoły p. Andrzej Błachut, który poinformował zebranych o możliwości kształcenia w szkole. Następnie głos zabrała komendant hufca p. Marta Augustyn, przedstawiając ofertę szkoleniową hufca ze Skomielnej Białej. Młodzież obejrzała prezentacje multimedialną i zapoznała się z ofertami pracy prezentowanych stoisk: Ośrodka Wypoczynkowego Ela, Salonu Fryzjerskiego Głodek Prestiże Studio, Uzdrowiska Rabka, Zakładu Mardrew i Vanmar. Swoje stoisko prezentowało również Młodzieżowe Centrum Kariery ze Skomielnej Białej, a doradca zawodowy p. Dagmara Pustuła informowała o nowych formach szkolenia, ofertach pracy i realizowanych projektach. Uczestnicy aktywnie włączyli się do pomocy przy prezentowaniu stoisk swoich pracodawców, rozdawali ulotki, wizytówki, a także reklamowali Dni Otwarte Unii Europejskiej. Na zakończenie zasiedli przy integracyjnym stole, gdzie rozmawiali i częstowali się przygotowanymi przez siebie smacznymi kanapkami.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn17.05.2017

GIMNAZJALIŚCI ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ NA SPOTKANIU W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 16 maja w budynku 6-36 Hufcu Pracy odbyło się spotkanie uczniów trzecich klas Gimnazjum ze Skomielnej Białej.

W ramach Dni Otwartych jednostki uczniowie wysłuchali informacji o ofercie zawodowej i kształcenia w ramach OHP, oraz obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą realizowanych programów i projektów unijnych. Wzięli również udział w zajęciach z doradcą zawodowym p. Dagmarą Pustułą, podczas których poznali różne zawody, formy rozmowy z pracodawcą, a także techniki umożliwiające im poruszanie się po obecnym rynku pracy. Podczas spotkania wyznaczone zostały również zadania na najbliższe wakacje związane z pełnieniem wolontariatu przez młodzież w trakcie trwania Dni Gminy Lubień, współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, oraz Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdroju.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Mateusz Augustyn15.05.2017

ZBIÓRKA KSIĄŻEK W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 12 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej zakończyli zbiórkę książek.

Biorąc udział w Ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Zaczytani” ogłosili zbiórkę książek dla pacjentów, którzy przebywają w szpitalach, w celu utworzenia z myślą o nich społecznych bibliotek. Uczestnicy przez ostatni tydzień przynosili do hufca pozyskane od rodziny, znajomych ładne, niezniszczone egzemplarze książek. Nawiązali również współpracę z księgarnią z Rabki, od której otrzymali kilka nowych kolorowych bajek przeznaczonych dla dzieci, ale również wzięli udział w prelekcji na temat czytelnictwa, którą poprowadził pan Mateusz. W trakcie segregowania i pakowania książek uczestnicy rozmawiali o znaczącym wpływie książki na psychikę każdego człowieka. Zwrócili uwagę, iż czytanie może mieć moc uzdrawiającą, nie tylko uspokaja, poprawia samopoczucie, ale również wprowadza czytelnika w piękny, często baśniowy świat. Pacjenci w szpitalach czytając książkę mogą, chociaż na chwilę zapomnieć o swojej chorobie, swoim bólu i cierpieniu. Udział w akcji po raz kolejny pokazał, iż młodzież jest gotowa i aktywna, aby pomagać, szczególnie wrażliwość swoją kieruje do ludzi chorych i niepełnosprawnych włączając się w każde możliwe przedsięwzięcie, które służy ludziom najbardziej potrzebującym.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn05.05.2017

ODKRYJ BESKID WYSPOWY Z UCZESTNIKAMI 6-36 HUFCA PRACY

W dniu 4 maja uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w IV Rajdzie Dla Dzieci i Młodzieży „Beskidzkie Wyspy”.

Wyjście na Górę Szczebel zorganizowane zostało w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”, który jest częścią programu autorskiego „Beskidzkie Wyspy”. Organizatorami tegorocznego rajdu był Wójt Gminy Lubień oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu. Wyjście na wybraną trasę rozpoczęło się zbiórką wszystkich traperów przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lubniu. Uczestnicy hufca ze Skomielnej Białej wybrała szlak zielony z przełęczy Glisne, którą pokonała w słonecznej pogodzie. Na górze Szczebel czekały na wszystkich różne atrakcje. Młodzież rozwiązywała test wiedzy o Beskidzie Wyspowym, konkurs piosenki turystycznej. Ochotnicy ze Straży Pożarnej w Tenczynie rozpalili ogniska, przy których pieczono kiełbasę. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe odznaki, mapy turystyczne oraz dla zainteresowanych stemple do książeczek Górskiej Odznaki Turystycznej. Droga powrotna była krótka i bardzo deszczowa. Młodzież miała możliwość udziału w ciekawej formie rekreacji, integracji oraz nauki bezpiecznego i kulturalnego zachowania się na szlaku turystycznym.

Tekst i zdjęcia: Alina Macioł27.04.2017

MŁODZIEŻOWE CENTRUM KARIERY Z SKOMIELNEJ BIAŁEJ NA IV TARGACH PRACY

W dniu 27 kwietnia doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Skomielnej Białej wraz z wychowawcą z 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w IV Myślenickich Targach Pracy w ramach współpracy z Urzędem Pracy w Myślenicach.

Przedsięwzięcie odbyło się w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. M. Reja w Myślenicach. Jak co roku organizacją Targów podjął się Urząd Pracy, a patronat honorowy nad tą inicjatywą objął Starosta Myślenicki. Uczestniczyło w nich 12 pracodawców, 2 agencje zatrudniające oraz Młodzieżowe Centrum Kariery. Targi rozpoczęły się wystąpieniem oraz krótkim przemówieniem. Spotkanie skierowane było do osób bezrobotnych oraz młodzieży ostatnich klas szkół średnich. Odwiedzający stoiska mieli możliwość wypełnienia ankiety poszukującego pracy, otrzymania skierowania do wybranej oferty pracy oraz skorzystania z porady doradcy zawodowego i zabrania ze sobą ulotek i materiałów reklamowych. Podczas targów uczestnicy mieli okazję bezpośredniego kontaktu z pracodawcami, a także instytucjami działającymi na rynku pracy. Z kolei pracodawcy mogli bezpośrednio porozmawiać z osobami poszukującymi pracy i przedstawić im wymagania stawiane na poszczególnych stanowiskach. Stoisko Młodzieżowego Centrum Kariery było w szczególności odwiedzane przez młodzież kończącą naukę w szkołach średnich.

Tekst: Dagmara Pustuła, Zdjęcia: Dorota Krawontka24.04.2017

DZIEŃ ZIEMI W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 21 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Ziemi.

Z okazji tego obchodzonego, co roku 22 kwietnia święta postanowili wziąć udział w sprzątaniu. Pomimo zimowej aury pogodowej ubrani w ciepłe kurtki ruszyli trasą porządkując wyznaczone tereny. W ten sposób zwrócili uwagę na fakt, iż tylko czysta ziemia to miejsce zdrowe, bezpieczne i ładne a każdy z nas musi dbać o przyrodę. W tym również dniu uczestnicy przygotowali zbierane od kilku miesięcy korki plastikowe i makulaturę w celu oddania do punktu skupu. Uzyskane fundusze przeznaczone będą na pomoc osobom niepełnosprawnym.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn24.04.2017

EGZAMINY GIMNAZJALNE W ZAKOPANEM

W dniach 19 – 21 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy - grupa wychowawcza w Zakopanem przystąpili do egzaminów gimnazjalnych mających na celu ocenić ich wiedzę i umiejętności zdobyte podczas trzyletniego kształcenia.

16 uczestników klas trzecich 19 kwietnia wzięło udział w egzaminie z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Dzień później zmagali się z pytaniami z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a w piątek 21 kwietnia testami z języka obcego zakończyli bardzo trudny egzamin sprawdzający ich wiedzę. Ubrani odświętnie z uśmiechem na twarzy, który towarzyszył im w tym trzydniowym maratonie przed wejściem na sale i co najważniejsze po wyjściu z niej. Ten pierwszy, tak ważny w życiu każdego młodego człowieka egzamin decyduje o ich dalszej edukacji, ale nasi uczestnicy mają wrażenia pozytywne więc z niecierpliwością czekamy na wyniki do 16 czerwca.

Tekst i zdjęcia: Dorota Krawontka24.04.2017

ZAJĘCIA KREOWANIA WIZERUNKU W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 22 kwietnia w budynku 6-36 Hufcu Pracy w Skomielnej Białej odbyły się zajęcia z zakresu kreowania wizerunku.

10 uczestników projektu Akcja Aktywizacja YEI wzięło udział w maratonie warsztatowym prowadzonym przez panie z firmy ART COLOR MODELS z Rzeszowa, którego celem było tworzenie wizerunku profesjonalnego pracownika zarówno podczas rozmowy kwalifikacyjnej jak i w pracy zawodowej. W pierwszej części zostały omówione elementarne zasady, które przyczynią się do lepszej autoprezentacji. Młodzież poznała pojęcie Dress code, rozmawiała na temat jak ważna jest nie tylko postawa, pewność siebie, słownictwo, ale i wygląd zewnętrzny, w którym fryzura, makijaż i strój odpowiednio dobrany może przyczynić się do osiągnięcia sukcesu. Młodzież podzielona na grupy z chęcią i z zaciekawieniem poddała się profesjonalnej fryzjerce, stylistce, by na końcu ubrać przygotowany wcześniej elegancki strój i zrobić profesjonalne zdjęcia. Przeprowadzoną metamorfozę uczestnicy wykorzystają już w najbliższym czasie podczas odbywania staży zawodowych u pracodawców w wybranych zawodach.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych


14.04.2017

6-36 HUFIEC PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ ORGANIZUJE KONKURS PALM I PISANEK WIELKANOCNYCH

Tradycyjnie i zgodnie ze świątecznymi zwyczajami, jak co roku 6-36 Hufiec Pracy w ramach świetlicy środowiskowej był organizatorem Konkursu Palm i Pisanek Wielkanocnych.

Inicjatorem kolejnej edycji konkursu była aktywnie działająca Rada Młodzieży uczestników OHP, którego celem jest nie tylko pielęgnowanie kultury regionu, ale i integracja skomielniańskich rodzin. W wielki piątek 15 kwietnia w godzinach porannych na spotkanie do hufca zaproszeni zostali wszyscy młodzi Skomielnianie oraz uczestnicy hufca, którzy przygotowali palmy i pisanki w nagrodę otrzymując słodką paczkę do koszyczka wielkanocnego. W tym roku do konkursu zgłoszono 30 palm oraz 20 pisanek. Wszystkie pięknie wykonane przez cały tydzień ozdabiały ściany świetlicy. Każdy, kto w tym czasie odwiedził jednostkę mógł podziwiać ich piękno. Podczas spotkania panowała miła i serdeczna, świąteczna atmosfera, a unoszący się zapach bukszpanu zwiastował nadejście wiosny, która w tym roku szczególnie u nas na Podhalu przychodzi bardzo powoli. A przecież każdy z nas czeka na ciepło, a przede wszystkim na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i Wielkanocną Niedzielę, którą spędzimy w gronie rodzinnym pamiętając o najważniejszych wartościach.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn12.04.2017

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE11.04.2017

ŚNIADANIE WIELKANOCNE W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 11 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkali się w budynku hufca na uroczystym śniadaniu wielkanocnym.

Z inicjatywy Rady Młodzieży uczestnicy spotkali się by kultywować tradycje i obrzędy związane ze Świętami Wielkanocnymi. Przygotowali żurek i jajko z chrzanem zasiadając do śniadania wielkanocnego, podczas którego omówili zwyczaje świąteczne pielęgnowane na naszym terenie. Na stole nie zabrakło święconki w koszyczku, bukszpanu oraz tak oczekiwanych paczek ze słodyczami, które uczestnicy otrzymali podczas tego miłego dnia. Na zakończenie wszyscy przyjęli najserdeczniejsze życzenia, zdrowia radości i miłego świętowania w gronie rodziny.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn10.04.2017

TEORETYCZNE ZAJĘCIA DO KURSU PRAWA JAZDY W 6-36 HUFCU PRACY

W dniu 8 kwietnia w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyły się pierwsze zajęcia teoretyczne do kursu Prawa Jazdy kategorii B.

Siedmiu Beneficjentów Projektu Akcja Aktywizacja – YEI grupa II ze Skomielnej Białej i Myślenic wzięło w nich udział. Poznali oni zasady pierwszej pomocy, techniki kierowania pojazdem, zasady poruszania się po drodze w tym kulturę jazdy, ekodraiving oraz szereg przepisów ruchu drogowego. Zajęcia prowadziła instruktor pani Dorota Liber ze Szkoły Jazdy Lider z Nowego Sącza. Zajęcia teoretyczne zakończą się w przyszłym tygodniu, po czym młodzież weźmie udział w zajęciach praktycznych. Kurs Prawa Jazdy jest kolejną bezpłatną formą wsparcia w ramach realizowanego projektu dofinansowanego z Unii Europejskiej. Zakończy się egzaminem państwowym i zdobyciem kwalifikacji do kierowania pojazdem, umiejętnością, którą będzie niezbędna w trakcie poruszania się na rynku pracy.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych


07.04.2017

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

W dniu 7 kwietnia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w wyjeździe do Nowego Targu.

W ramach Światowego Dnia Zdrowia, który odbywa się 7 kwietnia, z inicjatywy Rady Młodzieży uczestników OHP postanowili mile spędzić swój wolny czas na kręgielni w Nowym Targu. Wyjazd zorganizowany został w ramach realizowanego autorskiego programu z zakresu profilaktyki zdrowotnej pod hasłem „Aktywnie i sportowo”, który ma na celu tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi aktywności sportowej oraz systematycznej dbałości o zdrowie i sprawność fizyczną. Młodzież w tym dniu poznając tradycje regionalne i obrzędowe zwiedziała również Tragi Wielkanocne gdzie oglądała stoiska z rękodziełem artystycznym i eksponatami lokalnych artystów. Miała możliwość degustacji potraw świątecznych. Wspólnie spędzony czas wprowadził wszystkich nie tylko w aktywny wypoczynek, ale również w nastrój przedświąteczny.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn07.04.2017

WRĘCZENIE CERTYFIKATÓW Z KURSÓW ZAWODOWYCH DLA BENEFICJENTÓW PROJEKTU AA-YEI

W dniu 7 kwietnia w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej spotkali się beneficjenci projektu Akcja Aktywizacja YEI grupa II.

Podsumowując kursy zawodowe, w których brali udział od 6 do 31 marca beneficjenci projektu otrzymali zaświadczenia oraz certyfikaty uczestnictwa przygotowane przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, który był organizatorem kursów i czuwał nad prawidłowym ich przebiegiem. Młodzież wyraziła zadowolenie z nabytych umiejętności, które wykorzystają w trakcie rozpoczynających się od maja staży zawodowych. W tym dniu uczestnicy wzięli również udział w zajęciach z pośrednictwa pracy, które poprowadziła doradca zawodowy p. Dagmara Pustuła. Młodzież poznała zasady kontaktu z pracodawcą, pisania CV oraz kwestie obejmujące zarówno umowę, regulamin jak i obowiązki wynikające z odbywania staży zawodowych.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn

Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych


07.04.2017

UCZESTNICY 6-36 Z HUFCA ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne w dniu 6 kwietnia spotkali się w budynku hufca by wziąć udział w próbie gry i śpiewu regionalnego.

Kamil, Darek, Natalia i Aneta wchodzący w skład zespołu Przygrywka postanowili kultywować tradycje związane ze zbliżającymi się świętami i przygotować śpiewki z terenu Podhala. Wspólnie spędzony czas wykorzystali do zrobienia palmy wielkanocnej, którą poświęcą w najbliższą niedzielę palmową. Spotkania w hufcu odbywają się w ramach realizowanego autorskiego programu pod hasłem „W tradycji i kulturze”, którego celem jest pielęgnowanie tradycji i zwyczajów związanych z obrzędami i zwyczajami towarzyszącymi między innymi świętom kościelnym w tym Święta Wielkanocy. Z inicjatywy Rady Młodzieży w ramach programu po raz kolejny ogłoszony został w hufcu Konkurs na najpiękniejszą palmę i pisankę wielkanocną, wyniki, którego ogłoszone zostaną w wielki piątek 14 kwietnia.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn22.03.2017

POWITANIE WIOSNY W 6 - 36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej pierwszy dzień wiosny powitali z radością, ale i odpowiedzialnością za siebie oraz środowisko, w którym żyją.

21 marca pierwszy dzień kalendarzowej wiosny udali się wyznaczoną trasą – centrum Skomielnej Białej by wziąć udział w sprzątaniu terenu. Zadbali o to by wzdłuż drogi krajowej E28 oraz drogi tzw. Zakopianki wysprzątać po zimie wszystkie wyrzucone śmieci i zadbać o uporządkowanie miejsc zaśmieconych. W ten sposób z odpowiedzialnością, ale i z radością postanowili przywitać tą piękną porę roku, która każdemu kojarzy się z zieloną trawą i kwitnącymi kwiatami. Po wykonanym zadaniu popołudniową część dnia spędzili w hufcu korzystając z aktywnych form spędzania wolnego czasu, rozwijając przy tym swoje umiejętności sportowe. Część z nich wzięła udział w rozgrywkach w szachy, w piłkarzyki, w tenisa stołowego. Inni uczestnicy, przygotowując się do wojewódzkich rozgrywek ćwiczyli swoje umiejętności gry w piłkę nożną na hali sportowej przy szkole w Skomielnej Białej.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn16.03.2017

UDZIAŁ 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ W TARGACH EDUKACYJNYCH

W dniu 15 marca uczestnicy oraz kadra 6-36 Hufca Pracy wraz z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery p. Dagmara Pustuła wzięli udział w XIV Targach Edukacyjnych Powiatu Myślenickiego.

Targi odbyły się na hali sportowej Zespołu Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach. Wzięli w nich udział licznie zgromadzeni uczniowie z pobliskich szkół, ale także zaproszeni goście m.in. Poseł na Sejm RP Jarosław Szlachetka i Starosta Powiatu Myślenickiego p. Józef Tomal oraz przedstawiciele Kuratorium i Dyrektorzy szkół. Celem tegorocznych Targów było przedstawienie młodzieży szkół gimnazjalnych atrakcyjnych ofert szkół ponadgimnazjalnych oraz placówek oświatowych z terenu powiatu myślenickiego. 6-36 Hufiec Pracy przedstawił swoją ofertę kształcenia, w której oferuje możliwość praktycznej nauki zawodu w licznych zawodach znajdujących się w ofercie Hufca. Targi Edukacyjne umożliwiają gimnazjalistom dobry wybór dalszego kształcenia, a w przyszłości także zatrudnienia.

Tekst: Dorota Krawontka, Zdjęcia: Dagmara Pustuła06.03.2017

SPOTKANIE UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 10 marca w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie uczestników – tegorocznych absolwentów OHP.

Młodzież, która w tym roku ukończy praktyczną naukę zawodu została zaproszona do Hufca na zajęcia z doradcą zawodowym, które miały na celu dostarczenie informacji o obecnej sytuacji na rynku i znalezieniu pracy po skończonej nauce. Znaczną część spotkania poświęcono na przygotowanie młodzieży do egzaminu czeladniczego. Chętni wypełnili przykładowe testy niezbędne do uzyskania tytułu czeladnika, poszerzyli wiadomości teoretyczne w tym z zakresu BHP. Dużo miejsca poświęcono na rozmowę przygotowującą do zdawania części praktycznej. Omówiono wiadomości dotyczące przygotowania stanowiska pracy, dokładnego czytania poleceń a następnie solidnego wykonania zadania. Spotkanie było zorganizowane w ramach Dnia Otwartego Hufca.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka06.03.2017

SPOTKANIE BENEFICJENTÓW PROJEKTU AKCJA AKTYWIZACJA – YEI Z 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 3 marca w budynku 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie grupy uczestników – beneficjentów projektu Akcja Aktywizacja – YEI.

Spotkanie miało na celu przygotowanie młodzieży do realizacji kolejnej formy wsparcia tj. kursów zawodowych w wybranych przez siebie zawodach. Będą to; Kelner – barman, barista z elementami carvingu, z obsługą kasy fiskalnej, terminalu płatniczego i programów do fakturowania. Odbywać go będzie trzech uczestników na „Stołówce Szkolnej” w Skomielnej Białej. Kolejny kurs to; Kosmetyczka z elementami wizażu, makijażu i stylizacją paznokci, który odbywać będą trzy uczestniczki w „Centrum Kosmetyki Profesjonalnej „DERMISS” w Rabce oraz w „Centrum Urody” w Jordanowie. Kurs Sprzedawcy - magazyniera z obsługą kasy fiskalnej i programów do fakturowania odbywać będzie dwóch uczestników w Firmie „MARDREW” w Naprawie, którzy również nabędą umiejętności Operatora wózka widłowego w Ośrodku Szkolenia Zawodowego „ELREMOT” w Skomielnej Białej. Jedna osoba weźmie udział w kursie Sprzedawca - magazynier z obsługą kasy fiskalnej i programów do fakturowania w Firmie „KACZTEX” w Rabce Zdroju. Kurs Pracownik administracyjno – biurowy z elementami księgowości odbywać się będzie w Gminnym Zespole Obsługi Szkół w Lubniu – jedna beneficjentka. Młodzież zapoznana została ze swoimi obowiązkami, poznała przepisy BHP oraz również swoje prawa. Kursy zawodowe, które rozpoczną się 6 marca będą trwać 4 tygodnie i mają przygotować uczestników do staży zawodowych, które odbędą się w ramach projektu. Pomogą również w znalezieniu satysfakcjonującej i odpowiedniej pracy zawodowej.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak

Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych


02.03.2017

UCZESTNICY 6-36 PODCZAS OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYJKLĘTYCH

W dniu 1 marca uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, w intencji Żołnierzy Wyklętych działających na terenie Podhala w latach 1945 – 1949 odprawianej w Skomielnej Białej w kościele p.w. Św. Sebastiana. Pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia 3 września 1939 roku przedstawiciele Rady Młodzieży zapalili symboliczne znicze, a następnie obejrzeli wystawę …”O orła w koronie” i wysłuchali prelekcji na temat działalności podziemia antykomunistycznego. Na zakończenie obejrzeli prezentację umundurowania i sprzętu przez Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica”. Natomiast uczestnicy 6-36 Hufca Pracy grupa wychowawcza z Zakopanego wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem a następnie przeszli pod pomnik „Żołnierzy Wyklętych” do Parku im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy ulicy Kościuszki w Zakopanem gdzie odbył się apel poległych w czasie, którego uczestnik Paweł Janura odczytywał nazwiska niezłomnych bohaterów. Na zakończenie zaproszeni goście przedstawiciele zakopiańskich samorządowych władz złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka01.03.2017

Konkurs Palm i Pisanek Wielkanocnych01.03.2017

UCZESTNICY WOLONTARIUSZE PODCZAS ZIMOWEJ SENIORIADY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

W dniu 28 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w IV Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie na Podhalu.

W charakterze wolontariatu pomagali podczas konkurencji sportowych w miejscach wskazanych przez organizatorów. Zimowa Senioriada zorganizowana została przez Stowarzyszenie Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku we współpracy z Powiatem Nowotarskim oraz Urzędem Miejskim w Rabce Zdroju. Patronat Honorowy objął Burmistrz Rabki Zdroju p. Ewa Przybyło, Starosta Powiatu Nowotarskiego p. Krzysztof Fober oraz Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku p. Wiesława Borczyk. Do Senioriady zgłosiło się 29 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Polski, ale również z Austrii, Czech, Słowacji i Ukrainy. Uroczystości rozpoczęły się wielką defiladą UTW, oraz zapaleniem znicza w Amfiteatrze w Rabce. Po czym rozpoczęły się konkurencje: brydż, szachy, slalom, dętki, biegi, nordic walking. Uczestnicy hufca odpowiedzialni byli za prawidłowe rozegranie konkurencji kręgle, podczas której ustawiali kręgle na lodowisku, zliczali punkty, zapisywali oraz za konkurencję rzuty do bałwana – tu ich zadaniem było zbieranie i liczenie piłeczek rzucanych do specjalnie ustawionego bałwana. Część uczestników odpowiedzialna była za przygotowanie kawy i herbaty, oraz wręczanie medali i sprawy porządkowe. Senioriada zakończyła się uroczystym wręczeniem medali.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka27.02.2017

UCZESTNICY 6-36 PODCZAS BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W dniu 26 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy wzięli udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod hasłem „ Tropem wilczym”.

To ogólnopolski projekt edukacyjno – sportowy z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego celem jest oddanie hołdu Żołnierzom Polskiego Podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, podtrzymanie świadomości historycznej oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Wydarzenie miało charakter patriotyczny i adresowane zostało do osób w każdym wieku. Bieg, w którym wzięli udział Kamil, Sebastian zorganizowany został przez Miejski Ośrodek Kultury w Rabce Zdroju przy współpracy z Ogólnopolską Fundację Wolność i Demokracja. Partnerami Strategicznymi został Instytut Pamięci Narodowej, PZU, Bank Zachodni, Poczta Polska. Partnerami medialnymi; TV Podhale, Gorce 24, Podhale 24. Uczestnicy po zbiórce, odebraniu numerów startowych i poznaniu trasy wzięli udział w biegu na dystansie 1963m, który rozpoczął się przed Amfiteatrem w Rabce, przebiegał przez Park Zdrojowy aż do deptaka przed Restauracją Zdrojową. Uroczyste zakończenie i rozdanie medali dla wszystkich biorących udział miało miejsce w Amfiteatrze, gdzie również można było obejrzeć wystawę zdjęć i prac plastycznych wykonanych na konkurs oraz sceny rekonstrukcyjne przygotowane przez grupę z Nowego Targu. Młodzież bardzo chętnie wzięła udział w biegu dając wyraz dojrzałości i poczucia odpowiedzialności za nasz kraj w tym za historię naszego narodu.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn24.02.2017

TŁUSTY CZWARTEK W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 23 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy grupa wychowawcza ze Skomielnej Białej oraz Zakopanego wzięli udział w spotkaniach zorganizowanych pod hasłem „Pączkując – pamiętamy o zdrowiu”.

Spotkanie miało na celu kultywowanie tradycji „Tłustego czwartku”, podczas którego uczestnicy mogli do woli poczęstować się pączkiem po to, aby za kilka dni po zakończeniu karnawału i środzie popielcowej rozpocząć okres postu, czasu umartwiania się i oczekiwania na zmartwychwstałego. Podczas integracji uczestników, wspólnej rozmowy i dyskusji omówiony został Wojewódzki Program Profilaktyczno – Resocjalizacyjny pod hasłem „Wybieram zdrowie”. Młodzież poznała zagrożenia, jakie niesie sięganie po środki uzależniające w tym substancje psychoaktywne i dopalacze. Rozmowa miała na celu zniechęcenie młodych ludzi do podejmowania ryzykownych zachowań i uświadomienie, jakie zdrowotne i społeczne konsekwencje grożą im po zażyciu np. narkotyków. Receptą i formą zapobiegającą niepotrzebnym zjawiskom jest szeroko pojęta aktywizacja ruchowa, do której zachęcano podczas dyskusji. Chętni uczestnicy zgłosili się również do ogłoszonego konkursu wojewódzkiego na wykonanie plakatu profilaktycznego.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn20.02.2017

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY NA WALNYM ZEBRANIU STRAŻACKIM

W dniu 18 stycznia w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej odbyło się Walne Zebranie Strażackie druhów strażaków ochotników, do których należą również uczestnicy OHP oraz kadra hufca.

W zebraniu wzięli udział zaproszeni goście: Ksiądz Proboszcz Ryszard Pawluś, Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec Prezes Zarządu Gminnego OSP p. Krzysztof Łabuz, Komendant Gminny OSP p. Tadeusz Wacha, Przewodniczący Rady Gminy. p. Stanisław Biedrończyk, przedstawiciele Powiatowej Straży Pożarnej w Myślenicach oraz liczne zaproszeni goście wśród nich komendant Hufca p. Marta Augustyn. Zebranie przybiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Wszyscy wysłuchali informacji sprawozdawczej z działalności jednostki za rok 2017 oraz obejrzeli prezentację multimedialną, w której znalazły się między innymi przedsięwzięcia organizowane przez OSP we współpracy z hufcem. W trakcie zebrania nastąpił moment licznych podziękowań na ręce Prezesa Zarządu OSP od przedstawicieli instytucji i organizacji działających na terenie Skomielnej Białej. Całość spotkania uświetnił występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej, w której grają absolwenci Hufca, wykazujący się aktywnością i zaangażowaniem w pracę jednostki gaśniczej. Na zakończenie zebrania zwrócono uwagę na problem czadu. Ustalono przeprowadzenie kampanii programowej pod hasłem ,,Czad szkodzi”, w ramach , której strażacy uświadamiać będą jakie skutki może nieść brak czyszczenia przewodów kominowych i konsekwencją szkodliwego czadu. Do realizacji tego programu włączy się również 6-36 Hufiec Pracy, który będzie uświadamiał uczestników hufca i zachęcał do kupowania czujników czadu i gazu, które nie są drogie a mogą przynieść wiele korzyści.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn17.02.2017

UCZESTNICY 6-36 HP ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS MEMORIAŁU

W dniu 16 lutego uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w V Jubileuszowym Memoriale Marii Kaczyńskiej Rabka Zdrój 2017, którego organizatorem jest Gmina Rabka Zdrój, Poseł na Sejm Anna Paluch, Prawo i Sprawiedliwość oraz Gniazdo Integracji Lokalnej. Zawody mają na celu upamiętnienie postaci śp. Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej, która w latach 1958-61 jako mieszkanka Rabki uczęszczała do szkoły średniej – Liceum im. Eugeniusza Romera. Patronat nad Memoriałem objęli Pan Prezydent RP Andrzej Duda i Pani Marta Kaczyńska. Uczestnicy I roku praktycznej nauki zawodu Janek, Staszek, Paweł wykazali się umiejętnością sportową biorąc udział w zjeździe slalomem po trasie na wyciągu narciarskim zwanym Polczakówka. Za udział w Memoriale otrzymali dyplomy, pamiątkowe medale. Chłopcy po raz pierwszy brali udział w tego typu imprezie, podczas której mieli możliwość również oglądania zjazdów grupy Parlamentarzystów. Wzięli również udział w spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, który wręczał zwycięzcom Memoriału nagrody i dyplomy a następnie spotkał się z zebranymi uczestnikami zawodów.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Zdzisław Kościelniak10.02.2017

WOLONTARIAT UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

Uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej biorą udział w różnego rodzaju akcjach i przedsięwzięciach promujących ideę wolontariatu.

Chętnie wykazują swoją aktywność, pomagając realizować różne zadania. W ten sposób kształtują nie tylko swój charakter i swoją osobowość wykazując się empatią, zrozumieniem chęcią pomocy tym, którzy jej potrzebują. Poznają również w ten sposób działalność Stowarzyszeń, Fundacji i Jednostek Pomocowych działających na naszym terenie, kształtując wartości i postawy tak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Uczestnicy OHP chętnie udzielają się w Ochotniczej Straży Pożarnej biorą udział w akcjach gaśniczo – pożarniczych, utrzymują porządek w budynku straży, dbają o wspólne mienie. W okresie ferii zimowych, aby poszerzyć swoje wiadomości i umiejętności pojechali do Państwowej Straży Pożarnej w Rabce Zdrój gdzie wzięli udział w prelekcji pod hasłem „Otwarte remizy”. Aktywnie i chętnie pomagali również w przygotowaniach do balu karnawałowego, który odbędzie się 11 lutego a którego organizatorem jest Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dochód z imprezy przeznaczony będzie na rozbudowę budynku Stowarzyszenia. Młodzież porządkowała remizę, przygotowywała dekorację oraz stoły. Już po raz kolejny uczestnicy hufca spotykali się w hufcu i wykonywali kartki świąteczne, które przez okres wielkiego postu będą sprzedawane na kiermaszu przy kościele parafialnym, a z którego dochód przeznaczony będzie na zakup sprzętu dla niepełnosprawnych. Wszystkie działania aktywizujące młodzież służą idei szeroko pojętego wolontariatu, ale również służą integracji młodych ludzi z lokalnym środowiskiem i uczą odpowiedzialności za siebie i za innych.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn03.02.2017

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ ROZWIJAJĄ SWOJE PASJE I UZDOLNIENIA

W dniu 2 lutego uczestnicy 6-36 wzięli udział w wyjeździe na lodowisko i na strzelnicę. Wyjazd zorganizowany został w ramach programu „Aktywnie w zimowej scenerii” dla chętnej młodzieży, w celu doskonalenia umiejętności i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Młodzież wyszła na lodowisko znajdujące się w Rabce Zdrój, które jest świetnie przygotowane do zimowej zabawy. W tym też dniu chętna młodzież skorzystała również z kolejnej atrakcji tj. wyjazdu na strzelnicę do Myślenic. Wyjazd ten był przygotowaniem do Wojewódzkich Zawodów w Strzelaniu z broni pneumatycznej, ale również był doskonałą formą zagospodarowania czasu wolnego. W kolejne dni ferii uczestnicy brali również aktywny udział w zajęciach plastycznych prowadzonych przez instruktora Gminnego Ośrodka Kultury p. Elżbietę Pasierb, w zajęciach sportowych na hali przy szkole, a także w zajęciach aktywnego poszukiwania pracy, podczas których poznawali metody poruszania się po obecnym rynku pracy.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn31.01.2017

AKTYWNE ZAGOSPODAROWANIE CZASU WOLNEGO UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY

W dniu 30 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej wzięły udział w wyjeździe do Rabki Zdrój.

Wyjazd zorganizowany został w ramach realizowanego programu „Aktywnie w zimowej scenerii”. Uczestniczki w charakterze wolontariatu wzięły udział w balu zorganizowanym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski w Rabce. Pomagały w przygotowaniu części kulinarnej: przygotowywały stoły z napojami, kroiły ciasto, dekorowały salę taneczną. Podczas zabawy karnawałowej przy muzyce prowadziły zabawy i pomagały koleżankom i kolegom z ośrodka w czasie konkursów z krzesełkami, balonami gdzie potrzebna była pomoc wolontariuszek. Dziewczęta zadbały również o czystość, pomagając przy zmywaniu naczyń i porządkowaniu po balu. W tym też dniu w godzinach wieczornych odbyło się również wyjście chętnych uczestników do kina na film „Po prostu przyjaźń”, które zostało zorganizowane w ramach integracji i zagospodarowania czasu wolnego.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn30.01.2017

SPOTKANIE Z POLICJANTEM 6-36 W HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 27 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej – grupa wychowawcza w Zakopanem wzięli udział w spotkaniu przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Spotkanie przebiegało pod hasłem „Bezpieczne Ferie 2017”. Zaproszeni goście omówili tematykę bezpiecznego poruszania się po drogach, na stokach narciarskich i na lodowisku, odpowiedzialności prawnej nieletnich, ale także bezpieczeństwa w sieci i zjawisko cyberprzemocy. Kolejnym tematem poruszanym podczas spotkania były zachowania suicydalne wśród młodzieży. Uczestnicy otrzymali informację gdzie i dokąd mają się udać, gdy potrzebują pomocy i wsparcia. Spotkanie było wprowadzeniem młodzieży do programu realizowanego przez pierwszy tydzień ferii pod hasłem „Aktywnie w zimowej scenerii”. Uczestnicy wyrazili chęć uczestnictwa w wyjeździe do kina, na lodowisko i strzelnicy. Chętnie będą korzystać z zajęć plastycznych i sportowych organizowanych pod okiem kadry w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych. Oby tylko ten czas przebiegał bezpiecznie i w atmosferze przyjaźni i zadowolenia. Pożyteczne zagospodarowanie czasu wolnego ma na celu nie tylko doskonalenie umiejętności uczestników, ale również ukazanie wartości płynących z rozwijania zainteresowań, rozbudzanie kreatywności, propagowanie aktywności oraz poznanie metod poruszania się na obecnym rynku pracy”.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Dorota Krawontka23.01.2017

WOLONTARIAT UCZESTNIKÓW 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 20 stycznia uczestnicy 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wolontariusze Sylwia, Dorota, Urszula i Albert w ramach porozumienia pod hasłem „Zobaczyć świat” zostali zaproszeni do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski w Rabce Zdroju.

Uczestnicy obejrzeli pięknie przygotowane przedstawienie pt. „Dar człowieka dla Boga” a następnie wzięli udział w porządkowaniu sali. W formie wolontariatu układali krzesła, demontowali dekorację a następnie prowadzili zabawy włączając i zachęcając koleżanki i kolegów z ośrodka. W raz z siostrą Irminą dyrektorem placówki przygotowały harmonogram działań współpracy na rok 2017. Znalazły się wśród nich pomoc podczas balu karnawałowego, spartakiady młodzieży niepełnosprawnej, wspólne wyjazdy i wycieczki w trakcie zbliżających się ferii i okresu wakacyjnego. Wyjazd do Rabki zorganizowany został w ramach popularyzacji wolontariatu polegającego na organizowaniu pomocy przy różnych przedsięwzięciach skierowanych do osób niepełnosprawnych wymagających wsparcia i szczególnej opieki.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn23.01.2017

WIZYTA DUSZPASTERSKA W 6-36 HUFCU PRACY W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 20 stycznia do 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej z wizytą duszpasterską przybył ksiądz Andrzej Wasilewski Kruk z Parafii pod wezwaniem Św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Ksiądz Andrzej pobłogosławił kadrę oraz uczestników. Modląc się prosił o zdrowie dla wszystkich, ale również o wszelkie łaski potrzebne każdemu. Ks. Andrzej – katecheta w miejscowej szkole, na co dzień wspiera dobrym słowem i modlitwą działalność jednostki. Uczestniczy w organizowanych przedsięwzięciach, popiera inicjatywy zagospodarowania czasu wolnego młodzieży, szczególnie przychylnie mówi o wolontariacie w ramach, którego uczestnicy kształtują pozytywne postawy i poznają wartości tak potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn20.01.2017

ZAJĘCIA Z ZAPOBIEGANIA DEPRESJI WŚRÓD UCZESTNIKÓW PROJEKTU AKCJA ATYWIZACJA - GRUPA ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W dniu 19 stycznia uczestnicy projektu Akcja Aktywizacja – YEJ zakończyli grupowe oraz indywidualne zajęcia z zakresu zapobiegania depresji wśród młodzieży prowadzone przez panią Górecką Haliną.

Młodzież poznała profilaktykę zachowań depresyjnych, metody radzenia sobie w sytuacjach stresowych, jak również przyczyny i objawy depresji. Szczególnie dużo czasu poświęcone zostało na zjawisko lęku, strachu oraz stosowania technik terapeutycznych. Kolejną część zajęć poświęcono na omówienie tematyki zachowań suicydalnych – przyczyny i skutki. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatów, a młodzież wykazała się aktywnością. Dzięki udziałowi w zajęciach uczestnicy nie tylko poznali mechanizmy związane z depresją, ale mogli również podczas zajęć indywidualnych uzyskać dodatkowe informacje na różne ważne tematy, którymi są zainteresowani.


Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Alina Macioł16.01.2017

UCZESTNICZKI 6-36 HUFCA PRACY ZE SKOMIELNEJ BIAŁEJ PODCZAS FINAŁU WOŚP

15 stycznia uczestniczki 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięły udział w 25 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Anastazja i Magdalena przyłączyły się do Sztabu 1338 znajdującego się przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniu kwestując przy Kościele pod wezwaniem Św. Sebastiana w Skomielnej Białej. Dzięki przychylności skomielniańskich mieszkańców uzbierały ponad 1600 zł, co jest rekordem dotychczasowych zbiórek, w których brali udział uczestnicy hufca. W godzinach popołudniowych wzięły udział w koncercie, który zorganizowany został w Szkole Podstawowej w Lubniu. Obejrzały Jasełka, występy koleżanki Julii Skupień, a także pokaz grupy baletowej. Pomagały podczas licytacji gadżetów WOŚP. Uczestnicy hufca, co roku przyłączają się do tego wielkiego przedsięwzięcia, które nie tylko pomaga w zakupie niezbędnego sprzętu medycznego, na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom, ale również integruje i łączy tych, którzy bezinteresownie w formie wolontariatu włączają się w organizacje, pomoc i kwestowanie tych, którzy swoją pozytywną energię przekazują do innych ludzi, wykazując się wrażliwością, empatią. Bo przecież nikt nie wie czy w kolejnym dniu on sam czy jego rodzina nie będzie potrzebować wsparcia i pomocy. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie i innym, że wszystkie akcje na rzecz ludzi potrzebujących mają szczytny cel, uczą pokory i zrozumienia. Warto pomagać.

Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn09.01.2017

UCZESTNICY 6-36 HUFCA PRACY W ORSZAKU TRZECH KRÓLI

Już po raz kolejny uczestnicy – 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej wzięli udział w Orszaku Trzech Króli zorganizowanym 6 grudnia przez Parafię Św. Teresy, Burmistrza Rabki, Miejski Ośrodek Kultury i Fundację Trzech Króli. Uroczystość rozpoczęła się w Mszę Świętą w Kościele p.w. Św. Teresy, po której orszak ulicami Rabki przeszedł do Amfiteatru Miejskiego przy ulicy Chopina. Tam odbyło się wspólnie kolędowanie z Gorczańskim Oddziałem Związku Podhalan, Zespołem Regionalnym „Robcusie” i „Robcanie” oraz Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej. Uczestnikom Orszaku rozdawane były śpiewniki, korony, flagi i okazjonalne naklejki. By kultywować tradycje także uczestnicy hufca ze Skomielnej Białej przyłączyli się do radosnego wielobarwnego pochodu rozśpiewanych kolędników głoszących Dobrą Nowiną o narodzeniu Chrystusa. Pomimo 15 stopniowego mrozu wszystkim dopisywały radosne humory. Najtrudniejsze zadanie mieli uczestnicy Darek, Maciek i Aneta, Ania, którzy nie zważając na zimno przygrywali do przedstawianych bożonarodzeniowych jasełek na swoich regionalnych instrumentach.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Mateusz Augustyn09.01.2017

POROZUMIENIE 6-36 HUFCA PRACY ZE STOWARZYSZENIEM RABCZAŃSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

W dniu 5 stycznia przedstawicielka Rady Młodzieży 6-36 Hufca Pracy ze Skomielnej Białej Klaudia Garb uczestniczka I roku praktycznej nauki zawodu oraz Komendant 6-36 Hufca Pracy Marta Augustyn wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Było to pierwsze spotkanie na zaproszenie Prezesa Stowarzyszenia pani Anny Wzorek, oraz w-ce Prezesa pani Elżbiety Szarawary prowadzącej od kilku lat organizację na rzecz Seniorów w Rabce Zdrój. Celem nawiązania współpracy było podpisanie porozumienia dotyczącego popularyzacji wolontariatu pod hasłem „ Pomocna dłoń ” wśród młodzieży Hufca Pracy, polegającego na organizowaniu pomocy przy różnego rodzaju podejmowanych przedsięwzięciach skierowanych do osób powyżej 50 roku życia. Ustalono, iż pierwszym zadaniem, w którym pomogą młodzi ludzie będzie wolontariat podczas IV Ogólnopolskiej Zimowej Senioriady, która odbędzie się 27-28 luty w Rabce. Uczestnicy wezmą udział w paradzie, będą pomagać w amfiteatrze, kwestując na rzecz stowarzyszenia i podczas konkurencji sportowych. Zadbają też o gorące napoje dla biorących udział w zawodach. Kolejne spotkanie z przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku przewidziane zostało na koniec stycznia. Wówczas ustalony zostanie harmonogram wolontariatu na cały najbliższy rok.

Tekst: Marta Augustyn, Zdjęcia: Mateusz AugustynWróć do ARCHIWUM do góryBaner przedstawia biało czerwoną flagę
Baner przedstawia biało czerwoną flagę
Napis Ochrona danych osobowych
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Baner przedstawia sowę i napis portal interesanta
baner statystyki covid-19
Mobilny system informacji Gminy Lubień
baner konsultacje społeczne
baner budowa drogi s-7
baner wybory
baner Powszechny Spis Rolny 2020
baner karta dużej rodziny
Baner 300+
Baner jakosci powietrza
Baner przedstawiający różnokolorowe pojemniki na śmieci
Baner przedstawiający zbiornik bezodpływowy
Baner przedstawiający jelenia i dzika
Baner przedstawiający kombajn w zbożu
baner
baner

Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny
Baner informacyjny

Baner informacyjny Baner informacyjnyStrona założona 12 lipca 2008

statystyka

Copyright © 2008 by Witold Augustyński /BiTiS/. All Rights Reserved. Strona wygenerowana w ciągu: 0.05 s.